Leger breekt blokkade in haven Bakoe Waterschaarste bron conflicten Midden-Oosten S takings verbod genegeerd Peres: hobbels voor dialoog snel te nemen Linkse christen-democraten Italië gaan in de oppositie Oude DDR-top voor de rechter landbouw rai DONDERDAG 25 JANUARI 1990 BUITENLAND PAGINA 5 Bij een razzia hebben Sovjet-mili tairen gisteren 43 nationalistische leiders in Azerbajdzjan opgepakt, en nog eens 57 wegens het overtre den van de avondklok. Ondanks een stakingsverbod lagen bedrijven en het openbare leven gisteren voor de vierde achtereenvolgende dag stil. De blokkade van de haven was in gesteld door mensen die vrezen dat de Sovjet-troepen in schepen hei melijk lijken uit Bakoe afvoeren. De Azerbajdzjaanse journaliste Tun- zala Kasumova zei dat het zeege vecht uitbrak toen een schip van de Sovjet-marine door de blokkade probeerde heen te breken. De militaire autoriteiten hebben gisteren 43 nationalistische leiders opgepakt omdat die verantwoorde lijk zouden zijn voor de anti-Ar meense rellen en gevechten tussen gewapende groepen Armeniërs en Azerbajdzjanen. Vooral het militan te Nationale Defensiecomité van het Azerbajdzjaanse Volksfront zou daaraan schuld hebben. Het Volks front zelf zou volgens het Azerbajd zjaanse nieuwsagentschap Azerin- form ongemoeid zijn gelaten. De afgelopen dagen zijn volgens TASS meer dan 16.000 familieleden van Sovjet-militairen uit Bakoe geë vacueerd. Volgens de vakbonds krant Troed is een aantal huizen van Russen aangevallen en weigeren de Azerbajdzjanen hen brood te verko pen. Volgens militaire deskundigen begint de situatie in Bakoe op een guerrilla-oorlog te lijken. De communistische partij van Azerbajdzjan heeft premier Ajaz Moetalibov vanmorgen benoemd tot nieuwe partijleider na het ont slag en royement van Abdoel-Rach- man Vezirov. Tegen Vezirov, die mede-verantwoordelijk wordt ge houden voor de "invasie" van Sov jettroepen, is een gerechtelijk on derzoek ingesteld, zo maakte Radio Moskou bekend. Het Volksfront vindt dat de wisseling van de wacht te laat komt om de spanning tussen volk en partij weg te nemen. De kandidaat van het front voor de functie, Gasan Gasanov, werd na een geheime stemming verslagen door Moetalibov. In de Armeense hoofdstad Jere van zijn voor het eerst sinds dagen tien goederentreinen aangekomen. Intussen is er een eerste aanwijzing dat het geweld tussen Armeniërs en Azerbajdzjanen, dat zich in de afge lopen twee jaar concentreerde om Nagorny-Karabach in Azerbajd zjan, naar de republiek Georgië kan overslaan. Er raakten vier mensen gewond toen een passagierstrein uit Armenië na sabotage ontspoorde in een vooral door Azerbajdzjanen be woond district van Georgië. Daar door is de laatste spoorverbinding tussen Armenië en de rest van de Sovjetunie verbroken. Buitenland kort Kashmir In de Indiase deelstaat Jammu- Kashmir zijn vandaag vier lucht machtofficieren door militante moslims gedood. De officieren wer den beschoten vanuit een auto ter wijl ze stonden te wachten op een bus. Drie van hen stierven ter plek ke, de vierde bezweek in een zieken huis aan zijn verwondingen. Zeker drie andere officieren raakten bij de schietpartij gewond, evenals een passerende vrouw en een kind. Nicaragua Meer dan de helft van de Nicaragua- nen kiest in februari voor Daniel Or tega als de volgende president. De Sandinist Ortega leidt de opiniepei lingen met 51 procent, tegen 24 pro cent voor Violeta Chamorro van de conservatieve oppositiecoalitie UNO. Opheffen President Arias van Costa Rica heeft gisteren gezegd dat het Latijn- samerikaanse samenwerkingsver band de Groep van Acht zichzelf be ter kan opheffen. De acht deelne mende landen kunnen volgens Ari as beter werken aan versterking van de internationale instellingen op het hele continent. De Groep heeft zich ontwikkeld tot tegenhanger van de Organisatie van Amerikaan se Staten (OAS) waarin ook de VS zitting hebben. Noriega De Panamese openbare aanklager heeft zich gisteren verzet tegen vrij lating op borgsom van de voormali ge woordvoerder van generaal Ma nuel Noriega, Edgardo Lopez Gri- maldo. Grimaldo heeft sinds de Amerikaanse invasie zijn toevlucht gezocht in de Peruaanse ambassa de. Dinsdag had rechter Rogelio Sa- liarin een borgsom vastgesteld van 100.000 dollar. Trein Toegangbilietten bij NS-stations AMSTERDAM ral gratis pendeldienst: volg borden Q RAI 22 t/m 27 januari geopend van 9-17 uur toegang f 20.- MOSKOU (Rtr/DPA/AFP/AP) - Het Sovjet-leger heeft giste ren met tanks, artillerie en oorlogsschepen een eind ge maakt aan de blokkade van de haven van Bakoe, nadat Azerbajdzjanen vanaf koopvaardijschepen het vuur had den geopend op Sovjet-schepen. Volgens de Sovjet-televi sie zijn bij het veertig minuten durende gevecht twee solda ten gewond geraakt. Oproep Litouwse kardinaal tot onafhankelij kheid ROME (AP) - De roomskatholieke kardinaal van Litouwen, Vincentas Sladkevicius, heeft opgeroepen tot onafhankelijkheid voor de Sovjet republiek, en gezegd dat de kerk er nog altijd niet echt vrij is. In een vraaggesprek met het Itali aanse roomskatholieke weekblad "II Sabato" verklaarde de kardinaal dat hij Sovjet-president Gorbatsjov geen moeilijkheden wilde berokke nen, maar dat de Litouwers zich niet zouden neerleggen bij de an nexatie van het Baltische gebied door de Sovjetunie in 1940. "Wij zeggen alleen dit: Laat de perestroj ka haar gang gaan, en ons de onze". De kardinaal zei dat de kerk al 50 jaar voor onafhankelijkheid van Li touwen had gevochten en dat zou blijven doen. Hij zei dat zelfs Mos kou had moeten toegeven dat de an nexatie van de Baltische staten ge baseerd was op een monsterlijk pact tussen Stalin en Hitler, en juri disch niet te verdedigen viel. NICOSIA De watervoorziening in het Midden-Oosten, die voor het droge gebied belangrijker is dan olie, wordt bedreigd door de bevol kingsgroei. En, zo luidt de conclusie van verscheidene recente onderzoe ken, het is bepaald niet uitgesloten dat water straks voor nieuwe con flicten in de belangrijkste span- ningshaard van de wereld zorgt. door Ed Blanche/AP Een voorproefje kreeg de interna tionale gemeenschap afgelopen za terdag toen Turkije een deel van het water blokkeerde van de Eufraat, de 2230 kilometer lange rivier die in Turkije ontspringt en in de Perzi sche Golf uitmondt. Ondanks pro testen van Syrië en Irak zal Turkije de waterstroom gedurende een maand onderbreken om een stuw meer te vullen bij de gigantische waterkrachtcentrale bij de Ataturk- dam in de zuidoostelijke provincie Anatolia. Het project is van cruciaal belang voor een grootschalig irriga tie- en ontwikkelingsprogramma in het verarmde gebied. De regering in Ankara was zich bewust van de gevoeligheid van de materie en waarschuwde Damascus en Baghdad verscheidene weken van tevoren. Ter compensatie was zelfs gedurende een periode meer water dan normaal voor Syrië en Irak doorgelaten. Maar desondanks stuurde Irak hoge diplomaten naar Ankara om' over de maatregel te praten, terwijl ook Syrië zijn be zorgdheid uitte. De Turkse maatregel herinnerde de regeringen in beide hoofdsteden pijnlijk aan de kwetsbaarheid van hun watertoevoer. In Baghdad waarschuwde de al-Thawra, het or gaan van de regerende Baath-partij, dat de indamming van de Eufraat zou kunnen leiden tot een "ware landbouw-catastrofe" in het 1,3 mil joen hectare grote Mesopotamisch Bekken, een gebied dat van essen tieel belang is voor de voedselvoor ziening in Irak. De krant maakte duidelijk dat. als Turkije niet bereid is het water van de Eufraat te delen, dit onvermijdelijk gevolgen zou hebben voor de betrekkingen tus sen beide landen. De industriële ontwikkeling, de trek naar de grote steden en de be volkingsgroei hebben de afgelopen decennia de vraag naar water snel doen groeien. Door enkele langdu rige droogteperioden in de afgelo pen tien jaar, met vijf of zes van de heetste jaren van deze eeuw, is het probleem.nog verergerd. Conflicten Professor Elias Salameh, een Jordaans deskundige op dit gebied, meent dat de schaarste aan water bronnen in hoge mate bijdraagt aan de problematiek in het Midden- Oosten en kan leiden tot conflicten op regionaal en internationaal ni veau. Salameh heeft er onlangs op een conferentie op gewezen dat te gen het jaar 2010 de bevolking in het gebied zal zijn verdubbeld en dat de behoefte aan water twee maal zo groot zal zijn als nu. Er wonen in het Midden-Oosten thans naar schatting 210 miljoen zielen, verspreid over 21 landen. De bevolkingsgroei bedraagt gemid deld 3 procent per jaar, waarmee het Afrika evenaart als koploper in de wereld. Volgens de Voedsel- en Landbouworganisatie van de VN (FAO) raakt de voedselproduktie in het Midden-Oosten steeds sneller achterop bij de bevolkingsgroei. Salameh stelt dat de volkeren in het Midden-Oosten in het verleden altijd hebben weten te leven met hun schaarse waterbronnen, en werden hun culturen, zelfs hun con flicten, aangepast aan deze funda mentele behoefte. Het is vooral de sterke bevolkingsgroei die de be hoefte aan water, zowel irrigatie- als drinkwater, sterk doet toenemen, en die de spanningen doet toene men. Een bijkomende factor is dat in het internationaal recht de water rechten slecht zijn geregeld, het geen het weinig zinvol maakt ge schillen voor te leggen aan een rech ter. Niet-Arabisch Een van de problemen wordt ge vormd door de omstandigheid dat de bronnen van de Eufraat, de Ti- gris en de Nijl gelegen zijn in niet- Arabische landen. Voor Israel geldt dat de rivieren waarvan de Israëli sche bevolking afhankelijk is, door Arabische landen stromen. Het wellicht gevaarlijkste geschil betreft het water van de rivieren de Jordaan en de Yarmouk, die stro men door Israel, Libanon, Jordanië en Syrië. De Arabisch-Israëlische oorlog van 1967 en de invasie van Is rael in Libanon in 1982 vloeiden ge deeltelijk voort uit de Israëlische behoefte waterbronnen te bescher men en te bezitten. Jordanië be schuldigt Israel al jaren van het af tappen van een onredelijk groot deel van het water van de Jordaan en de vertakkingen daarvan. De in Washington gevestigde, on afhankelijke organisatie World- watch Institute liet in december een rapport het licht zien waarin wordt gewaarschuwd voor het dreigende watertekort in het Midden-Oosten in de jaren negentig, in het bijzon der als gevolg van het broeikasef fect. Vice-president Sandra Postel van Worldwatch noemt met name ook Egypte, waar de bevolking van 55 miljoen iedere acht maanden met één miljoen toeneemt, als een land waar het wankele evenwicht tussen bevolkingsgrootte en water ver stoord dreigt te worden. Waar nog eens bijkomt dat Etiopie, dat 80 pro cent van het water van de Nijl con troleert, plannen heeft om stroom opwaarts meer water zelf te benut ten. gebieden gedeporteerde Palestij- nen is een compromisvoorstel van de Verenigde Staten. Amerikaanse regeringsfunctionarissen hebben het vorige week in Washington be sproken met Israëls minister van defensie Jitschak Rabin. Deze laatste ontkende gisteren dat hij in de Amerikaanse hoofdstad zelf heeft gesuggereerd dat Israël zou kunnen instemmen met een paar gedeporteerde Palestijnen in de on derhandelingsdelegatie. Peres' assistent op het ministerie van financiën, onderminister Jossi Beilin (Arbeiderspartij), heeft olie op het vuur gegooid door gisteren in het parlement te verklaren dat zijn baas via Egypte de PLO heeft ge vraagd de verkiezingen te laten plaats hebben zoals Israël heeft voorgesteld. Het officiële Israëli sche standpunt is dat er direct noch indirect zaken mogen worden ge daan met de PLO. Beilin zei dat ie dereen die meent dat Egypte niet optreedt als bemiddelaar voor de PLO, de waarheid geweld aandoet. Volgens hem kunnen er geen ver kiezingen worden gehouden in de bezette gebieden zonder de goed keuring van de PLO, die het groot ste deel van de Palestijnen verte genwoordigt. De schuld voor de impasse in de voorbereiding van een vredespro ces ligt naar Beilins idee bij de Li- koed, die zich in 1986 verzette tegen het door Amerikaanse bemiddeling tot stand gekomen 'Akkoord van Londen' tussen Peres- en koning Hussein. Jordanië heeft zich als ge volg daarvan teruggetrokken en Is- Miljard dollar VS voor hulp Panama WASHINGTON (AP) - President George Bush zal het Amerikaanse Congres naar wordt verwacht van daag voorstellen Panama voor ruim 1 miljard dollar hulp te bieden om te kunnen herstellen van de bij de Amerikaanse invasie van december aangerichte schade en van de gevol gen van het jarenlange corrupte mi- litare bewind. Ongeveer de helft van het bedrag wordt in geld, de andere helft in le ningen uitbetaald, aldus een woord voerder van de regering. De rege ring hoopt dat andere landen, waar onder Japan en Westeuropese lan den, het voorbeeld van de VS zullen volgen en ook geld beschikbaar stellen. De Amerikaan William J. Joyce, hoofd van de financiële afdeling van het Panama-kanaal, is naar nu bekend is gemaakt dinsdag door onbekenden vermoord. Joyce was de derde man in de Panamees-Ame- rikaanse commissie die het kanaal beheert. Onder gewapende begeleiding verlaten familieleden van Sovjet-militairen Bakoe na aanhoudend geweld tegen de Russische inwoners van de Azerbajdzjaanse hoofdstad. (foto apj Peres: snel onderhandelingen. Nog geen akkoord over terugsturen bootvluchtelingen GENÈVE (AP) - De Verenigde Sta ten en Vietnam hebben gisteren tij dens een vergadering in Genève een akkoord geblokkeerd over de da tum waarop Vietnamezen in Hong kong die niet als politieke vluchte ling worden erkend, worden terug gestuurd. Wel zouden de partijen het eens zijn geworden over het principe om Vietnamezen die om economische redenen waren ge vlucht, weer naar hun land terug te sturen. Groot-Brittannië wil de Vietna mese vluchtelingen in Hongkong zo snel mogelijk terugsturen om ande ren ervan te weerhouden ook Hong kong te vluchten. De Verenigde Staten wilden op 1 januari met de gedwongen repatriëring beginnen, en Vietnam op 1 oktober. Om het Britse standpunt met het Ameri kaanse te verzoenen had het bureau van de Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen van de VN voorge steld op 1 juli met gedwongen repa- trie te beginnen. De Verenigde Sta ten bleven echter vasthouden aan 1 januari. Vietnam heeft gezegd tijd nodig te hebben om zich op de stroom terugkerende vluchtelingen voor te bereiden. De Britse afgevaardigde Robin McLaren toonde zich teleurgesteld over het uitblijven van een akkoord. Hij zei dat Groot-Brittannie zich omwille van de overeenstemming bereid had verklaard een halfjaar te wachten, maar nu zou bekijken of het de gedwongen repatriëring zou hervatten. de Palestijnen in de Palestijnse on derhandelingsdelegatie. Het lijkt onwaarschijnlijk dat Pe res (Arbeiderspartij) met die uit spraak bij terugkeer in Jeruzalem de zegen zal krijgen van premier Jit schak Shamir (Likoed). Het officië le Israëlische regeringsstandpunt is dat een Palestijnse onderhande lingsdelegatie moet bestaan uit in woners van de bezette gebieden, met uitsluiting van het door Israël ingelijfde Oost-Jeruzalem. De aanvaarding van twee uit de ROME (AFP/Rtr) - De linkse parle mentariërs van de Italiaanse chris ten-democratische partij Democra- zia Cristiana hebben gisteravond aangekondigd zich aan te sluiten bij de oppositie van communisten en radicalen. Dit zou zijn gebeurd na dat de regering de vertrouwen- kwestie stelde naar aanleiding van een wet over meer autonomie voor de gemeenten. Daardoor konden geen amendementen worden inge diend. De ontstane crisis in de DC is zo ernstig dat premier Giulio Andreot- ti een bezoek aan Spaflje heeft uit gesteld. Hij zou vandaag de Spaan se premier Felipe Gonzalez ontmoe ten. De overstap van de parlementari ërs zou het einde inluiden van de parlementaire meerderheid van de zogenaamde 'pentapartito' vijf partijen), de coalitie van christen democraten, socialisten, liberalen, republikeinen en sociaal-democra ten. De linkse parlementariërs, vaak bestempeld als "sluipschut ters". hebben de afgelopen tien jaar geregeld met de oppositie meege- stemd. De linkse stroming zal niet alleen alle parlementariërs aan de dictaten van de DC onttrekken, maar ook al le mensen die nu in de top van de partij werken. Onder de overlopers Het Azerbajdzjaanse Volksfront heeft gisteren laten weten in te gaan op het voorstel van het Letse volks front om komende maandag in de Letse hoofdstad Riga vredesbespre kingen met het Armeense Volks front te voeren. Armenië zal waar schijnlijk ook op de uitnodiging in gaan. De onderhandelingen over een bestand in de grensgebieden tussen beide republieken zijn giste ren afgebroken nadat vertegen-, woordigers van de Azerbajdzjaanse enclave Nachitsjevan in Armenië eruit stapten, zo meldde TASS. Een groep Azerbajdzjanen heeft aan de Sovjetzijde van de grens een begin gemaakt met de bouw van een brug over de grensrivier de Araks, zo meldde het Iraanse pers bureau IRNA gisteren. De Azerba jdzjanen waren aanvankelijk tegen gehouden door Sovjet-militairen, maar mochten na protesten van de bevolking hun werk voortzetten. TEL AVIV De Israëlische vice- premier Shimon Peres heeft giste ren na overleg in Cairo met presi dent Mubarak gezeg dat de hobbels op weg naar een Israëlisch-Pales- door Ad Bloemendaal Meer buitenlands nieuws op pagina 9 tijnse dialoog snel en simpel kun nen worden opgelost. Volgens hem heeft Israël geen bezwaar tegen de opname van een paar gedeporteer- OOST-BERLIJN (AP/GPD) - Vol gende maand zullen de eerste aan klachten worden ingebracht tegen leden van de vroegere Oostduitse regering, zo heeft minister van justi tie Kurt Wünsche gisteren bekend gemaakt. Na de revolutionaire machtswisseling in de DDR zijn oud-partijleider Erich Honecker, de chef van de staatsveiligheidsdienst Erich Mielke en verschillende ande re communistische kopstukken be schuldigd van corruptie. De open bare aanklagers hebben gezegd ook aanklachten wegens verraad tegen Honecker en Mielke voor te berei den. Wünsche erkende dat de commu nisten de rechterlijke macht had den misbruikt "voor het opleggen van een machtsdoctrine die geba seerd was op een verkeerd veilig heidsbegrip". Hij zei dat er nieuwe wetten nodig waren om een echte zuivering van het rechtsstelsel te kunnen doorvoeren. Maandag zal de hoogste openbare aanklager het parlement informe ren over de aanklachten en het aan tal ex-toppers dat met strafvervol ging moet rekenen. De heersers van gisteren zijn ook alle lintjes kwijt die ze elkaar in de loop der jaren hebben toegespeeld, zo besloot in- tèrim-presidept Gerlach (liberale partij). "Ze hebben zich deze onder scheidingen niet waardig getoond", aldus Gerlach, die zich na de verkie zingen van 6 mei uit de politiek te rug trekt. Vrije markt De DDR is van plan op zeer korte termijn de vrije-markteconomie in te voeren. De regering-Modrow wil' de DDR-mark al eind 1992 vrij in wisselbaar maken om de binnen landse markt zo snel mogelijk open te stellen. Al dit jaar zullen de prij zen worden vrijgegeven en de sub sidies worden afgebouwd. Ook het monopolie op de buitenlandse han del wil de staat grotendeels ophef fen, waardoor ondernemers meer speelruimte krijgen. Een belangrijk punt is verder een belastinghervor ming. waarin een maximale belas tingdruk van 60 procent is voorzien. bevindt zich ook de vroegere pre mier Ciriaco de Mita, die tevergeefs heeft geprobeerd orde op zaken te stellen in het zuiden van Italië, waar banden tussen christen-democrati sche politici en de georganiseerde misdaad een publiek geheim zijn. Zelfstandigen betalen nu soms 95 procent belasting. Oostduitsers die een eigen bedrijf willen beginnen, kunnen met direc te ingang krediet aanvragen bij de filialen van de staatsbank van de DDR. De bank financiert dat met een zachte Westduitse lening van zes miljard D-mark, zei de Westduit se minister van economische zaken Haussmann gisteren na terugkeer uit de DDR. Coalitie De buitenparlementaire oppositie heeft gisteren na meer dan vijf uur vergaderen in principe besloten om in te gaan op het aanbod van Modrow om mee te doen in zijn overgangsregering. De oppositie is er nog niet uit welke voorwaarden ze aan die samenwerking zal stellen. Een woordvoerder van 'Democrati sche Doorbraak' noemde als maxi male eis het aftreden van alle com munistische ministers, inclusief Modrow. Als compromis wordt ge dacht over een voorstel dat de com munistische ministers tot 6 mei hun partijlidmaatschap bevriezen. Het SPD-bestuurslid Meckel zei ervan uit gaan dat de Ronde Tafel dinsdag met Modrow verder onderhandelt. In Leipzig demonstreerden voor het eerst in de geschiedenis van de DDR enkele honderden Vopo's (VolksPolizei). Zij verlangen een 'veiligheidsverbond van alle demo cratische krachten'. Op spandoeken stond 'Nooit meer partijpolitie, maar volkspolitie'. Zelfs de politie demonstreerde gisteren. In Leipzig gingen ze de straat met als eis dat ze niet langer misbruikt worden door het regime. (foto anp> ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5