Front wil meedoen aan verkiezingen Azerbajdzjan bedreigt perestrojka Husseini: arrestatie was politieke daad Duitse Roemenen emigreren massaal Marion Barry in kliniek Akkoord Syrië en Libanon over ontwapening milities DINSDAG 23 JANUARI 199a BUITENLAND "AtilINA 5 Processen Roemenië weer uitgesteld BUKAREST Het Front voor Nationale Rédding in Roe menië sluit niet uit dat ze toch deelneemt aan de verkiezin gen, zo heeft een woordvoerder gisteren bekendgemaakt. Aanvankelijk hadden de leiders van het Front gezegd geen politieke macht na te streven. Vier naaste medewerkers van de Roemeense dictator Nicolae Ceausescu zijn gisteren in staat van beschuldiging gesteld wegens medeplichtigheid aan volkerenmoord. Het proces tegen de voormalige hoge functionarissen onder Ceausescu is echter opnieuw uitge steld tot waarschijnlijk begin volgende week. Front-woordvoerder en directeur voortgekomen beweging be- de Roemeense radio en televi- schouwt. "Laten de oppositie-par- sie Aurel Dragos Munteanu klaarde gisteren dat interim-presi dent Ion Iliescu nog niet zeker weet of hij kandidaten voor de verkiezin- tijen na de verkiezingen i verantwoordelijkheid delen". Munteanu erkende dat de bevolking momenteel t gen zal stellen. Volgens Munteanu wantrouwen heerst tegen iedere a toriteit, en tegen enkele leden w het Front omdat die te nauwe ban- dat de inte- den met het oude bewind zouden de verkie- hebben gehad. Vooral de tweede man van het Front, Dumitru Mazilu, het Front aan de staat aan kritiek bloot. Volgens wat studenten en hardnekkige geruchten zou hij op de roerige dag van nationale rouw op 12 januari hebben geprobeerd MOSKOU (AFP/Rtr/UPLDPA) - greep naar de macht te doen. heeft Iliescu zondag tijdens een bij eenkomst met studenten slechts ge zegd dat het mogelijk i rim-regeringsploeg aa zingen zou deelnemen Deelname verkiezingen oppositiepartijen het meest vrezen. De Front-kandidaten zouden als le den van de voorlopige regering Beladen met boodschappen loopt een Armeense langs een tank inde Armeense hoofdstad Jerevan. Armeense nationalisten meldden gisteren grote troepenbewegingen in Armenië. Ze verwachten dat het leger na het ihgrij ven in de Azerbajdzjaanse hoofdstad Bakoe nu ook in Jerevan orde op za ken zal stellen. In Armenië maakt momenteel het Nationale Armeense leger de dienst uit. (foto afi voorsprong hebben op andere kan- Toen betogers hem die avond Michail Gorbatsjov zal zijn hervor- kwamen meer dan gspolitiek wellicht moeten bij- de 1,7 miljoen didaten. Woordvoerder Munteanu gen of hij wel of niet lid was geweest stellen na de gebeurtenissen "Ik weet niet of het Front kand daten zal stellen beweging, los vi tijen, wordt. Niemand weet menteel of dat zal gebeuren. We moeten nu de directe problemen oplossen. Politiek komt later aan de beurt". Weliswaar merkte hij op dat het Front zichzelf niet als partij, maar als een uit de omstandigheden Ceausescu's gevreesde Securi- zelfstandige tate, gaf hij geen antwoord. De de politieke par- krant Romania Liberia citeerde ver schillende mensen die onder Azerbajdzjan en andere Sovjetrepu- vielen in de nacht verder praten. In Bakoe moeten gebeuren en zou daardoor niljoen van bloedvergieten kunnen zijn voorko op de been men", de doden die Als mogelijk verder teken van ont vrij dag op za- spanning in de situatie meldde het terdag, toen de Sovjettroepen Ba- Sovjetpersbureau TASS gisteren Doorbraak bij Start-overleg GENÈVE (UPI/DPA) - De Verenig de Staten en de Sovjetunie hebben gisteren bij het Start-overleg in Ge- nève een doorbraak bereikt met een akkoord over wederzijdse inspectie van proeflanceringen van kernrak- keten voor de lange afstand. Met de inspecties wordt gecontroleerd of beide landen niet meer kernkoppen gebruiken dan het aantal dat in een nog af te sluiten Start-verdrag is vastgelegd. Het Start-overleg over beperking van strategische kernwapens werd gisteren eerder dan verwacht her vat met een bijeenkomst van de be langrijkste onderhandelaars van beide partijen, Richard Burt en Joeri Nasarkin. Het akkoord dat zij tekenden is het eerste over weder zijdse inspecties van proefkernkop- pen. Oorspronkelijk zouden de onder handelingen, die 8 december wer den onderbroken, pas worden voortgezet na de ontmoeting van de Amerikaanse minister van buiten landse zaken James Baker en zijn Sovjet-collega Eduard Sjevardnad- ze op 6 en 7 februari in Moskou. Naar in Genève werd gezegd begon deze dertiende ronde in het Start- overleg op Amerikaans verzoek eer der. De eerste voltallige zitting van de delegaties zal waarschijnlijk wel pas in februari plaatshebben, na de besprekingen tussen Baker en Sje- vardnadze. Gehoopt wordt dat in Genève een akkoord uit de bus rolt, voor de top conferentie in juni tussèn president Bush en Sovjetleider Gorbatsjov. Waarnemers in Genève betwijfelen of dit mogelijk is, gezien de inge wikkelde materie. Wel hebben bei de partijen zich voorgenomen voor juni in ieder geval de voornaamste het Rode Leger in het centrum struikelblokken uit de weg te heb- Bakoe. "Ik zeg categorisch dat ben geruimd, zodat een verdrag nog gisteren bij i bezoek koe binnentrokken. De autonome dat hoge functionarissen uit Arme- India enclave Nachitsjevan in Armenië dit jaar getekend kan worden. Doel is te komen tot een halvering van de g'q. kernwapenarsenalen voor de lange de afstand. de Securitate-school in Ba- 'erklaarden dat Mazilu verbonden dat perestrojka en glasnost zijn be- riep zaterdag uit protest de onaf- icia- hankelijkheid uit, maar volgens rask, die werd gehouden op initia- 'het woordvoerder Gennadi Gerasimov tief van militaire leiders, hebben be- het ministerie van buitenlandse sloten gewapende eenheden terug autonoom gebied te trekken uit het grensgebied tus- doeld om de economische le vrijheid te vergroten, politieke niveau van de helaas niet zo hoog dat zij snappen zaken "kan i het bij de hervormingen niet uittreden". Het Front betracht opvallend weinig openheid over het verleden van haar leiders. "In elk geval de an tecedenten van de vier belangrijk- draait", aldus Kravtsjenko. ste Iliescu, Roman, Mazilu en Brucan hadden ze openbaar moe ten maken", meent ook Coen Stork, de Nederlandse ambassadeur in Roemenië. De oud-medewerkers van Ceau- Volgens hem zou Moskou daar om gedwongen kunnen worden tot "enkele ernstige maatregelen". Hij noemde de toestand in de Kaukasus 'ernstig en complex". Achttien Overigens werd het Azerbajd zjaanse Volksfront gisteren op de len Sovjettelevisie niet langer als extre mistisch bestempeld. Bij een repor- r de demonstratie van giste- beide republieken, een einde te maken aan gewapende conflicten, beschadigde spoorlijnen te herstel wegblokkades op te heffen. dat leugens zijn. De soldaten heb ben hun uiterste best gedaan slachtoffers te voorkomen", zei neraal Bronislav Omelitsjev ir regeringskrant Izvestija. Uit Jerevan, de hoofdstad va: omstreden Armeense enclave Na- SAN JOSE (IPS) - De Panamese re- gorny-Karabach in Azerbajdzjan, is gering is van plan het leger af te gisteren gemeld, dat Sovjettroepen schaffen, heeft tweede vice-presi- ook acties voorbereiden tegen het dent Guillermo Ford gisteren in de nationalistische Armeense Nationa- Costaricaanse hoofdstad San Jose le Leger. Er worden voorraden inge- meegedeeld. "Panama zal nooit Panama: einde leger i tv-verslaggever dat het tegenwoordiger front massale steun geniet en dat de in Moskou tegengesproken, dat vlogen en er rijden konvooien vrachtwagens die soldaten vervoe ren door de stad, die bijna geheel wordt beheerst door nationalisten. Het Armeense Nationale Leger be- Azerbajdzjan staat uit vrijwilligers. Het beschikt leger hebben", aldus Ford, die de Panamese president Guiller mo Endara vergezelde op zijn een daagse staatsbezoek aan het buur land. Panama pikt met dit voorstel idee op van de Costaricaanse veel wapens en materieel, die president Arias, die een Panamees telnicu, hoofd van de geheime poli- tivisten die beschikken over machi- leiders. "Misschien had dit al eerder tie Securitate, diens rechterhand en negeweren, luchtafweerkanonnen, hoofd van de communistische par- raketten en mortieren. "Zij zijn tijorganisatie Emil Bobu, de voor malige vice-premier Ion Dinca en de voormalige eerste vice-premier Manea Manescu. Het hernieuwde uitstel van het proces is volgens Front-woordvoerder Munteanu te ting met wijten aan technisch-juridische fac- scheiding regering dient te gaan praten met de minstens 3700 burgers zijn omgeko- de afgelopen week zijn buitge- leger nergens voor nodig vindt. Cos- i 10.000 gewond bij de acties maakt op het Sovjetleger. ta Rica zelf heeft ook geen leger. Het parlement van Azerbajdzjan dreigde gisteren na een spoedzit- referendum over af- de Sovjetunie als toren. De dossiers voor het proces Moskou niet snel zijn troepen terug- .vorden deze week afgesloten. trekt. Vandaag zou het parlement Sudan Rond 20.000 Sudanezen zijn de af gelopen twee weken naar Uganda en Zaïre gevlucht om te ontkomen aan de hevige gevechten tussen de regeringstroepen en de opstande lingen. De meeste vluchtelingen ko men, uit de steden K^jo Klaji en Kaya, die eerder deze maand ver overd werden door het Sudanese Volksbevrijdingsleger SPLA en uit Yei, dat het SPLA belegert. Cambodja De EG heeft gisteren ongeveer 1,25 miljoen gulden uitgetrokken voor medische noodhulp aan Cambodja. Er gaan medische teams om de gro te aantallen mensen te verzorgen die bij de recente gevechten ge wond zijn geraakt. Het geld wordt ook gebruikt voor medicamenten en medisch hulpmateriaal. Israël Israëlische militairen hebben giste ren in Zuid-Libanon in de door Is raël uitgeroepen veiligheidszone vier Palestij nen gedood die vermoe delijk tot de guerrillagroep van Abu Nidal behoren. Een legerwoord- voerder zei dat de vier Palestijn WASHINGTON (GPD) - Burgemeester Marion Barry van Washing ton heeft zich gisteren in een kliniek in Florida laten opnemen wegens zijn verslaving aan alcohol en drugs. Barry werd vorige week donder dag in een hotel in Washington gearresteerd nadat hij op heterdaad was betrapt op het roken van crack-cocaïne. Zijn woordvoerster zei echjer zondag dat "het grootste probleem al cohol is". Barry kondigde diezelfde dag aan dat hij hulp zou zoeken om "mijn lichaam, geest en ziel te genezen". Gisteren vertrok hij uit Was hington, en ging hij naar de Hanley-Hazelden kliniek in Delray Beach, Florida. De lopende zaken in Washington worden tijdens Barry's afwezigheid behandeld door gemeentesecretaris Carol Thompson. Mevrouw Thompson zei dat Barry vooralsnog niet van plan is zijn functie neer te leggen. Inmiddels is in en buiten Washington een discussie begonnen over de vraag of de arrestatie van Barry racistische trekken toont. De direc teur van de NAACP, de belangrijkste organisatie in Amerika op het ge bied van de burgerrechten, zei gisteren van wel. Directeur Benjamin Hooks zei dat de arrestatie van Barry deel lijkt uit te maken van "het steeds toenemende lastigvallen van zwarte gekozen functionarissen, wat weer te maken heeft met het stijgende racisme in dit land". Volgens de Washington Post is onder vroegere bondgenoten van Barry een stroming ontstaan die wil dat dominee Jesse Jackson zich als opvolger van Barry opwerpt. Jackson heeft een paar maanden gele den al eens laten doorschemeren burgemeester van Washington te wil len worden "als Marion Barry zich niet herkiesbaar stelt". TEL AVIV - De Palestijnse activist Faisal al-Husseini zegt dat de Israë lische veiligheidsdienst hem om po litieke redenen heeft gearresteerd en vier dagen verhoord. Op een persconferentie in Oost-Jeruzalem, enkele uren na zijn vrijlating gister morgen, verklaarde Husseini dat hij geen klachten heeft over zijn behan deling op het Jeruzalemse hoofdbu reau van politie. Hij heeft weinig slaap gekregen, maar er is geen li chamelijk geweld gebruikt. door Ad Bloemendaal Het is niet duidelijk Palestijnse leider plotseling is vrij gelaten, kort voor dat een Jeruza lemse rechter zich op verzoek van de politie zou uitspreken over een verlenging van zijn hechtenis. Maar in politieke kringen in Israël gaat men er van uit dat de stap te maken heeft met druk van de kant van de kant van de Verenigde Staten. Zo wel het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken als de Ameri kaanse ambassadeur in Tel Aviv hebben krachtig geprotesteerd bij de Israëlische regering. Husseini werd direct na zijn vrijlating omstuwd door aanhangers. Dat was wel nodig ook, want aanhangers van de rechts-nationalistische Israë lische Kharg-beweging hielden een woedende protestbetoting tegen zijn vrijlating. Daarbij kwam het tot vechtpartijen tussen Palestijnen en Israë- Premier Jitschak Shamir her- grond had. Maar vertegenwoordi- hoewel hij nog geen dagvaarding dat uit de snelle vrijlating blijkt dat de arrestatie ongegrond was. Palestijnse leiders hebben giste ren geëist dat het Westen Israël er van weerhoudt duizenden Russi sche joden in de bezette gebieden te huisvesten, zoals Shamir vorige week heeft voorgesteld. Onder de ondertekenaars zijn Faisal al-Hus seini en de moefti van Jeruzalem. De immigratie van Russische joden heeft ook elders in de Arabische we reld tot ongerustheid geleid. Volgende maand vergadert de Arabische Liga over het immigran tenvraagstuk. Algemeen wordt ver wacht dat vervolgens een gezant van de Liga naar Moskou reist om aan te dringen op maatregelen. Naar verluidt willen de Arabieren dat Moskou de afgifte van uitreisvi sa naar Israël stopzet tot het van Is raëlische kant de garantie krijgt dat de immigranten niet in bezet zullen worden gehuisvest. De Israëlische politie begint een onderzoek tegen minister van we tenschapsbeleid Ezer Weizman we gens zijn vermeende ontmoetingen met de PLO. De Israëlische wet ver biedt dergelijke bijeenkomsten. Weizman is gisteren begonnen met i juridisch advies, haalde gisteren de arrestatie vai litieke maar eei i het parlement dat gers van links en de centrumparty- bleken geen geloof te hechten heeft ontvangen. "Laat het recht zijn loop hebben", was het enige BUKAREST Roemenië is dan verlost van de Ceausescu-dictatuur, nog altijd staan rijen etnische Duit sers voör het hek van de Westduitse ambassade te wachten op een vi de Bondsrepubliek. In te- Duitsers met ongeveer een kwart miljoen hardhandig onderdrukt. Er werd een politiek ring gevoerd, wat onder aan zijn woorden. Zij verklaarden commentaar dat hij wilde geven. zeggen. Ongeveer 50 procent van de Duitse minderheid is het cijfer dat werden verdacht van het neerschie- genstelling tot de Hongaarse i i de Israëlische kolonel Yit zhak Rahimov (40), die zondag bij een vuurgevecht om het leven kwam. Bulgarije De Unie van Democratische Krach ten, een losse coalitie van twaalf Bulgaarse oppositiegroepen, heeft gisteren het ronde-tafeloverleg met de communistische leiders hërvat. Vorige week werd dat opgeschort nadat de communisten hadden ge weigerd tegemoet te komen aan de eis van de oppositie dat zij toegang krijgt tot de radio en de televisie. Bofors De Indiase justitie heeft gisteren bij een rechtbank in New Delhi een voorlopige aanklacht ingediend te gen de Zweedse wapenfabrikant Bofors. Ook is een aanklacht inge diend tegen niet bij naam genoem de functionarissen van de vorige re gering van India. De regering van Gandhi sloot in 1986 een contract met Bofors vtfor de aanschaf van 400 Houwitsers voor een bedrag van 1,4 miljard dollar. Een jaar later ver schenen in Indiase en Zweedse kranten berichten dat bij de trans actie enkele tientallen miljoenen aan de strijkstok waren blijven han gen. derheid hier te lande wil de Duitse niets liever dan Roemenië verlaten. De medewerkers van de Westduitse hield dat Hongaars- en Duitstalige de Westduitse minister van buiten- ten tegenhouden door het universiteiten werden gesloten. landse zaken, Genscher, in Buka- gens heugelijke feit dat de Roe- hebben afgeproken dat de door Sy- Nu de Ceausescu-kliek is wegge- rest te horen kreeg vaagd, kunnen ook de minderhe den weer vrij ademhalen. De leider i het Front voor Nationale Red- r de Duitse Minderheid. Maar e zijn in Transsylvanië ook dorpen het eerst 1 r 90 procent van de ambassade in Bukarest, schuin te- ding Ion Iliescu verklaarde begin te willen emigreren. "Laten a genover de diplomatieke missie het Koninkrijk der Nederlanden, worden er horendol van. „Nogal een gekkenhuis zegt u? Laat dat 'nogal' maar rustig weg", zegt een secreta- door Ronald Frisart Al eeuwenlang woont in Roeme nië een Duitse minderheid. In Transsylvanië (door de Duitsers deze maand al dat het Front de rech- de minderheden volledig e zegt gramma uitzond. Het ging nog erg het onbeholpen, maar het is toch .een Roe- Duitstalig pro- len worden om het Libanese gezag op houden dat het werkelij- duidelijk teken dat het ke percentage daar ergens tussenin menië de etnische Duitsers kent en hoopt dat ze in het land blij- ligt, zo'n 75 procent", zegt Klaus Br- lijke plaats wil toekennen. Voorlo- Walid Jumblatt en de shi'itische ven. Onderminister van onderwijs ambach, persattaché van de West- Attila kondigde afgelopen zaterdag duitse ambassade. dat de Hongaarstalige i teit Bolyai in Cluj-Napoca zal wor den heropend, evenals de Duitstali ge universiteit van Sibiu. Voorts zal op scholen in gebieden waar min derheden wonen weer worden on derwezen in het Hongaars, Duits, Servisch en Oekraïens. Onvoldoende De bevrijding plus dergelijke maat regelen zijn voor de Hongaarse i de Hongaarse lauwheid Duitse begeerte om het land te ver laten vooral ligt in de grote econo mische aantrekkelijkheid van West- Duitsland. Volgens Brambach laten teraard de meeste emigranten in spé ook blijken dat hun motieven van eco nomische aard zijn. economische redenen uit Roe- DAMASCUS (Rtr) - De Syrische den en de christelijke legerleider weg wil, zal zich heus niet la- president Hafez al-Assad en zijn Li- Michel Aoun te verpletteren, banese ambtgenoot Elias Hrawi Aoun heeft 15.000 man troepen in een christelijke enclave ten oosten van Bayrut. Hij weigert de twee maanden geleden gekozen Hrawi te erkennen. In West-Bayrut zyn 7000 Syrische soldaten gestationeerd. Li banese functionarissen zeggen dat Libanese en Syrische experts een veiligheidsplan uitwerken waar door Hrawi zijn controle over Bay rut zal vergroten. Naar verluidt zul len Libanese troepen de Syrische sleutelposities in West-Bayrut over nemen en met de Syriërs gezamen lijke posities innemen rond de en clave van Aoun. de verdeelde stad uit te brei den. het gaat om de Druzische Pro gressieve Socialistische partij Amal-militie. r op vrijdag terdag drie kwartier Duitse tv. Mo- werden het gisteren gelijk wordt dat op de vrijdagen uit- Hij bevestigt dat het verschil tus- gebreid naar twee uur. tijdens tweedaagse besprekin gen in Damascus. Syrië heeft de Li banese president toegezegd dat hij De situatie met de Hongaarse kan rekenen op alle hulp die hij no- minderheid mag dan heel anders dig heeft om zyn gezag uit te brei- zyn, ook deze mensen profiteren i de Roemeense vrijheid. ADVERTENTIE Minister Genscher z Siebenbürgen genoemd) vestigden derheid kennelijk voldoende. Er recente bezoek aan Bukarest dat pen, als Bovendien zijn de spanningen tus sen Roemenië en Hongarije, die tijdens zijn vooral het laatste jaar hoog oplie- zich zo'n 850 jaar geleden Saksen, zes eeuwen later kwamen Schwa- ben uit Zuid-Duitsland naar de Ba naat in het westen van Roemenië, waar Timisoara en Arad de belang rijkste steden zijn. Door de eeuwen heen hebben deze Duitsers hun ei gen taal, cultuur en religie gehand haafd. Onder het bewind van Ceausescu werden de minderheden de grootste vormen de Hongaren met twee miljoen zielen, dan volgen de zijn althans niet veel Hongaarse Bonn de etnische Duitsers Roemenen die naar Hongarije wil len verhuizen. Met de Saksen er Schwaben ligt dat anders. Momen- hen ook niets teel verdringen zich 250 tot 300 Duitse Roemenen per dag Roe- dwenen. Boedapest menië niet zal aanmoedigen naar de eersten om de niet Bondsrepubliek te komen, maar steun toe te zeggen de weg zal leggen, eerste bezoekers "Bij vrijheid i Westduitse ambassade. Uiteraard hoort ook dat 22 december de Hongaarse minister van bui menswaardigheid tenlandse zaken Horn Het bezoek heeft zijn Roemeense gastheer zijn onder hen mensen die alleen gen lot kunnen beslissen", aldus ambtgeoot Celac zeer optimistisch i^nden of familie in de Genscher. Hij beloofde Roemenië gestemd. Begin deze week liet hij Bondsrepubliek willen bezoeken, bovendien 500 miljoen mark weten: "Onze relatie met Hongarije r de indruk dat de meesten wil- mische steun. "Dat geld is mede be- zal zeker veranderen en wel i i toch onontkoom- richting: beter, veel beter. Let r CURSUS CAFÉBEDRIJF f295.- Binnenkort start m Alphen a/d Rijn en Leidan de cursus Cafébedri|f. Deze opleiding bestaat uit 10 wekelijkse avond of middaglessen van elk 27, uur. De cursus kost totaal ƒ295,- en men kan zich nog aanmelden. Een vooropleiding is niet nodig en het Examen voor het Rijkserkende Diploma is op 6 juni. De zeer afwisselende en beslist met saaie cursus wordt zowel door vrouwen als mannen uit pure hobby gevolgd. Sommigen hebben in hun achterhoofd om ooit nog eens een eigen Horeca- bedrijf(je) te beginnen. Ook is er een groot tekort aan gediplomeerd horecapersoneel! De lessen worden zeer levendig gebracht met o.a. dia's, vrijblijvend wijnproeven etc. Ook bezoekt men gezamenlijk een Brouwerij. Met het Diploma kan men zelfstandig een Café, Petit-Restaurant, Disco. Kantine. Bar, etc beheren De cursus is zowel mondeling als schriftelijk te volgen Voor een gratis Brochure ot aanmelden, bel Stichting Horeca Onderwijs, postbus 1161 te Breda, telefoon 076-710078.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5