File is niet emaar moet wel op de radio Wegens succes verlengd Ouderen in toekomst mogelijk iets beter af Dienstenbond FNV eist beter sociaal plan V D Aparte rijbaan voor carpooler Wereldbank leent Mexico 7,5 mld dollar De Nieuwe Renault 19: Chamade PAGINA 8 BINNENLAND ECONOMIE DINSDAG 23 JANUARI 1990 DEN HAAG "Nou, ik vraag me af of mensen het werkelijk zo erg vin den om in de file te staan". Piet Kur- ving van de Verkeersdienst Rijks politie in Driebergen heeft zo zijn twijfels over de oprechtheid van de nood die wordt geklaagd over de da gelijks terugkerende ellende van de forens DEN HAAG (ANP) - De inkomens positie van de toekomstige ouderen wordt waarschijnlijk iets beter. De inkomensverbetering zal naar ver wachting de komende twintig jaar echter zeer bescheiden zijn: gemid deld tussen de 0 en 0,8 procent. Dat blijkt uit een rapport van het Soci aal en Cultureel Planbureau (SCP). Auteur van het rapport, drs. E. Pommer, stelt dat er weinig concre te informatie beschikbaar is over de inkomenspositie van toekomstige ouderen. Maar omdat de toekomsti ge oudere beter opgeleid is en over betere pensioenvoorzieningen be schikt, wordt er algemeen vanuit gegaan dat zijn inkomenspositie er iets op vooruit gaat. Onberekenbare factoren als de hoogte van de aow- uitkering en de ontwikkeling van de reële rente kunnen echter een grote rol spelen. De Nederlandse oudere heeft het - vergeleken met ouderen in andere landen - niet bijzonder goed of slecht. Zijn koopkracht is volgens de onderzoeker vergelijkbaar met die van ouderen in de Bondsrepu bliek Duitsland, Groot-Brittannië en Zweden. Uit het rapport van het SCP blijkt dat het merendeel van de ouderen uitkomt boven het niveau van het sociaal minimum. Ouderen hebben echter gemiddeld 10 procent min der te besteden in vergelijking met identieke huishoudens in andere leeftijdsgroepen. Het aanvullend pensioen wordt voor ouderen steeds belangrijker; onder meer een belangrijk gevolg van het achter blijven van de AOW-uitkering bij de welvaartsontwikkeling. Uit de gegevens van het SCP komt verder naar voren dat onge veer één op de zes 65+ huishoudens (17 procent) moet rondkomen met een inkomen op het niveau van het sociaal minimum. Bij alleenstaande 65-plussers gaat het om één op de vier huishoudens (27 procent). Bij alleenstaande 80-plussers - overwe gend vrouwen - komen de meeste sociale minima voor: één op de drie huishoudens (33 procent). door Theo Haerkens DEN HAAG (GPD) - Als de direc tie van Vroom Dreesmann nog meer warenhuizen sluit eist de Dienstenbond FNV dat alle daar door overbodige werknemers el ders aan werk worden geholpen. Als het concern deze garantie niet geeft zal de bond niet meewerken aan de in 1988 in gang gezette reor ganisatie. In het regelmatig overleg tussen V&D-directie en bonden over de af spraken die in 1988 zijn gemaakt, zal de bond vandaag deze eis op tafel leggen. "Alleen bij zo'n verplichting van de warenhuizen-directie kun nen wij aan het reorganisatieproces blijven meewerken", aldus bonds- bestuurder Gerard Toussaint giste ren in een brief aan V&D. Na de nodige deining en ruzies binnen de top van het moedercon cern Vendex International, gingen de bonden in september 1988 ak koord met een reorganisatieplan voor de verliesgevende warenhui zen. Voor ongeveer 950 arbeidplaat- sen die uiteindelijk volgens de V &D-directie zouden komen te ver vallen, verplichtte het concern zich 'maximaal' in te spannen om deze elders binnen of buiten het concern te herplaatsen. Bij vorige week uit gelekte plannen komen volgens de bond echter nog eens zo'n 400 ar beidsplaatsen extra op de tocht. Die nieuwe plannen zouden er op neer komen dat kleinere V&D-ves- tigingen worden gesloten. Gespro ken wordt over de warenhuizen in IJmuiden, Amsterdam-Bilderdijk- straat, Amsterdam-Nieuw-West, Brunssum, Kerkrade en Sittard of Geleen. De bond onderschrijft nog steeds het feit dat maatregelen nodig zijn om het rendement van de waren huizen te herstellen. Maar, "wan neer V&D het reorganisatieplan in grijpend wijzigt, moet ook het soci aal plan worden bijgesteld", aldus Toussaint. Het valt hem op dat de routiniers bij de afrit Zoetermeer hun boter hammetje uit de trommel halen, het krantje opslaan en rustig aansluiten bij de file die over meer dan tien ki lometer over de A12 voortsukkelt in de richting Den Haag. "Als je ziet hoeveel mensen dit dag in dag uit doen, moet je.toch vaststellen dat ze dat niet zo erg vinden. Waar zeuren ze dan nog over?". De zuigkracht van de auto is zo groot dat de men sen de file als dagelijks verschijnsel hebben geaccepteerd, constateert Kurving. Gisteren was het weer raak. Tus sen acht en negen 's ochtends stond er ruim honderd kilometer file op de Nederlandse wegen, voorname lijk in de Randstad. De automobilist die 's ochtends instapt en zich in die richting begeeft, weet waar hij aan begint. De file lijkt een niet weg te denken verschijnsel. Iedere dag op nieuw meldt 'Driebergen' van uur tot uur de stand van zaken via de ra dio. "In de richting Amsterdam staat tussen Muiden en Diemen een file van vijf kilometer; tussen Culem- borg en Vianen, zes kilometer en tussen Utrecht en Breukelen een fi le van dertien kilometer..." De stem uit Driebergen is in de Nederlandse huishoudens net zo vertrouwd als die van de 1 opnieuw dezelfde knelpunten te noemen. Maar in de praktijk blijkt daaraan grote behoefte te bestaan. Het is niet zozeer dat de automobi list niet weet dat er een file staat. Nee, hij wil dat zijn particuliere leed wordt erkend. Toen de Verkeers dienst bij wijze van experiment de vaste knelpunten oversloeg, stond de telefoon roodgloeiend. "Ik sta hier in de file bij de Van Brie- nenoordbrug en die wordt niet op gelezen", klonk het verontwaar digd. De proef was snel ten einde. De komst van de autotelefoon en het feit dat menig stilstaand auto mobilist zich verveelt achter het stuur, gaat in Driebergen niet onop gemerkt voorbij. De bestuurder die wordt opgehouden, meldt dat over het algemeen spontaan om ervoor te zorgen dat 'zijn' file aan het rijtje wordt toegevoegd. Maar de Ver keersdienst gaat niet over één nacht ijs. "Wij gaan er altijd op af om de juistheid van de melding te contro leren". Het vliegtuigje van de Rijks politie bewijst daarbij goede dien sten en als er sprake is van mist of ander ongerief, is er altijd wel een Porsche in de buurt. De afgelopen vijf jaar werd ge middeld ruim 5.300 kilometer file per jaar geregistreerd op de rijkswe gen, en dat aantal stijgt nog steeds. De opstoppingen op de provinciale wegen zijn daarbij niet meegeteld. Vorig jaar was er 5.595 kilometer file en het ziet er naar uit dat dat dit jaar in de buurt van de 6.000 komt. Achtergrondmuziek De stokkende verkeersstroom is niet alleen irritant voor de individu ele automobilist, maar berokkent de Nederlandse economie een scha de die wordt geraamd op enkele honderden miljoenen guldens. De schade aan het milieu is mogelijk nog ernstiger, maar laat zich minder gemakkelijk becijferen. Toch lukt het maar niet de filevorming terug te dringen. Flexibele werktijden hebben er alleen toe geleid dat de wegen over een langere periode ver stopt zitten. En carpooling (meerij den) zette tot nu toe evenmin zoden aan de dijk. Het probleem is dat de automobi list zijn wagen niet is uit te branden. De auto staat voor de deur en brengt de bestuurder waarheen hij maar wil. Dat lijkt de kern van het pro bleem. De automobilisf wil eenvou dig zijn tweede huiskamer - warm en met achtergrondmuziek - niet verwisselen voor de trein en het tochtige station. Wie zijn auto achterlaat op het speciaal daarvoor ingerichte Par keer- en Reisstation van de Neder landse Spoorwegen moet altijd nog maar moet zien hoe hij van het eind station op zijn werk komt. "Het voor- en natransport is zo omslach tig, dat men toch liever met de auto gaat", verwoordt de woordvoerder van de ANWB het probleem. Zelf verwacht deze organisatie het meeste heil van het opheffen van knelpunten in het wegennet. Om aan de klachten tegemoet te komen, probeert de NS het reizen met de trein comfortabeler te ma ken. Er komen meer stations, en de capaciteit van treinen en spoorlij nen wordt uitgebreid. Maar dat is niet genoeg om de automobilist te helpen de overstap naar het open baar vervoer te maken. De overheid wil daarom de auto duurder maken en de trein goedko per. Daarnaast zijn er op het gebied Bij de Algemene Verkeersdienst in Driebergen komen van minuut tot minuut meldingen binnen van nieuwe files. Dat begint rond zeven uur 's ochtends en gaat door tot ruim na tienen. Coentunnel, Gaas- perdammerweg, Rottepolderplein, Van Brienenoordbrug, ze behoren tot de bekendste plekken van het land. Zelfs voor de Zeeuw die met zijn fiets van Heikant naar Sint Jan steen peddelt, zijn het bekende klanken. Behoefte Het lijkt nogal overbodig iedere dag DEN HAAG (GPD) - Op een aantal wegen waar vaak files staan, wordt volgende maand bij wijze van proef een rijbaan gere serveerd voor carpoolers (auto's met twee of meer inzittenden). Dit is een van de maatregelen waarmee minister Maij-Weggen (verkeer) het autogebruik hoopt terug te dringen. De gereserveer de banen zijn ook bedoeld voor taxi's, bussen en groepsvervoer. Maij-Weggen zei gisteren voor de televisie dat zij met positieve maatregelen de Nederlander uit zijn heilige koe wil krijgen. Geen dwang maar een verandering van mentaliteit. De mensen zouden "eens op de kilometerteller moe ten kijken en zich dan voornemen dat getal het volgend jaar met 20 procent terug te dringen". Maij-Weggen legt de komende vier jaar de nadruk'op verbete ring van het openbaar vervoer, dat zij ook goedkoper wil maken. Zij wees er op dat het kostenver schil tussen openbaar vervoer en auto nog wordt vergroot als het rekening rijden (tol) op een aantal wegen wordt ingevoerd. Het is Maij-Weggen een doorn in het oog dat de maximumsneh heden op de Nederlandse wegen massaal worden overtreden. "De pakkans moet worden vergroot en de boetes moeten aanzienlijk worden verhoogd". Nog dit voor jaar wil de minister samen met collega Hirsch Ballin (justitie) ko men. Maij-Weggen kritiseerde wat dat betreft de vorige minister van justitie, Korthals Altes. Op de vraag of hij een slecht beleid heeft gevoerd, antwoordde zij hart grondig: "Nou, dat mag U wel zeggen". van de ruimtelijke ordening ingrij pende maatregelen aangekondigd. De auto moet uit de binnensteden worden geweerd. Met andere woor den, de automobilist van buiten moet voor de laatste etappe naar zijn werk toch overstappen in me tro, tram of bus. Als kantoren dan ook nog verhuizen naar de stads centra, bij het station, lijkt het op den duur een stuk aantrekkelijker om met de trein naar het werk te rei- Daarnaast subsidieert het minis terie van verkeer en waterstaat ex perimenten die de behoefte aan ver voer terugdringen. Enkele tiental len rijksambtenaren werken sinds enige maanden thuis achter beeld schermen omdat dat net zo goed gaat. In Tilburg begint volgend jaar een proef waarbij middelbare scho lieren een dag in de week thuis ach ter de computer plaatsnemen om de leerstof tot zich te nemen. Een enke le werkgever serveert ontbijt op het werk om de medewerkers te bewe gen voor de files uit te rijden, maar deze voorziening is nog lang geen gemeengoed. Troebelen Ondertussen gaat het wegnemen van knelpunten in het verkeersnet door. De troebelen bij het verkeers plein Deil, waar de A2 de Al5 kruist, behoren sinds enige tijd tot het ver leden. Nu vormen de files zich rond het spitsuur bij de Waalbrug in Zalt- bommel, aan verbreding waarvan al volop wordt gewerkt. Minister Maij-Weggen wil - met het oog op het nog steeds groeiend wagenpark - op de ingeslagen weg voort en vijf tunnels bouwen in de Randstad. Daarmee riskeert zij ru zie met de PvdA-fractie in de Twee de Kamer, die vindt dat het geld be steed moet worden aan het verbete ren van het openbaar vervoer. Of we de komende jaren een gi gantische ommekeer tegemoet gaap, blijft de vraag. In 1988 werden er in ons land met ruim 5 miljoen personenauto's 130,5 miljard auto kilometers afgelegd. Met de trein werd alles bij elkaar niet meer dan 20,1 miljard kilometer gereden. Als tien procent van de automobilisten morgen overstapt op het openbaar vervoer, stijgt het aantal trein-, bus- en tramreizigers met ruim zestig procent. En als één op de vijf auto mobilisten die overstap maakt, zijn er ineens meer dan twee keer zoveel en dat kunnen de openbaar ver voersbedrijven nu absoluut niet Nederland drinkt veel fris en water ROTTERDAM (ANP) - De Neder lander is in 1989 veel meer frisdrank en mineraal- en bronwaters gaan drinken. De consumptie van fris dranken is gestegen van gemiddeld 62 naar 68 liter per hoofd van de be volking. Het verbruik van mineraal- en bronwaters steeg met een kwart tot 15 liter gemiddeld per hoofd van de bevolking. v Vooral het drinken van koolzuur vrij mineraal- of bronwater, 'plat water' in vaktermen, nam geweldig toe, namelijk met 80 procent. In het totale verbruik neemt plat water met 3,5 liter gemiddeld per hoofd van de bevolking nog een beschei den plaats in. De BBM ziet een aantal oorzaken voor de stijging van de omzet: de lange, warme zomer van 1989, het verlagen van de btw op frisdranken van 20 naar 6 procent en het anti-al- coholbeleid van de overheid. In geld gemeten bedroeg de bin nenlandse omzet vorig jaar onge veer een miljard gulden. De fris drankenindustrie heeft in 1989 on geveer 360 miljoen liter uitgevoerd. Nederland de grootste exporteur van frisdranken in de EG. Al snel na z'n introduktic was dc Renault 19 al veelvuldig te signaleren op dc Nederlandse wegen. Z'n vorm geving, ruimte, prestaties èn prijs bleken een schot in de roos. En maak- Dit succes nu hebben we ver lengd. Letterlijk. Kijk maar naar de elegante gedaante van de Renault 19 Chamade, een minstens zo eigen zinnige variant. Die ongetwijfeld de harten van liefhebbers van fraaie autovorm- geving sneller zal doen kloppen. Een proefrit zal dat bevestigen. Dc Renault 19 gaat dus gewoon door met scoren. Ook in de verlen ging. Dc Renault 19 Chamade is al verkrijgbaar vanaf fl. 23.705,-* inkl. BTW, excl. afleveringskostcn. Prijswijzigingen voorbehouden. Renault 19. Kradit met Karakter. Katwijk; Auto Bierman, Valkenburgseweg 2, Tel. 01718-71704. Leiden; Hemcar Leiden BV, Amphoraweg 2-4, Tel. 071-769226. Noordwijk aan Zee; Roskam's Automobielbedrijf, Quarles van Uffordstraat 33-37, Tel. 01719-12472. 5-LD MEXICO-STAD (AP) - De Wereld bank heeft Mexico een lening van 7,5 miljard dollar toegezegd, we gens de succesvolle invoering van economische hervormingen in dat land. Mexico krijgt een onmiddellijke lening van 900 miljoen dollar. De rest van de lening zal verspreid over drie jaar worden uitbetaald. Dat maakte de president van de Wereld bank, Barber Conable, bekend. Conable brengt deze week een be zoek aan Mexico. Hij zal ontmoetin gen hebben met onder anderen pre sident Carlos Salinas de Gortari. Op 4 februari zal de Mexicaanse regering een overeenkomst tekenen met de banken die het land krediet verschaffen over de herstructure ring van de 48,5 miljard dollar schuld die Mexico bij commerciële banken heeft. Daarin zijn onder an dere opgenomen een verlaging van de jaarlijkse aflossing van de rente met 2 miljard dollar tot 7 miljard dollar en de verschaffing van nieu we leningen van in totaal 1,5 miljard dollar per jaar. De regering van Salinas heeft de jaarlijkse inflatie weten terug te brengen tot minder dan 20 procent, de Mexicaanse handel opengesteld voor buitenlandse concurrentie en buitenlandse investeerders aange trokken door versoepeling van de voorschriften. Renault adviseert Elf oliën. 6 jaar plaatwerk garantie.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 8