Onenigheid over korten op defensie (kjpKL I *3 Welvaart en tbc verdragen elkaar niet Meerderheid Kamer voor verkorten diensttijd BVD wordt niet ingekrompen - Onderzoek om krimp bij ouderen te voorkomen Pronk eist toch meerjaren ontwild^elingsplan Suriname Amsterdam wil meer geld voor daldozen Bond wil gevangenissen met maximum 150 cellen 34 ?5 intertuin DONDERDAG 25 JANUARI 1 DEN HAAG (ANP/GPD) Regeringspartijen CDA en PvdA blijven het hardgrondig on eens over de snelheid waarmee het defensie-budget kan worden verlaagd. De PvdA wil breken met de afspraak de begroting voor 1991 met 0,6 procent te laten groeien. Het CDA houdt echter onverkort vast aan het regeerakkoord. Een meerderheid van de Tweede Ka mer is voor verkorting van de dienstplicht. ROTTERDAM (GPD) - Oude men sen krimpen. Sommigen, vooral ou dere vrouwen, krimpen harder dan eigenlijk hoort voor hun leeftijd. Zij krijgen daardoor vaak ernstige li chamelijke klachten. Een Rotter damse studiegroep onder leiding van internist dr. H. Mulder gaat on derzoeken of deze ziekte. Os teoporose, kan worden voorkomen 'Krimp' wordt veroorzaakt door botontkalking. De botten worden klemer en brozer. "Botten zijn geen levenloos weefsel." legt Mulder uit, "er zijn voortdurend cellen aan het werk die botten afbreken en andere cellen die botten opbouwen. Het lijkt op een stadsvemieuwingswijk. Oude huizen worden gesloopt, nieuwe huizen worden daarvoor in de plaats gebouwd. Wanneer dat proces niet in evenwicht is, krijg je botverlies. Vanaf het 35-ste tot 40- ste jaar ontstaat een natuurlijke Bij behandeling van de defensie-be groting, gisteravond in de Tweede Kamer, waarschuwde CDA-er De Kok voor reducties op basis van het gezegde 'de wens is de vader van de gedachte'. Wijzigingen in het defen sie-apparaat op grond van de voort gaande ontspanning tussen Oost en West, leveren volgens de CDA'er niet meteen geld op. PvdA'er Vos meende daarente gen dat een reële stijging van de de fensie-begroting in 1991 "een abso luut verkeerd signaal van Neder land naar de hervormers in het Oos ten zou zijn". Deze kabinetsperiode moet volgens Vos tot een "substan tiële daling" van het defensie-bud get leiden. Drastische bezuinigin gen moeten bij voorkeur in overleg met de NAVO-bondgenoten wor den bepaald, maar "dat neemt niet weg dat juist nu ook Nederland zelf standig ombuigingsplannen moet ontwikkelen en inzetten", aldus Vos. Voor De Kok gaat dat te snel. Drastische bezuinigingen zijn vol gens hem voorlopig niet mogelijk, omdat Nederland niet als eerste zal profiteren van een mogelijk ak koord, deze zomer, over verminde ring van conventionele strijdkrach ten in Europa (CVSE). Bovendien kost controle op vermindering van troepen veel geld. zo betoogde de CDA'er. Een meerderheid van de Tweede Kamer wil de militaire dienstplicht verkorten van veertien naar twaalf maanden. Minister Ter Beek voelt daar niet veel voor, maar CDA, PVDA, WD, D66 en Groen Links vinden dat de ontspanning tussen Oost en West een geringere defen sie-inspanning mogelijk maakt. Volgens CDA-er Koffeman moet het aantal dienstplichtigen wel ge lijk blijven. Hij vindt een verkorting met twee maanden voor de hand lig gen. omdat nu al duizenden dienst plichtigen in feite slechts twaalf maanden dienst doen als gevolg van verlof dat het verlaten van de dienst voorafgaat. Voor de PvdA-fractie staat af schaffing van de dienstplicht op dit ogenblik niet ter discussie, aldus woordvoerder Zijlstra. De fractie is Binnenland kort Vandalen De meeste voetbalvandalen krijgen een 'kick' van het feit dat zij zoveel aandacht in de pers krijgen. Bij een onlangs gehouden huiszoeking bij supporters, die verdacht werden van het maken van een bom, trof de politie plakboeken aan met kran tenknipsels over gewelddadighe den tijdens wedstrijden van hun club. Het meedoen aan voetbalrel len wordt meestal veroorzaakt door de zucht om in de belangstelling te staan. 'Picasso' Met 166 vervalsingen van Picasso- prenten onder de motorkap van zijn auto is een 55-jarige Nederlander volgens mededelingen van de Spaanse politie gearresteerd bij de grensovergang La Junquera. De po litie meldde woensdag dat de Ne derlander geen duidelijkheid kon of wilde verschaffen over de herkomst van de prenten, die hij kennelijk aan galeriehouders in Barcelona wilde slijten. De man had ook nog drie vervalste paspoorten op zak. Asielzoekers In 1989 zijn 13.898 nieuwe verzoe ken om asiel in Nederland inge diend. In totaal behandelde justitie 12.429 asielverzoeken. Bij dat laatste cijfer gaat het ook nog om verzoeken uit voorgaande jaren. In 22,17 procent van die ruim 12.000 behandelde gevallen werd asiel ver leend. Er werden 1.628 vluchtelin gen toegelaten (waarvan 596 op uit nodiging van de regering) en 1.127 mensen kregen een verblijfsver gunning. Het ministerie van justitie wees 9.674 verzoeken af. Kinderen Bijna een kwart van de kinderen van Joodse oorlogsslachtoffers kampt met geestelijke problemen. Deze groep heeft te maken met moeilijkheden zoals schuld- en schaamtegevoelens. De hulpverle ning aan deze Joodse 'tweede gene ratie' moet daarom worden verbe terd. Dit staat te lezen in het rapport Tweede generatie Joodse Nederlan ders van het Utrechtse Instituut voor Psychotrauma. Dominee Een ex-dominee uit Otterlo mag zich van president mr. L. van der Weij van de Arnhemse rechtbank niet meer vertonen in de woon- en werkomgeving van een vrouw uit Arnhem, op wie hij verliefd is. Als hij dat verbod overtreedt, kbst hem dat de eerste keer 2500 gulden, de tweede keer 5000 gulden en de der de keer 10.000 gulden. Daarna lopen de boetes verder op tot een maxi mum van 150.000 gulden. voorstander van een krijgsmacht met zowel beroepsmilitairen als dienstplichtigen. Als echter in de komende jaren zodanige troepen- verminderingen plaatsvinden dat nog slechts een zeer klein deel van de potentiëel dienstplichtigen daadwerkelijk wordt opgeroepen, dient het handhaven van de dienst plicht wel aan de orde te worden ge steld, aldus Zijlstra. Kamerbreed werd gisteravond bezorgdheid uitgesproken over het personeelsbeleid bij Defensie. De reducties zullen op termijn ook ef fect hebben op het aantal perso neelsleden. Het overleg tussen mi nisterie en vakorganisaties dient met het oog op ontslagen en afvloei ingsregelingen, sterk verbeterd te worden. De Kamer was benieuwd naar de precieze plannen van de minister om de in het regeerakkoord afge sproken bezuiniging van 2,2 miljard gulden te bewerkstelligen. Bekend is al dat Ter Beek het aantal F-16-ge- vechtstoestellen wil verminderen en wil afzien van oprichting van de Geleide Groep Wapens Nederland. Met Patriot-raketten zou die vooral de havens en vliegvelden moeten beschermen tegen luchtaanvallen. Beide maatregelen leveren een be drag van 1 miljard gulden op. Daar naast moet Ter Beek miljoenen gul dens steken in bestrijding van de milieuverontreiniging. DEN HAAG (GPD) - Minister Da- les (binnenlandse zaken) wil voorlo pig niet tornen aan de omvang en het takenpakket van de Binnen landse Veiligheids Dienst (BVD) en andere inlichtingendiensten. Een inkrimping is pas verantwoord als de activiteiten van vreemde inlich tingendiensten in Nederland terug lopen. "En daarvan is. ondanks de ontwikkelingen in Oost-Europa, nog geen sprake", aldus Dales. Op verzoek van Groen Links de batteerde de Tweede Kamer giste ren over de postitie van de BVD en soortgelijke diensten in het licht van de ontwikkelingen in Oost-Eu ropa. Groen Links zag in de ont spanning- aanleiding om de activi teiten van de BVD terug te schroe- Grote sterfte onder zeesterren SCHIERMONNIKOOG (GPD) - In de afgelopen dagen zijn over en kele kilometers lengte op het ooste lijke strand van Schiermonnikoog tienduizenden dode zeesterren aan gespoeld. Aan de oostkant van het Waddeneiland liggen hier en daar stapels van vijftien tot twintig centi meter hoog. Eilandbewoners heb ben een zo grote sterfte van zeester ren niet eerder meegemaakt. Het is nog niet bekend of een officieel on derzoek naar de doodsoorzaak van de zeesterren wordt ingesteld. Op de andere waddeneilanden zijn geen dode zeesterren gevonden. ven. Dales was het daarmee niet eens. "De BVD reageert niet op po litieke ontwikkelingen", zei zij. De mate waarin "wezenlijke Ne derlandse belangen bedreigd wor den". is bepalend voor de omvang van veiligheidsdiensten, aldus Da- les. "Ik kan niet uitsluiten dat er straks nieuwe dreigingen komen van elders die de activiteit van de BVD en andere diensten vereisen". Volgens Dales heeft de BVD haar handen vol aan het beschermen "wezenlijke Nederlandse bel gen". "U moet daarbij denken het voorkomen van de verspreiding van nucleaire en biologische wa pens". Maar ook activiteiten landen als Libië, Iran, Irak en Pakis tan nopen de BVD voortdurend tot oplettendheid. In haar behoedzame opstelling werd Dales gesteund door de meer derheid van de Kamer. Het CDA be nadrukte dat voor wijzigingen in het takenpakket van de BVD een wetswijziging nodig is. "We kunnen niet iedere keer de wet wijzigen als de dreiging iets meer of minder wordt", aldus het CDA-Kamerlid Krajenbrink. De bewindsvrouw beklemtoonde dat de ontspanning "natuurlijk ge volgen zal hebben voor de BVD". Maar hoe, en op welke termijn die gevolgen zichtbaar worden, liet Da- les in het midden. Overigens vindt Dales dat de BVD het koude oor- logs denken al geruime tijd is ont groeid en dat veiligheidsdiensten hun bijdrage moeten leveren aan de ontspanning. BEWAKING ZONDER MOTOR m - 1 r T achteruitgang. Dat is normaal. Maar patiënten met Osteoporose verlie zen meer botweefsel dan bij hun leeftijd hoort". Het krimpproces. dat soms tot een lengteverlies van tien tot vijf tien centimeter leidt, gaat niet zon der slag of stoot. Versnelde krimp gaat vaak gepaard met pijn. Wervels zakken in. De patiënt gaat krom staan. De buikholte wordt door de kromme houding kleiner, waardoor de organen in de buik in de klem ko men. Dat veroorzaakt buikklach ten. Omdat de botten brozer wor den, is ook de kans op botbreuken groter. "Dijbeenhalsbreuken zijn berucht onder Osteoporose-patiën- ten," zegt Mulder. "Hoe meer bo tontkalking, hoe meer risico's je loopt iets te breken". Vrouwen lopen extra kans op ver snelde botontkalking na de men opauze, wanneer hun hormoon huishouding verandert. Vooral ma gere vrouwen (in vet blijft het hor moon oestrogeen langer aanwezig), vrouwen bij wie de menstruatie op vrij jonge leeftijd stopt ras en vrou wen die veel drinken en roken gel den als 'risito-groep'. "Medicijnen die botopbouwende cellen opwekken, zijn er niet," zegt Mulder. "De aandacht van de bot- Bewoners van het flatgebouw aan de Dirk de Derdelaan in Vlaardingen worden door de brandweer via ladders uit hun woning gehaald. De brand brak gisteren uit in een flat-woning op de tweede etage en sloeg prompt over naar twee andere woningen. Drie woningen brandden volledig uit. Niemand raakte gewond, maar er brak wel paniek uit omdat het trappenhuis door rookontwikkeling niet te gebruiken was. (foto anp) DEN HAAG - Sinds de bomaanslagen op Spaanse diplomatieke panden in Den Haag wordt onder meer het kantoor van het Spaans Handelsbureau permanent door de politie bewaakt. Dit gebeurt echter vanuit een auto zon der motor, zodat de agenten een andere oplossing moesten vinden om de kou te verdrijven. Die oplossing werd gevonden in een lantaarnpaal, die de auto nu van stroom voorziet. (foto gpdi 'Opslagjodiuni weinig zinvol' UTRECHT (ANP) - De opslag van ongeveer 40 miljoen jodi- umtabletten op 22 plaatsen in Nederland is weinig zinvol ter bescherming van de bevolking bij eventueel vrijkomen van ra dio-actieve straling van kernin stallaties. De uitdeling van de ta bletten duurt te lang om nog enig effect te sorteren. Dit zegt dr. T. Savelkoul, in ternist van het Academisch Zie kenhuis in Utrecht en plaatsver vangend hoofd van het Natio naal Vergiftigings Informatie Centrum in Bilthoven, naar aan leiding van het overleg van de ministeries van VROM en WVC over beperkte verstrekking van jodiumtabletten aan bewoners van gebieden in de omgeving van kerninstallaties. De tabletten moeten volgens hem worden ingenomen vóór de blootstelling aan straling. Wan neer een tablet binnen 1 a 2 uur na een incident met een kernin stallatie waarbij radio-actief jodium in grote hoeveelheden vrijkomt, inneemt wordt in genomen, kan het nadelige ef fect nog met 80 tot 85 procent te ruggebracht worden. Savelkoul vindt het een illusie om te denken dat de tabletten bij een onverwachte gebeurte nis op tijd verstrekt kunnen worden. Zelfs als ze van te voren worden uitgereikt, zal dat in veel gevallen niet effectief zijn. Wie weet na vele jaren nog waar hij ze in huis heeft opgeborgen, *o vraagt de internist zich af. De tabletten met niet-radioac- tief, ofwel stabiel jodium, zijn bedoeld om de schildklier te verzadigen. DEN HAAG (GPD) - Nederland eist van de Surinaamse regering wel degelijk een meerjarenplan voor de opbouw van de economie. Minister Pronk (ontwikkelingssamenwer king) wil door het stopzetten van de zogenoemde overbruggingshulp aan Suriname de totstandkoming van zo'n Meerjaren Ontwikkelings Plan (MOP) afdwingen. De minister zal het vrijgekomen geld in een sec torplan steken, dat met name het onderwijs in Suriname op een ho ger plan moet tillen. Pronk kon de afgelopen dagen re kenen op afkeurende woorden van coalitiepartner CDA, omdat hij had laten weten niet langer een MOP van Suriname te eisen. Tijdens de behandeling van de begroting Ont- wikkelingssamenwering, gisteren in de Tweede Kamer, zei de minis ter te vermoeden dat Suriname geen MOP op tafel heeft gelegd, om dat de Nederlandse overbruggings hulp tot nu toe is blijven binnen stromen. Langer doorgaan met dat finan cieren van lopende importen, zon der ze te toetsen op hun nut voor de (economische) ontwikkeling van het land, noemde Pronk "doorflod deren". Maar er moest wel iets voor in de plaats komen, zo hield hij de Kamer voor, verwijzend naar de wankele situatie waarin de Suri naamse burgerregering verkeert. "Ik heb in de tussentijd iets nodig om betrokkenen in het zadel te hou den",, aldus de bewindsman. Meermalen liet de minister giste ren weten de paragraaf Ontwikke lingssamenwerking in het regeerak koord "onvoldoende" te vinden. Volgens de minister vinden CDA en PvdA dat eigenlijk ook. Waarop de Kamer zich afvroeg of beide partij en misschien te weinig tijd hebben genomen voor de onderhandelin gen over de paragraaf Ontwikke lingssamenwerking. Pronk zei gisteren er vanuit te gaan dat hij dit jaar niet nog eens fi nancieel moet opdraaien voor de ge volgen van de groeiende stroom asielzoekers. Het kabinet besloot deze week om het budget Ontwik kelingssamenwerking voor 75 mil joen gulden extra aan te slaan om de kosten van opvang van asielzoekers te dekken. deskundigen richt zich op het rem men van de botafbrekende cellen. Om nog een vergelijking te maken met de renovatiewijk: de sloopploe- gen worden even tegengehouden om de huizenbouwers meer tijd te geven hun werk te doen". De hoop is nu gevestigd op een medicijn, dat wordt gebruikt tegen botontkalking, calcitonine. Dat middel heeft echter als nadeel dat patiënten óf geregeld een paar da gen in het ziekenhuis moeten ver blijven om calcitonine via een in fuus binnen te krijgen. 6f het medi cijn zelf moeten inspuiten. Maar nu is een nieuwe toedieningsvorm ont wikkeld: een neusspray. Nog nooit is echter onderzocht of calcitonine in staat is botontkalking te voorko men. En daarop richt het onderzoek van Mulder zich, dat behalve in Rot terdam ook in Groningen, Nijme gen en Amersfoort van start gaat. AMSTERDAM (ANP) - De gemeen te Amsterdam vindt dat het Rijk bi j verdeling van bijdragen voor dak en thuislozenzorg niet uitsluitend mag uitgaan van het aantal ïnwo- i een stad. De omvang van het probleem moet een belangrijker rol spelen. Dat betekent automa tisch dat Amsterdam meer geld moet krijgen. Een door de WD ingediende mo tie van die strekking werd door de Amsterdamse gemeenteraad giste ren unaniem gesteund. De raad schaarde zich tegelijk achter het voorstel van B en W jaarlijks een be drag van 630.000 gulden extra uit te trekken voor extra voorzieningen voor dak- en thuislozen. Van het geld wordt het aantal opvangplaat sen uitgebreid met ruim 300, boven de 400 die er al waren in de gesubsi- diëerde sector en de ongeveer 400 in het ideële en commerciële circuit. Het aantal daklozen in Amster dam wordt geschat tussen de twee- en drieduizend. "Een epidemie die snel aangepakt moet worden," al dus wethouder A. Wildekamp. Be langrijke onderdelen van de Am sterdamse plannen zijn de komst van een dienstencentrum, waar daklozen de gelegenheid krijgen zich te wassen en te eten, en oprich ting van een stichting inkomensbe- heer die helpt bij het beheer over de uitkering. Daarmee kan groten deels worden voorkomen dat daklo zen afhankelijk worden van pen sionhouders, aan wie zij een machti ging hebben gegeven om de uitke ring te innen. De gemeente heeft zich bij monde van wethouder Wildekamp ook be reid getoond om de helpende hand te bieden bij conflicten rond de gra tis voedselverstrekking aan zwer vers van de Nonnen van de Orde van Moeder Theresa in de Jordaan. De grote aantrekkingskracht die de maaltijden uitoefenen op zwervers heeft problemen in de buurt veroor zaakt. Wildekamp geeft toe dat het smalle straatje in de Jordaan. waar geregeld ruzie uitbreekt tussen de zwervers, een "volstrekt verkeerde plaats voor de voedselverstrek king" is. DEN HAAG (ANP) - De ambtena renbond CFO meent dat huizen van bewaring en gevangenissen in de toekomst geen grotere capaciteit mogen hebben dan 150 cellen. Dat aantal is volgens de CFO een abso luut maximum. Met relatief klein schalige penitentiaire inrichtingen kan volgens CFO-bestuurder E. Grootendorst gemakkelijker en be ter worden ingespeeld op maat schappelijke ontwikkelingen, bij voorbeeld een geringer of groter aanbod van gedetineerden. Ook in de personeelssfeer kan volgens de CFO bij kleinschalige in richtingen flexibeler worden gerea geerd. Bij grote gevangenissen of huizen van bewaring werkt vaak specialistisch personeel dat moei lijk elders is in te zetten. Een maximale capaciteit van 150 cellen in een penitentiaire inrich ting is één van de uitgangspunten die de CFO over het voorzieningen- beleid delinquentenzorg en jeugd inrichtingen 1990-1994 hanteert. De bond pleit verder voor vervangende nieuwbouw in de regio's waar slui ting van gevangenissen wordt voor zien, niet alleen vanwege het cellen tekort, maar ook om in die regio's afkalving van werkgelegenheid te gen te gaan. CFO-bestuurder Grootendorst meent ook dat er meer capaciteit moet komen voor de opvang van ge dragsgestoorde gedetineerden. Hiervoor zouden vrijkomende klei ne inrichtingen kunnen worden ge bruikt. ADVERTENTIE DEN HAAG - "Jongens, allemaal in de rij en de mouw opstropen om een krasje te halen". Het is alweer heel wat jaren geleden dat hele scholen zo werden gecontroleerd op be smetting met tuberculose. Als het krasje - officieel: de Pirquet-reactie - op de onderarm na enkele dagen opzwol, was het mis. Tegenwoordig komt de ziekte, die ook wel bekend is als tbc of tb, in ons land nog maar zo weinig voor dat het niet meer nodig is de totale bevolking te controleren. Onder zoeken op scholen behoren dan ook tot het verleden. Alleen leger-recru- ten worden nog systematisch ge controleerd als ze voor het eerst op komen voor militaire dienst. door Theo Haerkens Toch stierven er twee jaar gele den in de praktijk van een huisarts in Veghel vijf mensen aan tbc. Vijf envijftig patiënten werden besmet en enkele tientallen liepen door de ziekte ernstig letsel op. De preciese oorzaak van deze fatale tbc-explosie is niet meer te achterhalen, maar duidelijk is wel dat de arts fouten heeft gemaakt. Uit onderzoek van de Genees kundige Hoofdinspectie van de Volksgezondheid in Rijswijk blijkt dat de arts zijn instrumenten 'ont smette' met een stof die niet meer deed dan ontvetten. "Volstrekt on voldoende", kwalificeert de dienst de gang van zaken. Daarnaast is vastgesteld dat de arts voor het op zuigen van injectievloeistof uit gro te verpakkingen niet steeds schone naalden heeft gebruikt. De Veghelse medicus is min of meer gespecialiseerd in de behan- deling van reuma, hernia en ver wante kwalen. Veel van zijn patiën ten waren op leeftijd, wat ten dele verklaart waarom zij bevattelijk wa ren voor tbc. Ouderen hebben een gerede kans in het verleden met de ziekteverwekker in contact te zijn geweest en kunnen zonder het te weten besmet zijn. Als de gezond heid minder wordt, kan de kwaad aardige bacterie gemakkelijk de kop opsteken. De inspectie houdt met deze mogelijkheid vooral reke ning omdat de arts reumapatienten inspoot met een stof die hun licha melijke weerstand tijdelijk vermin derde. Slachtoffers In ons land komen jaarlijks niet meer dan drie- tot vierhonderd tbc- gevallen aan het licht. Die zijn met goede medicijnen vrij gemakkelijk te genezen. Vroeger was dat wel an ders en maakte de ziekte heel wat slachtoffers. In 1905 bij voorbeeld, vielen er op elke 100.000 inwoners nog 184 doden te betreuren, tegen woordig is dat aantal teruggebracht tot ongeveer 0,4. "We zijn op de goe de weg, maar we moeten de situatie blijven bewaken", aldus mevrouw J. Sqhepp, hoofd van het Consulta tiebureau voor de bestrijding van Tuberculose in Den Haag. Het samenvoegen van deze con- sultatiebureau's met andere dien sten in de gezondheidszorg, dat op 1 januari begon, mag dan ook niet worden uitgelegd als het verdwij nen van alle toezicht. Maar het ge ringe voorkomen van de ziekte, rechtvaardigt niet langer het zelf standig voortbestaan ervan. Offi cieel is ook de Nederlandse rund veestapel vrij van tbc, maar de con trole op koeiemelk bestaat nog steeds om het risico van versprei ding zoveel mogelijk te beperken. Deugdelijke medicijnen die sinds 1960 beschibaar zijn, hebben het aantal doden drastisch terugge drongen. Maar ook zonder deze zou tbc allang niet meer zoveel slachtof fers maken. Welvaart en tbc verdra gen elkaar niet goed. Als er meer geld is, kunnen mensen gezonder eten en is ook de huisvesting beter. Veelzeggend in dit verband is de plotselinge stijging van het aantal slachtoffers tijdens de twee wereld oorlogen, toen de levensomstandig heden erbarmelijk waren. In derde wereld-landen maakt de ziekte nog steeds veel slachtoffers. "Als je ongezond eet en boven dien met vijven een bedstee deelt, is de kans dat je tbc krijgt groter", illu streert Schepp. "Tegenwoordig hebben veel kinderen een eigen ka mer die goed geventileerd wordt en dat vermindert de kans op onderlin ge besmetting aanzienlijk". Dat in kleine ruimtes waar veel mensen opeengepakt zitten, de ziekte de kop kan opsteken, bleek enige tijd geleden in Schoonhoven. In de lo kale discotheek raakten enkele tientallen jongelui besmet, nadat die was bezocht door iemand met tbc. Niet iedereen die aan de ziekte lijdt, levert voor zijn omgeving een even groot gevaar op. Alleen men sen met open tbc verspreiden de ziekte, omdat bij het hoesten bacte rie-houdend slijm vrijkomt. Overi gens wordt niet iedereen die besmet raakt werkelijk ziek, dat geldt hoog uit voor tien procent. Gesloten tbc die niet wordt be handeld, kan zich betrekkelijk ge- makkeljk ontwikkelen tot open tbc. Langer dan drie weken aanhou dend hoesten is voor de dokter te genwoordig reden de Mantou-reac- tie te testen. Dat gaat eenvoudig met een injectie. Maar als de ziekte niet wordt onderkend, hoeft dat geen drama te zijn. Een rustkuur, al dan niet in een sanatorium, kan vol doende zijn om de kwaal te boven te komen. VOORDEEL VOOR VOGEL VRIENDEN. Rustiek en stevig vogel huisje van berkehout of larix. Wij hebben ook 'n groot assortiment speciale vogel wintervoeders. Tijdelijk griffioen Voorschoten Leidseweg 518 Tel. 071-763748 120 »u(o

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3