Drugsoorlog in beslissend stadium NABIJ India verliest greep op rebellerend Kashmir 'Wereldraad liet ons in de steek' Colombia na maanden van geweld toe aan bezinning Aanslag op Bush gevreesd op drugs-top in Colombia I REPORTAGEi GEESTELIJK LEVEN MEXICO-STAD - Is het einde van de drugsoorlog in Colombia in zicht? Voor alsnog houden beide par tijen de deur op een kier. De cocaïne-baronnen bo den onlangs aan zich over te geven en gaan door met het vrijlaten van gijze laars. De regering van pre sident Virgilio Barco zegt niet bereid te zijn tot con cessies, maar belooft tege lijkertijd een 'flexibele' opstelling. door Rob Sprenkels Tijd voor bezinning. De regering- Barco heeft sinds het begin van de strijd, vorig jaar augustus, zware klappen uitgedeeld. De meest in het oog lopende eigendommen van de drugspeetvaders zijn in beslag ge nomen. Zelf hebben ze onder moe ten duiken. Een twaalftal vooraan staande leden van hun bendes zijn uitgeleverd aan de Verenigde Sta ten. Gonzalo Rodriguez Gacha, bijge naamd 'de Mexicaan' en wellicht het meest agressieve lid van het 'Kartel van Medellin', ligt onder de zoden. "Na een intensieve klopjacht van het Colombiaanse leger zat hij een maand geleden als een rat in de val. "Liever een graf in Colombia dan een proces in de Verenigde Sta ten" Soldaten inspecteren de restanten van een bankgebouw in Medellin, kort lombia, maar heeft de strijd zeker niet definitiefin haar voordeel beslecht. Geen concessies, maar wel flexi- had hij z'n manschappen al- biliteit, zo probeerde president Bar- co het uit te leggen. "Het is te simpel om te denken dat het enige alterna tief een blinde en obstinate repres sie is of een open en blote dialoog, met de criminelen", stelde hij. Ook voor de regering-Barco is het tijd voor bezinning. Sinds het begin van de strijd hebben huurlingen de drugsmaffia meer dan 500 tijd voorgehouden. Rodriguez Ga cha pakte een handgranaat, trok de pin eruit en smeet hem voor zijn ei gen voeten op de grond. "De regering heeft de strijd ge wonnen", signaleerden de 'Extradi- tables' vorige week in een gerucht makend communique. De 'Extradi- tabels', de uitleverbaren, gewapende arm van ronnen. Ze boden a; pen met het geweld ringen, de gijzelaars vrij te laten op te houden met het verschepen doden) van ladingen cocaine naar de Vere- hoofdkwartier nigde Staten. In ruil daarvoor slechts twee eisen: justitie in Co lombia en geen uitleveringen meer aan Washington. Flexibiliteit der de vette inkomsten uit de drugs smokkel was het land al lang bank roet geweest. Is het einde nu echt in zicht? De drugsbonzen willen in feite rustig kunnen genieten van al hun illegaal vergaarde rijkdommen. Dat bete kent dat bijna alle decreten die pre sident Barco de afgelopen maanden heeft uitgeschreven over boord moeten worden gegooid. En i r een bomaanslag. De regering lijkt aan de winnende hand in Co- (foto EPA) Over een paar weken ontvangt Bar co in de noordoostelijke stad Cart agena zijn collega Bush om over de hele drugsproblematiek te praten. Daarbij hoopt de Colombiaanse president op aanzienlijk meer Ame rikaanse hulp in ruil voor de bestrij ding van de handel in verdovende middelen. om te stop- ruchtmakende was een bom i de ontvoe- vliegtuig van de nationale lucht vaartmaatschappij 'Avianca' (106 bomauto voor het iran de geheime poli- hartje Bogota. Ook daarbij stierven bijna honderd mensen. Het Colombiaanse volk is moe van alle moordpartijen. De meeste mensen vrezen dat de drugsmaffia nog lang niet het achterste van haar Het eerste antwoord van de rege- tong heeft laten zien, dat er nog heel aanslagen gepleegd. Het meest ge- Seval worden de cocaine-baronnen in eigen land weer bijna onaantast baar. Uitlevering aan de Verenigde Sta ten is volgens een recente uitspraak van het Colombiaanse hoogste ge rechtshof ook onder de huidige om standigheden illegaal. Maar ge bruikmakend van zijn privileges onder de staat van beleg, weigert president Barco gehoor te geven aan de rechters. Indien de drugsmaffia nu inder daad alle gedane beloftes nakomt, kan Barco in principe de noodtoe stand weer intrekken. In dat geval is het ook meteen afgelopen met het uitleveren van drugsbazen aan de Verenigde Staten. Op die manier zou dan eigenlijk iedereen in Co lombia min of meer zijn zin hebben gekregen. Maar hoe Barco zoiets aan de Verenigde Staten moet ver kopen, is een raadsel. De druk vanuit Washington blijft groot. Rond de jaarwisseling dreig den de Amerikanen met een blok kade voor de Colombiaanse kust. Een gedeelte van de Amerikaanse oorlogsvloot was al uitgevaren. Voor Barco is het daarom nu niet het moment zijn oorlog met de drugsmaffia te beperken. Maar het risico dat het straks te laat is, dat Co lombia wordt ondergedompeld in een bloederige orgie van bomaan slagen, is enorm. Na vijf maanden van strijd hebben de drugsbazen ei genlijk nog maar weinig te verlie- ring-Barco luidde dat de huidige be strijding van de drugssmokkel en ook het uitleveren van cocaine-bon- zen doorgaat. Daarna volgde een meer dubbelzinnige formulering: We gaan door met de strijd r veel beestachtige aanslagen i verschiet kunnen liggen. En, zo valt bijna dagelijks in verschillende kranten te lezen, de drugs hebben Colombia niet zoveel onheil ge bracht. Sterker: de cocainedollars moeten de beste weg vinden om ons hebben de economie de afgelopen van succes te kunnen verzekeren. iq jaar 0p been gehouden. Zon- NEW YORK (Rtr/UPI) - Ameri kaanse veiligheidsagenten vrezen dat een cocaïne-kartel zal probe ren president George Bush te ver moorden als hij volgende maand deelneemt aan een anti-drugstop in Colombia. Dat heeft het Ameri kaanse televisiestation CBS ge meld. "De geheime dienst onderzoekt een groeiend aantal rapporten" over een mogelijke aanslag op Bush. "Berichten dat het kartel grond-luchtraketten heeft be machtigd worden zeer serieus ge nomen", aldus CBS. In een rap port geeft de inlichtingendienst aan dat het drugskartel van plan zou zijn het vliegtuig van Bush neer te halen met een SA-7 schou- der-luchtafweeraket, als de presi dent in Cartagena landt. In Cart agena zullen de leiders van de VS, Colombia, Peru en Bolivia op 15 februari praten over de manieren om de handel in drugs te bestrij den. De geheime dienst wijst erop dat het toestel van Bush, de Air Force One, weliswaar is uitgerust met allerlei electronica om raket ten te misleiden maar dat uit voorzorg "alternatieve manieren overwogen worden om Bush naar Colombia te brengen". Bush blijft erbij dat hij de drugstop wil bij- 'Heilige oorlog' drijft ooit welvarende deelstaat in annen Pakistan NEW DELHI/SRINAGAR - India lijkt de slag om het noordelijke Kashmir te verliezen. De onafhankelijkheidsbeweging in de omstreden deelstaat heeft een 'jihad', een heilige oorlog, uitgeroepen voor de onafhankelijkheid. De maatregelen die de regering New Delhi vorige week in de deelstaat uitvaardigde - in negen steden is een uitgaansverbod van kracht - lijken daartegen niet opgewassen. door Rajiv Tiwari/IPS De situatie in de deelstaat is gespannen sinds medio 1988 toen opstandelingen van het Bevrijdingsfront Jammu en Kashmir, het JKLF, begonnen met een serie aanslagen en acties in moskeeën. Sindsdien zijn er zeker zes organisaties actief geworden, die sterk doen denken aan de verschillende Afghaanse rebellenorganisaties. Het zijn fundamentalistische groepen, die acties voeren om vrouwen te dwingen in het openbaar een sluier te dragen, en om drankwinkels en kroegen te laten sluiten. Premier V.P. Singh kreeg dit weekeinde nogal wat kritiek te verduren van de kant van de linkse en rechtse partijen die zijn minderheidsregering steunen. Eerder deze maand had de oppositiepartij Congress-I, van oud- premier Rajiv Gandhi, al gewaarschuwd dat de situatie in Kashmir bijzonder explosief was. Zondag kwam het in de hoofdstad Srinagar tot een botsing tussen militante moslims en Indiase politietroepen, die het vuur openden op de menigte die het uitgaansverbod trotseerde. Daarbij kwamen zeker 35 mensen om het leven. Rebellen dwongen bedrijven in Kashmir te sluiten om te protesteren tegen een bezoek aan New Delhi van de Pakistaanse minister van buitenlandse zaken Shahabzada Yaqub Khan. Pakistan L.K. Advani, de voorzitter van de rechtse Bharatiya Janata Partij, zei dat de jongste ontwikkelingen ernstiger zijn dan de crisis die in 1947, bij de verdeling van het subcontinent ontstond. Delemvan Kashmir werden toen door Pakistan in bezit genomen en worden sindsdien door dit land bestuurd. Pakistan heeft ook de rest van de deelstaat opgeëist. De nieuw benoemde gouverneur Jagmohan arriveerde vorige week in Srinagar, kort na het aftreden van de deelstaatregering van premier Farooq Abdullah. Maar nog voor de gouverneur zich een beeld kon vormen van de situatie in de deelstaat, voerden de militante moslims hun propagandacampagne tegen India op. Deze activiteiten worden actief door Pakistan gesteund. De spanningen liepen verder op toen de politie verdachte aanhangers van de rebellen ging oppakken en er geruchten ontstonden over mishandelingen. Een groot aantal jongeren zocht een goed heenkomen in moskeeen en de eisen voor onafhankelijkheid klonken steeds luider. De regering greep naar het middel dat elders in India veelal voldoende is om de rust te herstellen: een uitgaansverbod en uitgebreide patrouilles door het leger. In Kashmir sloegen echter de stoppen door en de rebellen kwamen in actie. De regering houdt vol dat zij beschikken over niet meer dan 500 in Pakistan getrainde en bewapende manschappen, maar volgens onofficiële bronnen zijn er eerder 15.000 rebellen en neemt hun aantal nog toe. Toerisme De deelstaat Kashmir weet zijn autonomie verzekerd door een speciale clausule in de Indiase grondwet, maar de ooit bloeiende economie van de staat is totaal vastgelopen als gevolg van het toenemende geweld. De belangrijkste bron van inkomsten was het toerisme, en daar is niet veel meer van over. De kunstnijverheidsindustrie, die nauw met het toerisme verwant is, heeft zware klappen gehad en het verlies aan inkomen heeft bij de bevolking de onrust aangewakkerd. De Kashmiris voelen zich door de centrale overheid gediscrimineerd. Ex-premier Abdullah wordt alom verantwoordelijk gesteld voor de verslechtering van de situatie in Kashmir. Abdullah trad af nadat de centrale minister van binnenlandse zaken, de Kashmiri Mufti Mohammad Sayeed, Jagmohan had benoemd tot gouverneur. Kort nadat de nieuwe Indiase regering vorige maand was aangetreden, voerden militante moslims een spectaculaire ontvoering uit van de dochter van de nieuwe minister van binnenlandse zaken. Zij werd pas vrijgelaten nadat overeenstemming was bereikt over de vrijlating van vijf JKLF-leden die in de gevangenis zaten. Kooplieden uit Kashmir die bedrijven hebben in de hoofdstad, hebben gezegd dat zij van het JKLF bevel hebben gekregen voor 15 februari terug te keren naar Srinagar. Velen zeggen dat zij aan die opdracht gehoor zullen geven, ook omdat zij vrezen dat er elders in India wraakacties zullen komen voor de moorden op hindoes in Kashmir. Zelfbeschikingsrecht Tijdens het bezoek van de Pakistaanse minister van buitenlandse zaken aan New Delhi, zal de regering zonder twijfel haar ongerustheid uitspreken over de vermeende Pakistaanse betrokkenheid bij de onrust in Kashmir. Die kwestie lijkt nu zelfs andere pijnlijke Pakistaans-Indiase conflicten te gaan overschaduwen. De kwestie Kashmir is in de Pakistaanse pers bijzonder populair. De "vrijheidsstrijd" wordt in de Pakistaanse kranten op de voet gevolgd. En volgens berichten in de pers zei de Pakistaanse premier Benazir Bhutto dit weekeinde dat er met India "geen compromis mogelijk is, waar het gaat om het zelfbeschikkingsrecht van het volk van Kashmir". Hongaarse hervormden in verlegenheid SCHIPHOL (ANP) "De Wereldraad van Kerken heeft ons in de steek gelaten", zo meent de Hongaarssprekende Hervorm den in Roemenië. Dit verklaarde de vice-voorzitter van de her vormde synode, dr. G. H. van de Graaf, gisteravond na terug keer uit Roemenië. De Wereldraad heeft op beschei den schaal geholpen en is om die reden ook nooit door de hervorm den in Roemenië verworpen. De erkenning, vorige week, van se cretaris-generaal dr. Emilio Cas tro dat de kritiek op het Roeme- nië-beleid van de Wereldraad te recht was, "kwam te laat en is te goedkoop. Bovendien, waarom is hij niet onmiddellijk naar Roeme nië gekomen om z'n solidariteit met ons te betuigen", zo vragen de Roemenen zich volgens Van de Graaf af. Castro onderhoudt volgens hen alleen maar contact met de zwaar gecorrumpeerde Roemeens-Or thodoxe Kerk. Weliswaar is het een 'doorbraak' dat het hoofd van deze Kerk, patriarch Teoctist, on der druk is afgetreden, maar de 'grootste nationalist', metropoliet Antonie, zit nog op zijn post en is na het aftreden van Teoctist zelfs lid van het voorlopig bestuur van de Kerk geworden. Onder Ceau- sescu zou Antonie zeker Teoctist hebben opgevolgd, aldus Vajn de Graaf. De Hervormde Kerk verkeert nog in verlegenheid over het ver leden. Enerzijds heeft de leiding, bisschop Laszlo Papp voorop, met Ceausescu gecollaboreerd, zij het in mindere mate dan de Or thodoxe Kerk. Anderzijds heb ben vooral jonge predikanten in de jaren tachtig veel risico's geno men in het verzet tegen Ceauses cu, aldus Van de Graaf. Papp is waarschijnlijk naar Frankrijk gevlucht, waar hij twee zonen heeft. Ook de andere bis schop, Gyula Nagy, is niet meer in functie. Hoewel hij minder erg dan Papp was, is hij afgetreden. De rector van het Instituut pro beert uit alle macht de 199 dagen tot zijn pensioen nog in functie te blijven. Afgelopen zondag liet hij ds. Laszlo Tökes, de 'katalysator' van de Roemeense omwenteling, in het Instituut prqken. "Zijn eer ste goede daad", aldus Van de Graaf. Op 23 maart wordt er een opvol ger van Nagy als Hervormd bis schop van Zevenburgen gekozen. EN VER In de kerkprovincie Öradea, waar Papp bisschop was, is op bestuur lijk vlak eigenlijk nog niets ge beurd. Ds. Tökes is een mogelijke leider, maar tot dusver reist hij veel rond. Hij zal een verkiezing tot bisschop niet nastreven maar ook niet weigeren. Ook op lager niveau zijn er per sonele problemen. Niet alleen de rector, maar de meeste docenten zijn door het vorige regime 'ge bruikt'. Bovendien waren er stu denten die medestudenten ver klikten. Bij één plattelandspredikant werden wapens gevonden. Toen bleek ook dat hij bij de Securitate een hoge rang vervulde. De man is zijn dorp ontvlucht. De predikanten proberen in een geest van verzoening weer aan de slag te gaan. Bijna nie mand heeft onder Ceausescu schone handen kunnen houden. Bij een enkele predikant ging de collaboratie zo ver dat hij niet zonder boetedoening zijn werk zal kunnen hervatten. Voorste linies Toch hebben de 2,5 miljoen Hon gaarssprekende Roemenen tij dens de omwenteling veel good will bij de gewone Roemenen ge kweekt. Verhoudingsgewijs zijn er veel Hongaren gesneuveld. Bij de demonstraties tegen Ceauses cu liepen zij in de voorste linies. Zij waren nog meer dan de gewo ne Roemenen onderdrukt. Van de Graaf pleit ervoor dat de Hervormde Kerken in Neder land, Zwitserland en Hongarije een soort Marshall-plan voor de zusterkerk in Roemenië opstellen waarbij de nadruk komt te liggen op vormingswerk, toerusting en democratisch bestuur. Verder is er grote behoefte aan bijbels, theologische literatuur, schrijf- en fotocopieermachines. Ook gastdocenten uit het buitenland zijn zeer welkom. Alle artikelen in de Kerkorde over de verhouding tot de staat worden herschreven. De regering heeft inmiddels Hongaarse scho len en ziekenhuizen teruggege ven. In Cluj hebben de Hongaren twee van de elf lycea teruggekre gen. De 800.000 Hervormden in Roe menië zijn vol goede moed over de toekomst. "God heeft ons zelf deze weg gewezen. Hij zal ons ook verder leiden", is hun opvatting. De mensen zijn er zeer dankbaar voor de omwenteling. "Er wordt weer gelachen in Roemenië. Er heerst hartelijkheid. Dat had ik daar in jaren niet meegemaakt", aldus Van de Graaf, die na zijn studie in Cluj vele malen Roeme nië heeft bezocht. Evers: ...splijtzwam... (foto wim Dijkman) T oekomst j oden belangrijker dan richtingenstrij d' AMSTERDAM (ANP) - "Nie mand weet of het orthodoxe of het liberale jodendom het zal ha len. Belangrijk is alleen of het Joodse volk het haalt". Zo pareerde de liberale rabbijn D. Lilienthal van Amsterdam de opmerking van de orthodoxe me diarabbijn R. Evers dat "de tijd het zal leren of het liberale joden dom de zoveelste weg is waarbij het kind met het badwater wordt weggeggooid en dat het de zo veelste tegenstander van het tra ditionele jodendom is". Als de li berale joden teruggaan naar de wortels van hun geloof, "dan gaan we daarna hand in hand de Messi as tegemoet". Zo ver is het nog lang niet, zo bleek tijdens een tweede openba re bijeenkomst van CLAL-Neder- land, een groeiende organisatie die de tegenstellingen tussen het orthodoxe en liberale jodendom wil verminderen. Ondanks "grote druk van ultra orthodoxen", zoals CLAL-voor- zitter Ephraim Goldstoff zei, had Evers de uitnodiging van CLAL aanvaard. Enige maanden gele den sprak hij nog de vrees uit dat CLAL "de volgende splijtzwam binnen onze broze gemeenschap zal vormen". Evers meent dat er weinig posi- tief-joods uit CLAL zal komen. De bijeenkomsten zijn volgens hem van belang opdat duidelijk wordt wat ons scheidt. Boven dien kunnen vooroordelen wor den weggenomen, waardoor er enige druk van de ketel komt. Maar joodse eenheid? "Ik zou het liefste zien dat alle liberale joden orthodox worden en dat zal om gekeerd ook wel zo zijn". Raden van kerken willen voortzetting conciliair proces AMERSFOORT (ANP) - Provin ciale en grootstedelijke raden van kerken zijn unaniem van mening dat het conciliair proces voor ge rechtigheid, vrede en behoud van de schepping moet worden voort gezet. "Dit mogen ze ons niet meer afnemen", aldus hun verte genwoordigers op een conferen tie Van de Raad van Kerken in Amersfoort. De deelnemers schaarden zich hiermee aan de kant van de stuur groep Conciliair Proces die bij de Raad van Kerken heeft gepleit voor voortzetting van het kerke lijk bezinningsproces dat in 1987 van start ging en met Pinksteren 1990 zou moeten worden afgeslo ten. De Raad heeft dit voorstel voorgelegd aan de ledenkerken. Moker. De kerkelijke omroep Moker (voluit: Stichting Media Overleg van Kerken in Rijnland) zoekt een nieuwe coördinator, die organisatorisch en inhoudelijk leiding geeft aan de redactie, be staande uit tien vrijwilligers. De stichting zoekt iemand die be trokken is "bij wat er gebeurt op het raakvlak van kerk en samen leving", terwijl ervaring op het gebied van media en journalistiek is gewenst. Geïnteresseerden kunnen contact opnemen met de secretaris, M. H. K. van der Graaf, Atjehweg 17, 2202 AM Noord- wijk, tel. 01719-14926. Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te Alm- kerk G. J. van Beek Bant-Rutten, te Ochten C. D. Zonnenberg Benschop, te Odijk S. J. Dingemanse Schiermon nikoog. Gereformeerde Kerken: beroepen te Heinkenszand drs. D. Luymes kand. Hengelo; beroepbaarstelling mw. P. Kwast, Kamerlingh Onnesweg 126, 1223 JM Hilversum, te. 035-834399. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Woerden J. den Hoed Rock Valley (VS).

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2