'ik neem echt geen risico's voor mooie tv-beelden' maaHHa Verkoop schotels neemt flink toe Herman van Veen naar Montreux? COLLEGA'S ONDER ELKAAR Kooplustige toeristen zijn van harte welkom bij deze 75-jarige Yao Ben Kok die in Singapore al 50 jaar papieren handpoppen verkoopt. Maar vakantiegan gers die uitsluitend uit zijn op een mooie foto moeten volgens het bordje daarvoor 1 Singapo re-dollar betalen, oftewel ruim 1 gulden. Uoto ap) Val langste man De langste man ter wereld, Ga briel Estavao Mondlane uit Mo- Cambiaue. is niet meer. Volgens de regeringskrant Noticias over leed de 45-jarige ,reus van Mand- lakazi' zondag na een val van een balkon op een platje achter zijn huis. Gabriel Mondlane stond gere gistreerd in het Guinness-record- boek met een lengte van 2 meter en 45,7 centimeter en een gewicht van 189,6 kilo. Volgens Noticias was Mondlane echter 2,65 meter lang en volgens het Portugese persbureau Lusa zelfs 2,70 meter. De fatale val wordt mede toege schreven aan het feit dat hij zwak ke botten had. De recordhouder mat al 226,06 meter toen hij 13 was en voorzag een tijdje in zijn onderhoud als circusartiest. De langste man in de geschiedenis is volgens Guin ness de Amerikaan Robert Pers- hing Wadlow, die in 1940 overleed en 2,72 meter lang was. Overdekte ligfiets In Rotterdam begint in februari een proef met de Solo, een over dekte ligfiets die het fileprobleem moet meehelpen oplossen. Tien mensen die in het gebouw De Maas werken, gaan de fiets gedu rende een half jaar testen. Enige tijd later zal zeer waarschijnlijk in Amsterdam-Zuidoost een soort gelijk experiment starten. De Solo-fiets is bedoeld om ta melijk comfortabel redelijke kor te afstanden tussen woonhuis en werkplek te overbruggen. De overkapping beschermt tegen neerslag en koude wind. De fiets is 365 dagen van het jaar te ge bruiken, zegt de Amsterdammer Luud Schuimmelpenninck, die het vervoermiddel bedacht. Met de driewielige ligfiets kun nen zonder veel inspanning snel heden van tussen de 20 en 30 kilo meter worden behaald. De fiets is 75 centimeter breed, waardoor er nog net mee op fiets paden mag worden geraden. Par keren levert mogelijk meer moei lijkheden op. Voordeel is welis- -waar dat de fiets op 'eigen benen' kan staan, maar omdat de drie wieler niet gemakkelijk een trap is op te sjouwen, moet hij buiten blijven staan. Een nieuwe Solo-fiets gaat on geveer 3750 gulden kosten. Het ministerie van verkeer en water staat heeft voor de proef 18.000 gulden beschikbaar gesteld. PAGINA 20 v 1 WOENSDAG 24 JANUARI 1990 Joost Cohensius relativeert het avontuur in De Eerste De Beste9 ZEIST Nadat oktober 1989 een topmaand was geweest voor de fa brikanten en verkopers van schotelantennesliep de verkoop in de laatste maanden van het jaar fors terug. Dit jaar verwacht fabri kant Amstrad echter twee keer zoveel schotels te verkopen als in 1989. Het bedrijf denkt zo'n 100.000 schotels aan de man te kunnen bren gen. "Er is een duidelijke relatie titssen de verkoop van de schotels en het programma-aanbod. Nogal wat mensen die van plan waren een schotelantenne aan te schaffen namen eind vorig jaar een afwach tende houding aan toen onduidelijk werd wanneer en of TV 10 wel met uitzenden zou beginnen", zo zegt Richard Innemee, directeur van Amstrad Nederland. "Nu de kijker weet dat de sterren van Van den Ende straks bij Veronique te zien zijn, neemt de belangstelling weer toe. De kwaliteit van de programma's bij Veronique vertoont een langzaam stijgende lijn en door de komst van de sterren wordt het voor meer mensen een interessante zender". In Nederland kunnen op dit moment 3,5 miljoen huishoudens de programma's van Veronique, via de kabel, ontvangen. Innemee: "Maar er zijn in totaal 5,5 miljoen huishoudens. Een deel daarvan krijgt in de toekomst alsnog een kabelaansluiting, maar er zullen steeds zo'n 1 miljoen huishoudens blijven die het zonder kabel moe ten doen. Wat dat betreft blijft de markt voldoende groot". De verwachte stijging van de schotelverkoop hangt echter niet uit sluitend samen met het feit dat Joop van den Ende programma's gaat leveren aan de Luxemburgse zender, stelt Innemee. "Laatst zijn er weer vier nieuwe Duitse zenders via de Astra gaan uitzenden. Van de zestien kanalen waarover de Astra beschikt zijn er nu veer tien in gebruik en dat maakt het bezit van zo'n schotel aantrekke lijk". HILVERSUM - Joost Cohensius presenteert nu al weer ruim een jaar het TROS pro gramma De Eerste De Beste, dat gisteravond nog op de buis was. Het is een program ma waarin records worden gebroken op sportief gebied, maar ook een show vol waag halzerij. Joost Cohensius (31) voelt zich helemaal in zijn element in zo'n programma. Zelf is hij avontuurlijk aange legd. Cohensius heeft een gede gen leraren-opleiding achter de rug, maar koos na zijn examens voor een sportief leven met een behoorlijke dosis spanning. Hij werd bergsport-instructeur, ski leraar en richtte in 1983 een reis- bureautje op dat avontuurlijke reizen organiseerde voor jonge ren. Dat bureau bestaat niet door Frederike Contant meer, want Cohensius kreeg het nu ruim twee jaar geleden te druk met zijn televisie-werk zaamheden en wilde ook tijd overhouden om zijn 'overle- vings-reizen' te blijven maken. Vanaf dat moment heeft zich ook toegelegd op het schrijven van reisverslagen, het maken van avontuurlijke tv-program- ma's en deed auditie bij de TROS. „Misschien was dat nog wel het spannendste wat ik ooit heb gedaan. Ik vond mezelf ab soluut niet geschikt, maar bij de TROS dachten ze er anders over. Gelukkig maar." Met de komst van Cohensius veranderde ook de formule van 'De eerste de beste'. De stunts di worden vertoond zijn spectacu lairder geworden, er wordt meèr op locatie gefilmd en de onder werpen zijn sportieverIs dal duidelijk zijn invloed? „Natuurlijk heb ik zeggen schap in de samenstelling van het programma en ligt avontuur en spanning meer in mijn lijn, maar je moet niet vergeten dat tv-kijkend Nederland ook niet zo snel meer tevreden is. Was het tien jaar geleden nog heel leuk om naar iemand te kijken die honderd dienbladen met glazen WASHINGTON President Bush pan de Verenigde Staten, de man rechts op de foto dus, had deze week een ontmoeting met Arnold Schwarzenegger. De body builder annex filmacteur mocht het Witte Huis betreden omdat hij zich een 'collega' van Bush kan noemen: Schwarzenegger is president van een overkoepelend fit ness- en sportorgaan in de VS. (foto ap) Dierentemmer grote films overleden VALKENBURG (GPD) De bekende dierentemmer en dierenhandelaar Erie Klant (77) is afgelopen weekeinde in Maastricht overleden. In de jaren tus sen 1946 en 1973 was hij vooral bekend als eigenaar van de naar hem genoemde dierentuin Klants' Zoo in Valkenburg. De dierentuin was in die tijd een van Val- kenburgs belangrijkste at tracties. In het bijzonder trok zijn dressuurschool veel belang stelling. Klant en zijn mede werkers dresseerden er al lerlei exotische dieren, vooral leeuwen, tijgers en ijsberen. Herhaaldelijk tra den door Klant gedresseer de dieren op in grote film producties zoals 'Quo Vadis' en 'Eeuwig zingen de bos- Erie Klant, geboren in Breda, kwam als jongen al met dieren in aanraking door het huwelijk van zijn moeder met de beroemde circusdirecteur Willy Ha genbeek. kon optillen, nu wil de kijker meer. Het publiek is verwend en wil steeds ijzingwekkender stunts zien." In de Eerste de Beste ziet de kij ker vaak bloedstollende record pogingen, zoals mensen die van honderden meters hoogte aan een elastiek naar beneden springen, mensen die uit helikopters sprin gen, op een bergwand springen en vervolgens zich met een hang- lider naar de aarde begeven. Hoever gaat de tv-ploeg voor een mooi pldatje? Cohensius:„Laat ik je dit zeg gen. het ziet er altijd enger uit dan het is. Wij zullen mensen nooit onnodige risico's laten ne men. Alle stunts worden, buiten beeld, altijd heel goed voorbe reid en getest op gevaar. Dat elas tiek bijvoorbeeld hebben we door TNO laten testen. Natuur lijk ïs er altijd een bepaalde risi cofactor, maar als we maar enig zins denken dat er onverant woorde dingen gaan gebeuren, dan zullen wij geen medewer king verlenen en niet filmen." Tragisch Vorig jaar kwam de ploeg van de Eerste de Beste zelf in het nieuws. Tijdens de opnamen in Oostenrijk verongelukte de re gisseur Steef Hoff. Cohensius be nadrukt nogmaals dat Hoffs dood niet te wijten is aan enige vorm van risico. „Ik weet dat de wildste verhalen de ronde heb ben gedaan, en nog doen, maar het was echt een huis-, tuin- en keukenongeluk. Steef was een zeer voorzichtig mens die geen enkel risico wilde nemen. Niet voor anderen en niet voor zich zelf. Hij is gewoon van een steen van twintig céntimeter hoogte gegleden en viel heel ongelukkig in ijskoud stromend water." De dood van de regisseur heeft Cohénsius wel aan het denken gezet. „Natuurlijk maakt dat een enorme indruk op je. Steef was een heel fijn mens en als je zoiets ziet gebeuren en je kunt niets doen dan ben je stuk. Zo denk ik nu ook heel anders over vrien den van me die nog steeds echt het gevaar opzoeken als ze op reis gaan". "Ik hou nog steeds van avon tuur en spanning, maar ik heb nu verplichtingen en moet me reali seren dat andere mensen op me moeten kunnen rekenen. Aan het verschijnsel toer-skiën door Geen Brandsteder Het leven als tv-presentator be valt Cohensius wel. „Ik geniet van het werk, al kan ik er natuur lijk niet echt over meepraten. Het programma'wordt maar eens per maand uitgezonden. In de toekomst zou ik best wat meer willen doen. Niet dat ik een nieu we Brandsteder of Huybrechts zou willen worden. Voor dat soort grote amusementsshows ben ik niet geschikt. Ik denk meer aan een sportief program ma met een kleine dosis amuse ment. Ik ben geen lolbroek. Ik straal niet echt vrolijkheid en ge zelligheid uit. Ik ben toch meer journalist dan showman." GRONINGEN - De kans is groot dat de VARA-produktie Blauwe Plekken van Herman van Veen door de Nederlandse omroepen wordt uitgezonden naar het Gouden Roos Festival in Montreux. Het programma moet nog door de werkgroep amusement bekeken en goedgekeurd worden. "Maar met een internationale artiest als Van Veen zal dat wel goed zitten," zegt Herman Slager van de TROS en lid van de werkgroep. Keurt de werkgroep de VARA-produktie af, dan zal dit jaar geen Nederlandse inzending meedingen naar één van de 'Rozen'. Slager: "We hadden in eerste instantie de keus uit twee produkties, maar op het laatste moment heeft de TROS haar inzending teruggetrokken." De 'Gouden Roos' is dit jaar van 9 tot en met 15 mei.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 24