TAD LEIDEN Geen daglicht meer nodig voor teelt gewassen 'We zijn schietschijf voor de NS' Paterbrug over Witte Singel wordt opgeknapt College weer gevraagd om bijdrage voor huismeesters s LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 24 JANUARI 1990 Treinen verliezen onderdelen bij De Vink LEIDEN - Wie zijn auto voor de APK-keuring naar het garagebedrijf Jan Ver baan aan de Vinkweg' brengt doet er goed aan een valhelm mee te nemen. Niet omdat de auto's regel matig van de werkbrug stuiteren, maar meer om dat passerende treinen nogal eens materiaal ver liezen als ze langs het be drijf razen. door Roy Klopper Verbaan is eigenaar van een APK-keuringsstation pal naast de spoorwegovergang De Vink. Sinds die vorige maand werd af gesloten is het gevaarlijk bij de garage. De rails die vlak langs het bedrijfsterrein loopt is door hei werkzaamheden verzakt. Dat ver oorzaakt een behoorlijk schok voor de met 120 kilometer per uur voortrazende treinen. Het gevolg daarvan is dat regelmatig materi aal loslaat van treinonderstellen. In een maand tijd vond Verbaan acht bouten met een doorsnede van tien centimeter op zijn grond gebied. "Ze vliegen hier met een 5 snelheid door de lucht". Dieptepunt Triest dieptepunt was een ijzeren plaat van het treinonderstel die maandagochtend tegen de gevel van het garagepand vloog. Tien centimeter onder de plek waar de' plaat insloeg zit het slaapkamer raam van de dochter van Jan en Louise Verbaan. Die stond zich net vlak achter het raam op te ma ken. "Het is levensgevaarlijk, we fungeren hier gewoon als schiet schijf voor de NS", schetst Louise Verbaan de situatie. Contact met de spoorwegpoli tie leverde bitter weinig op. In eerste instantie kreeg de familie de goede raad binnen te blijven als er een trein voorbij komt. La ter werd volgens Verbaan een triest schimmenspel opgevoerd op het hoofdkantoor van de NS in Utrecht. "Iedereen schoof de ver antwoordelijkheid van zich af, niemand ging over dergelijke za ken". Uiteindelijk werd de gara gehouder gistermiddag terugge beld met de mededeling dat er binnenkort iemand langs komt om de situatie te bekijken. Dat ge beurt nadat eerder deze week al twee agenten van de spoorwegpo litie de bouten en staalplaten kwamen ophalen. Achterruit Eén van die bouten was overigens door een achterruit van de wagen van een klant gevlogen. Die pro beert de schade te verhalen op de NS; net als Verbaan die de deu ken in zijn gevel graag hersteld wil zien op kosten van de spoor wegen. Voorts wil hij graag een zes of zeven meter hoog hek lang de spoorbaan dat de moeren, bou ten en platen van de treinen moet opvangen. Navraag bij de NS leerde i vrouw Verbaan dat het voor treinen geen kwaad kon dat ze het zonder de bouten en platen moi ten doen. "Technisch mogelijk e niet gevaarlijk", liet een ambten- nar haar weten die overigens hal- starrig weigerde zijn naam be kend te maken. De Verbaans begrijpen hier weinig van, maar maken zich ook niet erg druk over. Voor hen is de hoofdzaak dat mensen weer veilig over het bedrijfsterrein kunnen zonder gevaar te lopen om door een treinonderdeel te worden getorpedeerd. Leids bedrijf 'heel erg ver' met ontwildkeling ideale lichtbron vervolg van voorpagina LEIDEN - Hij sluit niet uit dat het Westland binnen een reeks van jaren drastisch van landschap is veranderd. Geen onafzienbare rijen kas sen meer, maar keurige fa briekshallen waaruit de komkommers, tomaten en sperziebonen komen voor de consument. Daar komt geen landbouwgif aan te pas, want in de hallen is geen insekt te bekennen. Dit toe komstbeeld is afkomstig van Cees Nijssen, directeur van het Leidse bedrijf Nijssen Koeling. door Meindert van der Kaaij Zijn onderneming zal als het goed is ook een belangrijke rol spelen in de ontwikkelingen in de glastuinbouw die revolutionair te noemen zijn. Op dit moment zijn in het diepste ge heim proefnemingen gaande met een lichtsysteem dat geheel is toe gesneden op planten en groenten. Kassen worden nu nog bijverlicht met gewone lampen van circa 500 watt die een enorme hoeveelheid energie verbruiken en veel hitte produceren. De lichtbron waaraan dochteron derneming Nijssen Light Division werkt, is koud en het verbruikt per eenheid niet meer dan 1 watt. Bo vendien zitten in het spectrum van dit licht precies die elementen waardoor groei gestimuleerd wordt. Door deze kwaliteiten komt een in dustriële teeltwijze in beeld. In een afgesloten hal kan onafhankelijk van klimatologische omstandighe den in vele lagen boven elkaar tuin- bouwprodukten geproduceerd worden. Dat is nu om verschillende rede nen nog niet mogelijk. In de eerste plaats geven de huidige gloeilam pen te veel hitte af. In kassen moet dit licht minstens twee meter boven het gewas hangen, anders ver brandt de boel. Bovendien zijn de huidige lampen door het hoge ener gieverbruik niet rendabel genoeg om groenten alleen op die manier te belichten en is daglicht economisch gezien onmisbaar. Gifspuit De nadelen van de kasbouw sprin gen snel in het oog. Hoewel het ge bruik maakt van gratis daglicht, verbruikt een kas veel gas en stroom. Zo schetst Nijssen de gevol gen van een wolk aan de hemel die voor de zon schuift. "Daardoor koelt het in de kas af en slaat de ver warming aan. Hierdoor wordt weer de luchtvochtigheid verhoogd, zo dat er ramen open moeten om te luchten. En als het wolkje weer weg is, slaat het koelingssysteem weer aan. De computer in de glastuin bouw is prachtig, maar het zou nog beter zijn wanneer de klimatologi sche omstandigheden helemaal on der controle zouden zijn". In een geïsoleerde ruimte zijn vol gens Nijssen kortom alle produktie- factoren onder controle. Tempera tuur, licht, luchtvochtigheid en voe ding kunnen nauwkeurig worden gedoseerd. "En dus kan een tuin bouwer ook met een grootwinkel bedrijf gaan afspreken dat hij begin oktober zoveel peen en uien levert voor een vastgestelde prijs. Dat kan als je zeker bent van een bepaalde produktie en niet afhankelijk bent van klimatologische omstandighe den". Naast de besparing op fossiele grondstoffen is het andere voor deel, dat geen giftige bestrijdings middelen nodig zijn om duizendpo ten, rupsen en luizen met hun poten van de groente te laten afblijven. Onlangs legden onderzoekers een verband tussen het grote aantal kankergevallen in het gebied van Aalsmeer en het veelvuldig gebruik van de gifspuit. Dat het industriële telen nog toe komstmuziek is, wil Nijssen als eer ste toegeven. Het mooie verhaal kan niet van de ene dag op de andere verwezenlijkt worden. "Boeren doen met de kassen enorme inves teringen en dat is niet in een jaar af geschreven. Ik sluit ook niet uit dat er gevoelsmatig weerstand tegen deze produktiewijze bestaat". Groeilicht Daarentegen is het onderzoek vol gens Nijssen al in een vergevorderd stadium. "Ik vind dat we nu heel erg ver zijn met de ontwikkeling van die ideale lichtbron. In een onder zoekscentrum in Wageningen doen we nu proefnemingen op verschil lende planten. Dat gebeurt in het diepste geheim. De wetenschap pers van de Landbouwhogeschool moeten een geheimhoudingsplicht ondertekenen. Dan nog krijgen ze niet alles te weten". Nijssen Koeling is onlangs be gonnen met een uitbreiding van het twee jaar oude pand aan de Ein- steinweg. Het nieuwe gedeelte is bestemd voor een deel van het on derzoek dat nu nog geheel in Wage ningen wordt gedaan. Volgens Nijs sen zijn daar de beste wetenschap pers aanwezig. "Het heeft echter commerciële voordelen om ook in deze regio onderzoeksruimten te hebben, omdat hier de toekomstige klanten zitten", meent Nijssen. Op dit moment heeft Nijssen Light Division wereldpatent op een systeem dat gebruikt wordt bij het bewortelen van stekken, ontkiemen en uitgroeien van zaden en ook op slag en transport van potplanten en stekken. Eigenlijk vormde het ont dekken van dit licht, ongeveer twee jaar geleden, ook de start van de dochteronderneming. Cees Nijssen: "De proefnemingen gebeuren in het diepste geheim". tuinders, kwekers en veilingen. Van van kinderziekten op de markt het puur koelen, breidden de werk- heeft gebracht, wordt veelvuldig zaamheden zich steeds de richting van het optimaal in ditie houden van bederfelijke ren. Belichting werd daar ook derdeel van. De lichtbron, System, die hij n gebruikt in containers en zorgt voor dat planten geen donkerscha- de oplopen. Het rode licht is echter alleen geschikt als stuurlicht; dat wil zeggen dat ermee gestekt kan Nijssen Light worden en planten in conditie blij- Het zoeken is alleen nog naar groeilicht. Volgens Nijssen wordt ook in Japan en Verenigde Staten hard gezocht naar teeltwijzen waar bij gebruik wordt gemaakt van kunstlicht. "Ik heb de indruk dat we toch verder zijn dan zij. Op de wereldmarkt worden we met argus ogen gevolgd", zegt Nijssen met een triomfantelijk glimlachje. Werknemers NAM bedreigd bij werkzaamheden LEIDEN - Een bewoner van de Rijnsburgerweg pikte het vannacht niet dat de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) voor zijn deur metingen verrichtte. De NAM doet in de regio bodemonderzoek, waar bij gebruik wordt gemaakt van trucks die grote platen op het weg dek persen en die vervolgens trillin gen voortbrengen. Rond middernacht stormde de man met een bezemsteel naar bui ten en dreigde werknemers van de NAM te lijf te zullen gaan wanneer zy niet onmiddellijk verder zouden gaan. De politie werd erbij gehaald en moest de gemoederen kalmeren. Er zijn geen klappen gevallen. Inbraak bij Fandango LEIDEN - Bij een inbraak in cock tailbar Fandango aan het Noordein de zijn zijn in de nacht van maandag op dinsdag 82 cd-plaatjes, de ge- luidsinstalatie en ongeveer 1000 gulden uit de gokautomaat gesto len. De cd-plaatjes hebben een ge schatte waarde van 3600 gulden. Het is onduidelijk hoe de inbre kers binnen zijn gekomen. Buurt bewoners vonden dinsdagochtend in de Nova-bar hoesjes van cd-plaat jes. Actieweek in mensa LEIDEN - De mensa van studen tenvereniging Augustinus staat van 29 januari tot 2 februari in het teken van een actieweek met als doel om de mensa bij meer mensen onder de aandacht te brengen. Wekelijks komen ongeveer 350 mensen bij Augustinus eten, een aantal dat volgens het bestuur van de vereniging nog wel wat groter worden. Ze vermoedt dat veel niet- studenten niet weten dat in het ver- enigingspand aan het Rapenburg dagelijks voor ongeveer vijf gulden een complete maaltijd kan worden genuttigd. Tijdens de actieweek krijgt iedere eter een gratis toetje aangeboden en wordt de zaal extra aangekleed. Openingstijden op werkdagen van 17.30 tot 19.15 uur. Plannen voor nieuwe brug te duur LEIDEN - De Paterbrug over de Witte Singel bij de Witte Sin gel/Doelencomplex wordt opge knapt. B en W hebben besloten geen nieuwe Fiets- en voetgangers- verbinding aan te leggen. Voor de nieuwe brug was een prijsvraag uit geschreven. Drie ontwerpers heb ben op verzoek een schets gemaakt. Deze plannen zijn vanwege de hoge kosten afgewezen door B en W. De brug dateert uit 1913 en was toen de verbinding tussen de stad en landelijke gebied. In 1945 werd de brug voor de eerste maal opge knapt. De drie ontwerpers - de Oos- terbeekse architect Evert Kleijer, het architectenbureau Wintermans uit Eindhoven en de Zwitser Geor ges Descombes - kregen een wen- senlijstje mee. De brug moest een bepaalde doorvaarthoogte en - breedte hebben, hij moest begaan baar zijn voor rolstoelers en vooral onderhoudsarm. Bovendien mocht de nieuwe brug niet meer dan een half miljoen gulden kosten. En juist bij de kosten zijn alledrie de ontwerpers de fout ingegaan. Al le bruggen kosten meer dan vijf ton, de duurste van de Zwitser Descom bes zelfs bijna 700.000 gulden. Bo vendien bleek uit berekeningen van de gemeentelijke afdeling onder houd bruggen dat ook de jaarlijkse kosten aanzienlijk waren: tussen de 10.000 en 15.000 gulden. En dat kost de gemiddelde brug aan onderhoud zodat er van een besparing geen sprake was. Volgens PvdA-wethouder Van der Molen, ondermeer verantwoor delijk voor bruggen, hebben vooral de kosten de doorslag gegeven bij Leids transport naar Roemenië LEIDEN/LEIDERDORP - Vanaf de Leidse Kaasmarkt vertrekt mor genochtend een transport met hulp goederen naar de Roemeense stad Tirgu Mures. De goederen zijn inge zameld door de Hervormde en Ge reformeerde Diaconie in Leiden en Leiderdorp. De auto's zijn door en kele plaatselijke ondernemers be schikbaar gesteld. Vanuit Leiden worden al ander half jaar contacten onderhouden met de kerkgemeenschap in Tirgu Mures. Ook voor de revolutie reis den Leidenaren al met hulpgoede ren naar Roemenië. De zending be vat haast zeep, melkpoeder, medi cijnen en dekens een aantal schrijf- en stencilmachines die onder meer door de gemeente Leiden beschik baar werden gesteld. De Paterbrug die in slechte staat verkeert. Met dranghekken wordt voorkomen dat fietsers en voetgangers tegen de wankele leuning komen en in het water vallen. (foto jan Holvast) de beslissing van het college. "Alle ontwerpen bleken meer te kosten en niet goedkoper in onderhoud te zijn. Wij dachten altijd dat de stam metjes van de huidige Paterbrug nogal onderhoudsgevoelig waren. Dat bleek mee te vallen. Het onder houd is relatief goedkoop als je er maar eikenhout voor gebruikt", zo verklaart Van der Molen de beslis sing. Van der Molen zelf heeft het ini tiatief genomen tot de prijsvraag voor de nieuwe brug. Ze vindt het daarom ook wel jammer dat nu is gekozen voor het opknappen van de oude. "Het is mijn eerste bijdrage als wethouder aan het boekje 'Niet gebouwd in Leiden'. Dat is jammer. Maar aan de andere kant doet het collegebesluit om de brug te her bouwen een hoop mensen een groot genoegen. Ik ben dus een beetje tweeslachtig". Aan de beslissing van het college is een uitgebreide discussie vooraf gegaan. Eerst werd een programma LEIDEN - Leefbaar van eisen opgesteld, waarna de drie Leiden wil ook dat B en W geld be- ontwerpen hun schetsen inlever- schikbaar stellen voor de huismees- den. Een jury onder leiding van de tersjn de Slaaghwijk. De partij sluit Haarlemse architect Röling koos zich hiermee aan bij het voorstel tussen de Woningbouwvereniging het ontwerp van de Zwitser Des- van de sp. d»e vorige week al aan T ff" combes. De brug van de Zwitser be- het college vroeg om opnieuw te staat uit een platte stalen doos ge- overwegen een bijdrage in de kos ten zouden groeien. De brug zou tot bouwkosten het duurste plan. Ge in de Paterstraat lopen waardoor er vreesd werd dat door het stallen van een verbinding zou ontstaan tussen fietsen het frame van de brug zou de Hortus Botanicus en de singel. beschadigen. En dat zou tot extra De jury beoordeelde het ontwerp hestelkosten kunnen leiden. Bo- als 'buitengewoon vindingrijk'. "Op vendien vergde het bijhouden van een hoogst originele wijze worden het groen ook een bedrag van 12.500 er twee werelden in weerspiegeld: gulden. de groene singel en de Hortus in de Ambtenaren adviseerden het col- begroeide schermen en het rooster- lege dan ook niet het ontwerp van gebouw (de nieuwbouw van de uni- Descombes te realiseren, maar te versiteit-red.) in het stalen frame en kiezen voor herbouw van de be de aluminium loper". staande Paterbrug of voor het ont- Hoewel het ontwerp van Descom- werp van het architectenbureau bes de voorkeur kreeg van de jury, Wintermans. Dat was het goed- waren er nogal wat bezwaren tegen koopst van de nieuwe plannen, zijn brug. Die werden door het col- maar nog altijd te duur in de ogen lege overgenomen. Het was qua van B en W. maakt van een speciaal soort staal *en te leveren. klein beetje roest. De brug Leefbaar Leiden vreest dat leeg- zou dan ook krijgen. Het op de zijschermen roestbruine kleur stand in de flats ontstaat als de huis de bedoeling dat meesters moeten opstappen. De de brug plan- PartiJ vindt het niet redelijk dat de kosten om de buurt in orde te hou den worden afgewimpeld op de huurders. Op dit moment is er een conflict Leiden, de eigenaar van de flats, de bewoners. De laatsten zijn tevre den over de huismeesters maar wil len er niet voor betalen. De WVL kan de kosten niet zelfstandig op hoesten. Het college heeft tot nu toe laten weten niets te voelen voor een bijrage in de kosten Garagehouder Jan Verbaan op zijn terrein bij de spoorweg meter hoogte dat die onderdelen tegenhoudt". de Vinkweg: "Ik wil een hek i Holvast) STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13