De hoeksteen van het gezin? Ter Beek denkt aan kleiner paraat leger Ritzen: ov-kaart studenten wordt nog dit jaar ingevoerd Minder ideologie vrijheid en meer Bezuinigingsvoorstel minister van defensie Dove student eist in kort geding vergoeding tolk Voorstel voor dna-test verzekerden van tafel Geen extra geld volksgezondheid PvdA richt stichting op voor democratisering Oost-Europa Flinke kritiek op voorstel rijexamen DEN HAAG (GPD) Minister Ter Beek (defensie) meent dat Nederland in de toekomst toe kan met een kleiner paraat leger. Een deel van de taken van het leger zou kunnen wor den doorgeschoven naar reserve-militairen. Omdat die troepen minder zwaar op het de fensie-budget drukken, denkt Ter Beek er miljoenen guldens mee te kunnen besparen. Over een aantal jaren is het wellicht mogelijk Nederlands Eerste Legerkorps terug te trek ken van de Duitse laagvlakte, zo veronderstelde de minister. Ter Beek komt met zijn suggesties ook meteen tot wapenreducties aan de vooravond van de behande- voor de Nederlandse krijgsmacht ling van de begroting van zijn mi- zal leiden. nisterie, deze week in de Tweede T A Kamer. Defensie moet de komende In tegenstelling tot CDA-mmister vipr jaar 2,2 miljard gulden bespa- Van den Broek (buitenlandse za- De minister liet vorige week al ken>wil PvdA'er Ter Beek snel met UTRECHT (ANP) - In een kort ge ding voor president L. Schuman van de rechtbank in Utrecht heeft student J.P. Govers een vergoeding voor een doventolk geëist van de Nieuwe Algemene Bedrijfsvereni ging (NAB). Zonder die voorziening kan Govers zich niet verder bekwa men in de geneeskunde, zo betoog de zijn advocaat R. Vleugel. Na zeven jaar studie behaalde Govers zijn doctoraal-examen me dicijnen in september vorig jaar. Een aanvraag voor een AAW-ver- goeding voor een doventolk werd in die eerste fase van studie al eens af gewezen door de bedrijfsvereni ging. De Raad van Beroep en de Centrale Raad van Beroep hebben die beslissing inmiddels bevestigd. Een aanvraag voor de voorzie ning voor de tweede fase van de stu die aan de Rijksuniversiteit in Utrecht heeft de NAB eveneens af gewezen. Volgens zijn raadsman zijn de omstandigheden van de stu- dent echter ingrijpend veranderd. Om zijn artsendiploma te behalen en zich later te kunnen specialise ren moet Govers, die psychiater voor doven wil worden, een periode als co-assistent werken. Na aanvan kelijke moeilijkheden heeft hij van de geneeskundefaculteit toestem ming gekregen voor een 'proef-co- schap' van negen weken. Met name in de eerste weken zal de student daarbij intensief gebruik moeten maken van een doventolk. Dat gebruik zal na verloop van tijd afnemen tot zo'n vijftien uur per week. Een doventolk kost de be drijfsvereniging ruim 100 gulden per uur. De advocaat van Govers betoog- j de dat de voormalig staatssecretaris van sociale zaken De Graaf bij de in voering van de betreffende voorzie ning in een brief aan de Sociale Ver zekeringsraad heëft gepleit voor .een ruimhartige toekenning van de aanvragen. Niet toekennen van de voorziening leidt volgens Vleugel tot "regelrechte discriminatie" van gehandicapte studenten ten opzich te van hun mede-studenten zonder handicap. Hij verweet de bedrijfs vereniging alleen aan het geld te denken. weten ongeveer 1 miljard van de be zuinigingen te willen realiseren door het aantal F-16 gevechtsvlieg tuigen te verminderen van 162 naar door af te zien van de oprich ting van de Geleide Groep Wapens bondgenoten. Nederland. Nederlands wensenlijstje mogelijke reducties te komen. Op die manier probeert de bewinds man vooraan te staan bij het verde- len van de reducties over de NAVO- Ter Beek wilde gisteren niet zeg gen met hoeveel militairen het para te leger wordt verminderd en ver wees naar mogelijke resultaten van de onderhandelingen over conven tionele wapenvermindering in Eu ropa (CSE). Naar verwachting zal CSE deze zomer tot een akkoord lei- Om het evenwicht tussen verze keraar en kandidaat-verzekerde te herstellen bepleit de commissie een verbod op het gebruik van de test door verzekeraars. De NCAB maakt èen uitzondering voor situaties waarin iemand een hoger bedrag hun eerdere stand- wil verzekeren dan hij of zij nodig erfelijkheidsonder- heeft om reële risico's af te dekken. DEN HAAG (ANP) - Medewerking aan een erfelijkheidsonderzoek (dna-test) is geen voorwaarde voor het afsluiten van een verzekering. Het Verbond van Verzekeraars in Nederland heeft dit gisteren meege deeld. De verzekeraars komen hier mee terug punt dat zoek verplicht zou kunnen worden gesteld Voorzitter Idenburg van het ver-, bond lanceerde het idee van ver plicht erfelijkheidsonderzoek zon dag voor de VARA-televisie. Hij stelde dat een verzekeraar zo'n on derzoek moet kunnen eisen indien de antwoorden die een cliënt geeft op vragen van het aanmeldingsfor mulier daar aanleiding toe geven. Gisteren kwam Idenburg op zijn woorden terug. "De medisch advi seurs van de verzekeraars hebben laten weten dat zo'n maatregel niet 5 nodig is," zei hij. De medisch advi seur kan wel vragen om een nader gëricht medisch onderzoek, wan neer de beantwoording van de vra gen op de gezondheidsverklaring daartoe aanleiding geven, maar er felijkheidsonderzoek maakt daar geen deel van uit, aldus Idenburg. Heeft een cliënt al eerder-een erfe lijkheidsonderzoek ondergaan, dan mag hij daaruit verkregen informa tie over zijn gezondheid niet achter houden wanneer dat van belang is. voor de verzekeraar, aldus het ver bond. In een advies aan staatssecretaris Simons (volksgezondheid) heeft de Nationale Commissie Aids-bestrij- ding (NCAB) gepleit maatregelen tegen de aidstest die nodig is voor mensen die een parti culiere verzekering willen afsluiten. Volgens de NCAB is het huidige ac- ceptatiebeleid teveel in het nadeel van individu samenleving. Verkleining van het parate leger is volgens Ter Beek mogelijk, nu de dreiging van een verrassingsaanval door het Warschaupact is afgeno men. De NAVO-landen hebben meer tijd om zich op een eventuele aanval in te stellen en Nederland kan daarom meer taken overlaten aan mobilisabele troepen, zo meent vrijdag bij zijn aanstelling als bij zonder hoogleraar Strategische Stu dies aan de universiteit van Leiden nog aan op tijdelijke uitbreiding van de Nederlandse defensie-taak zolang de situatie in Oost-Europa "nog niet stabiel" is. Aidstest De D66-Eerste Kamerleden Tiesin- ga en Glasstra van Loon hebben mi nister Ter Beek gisteren schriftelijk gevraagd wat zijn standpunt is over een mogelijke aids-test op alle aan staande dienstplichtigen. Wordt die Staatssecretaris Simons (l) luistert met minister d'Ancona c hun portefeuille Volksgezondheid. r de meningen van Kamerleden c j DEN HAAG (GPD) Staatssecre- test verplicht bij de keuring, dan be- taris Simons (volksgezondheid) is nanciëringsopzet Het plan Dekker, de gewijzigde fi de gezond- bevolking, zo stellen 2 tekent dat een gedwongen aidstest njet van plan extra geld voor de heidszorg, hangt volgens Simons de helft van de ^Nederlandse volksgezondheid uit te trekken, bo- niet alleen op de gevolgen voor het venop de aanvullende middelen die inkomen (collectieve lastendruk) in het regeerakkoord zijn opgeno- maar ook op uitvoeringsproblemen, men. "Ik neem afstand van de te snelle conclusie dat er niet genoeg geld is", aldus de bewindsman in de Kamer. Hij sloot niet uit dat hij uit eindelijk te weinig geld zal hebben voor zijn beleid "maar we moeten wel maximaal proberen, uit te ko- De mate waarin het mogelijk is huisartsen-hulp uit het ziekenfonds over te hevelen naar de AWBZ is volgens Simons "de proef op de Namens de NAB schaarde mr. R. Duk de brief van De Graaf onder "het bekende politieke spel". Vol gens de raadsman heeft de wetge ver de uitvoering van de AAW niet voor niets overgelaten aan de be drijfsverenigingen. Die kunnen zelf criteria opstellen voor de toeken ning van een voorziening. Govers past daar niet in, vindt de NAB. Hij heeft al een afgeronde middelbare schoolopleiding en zijn doctoraal geneeskunde. Daarmee heeft hij volgens mr. Duk voldoende kansen op de ar beidsmarkt; een belangrijke toet steen in deze zaak. Als de - "zeer ho ge" - kosten en de baten tegen el kaar worden afgewogen, mag het volgens Dukt geen verwondering wekken dat Govers de vergoeding niet krijgt. Een snelle rekensom leert volgens hem dat de totale kos ten tussen de 2 en 2,5 ton zullen uit komen. De NAB vindt dat veel te veel. Uitspraak van het kort geding i op 1 februari. DEN HAAG (GPD) - De Raad voor Verkeersveiligheid heeft flinke kri tiek op het wetsvoorstel voor verbe tering van het Nederlandse rij-op- leiding. De Raad beschrijft het voorstel als "contraproduktief voor de verkeersveiligheid" en "precies het tegenovergestelde van hetgeen de minister met haar wetsvoorstel beoogt". Minister Maij-Weggen (verkeer en waterstaat) heeft het wetsvoorstel tot herziening van de Wet Rijonder- richt Motorrijtijgen (WRM) overge nomen van haar voorgangster Smit- Kroes. Het voorstel wil de eisen voor rij-instructeurs aanscherpen. Hun lesbevoegdheid zou moéten worden ingetrokken als ze geen ver plichte bijscholingscursussen vol gen. Maar naar het oordeel van de Raad staat er meer niét in het voor stel dan wél. De Raad wijst erop dat de Nederlandse examen-eisen weliswaar niet voldoen aan de EG- richtlijnen, maar het zou niet nodig zijn de wet te wijzigingen om de te verzwaren. De Raad: "De minister z doen te kiezen voor een grondiger aanpak. Zonder verkeersexamen in het voortgezet onderwijs e Een wetsvoorstel daartoe ligt plicht bromfietsexamen staat de rij- 1 bij dè Raad van State. instructie machteloos". DEN HAAG (ANP) - De PvdA heeft een stichting opgericht die tot be langrijkste taak heeft na te gaan hoe de komende vier jaar het democrati seringsproces in Oost-Europa voortgezet en verstevigd kan wor den. Voorzitter van dè stichting, wording leiden, waarop bij voor beeld de SPD in zijn draaiboeken voor eenwording niet heeft gere kend, aldus Van der Stoel. Simons wees gisteren op het feit dat naast de 680 miljoen gulden ex tra die in het regeerakkoord staat,- ook nog eens een groei in de ge zondheidszorg is afgesproken van procent per jaar. Ook is 270 mil- Met minister Van den Broek buitenlandse zaken is hij het vernoemd naar de eerste internatio- dat je eerst "heel goed moet naden- joen gulden beschikbaar die het naai secretaris van de PvdA Alfred ken" voordat je de deur van de EG rige kabinet voor nieuw beleid voor de DDR openzet. Bovendien 1990 vrijgaf. Door verhoging kan je niet tegen het ene land ja zeg- doelmatigheid toelichting zei Van der gen en het andere Oosteuropese kunnen extra middelen vrijkomen, an overtuigd te zijn dat er land weigeren. Het is de bedoeling 1 dergelijke stich- om via de stichting ok omvangrijke DEN HAAG (GPD) Minister Rit- delijk dat hy een grotere variatie wil in academische opleidingen. Hij vindt de huidige aanpak van univer- ri te voeren. De bewindsman zei dat siteiten en hogescholen te uniform. ting. De oude orde van de twintigste materiële hulp te verlenen, niet al- 5 ingestort getuige de ontwik kelingen in Oost-Europa. De ko mende jaren moet de basis gelegd leen op landelijk niveau, maar ook aan afdelingen en gewesten va nieuwe sociaaldemocratische worden voor een nieuwe orde, aldus terpartijen in Oost-Europa. Na Van der Stoel. "Wij zullen een bij- jaar wordt bekeken of de stichting BAARN (GPD) - Homeopathische het denkproces kan worden opgehev 'Homeopathie kan veel geld besparen' drage leveren over de gevolgen gisteren tijdens overleg met de betert kwaliteit Tweede Kamer over het hoger on derwijs. De verklaring van de NS dat er niet genoeg treinstellen zijn om de nieuwe stroom reizigers op te vangen, heeft op Ritzen weinig in druk gemaakt. "Ik wil er wel op wij zen dat er een contract ligt", aldus Ritzen. De bewindsman reageerde daar mee op schampere opmerkingen Kamerlid Lankhorst (Groen 1 de revoluties "Ik pleit voor opleidingen die schillen in lengte, maar ook in r lijkheidsgraad", aldus Ritzen. De dat hier niet kunnen maximale duur van een doctoraal- zich af. De WD pleit studie blijft echter vier jaar en wordt niet verlengd, zoals de Ad viesraad voor Hoger Onderwijs (ARHO) gisteren voorstelde. "De gedachte dat er geen goede oplei ding mogelijk is binnen onderschrijf ik niet", aldus Ritzen. Ritzen wil dat-universiteiten De plannen van Ritzen werden in de Tweede Kamer als „verstrek kend" beschouwd. Kamerlid Nete lenbos (PvdA) wees op het succes van korte academische opleidingen Mhet buitenland, "dus waarom zou vroeg zij r al langere tijd voor een grotere keuzevrijheid studenten. Ombudsman tegen klachtenregeling in politiewet Binnenland kort Het bestuur van de PvdA ziet vol- wettelijke gens partijvoorzitter Sint drie be langrijke taken voor de stichting weggelegd. In de eerste plaats be trokkenheid bij het democratise ringsproces in de Oosteuropese lan de verzekeraars den met bijzondere aandacht voor de overgang naar een nieuw sociaal- economisch systeem en een demo cratisch socialisme. Verder uitwis- DEN HAAG (ANP) - In de Politie- seling van informatie en het verle- wet moet geen uitvoerige regeling nen van materiële steun aan de komen nieuwe partij-organisaties derde het kelingen middelen zijn in veel gevallen goed- T - koper dan gebruikelijke medicij- Links). De minister reist blijkbaar hogescholen, eventueel gefuseerd, nen. Ziekenfondsen moeten besef- ™et zo vaak met het openbaar ver- de spits", stelde Lankhorst. fen dat homeopath: geneesmiddelen Bij maande Ritzen voorzichtig te de toekomst beter tegemoet ko-L »n aan de individuele verlangens studenten. De massale toe- de deur voor "deze zÜn met besteding van de bezuini- stroom van studenten noopt daar- 1 63 miljoen, die de v-kaart gaat opleveren, de Koninklijke Vereniging Ho- De bewindsman wil het geld beste- meopathie Nederland, vanmiddag den aan de internationalisering bij viering van het honderdjarig be- het hoger onderwij staan van het tijdschrift 'Homeopa- van speciale opleidingen thie'. De stelling dat homeopatische waarop poli- middelen op de lange duur inder tie klachten over haar optreden be- daad goedkoper zijn is niet weten- denten tenschappelijk onderzoek, Volgens Ritzen gaan ook veel stu- toe. "De verschillen in talenten capaciteiten zijn enorm", aldus Rit zen. De bewindsman benadrukte het belang van "gelijke kansen voor de vorming iedereen" en "de ontwikkeling van toptalent". Ritzen streeft niet naar het opzet- n van één of meerdere topuniver- jaar, siteiten die met kop en schouders boven de andere instituten uitste ken. "Ik geloof niet in één universi teit die op alle fronten als 'de beste' kan worden aangemerkt zoals een Harvard-universiteit in de VS". Wel is het acceptabel als de Groningse universiteit uitblinkt in bijvoor beeld de letteren, terwijl in Rotter dam een betere naam heeft als het om de economische faculteit gaat, aldus Ritzen. "Sommige HBO-op- leidingen zijn ook beter dan andere. Dat keurmerk mag er best zijn". valueren van de ontwik- handelt. Na de vorming van regio- 1 Oost-Europa in relatie nale korpsen moeten de korpsbe- Werklozen Werklozen die een politieke functie zoals wethouder of Kamerlid aan vaarden, lopen in de toekomst niet meer het risico hun uitkering te ver spelen. Volgens de huidige wet ver liezen mensen met een politieke functie hun ww-rechten, tenzij ze die functie slechts drie maanden vervullen. Maar een bij de Tweede Kamer ingediend nieuw wetsvoor stel gaat ervan uit dat ze weer recht hebben op ,ww na beëindiging van hun politieke functie. Lekkende vaten In een Westduitse containerschip in de Rotterdamse Waalhaven lekt uit een aantal vaten het zeer giftige en kankerverwekkende epichloorhy- drine. Het bedrijf Depot Milieube heer uit Spijkenisse gaat proberen de lekkende vaten uit het schip te halen. Volgens een woordvoerder van het bedrijf is er geen enkel ge vaar voor de omgeving van het schip. Werkbezoek Het voorgenomen werkbezoek van de vaste kamercommissie voor bui tenlandse zaken aan Zuid-Afrika gaat alleen door als de kosten wor den beperkt. Het presidium van de Tweede Kamer meent dat de ge raamde kosten voor de reis, 87.000 gulden, te hoog zijn. Op dit moment liggen aanvragen van zeven kamer commissies voor buitenlandse rei zen. In totaal zou daarmee 495.000 gulden zijn gemoeid, terwijl slechts 200.000 gulden beschikbaar is. Doodslag Tegen drie mannen uit Deest heeft de procureur-generaal van het Arn hemse gerechtshof in hoger beroep gisteren gevangenisstraffen van 10, 12 en 14 jaar geëist vpor het doden en beroven van een 40-jarige man in november 1988. tot de Westeuropese integratie, de heerders zelf klachtenregelingen de Duitse eenwording lerin£ en decentralisatie, zou volgens Van der Sto«»l wel eens een uiterst gecompliceerde zaak kunnen worden. Het ongeduld Dat zegt de Nationale Ombuds- wetsvoorstel de onvrede van de DDR-burgers klachtenregeling kan tot een versnelling van de uit dat de ov-kaart aanstaande is. "Het zou buitenge woon jammer zijn als de Tweede om te onderzoeken. Het zou in ieder Kamer hierop zou afdingen". Vol- geval gaan om geneesmiddelen die gens de bewindsman zal de NS er patiëntvriendelijk zijn, zonder bij- nog een hele dobber aan hebben om aan te tonen dat ze niet in staat is de studentenstroom op te vangen, ter wijl de oorspronkelijke invoerings- paar maanden commentaar op het kering voor iedereen, horen homeo- op te r gedetailleerde pathie en homeopathische genees- datum nog de Politiewet middelen daar volgens Bredenoord achter ons ligt zonder meer thuisr^B Ritzen maakte gisteren ook dui- ADVERTENTIE Er wordt vaak een beroep gedaan op gezins- en bejaardenzorg. Zo kunnen ouderen langer thuis blijven wonen en worden gezinnen ondersteund bij ziekte van één van de ouders. Gezins- en bejaardenverzorgsters nemen veel taken in huis over. Ze doen dat graag en goed. En zijn zo de steun en toeverlaat voor hun cliënten. Ook gezins- en bejaardenverzorgsters zijn lid van AbvaKabo, de grootste bond in de collectieve sector. AbvaKabo is een sterke bond die veel doet en bereikt voor zijn 270.000 leden. Persoonlijk, door advies en indivi duele rechtsbijstand. Collectief, door het afsluiten van goede CAO's. AbvaKabo ziet het belang van het werk van zijn leden. En dat is een algemeen belang, want de collectieve sector is onmisbaar in onze samen leving. AbvaKabo is niet partijgebonden, maar beslist niet neutraal. En zeker niet kleurloos. AbvaKabo heeft een visie op de samenleving. Een visie hoe het anders kan. BON Stuur mij meer informatie AbvaKabo I I Naam I Adres j Postcode Woonplaats Naam werkgever I I I I I I =m\ AbvaKabo Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel aan: AbvaKabo. Antwoordnummer 10018, 2700 VB Zoetermeer. De vakbond die zorgt Jeugd 1990: DEN HAAG (ANP) - De huidige jeugd hecht veel belang aan indi vidualisering en persoonlijke vrijheid. De jongeren van 1990 zijn op de toekomst gericht en hebben relatief minder waarde ring voor ideologische zaken dan jongeren tien jaar geleden had den. Vriendschap is voor de jeugd van tegenwoordig zeer belangrijk en aan gevoelsmatige aspecten en sociale vaardigheden wordt een grote betekenis toegekend. Voor de politiek heeft de jeugd nauwe lijks interesse. Dat zijn enkele conclusies van het onderzoek 'Jong zyn en vol wassen worden' onder Neder landse jongeren tussen de 12 en 21 jaar, dat in opdracht van de Ne derlandse overheid is verricht. Minister D'Ancona nam gisteren in Den Haag het rapport in ont vangst uit handen van de. onder zoekers F.J. van der Linden en A,Dijkman. Het onderzoek dat aan de hand van gegevens van de burgelijke stand en van scholen werd verricht, is het meest uitge breide dat de laatste veertig jaar op dit terrein werd gehouden. In het rapport wordt onder meer ingegaan op de verschillen tussen jongens en meisjes, die volgens Van der Linden vooral in het onderwijs sterk tot uitdruk king komen. Meisjes richten zich veel meer dan jongens op algeme ne opleidingen; jongens volgeh vaker beroepsopleidingen. Jon gens zien onderwijs vaak als mid del om carrière te maken, terwijl voor meisjes de gezelligheid op school belangrijker is. Van der Linden zei gisteren dat sekseverschillen tussen jongens en meisjes 2ich vooral in de lagere sociale klassen voordoen; in de hogere sociale milieus vallen veel verschillen weg. Het jeugdbeleid moet zich volgens hem dan ook steeds meer op die jongens en meisjes gaan richten, die de min ste kansen hebben. Minister.d' Ancoria van WVC kon die conclu sie volledig onderschrijven. Uit het onderzoek blijkt verder dat de meeste jongeren goed met hun ouders kunnen opschieten. Ruim 80 procent zegt dat de ver houding met hun vader goed is. Bijna 90 procent zegt hetzelfde van hun moeder. De relatie met de vader staat vooral in het teken van gemeen schappelijke belangstelling en activiteiten, terwijl bij de verhou ding met de moeder het helpend en steunend contact en de emo tionele banden belangrijk zijn. Tachtig procent van de jongeren is tevreden over de opvoeding die men gekregen heeft. Jonge mensen beschikken vol gens de onderzoekers over een "aanmerkelijke veerkracht". Dat bewijst de manier waarop ze om gaan met ingrijpende gebeurte nissen als het overlijden van een ouder en scheiding van ouders.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3