PORT Het grote verlangen naar Thialf Stompwijkse Lia van Schie naar het WK SPOoTTV RCL wil niet spelen op veld van HBSS Kees Jansma van het veld gestuurd Scheidsrechter kreeg 'vrouwen en cadeaus' Boris Becker niet tegen Nederland ARC krijgt bezoek van Nederlands elftal Van der Burg blijft in het noodweer overeind PAGINA 13 BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD ASSEN (GPD) Het KNSB-jeugdbeleïd krijgt gestalte. Was Sandra Voetelink een week terug nog de enige kern- ploegjuniore die bij het EK in actie kwam, bij het komende WK meldt ook kernploegdebutante Lia van Schie (19) uit Stompwijk zich op het internationale podium. Nationaal kampioene Herma Meijer was al na het EK zeker van een reis naar Calgary. Hanneke de Vries is de 'uitzondering' in de ploeg van Last. Haar sterke EK-optreden en haar zeges op de drie en vijf kilometer afgelopen weekeinde, waren voor de BCK aanleiding de dertigjarige De Vries ook een WK-ticket te overhandigen. Na eerdere kampioenschappen bij de B en A-juniores, liet Herma Meij er gisteren voor de eerste maal als seniore de nationale titel op haar palmares bijschrijven. Die primeur en het feit dat ze de titel op haar 'ei gen' baan veroverde, gaf volgens de Assense nog enige waarde aan het kampioenschap. Weliswaar gold ze op voorhand als favoriet, een duide lijk beeld van het toernooi was ook volgens Meijer door de harde wind en regenbuien moeilijk te krijgen. Met enige spanning had ze daar om Hanneke de Vries en Lia van Schie tijdens de laatste vijf kilome ter over het ijs zien gaan. Van Schie was een dag eerder op de drie kilo meter ruim tien seconden sneller geweest dan zij. De Zuidhollandse ging op de vijf kilometer inderdaad weg op een 'titelschema', maar moest halverwege constateren dat ze pas twee seconden sneller was dan Meijer. ,,Toen ben ik blind gaan rijden", zei Van Schie. De titelstrijd stond vooral in het teken van haar terugkeer. Met haar tweede plaats in het eindklasse ment, vooral via twee zilveren klas seringen op de drie en vijf kilome ter, plaatste Van Schie zich recht streeks voor het wereldkampioen schap in Calgary. Tijdens het Euro pees kampioenschap bleef de Stompwijkse -nog langs de kant. Achteraf vormde die afwezigheid in Heerenveen volgens haar de basis voor haar WK-kwalificatie'. ,,Ik was volledig uitgerust voor dit toer- GENEVE (Reuter) - De tuchtcommissie van de Europese voetbalunie (UEFA) gaat een onderzoek instellen naar vermeende omkoop-praktij ken van enkele Europese topclubs. De commissie is op het spoor van de corruptie gezet door een vrijdag gepubliceerd interview met de voor malige FIFA-arbiter Georges Sandoz in de Zwitserse krant 'Sport'. Sandoz stelt daarin dat hij tijdens zijn actieve carrière als interna tionaal scheidsrechter diverse keren met pogingen tot omkoping te ma ken heeft gehad. In ruil voor seks en peperdure cadeaus werd getracht hem mild te stemmen. „Geld werd me nooit geboden", aldus Sandoz (44). ..Maar in Bulga rije bijvoorbeeld stelde de thuisclub voor het diner enkele vrouwen ter beschikking. De bedoeling was duidelijk". Volgens Sandoz worden scheids- en grensrechters door de Italiaanse clubs Fiorentina en Napoli en de Franse kampioen Olympique Marseil le vrijwel altijd getrakteerd op een avondje gratis winkelen, buiten de openingstijden om. In Griekenland en Spanje zijn de gastheren van de clubs volgens Sandoz ook meer dan vrijgevig. „Alle verhalen over omkoping in onze competities nemen we uiterst serieus", verklaarde UEFA-woordvoerder Rudolf Rothenbühler. „Dus ook de uitlatingen van Sandoz." HAMBURG (DPA) - Boris Becker speelt het komende weekeinde niet met de Westduitse tennisploeg in de Davis Cup-wedstrijd tegen Neder land. De ontmoeting tussen beide landen, uit de eerste ronde van de strijd in de wereldgroep, wordt van vrijdag tot en met zondag in Bremen gespeeld. De Bondsrepu bliek is titelverdediger in het toer- Teamchef Niki Pilic verklaarde dit gisteren in een interview met de krant „Hamburger Morgenpost". Becker had na terugkomst uit Mel bourne, waar hij bij de open Austra lische kampioenschappen sneuvel de in de kwartfinale tegen Mats Wi- lander, gezegd het gehele jaar niet meer beschikbaar te zijn voor het Westduitse team. De tennisbond van de Bondsre publiek kon het bericht nog niet be vestigen. Volgens de krant vreest Becker voor overbelasting. Pilic verklaarde begrip te hebben voor het standpunt van zijn belangrijk ste speler. „Ik betreur zijn besluit, maar respecteer zijn mening. Het is zeker dat we hem zeer zullen mis- Dat gold niet voor Herma Meijer. De kampioene voelde zich na twee rondjes op de drie kilometer al moe. „De EK zit me nog in de benen", zei Meijer. Het liefst zou ze zich ook in alle rust voorbereiden op het we reldkampioenschap, maar de door de BCK gemaakte planning staat een dergelijke voorbereiding in de weg. De begeleidingscommissie kernploegen wenst de ploeg tijdens de World Cup-wedstrijd in Lake Placid, het weekeinde voor het WK, aan het werk te zien. Kampioene Herma Meijer (r) feliciteert Lia WK in Calgary. Schie met haar zilveren medaille. De Stomwpijkse mag r ANP) Meijer ziet de reis en het tijdsver schil dan ook als belangrijkste te genstanders in de komende weken. „Tussen Lake Placid en Calgary zit twee üur tijdsverschil", zei Meijer. Dat verschil dient in enkele dagen te worden overbrugd. Dat het leve ren van topprestaties daardoor be moeilijkt wordt, is in het Oostduitse en Russische kamp wel bekend. Die beide ploegen mijden de World Cup-ontmoeting in Lake Placid. De completering van de WK- ploeg hield de BCK gisteren bijna twee uur in vergadering. Henriet van der Meer werd het slachtoffer. „De omstandigheden zijn voor ie der gelijk", pleitte zij voor haar uit zending. „Het was een loterij", vond Hanneke de Vries. De BCK nam de barre weersomstandigheden logi scherwijs wel in overweging. „Van der Meer heeft net iets te veel geluk gehad op de 1500 meter", verwoord- ALPHEN AAN DEN RIJN - ARC krijgt hoog bezoek. Eén week voordat het Nederlands elf tal voor het WK naar Italië afreist, speelt Oranje namelijk op het sportpark Zegersloot een oefen wedstrijd tegen de Racing. Het duel vindt plaats op maandag 21 Enige maanden geleden was de A-selectie van de Alphense eer steklasser op het KNVB-centrum in Zeist present om enige proef- trainingen van toekomstige oe- fenmeesters 1 te ondergaan. In ARC-kring ontstond toen het idee om de KNVB eens te polsen over een vriendschappelijke wedstrijd van het keurkorps van Thijs Lib- regts in Alphen. Medio december zette secretaris Arry Zwaan dat verzoek ook zwart op wit. Een week geleden ontving de Racing de toezegging. Zaterdag, na de met 6-1 gewonnen confron tatie met Kozakken Boys, maakte Bert Jansen de blijde boodschap aan zijn team bekend. Voor een bedrag van 25000 gulden komen de Oranje-klanten hun kunsten op Zegersloot vertonen. de Dick van Zanten het BCK-be- sluit. Daarbij pleitte het EK-optre den eveneens in het voordeel van De Vries. De Vries had ook op Calgary gere kend. Zelfs al voor het NK. Daarom kwam ze reeds met haar werkgever tot een overeenkomst. „Ik krijg een soort buitengewoon verlof. Al mijn vrije dagen heb ik al aan het schaat sen besteed". Haar optreden de voorbije weken sterkte het zelfver trouwen. „Ik heb de Gruno-bokaal gewonnen, ik ben de tweede Neder landse dame op het EK en ik zit bij alle wedstrijden voorin. Ik vind dat ik het WK verdien". Staat Hanneke de Vries mogelijk pas aan het begin van een interna tionale carrière, de schaatsloopbaan van Marieke Stam leek in Assen aan het eindpunt te zijn gekomen. Van wege een vorige week dinsdag op gelopen enkelblessure kwam de Egmondse niet in actie. Nadat ze eerder het EK miste, werd daarmee de kans op plaatsing in de WK- ploeg onmogelijk. SCHIEDAM (ANP) - De honger naar de bal bij het eerste elftal van RCL uit Leiderdorp was afgelopen zaterdag gering, in de eerste speelronde na de winterstop. De spelers weigerden in Schiedam te spelen tegen HBSS, een duel in de derde klasse, omdat een afras tering om het veld ontbrak. Bij aankomst in Schiedam hoorden de Leiderdorpers dat de wedstrijd op een bijveld gespeeld zou wor den. Het hoofdterrein bleek onbe speelbaar. "We hebben onmiddel lijk gezegd dat we daar niet wilden spelen", aldus trainer Theo de Waard. "Want op dat veld ontbrak de afrastering. Niet dat we ongere geldheden vreesden, maar de regels vereisen nu eenmaal dat een afras tering aanwezig is bij wedstrijden van standaardelftallen". Verder was het veld volgens de oefenmeester net als het hoofdveld moeilijk bespeelbaar. "Het was ge woon een veredeld trainingsveld. De hele ambiance sprak ons niet aan. De doelen waren bovendien te laag. Onze keeper kon bij de lat, nor maal moet hij daarvoor springen". Al met al reden genoeg voor de Leiderdorpers om te weigeren het Vriesekoop van start in Karlsruhe DEN HAAG (ANP) - In overleg met bondscoach Jan Vlieg heeft Bettine Vriesekoop besloten tijdens de Open Westduitse kampioenschap pen begin maart in Karlsruhe haar rentree op het internationale plat form te maken. Als haar terugkeer naar wens verloopt, zal de tienvou dige nationale tafeltenniskampioe- ne eveneens bij de Europese titel strijd in april in Göteborg haar op wachting maken. Na de Olympi sche Spelen stopte Vriesekoop met de actieve wedstrijdsport. ASSEN (GPD) Het Europees Kampioenschap was in het sfeervolle Thialf een drie dagen durende Ster-spot, waarin pure reclame werd gemaakt voor het indoor-schaatsen. Een week later had de nationale titelstrijd veel weg van een So- cutera-uitzending. Schaatsers werden de afgelopen twee dagen bijkans weggeblazen van de ijsbaan in Assen en sup porters zaten 12 uur lang bibberend en klappertandend toe te kijken naar voornamelijk saaie ritten en een dweilmachi- ne. Assen-buiten maakte ongewild pro paganda voor Heerenveen-binnen. Het verlangen naar een relatief war me, windstille hal, waarin het schaatsen geen sportief geweld wordt aangedaan door de ongelijke omstandigheden, werd de afgelo pen dagen in het gure weer met het uur groter. Sinds de bouw van Thialf voelen de directies van de buitenbanen zich te kort gedaan door de KNSB, die zich heeft verplicht de grote toernooien aan Heerenveen toe te NOORDWIJK Studio Sport-baas Kees Jansma is zaterdagmid dag in Woord wijk tot ongewenst persoon verklaard op het veld van SJC. De Leidse scheidsrechter Wijnand Rijsdam duldde hem niet langer langs de lijn tijdens de wedstrijd in de regionale jeugdcom- petitic SJC A - Alphense Boys A. In dat laatste team speelt de zoon van Jansma. Van achter de afrastering reageerde Jansma zich na een half uur spelen verbaal af op Rijsdam, die van het begin af een aantal grove overtredingen op Boysspelers niet afdoende bestra fte en de greep op de wedstrijd dreigde te verliezen. Hij riep Rijsdam 'er eens wat aan te doen', waarna laatstgenoemde niet alleen in discussie trad met de tv-presentator ("Jij mag morgenavond weer"), maar ook een obsceen gebaar maakte. Jansma reageerde op de provocatie en schold de arbiter voor 'lui' uit. Rijsdam sommeerde de bekende toeschouwer vervolgens bet complex te verlaten en staakte de partij toen Jansma bleef. Volgens Rijsdam werkte de aanwezigheid van Jansma negatief op de spe lers. Na bemiddeling door bestuursleden van SJC werd het duel spoe dig hervat. Jansma bekeek de rest vanuit de bestuurskamer van SJC en zag 'zijn'ploeg met 0-4 winnen. Na afloop werd het conflict door Rijsdam en Jansma snel de wereld uitgepraat. Beiden erken den te impulsief te hebben gereageerd. "Zand erover, hebben we gezegd. Voor ons is het daarmee afgelopen", aldus Jansma. Die in het verleden overigens voor vrijwel identieke problemen zorgde op de velden van de Leidse clubs UVS en Roodenburg. Daar kreeg hij het aan de stok met respectievelijk een toeschouwer, die hem een vuistslag toediende, en een grensrechter die hem een tik gaf met zijn vlag. wijzen. Als zoethoudertje mogen Assen c.s. het NK jaarlijks organise ren. Het nationale evenement is door dat beleid steevast het kind van de rekening. De buitenbanen mogen slechts hopen, dat het een volgende keer niet stormt of, nog •beter, dat de plaatselijke overheden geld fourneren voor een dak en een paar muren. Hoewel het geklaag dit weekein de niet van de lucht was, waren er in Assen ook nog een paar 'blije rij ders' te ontdekken. Ben van der Burg verliet Drente gisteren heel wat vrolijker dan Friesland een week eerder. De nummer vijf van het EK zette het NK gemakkelijk naar zijn hand en volgde Leo yisser op als Nederlands kampioen. Met name zijn 1500 meter (1.58,95) was gezien de storm van uitzonderlijk gehalte. Op de tien kilometer (der de) hield hij de zaken in tegenstel ling tot het Europese titeltoernooi keurig onder controle. „Deze over winning is niet meer dan een troost prijs, maar toch ben ik er tevreden mee. In mijn junioren-tijd moest ik altijd genoegen nemen met een tweede plaats. Nu ben ik eindelijk eens eerste geworden". Blij Gerard Kemkers schaatste voor het eerst sinds twee maanden ook weer eens rond onder het motto 'ik ben blij, dat ik rij'. Hij werd net als vorig jaar achter Visser tweede, maar de Drent vierde zijn nederlaag te gen Van der Burg ditmaal als een overwinning. De tobber tobt niet langer en het zwabbervoetje zwab bert niet meer zo erg. Kemkers streed op de 500 (eerste), 5000 (der de) en 10.000 (tweede) met de besten mee en stelde zijn WK-ticket veilig. Hij dreigde tegen alle verwachtin gen in zelfs kampioen te worden, maar een slechte 1500 meter hield hem van de hoogste podium-plaats af. Kemkers, die zich in Collalbo in alle eenzaamheid voorbereidde op de strijd in Assen, was er nauwelijks door aangeslagen. „Hier heb ik het bewijs geleverd, dat er daadwerke lijk progressie inzit. In de trainin gen ging ik steeds twee stappen speeltenue aan te trekken. Beschul digingen als zou de situatie uiterst welkom zijn in verband met blessu res in de RCL-selectie, wijst De Waard resoluut van de hand. "Het klopt wel dat er blessures waren, maar we misten slechts twee basis spelers. Ron Sinteur en Andrë Zon neveld. Voor de rest waren het spe lers van wie het nog maar de vraag was of ik ze op zou stellen. Het ont breken van de afrastering was de enige reden". De weigering was aanleiding voor scheidsrechter Kuik uit Delft om een telefoontje te plegen met Van Merkesteijn van de districts- scheidrechterscommissie, de man die hem voor het duel had aangewe zen. Van Merkesteijn: "Dat is het re glement. Het veld moet duidelijk zijn afgepaald. Wat dat betreft kon RCL niet verplicht worden te spe len, het is hun eigen beslissing. Bo vendien, als er wat zou gebeuren, bijvoorbeeld een vechtpartij met •toeschouwers, dan is de thuisclub verantwoordelijk". Hoewel HBSS na het telefoontje voor een provisorische omheining zorgde, pilonnen, met linten en touw, weigerde RCL toch te spelen. De ploeg vertrok richting Leider dorp. De Waard: "Wat ze deden was natuurlijk veel te weinig. Dat rood wit lintje door de bomen". Verbeek wil nog twee jaar blijven bij Feyenoord ROTTERDAM (GPD) - Pim Ver beek heeft definitief besloten zijn contract bij Feyenoord met twee jaar te verlengen. De trainer van de Rotterdammers heeft in de afgelo pen weken uitvoerig overleg ge voerd met Gunder Bengtsson, met hij 'perfect' denkt te kunnen sa menwerken. „Ik heb voor mezelf de beslissing genomen". Verbeek zegt geen seconde over ertrek naar NAC te hebben na gedacht. „Ik was niet geïnteres seerd, omdat ik per se bij Feye noord wilde blijven. Ik wist boven dien dat mijn vriend Cor Pot de an dere kandidaat was. Daarom heb ik geen enkel gesprek met de r in Breda gehad". Ben Burg in de bocht. Hij pakte de troostprijs en was er blij vooruit en een stap achteruit. Het wisselde per dag. Ik heb nu een fik se sprong voorwaarts gemaakt. Dat is een hele opluchting voor me. Niet zozeer mijn tijden, als wel mijn ma nier van rijden stemden me zeer te vreden. Ik schaatste beter dan tij dens de NK afstanden. Dat wil ove rigens niet zeggen, dat het euvel nu verholpen is. Mijn rechtervoet don dert nog steeds om. Gelukkig heb ik nog drie weken tot aan het wereld kampioenschap om me verder te verbeteren. Als deze ontwikkeling zich doörzet, moet ik in Innsbruck aardig mee kunnen komen. We heb ben de nummer 1, 5 en 8 van het EK in onze ploeg en voor hen hoefde ik MAANDAG 15.00-18 00 EURO Tennis: Australische kampioenschappen. 18.00-21.00 EURO: IJshockey wedstrijd 18.55-21.00 BBC 2 Gemenebest Spelen. 19.00-19.25 Ned 2: Sportpanorama. 19.25-19.25 Ned 2 Ciao Italia: sportquiz, waarin het WK voetbal '90 centraal staat. 19.30-20.00 RTL V Aanvallen: quiz. 20.00-20.40 RTL V: Match Doelpunten- show: met hoogtepunten van de Engelse, Spaanse en Italiaanse voetbalcompetitie 21.00-22.00 BBC 1 Gemenebest Spelen. 21.00-22.00 EURO. International Motor- 2^°55-22.25 BRT 1: Totsport: over vrije- dit weekeinde niet onder te doen. Als ik nationaal meetel, doe ik dat ook internationaal". Kemkers was op de lange afstan den nog net een maatje te klein voor Bart Veldkamp, maar de Europees kampioen vormde al na zestien se conden geen bedreiging meer in het klassement. De Hagenaar gleed, door een braam op het ïj^er van zijn schaats, in de eerste bocht op de 500 meter onderuit, maar hij stond als een duveltje uit een doosje weer op. Zijn tijd (43.60) viel nog alleszins mee. „Als klein jochie maakte ik er met mijn vriendjes al een sport van om na een val zo snel mogelijk weer op de been te zijn. Later heb mijn valtechniek geperfectioneerd bij het shorttrack". Veldkamp, die tijdens het WK wordt vergezeld door Kemkers, Van der Burg en Bos, begon na zijn mislukte sprint aan een inhaalrace, die hem dankzij overwinningen op de 5 en 10 kilometer toch nog op een zesde plaats in de eindrangschik king bracht. Het maakte Veldkamp, met een Europese titel in de knip, weinig uit. Hij beschouwde het NK vooral als een verplicht nummertje. Op de vijf kilometer stak hij zelfs een paar keer zijn tong uit naar de langs de kant staande Leo Visser. Over drie weken wordt het in Oos tenrijk pas weer menens voor Veld kamp. 22.00-23.00 EURO: Boksen: wereldpartij en (Ali-Frazier). 23.00-00.00 EURO: Atletiek, hoogtepun ten van de Gemenebest Spelen. 00.00-02.00 EURO: IJshockey: wedstrijd 00.00-07.30 BBC 1Gemenebest Spelen. DINSDAG 07.30-10.20 BBC 1 Commonwealth Breakfast: met o.a. Gemenebest Spelen. 10.00-11.00 EURO: International Motor sport. 11.00-13.00 EURO IJshockey: wedstrijd van de week. 12.05-14.00 BBC 1 Gemenebest Spelen. 13.00-14.00 EURO: Boksen wereldpartij en (Ali-Frazier) 14.00-15.30 EURO: Autosport: Parijs- /Dakar (terugblik).

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13