Israël wil joden Azerbajdzjan snel opnemen Hyundai brengt Pony weer op de markt Autoparc De Baanderij Salon in Brussel met twee wereldprimeurs De nieuwe Alfa 33 Zeer binnenkort in onze showroom Albatros Leiden GARAGE DIJKSMAN BV Verberg Defensieminister Argentinië weg na botsing met legerchef Na de introductie van de Hyundai Excel werd algemeen veronder steld dat dit model de Pony zou op volgen. Na de introductie in '76 van dit door de Italiaanse meester Gi- ugaro ontworpen model, kwamen er verscheidene Pony-varianten. De laatste versie was de Pony XP die als hatchback en sedan leverbaar was. Nu is de sedan Excel genoemd en komt de Pony als 3- en 5-deurs model 'als nieuw' op de markt. Het model met vijf deuren is een pri meur op de Salon in Brussel. De basisversie (o.m. geen gelaagd glas en achterruitverwarming) kost 19.295,- en de duurste Pony is de 1.5i GT met automaat van 29.295,-. Het prijsverschil van 10 mille in het modellenprogramma wordt opge vuld door liefst 10 versies, allemaal met een 1.5 ltr motor, in de L met carburateur en als G met een injec tiesysteem. De vermogens zijn res pectievelijk 72 pk en 84 pk. We hebben een tijdje met de 3- deurs Hyundai 1.5 GS met 5-bak ge reden. Het is zonder meer een nette 1 auto, die als hij op een aantal details nog wordt verbeterd 'waar voor zijn geld' levert. De meeste kritiek heb ben we op de stoelen die niet echt comfortabel zitten. Tamelijk krap en weinig steun onderin de rug. De motor is op kruissnelheid rond de 80 a 90 km/u rustig, wordt er echter meer snelheid gemaakt of flink ge accelereerd dan wordt het echt ru moerig. De vering schiet op een on effen wegdek tekort, dan begint ook de hoedenplank te trillen. De auto is 4.10 m lang, 17.5 cm korter dan de Excel. Die krappere opzet merk je achterin op de tame lijk vlakke bank en in de koffer ruimte van 300 ltr. Die ruimte kan vergroot worden door het neerklap pen van de achterleuning. De 5- deurs modellen zijn half maart van af 21.495,- alleen als GL en GLS le verbaar. De 3-deurs Pony staat mf® den volgende maand in de show- Hyundai heeft al eerder de Scou- pé getoond, een sportief ogende au to, die zeker geen sportauto wil zijn. Er is een gat in de markt ontdekt tussen de sportief ogende goedkope coupé en de duurdere sportcoupé en daarvoor is dit model ontwor pen. Een model dat volgens onder zoek vooral de alleenstaande vrouw van onder de 30 jaar met een inko men tussen de 45 en 60 mille moet aanspreken. Vanaf mei is de Scoupé te koop vanaf 26.995,- en men denkt er in de resterende acht maanden 700 stuks te verkopen. De auto heeft dezelfde 1.5 ltr injectie motor als in de duurdere Pony- en Excel-modellen. Vanaf 1 april gaat Hyundai wer ken met het zogeheten 3.6.2 garan tieplan. Daaronder valt 3 jaar of 100.000 km garantie op de aandrijf- lijn, 6 jaar op de carrosserie en 2 jaar gratis Inter Euro Service. Laatstge noemde houdt in dat je bij pech overal in Europa door Hyundai wordt geholpen en zonodig direct vervangend vervoer krijgt aangebo den. De nieuwe 3-deurs Hyundai Pony, die ook leverbaar is als 5-deurs model. PAGINA 9 Weversbaan 12 (autoboulevard) Leiderdorp 071-417493 TOYOTA Officieel Toyota-dealer ook voor terrein «ulo's 4 W.D. en becfrijljwagens. Oegstgëesterweg 17-23-Rijnsburg Tel. 01718-20500 Vrijdagavond koopavond BUITENLAND Off. Toyota dealer voor Leiden. Leiderdorp e.o. Weversbaan 9 Leiderdorp, iel. 071-899256 de ADAC-statistieken, krijgt drie motoren: de 1 ltr/48 pk, de 1.3 ltr/75 pk en de 1.5 ltr dieselmotor van 48 pk. De tweede generatie van deze voorwielaangedreven kleinste Toyota moet volgens ontwerper Y. Sorimachi bewijzen dat het merk volledig is afgestapt van het idee 'la ge prijs betekent lage kwaliteit'. In Brussel presenteerde niet al leen de Nederlandse Volvo iets nieuws in de gedaante van de 460 sedan, ook Donkervoort uit Loosd- recht stond er met een nieuw mo del, de D10 met Cosworth turbomo tor. Ook van Hollandse origine is de Lada Samara in cabriolet uitvoe ring. Hans Berg heeft met zijn in België gevestigde bedrijf inmiddels zoveel reputatie opgebouwd dat hij ook de 480 cabrio samen met Volvo gestalte heeft gegeven. Lada laat op de stand in Brussel ook zien dat ze een heel geavan ceerd ogend prototype kan bou wen. De Nami 0288 Compact heeft een maximale binnenruimte en mi nimale buitenmaten. Met een lengte van 332 cm. en een breedte van 155 cm. moet deze slechts 425 kg. we gende auto plaats bieden aan vijf personen. De voorstoelen zijn draai baar en de achterbank is te ver schuiven en met de 4 cilinder motor van 1 ltr/56 pk moet een gemiddeld vebruik van 1:20 mogelijk zijn. Voorin is een onfahankelijke lucht vering gemonteerd. Bij Lada ook een bijzondere mo tor, een 7-cilinder die een vermogen van 169/5000 kW kan leveren. De ci linders vormen een cirkel en de mo tor staat in de lengterichting. Het maximum koppel is 380 Nm/3200 tr- min en de motor heeft een boring en slag van 92/100 mm. Door een drie dimensionaal mechanisme met draaiende drijfstangbeweging ont staat er een compact blok dat slechts 100 kilo weegt. (3roenet\j Off. Toyota dealer voor Leiden e.o. Zoeterwoudseweg 23, 071-313141 LEIDEN ADVERTENTIE Alfa Romeo en Toyota hebben de Salon in Brussel gebruikt voor de lancering van hun nieuwe model len. De Italiaanse fabrikant toonde er zijn Alfa 33 berline in vier versies en de Japanse gigant komt uit met een verfrissende Starlet. Voor het overige was er in de Belgische hoofdstad niet veel bijzonders te noteren, de Skoda Tatra T 613-3 en de Excalibur daargelaten. De nieuwe Alfa 33 moet het voor al van zijn voorzijde hebben, daar is het meeste aan 'vertimmerd' om hem in de lijn van de 75 en 164 te la ten passen. Achterop is hij wat ho ger van taille en vertoont daardoor wat Lancia-trekjes en Peugeot 405 kenmerken. De motoren van 1.3 ltr/88 pk en 1.5 ltr/105 pk met twee dubbele carburateurs zijn geheel nieuw ontworpen. De show wordt gestolen door de 1.7 ltr 16-klepper die 136 pk aflevert. Er komt ook een 1.8 turbodiesel van 86 pk, terwijl la ter dit jaar nog een 4x4 versie wordt uitgebracht. Het model 'sportwa- gon' komt in de herfst uit. Alfa Romeo spreekt van een 'vol ledig vernieuwd dashboard'. Dat is nogal betrekkelijk, hier en daar zijn wat aanpassingen verricht. Het meubilair is wel stukken verbeterd, het zitcomfort is aangenaam en de gebruikte stoffering bijzonder leuk. Standaard hebben alle modellen elektrische raambediening. De nieuwe Alfa 33 komt 1 maart op de markt voor prijzen die beginnen bij ongeveer 24 mille. Toyota verraste met een heel jeugdige kijk op de vormgeving voor kleine auto's. Weliswaar veel gelijkenis met de 205, het succe snummer van Peugeot, maar na 6 jaar werd het wel tijd om de geda teerde Starlet geheel te 're-stylen'. De auto heeft voor en achter een grotere spoorbreedte gekregen, is als 3- en 5-deurs te leveren. En, uniek in deze kleine klasse, kan voorzien worden van een onafhan kelijk systeem van drie remkanailen werkend op 4 sensors. De betrouwbare Starlet, scoort regelmatig met de minste pech bij ADVERTENTIE Lada maakte van de gelegenheid gebruik c de Nami 0288 Compact. e Starlets van Toyota. TEL AVIV - Israël treft maatregelen voor een snelle emigratie van joden uit Azerbajdzjan. De visum-proce dure wordt aanzienlijk verkort en "alle manieren van transport zullen worden aangewend", zo heeft pre mier Jitschak Sjamir gezëg. Er zijn nog meer maatregelen in voorberei ding, maar daar wilde hij niet verder op in gaan. door Ad Bloemendaal De joden in de door burgeroorlog geteisterde Sovjetrepubliek vrezen dat zij binnenkort het slachtoffer zullen worden van het opgelaaide nationalisme. Volgens nieuwe im migranten uit de hoofdstad Bakoe is de belangstelling voor emigratie naar Israël overweldigend. Dinsdag arriveerde op het vliegveld van Tel Aviv een Boeing-747 van El Al uit Boedapest, met aan boord 400 Rus sische joden. Het was de grootste groep in één vlucht tot nu toe. Twaalf van de vierhonderd immi granten waren afkomstig uit de Azerbajdzjaanse hoofdstad Bakoe. Volgens Nathan Sherinov, trompet tist in het plaatselijke symfonie-or kest, zal de hele honderdduizend le den tellende joodse gemeenschap van de stad binnen drie jaar naar Is raël emigreren. Hijzelf vertrok twee weken geleden, dus nog voor de confrontatie met het Rode Leger begon. Sherinov vertelde dat er in Bakoe leuzen op de muren zijn verschenen met de tekst: "We geven de Arme niërs een jaar, de Russen drie jaar en de joden vijf jaar". De islami tische nationalisten proberen de jo den te laten meevechten tegen de Armeneniërs en de Rüssen, maar volgens Sherinov weigeren ze dat op grote schaal, want "dit is niet on ze oorlog". Joden uit de Oekraïne, die naar Israël kwamen in hetzelfde vlieg tuig, zeiden dat ook daar het natio nalisme zich tegen hen begint te ke ren. Bella Kogan, een 52-jarige inge nieur die samen met haar man en zoon naar Israël vloog: "In de Oek raïne had ik een huis en werk, maar ik kreeg sterk het gevoel dat het tijd werd te vertrekken. We waren bang voor een burgeroorlog. De joden worden al als vijand voorgesteld in de kranten en op de televisie. Velen van onze communistische leiders waren joden en daarom krijgen wij nu de schuld voor zeventig jaar Premier Shamir bezocht dinsdag een aantal opvangcentra voor immi granten in Jeruzalem. Na afloop le verde hij felle kritiek op het memo randum dat een groep Palestijnen deze week heeft verstuurd aan ver tegenwoordigers van Westerse lan den. Daarin protesteren ze tegen de huisvesting van joodse immigran ten op de Westelijke Jordaanoever en noemden ze het 'grotesk' dat Is raël probeert een miljoen Russische joden aan te trekken, terwijl miljoe nen Palestijnse vluchtelingen niet naar hun land kunnen terugkeren. Volgens de groep Palestijnen, on der wie Faisal al-Husseini en de moefti van Jeruzalem, schaadt de Israëlische immigratiepolitiek het vredesproces. Shamir reageerde dat degenen die tegen 'aliya' (joodse immigratie) zijn, in feite tegen vrede zijn. Vol gens hem is immigratie de kern van Israëls bestaansrecht. De premier herhaalde zijn fel bekritiseerde uit spraak van vorige week dat Israël groot moet zijn voor een grote im migratie. Maar hij voegde er aan toe dat men 'groot' vooral in geestelijke zin moet opvatten en dat Russische joden "niet naar Israël komen om naast een Palestijnse staat te wo- Goedkoop Shamir herhaalde dat de joden uit de Sovjetunie mogen wonen waar ze willen. Maar in de praktijk is de keuze beperkt. De nieuwe immi granten komen in de regel berooid in Israël aan. De meesten willen zich het liefst in Tel Aviv vestigen, maar ondanks de door de Israëli sche overheid beschikbaar gestelde goedkope hypotheek is de aankoop van een flat daar nog te duur. In het noorden en zuiden van Israël zijn de woningen goedkoper, maar er is weinig werk. Een goedkoop huis op de Westelijke Jordaanoever, niet ver van Tel Aviv of Jeruzalem, is voor de nieuwe immigranten dan ook een aanlokkelijk alternatief. MEXICO-STAD - De verwoede po gingen van de Argentijnse presi dent Carlos Ménem om alle militai ren in zijn land tevreden te houden, hebben een nieuw slachtoffer ge ëist. Italo Luder, een van de meest vooraanstaande persoonlijkheden van het peronisme, is afgetreden als minister van defensie. Luder is naar huis gestuurd na een frontale botsing met generaal Isidro Caceres, de stafchef van het Argentijnse leger. Een paar dagen geleden organiseerde Caceres een etentje met president Ménem en diens minister van binnenlandse za ken. Luder werd daarvan pas ach teraf op de hoogte gesteld en voelde Niet alleen in Azerbajdzjan, ook in, de Oekraïne laait het nationalisme zich gepasseerd. Uit wraak probeer- op. Zondag demonstreerden tegen de 100.000 Oekraïners voor onafhanke- de hij Caceres een sanctie op te leg- menselijke ketting. Vele Russische joden vrezen het slacht- gen. Maar Ménem kwam persoon- i willen daarom emigreren. (foto lijk tussenbeide en liet zijn minister van defensie vallen als een bak steen. De feestvreugde bij Caceres zou echter niet lang duren. De opvolger van Luder, Humberto Romero, staat namelijk bekend als iemand die zeer nauwe banden onderhoudt met de zogenomede "cara- pintadas", de smeergezichten. Dat is de club van ultra-nationalistische militairen die vecht voor eerherstel van het Argentijnse leger. Vorig jaar oktober kondigde Ménem al een amnestie af voor meer dan 200 mili tairen die verantwoordelijk werden geacht voor de dood van naar schat ting 30.000 Argentijnen. Met de benoeming van Romero lijkt eerherstel voor de rest een stuk dichterbij gekomen. Daarmee komt Caceres in gevaar, want hij doet na melijk zijn uiterste best om de "ca- rapintadas" uit de top van het leger te houden. Met de benoeming van Romero wil Ménem volgens men senrechtenactivisten een botsing provoceren tussen Caceres en de "carapintadas". Hypotheekrente 25 januari Rentepercentages met/zonder gemeentegarantie bank kelijk bank kclijk Pancratiusbank Rabo advies Friese Rabo Spb.Limburg ssp. C/Oo Centr.Volksb. GAK-Pens.fonds OHRA Zwolsche Alg. Bonds C/Oost-N Centr.Volksb. OHRA Conc.80/20% GAK/Pens fonds Zwolsche Alg. levenhypotheken WA maandbetaling achteraf HJ/A halfjaarbetaling achteraf Copyright Vereniging Eigen Huis te Amersfoort

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9