Sukova tevreden ondanks verlies Sp'o'TV Gewichtheffen is vooral souplesse Vandalen halfjaar geweerd uit stadion Bax nadert de koploper 'Babysit' zit ook in contract Van Basten Graf zegeviert maar de ldoof wordt steeds Ideiner Atletiekbond corrigeert laboratorium in Utrecht Volleybalsters uitgeschakeld DONDERDAG 25 JANUARI 1990 SPORT PAGINA 15 Yvonne van der Stoep heeft talent VOORSCHOTEN - Haar ster rijst snel. Nauwelijks begonnen met gewichtheffen sleept Yvonne van der Stoep de ene prijs na de an dere in de wacht. Een tafel in de hal van haar huis staat vol met be kers, de ene nog groter dan de andere. De belangrijkse prestaties van het afgelopen jaar: Nederlands kampioene in de eigen ge wichtsklasse, Nederlands kampioene over alle gewichtsklassen, een verbetering van het Nederlands record trekken en stoten met 10 kilo tot 115 kilo, winnares van de Westland Pfaltz Turnier in de eigen gewichtsklasse en tweede in totaal, winnares van de Bene- lux-wëdstrijden. door Herman Joustra jaar zal ik al blij zijn als ik vijf kilo meer til. Het wordt steeds moeilij ker vooruitgang te boeken. Maar het blijft boeiend". In eerste instantie doen de geringe lengte (1.63 m) van de 29-jarige Voorschotense en de niet al te om vangrijke gestalte (af te lezen aan het gewicht van 57 kilo) dan ook iet wat vreemd aan. "Het gebruikelijke misverstand", zegt ze. "Gewichthef fen is voornamelijk souplesse en techniek. Niet alleen kracht. De kracht heb ik echt wel, maar voor de rest moet ik nog veel leren. Ik denk dat een gewichtheffer wel drie tot vier jaar nodig heeft om echt goed te worden". Zo lang is ze nog niet bezig. Een jaar of vijf terug was ze voor het eerst actief in een sportschool. Met fitness-trainingen. Zomaar een wedstrijdje bankdrukken gaf haar het idee dat ze wel wat in haar mars had. "Powerliften, leek me wel wat. Dus bankdrukken, kniebuigen en deadliften. Mijn vader, ook een ge wichtheffer, zag daar echter niet zo veel in. Gewichtheffen was meer iets voor mij, vond hij. Meer een sport". Het eerste jaar was haar progres sie bijzonder opmerkelijk te noe men. Twintig kilo meer dan toen ze begon. "Dat is normaal. Dit Wervend Ze haalt een folder tevoorschijn over gewichtheffen, van de Neder landse Kracht Sport Bond. 'De strijd van de mens tegen de zwaarte kracht', is een van de wervende zin nen. Dat zou gewichtheffen volgens haar ook moeten zijn. Niet het ge vecht tegen andere gewichtheffers die onder de spierversterkende middelen zitten. "Atleten die na een paar jaar nog ROTTERDAM (GPD) - De KNVB heeft half januari door heel het land deurwaarders bij 'bekende' voetbalvandalen langsgestuurd. De voetbalbond heeft hen per officiële brief het verbod opgelegd om het komende halfjaar welke betaald voetbalwedstrijd dan ook te bezoeken. De aangeschrevenen mogen evenmin wedstrijden van vertegenwoordigende elftallen bijwonen. De KNVB heeft de vandalen een 'boete' van duizend gulden per overtreding in het vooruitzicht gesteld. De anti-vandalenactie is tot nu toe voetbalvandalen die bij de verschil- geheim gehouden door de voetbal- lende politiekorpsen als zodanig be- bond. Gistermorgen, tijdens twaalf kend staan. De identiteit en de rechtszaken in Rotterdam tegen adressen zijn geleverd via het Infor- Feyenoordsupporters die op 20 au- matiepunt Voetbalvandalisme. In gustus aan het eind van de wed- de deurwaardersbrief waarschuwt strijd Feyenoord—Fortuna het veld de KNVB dat het wedstrijdverbod i opgestormd, bleek voor het telkens met een half jaar kan i eerst dat de meeste verdachten zo'n KNVB-brief hadden gekregen. Maar politierechter mr. R.C. Len- sink-Bosman zei „niets met de KN VB te maken hebben" en legde voor het eerst enkele 'gewone' stenen gooiers forse vrijheidsstraffen op LEIDEN - In de landelijke klasse is Bax koploper FV Snoekie tot twee punten genaderd. Zelf wonnen de zaalvoetballers uit Voorhout met 3- 2 van De Rozet terwijl FV Snoekie haar Waterloo vond tegen IFC Drechtsteden (2-4). Van der Plas verloor met 3-2 van Silva Boys. Van Egmond (interregionaal) bleef ter nauwernood de baas over FC Dyna mite (5-4). Menken zegevierde met 6-2 bij Bakkenes. Uitslagen hoofd klasse: Lugdunum-RGC 10-2 en Boerenburg-Medo 3-3. Bax-De Rozet 3-2 Na een 0-0 ruststand was het Jef frey Forée die via twee uitvallen de stand op 2-0 bracht. De Rozenbur gers kwamen nog terug tot 2-1 maar opnieuw was het Jeffrey Forée die de marge vergrootte naar 3-1. Ver meldenswaard is dat Mario Faber na een lange blessuretijd weer bin nen de lijnen te bewonderen was. Silva Boys-Van der Plas 3-2 Marco van der Plas zette zijn ploeg op een 0-1 voorsprong maar dezelfde Van der Plas ging verdedi gend in de fout waarna de Hagena ren de ruststand op 1-1 brachten. Na de 2-1 achterstand was het Jaap van Duyn die nog de 2-2 op het score bord liet aanbrengen. Omdat Silva Boys één van de vele persoonlijke fouten aan de kant van de Katwij- kers afstrafte, werd het een logische 3-2 nederlaag. Van Egmond-FC Dynamite 5-4 Een stug verdedigende FC Dyna mite had in de eerste helft weinig moeite met Van Egmond. Via een penalty en een zwak moment van de verdediging van de Leidenaren was de ruststand 0-2. Na de pauze waren de rollen omgekeerd. Eerst was het Richard Gottmer die de stand op 1-2 terugbracht. Conditiegebrek van de Hagenaren was de oorzaak dat Van Egmond uiteindelijk toch de winst Dpstreek. Overige doelpuntenma kers: Fred Ouwerkerk (2x), Henk Zweistra en 6e - Tegelaar. Paul Haldan stelt komst uit LEIDEN - Paul Haldan speelt za terdag nog niet mee met Avanti. De aanwinst van de Hazerswoudse ta feltennisvereniging heeft nog com petitieverplichtingen in Zweden. Zijn huidige club is door het resul taat van gisteravond (5-5) nog steeds niet gevrijwaard van degradatie. Daarom moet Haldan ook dinsdag aanstaande nog in de Zweedse com petitie uitkomen. De Nederlands kampioen loopt daardoor in elk ge val de wedstrijd tegen Scylla mis en kan op zijn vroegst volgende week zaterdag, in de topper tegen TT Am sterdam, voor zijn ging in actie komen. VOETBAL - Voormalig Engels in ternational Glenn Hoddle heeft zijn terugkeer in de hoofdmacht van Monaco opnieuw moeten uitstellen. De middenvelder, die door een knieblessure de afgelopen zes maanden niet in aktie kwam, kreeg bij de hervatting van dé training weer last van zijn knie. De clubarts van Monaco verwacht dat Hoddle minimaal een maand moet rusten voor hij weer aan trainen mag gaan denken. progressie boeken, die vertrouw ik niet. Die moeten gewoonweg wat gebruiken. Het wereldrecord bij de 170 kilo, werd getild door een Chi nese van 17 jaar. Dat kan normaal gesproken niet. Ook in Nederland wordt er gebruikt. Dat weet ik ze ker, dat zie je als je om je heen kijkt. Atleten die na vier, vijf jaar ineens weer twintig kilo meer pakken. Dat kan normaal echt niet. Ik zou zo een paar sportscholen weten waar je die middelen zou kunnen krijgen als je er om zou vragen". Dergelijke ontwikkelingen bren gen de sport steeds meer in diskre diet. Hoog tijd om in te grijpen. "Er zou intensiever moeten worden ge controleerd. Steekproeven tijdens de trainingen. Onverwacht je plasje moeten inleveren. Dat zou helpen. Nu stoppen de atleten op tijd voor de westrijden". Zelf zegt ze, hoe kan het ook an ders, niet te slikken. Er is een ande re manier om beter te worden. Zij het een veel langzamere. Om de techniek te verbeteren neemt ze haar trainingen op videoband op. Vertraagd afdraaien, de bewegin gen analyseren. "Het is niet zo maar een gewicht oppakken en boven je hoofd tillen zoals ik aanvankelijk dacht. Er komt veel meer bij kijken. Staan je benen goed, hoe is je afzet? Dat soort dingen". Haar min of meer gebrekkige techniek heeft haar er echter niet van weerhouden toch de nodige ti tels in de wacht te slepen. "Ik kan het een en ander compenseren met mijn kracht. Dat ik kampioene van Nederland ben geworden heeft ver der te maken met het niveau. Dat is hier heel laag. In totaal doen er zo'n tien vrouwen mee aan de kam pioenschappen. Een stuk of vier, vijf in mijn gewichtsklasse". Van wie ze nauwelijks concurren tie heeft te duchten. Anders wordt dat eind april, wanneer haar het Eu ropees kampioenschap wacht op (foto LoekZuy derduin) Tenerife. Haar kansen? "Weet ik niet. De Duitse en Spaanse vrou wen zijn heel sterk. Misschien een plaatsje bij de eerste vijf. Dan ben ik al tevreden. De WK? Ik weet nog niet of ik daar naartoe ga. Ik leg het dan dik af tegen al die gedrogeerde atleten. Inderdaad, het moet alleen een strijd zijn tegen de zwaarte kracht". (tot twee maanden gevangenisstraf ook onvoorwaardelijk). Bovendien verbood zij de meeste veroordeelden om tot de winterstop van 1991 alle thuis- en uitwedstrij den van Feyenoord bij te wonen. Anderhalf seizoen lang dus. Ook het Feyenoordstadion mogen zij in die tijd niet bezoeken, ook al gaat het om een popconcert of een autoten toonstelling. Bij deze groep ver dachten ging het voor een deel den verlengd. De termijn jaar loopt op 12 juli af. Volgens advocaat mr. J. Mentink (onder meer de raadsman van Feye noord) is de deurwaardersbrief vrij zinloos. „Het is namelijk zeer moei lijk de sanctie van duizend gulden te maken. Je moet boete weer via de burgerlijke rech ter zien op te halen, en dat zal zeer veel moeite kosten. Bovendien is het voor de suppoosten en bewa kers van de verschillende betaald- voetbalstadions niet doenlijk om al le betrokken vandalen uit het pu bliek te plukken. Eigenlijk is het meer een gebaar, met misschien maar een tijdelijke werking, van de KNVB", aldus mr, Mentink. Vitesse heeft bij de Stichting de 'harde kern' van de Feyenoord- Arbeidszaken Betaald Voetbal vandalen, die nog niet eerder op de- manier waren opgepakt. Bij de KNVB-actie gaat het MILAAN (GPD) - De handteke ningen staan nog altijd niet onder het nieuwe contract, maar dins dag is de Amsterdamse advocate Ella Adriaanse namens Marco van Basten met de clubleiding van AC Milan overeengekomen dat de speler tot 1 juli 1993 het roodzwarte shirt zal dragen. De Europees voetballer van het jaar gaat vanaf het WK 1 miljoen gul den netto verdienen, exclusief premies. Het 'tekengeld' wordt geschat op nog eens 3 miljoen gulden, die via een constructie naar een Zwitserse bankrekening wordt gesluist. In het contract staan ook- een aantal secundaire arbeidsvoor waarden zoals een appartement in het centrum van de modestad, een babysit en het recht om zelf reclamecontracten af te sluiten bij niet concurrererende bedrij ven van Berlusconi's reden dat het contract nog niet is ondertekend werd opgegeven dat de multi-ondernemer Van Basten een dezer dagen in zijn villa zal uitnodigen voor een speciale ce remonie. De ondernemer werd gisteren te veel in beslag geno men door de overname van een van de grootste uitgeverijen in Italië. De Milan-voorzitter geeft het voetbal niet altijd de hoogste prioriteit. Uitrusten Gisteren mocht Van Basten ove rigens uitrusten van de contract- besprekingen. Hij zag in Bergamo zijn club met een ver edeld reserveteam (met alleen Rijkaard en Baresi uit de basis- ploeg) met pijn en moeite zich kwalificeren voor de halve finale van de Italiaanse beker. Bij Ata lanta speelde AC Milan 1-1. Bres- ciani had de thuisclub vlak voor rust op voorsprong gezet na een fout van zijn bewaker Filippo Galli. In de laatste minuut van de wedstrijd kwam de wereldkam pioen langszij dankzij een straf schop, die door Franco Baresi werd benut. In de halve finale ontmoet AC Milan Napoli, dat 1 1 speelde bij Fiorentina. Dit betekent dat bei de grootmachten elkaar binnen een periode van veertien dagen drie keer treffen: op 31 januari in Napels en op 11 en 14 februari in Milaan. Hoogstandje Napoli haalde de volgende ronde weer eens via een hoogstandje van Maradona. De Argentijn speelde met een solo vier tegen standers zoek en trof fraai het doel. Eerder had de Braziliaan Dunga de score geopend. De Italiaanse beker krijgt na twee jaar een nieuwe winnaar. Sampdoria zag bij Juventus aan een reeks van 31 succesvolle ach tereenvolgende bekerwedstrij den een einde komen. Het werd 2- 1 voor de Oude Dame. In de slot fase ging de drievoudige beker houder ten onder na een dubieuze strafschop, nadat Casiraghi bij een onschuldig duel met Victor was gevallen. De Agostini scoor de vanaf elf meter. Voor de pauze hadden Marocchi en Katanec de stand op 1-1 gebracht. Juventus hoort pas vanmiddag wie de tegenstander wordt in de halve finale. Inter won met 3—1 van AS Roma, maar door een cryptisch reglement is de totaal stand tussen deze clubs in de groep (samen met Ascoli) in even wicht. Vandaag wordt er geloot welke club het bekeravontuur mag voortzetten. MELBOURNE (ANP) - Helena Sukova keek ondanks de nederlaag in de halve finales van de open Australische ten niskampioenschappen tegen Steffi Graf toch tevreden rond. De Tsjechoslowaakse had niet alleen een van de bete re partijen in haar loopbaan afgeleverd, zij was er tevens als eerste tennisster op Flinders Park ingeslaagd de nummer één van de wereld een set af te pakken. Sinds de Australian Open drie jaar geleden verhuisde naar de nieuwe behui zing, was niemand ook maar in de buurt van een zege op de Westduitse gekomen. Sukova liet vandaag op het centre court zien dat de bewering van Pat ty Fendick, dinsdag, dat het ver schil tussen de Westduitse en de rest van de tenniswereld kleiner wordt, inderdaad waar is. Er is nu op Flinders Park nog een speelster die die bewering op waarheid kan toetsen en gebruik kan maken ma ken van de matige vorm waarin Graf lijkt te steken. Mary-Joe Fernandez maakte een hardhandig einde aan de euforie van Claudia Porwik. De 21-jarige Westduitse profiteerde optimaal van het uitvallen van Gabriela Sa- batini, die in het duel tegen Porwik door haar enkel ging. Fernandez liet zien dat de overwinningen van de Westduitse voorlopig nog het beste .kunnen worden ingeschat als uit schieters. Toen Patty Fendick dinsdag me dedeelde dat het verschil tussen Steffi Graf en de rest van het vrou wentennis kleiner wordt, werd er een beetje 'meesmuilend gerea geerd. Niemand geloofde eigenlijk dat de hegemonie van de absolute nummer één van de wereld aan het wankelen te brengen zou zijn. Graf reageerde alleen maar door te stel len dat ze nog steeds problemen had zich te concentreren. Maar de constatering van Fen dick bleek toch meer waarheid te bevatten dan menigeen had ge dacht. Na het duel tegen Sukova moest ook Graf toegeven dat het verschil met de concurrentie klei ner is geworden. „Ik heb sterk het gevoel dat de anderen steeds beter gaan spelen," stelde de Westduitse. „In elke partij die ik hier gespeeld heb, merk ik dat mijn tegenstands ter minder fouten maken en de bal veel harder slaan dan vorig jaar. De buitenwereld verwacht nog steeds dat ik al mijn partijen wel eventjes zal winnen. Maar daarvan is de laatste maanden al lang geen sprake meer. Het is moeilijk te constateren waar dat door komt. Ik weet dat ik niet echt in topvorm ben, maar ik denk dat Patty gelijk had toen ze stelde dat de rest zich aan mijn ni veau heeft opgetrokken." Steffi Graf moest tegen He lena Sukova tot de bodem gaan. De Westduitse versloeg de Tsje chische voor de 15de keer. Motivatie Graf erkende dat de problemen voor het grootste deel worden ver oorzaakt door een gebrek aan moti vatie. „De afwezigheid van Martina (Navratilova) en Aranxta (Sanchez) heeft bij mij toch de spanning er een beetje van af gehaald. Zij waren in mijn ogen nj'n voornaamste tegen- UTRECHT (GPD) - De Internatio nale Atletiek Federatie (IAAF) zal de schorsing van de Noorse speer- werpster Trine Solberg (24) ophef fen. Solberg werd in augustus van het vorig jaar na de Europa Cup in Brussel van deelname aan wedstrij den uitgesloten, omdat het doping- laboratorium in Utrecht sporen van het spierversterkende middel Non- testosteron in haar urinestaal had gevonden. De contra-expertise le verde hetzelfde resultaat op. De medische commissie van de IAAF, onder voorzitterschap van dopingdeskundige Donike, kwam bij de eerste controle tot hetzelfde resultaat. Maar de contra-expertise leverde volgens Donike niet vol doende bewijs voor dopinggebruik. Dat bracht de IAAF ertoe de schor sing van Solberg en de uitslag van het dopingonderzoek in Utrecht nietig te verklaren. standsters. Als zij dan wegvallen sluipt de gemakzucht een beetje in je hoofd. Ik weet ook dat ik beter speel tegen goede opponentes. Dan weet ik dat het moeilijk kan worden en concentreer mij dan beter." Zelfs tegen Sukova, erkende Graf, had zij problemen met het op brengen van de juiste motivatie. Be grijpelijk, van de vijftien ontmoe tingen tussen beiden heeft de Tsjechoslowaakse er slechts één ge wonnen: de eerste. In de laatste duels was Sukova gewoon kans loos. „Ik heb getracht mij goed voor te bereiden op het treffen tegen Suko va. Maar de veertien overwinnin gen, en de meeste toch ook betrek kelijk gemakkelijk, speelden toch in mijn achterhoofd mee. Daar kwam nog bij dat Helena gewoon goed speelde. Zij had deze wed strijd kunnen winnen." De Tsjechoslowaakse, die einde lijk op een Grand Slam-toernooi weer eens van zich deed spreken, realiseerde zich dat terdege. „Aan het einde van zo'n partij breekt de spanning een van beiden op; Dit werkvergunningen aangevraagd voor de Russische spelers Valeri Masalitin en Sergei Kroetov. De Stichting moet een advies uitbren gen aan het Ministerie van Sociale Zaken. De praktijk is dat het minis terie het advies vrijwel zeker over neemt. Mogelijk operatie Thijs Libregts ROTTERDAM (GPD) - Binnen een week of tien dagen zal worden beslist of bondscoach Thijs Lib regts een hernia-operatie zal moe ten ondergaan. Eerst zal getracht worden met een fysiotherapeuti- sche behandeling de functie van zijn tenen te herstellen. Libregts is in het Sint Franciscus- ziekenhuis in Rotterdam opgeno men omdat de grote beenzenuw bekneld zit en hij een van zijn benen niet goed kan gebruiken. Tijdens een bezoek aan Sicilië enkele we ken geleden, waar het Nederlands voetbalelftal tijdens het WK twee groepswedstrijden speelt, kreeg Li bregts zulke hevige pijnen, dat hij zich met een rolstoel moest voortbe wegen. Libregts gelooft niet dat een ope ratie zijn functioneren bij het WK- voetbal in Italië in gevaar zal bren gen. Wel bestaat de kans dat hij dan niet als coach zal kunnen optreden bij de oefenwedstrijd die het Neder lands elftal op 21 februari in de Kuip tegen Italië speelt. DEN HAAG (ANP) - Nederland is na drie ronden niet meer vertegen woordigd in de Europa Cup volley bal. Gisteren namen de laatste ver tegenwoordigers, allemaal bij de vrouwen, afscheid. Van spanning was geen sprake. Bij de bekerwinnaars pakte AM- VJ uit Amstelveen slechts dertien punten tegen Traktor 'Schwerin uit de DDR: 1-15 7-15 5-15. Zowel lands kampioen Olympus uit Sneek als Longa '59 uit Lichtenvoorde was volstrekt kansloos tegen een club uit de Sovjetunie. Olympus, in de Nederlandse competitie onver slaanbaar, kreeg in de Oeral zijn tweede afstraffing van 3-0 binnen een week: 15-9 15-6 en 15-8. Voor 1650 toeschouwers in sport hal Hameland in Lichtenvoorde be haalden de plaatselijke vrouwen van Longa '59 achttien punten te gen Orbita Zarapoiye (EC III): 5-15 5-15 8-15. keer was het bij mij. Dat is teleur stellend want de kans voor een tweede overwinning op Steffi lag voor het grepen." Minder last van een verleden te gen Graf heeft Mary-Joe Fernandez. De als zesde geplaatste Amerikaan se houdt zich nog niet zo lang op in de top van het vrouwentennis. Niet door een gebrek aan talent, zij be reikte al eens eerder de halve finales van een Grand Slam-toernooi. Maar Fernandez wenste zich niet zonder een goede opleiding achter de hand in het prof-circuit te werpen. Pas dit jaar wel zij zich honderd procent in zetten voor het tennis. Tegen Porwik had het weinig uit gemaakt hoe veel tijd zij in haar trai ning had gestopt. De Westduitse was al tevreden met de halve finales en legde haar opponente uiterst weinig in de weg. Het vertoonde spel gaf Fernandez echter wel ver trouwen voor de eindstrijd. „Steffi is natuurlijk favoriete en ik zal erg goed moeten spelen om haar te ver slaan. Maar Patty en Helena hebben aangetoond dat niets onmogelijk Tour start in 1991 in Lyon PARIJS (Reuter) - De Ronde van Frankrijk begint volgend jaar in Lyon. Dat heeft de organisatie woensdag bekendgemaakt. De Tour heeft Lyon sinds 1965 niet aan gedaan. Volgend jaar wordt dus ge broken met de traditie dat de Tour om het jaar buiten Frankrijk start. In 1987 was dat West-Berlijn, in 1989 Luxemburg. Dit jaar begint de Tour in Futuroscope bij Poitiers. DONDERDAG 19.00-19.30 Motorsporls News. 19.30-20.00 EURO: Surfer Magazine. 20.00-21.00 BBC 1: Gemenebest Spelen. 22.00-22.03 EURO: Sneeuwberichten. 22.03-23.00 EURO: Atletiek: Gemene best Spelen. 22.10-22.15 Super: Golf. 23.00-01.00 EURO: Europees Basketbal. 00.00-07.30 BBC 1 Gemenebest Spelen. 01.00-02.00 EURO: Curling. 1 30-12.30 EURO: Wielrennen: cup '69. 12.30-13.00 EURO: Surfer Magazine. 13.05-14.00 BBC 1Gemenebest Spelen. 14.00-15.00 EURO: Wereld Cup Skiön. 15.00-17.00 EURO: Europees Basketbal. 16.00-16.30 BBC 2: Indoor Hockey. 17.00-18.00 EURO: Atletiek: Gemene best Spelen. 17 35-18 18 Ned 2: De bal is rond serie voetbalprogramma's waarin acht ama teurclubs strijden om de titel 'Amateurclub van jaar'.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15