Sovjetunie: troepen uit Hongarije Iron Lady vertoont na tien jaar nog geen roest Leger nu mikpunt van woede Azeri's Front Roemenië doet mee aan verkiezingen, oppositie kwaad mmn Sihanouk leider af van verzet Cambodja Bulgaarse partij biedt oppositie coalitie aan WOENSDAG 24 JANUARI 1990 Redenen aanwezigheid achterhaald' BUDAPEST (AP/Rtr) De Sovjetunie heeft ingestemd met een volledige terugtrekking van haar troepenmacht uit Hongarije. De Hongaarse premier Miklós Nemeth en diens Sovjet-ambtgenoot Nikolai Ryzjkov zijn het er in principe over eens dat de aanwezigheid van de ruim 50.000 Russi sche soldaten in Hongarije geen zin meer heeft. Vertegen woordigers van beide landen voeren over enkele dagen in Budapest voorbereidend overleg over het tijdschema voor de terugtrekking. "Ik heb de laatste paar weken twee maal met premier Ryzjkov gespro ken en we waren het erover eens dal de reden voor de aanwezigheid van Sovjet-troepen op Hongaars grond gebied achterhaald is. Er zijn noch militaire noch politieke redenen om ze hier te houden", aldus Nemeth gisteren in het Hongaarse parle ment. "De Hongaarse strijdkrach ten zijn heel goed in staat om de ter ritoriale integriteit en de soevereini teit van het land te verdedigen. Hongarije's strategische en geo-po- litieke positie maakt het mogelijk dat de Sovjetunie haar troepen zo snel mogelijk terugtrekt". De Hongaarse regering had de Sovjetunie vorige week officieel ge vraagd de soldaten naar huis te stu ren, en stelde als termijn daarvoor eind volgend jaar. Dat zou moeten gebeuren in het kader van de confe rentie voor vermindering van de conventionele strijdkrachten in We nen. Momenteel zijn nog rond de 52.000 Sovjet-manschappen in Hongarije gestationeerd. In april 1989 maakte Moskou een beschei den begin met het terugtrekken van troepen. In de loop van 1989 keer den in totaal 10.000 Sovjet-militai ren huiswaarts. Ook Tsjechoslowakije wil dat de daar gestationeerde Sovjet-troepen worden teruggetrokken. De bespre kingen daarover vorige week in Praag liepen vast, waarna werd be sloten het gesprek over enkele we ken in Moskou voort te zetten. De Sovjetunie is volgens diplomaten niet al te toeschietelijk omdat de on derhandelingen in Wenen nog niet zijn afgerond. Door nu al massaal troepen uit de Oostbloklanden te rug te trekken, zou de druk op de NAVO verminderen om in een ak koord ook de conventionele bewa pening in West-Europa vergaand te verminderen. Naast Hongarije Solidariteit- voorman Lech Walesa liet vorige week de Sovjet-ambassadeur in Po len weten dat ook Polen niet langer Russische troepen binnen haar grenzen wil, maar werd teruggeflo ten door de Poolse regering. Die vond het niet het juiste tijdstop om "deze kwestie aan te zwengelen", met met het oog op de discussie over de Duitse hereniging. In Polen woont in het gebied bij de Oostduit- se grens een aanzienlijke Duitse minderheid. Bondskanselier Kohl heeft nog steeds niet officieel ver klaard dat hij de Oder-Neisse grens, de Duits-Poolse grens die na de Tweede Wereldoorlog werd vastge steld, erkend als definitief. Overleg coalitie DDR uitgesteld OOST-BERLIJN (AP) - De Oost- duitse oppositie heeft de gesprek ken met premier Hans Modrow over deelname aan zijn regering uit gesteld tot op zijn vroegst begin vol gende week. Modrow had de be sprekingen vandaag willen laten beginnen, maar de leiders van de verschillende, onderling vaak sterk verdeelde oppositiegroepen zeiden gisteren meer tijd nodig te hebben om hun positie te bepalen. Het uitstel maakt duidelijk dat de oppositie nog altijd twijfelt over het aanvaarden van verantwoordelijk heid in de voorlopige regering, die blijft zitten tot 6 mei, wanneer voor het eerst vrije verkiezingen in de DDR worden gehouden. Lothar de Maiziere, de voorzitter van de eens nauw met de commu nisten verbonden Christen-Demo cratische Partij, zei te verwachten dat de communisten bij de verkie zingen op zijn hoogst tien procent van de stemmen zullen halen. Hij zei dat in een interview met de Westduitse krant Bild. Zijn eigen partij, die deel uitmaakt van de voorlopige regering, achtte hij, sa men met andere christelijke groe peringen, goed voor 30 procent van de stemmen. Ook de aan invloed winnende Sociaal Democratische Partij zal naar verwachting van De Maiziere 30 procent van de stem men halen. Meer dan 10.000 bouwvakkers, schoonheidsspecialisten en onder houdsmonteurs zijn gisteren in Oost-Berlijn de straat opgegegaan om hun onvrede te tonen over het communisme, dat hun beroep in de verdrukking zou hebben gebracht. De demonstranten eisten een her eniging met de Bondsrepubliek en veroordeelden de poging van de re gering van premier Modrow om een Buitenland kort Moslims De Egyptische politie heeft gister avond het vuur geopend op demon strerende islamitische fundamenta listen. Daarbij is een van hen om het leven gekomen. De schoten vielen toen de moslims weigerden gehoor te geven 'aan het bevel een protest actie in de universiteit van Assiut te beëindigen. De betogers bekogel den de politie met stenen. Republikaner Het Westduitse bureau voor be scherming van de grondwet heeft de uiterst rechtse Republikaner voorlopig ingedeeld in het hokje 'bedreigend voor de grondwet'. Het is nog geen definitief oordeel, want het op 13 juni in Beieren gepubli ceerde partijprogramma moet nog nader bestudeerd worden. Pas daarna wordt besloten of de Repu blikaner door de autoriteiten in de gaten gehouden moeten worden. Computer-inbreker Een Amerikaanse rechtbankjury heeft de 24-jarige student Robert Morris, die door in te breken in een computerprogramma duizenden computers op hol deed slaan, schul dig bevonden. Morris kan worden veroordeeld tot maximaal vijf jaar gevangenisstraf en 250.000 dollar boete. compromis te vinden tussen een ge leide economie en een kapitalis tisch systeem. Volgens hen biedt al leen het kapitalisme nog perspec tief voor hun beroep. De protestmars was niet van te voren aangekondigd en werd niet goedgekeurd door de vakbondslei ders, die nog steeds trouw zijn aan het communistische systeem, waar in zij in het verleden een comforta bele positie bereikten. Amerikaan na negen jaar dodencel vrij HOUSTON (Rtr) - Een zwarte Amerikaan, die negen jaar in af wachting van zijn executie in de dodencel van een Texaanse ge vangenis heeft gezeten, is giste ren op borgtocht vrijgelaten na dat een rechtbank in hoger be roep bepaalde dat zijn veroorde ling was ingegeven door racis me. Clarence Brandley (38) verliet onder gejuich van zijn mede-ge detineerden de gevangenis in Huntsville. Hij werd vrijgelaten nadat hij een borg van 75.000 dollar (rond 150.000 gulden) had betaald. De openbare aanklager, die erbij blijft dat Brandley schuldig is, gaat bij de Hoge Raad in beroep tegen de beslis sing van het hof. Brandley was conciërge op de Conroe High School toen daar in 1980 de 16-jarige (blanke) Cheryl Dee Ferguson tijdens een volleybal-toernooi werd ver kracht en gewurgd. Een rechter in Texas, die twee jaar geleden de veroordeling van Brandley onrechtmatig verklaarde, zei destijds dat het waarschijnlijker was dat de twee blanke conciër ges van de school het meisje hadden vermoord. MOSKOU (AFP/Rtr/DPA/AP) De jettroepen zouden vertrekken en de Azerbajdzjaanse partijleiding heeft vanmorgen de bevolking opgeroe pen een einde te maken noodtoestand zou worden ingetrok ken. Activisten van het front Azerbajdzjan dreigden gisteren met bloedvergieten. Radio Moskou oorlog. "Wij wachten tot woensdag- Manschappen van de Rode Kh mer met artille- riegeschut bij Phnom Malai aan de grens met Thailand. Sinds Vietnam zijn troepen uit Cambodja te rugtrok, heeft de Khmer gebied langs de Thaise grens bezet, (foto AFP) PEKING (AP) - Prins Norodom scoalitie. Sihanouk heeft vanmorgen bekend ook de Rode Kh- overgebracht van het door de guer- gemaakt dat hij is afgetreden als lei- tr°^^^n; y,°or,^e^ deed hij dat de Cambodjaanse verzet- deel uitmaakt, heeft terugge- -rillabeweging beheerste kamp Bo- r kamp K van de VN, v 1987, toen hij zijn coalitie- omstandigheden beter zijn der andere medische hulp beschik baar is. Toen de tien vrachtauto's digingen uit het buitenland dat hij dat zij erop uit waren zijn inspan- van de VN echter bij Borai arriveer- scoalitie. Aanleiding hiervoor is vol- partners beschuldigde van pogin- gens Sihanouk een aantal beschul- Êen hen* in diskrediet te brengen e de communistische Rode Khmers ningen te ondermijnen c i ak- den vielen er schoten noemde de toestand in Bakoe a morgen nog altijd "ernstig". Even als gisteren verschenen er geen kranten en is de televisie uit de lucht. De evacuatie van Armeniërs gaat intussen onverminderd door. De woede van de Azerbajdzjanen richt zich inmiddels in toenemende mate op Moskou in plaats van de Armeniërs. Vandaag moet Moskou antwoor den op het ultimatum van het Azer bajdzjaanse parlement, waarin Mos kou werd gedreigd met een referen dum over afscheiding tenzij de Sov- VS geven toe: drugsvangst bij Noriega vals WASHINGTON (IPS) - Een woord voerder van het Amerikaanse mi nisterie van defensie heeft gisteren toegegeven dat er geen drugs zijn gevonden in het hoofdkwartier van de afgezette Panamese machtheb ber, generaal Manuel Noriega. Er- der hadden Amerikaanse autoritei ten gemeld dat in het hoofdkwartier 25 kilo cocaïne was aangetroffen. De vondst werd opgevoerd als be wijs dat Noriega nauw betrokken was bij de drugshandel. Gisteren werd de vermeende drugsvondst in twijfel getrokken in een artikel in de Washington Post. De Washington Post, die zich beriep op bronnen in het leger, schreef dat de bananenbladeren die in de ijs kast van Noriega lagen geen cocaï ne, maar tamales, een gerecht van maïsmeel, bevatten. Bob Hall, woordvoerder van het Pentagon, zei Vanmorgen dat nog niet duidelijk was wat in plaats van cocaïne dan wel gevonden is. "Maar een ding is duidelijk, het was geen cocaine", aldus Hall. Twee dagen na de invasie vertel- i opnieuw koord te bereiken met de door Viet- geen van de 4.000 tot 4.500 vluchte- Sihanouk zei niet meer te zullen deelnemen aan internationale con ferenties die een eind moeten ma ken aan de oorlog in Cambodja, geïnstalleerde regering Hun Sen. In februari van 1988 na hij het leiderschap weer op zich. De Rode Khmer heeft de ov< plaatsing verhinderd van Cam- lingen het kamp, aldus de plaatsver vangend directeur van de Grens- hulporganisatie van de VN, Patrick van de Velde. Amerikaanse kolonel journalisten dat in het hoofdkwar tier van Noriega ongeveer 25 kilo cocaïne was gevonden. Een dag la ter zei een generaal dat het om 50 ki lo ging. ochtend en als zij dan niet vertrok ken zijn, beginnen wij een werkelij ke guerrilla-oorlog", zo zei een man in Bakoe, die lid verklaarde te zijn van het Volksfront. Een woordvoerder van het Azer bajdzjaanse Volksfront in Moskou zei gisteren dat bereid te zijn om met het Kremlin te praten. Sovjet- generaal Jevgeni Nechajev ver klaarde van zijn kant ook bereid te zijn tot onderhandelingen. "Naar mijn oordeel behoort het front niet tot de individuele terroristen die ik verantwoordelijk acht voor een groot deel van het geweld tegen de Sovjettroepen in de republiek", al dus Nechajev. In Bakoe verschenen gisteren pamfletten die Sovjetleider Michail Gorbatsjov schuldig verklaren aan de "tragedie van Bakoe". Op span doeken werd het legeringrijpen ver geleken met de inval in Afghanis tan. Sluipschutters beschoten 's ochtends een miltair konvooi, waar bij twee soldaten om het leven kwa- Er werd massaal gestaakt, alle winkels waren dicht, kranten ver schenen niet en de regionale televi sie was niet in de lucht. Bij de Sal- janskije Kazerne in Bakoe, waar 263 militaire kadetten uit Azerbajdzjan en meer dan 130 met hun sympathi serende klasgenoten uit andere streken in de Sovjetunie zich tegen het Sovjetleger verzetten, werd hard gevochten. Protestbijeenkomsten en stakin gen tegen het optreden van Sovjet troepen waren er gisteren niet al leen in Bakoe, maar door heel Azer bajdzjan, zo meldde het Azerbajd zjaanse persbureau Azerinform. Aan de grens met Armenië leidden onderhandelingen tussen vertegen woordigers van nationalistische Ar meniërs en Azerbajdzjanen welis waar tot een principe-akkoord over een bestand, maar noch de volks fronten aan beide zijden noch de Sovjettroepen hebben de gewapen de groepen geheel onder controle. De volksfronten van de drie Oost- zeerepublieken Estland, Letland en Litouwen, die zijn verenigd in de Oostzeeraad, hebben de volksfron ten in Armenië en Azerbajdzjan aangeboden te bemiddelen. r dat hij zich wel kandidaat zal bodjaanse vluchtelingen uit r het presidentschap als de buitenwereld afgesloten politieke oplossing voor het vluchtelingenkamp bij de grens conflict is. Hij beschouwt zichzelf met Thailand naar een nabijgelegen nog wel als staatshoofd bodja, een positie die hij hij in 1970 werd verdreven door de medewerker door de Verenigde Staten gesteun- teren gezegd, de Lon Nol. Cam- kamp dat onder toezicht staat voor de Verenigde Naties. Dat heeft een het VN-kamp gis- De vluchtelingen zouden SOFIA (AFP/AP/Rtr) - De Bul gaarse communistische hebben gis teren bij de hervatting van de ron detafelconferentie aangeboden een coalitieregering te vormen met de Unie van Democratische Krachten en dan gezamenlijk vrije verkiezin gen voor te bereiden. De oppositio nele Unie heeft het voorstal afgewe zen, omdat de communisten daar van zouden profiteren. Unieleider Zhelyu Zhelev pleitte gisteren voor democratisering vol gens het Oostduitse en Tsjechoslo- waakse model. De oppositie stelde als tijdstip voor vrije verkiezingen november voor in plaats van mei, zoals door de communistische par tij en de Agrarische Unie (een partij die zich onlangs heeft losgemaakt van de communisten) is voorge steld. Volgens de oppositie moeten BOEKAREST (GPD/AP/ANP) - De Roemeense oppositie heeft woe dend gereageerd op de aankondi ging dat het Front voor Nationale Redding eigen kandidaten zal stel len bij de verkiezingen. Waarne mend president Ion Iliescu heeft de datum vastgesteld op 20 mei en zal de Verenigde Naties vragen waar nemers te sturen. Een van de leiders van het Front voor Nationale Redding, Silviu Brucan, maakte gistermiddag be de onlangs opgerichte partijen de kend dat het Front meedoet, al kon kans krijgen zich goed voor te berei- hij niet zeggen wie de kandidaten den op de verkiezingen. zijn. Het zullen in elk geval geen ho- Politburolid Andrei Lukanov ge militairen zijn, zo zei hij. Volgens hield echter vast aan mei als datum, omdat "ieder uitstel het democrati- seringsproces zou vertragen". Op TOP IN PRAAG - De Tsjechoslo- de vraag of er na de verkiezingen waakse president Vaclav Havel een coalitieregering tot stand kan heeft gisteren voorgesteld om de komen, zei hij dat "we niet tegen el- top-ontmoeting tussen Michail Gor- ke prijs willen vasthouden aan de batsjov en George Bush in juni in macht". Praag te laten plaatsvinden. Havel In meer dan 250 plaatsen in Bul- beargumenteerde zijn voorstel door garije werd gisteren gestaakt door te wijzen op de internationale span- onder meer onderwijzers, mijnwer- ning die was ontstaan na de Sovjet- kers en drukkers. De staking had inval in Tsjechoslowakije in 1968. overigens niets met politieke her- Volgens hem kan de ontspanning vormingen te maken. De meeste niet beter tot uitdrukking worden stakers willen dat de overheid hun gebracht dan door in Praag bijeen te baan anders indeelt zodat zij in aan- komen. Geen van beide landen merking komen voor een groter heeft nog op het voorstel van Havel pensioen. Brucan zou er een politiek vacuüm van de Nationale Liberale Partij, ontstaan dat de nieuwe politieke "Dit is een zeer cruciaal moment partijen niet kunnen opvullen als zo verklaarde hij. "Als Europa nu het Front niet aan de stembusstrijd niet ingrijpt, krijgen we de recon- zou deelnemen. structie van de Berlijnse Muur en Iliescu zelf verklaarde gisteren zal het totalitarisme weer over ons dat hij een tegenstander is van een heen rollen". meer-partijensysteem, dat hij een Ook woordvoerder Suian van de "verouderd democratiemodel" Nationale Boerenpartij verwierp noemde. Hij waarschuwde dat de het besluit. "Het Front heeft zich- bestuurlijke chaos van de jaren der- zelf op de eerste dag van de revolu- tig, toen Roemenië democratisch tie een mandaat gegeven en dat was maar zich van regeringsorisis stukje bij beetje veranderd. Dat is naar regeringscrisis sleepte, onder niet goed voor het Front en niet geen beding mag terugkeren. Hij goed voor het volk", aldus Suian. gaf echter niet duidelijk aan wat „De andere partijen hebben niet de- hem precies voor ogen staat. zelfde kansen als de Front-kandida- Volgens Brucan is het Front on- ten. Zij hebben de politieke macht danks deelname aan de verkiezin- en de massamedia, de anderen niet. gen geen partij. "Partijen zijn insti- We hebben onze kritiek op het tuties met een strikte discipline Front tot nu toe heel voorzichtig ge waar iedereen zich aan houdt", zei formuleerd, maar we zullen dat van hij. De bekende voormalige dissi- af dit moment veel openlijker dente Doina Cornea is vanmorgen doen". uit het Front gestapt. Ze gaf als re- Volgens de laatste stand van za den op dat ze niet langer zitting wil ken zal zaterdag het proces begin- hebben in het Front omdat het zich nen tegen vier vooraanstaande me- gaat omvormen tot een politieke dewerkers van de geëxecuteerde partij. partijleider Nicolae Ceausescu. Alle Leiders van de twee belangrijkste vier waren lid van het politburo. Het oppositiepartijen, de Nationale gaat om Emil Bobu, Ion Dinca, Ma- Boerenpartij en de Nationale Libe- nea Manescu en Tudor Postelnicu. rale Partij, reageerden woedend op Ze moeten terechtstaan voor het de bekendmaking van Brucan. Het buitengewone müitaire tribunaal verst ging woordvoerder Lasarescu van Boekarest. Japan in februari naar de stembus TOKYO (AP) - Het lagerhuis van het Japanse parlement is gisteren ont bonden. Het wordt niet uitgesloten dat bij de verkiezingen, die op 18 fe bruari zullen worden gehouden, de Liberaal Democratische Partij haar meerderheid verliest. De liberaal- democraten maken al 34 jaar onaf gebroken deel uit van de regering. In juli zou de termijn van vier jaar van de leden van het lagerhuis aflo pen, maar de druk om vervroegde verkiezingen uit te schrijven is het afgelopen jaar toegenomen als ge volg van een aantal omkoop- en seksschandalen, waarbij de libe raal-democraten waren betrokken. Vorig jaar juli verloor de Liberaal Democratische Partij haar meerder heid in het minder invloedrijke ho- gerhuis. De oppositie onder aanvoe ring van de leider van de socialisten, Takako Doi, heeft nu de meerder heid in het hogerhuis. In Japan is het traditie dat de leider van de grootste partij'uit het lagerhuis pre mier wordt. LEIDEN Margaret Thatcher. Tien jaar is ze nu aan de macht, en het einde is nog niet in zicht. Als ze kans ziet de oververhitte Britse eco nomie wat af te koelen, stevent ze bij de komende verkiezingen voor de vierde keer bijna onbedreigd op de overwinning af, zo stelden giste ren de Britse ambassadeur Michael Jenkins, Volkskrant-correspon dent in Londen Wio Joustra en NRC-redacteur Mark Chavannes gisteravond tijdens een forumdis cussie over tien jaar Thatcher op de Leidse universiteit. door Sjaak Smakman Jenkins schetste kort het succes verhaal van de Iron Lady. In 1979 nam ze de macht over toen de Brit ten na een half jaar van langdurige stakingen, de beruchte 'winter of discontent'. Labour voor gezien hielden. Ze bond de strijd aan met de oppermachtige vakbonden, die in de tijd van Labour vaste gasten waren in Downing Street en bijna een tweede regering vormden. De grote krachtmeting tijdens de mijn stakingen onder het dynamic leadership' van Arthur Scargill, zoals Jenkins ironisch opmerkte, besliste ze in haar voordeel. Rond het midden van de jaren tachtig begon Groot-Brittannië de vruchten te plukken: het is koplo per in de EG voor wat betreft econo mische groei en investeringen, het inkomen van de gemiddelde Brit is reeël 30 procent hoger dan in 1979, de werkloosheid ligt onder het EG- gemiddelde en de staatsschuld is af in plaats van toegenomen. Maar be langrijker nog, aldus Jenkins, is dat Thatcher een nieuwe filosofie heeft gebracht: die van een terugtreden de overheid, wier ingrijpen zich tot een absoluut minimum beperkt en die zich in elk geval niet bemoeit met de economie of het bedrijfsle ven. Anno 1989, accepteert zelfs La bour dat 'some things have cotne to stay', aldus Jenkins. Smoezelig De keerzijde van de medaille is een sterke tweedeling in de samenle ving, benadrukte Joustra. De tradi tionele tegenstelling tussen het ar me noorden en het rijke zuiden is verscherpt. Tweederde van de Brit ten, zo stelde hij, behoort tot de 'ha ves' en éénderde tot de 'have-nóts'. Het verweer van Jenkins: "Als u zou moeten kiezen", zo sprak hij tot de goed gevulde zaal, "tussen een land waarin iedereen het wat beter heeft, maar waar een grote kloof is tussen de armsten en de rijksten, en een land waarin iedereen veel armer is maar waarin die kloof veel kleiner is, waarvoor zou u dan kiezen. Voor opgesteld dat u tot de armen be hoorde?". Chavannes verpakte een andere schaduwzijde in een anecdote. Af gelopen weekeinde, zo vertelde hij, was hij weer in Londen en bezocht zijn favoriete Pakistaanse nacht winkel. "Die had een nieuwe gevel en een nieuw interieur, maar het was binnen nog steeds smoezelig en een rommeltje in de schappen En altijd als ik de trein neem, denk ik: wat is er veranderd? Het hele verkeerssysteem is zo mogelijk een nog grotere rotzooi dan in Neder land. Een lagere staatsschuld, pri ma. Maar waarvoor? Het probleem van individuele welvaart en collec tieve armoede is nog steeds niet op gelost. De vrijheids-ideologie van Thatcher doet in dat opzicht kunst matig aan". De diepe armoede in sommige ge bieden, het slechte onderwijs, de snel verouderende infrastructuur: Jenkins kon er niet omheen. De "grote sommen geld" die daar naar toe gaan, zijn, zo gaf hij toe, bij lange na niet genoeg. "Ik ontken niet dat er nog heel veel gedaan moet wor den". Middle-class De veronderstelde anti-EG-hou- ding van Thatcher noemde Jenkins een fabeltje. De vaak gemaakte ver gelijking van Thatcher met De Gaulle vond hij onzin: de voormali ge Franse president liep in 1965 boos weg uit de EG toen er beslui ten tegen zijn zin werden genomen, en hij kwam pas twee jaar later te rug toen zijn land een veto-recht kreeg. Thatcher daarentegen onder tekende drie jaar geleden een over eenkomst die een einde maakt aan het veto-recht van individuele EG- landen, stelde hij. Ook het verwijt dat Groot-Brittannië zo vaak dwars ligt, zoals bij het sociaal handvest, wierp hij ver van zich. "Mijn land heeft het recht er over sommige as pecten van de EG een eigen mening op na te houden". Hij kreeg bijval van Chavannes, al stelde Joustra dat de geschiedenis hard zal oorde len over Thachter's houding ten aanzien van de EG. En dan de toekomst. Die ziet er voor de Iron Lady niet slecht uit. Ze mag zelf een verkiezingsdatum vaststellen tussen nu en medio 1992. Ze heeft dus nog even de tijd om de oplopende rente (rond de 15 procent) en inflatie (tegen de 8 pro cent) als gevolg van oververhitting van de economie af te remmen. On langs moest haar minister van fi nanciën Nigel Lawson al het veld ruimen omdat die weigerde in te grijpen. Slaagt ze erin de economie wat op te krikken, dan lijkt haar herverkiezing bijna een formaliteit, zo taxeerden Jenkins, Chavannes en Joustra. Politiek is ze in eigen kring niet onomstreden, maar voor een paleis revolutie hoeft ze niet bang te zijn. En al heeft Labour zich onder Neil Kinnock losgemaakt van de vak bonden en is de Britse PvdA lang zaam maar zeker salonfahig gewor den, het is nog de vraag of Kinnock Thatcher van haar troon kan stoten. "Kinnock heeft van Labour een ge loofwaardige partij gemaakt, maar hij is vanuit een te grote achterstand begonnen", oordeelde Jenkins on der bijval van de overige panelle den. Daarnaast kent Groot-Brittannië een bijna presidentieel systeem: een districtenstelsel in plaats van evenredige vertegenwoordiging, geen coalities, en mensen stemmen op een persoon in plaats van een partij. "Persoonlijkheid is een bepa lende factor", zei Jenkins. En That cher, ook al sprak een vragensteller met duidelijk misnoegen over haar 'burgerlijkheid', hééft die. Zoals Jenkins zei: "Ze is wat ze is: een middle-class lady, omhooggescho- ten door met heilig vuur haar ideeën aan de man te brengen. En als de Britse kiezers dat niet meer willen, stemmen ze haar wel weg".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5