LEIDSCH DAGBLAD Honderden militairen weg uit W. - Duitsland NODIG! RaaHSIüSB 'Eerste Kamer moet geen politieke afweging maken' Veto Bush over China door Huis verworpen Nederland en België loimpen troepen in Bondsrepubliek in Oppositie Roemenië eist nieuwe overgangsregering 'Leidsch Dagblad' over op modernere drukpers DONDERDAG 25 JANUARI 1990 OPGERICHT 1 MAART 1 No. 39148 Prijs fl. 1,35 Trein stil gezet voor arrestatie van overvallers NIEUW-VENNEP De politie in Haarlemmermeer heeft vanmor gen in een trein twee Amsterdam mers aangehouden, die worden verdacht van een overval op de Amro-bank in de Schoolstraat in Nieuw-Vennep. De Amsterdam mers (18 en 23 jaar) waren er na de overval vandoor gegaan in een au to, die later bij het NS-station in Nieuw-Vennep werd aangetrof fen. Aan de hand van getuigen verklaringen bleek dat de over vallers de trein naar Amsterdam hadden genomen. In overleg met de Spoorwegpo litie werd de trein op het Schip- hol-station stilgezet. In samen- werkling met de dienst luchtvaart van de rijkspolitie werd het per ron ontruimd en vervolgens de trein doorzocht. In één van de coupés werden de vermoedelijke daders aangetroffen. De mannen hebben nog geen bekentenis af gelegd. De bankoverval had rond 9 uur plaats. De gewapende mannen, die bivakmutsen droegen, dwon gen het bankpersoneel een nog onbekend geldbedrag af te geven. Daarbij werd geen geweld ge bruikt. De overvallers gingen er vandoor in een auto, die eerder in Amstelveen was gestolen. WASHINGTON (GPD) - Het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden heeft gisteren met grote meerder heid (390 tegen 25 stemmen) een ve to van president Bush verworpen, dat Chinese studenten die bang zijn voor vervolging het wettelijke recht op onbeperkt verblijf in de VS ont zegt. Het Huis gaf daarmee het Witte Huis het signaal niet gelukkig te zijn met de opening die de regering de afgelopen maanden naar China heeft gemaakt. Het woord i de Senaat, waar vandaag veto wordt gestemd. Daar heeft ter de president te krijgen. Peldng reageert woedend op besluit sident en Congres draait worden studenten zeker niet naar huis gestuurd. Zij mogen per presi dentieel directief blijven. Dat heeft hetzelfde effect maar schopt de Chi nese leiders niet tegen de schenen, aldus Bush. Een grote meerderheid in het Congres wil dat juist wel: de Chine se leiders moeten duidelijk te horen krijgen hoe verontwaardigd de VS zijn over het gewelddadige neer slaan van de democratische bewe ging in juni 1988. China reageerde vandaag boos op Bush een redelijke kans de 34 de 100 stemmen te halen die hij no dig heeft. Bush zelf, minister Baker (buiten- Bush gaf gisteren ook een pers conferentie waarin hij uitlegde hoe belangrijk hij het vindt dat zijn veto overeind blijft. De betrekkingen met grote meerderheid aangeno- de stemming. Een men wet die alle Chinese studenten van het ministerie van Duuenianase die tijdens het bloedbad op het zaken zei dat de Chinese regering landse zaken) en nationaal veilig- tussen de VS en China worden er- heidsadviseur Scowcroft telefo- door op het spel gezet, aldus Bush, neerden gisteren de hele dag met Het meningsverschil tussen pre- Tiananmen-plein in Peking in Ame rika verbleven, het recht geeft VS te blij eront waard igd de grote inbreuk is op de interne e gelegenheden van China. Hij i Bush tekende die wet niet omdat schuwde voor ernstige schade in de het de leiders in Peking tegen de ha- relatie tussen de VS en China als de ren zou instrijken. Volgens Bush Senaat zich daarbij aansluit. DEN HAAG (GPD) - Minister Ter Beek (defensie) zal van avond de Tweede Kamer laten weten dat Nederland troe pen uit West-Duitsland terugtrekt. Het gaat om in totaal bij na 750 militairen. De grootste groep vormen de bijna 500 soldaten en officieren van het genie-bataljon in de Bondsre publiek. De maatregel is mogelijk geworden door de groei ende ontspanning tussen Oost en West. Behalve het genie-bataljon zal ook in de Bondsrepubliek gelegerd. Met het 435ste infantieriebeveiligings- hun familieleden ^erbij gaat het bataljon worden teruggetrokken De taken van dat ongeveer 125 man- schappen tellende bataljon worden scholen, ziekenhuizen door de Belgen overgenomen. Nog voorzieningen, eens 100 militairen worden 'be spaard' door het niet-verhuizen van een divisiestaf naar West-Duitsland. bliek is minister Ter Beek 50.000 Belgen. De legerplaatsen hebben eigen Belgische winkels, andere Op het moment bevinden zich i de 126 Leopard I-tanks defini- geveer 5000 Nederlandse militairen tief in de mottenballen te zetten. West-Duitsland. De Belgische minister Staatssecretaris Van Houwelingen defen- besloot tijdens de afgelopen kabi- Een demonstrant probeert een tank te stoppen die een plaats wil ir voor het gebouw waar de Roemeense interim-regering, het Front voor de Nationale Redding, zetelt. Op het Victoria-plein voor het gebouw werd gis teren massaal gedemonstreerd. (foto ap> sie Coëme overweegt om alle 25.000 netsperiode al die 126 tanks niet te in Westduitsland gelegerde Belgi- verbeteren. sche soldaten terug te trekken. Hij De Nederlandse landmacht be- heeft zijn generaals opdracht gege- schikt c 3 Leopard I-tanks, die eigenlijk allemaal aan een moderni sering toe zijn. Nu Ter Beek 126 interview met het dagblad tanks definitief stil zét, betekent dat De Standard zegt Coëme, dat de toe- ook een besparing op het aantal manschappen. Per tank gaat het om tenminste vier militairen, in totaal om ruim 600 manschappen. Het is nog onduidelijk wat de be- Kunstdief krijgt na 23 jaar spijt NIJMEGEN (GPD) - „Sorry, ik heb spijt van mijn daad. De ze gravure heb ik 23 jaar gele den gestolen tijdens een per soneelsfeest. Ik hoop dat het weer op de juiste plaats te recht komt". Vergezeld van dit briefje vond de koster van de Molen- straatkerk in Nijmegen een plastic tas onder een van de kerkbanken met daarin een gravure. De koster ging ermee naar de politie. Uiteindelijk bleek dat het gemeentemuseum Comnjan- derie van Sint Jan de gravure al jaren miste. Het kunstwerk is eigendom van de gemeente Nijmegen en vermoedelijk in de jaren '50 uitgeleend aan een instelling. Het kunstwerk is van de Nij meegse kunstschilder Hendrik Hoogers (1747-1814) en de waarde wordt geschat op 500 tot 600 gulden. Nieuwsredactie van Veronique naar Aalsmeer? HILVERSUM (ANP) - Veronique denkt erover haar nieuwsredactie te verplaatsen naar Studio Aalsmeer, de basis van waaruit Joop van den Ende opereert. Een woordvoerder van het commerciële tv-station heeft dat vandaag desgevraagd be vestigd. Hij benadrukte dat er nog geen besluit is genomen. Het wachten is op de terugkeer van Veronique-directeur Lex Har ding, die nog steeds met vakantie is. Als hij terug is zal hij een besluit ne men over zijn al dan niet aanblijven als directeur van Veronique. In de Aalsmeerse TV-studio van Joop van den Ende staat een ruime, riant ingerichte nieuwsredactie leeg nu TV10 ter ziele is. Veronique zou daar een grotere nieuwsredactie kunnen huisvesten dan nu in het Hilversumse gebouw van de com merciële omroep. Op het moment werken er 31 mensen voor de nieuwsuitzending van Veronique, maar de nieuwsre dactie is volgens de woordvoerder onderbezet. „Wij weten dat er men sen van TV10 rond lopen die geen werk hebben", zei hij, maar wilde geen nadere mededelingen doen over overstappen van TVlO-i naar Veronique. stand in Europa zich nu zo ontwik keld, dat terugtrekking van de Bel gische troepen uit Duitsland waar schijnlijk is". België is het eerste NAVO-land dat zich zo duidelijk windsman zal beslissen uitspreekt over eventuele terug- Korps Mariniers. In_een schriftelijk BUKAREST (AFP/Rtr/AP) - Drie Roemeense oppositiepartijen heb ben gisteren het onmiddellijke af treden geëist van het Front voor Na tionale Redding. Daarvoor in de plaats moet een overgangsregering komen met vertegenwoordigers toekomst van het land in gevaar brengt". Ze kregen gisteravond toe- -h?' ClCCl UCiUCA zijn troepen uit Duits- antwoord aan de Tweede Kamer kondigde de minister aan in het per soneelsbestand te willen snijden, (pagina 3: Onenigheid over korten op trekking land. Coëme, die morgen voor een offi- de Sovjetunie reist, vindt dat nu de dreiging defensie) tegen het voorlopige bewind. van het Front afgelopen dinsdag mee te doen aan de vrije verkiezin gen op 20 mei. De Boerenpartij, de Liberale par tij en de Sociaal-democratische Par tij legden hun eis op tafel op hetzelf de ogenblik dat meer dan 2000 stu denten voor het hoofdkwartier van het Front voor Nationale Redding demonstreerden tegen de aanwe zigheid van ex-communisten in de voorlopige regering. Het Front vaardigde gisteren een decreet uit waarin betogingen wor den beperkt. Er mag niet meer wor den gedemonstreerd bij spoorweg stations, luchthavens, ziekenhuizen en militaire objecten, en voor mani festaties is toestemming van de po litie nodig. Volgens een eerder de creet moeten betogingen 48 uur van te voren bij de autoriteiten worden aangemeld. Overtreders van deze bepalingen riskeren gevangenis straffen van 15 tot 30 dagen of hoge boetes. de autoriteiten vanuit Oost-Europals weggevallen en de Sovjetunie ernst maakt met het terugtrekken van zijn troepen uit de DDR, Tsjechoslowakije, Hongarije en Polen, er geen recht vaardiging meer is voor het legeren van troepen aan de grens met de DDR. België heeft vrijwel zijn gehele landmacht (het Eerste Legerkorps) HAMBURGERS - Binnenkort opent Fast Lane Burgers een Ame rikaans hamburgerrestaurant op het Plein van de Hemelse Vrede in Peking. De opening is op 1 mei, de Dag van de Arbeid, een officiële feestdag in China. De Amerikaanse AMSTERDAM/UTRECHT (ANP) snackcultuur is al op het plein ver-' - Bij de NMB Postbank verdwij- tegenwoordigd door Kentucky nen de komende jaren 2100 banen Fned Chicken. door de automatisering van het be- talingsverkeer. De raad van com- yy Til r% missarissen maakte gistere^be- Premier Lubbers in aanvaring met senaat: AUCKLAND - De openingscere- nie van de Gemenebest Spe- in het Nieuwzeelandse Auck land werd gisteren opgeluisterd door een groep Maori's, de oor- soronkeljke bevolking van Nieuw-Zeeland. Deze krijger, in oorlogsuitmonstering, steekt na drukkelijk zijn tong uit, een authentiek gebaar om de vijand schrik aan te jagen. (foto ap> Verouderde Leidse pers in '91 uit produktie v^e^?cLsThentgbnesiS ontslagen NMB Post i j ank schrapt 2100 banen wegens automatisering BAALBERGEN KATWIJK en LEIDERDORP 11.000 vierkante meter meubelkeus, uniek in de Randstad. En nu heel veel meubelaanbiedingen, met enorm opruim-voordeel. Wél vlug bij zijn. In Katwijk nu bovendien heel wat extra voordeel in tapijt. |S MEUBELPROMENADE KATWIJK MEUBELPLEIN LEIDERDORP DONDERDAGAVOND kend dat er Voor 1992 geen gedwon gen ontslagen vallen. De vakbond CNV die de plannen "heel erg vaag en weinig vertrouwenwekkend" vindt «n de ondernemingsraad van de bank hebben gezegd helemaal geen ontslagen te accepteren. Het banenverlies is het gevolg van technologische ontwikkelingen In hun verklaring over het Front die de bank enkle honderden mil- stellen de drie oppositiepartijen, joenen guldens kosten. De NMB waarvan de Boerenpartij met Postbank gaat de afwikkeling van 150.000 leden verreweg de grootste het betalingsverkeer de komende 6 is en waarschijnlijk hoge ogen zal jaar grondig moderniseren. Het DEN HAAG (ANP/GPD) - De Eer gooien in mei, dat de deelname aan aantal dagtaken, waarvan de helft ste Kamer moet wetsvoorstellen de verkiezingen van het Front "de routinematig is, zal met 360 per jaar niet politiek beoordelen, maar ze al- jaar afnemen. Door natuurlijk ver- leen toetsen op rechtmatigheid en loop, door het terugdringen van doelmatigheid. Dat zei premier overwerk en door het vervallen van Lubbers gisteren in een discussie arbeidscontracten voor bepaalde tijd wordt een belangrijk deel van de vermindering van de dagtaken LEIDEN/HAARLEM - De raad van commissarissen van Damiate, waartoe het Leidsch Dagblad en Alphens Dagblad behoren, heeft gisteren het bedrijfsplan voor de komende jaren vastgesteld. Dat houdt onder meer in, dat de druk pers aan de Witte Singel in Leiden in 1991 zal verdwijnen. De komende 5 jaar verdwijnen bij alle Damiate- bedrijven in totaal 100 arbeidsplaat sen. Dit zal via natuurlijk verloop kunnen plaatshebben, zodat er geen ontslagen vallen. Er wordt nog gestudeerd op de vraag hoe de vier dagbladen van Da miate, het Haarlems Dagblad, de Typhoon, de Nieuwe Noordhol landse Courant en Leidsch/Alphens Dagblad, straks worden gedrukt. Een mogelijkheid is om de Haar lemse pers te moderniseren, een an dere mogelijkheid is om offsetpers te kopen. In het bedrijfsplan is ook zien in een nauwere samenwerking kaart voor het openbaar tussen de redacties van de vier bla- krijgt. Alle fracties zijn bereid den. Volgens de raad van commis- daarvoor i sarissen kan hierdoor de journalis- goeding v tieke kwaliteit worden verhoogd, te leveren. hetgeen positief kan uitwerken op het abonneebestand. Alle maatrege len zijn er mede op gericht de finan ciële resultaten van het gehele con cern te verbeteren. Damiate maakt weliswaar winst, maar de raad van commissarissen vindt dat het ren dement hoger moet worden. Over de redactionele samenwer king is als mogelijkheid het geza menlijk maken van de pagina's bin nenland, buitenland en economie genoemd. De redacties die de Leid se stadspagina's, de Alphense pagi na's en overige regionale pagina's maken, blijven in-elk geval volledig zelfstandig. Bekeken wordt of deze regionale redacties als gevolg van de nauwere samenwerking kunnen worden versterkt. (zie ook pagina 13) OV-KAART - Na de militairen worden Tweede-Kamerleden waar schijnlijk de tweede 'beroepsgroep' Nederland die een gratis jaar- ruil gedeelte i woon-werkverkeer i met een aantal senaatsleden. Voor zitter Steenkamp van de Eerste Ka mer vond dat Lubbers met zijn uit spraken 'een moord op klaarlichte Wisselend bewolkt Wisselend bewolkt. Enkele buien. Mi nimumiempcratuur ongeveer 4 gra- upia'V.mHeil den, middagtemperatuur rond 7 gra- Voor het CNV staat vast dat "geen dag'pleegde, den. Wind uit west tot zuidwest, over- man of vrouw gedwongen de poort Gaat de Eerste Kamer zich ook dag in het binnenland vrij krachtig: verlaat". Het behoud van werkgele- met politieke afwegingen bezighou- aan de kust en op het IJsselmecr af en genheid is echter een probleem om- den, aldus Lubbers, "dan is de se- toe hard of stormachtig. dat het gaat om niet al te hoog ge- naat bezig het werk van de Tweede -■■ merdTnTdag: Aeanho°udrend o„st!nd- schoold personeel die niet zo ge- Kamer over te doen en zijn we op de uie met van tiid tot tijd regen of en- makkelijk kunnen worden omge- verkeerde weg. Dan ontstaat er schoold voor hogere functies. spanning met de Tweede Kamer en De Postbank neemt een domi- dat is een veel ernstiger zaak dan de nante plaats in het betalingsverkeer spanning die in de klassieke taak- -r. uu.in Nederland. In de girokantoren in opvatting met individuele ministers onder: 16.54 Arnhem, Amsterdam en Den Haag kan optreden". worden dagelijks meer dan drie mil- Volgens Lubbers moet de Eerste joen betaalopdrachten verwerkt. Kamer de taakverdeling in het wet- lur; Izzgwa- Volgens de Postbank stellen de gevend proces niet uit het oog ver- klanten echter steeds hogere eisen liezen. "De kracht van dit bestel zit en worden de kosten bovendien te daar in dat iedere schakel zijn eigen hoog om in de toekomst nog renda- functie zo goed mogelijk vervult, bel te kunnen draaien. Als de laatste schakel, de Eerste Ka- vastig met van tijd tot tijd regen of kcle buien. Middagtemperatuur 01 veer 7 graden. Vrijdag 26 januari zon op: 08.30 uur, zon onder: 17.15 maan op: 08.32 Waterstanden te Katwijk hoog water: 03.09 en 15.181 ter: 11.17 en 23.35 uur. Premier Lubbers 22 PAGINA'S recht'. De senaat kan de Tweede Ka mer dan dwingen een voorstel te 'herbeoordelen'. Komt het voorstel voor de tweede maal bij de Eerste Kamer, dan kan die het niet meer te genhouden op politieke gronden. "Dan ben je op de koninklijke weg bezig", aldus Lubbers. Lubbers betoog komt op een mo ment dat de relatie tussen Tweede Kamer en regering enerzijds en de Senaat anderzijds slecht is. De Eer ste Kamer klaagt te worden stelpt met wetsontwerpen die behandeld moeten worden, n zo constateerde Steenkamp, vaak vol fouten zitten. Op dit moi zijn er problemen met het voorste tot verhoging van het huurwaarde forfait. Senator Kaland vindt dat het ka binet en wetgeving steeds meei strengeld raken en de senaat juis zwaardere taakop 'spraken wor- vatting. "Daar hoort ook de politie Iet als Steenkamp vindt hij dat Lubbers te gaat als hij de Eerste Kamer dat (foto ANP) mer, onder het motto we zijn onaf hankelijk en er worden elders te veel fouten gemaakt, alles opnieuw gaat doen, dan gaan we echt de ver keerde kant uit", aldus Lubbers. Het zou volgens de premier beter dwingt tot zijn wanneer goede afs. den gemaakt, bij voorbeeld door het ke noot by," aldus Kaland recht dat de senaat nu heeft on wetsvoorstel tegen te houden, ruilen voor een 'terugzendings- recht wil ontzeggen. óók om mee te kunnen praten over wat ér in de buurt is gebeurd Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Oat willen we niet missen! Wij nemen een proefabonnement voor 7 weken en betalen slechts f 27,50 J Wij nemen een kwartaalabennement t 74.15' Wij nemen een jaarabonnement f 28550" Voor het abonnement ingaat ontvangen wij de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode Woonplaats -Tel.. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1