De snelle opkomst van de lease-auto 'Ruzie had Reagan Irangate bespaard' NABIJ Twintig miljoen bijbels voor SU' REPORTAGE LEIDEN/REGIO - Hoewel ver stokte auto-liefhebbers voor wie de Volkswagen Kever de laatste échte automobiel is anders zullen bewe ren, is de auto altijd hetzelfde geble ven. In het glazen vergezicht van de showroom in Voorschoten ver dwijnt een reeks steeds kleiner wor dende wielen in de verte, weerspie gelen ruiten en glanst onveranderd de lak. De auto is nog altijd een droom en in de ruimte waar een zachte rubbergeur de kijker in her innering brengt hoe een nieuwe au to ook weer ruikt, poetêt een em ployé onophoudelijk de lak om de droomglans van de reclamefolder te bewaren. door Karei Berkhout Maar degenen die de droom van een eigen auto eindelijk verwezen lijken, maken steeds vaker de gang naar het kantoortje boven de vier wielige lusthof. Niet zozeer om zoals voorheen het bedrag op ta fel te leggen of om nog wat te onder handelen over de afbetalingsrege ling, als wel om een lease-contract af te sluiten. Want steeds vaker gaan kopers in op het voorstel om een au to te leasen of'liesen', zoals het vaak trouwhartig wordt genoemd. Steeds meer automobilisten rijden in een die tegelijk wel en niet van henzelf is. Want auto-leasing is in feite niets anders dan het huren van een auto, maar dan wel voor een aantal jaren. De autorijder die in een showroom een auto heeft uitgezocht sluit daar voor een contract van 2 of 3 jaar met een lease-maatschappij, vaak een bank of een automobielbedrijf. Dat bedrijf koopt dan die auto en ver huurt die vervolgens aan de autorij der voor ongeveer 1000 gulden per maand, afhankelijk van de prijs van de auto. Voor dat behoorlijke be drag is de automobilist af van kop zorgen over reparaties, onder houdsbeurten, verzekeringen en wegenbelasting, die door de eige naar worden betaald. Stormachtig Op zichzelf zijn leasing en auto-lea sing geen nieuwe verschijnselen. Een bank als de ABN verhuurt al sinds 1984 auto's door aan bedrijven en particulieren. Vertegenwoordi gers van het Leidse bedrijf Fasson plakmaterialen ryden al sinds mensenheugenis rond in een 'auto van de zaak', die door Fasson wordt gehuurd van een lease-firma. Het hoofd van de interne dienst herin nert zich: "Toen ik 20 jaar geleden bij het bedrijf kwam reden hier al lease-auto's rond. Dat waren er toen 12 en sindsdien is dat aantal gestaag gegroeid tot 130". De laatste maanden is het aantal contracten echter spectaculair ge stegen met ongeveer 20 procent. "Verbazend" en "stormachtig" heet deze groei bij enkele Leidse garages (Autohome, 't Motorhuis) maar ook "krankzinnig en buiten verhou ding" (Oudshoorn). "Het slaat aan", constateert Brummelkamp direc teur van de Leidse vestiging van de ABN-bank, die sinds november vo rig jaar 3000 lease-contracten sloot. "De groei zit er goed in", weet direc teur van der Kraan van lease-firma Kamsteeg in Voorschoten, die in twee maanden tijd het aantal corn tracten omhoog zag schieten van nog geen 700 tot ruim boven de 800 en nog dit jaar een aantal van 1000 verwacht. Deze groei heeft alles te maken met de belastingherziening 'Oort', waarbij de kilometervergoeding als aftrekpost flink is bijgesnoeid. Veel Hoeveel geweeklaag 'Oort' ook teweeg heeft gebracht, er is in elk geval één groep die zich in de handen wrijft: de banken en bedrijven die auto's leasen. Omdat autorijders sinds 1 januari de kilometerkosten nog maar beperkt van de belasting mogen aftrekken, zijn zij namelijk massaal in een lease-auto gestapt. Overdreven? "Iedereen maakt elkaar gek met die auto-lease", vindt een Leidse garagehouder. Of een normale ontwikkeling? "Auto- Lease is gewoon een trend die steeds verder doorzet", zegt een lease-maatschappij in Voorschoten. Beperken belastingaftrek forceert nieuwe trend WOENSDAG 24 JANUARI 1990 GEESTELIJK LEVEN bedrijf onderhouden wij de auto's. Zo'n 2 tot 4 jaar zijn we dus zeker van werk en weten we precies wat we verdienen. Doordat een lease auto na een paar jaar wordt afge dankt en vervangen hebben wij als dealer ook een hogere omloopsnel heid". Ook de afdeling 'zakenauto's' van de firma 't Motorhuis is blij met de ontwikkelingen: "Tot voor kort was de verhouding privé-auto's/zaken- auto's ongeveer 60/40. Nu is dat on geveer 50/50 en hoewel we dat dus bij onze afdeling 'privé-auto's' weer afsnoepen is het voor onze afdeling leuk". Oudshoorn ziet echter alleen maar nadelen en hij vertolkt de ge voelens die veel garagisten leven: "Iedereen heeft elkaar zenuwachtig zitten maken dat Oort: het is een krankzinnige toestand. En ook bui ten verhouding, alsof dat hele lea sen zo verschrikkelijk gunstig is. Het is eigenlijk vooral gunstig voor de grote financieringsmaatschap pijen en de banken, die bij ons dea lers forse kortingen bedingen bij de massale inkoop van lease-wagens. De marge die voor de dealers toch al zo klein is, wordt nu helemaal mini maal. Je wordt als garagehouder steeds meer iemand die het voor zijn hobby doet dan voor zijn werk". Tweede-handsmarkt Volgens Oudshoorn is het ook voor particulieren helemaal niet altijd gunstig om te leasen. "Iemand die twee jaar geleden een auto heeft ge kocht moet nu die auto weer verko- pen. Omdat hij om te beginnen niet btw-plichtig is en bovendien niet kan inruilen gaat hij so-wie-so voor een paar duizend gulden de teil in". Het aanbod van gebruikte auto's neemt bovendien toe en volgens 't Motorhuis wordt "daardoor de druk groter op de tweede-hands markt die toch al gespannen is. We plaat sen dan ook forse advertenties in kranten om die auto's weer kwijt te raken". Volgens Van der Kraan van Kam steeg valt daar wel een mouw aan te passen: "Het is waar dat de particu lier zijn auto minder makkelijk kwijt raakt. Wij zetten om die reden de particuliere auto op de lijst van gebruikte lease-wagens die naar de handelaren gaat. Als dat niet ge noeg oplevert passen wij wel wat bij". De bezwaren over de kortingen vindt van der Kraan onzin: "Om te beginnen moeten dealers dan maar goede afspraken maken met de im porteur. Bovendien onderhandel ik nooit lang over een korting, omdat zo'n bedragje echt heel weinig uit maakt op dat forse maandbedrag dat maar voor een deel door de prijs van de auto wordt bepaald". Specialisatie werknemers rijden voor het bedrijf in een privéauto, waarvoor hun baas tot voor kort een vergoeding gaf van ongeveer 60 cent per kilo meter. 44 cent In die 60 cent zaten vaste kosten zoals wegenbelasting en variabele kosten zoals onderhoud. Als ie mand veel 'zakelijke kilometers' reed, zakten naar verhouding die vaste kosten per kilometer (die im mers gelijk bleven) terwijl hij wel die 60 cent bleef vangen. Volgens de fiscus was dat een verkapte vorm van inkomen, die niet kon worden belast. Om die reden is nu per 1 ja nuari de kilometervergoeding die een bedrijf zijn werknemer mag be talen 44 cent. Alles daarboven moet nu elke maand gewoon bij het be lastbaar inkomen worden opgeteld. Omdat dit bedrag, waarbij ook de benzineprijs is inbegrepen, nogal krap is, kost het de werknemer vaak meer om te rijden voor de baas dan het uiteindelijk oplevert. Van der Kraan van lease-firma Kamsteeg- "Met deze vergoeding zeggen veel werknemers 'geef mij maar een au to van de zaak' en de baas gaat ver volgens vaak leasen". Leasen is niet bepaald goedkoop en daarom lang niet altijd voordeli ger. Van der Kraan: "Lease-firma's hanteren ruwweg de 35/35 norm. Dat betekent dat als je een auto van 35.000 gulden koopt en daar jaar lijks 35.000 kilometer mee rijdt is het net gunstig om te leasen. Ie mand die in een oud Golfje 50.000 kilometer per jaar rijdt en dus lage vaste kosten heeft redt het wel met die 44 cent. Als je met een auto van 50.000 gulden maar een paar dui zend kilometer rijdt, kun je beter leasen". Garage-bedrijven die tevens auto dealer zijn spelen een soort dubbel rol in wat onvermijdelijk het lease- gebeuren is gaan heten. Immers, na dat zij eerst een auto aan een lease firma hebben verkocht, geven zij de auto's regelmatig een onderhouds beurt. Die dubbelrol is ook de oor zaak van de wat gemengde gevoe lens die de meeste garagisten/auto dealers koesteren over het ver schijnsel. Klantenbinding Mazda-dealer Autohome zegt over de voordelen: "Het is een soort klantenbinding, want de tijd dat het contract loopt tussen klant en lease- Van der Kraan ziet leasen in "het bredere perspectief' van de toe komst: "Toen de postcode kwam, waren er ook mensen die zeiden dat ze daar niet aan wilden. Dat is nu in geburgerd. Leasen is een trend te gen de achtergrond van steeds ver dergaande specialisatie. Bedrijven besteden de schoonmaak en de kan tine al uit aan specialisten en zullen dat ook gaan doen met het auto-be drijf. Het bespaart ze een hoop ad ministratieve rompslomp". Dat geldt misschien voor grote bedrijven maar in een regio zoals Leiden, waar vooral kleine en klei nere ondernemingen het bedrijfsle ven domineren, lijkt dat een beetje 'wishful thinking'. Directeur Heemskerk van bollenbedrijf On derwater in Lisse zegt: "Wij hebben een kleine en tamelijk eenvoudige administratie en voor ons loont het dus niet te gaan leasen. Die centen houden we dus mooi in onze zak". Leidse onderzoeker: groepsdenken in staf doodde kritisch vermogen LEIDEN - "Veel mensen zien con flicten als iets heel negatiefs. Kijk maar naar de kranten: dagelijks wordt er geschreven over de ru zies in Den Haag. Maar door ruzies worden beslissingen wel heel goed overdacht voor ze worden uitgevoerd. Het omgekeerde van conflicten, het steeds met elkaar eens zijn, geen kritische vragen stellen, kan gevaarlijk zijn. Het kan uitmonden in groepsdenken, een proces waarbij een kleine groep belangrijke beslissingen neemt die vaak fout uitpakken", zegt Paul 't Hart. Vandaag promo veert hij aan de Leidse universi teit op zijn proefschrift 'Groeps denken in regeringen, een studie naar kleine groepen en politiek falen'. door Femke Wolting De theorie van groepsdenken is in 1972 bedacht door de Amerikaan Janis naar aanleiding van een aantal fiasco's in de Amerikaanse buiten landse politiek zoals de Vietna- moorlog, het Koreaconflict en de Amerikaanse inval in de Varkens baai in Cuba. Janis ontdekte dat bij deze beslissingen sprake is van steeds terugkerende kenmerken. Het gaat om belangrijke kwesties waarbij de top van de regering on der zware druk staat. De beslissin gen worden heel snel genomen en steeds dooreen hele kleine, vaak in formele groep mensen. Binnen zo'n hechte groep is iedereen het heel erg met elkaar eens. Het wordt be langrijker gevonden om de sfeer goed te houden dan om kritische vragen te stellen. Zo kunnen beslis singen worden genomen waarvan men had kunnen voorzien dat ze he lemaal fout zouden uitpakken. 't Hart heeft Janis' theorie toege past op twee praktijkgevallen: de wapenleveranties van de Verenigde Staten aan Iran om gijzelaars vrij te krijgen (Irangate) en de Nederland se neutraliteitspolitiek tegenover Duitsland in 1939-1940. De theorie van Janis bleek met de praktijk van Irangate te kloppen. Ook hier ging het om een kleine en hechte groep mensen, die de beslis singen nam: president Reagan, CIA-directeur Casey, veiligheids adviseur Mc Farlane en zijn opvol ger Pointdexter en Oliver North, staflid van de Nationale Veilig heidsraad. "Opmerkelijk is dat deze groep el kaar niet vaak zag. Het was meer een klein netwerk van mensen met dezelfde doelstelling en visie op de zaak", zegt 't Hart. Mensen van wie mocht worden verwacht dat ze op de hoogte waren van de handelin gen van de groep, zoals Schultz (buitenlandse zaken) en Weinberger (defensie), wisten van niets. Ook het congres werd buiten de beslissin gen gehouden. Tegen de wet "Irangate had nooit zo kunnen esca leren wanneer zij op de hoogte wa ren geweest van de besluiten die de groep nam", zegt 't Hart. "Alleen al omdat er dingen gebeurden die ille gaal waren. Het ging bijvoorbeeld tegen het eigen officiële beleid in om met terroristen te onderhande len. Bovendien werd het geld dat de VS verdiende aan de wapenleveran ties doorgesluisd naar de contra's in Nicaragua. Dat was expliciet tegen de wet". De beslissingen werden toch ge nomen omdat de leden van de groep er zó op gebrand waren om de gijze laars vrij te krijgen, dat het doel de middelen heiligde. In het begin zat er nog een beleidsmatig idee achter de leveranties aan Iran, namelijk dat de VS de contacten met Iran wilde verbeteren door gematigde mensen uit de Iraanse regering te steunen. "Maar dat idee raakte lang zamerhand op de achtergrond en het werd gewoon een directe ruil: wapens voor gijzelaars". De groep had een superioriteits gevoel waardoor niet meer aan ge- beslissingen werd getwij- Paul 't Hart: "Wa iets wilde, was dat t definitie legaal". (foto Holvast) feld. Ook toen bleek dat door wa penleveranties de gijzelaars niet vrijkwamen, (en er zelfs nog meer mensen gegijzeld werden) ging men door met de wapenverkopen. 't Hart voegt in zijn proefschrift een kenmerk toe aan de theorie van Janis. Ook een leider waar groepsle den tegen op kijken, kan zorgen voor groepsdenken, 't Hart noemt dat in zijn proefschrift 'anticiperen de gehoorzaamheid'. In het geval van Irangate was die leider presi dent Reagan. "Vooral North keek erg tegen Reagan op. Wanneer de president iets wilde, was dat voor North per definitie legaal", zegt 't Hart. Dat er een congres en een grondwet was, waar Reagans wen- hem van geen belang". Plausibel De groep nam besluiten waarvan ze wist dat de president wilde dat ze werden genomen. Reagan werd van bepaalde besluiten bewust afge houden om hem te beschermen als de zaak zou uitkomen. Pointdexter zei eens dat het 'plausibel moest zijn dat de president niets wist van de wapenleveranties'. Dat is de groep aardig gelukt. Nog steeds is de rol van Reagan niet duidelijk. Volgens sommige analyses was hij de hoofd schuldige, andere zeggen juist dat hij van veel dingen niet op de hoog te was. 't Hart vindt niet dat Reagan de hoofdschuldige was in Irangate. "Dat is te simpel, al is hij puur staatsrechtelijk wel eindverant woordelijk". Volgens 't Hart is er door het groepsproces geen schul dige aan te wijzen. "De president maakte op een afstand duidelijk welke resultaten hy wilde, Casey fluisterde Reagans wensen in bij North en die nam de initiatieven. Pointdexter keurde die op zijn beurt goed". Het proces van groepsdenken is vaak onderzocht. Niet alleen is de theorie toegepast op bestaande po litieke gebeurtenissen, ook hebben onderzoekers geprobeerd in zelf ge creëerde situaties het groepsproces na te bootsen. De uitkomsten van deze onderzoeken zijn gemengd. Terijl de theorie tamelijk vaak blijkt te kloppen met werkelijke gebeur tenissen, is dat bij nagebootste situ aties niet zo. "Het is heel moeilijk om een situatie te suggeren waarbij iedereen onder zulke zware druk staat", zegt 't Hart. "Het blijft ondui delijk hoe zo'n collectief gevoel nu precies ontstaat". Coalities Of een schandaal als Irangate in Ne derland zou kunnen plaatsvinden is volgens 't Hart moeilijk te zeggen. "Wij denken vaak dat dat soort din gen hier niet gebeuren en dat het in de VS om een stelletje doorgedraai de Amerikanen gaat, maar het is niet duidelijk of dat soort personen regel of uitzondering zijn". Wel denkt hij dat groepsdenken hier minder snel voorkomt omdat Ne derlandse regeringen altijd uit coa-. lities bestaan. "Dat betekent dat er altijd verschillende meningen be staan. In de VS regeert altijd één partij en stelt de president de rege ring samen. Daar is dus veel meer sprake van een eenheid", aldus 't Hart. Zijn advies: in dergelijke situ aties moet-je mensen aanwijzen die bewust tegen de groep in gaan. In het proefschrift beschrijft 't Hart ook de Nederlandse neutrali teitspolitiek tegenover Duitsland in 1939 en 1940. "Toen ik met dit on derzoek begon, verwachtte ik dat dit een typisch voorbeeld van groepsdenken zou zijn", zegt hij. Dat bleek niet zo te zijn. De besluit vorming in de laatste maanden voor de oorlog werd juist gekenmerkt door verbrokkeling en verdeeld heid, doordat veel mensen en politi ci zich bemoeiden met de mogelijke oorlog. "Eigenlijk was er sprake van het tegenovergestelde van groeps denken", denkt 't Hart. "Door de verdeeldheid sloeg men lam en wer den er geen beslissingen genomen". De onderzoeker vermoedt dat bij verscheidene andere kwesties het groepsdenken wel een rol heeft ge speeld. "Een recent voorbeeld zijn de beloningen die top-ambtenaren op het ministerie van WVC kregen. Dat is toch over het algemeen ge zien als een dubieuze handelswij ze", vindt 't Hart. "Misschien dat in die kleine groep top-ambtenaren van het departement iets dergelijks gebeurde". Een Russische gelovige is blij met de bijbel die hij najaren wachten in de kerk krijgt uitgereikt; de bijbelgenootschappen schatten de behoefte aan bijbels in de Sovjetunie op ongeveer zestig of zeventig miljoen exemplaren. (foto nbg) Voornemen bijbelgenootschappen: HAARLEM Twintig miljoen bijbels voor de Sovjetunie in vier jaar tijd. Voor dat doel willpn de vijf belangrijkste bijbelge nootschappen in de wereld, waaronder het Nederlands Bijbel genootschap (NBG), een speciaal fonds in het leven roepen. Het NBG streeft er zelf naar om de eigen financiële bijdrage voor de verspreiding van bijbels in de wereld met een miljoen gulden per jaar op te voeren. Dit is gisteren door de algemeen secretaris van het NBG in Haar lem, J. van Kranenburg, bekend gemaakt. Hij is zojuist terugge keerd van een bespreking op het hoofdkantoor van de Wereldbond van Bijbelgenootschappen in En geland, waar de genootschappen uit de Verenigde Staten, Canada, Australië, Noorwegen en Neder land zich bezonnen hebben op het enorme verschil tussen het beschikbare geld en de grote vraag naar bijbels in de wereld. Vooral de veranderde situatie in Oost-Europa en de Sovjetunie is oorzaak van het tekort op de in ternationale begroting. Rusland heeft van de 'grote vijf prioriteit gekregen, omdat alleen daar al naar schatting van de Wereld bond op korte termijn behoefte is aan ongeveer zestig tot zeventig miljoen bijbels. De vijf zullen ook voor de eerste maal werken met een open begroting, zodat snel op urgente situaties gereageerd kan worden. Het NBG wil de eigen uitgaven voor de internationale bijbel verspreiding verhogen met 25 tot 50 procent. Dit is volgens Van Kranenburg haalbaar, gezien het onverwacht grote aantal contri buties in het afgelopen jaar. Het NBG heeft zojuist voor 550.000 gulden aan papier uitgegeven, voor het drukken van bijbels in Hongarije (30.000), Roemenië (100.000) en Tsjechoslowakije (50.000). Aan dat laatste land is ook reeds een nieuwe drukpers toegezegd. Dergelijke structurele hulp ver dient de voorkeur boven "spon taan reageren en gratis bijbels sturen", aldus Van Kranenburg. De export van bijbels vergt een veel grotere krachtsinspanning. Ook heeft het NBG zijn vertaal- specialist dr. E. W. Tuinstra 'uit- EN VER geleend' aan de Sovjetunie als ad viseur bij het vertaalwerk. Deze week bevindt Tuinstra zich in Le ningrad en in Estland. De Wereldbond is momenteel drukdoende om een nieuwe bij beldrukkerij in de Sovjetunie van de grond te krijgen. Het wachten is nog op de nieuwe godsdienst wet, die al geruime tijd in de maak is. In Rusland wordt mo menteel ook gewerkt aan de op richting van een eigen bijbelge nootschap, waarbij baptisten, evangelischen en zevende dags adventisten zijn betrokken. De grote vraag is echter of de grote Russisch-Orthodoxe Kerk zich achter het initiatief zal scharen. Gisteren werd tevens bekend gemaakt dat in Letland door evangelisch-luthersen en baptis ten een bijbelgenootschap is op gericht, terwijl ook in Armenië dergelijke plannen in een verge vorderd stadium zijn. Ook in Bul garije blijkt er meer ruimte te zijn ontstaan; de Wereldbond is bena derd met het verzoek om 300.000 bijbels aan de kerken aldaar te le veren. De Wereldbond zal daar in maart een besluit over nemen. Het NBG benadrukte dat het in de afgelopen periode expres heeft afgezien van een speciale bijbel actie voor het Oostblok. Niet al leen begreep men dat de aan dacht van de meeste mensen naar andere zaken zou uitgaan, tevens wilde men voorkomen dat de gro te vraag naar bijbels elders in de wereld, zoals in Afrika, onderbe licht zou raken. 'Bijbel maakte Afrikanen één' HAARLEM - De bijbel vormt een eenheidsfactor in Afrika. "De eerste zendelingen hebben de Afrikanen van elkaar gescheiden, door van hen katholieken en pro testanten te maken. Maar de bij bel heeft hen één gemaakt". Aldus de Ghanese predikant D. N. A. Kpobi, missionair voorgan ger in Utrecht, die samen met de heer P. M. Kalipa uit Zuid-Afrika, student missiologie in Kampen gisteren bij het Nederlands Bij belgenootschap in Haarlem de eerste exemplaren in ontvangst nam van het boek 'Hy ging zijn weg met blijdschap', dat de rol en de geschiedenis van de bijbel in Afrika beschrijft. Het boek is geschreven door dominee Ype Schaaf uit Dok- kum, hoofdredacteur van het Friesch Dagblad, die in de jaren zestig een bijbelgenootschap in Cameroun hielp opzetten en ver volgens vanuit het Friese Ping- jum voor de Afrikaanse bijbelge nootschappen als informatie-se cretaris werkzaam was. Volgens Jan J. van Capelleveen van het NBG, die namens de we gens ziekte afwezige Schaaf sprak, heeft de bijbel de Afrikaan zijn waardigheid teruggegeven. Zijn overtuiging is dat de belang rijkste theologische ontwikkelin gen van de komende jaren zich zullen voordoen in de Derde We reld. Kpobi noemde op zijn beurt de komst van de blanken een be langrijke gebeurtenis voor het Afrikaanse continent. Volgens hem waren de eerste blanken die voet aan wal zetten niet van het beste soort, maar dat gold niet voor het Boek dat ze bij zich had den. De komst van een eigen Afri kaanse theologie achtte hij van groot belang, want "de kerk heeft een eigen identiteit nodig om te blijven bestaan". Pleidooi voor PLO. De rk vre desbeweging Pax Christi en het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) roepen de politieke partijen op duidelijk te maken dat Neder land het streven van het Palestijn se volk naar een eigen staat daad werkelijk steunt. Nederland zou het Palestijnse Informatiebureau in Den Haag een hogere status moeten geven en de politieke doorbraak die de PLO heeft ge maakt door de staat Israël te er kennen, ten volle moet benutten, zo schrijven de vredesbewegin gen in een brief aan de partijen. Mengvieringen. Net als Simo- nis vindt bisschop Bomers van Haarlem dat er een einde moet komen aan gezamenlijkè eucha ristie- en avondmaalsvieringen van rooms-katholieken en pro testanten. Hij schrijft in het bis domblad: "Ik betreur het ten zee rste dat men her en der toch door gaat met mengvieringen die strij dig zijn met de heiligste overtui ging van de Kerk. Ik voel mij ver plicht erop te wijzen dat het ker kelijk recht de bisschop voor schrijft om hen die deelhebben aan onjuiste oecumenische prak tijken een straf op te leggen". In zijn bisdom vinden zeker op vier plaatsen 'mengvieringen' plaats. Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te Bent huizen (de Hoeksteen, herv-geref) D. van Arkel kand. Utrecht. Gereformeerde Kerken: benoemd tot predikant van het huis van bewa ring te Leeuwarden dr. H. W. Vijver laatselijk zendingspredikant te Argen tinië, verbonden aan de kerk van Gauw-Terzooi wonende te Leeuwar den; aangenomen naar Zeist F. J. Boer Alphen a/d Rijn, naar Ferwerd drs. F. A. A. Baarslag Amsterdam-N. Christelijke Geref. Kerken: bedankt voor Leerdam L. W. van der Meij Al phen a/d Rijn. Gereformeerde Gemeenten: beroe pen te Oud-Beijerland J. J. Tanis Rid derkerk. Voor grote bedrijven is het al gauw aantrekkelijk de kilometervergoeding in te ruilen voor een 'auto van de zaak', sinds de fiscus elke vergoeding die de 44 cent per kilometer ontstijgt telt als belastbaar inkomen. Maar niet iedereen juicht over de opkomst van het leasen. (foto Wira Dijkman

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2