Autoverkoop stijgt weer naar record Vertraagde ziekenauto verscheurt Engeland VNU lanceert luxe blad in de Sovjetunie Beleggen in leningen van schuldenlanden Eurometaal ontslaat 115 man DINSDAG 23 JANUARI 1990 PAGINA 7 In 1989 13,5 miljoen verkocht in West-Europa HAARLEM (GPD) - Een Neder landse uitgever gaat in de Sovjetu nie een luxe blad uitgeven. Het blad is een 'glossy paper', gedrukt op luxe papier vol kleurenfoto's. En gelstalige reportages en uitgaan stips. Daarnaast bevat het een dik zakenkatern en een plattegrond, uniek omdat kaarten van Moskou in de stad niet te krijgen zijn. Moscow Illustrated Press (MIP) i de i VNU's Tijdschriftengroep en i de uitgeverij die het projectleider van het Russische maar we hopen over vijf tot tien jaar de vruchten te plukken van het feit dat we aan het begin van de rit zijn ingestapt. MM is pas een begin. In de toekomst hopen we ons bekend ste produkt te slijten: vrouwenbla den. Daar ligt een hele markt voor het grijpen. Voorlopig zal MM in een oplage van 60.000 verschijnen. Het produkt waar Derk Sailer (ex-Nieuwe Revu) Sovjet-journalist Gennady AMSTERDAM/LONDEN (ANP) In het afgelopen jaar zijn er in West-Europa 13,5 miljoen personenwa gens verkocht, 3,6 procent meer dan in 1988. Het is het vijfde achtereenvolgende jaar dat er sprake is van een recordaantal, zo heeft de Fi nancial Times gisteren ge meld onder verwijzing naar voorlopige gegevens uit de auto-industrie. Op de grootste automarkten in West-Europa de Bondsrepubliek Duitsland. Groot-Brittanniè en Spanje bleef de autoverkoop groeien. Behalve in de Bondsrepu- verkoop groeien met 1,8 procent tot 1988. De verkoop van Alfa Romeo 1.7 miljoen auto's en bezette daar- steeg met 38 procent tot 5.273 exem- mee de derde plaats. plaren in 1989 terwijl ook het Franse luxe blad^ op^ de Sovjet-markt stapje. Makkelijk was de geboorte Musaelyan de hoofdredactionele scepter over zwaaien komt echter nauwelijks binnen het bereik van iets wil beginnen moet de doorsnee Moskoviet. Het tijd- btelijke parcours afleg- schrift is via abonnement verkrijg- isa's formulieren invul- baar of te koop in vijftien hotels, len. Voor beide mogelijkheden moeten kan- harde dollars worden neergeteld. brengt. Achter deze naam gaat Ne derlands grootste uitgeverij schuil: VNU. De Haarlemse uitgever heeft een belang van vijftig procent in MIP. De overige aandelen zijn in handen van de Moskouse afdeling van de Russische Bond van Journa listen en de Sovjet-handelsbank. Eén dezer dagen zal Sovjet-presi- i het blad in ieder geval niet. De Sovjet-samenleving is bureaucra tisch en het hele gen en massa's formulieren Evenals vorig jaar betwist Fiat de (28.998) met t koppositie van VW. Het Italiaanse procent, concern erkent de Westduitse me- oe vérkoop thode van het registreren van nieu- weer geïmporteerde automerk, we kentekens met, omdat daarbij Chrysler steeg met 230 procent naar sommige autotypen, zoals minibus- 184j. Honda kreeg een verlies te automerk Renault in de lift zit dent Gorbatsjov zijn brievenbus landse operatie Wat MIP betreft lijkt alles ;n en kruiken. Toch bestaat de slechts op vijftien plaatsen ogelijkheid dat de Sovjet-Neder- hoofdstad zal het blad voor acht de stijging van 33.8 openen en daar de uitdagend kij- dood sterft bliek kwam de verkoop in de ge- cijfers, uitgerust met sen en van personenwagens afgelei- verwerken de bestelwagens, worden geclassifi- ,9520 verkochte auto's). Dit verlies ceerd als personenwagen. Naar ei- geldt niet voor andere Japan gen zeggen was Fiat vorig jaar met tomerken als Nissan en Mitsr een marktaandeel van 15 procent de die beiden het afgelopen jaar grootste in West-Europa en had VW aut(ys verkochten dan het jaar daar- een marktaandeel van 14,8 procent, voor. In 1988 daalde het aar ,in„.Nederland z*>n vorig jaar verkopen met 13,3 procent 495.653 personen- en combinatieau to's verkocht. Dit betekent een stij ging van 2,6 procent ten opzichte van 1988. De helft van de verkochte auto's is, zo blijkt uit de voorlopige kende Tatjana Drubich aantreffen het sinds kort Moskous knappe acterende dokter siert namelijk de omslag van het nulnummer van Moscow Magazine, het produkt van de eerste Sovjet- bijna 25 procent Nederlandse joint-venture. Het maandblad wordt gratis bezorgd bij drieduizend leden Mitsubishi top. 'Het opzetten va: e (MM) is beslist één van de leuk- HfHRI In 1988 daalde het aantal auto- ste projecten uit mijn hele loop- drommels goed dat baan", zegt Koos Guis, directeur miljonairs zullen worden oortijdige bels (ongeveer 2,60 gulden) te koop maart de zijn, een heel bedrag voor de gemid- laatste hindernis moet worden ge- delde Moskoviet Dan wordt de joint-venture aan het ministerie van financiën in Moskou ter goedkeuring voorge- het blad legd. VNU heeft alle moeite Guis: "De Sovjetunie Guis verontschuldigt zich met de mededeling dat het onmogelijk is eral voor roebels te ver kopen omdat de Russische graag munteenheid niet inwisselbaar is dus niet aantrekkelijk. Voorlo- de Sovjet- biedt momenteel unieke kansen pig richt MM zich op 'westerse voor het zakenleven dankzij Gor- Japanse zakenlieden, die Moscow Maga- batsjovs perestrojka (hervorming) teel verlekkerd glasnost (openheid). We weten delijke Sovjet-markt kijken'. Daar- niet meteen naast richt het blad zich op diplo maten, journalisten en toeristen. Van Amelsvoort: lage inkomens niet achteruit DEN HAAG (GPD) - Staatssecre taris Van Amelsvoort (financiën) ontkent dat het inkomen van grote groepen Nederlanders er deze maand op achteruit gaat als gevolg van het nieuwe belastingstelsel vol gens Oort. "Nodeloos paniek zaai en". noemt hij de berichten daar over. Een computerservicebureau had berekend dat de meeste men sen met een modaal of lager inko men door de belastingverandenn- gen ('Oort') netto minder zouden overhouden. De enigen die er echt op achteruit gaan. zijn grote groepen alleen staanden. Van Amelsvoort: "Maar dat wisten we. De extra tegemoet koming voor zo'n honderdduizend alleenstaanden komt in het nieuwe stelsel te vervallen". Mensen die veel aftrekposten gebruikten, zul len geen voordeel hebben van de nieuwe belastingheffing. Vooral de zeer lage inkomens, beneden het minimumloon, gaan er door de nieuwe plannen netto op vooruit. Ook de middengroepen en bejaar den ontvangen netto meer. noemde landen op een record uit, Ook in België, Zwitserland en Fin land werden records behaald. In Zweden. Denemarken. Noorwegen maandag bekend gemaakt, en Portugal verminderde de koop. Het Westduitse gen (inclusief Aud met een aantal van 2,02 miljoen kochte auto's zijn positie als markt leider voor de vierde maal achter driewegkatalysator. Dit heeft de Nederlandse Vereniging 'de Rijwiel Automobiel-Industrie' (RAI) dertig pro- In 1988 had ongevt Volkswa- cent van de verkochte auto's Seat) wist regelde driewegkatalysator. De au tomobielorganisatie verwacht dat in het jaar 2000 het gehele autopark uitlaatgassenreiniger hebben. een te behouden, direct gevolgd De verkoop van deze voertuigen door Fiat (inclusief Lancia. Ferrari steeg het afgelopen jaar per maand i Alfa Romeo), die 1 niljoen a maart tot 65 pro- 13 procent ■ist te brengen. De cent in december. VW was 4.1 procent Opel was vorig jaar in Nederland terwijl Fiat zijn het meest verkochte automerk (66.825) en zag de verkoop met 3,6 verkoop v groter dan verkoop met 3 procent vergrootte. Peugeot (inclusief Citroën) zag zijn procent stijgen ten opzichte TOP 15 MEEST VERKOCHTE AUTOMERKEN (verkoop in Nederland in 1989) merk: aantal: t.o.v. 1988: 1 Opel 69.124 3,6 2 Ford - '50.523 5,3 3 Volkswagen-Audi 48.001 -1,1 4 Peugeot 35.915 2,2 5 Nissan 29.327 9,7 6 Renault 28.998 33,8 7 Toyota 27.655 7.5 8 Volvo 24.264 11,0% 9 Citroën 22.985 - 2,0 10 Mazda 2J2.738 - 3,5 11 Suzuki 17.275 - 6,5% 12 Mitsubishi 11.715 -16,8% 13 Mercedes-Benz 11.272 -10,4% 14 BMW 10.387 -10,0% 15 Honda 9.520 - 25,2 ADVERTENTIE VW investeert in DDR Het Westduitse autoconcern Volks wagen gaat 5 miljard mark investe ren in de modernisering van de au to-industrie in de DDR. In de eerste produktiefase worden er 250.000 au to's per jaar gemaakt. De investe ring vloeit voort uit de samenwer kingsovereenkomst die VW vorig jaar is aangegaan met het Oostduit- se Ifa-Kombinat. producent van on der meer de Trabant. Kantoor bezet Grote onrust onder het personeel over de werkgelegenheid heeft gis teren geleid tot de bezetting van het kantoorgebouw van de Bedrijfsver eniging voor het Bakkersbedrijf in Groningen. De werknemers vrezen dat door een fusie met drie andere bedrijfsvereniginge n ongeveer 250 van de 337 arbeidsplaatsen in Gro ningen verloren gaan. Die functies zouden terechtkomen bij kantoren elders in het land. Lagere belasting De Belgische regering heeft giste ren besloten om de belasting op ren te-inkomsten te verlagen van 25 tot 10 procent. De maatregel kost de Belgische schatkist dit jaar een klei ne 500 miljoen gulden. Van een ver laging van de Belgische bronbelas ting was al geruime tijd sprake. Veel Belgisch spaargeld verdween de laatste jaren naar de buurlanden Luxemburg, Nederland en West- Duitsland. Cao-eis Akzo De Unie BLHP. de 52.000 leden tel lende vakbond voor administratief, technisch en commercieel perso neel, wil dat bij Akzo de totale loon ruimte wordt gebruikt voor verbe tering van de arbeidsvoorwaarden. De bond wenst voor 1990 een éénja rige cao, die de werknemers bij het chemische concern per 1 april van dit jaar een salarisverhoging van 3,5 procent toekent en een verbetering van de kwaliteit van de werkgele genheid. NVJ in de krant De journalistenvakbond NVJ roept deze week via advertenties in dag bladen krantelezers op hün onge noegen kenbaar te maken over de betaling van freelance-medewer kers bij de omroepen. In de adver tenties zal een bon worden opgeno men die de lezers naar de omroepen kunnen sturen. De NVJ vindt dat de freelancers, in vergelijking met om roepmedewerkers in vaste dienst, te weinig verdienen. Laat de fiscus geen belasting worden Privé of zakelijk - elke belangrijke beslissing heeft fiscale gevolgen. Dat merkt u later, soms pas veel later. Daarom is tax planning belangrijk. Dat vraagt om vooruit denken. Daar zijn deskundigheid en grote zorgvuldigheid bij nodig. Van een professionele gids: de Federatie- belastingconsulent. U vindt uw Federatie-belasting- Accountants en Belasting adviesbureau ManênpoelsUaat 69a 2334 CX Leiden Telefoon 0-71 - IS 49 4T I Staal Accountants AA Belastingadviseurs FB Flevoweg 13 2318 BZ Leiden Telefoon 071-213021 Fax 071-2128 66 Zuideinde 16b 2371 BV Roelolurendsveen Telefoon 01713 - 152 00 Accountants- en Belasting adviesbureau Strijk Lanqe Voort I3d 2343 CA Oegstgeesi Tèlefoon 071 - 1706 24 317 H BD Sassenheim ilefoon 02S22 -1 91 05 x 071 - 1735 17 Accountantskantoor van Wezel bv jS^A^Rn'nsbuM Telefoon 01716-22100 Fax 01718-2 94 94 AMSTERDAM (GPD) - Beleggers kunnen tot 20 februari inschrijven op aandelen in een fonds dat belegt in leningen van schuldenlanden. Als eerste Nederlandse bank heeft de ABN een zogenaamd LDC-Fund (LDC: less developed countries - minder ontwikkelde landen) geïn troduceerd. Deelnemers aan dit fonds lopen een hoger risico, maar hebben ook kans op een hoger rendement. Het gaat om 'een beetje een gokfonds'. Het Fonds luidt in dollar en het be ginvermogen bedraagt 50 miljoen dollar. De uitgiftekoers van een aan- deel van nominaal 500 dollar is vast- gevallen aanzienlijk onder de gesteld op 1000 dollar. Als de be- nale waarde liggen, langstelling groot genoeg is en er een goed beleggingsklimaat op de beurs is, wordt notering van het Het LDC-Fund belegt in leningen die zijn uitgegeven of gegarandeerd door overheden of overheidsinstel lingen van ontwikkelingslanden. Het gaat daarbij voornamelijk om landen in Midden- en Zuid-Ameri- ka. Sinds het uitbreken van de schuldencrisis in 1982 is gebleken dat de schuldenlanden veelal niet op tijd of volledig en soms in het ge heel niet aan hun rente- en aflos singsverplichtingen voldoen. Daar om worden die leningen verhan deld tegen prijzen die in de meeste AMSTERDAM - De Landbouw RAI in.Amsterdam heeft gisteren haar poorten geopend. Nog voordat er een bezoeker over de drempel was gegaanverkeerden fabrikanten en handelaren van landbouwmachi- apparatuur in^tnchstem- ZAANDAM®EN HAAG (GPD) - leveringsbedrijven over 1989 als topjaar. In het afgelopen jaar heeft de veehouderij flink geïnvesteerd. De akkerbouwers hebben slechte jaren achter de rug. Nu de prijzen van de oogst vorig jaar blij ken mee te vallen, wordt vui manoeuvre ingezet. Bijkomende factor is het feit dat in krappe tijden tij vraagt ontslag aan voor 115 van de ruim 700 medewerkers in Zaandam. Bovendien stoot de Nederlandse Jr»a3I staat 36'6 Procent van haar aandeel het defensie-bedrijf af. Zowel het fthA/Ii" ontslag als de verkoop zijn een ge- inhaal- „rtl„ „Qn een onverwachte snelle da- de defensie-orders in een internationale ontspanning tussen Oost en West. Bührle. Tot nog toe waren de staat de middenkaliber-produktie van (zeventig procent) en de Westduitse Oerlikon (voor Europese NATO- onderneming Dynamit Nobel AG landen) tiging koop te brengen naar de Zaandam, die ook de v or haar rekening gaat (dertig procent) de enige twee deelhouders. In principe is er ov eenstemming met Oerlikon, dat e belang van 33,3 procent wil nemi meJ BÜLïwoii aia ,wccuc uluua. De staat, die net als Dynamit Nobel aandéelhoudV denkt Euro* ook Met Oerlikon als tweede indus- 00 - iriële aandeelhouder denkt Euro- •33,3 procent zal deelne- metaal zowel betere kansen te heb- mechanisatie-bedrijven zich op de export hebben geworpen. Jan Bijlsma uit Franeker, die machines maakt voor het het behandelen van aardappelen: "Overal waar je komt in de wereld heeft Nederland een goede naam. Daar profiteren wij van. Wij hebben dan ook wat voor op anderen. Ik zeg altijd: aardappe- dagv het aandelenkapitaal van ben op de munitiemarkt als op t(jdi- Eurometaal, zal daartoe een deel ge uitvoering van het conversiepro. t je als eieren behandelen. Wij maken machines voor de Neder landse markt en die machines wor den ook geëxporteerd naar West- Duitsland, naar Frankrijk en vorig jaar hebben wij nog voor anderhalf miljoen verkocht in Saoedie-Ara- De directie heeft vanmorgen het personeel in Zaandam en in de ves tiging in Liebenau in West-Duits- land (bij elkaar ongeveer 930 men sen) van het ontslag op de hoogte gebracht. Haasnoot spreekt van een Eurometaal, natuurlijk verloop biedt vol gens de directeur geen oplossing voor de problemen. Een geluk bij een ongeluk voor het 'afslankende' Eurometaal komst zijn aandelen verkopen. Ov„ gramma, de daarmee gemoeide prijs is mets produktie mnndnrloolrl Fin mmio4ovt. .mn rlo het bedrijf i de niet-militaire markt wil overschakelen. Al gerui- tijd heeft het bedrijf plannen civiel bedrijf te kopen. Een T_ wxupleet bedrijf met een eigen Twee.e Kamer- markt en een eigen fabriek. Oerlikon is een krachtige partner. De defensie-divisies van Oerlikon (ongeveer 9700 medewerkers) be- het Zwitserse be- haalden in 1988 een omzet van onge- 2,6 miljard gulden. Eurometaal meegedeeld. De ministers vj fensie en financiën hebben vandaag per brief het voornemen tot de aan- val?T "en' die hun goedkeuring moeten gev bekendgemaakt De komst drijf Oerlikon-Bührle als derde deelhouder betekent volgens Euro- haalde in het afg'elopen jaar met metaal-directeur Haasnoot dat het gemiddelde bezetting derde aandeelhou- aantal ontslagen beperkt kan blij- dewerkers een omzet van bijna 200 der, het Zwitserse bedrijf Oerlikon- ven tot 115. Het ligt in de bedoel: miljoen gulden. Een vordering op Mexico kan bij voorbeeld met 50 procent korting worden gekocht. Dat gebeurt op de zogenaamde tweedehandsmarkt. De verkoper redeneert dat hij op die manier tenminste nog een bepaald gedeelte van zijn geld terugkrijgt. De koper hoopt dat rente en aflos sing uiteindelijk wel worden be taald. Als dat zo is. haalt hij een heel hoog rendement. Immers, 6 procent rente over de hoofdsom betekent niet minder dan 12 procent over de helft daarvan. Tevens bestaat de mogelijkheid van een koerswinst, omdat een bepaald schuldenland er financiel veel beter voor kan komen te staan. Teneinde de kans op het behalen van een hoog rendement te vergro ten zal de ABN niet alleen een goe de spreiding nastreven maar tevens zoveel mogelijk beleggen in lenin gen die op het moment van aankoop geen rente-achterstanden kennen. De individuele belegger heeft nau welijks toegang tot deze markten en ontbeert waarschijnlijk ook kennis over economische, sociale en poli tieke ontwikkelingen in de schul denlanden. Het LDC-Fonds zal vol gens de beheerders wel optimaal kunnen inspelen op de ontwikke lingen in deze moeilijk toegankelij ke markten. Bevolking kiest partij voor ambulance-personeel in conflict met Thatcher LONDEN - De legerambulances die het verkeer in Londen met gil lende sirenes doorkruisen, doen on willekeurig denken aan de Tweede Wereldoorlog. De crisissfeer die hun aanwezigheid oproept, is niet het gevolg van oorlogvoering, maar illustreert wel treffend de bitterheid van het huidige conflict tussen de regering-Thatcher en het Britse am bulancepersoneel. door Maureen Johnson/AP De reguliere ambulancediensten hebben in het gehele land hun acti viteiten gestaakt. Taxi's en familie leden of buren met auto's worden te hulp geroepen om patiënten te ver voeren. Enkele ambulancediensten waarvan het personeel is geschorst omdat het zich bij de staking heeft aangesloten, geven gehoor als zij rechtstreeks door ziekenhuizen of het publiek worden opgebeld. Tele foontjes van de centrales waar hun superieuren zitten, worden echter niet geaccepteerd. De regering heeft zich genood zaakt gezien leger- en politieambu- lances in te zetten in een loonge- schil waarbij zij met de ambulance diensten wedijvert om de gunst van de publieke opinie. Inzet van het thans bijna vijf maanden oude con flict zijn de salariseisen van het am bulancepersoneel. maar de wortels van het geschil reiken diep en de felheid waarmee wordt gestreden is kenmerkend voor de moeilijke ver houding tussen de bonden en de re gering-Thatcher. De protesten begonnen op 7 sep tember, toen 225.000 ambulance- zondheidszorg was prompt e Minister schorst zonder recht op salaris. Recent stemde een zestal ambu lancediensten in Londen en zuid- Engeland tegen het advies van de bonden in voor aansluiting bij de staking. De vakbondsleiders had den deze diensten tegen deelne ming aan de staking geadviseerd, óm nog enige professionele hulp in chauffeurs weigerden nog langer bedrijf te houden en het publiek regering. In het conflict met het spelbaar: de chauffeurs werden ge- bulancepersoneel ligt de sympathie Kenneth Clarke, hun directe tegen- echter bij de stakers. De ambulan ceteams kwamen in het licht van de schijnwerpers te staan door een se rie nationale rampen, waardoor hun status aanzienlijk werd opgevijzeld. Een voorbeeld daarvan is de ramp televisie heeft de afgelopen jaren te veel beelden doorgegeven waarbij waarbij ambulanceteams overle venden uit treinwrakken zaagden of een brandend' metrostation in- snelden om slachtoffers af te voe- Labour-afgevaardigde Dawn Pri- marolo speelde hierop in toen zij verklaarde "ziek te zijn" van een re gering, waarvan de vertegenwoori- gers bij iedere ramp zich haasten loftuitingen te stapelen op de hoof den van de reddingswerkers, „om hun vervolgens een fatsoenlijk sala ris te onthouden". Het ambulancepersoneel eist een loonsverhoging van 11,4 procent, boven de automatische verhoging voor brandweerlieden en politie personeel die gekoppeld is aan de inflatie. De regering biedt 6,5 pro- i ownrw Ru cent en extra u»tkeringen voor staf- Ho nmhi.ir.-Z.» leden met paramedische bekwaam- heden. De chauffeur wijzen dit bod van de hand als zijnde "elitair en ge richt op het zaaien van verdeeld heid". Het conflict weerspiegelt de pro blematiek waarmee de regering- Thatcher worstelt. Groot-Brittannie dreigt opnieuw terecht te komen in een spiraal van loonsverhogingen en prijsstijgingen, waardoor het gezondheidszorg contact met de wereldmarkt verlo- gaat. De jongste cijfers laten dat de produktiekosten de ambulance staking in Enge land heeft de re- gering-Tha-'cner het leger ingezet om zieken e.i ge wonden te ver- eenzelfde loonbeleid als de politic en de brandweer. Clarke voert daar voor aan dat slechts tien procent i de ritten die worden gemaakt stijgen dan in de Verenigde Staten en zes maal dan in Japan. i het ambulanceper- te werken. In oktober niet van zich te vervreemden. stopten de teams hun radio's te ge bruiken. In veel gevallen reageer den zij niet komstig w De reactie van de Nationale Ge- Bij de inmiddels klassiek gewor- den conflicten tussen de regering- op oproepen die af- Thatcher en de georganiseerde hun centrales, werknemers, stond de bevolking meestal in meerderheid achter de bij Lockerbie in december 1988, die noodgevallen betreft. Maar Clarke soneel zouden kunnen worden 270 mensenlevens eiste. maakte een erns" Volgens het meest recente Gal- woordkeuze. Hij lup-onderzoek genieten de stakers ambulanceteams de steun van 85 procent van de be- "taxi-dienst gewilligd met het in wezen niet on- •erkomelijke bedrag van 10 mil- volking. Vier miljoen kenden een steunverklaring 30.000 gingen de straat op om hen toe te juichen toen zij een betoging hielden in het centrum van Londen. fungeren als joen pond (een kleine 33 miljoen oude dames" en gulden). Maar de inflatie beloopt al te- dat zij weinig anders zijn dan be- bijna 8 procent en de regering vreest dat een inwilliging zou leiden tot overeenkomstige looneisen door de overige werknemers in de ge zondheidszorg. roepschauffeurs, die "nuttig, i niet exceptioneel werk" verrichten. Dergelijke vergelijkingen gaan er bij het grote publiek moeilijk in. De

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7