TAD LEIDEN Project treintaxi's van NS wordt uitgevoerd door Eltax 'Ik ben een echte doorzettergeef niet snel Katwijker die politieman gebroken neus sloeg, krijgt 120 uur dienstverlening Kerkhof in beroep tegen weigeren vergunningen Wethouder De la Mar voert zijn eigen anti- apartheidsbeleid s LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 25 JANUARI 1990 Basisschool op excursie naar Sovjet-Unie LEIDEN - Negen kinderen van de Eerste Leidse Schoolvereniging aan de P.C. Hooftlaan vertrekken op 4 maart voor een excursie naar de Sovjet Unie. Het is de bedoeling dat de kinderen, die in leeftijd vari ëren van 8 tot 12 jaar, een bezoek brengen aan een lagere school in Tallinn in de staat Estland. De leer lingen komen 11 maart weer in Ne derland. De groep gaat met een bus naar een Duitse kustplaats en van daar uit met de boot via Helsinki naar Tallinn. De excursie wordt samen met negen kinderen uit Brabant, Overijsel en Hellevoetsluis ge maakt. De reis wordt gemaakt op uitnodiging van de Russische am bassade. In april komen Russische kinderen voor een tegenbezoek naar Leiden. De Eerste Leidse Schoolvereniging maakte vorig jaar een reis naar de kerstman in het noorden van Finland. Bedrijf wil drie extra wagens inzetten LEIDEN - Eltax gaat vanaf donderdag 1 februari in Leiden het project treintaxi's uitvoe ren. Het bedrijf heeft hierover een contract voor drie jaar afge sloten met de Nederlandse Spoorwegen (NS). In eerste in stantie zet het bedrijf drie wa gens in om het vervoer te ver zorgen van het centraal station naar bestemmingen in de hele stad, Oegstgeest en Leiderdorp. Het tot 1993 durende proefproject is een initiatief van de Nederlandse Spoorwegen (NS). Op vertoon van een geldig treinkaartje kan aan het loket voor vijf gulden een biljet wor den gekocht waarmee in aanslui ting op de treinreis een taxirit kan worden gemaakt. Dat kan vanaf 7.00 uur in de ochtend tot na aan- (archieffoto) komst van de laatste trein. LEIDEN/DEN HAAG- Wegens zware mishandeling in Leiden is gisteren een 28-jarige man uit Katwijk door de Haagse politie rechter veroordeeld tot 120 uur dienstverlening en drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. De verdachte sloeg op 30 no vember in Leiden een voetganger bewusteloos. Hij had het slachtof fer bijna geschept met de auto en daarom zou deze een dreigepd ge baar hebben naar hem hebben ge maakt. De Katwijker stapte uit zijn auto en sloeg de man, die in elke hand een boodschappentas droeg, een gebroken neus. "Het 'Spijt komt in mijn vocabulaire niet voor' licht ging opeens uit", verklaarde het slachtoffer bij de politie. Deze wist de dader op te sporen en vroeg hem naar het bureau aan de Langegracht te komen. Vol gens de verdachte werd hij daar gewelddadig behandeld. De man had daar echter een antwoord op. Voor de tweede keer die dag brak hij een neus, ditmaal die van de dienstdoende hoofdagent. De officier van justitie, mr. J. van Ek, kaartte aan dat er nog meer geweld was voorgevallen. Verdachte zou twee dagen voor deze gebeurtenissen een 71-jarige man hebben geslagen. Deze had zijn auto niet naar de zin van ver dachte geparkeerd. De officier sprak van 'gruwelijk, ronduit schandalig gedrag'. Toen de politierechter, mr. Ei kerbout, de verdachte vroeg of hij nu spijt heeft van zijn gedrag, ant woordde deze: "Spijt komt in mijn vocabulaire niet voor". Hij gaf de schuld aan een eerder verblijf in de gevangenis. De man zat tot maart vorig jaar drieënhalf jaar in de gevangenis wegens een bankoverval. Hij zou daar agres sief geworden zijn. Omdat gevangenisstraf kenne lijk niet hielp, besloot rechter Ei kerbout de verdachte een laatste kans te geven in de vorm van een alternatieve straf. Dit was zeer tegen de zin van de officier van justitie, die drie maanden cel, waarvan één voor waardelijk had geëist. LEIDEN - Als mooiste project dat onder zijn leiding is aange pakt noemt hij de renovatie van de Latijnse school. "Die ver bouwing sprong er op alle ge bieden uit, een tijdrovend maar prachtig werk". Mr. D.E. Krantz (71), treedt volgende week na 17 jaar af als voorzitter van Stich ting Diogenes Leiden, die als doel heeft monumentale pan den in de stad op te knappen en in stand te houden. door Roy Klopper Krantz neemt naar eigen zeggen af scheid op het hoogtepunt. "Ik doe het werk altijd nog met zeer veel plezier, en wil het moment voor zijn dat ik met tegenzin naar een verga dering ga". Voorts wil hij graag dat de leiding in handen komt van een jonger iemand. "In mijn tijd is het eigenlijk altijd zo geweest dat de voorzitter het beleid bepaalde. Ik denk dat de beslissingen nu door een iets grotere groep worden geno-. Omdat Krantz het vertrek al een jaar geleden aankondigde, is zijn opvolging al geregeld. Mevrouw C. Briët-Han is door het bestuur aan gewezen om de taak van Krantz over te nemen. Voor- het zover is krijgt de scheidende voorzitter op 2 februari een symposiumdag aange boden in de burgerzaal van het stad huis. De dag wordt ingevuld met le zingen en muzikale voorstellingen. indertijd de allereerste voorzitter Bert Oosterman op, die zijn taak vanwege het wethouderschap moest opgeven. Krantz kwam in een redelijk gespreid bedje. "Er was een prima gestructureerde organi satie op poten gezet. De contacten met de gemeente en het rijk waren bijvoorbeeld al zeer goed". De te vredenheid over de organisatie heeft Krantz in de loop van de jaren behouden. "Ik heb altijd met be stuurders gewerkt die bijzonder ter zake kundig waren". Doorzetter Krantz zegt daarom in eerste instan tie ook geen speciale verdienste van zichzelf te kunnen noemen die hij voor de stichting heeft gehad. "Het bestuur was zo goed dat er weinig problemen waren". Maar na enig denkwerk geeft hij toch een karak tertrek bloot waarvan hij denkt dat die in het voordeel is geweest van Diogenes. "Ik geef niet snel op, ben een echte doorzetter". Dat dit met name voor een historische vereni ging goed van pas kan komen, be wijst het voorbeeld van de panden Nieuwstraat 49 en 51. "Het was ja renlang mijn grote wens om die £)e scheidende Diogenes-voorzitter D.E. Krantz: "De stichting kan nog wel een tijdje vooruit". panden in beheer te krijgen. Na maar liefst 15 jaar is dat uiteindelijk Stichting Diogenes wist dit te gelukt. Dit werk is een gedulds- voorkomen. De woonhuizen Voorzitter D.E. Krantz neemt afscheid van Diogenes Het is de bedoeling dat de taxi's tax kan in ieder geval met de trein- door meerdere mensen wordt ge- taxi doorgaan, ook als ze met mag deeld. Na het instappen van de eer- uitbreiden. Dat moet dan alleen ge ste passagier wordt maximaal tien beuren met de huidige aantal wa- minuten gewacht op eventuele an- gens", aldus Ylrich. dere klanten. De drie Leidse taxi's De Leidse treintaxi wordt 1 febru- krijgen een eigen standplaats bij het ari officieel ingeweid door wethou- station. Ze zijn te herkennen aan der Van der Molen. Dit gebeurt door een blauwe kleur en het NS-logo. het onthullen van een ïnformatie- t, j zuil op de taxi-standplaats bij het De firma Borgerdings, waaronder Tegelijkertijd gaat het pro- Eltax valt heeft een contract afge- t Qok yan start in 29 andere ste. sloten met de spoorwegen waarin J- staat opgenomen dat indien de drie speciale wagens bezet zijn ook ge wone taxi's moeten worden ingezet. Na een half jaar wordt bekeken of het project is aangeslagen. Daarbij komt ook de vraag aan de orde of het aantal treintaxi's moet worden uitgebreid. Eltax-directeur H. van Gulden zegt geen idee te hebben of het een succes wordt. "Het is een probeersel, maar ik heb goede hoop gezien het enorme aantal treinreizi gers dat gebruik maakt van het Leidse station". Voor directeur A. Koot van taxi bedrijf Kerkhof komt de start van het project als een volslagen verras sing. "Ik had minstens verwacht dat de NS alle bedrijven een kans had gegeven om mee te werken. We heb ben nooit iets gehoord, de boel is zo maar toegewezen aan Eltax. Ik vind dit een zeer on-democratische ma nier van werken". Een woordvoer ster van de NS vindt deze kritiek onterecht. Ze meent dat de spoor wegen hun uiterste best hebben ge daan zo veel mogelijk bedrijven te informeren. "We hebben de twee grootste overkoepelende organisa ties van taxi-ondernemingen, de KNVTO en de FNOP, gevraagd hun leden te benaderen. Dat is gebeurd en daardoor waren de meeste fir ma's tijdig op de hoogte van de plannen". Overvallers postagentschap krijgen van hof zelfde straf Koot heeft tot nu toe niets onder nomen om toch in aanmerking te komen voor de NS-opdracht omdat hij ervan was overtuigd dat het pro ject nog in de steigers moest wor den gezet. "De aanvraag van de ver gunning staat voor donderdag 1 fe bruari op de agenda van de provin ciale taxicommissie. Ik dacht dat daarna pas contracten zouden wor den opgesteld". Volgens Y. Ulrich van de gemeen telijke taxi-adviescommissie wordt donderdag alleen besloten of Eltax drie wagens extra op de weg mag hebben. Het afgesloten treintaxi contract komt niet aan de orde om dat dit een kwestie is tussen de spoorwegen en Eltax, waarmee de gemeente niets van doen heeft. "El- LEIDEN - Twee van de daders van de overval in december 1988 op het postagentschap aan de Cobetstraat zijn in hoger beroep tot zes en drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het Haagse gerechtshof, dat de zaak opnieuw heeft behandeld, sloot zich hiermee aan bij het oordeel dat eerder door de rechtbank was uitge sproken. Het hof vindt dat de da ders, die in hoger beroep gingen omdat zij de straf te hoog vonden, zodanige psychische problemen bij hun slachtoffers hebben veroor zaakt, dat verlaging van de straf niet gepast is. Ook besloot het hof niet tot verhoging van de straf tot vier en acht jaar, waar het openbaar minis terie om had gevraagd. De 24-jarige Rotterdammer en de 34-jarige man uit Zoetermeer waren twee van de betrokkenen bij de overval op het Leidse postagent schap begin december 1988, waar* bij 75.000 gulden werd buitge maakt. De Rotterdammer kreeg van de twee voor deze overval de hoog ste straf. Hij werd in 1987 voor vijf gelijksoortige zaken tot vijf jaar cel veroordeeld. Een jaar later ontsnap te hij uit de gevangenis en begaf hij zich weer op het roverspad. Na de overval op het postagentschap gaf hij zichzelf bij de politie aan. De Zoetermeerder die bjj de over val de vluchtauto bestuurde, vol gens zijn advocaat echter zonder te weten dat het om een overval ging, kreeg hiervoor drie jaar gevangenis straf opgelegd. Bovendien moet hij zich gedragen naar aanwijzingen van de reclassering. kwestie". Maar de woningrestauratie haalt het volgens Krantz niet bij de aan pak van de Latijnse School. Ook al omdat de stichting moest knokken voor het gebouw waarin nu de schoolbegeleidingsdienst is geves tigd. De ernaast gelegen panden "Fantastisch dat de gemeente dit Lokhorstsstraat 18, 20 en 22 werden doet. Ik had wel verwacht dat er iets zou gebeuren, maar dit is echt prachtig'. eKrantz kwam bij Diogenes te- gevel vai recht toen de stichting nog in de veer tier kinderschoenen stond. Hij volgde moeten. 1974 bijna gesloopt. Op de vrijge komen plaats zou een cultureel cen trum komen, waardoor ook de t i de Latijnse school onge- jaren durende jes aan elkaar te knopen. Dat geldt was heeft de stichting ongeveer vooral sinds de gemeente herstel- twintig panden opgeknapt, die nu werkzaamheden ook zelf uitvoert, alle weer zijn bewoond. Voorlopig Vroeger kreeg de stichting verkrot- kan Diogenes volgens Krantz nog te panden gratis toegewezen. Nu de wel even vooruit. "Er zijn nog tal slag. "De heropening was een groot gemeente de renovatie meestal in van gebouwen die een flinke reno- festijn". Krantz herinnert zich nog eigen beheer uitvoert moet de stich- vatie kunnen gebruiken. En als we ting vaak met makelaars in zee om alles hebben gehad blijft altijd nog oude gebouwen in handen te krij- het onderhoud bestaan", gen. "Daarbij is vaak sprake van te genstrijdige belangen. De make- Krantz is daar zelf niet meer bij laars willen snel zaken doen, terwijl betrokken. Hij gaat zich de komen- wij uitvoerig moeten onderzoeken de tijd vooral toeleggen op zijn plan wat er moet gebeuren aan zo'n nen voor het nieuwe historisch mu- pand. Anders kunnen we niet tot seum dat hij graag in de stad ziet een verantwoorde kostenraming verschijnen. "We zitten volop in de komen". voorbereidingen ervan. Ik zal me In de tijd dat Krantz voorzitter niet vervelen". den aangekocht en samen met de school geheel gerenoveerd. Dit werk nam ongeveer drie jaar de uitreiking van een bedrag 50.000 gulden door de Vrienden van Diogenes, een inmiddels 350 leden tellende club. Moeilijk Daarmee stipt hij blematiek andere pro hij in zijn 17 tterschap werd geconfronteerd. Het was vaak terst moeilijk om de financiële eind- LEIDEN - Taxibedrijf Kerkhof waarover ik zeggenschap heb. heeft beroep aangetekend tegen het Daarom voldoe ik aan de eisen in de besluit van de commissie taxiver- taxiverordening", voer Leidse regio om de onderne- De commissie taxivervoer deed ming een vergunning voor 19 taxi's in november juist een negatieve uit te weigeren. Het college van beroep spraak omdat ze ervan was over- voor het bedrijfsleven neemt moge- tuigd dat aan de Rijndijk niets lijk maandag 29 januari al een be- stond opgeslagen en geen personeel slissing over de zaak. rondliep. Voorts verbaasden de Directeur A. Koot wil dat het be- commissieleden zich er over dat de roepscollege de uitspraak van de firma Kerkhof volgens de gegevens taxicommissie onmiddellijk vernie- van de Kamer van Koophandel is tigt en een dwangsom van 500 gul- gevestigd aan de Narmstraat, ter den oplegt voor iedere dag dat de wijl in het Handelsregister het adres vergunning nog niet is verstrekt. De aan de Rijndijk wordt aangehou- directeur is uitgenodigd om maan- den. dagmiddag zijn zegje te komen doen bij het college. Hij hoopt dat INBRAAK inbrekers hebben in daarna onmiddelhjk een uitspraak de nacht van dinsdag op woensdag wordt gedaan. de brandkast van de Versmarkt aan De commissie taxivervoer wei- de Haarlemmerstraat losgewrikt en gerde Kerkhof vorig jaar november meegenomen. Daarin zat enkele de vergunningen te verlenen omdat honderden guldens en een fooien- het bedrijf niet in Leiden zou zijn pot van ongeveer een tientje. Bij een gevestigd. Koot is het hiermee to- andere winkel in de Versmarkt is taal oneens. Hij beaamt in een brief voor 200 gulden aan wisselgeld en aan het beroepscollege dat in het een portemonnnee met tien gulden Kerkhof-pand aan de Rijndijk geen weggenomen. De inbrekers zijn het taxi's staan. "Maar er is daar wel pand binnengekomen door de voor materiaal en personeel aanwezig deur te forceren. Figurantenbureau doet Leiden aan LEIDEN - Iedereen die een kans wil maken op een rolletje in een re clamespot of film, kan zich donder dag 1 februari in het Antonius club huis aan de Lange Mare inschrijven bij figurantenbureau Start Stars. Het bureau is op zoek naar men sen tussen de 0 en 88 jaar die zich zelf mooi, apart of juist heel gewoon vinden. Aangezien volgens Start Stars in de reclame steeds meer ge bruik wordt gemaakt van 'gewone' mensen zijn personen in het bezit een grote neus of flaporen zeker niet in het nadeel Er heeft geen voorselectie plaats, een fotopresentatiemap is niet no dig en acteertalent is evenmin een vereiste. De inschrijving (van 19.00 tot 21.00 uur), en een door een vak fotograaf gemaakte fotoserie kosten 15 gulden. Maar "zijn dienstauto's tanken bij Shell LEIDEN - De Leidse wethouder van sociale zaken en maatschap pelijke aangelegenheden De la Mar (Groen Links) voert z'n eigen anti-apartheidsbeleid. Hij heeft De Zijl Bedrijven de voormali ge sociale werkplaats die onder zijn portefeuille valt opdracht gegeven om geen Shell-benzine te tanken vanwege de activiteiten van dit bedrijf in Zuid-Afrika. De la Mar omschrijft zijn opdracht als een 'informeel verzoek'. Opvallend is dat De Zijl Bedrij- het verzoek voldoet. "Voor twee van onze vijf wagens hebben we een pasje bij een bedrijf in Leider dorp, waar we Shell-benzine tan ken. De andere drie auto's tanken waar het uitkomt, maar uitdruk kelijk niet bij Shell". De la Mar is verbaasd dat zijn 'verzoek' niet wordt uitgevoerd. "Bij de aan vraag van zo'n betaalpasje is dat als voorwaarde gesteld". De gemeente Leiden besloot vorige maand om een voorkeurs beleid te gaan voeren. Als de ge meente een aanschaf zou doen, zou behalve naar prijs en kwali teit, ook worden bekeken of de le verancier banden heeft met Zuid- Afrika. Het kabinet heeft inmid dels ook het besluit van de ge meente Leiden geschorst. Toch zijn er wel directies bin nen het gemeentelijk apparaat die anti-aprtheidsbeleid voeren. Bij de afdeling milieu tankt de ene dienstauto waarover de direc tie beschikt, niet bij Shell. "We hebben daarover geen instructie gekregen, maar vinden dat dat in de geest is van het collegebeleid", zegt het hoofd van de afdeling G. In 't Veld. Bij een andere dienst die onter wethouder Van der Molen (PvdA%, ressorteert, Verkeer en Vervoer, wordt het collegebeleid niet, of op een andere manier geïnterpre teerd. "Onze bedrijfsauto tankt bij de Shell-pomp aan de Gooi meerlaan. Dat is het meest prak tisch" weet een woordvoerder van die afdeling. De bedrijfsauto van de directie onderwijs van PvdA-wethoud- ster Van Dongen loopt op Texaco. Volgens een woordvoerder van de directie onderwijs ligt er bij zijn afdeling geen besluit om Shell te boycotten. "We tanken al jaren bij het station aan het Le vendaal; waarom zouden we daarmee ophouden?" Sommige directies van de ge meente, zoals politie, brandweer en reiniging hebben een eigen benzinepomp. De politie betrekt de brandstof van het Rijksin- koopbedrijf, de brandweer koopt de benzine bij een bedrijf in Al phen ("Geen Shell). De reiniging heeft een vierjarig contract met Shell afgesloten. Een woordvoer der van die afdeling kan nog niet zeggen of het contract met die benzinemaatschappij straks wordt verlengd. Andere directies hebben geen vast tankstation. "We tanken waar de auto stopt", is het geluid dat bij een aantal afdelingen wordt opgevangen. Wethouder De la Mar vindt dat een slechte zaak. "Het nemen van een besluit over deze kwestie is één, maar waar het uiteindelijk om gaat is een mentaliteitsverandering bij de mensen zelf. De mensen moe ten beseffen dat het moreel ver werpelijk is om bij Shell te tank- Wethouder De la Mar. (archieffoto Wim Dijkman) STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11