Geen tegenstand voor Steffi Graf SpoorPtTV Schaker Dlugy stelt YS teleur Morrende Kieft bindt in en speelt het seizoen uit DINSDAG 23 JANUARI 1990 PAGINA 19 WIJK AAN ZEE (GPD) - Op het moment dat Bobby Fischer we reldkampioen schaken werd, vlogen de immer chauvinistische Amerikanen naar de winkels om schaakspelen aan te schaffen. Toen het eigenzinnige genie besloot om zijn titel niet te verdedi gen tegen uitdager Anatoli Karpov en een bestaan als kluizenaar verkoos, was het snel afgelopen met de aandacht van de grote massa in de VS. Een opvolger van Fischer heeft zich nog altijd niet gemeld. Walter Browne en Yasser Seirawan bleken slechts mondiale subtoppers. Sommigen hadden hun hoop gevestigd op Maxim Dlugy, maar ook hij is voorlopig niet verder gekomen dan pakweg de honderdste plaats op de wereldranglijst. Dlugy is momenteel actief bij het ten en vestigden ze zich in New Hoogovens-toernooi in Wijk aan York. Op de Manhattan Chess Club Zee, waar hij na anderhalve week ontwikkelde de jonge Maxim zijn een positie in de middenmoot bezet, aanwezige schaaktalent en onder Niet slecht, maar ook niet om te jui- begeleiding van de professionele chen. Twee jaar geleden kon uit zijn Russische trainer Vitaly Zaltsman mond opgetekend worden dat hij steeg de Elo-rating van Dlugy vlot. serieus wilde gaan schudden aan de Russische troon. Daar is tot dusver- ,;oni,nt re bar weinig van terecht gekomen, kruispunt, al blijkt dat Dlugy's hoop op betere Hij voelt zich voor honderd procent tijden nog springlevend De 23-jarige schaker, die in 1985 in Dubai wereldkampioen werd bij de jeugd, is een geboren Rus. Zijn ouders bleken zich niet thuis te voe len in de Sovjetunie. Na een hoop strubbelingen kregen de Dlugy's toestemming om het land te veria- NOC zoekt nog naar opvolger van Idenburg DEN HAAG (GPD - Het Neder landse Olympisch Comité heeft nog steeds geen opvolger voor de aftre dende voorzitter Koos Idenburg. Tijdens een bewogen ledenvergade ring gisteravond in Den Haag kreeg kandidaat Sjoerd Feenstra niet vol doende steun van de 28 aangesloten bonden. Dat was voor hem reden zich terug te trekken. In een eerder stadium bedankte de door Iden burg voorgedragen Geurt Rahusen voor de eer, omdat de organisator van de KLM Open Golf vermoedde evenmin op volledige steun van de- bonden te kunnen rekenen. Amerikaan, maar volgt de huidige trieste ontwikkelingen in de Sov jetunie op de voet. „Verschrikkelijk wat er nu allemaal gebeurt, maar het komt niet als een verrassing voor me", meent Dlugy. „Gor- batsjov heeft de zaak onderschat en veel te lang op zijn beloop gelaten. Hij staat nu op een kruispunt. Of wel hij doet een stap terug en onder drukt de opstanden met geweld, of hij verleent de verschillende groe pen zelfstandigheid. Volgens mij moet hij uiteindelijk voor het laatste kiezen. Er leven volkeren in de Sovjetunie die geen enkel raak vlak met elkaar hebben. Een andere taal, andere gewoontes en andere godsdiensten. Moeten die dan Den Bosch ontslaat manager Zonderland EINDHOVEN (GPD) Een deel van de PSV-selectie heeft zich gisteren beraden over de problemen die afgelopen week zijn gerezen. Ter discussie stonden de 'affaire-Kieft' en het mindere voetbal te gen BW Den Bosch. Sören Lerby, Eric Gerets, Hans van Breukelen, Gerald Vanenburg, Wim Kieft, de trainers Hiddink en Doijee en manager Kees Ploegsma bogen zich over de twee kwesties en kwa men 'tot overeenstemming'. Wim Kieft blijft zeker tot het einde van dit seizoen bij PSV. Daarmee werd ook de discussie over het gelijkspel tegen Den Bosch afgesloten. daardoor achterop raken met het „Dat ik blijf, wil niet zeggen dal het r geschil opgelost is", stelde Kieft aantaf wedstrijden, wordt echter. „De spelersgroep heeft een beroep op mij gedaan en daaraan heb ik gehoor gegeven. Aan het eind 1 het aan dat besluit van 'absolute ge heimhouding' te conformeren, ontmoeting geschrapt. En dat ter- De positie van Zonderland bij wijl de gemeente en de Sittardse po- Den Bosch stond al van het begin litie het draaiboek voor dit weekein- van dit seizoen in De Vliert ter dii dan de kjaar hadden. De club zal er hoe Tijdens zijn vakantie bleken dan ook weer schade door lijden. Ik de contracten van Fred zal er toch voor aankloppen bij de Hoorn en Martin van Duren, in te- KNVB". genstelling tot Zonderlands verkla- Het bestuur van BW Den ring, nog niet geregeld. Bosch heeft directeur Ad Zonder- Vrije verdediger Van der Hoorn land met onmiddellijke ingang ont- werd vervolgens zonder veel pro- wel verder. Nu laat ik die zaak ten. Het is niet fair om er weer over te beginnen". Door het gesprek van gisteren werd de bemiddelende rol, die was aangeboden door Bob Maaskant, o overbodig. De zaakwaarnemer had *skig" *aangezëgd7"Zo*nde"rlancr (49) blemen doör DundVe United gecon- Kieft enkele weken geleden reeds kreeg dat zaterdag telefonisch te ho- tracteerd. Van Duren kon nog net u.. i~>jjjj^|j^ren van voorzitter Theo Heijmans. voor de club behouden blijven. Na- - ■^■De directeur werd toen tevens de dat het al eerder Ruud Brood (Wil- enkele toegang tot het stadion bij de'thuis- lem II), Regi Blinker (Feyenoord) ^aldus wedstrijd tegen PSV (1-1) ontzegd, en Hendrie Krüzen (KV Kortrijk) had verloren zakte Den Bosch ver volgens diep weg in de eredivisie. laten weten dat hij zijn basisplaats zou kwijtraken aan Flemming Povl- sen. „Ik had dat gerucht journalisten vernomen Maaskant- „PSV nam het mij kwa lijk, dat ik Kieft ingeseind had Maxim Dlugy: "Timman briljant, soms hopeloos". Dlugy verklaarde ooit dat Karpov en Kasparov heel goed moesten spelen om van hem te kunnen win- De twee jaar die op die uit- iGITlglOOp een dochtertje van een paar maan den. In plaats van hard te studeren, sta ik over een week of wat waar schijnlijk luiers te verschonen". Ontslag Maaskant bood vervolgens aan te Over de reden van het ontslag op De kleine aanhang van de Bra- lemiddelen; een aanbod dat door staande voet wil voorzitter Heij- bantse eredivisieclub zag in de alleen kwijt dat „verdere sa- manager de hoofdschuldige voor menwerking tussen bestuur en di- het opmerkelijke verval. Bij de uit- mogelijk is." Zonderland wedstrijd tegen Volendam vroeg spreekverbod opgelegd. De Zonderland zelfs politie-assistentie ndag weten zich tegen al te opdringerige Bossche fans. traal vanuit Moskou bestuurd wor- spraak volgden, leverden den? Ik vind Gorbatsjov geniet binnen dé Dlugy hoopt van harte dat het ko- lijks terreinwinst op; de uitgewe- mende wereldkampioenschap in de Verenigde Staten zal worden afge- ken Rus zelfs gen landsgrenzen duidelijk minder PlaatsJe in de top-tien. De ambities werkt. Zodat de sport een beetje uit. - - jfH '85. het dal komt. „Jaarlijks verliest de de actie van de spelersgroep dus overbodig werd. „Er waren twee buitenlandse rêcteur clubs voor Kieft in de markt", aldus Maaskant. „Zowaren bereid bedra- directeur liet gen te betalen die er niet om liegen. Als PSV Kieft echt kwijt had ge wild, hadden ze hem voor dergelij ke bedragen zeker laten vertrek ken". PSV wenste echter geen af stand te doen van zijn spitsspeler getuige de enorme transfersom (zes miljoen) die de club hanteerde. Maaskant: „Als de zaken er zo voor staan is het in Wim Kiefts eigen be lang om weer zo goed mogelijk te functioneren bij de club". is mei tv vieeiuu. vveu ncu ie acin - vrede als je niets te vreten hebt? •Gorbatsjov zal in hoog.tempo 'ten starten met economi'sche her- de periode achter de rug. Memaal vormingen, dat is zijn enige kans. de wereldtitel, lyken Amerikaanse' bond leden?'Die" te- Fortuna rugloop zal tot staan moeten wor den gebracht. Komt dat WK naai toe, dan is dat dagelijks voorpa- Ik had destijds net een heel goe- Het communistische systeem heeft voelde ik me beresterk. Vandaar gjnanieuws en een stimulans mijn uitspraak. Daarna heb ik ups het schaken. Dat is hard nodig. Ik i downs gekend. In '88 ging het verwacht dat de strijd tussen Kasparov de titel Karpov zal gaan. In mijn opinie heeft Kar- zijn beste tijd gehad. Geef de handel prima, het jaar erop duidelijk vrij en de productie gaat onmiddel- der. Plannen is ontzettend moeilijk. o lijk omhoog. De mensen moeten Om door te dringen tot de absolute pov twee keer zoveel kans om uitda- een prikkel krijgen. Laat de fabrie- wereldtop, dat vergt een optimale ger te worden als Timman. Timman ken hun eigen boontjes doppen, geestelijke gesteldheid. Ik sluit be paald niet uit dat ik over een paar Draag je zelf de verantwoordelijk- jaar tot de beste schakers van de we- heid, dan ben je bereid harder te reld behoor. Ik acht het zelfs waar- werken. Zo zitten de mensen nu schijnlijk. Maar mijn uitlatingen speelde hij in Londen tegen Joesoe- eenmaal in elkaar. Het zal nog wel van toen waren me"i:1 een tijdje duren, maar een soort ka- dan rationeel. Ik kan pitalistisch model is in mijn ogen ik wil dit en dat. Zo werkt het echter onontkoombaar. Dat systeem heeft niet. De situaties veranderen snel, natuurlijk ook nadelen, i Vlak voor de vergadering scho ven de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie, de Nederlandse Bas ketbal Bond en de Koninklijke Ne derlandse Algemene Schermbond marketing-deskundige Huibregt- sen naar voren als kandidaat. Over die voordracht werd tijdens de bij eenkomst echter nog geen beslis sing genomen. Het NOC-bestuur wil zich nog nader over die kandida tuur buigen en hoopt bovendien dat de bonden op korte termijn met nóg een gegadigde komen. Dat moet vóór 1 april gebeuren. Nog voor die datum hoopt de in mei aftredende interim-voorzitter Idenburg eindelijk de nieuwe voor man te kunnen benoemeri. De kans dat Huibregtsen hem opvolgt, is groot. Het mag immers worden aan genomen dat andere gegadigden zich na de vertoning van gister- voordat ?'yzich fn he^NOCAvesptuv MELBOURNE (ANP) - Wie zal Steffi Graf in Melbourne nest steken. Sjoerd Feenstra, die als nog de voet dwars kunnen zetten? De 19-jarige Westduitse steekt normaal al met kop en schouders boven haar tegen- 'erschillende hu- Soms speelt hij briljant, andere momenten faalt hij hope loos. Karpov is veel stabieler, al SS esjsjtesee wel zeggen. zai dus wel weer tussen Kasparov Karpov gaan. Reken De competitiewedstrijd Fortuna Sittard-Feyenoord, die voor aan staande zondag stond gepland, zal worden verplaatst naar een later tijdstip. De spoorwegrecherche klopte gisteren bij de KNVB aan met de mededeling dat drie risico- wedstrijden (Sparta-Ajax, Vitesse- Den Haag en Fortuna-Feyenoord) meer was dan de spoorwegpolitie kan verhapstukken. Daarop besloot de KNVB de wedstrijd in De Baan dert te schrappen. Een soortgelijke omstandigheid Toen werd de ontmoeting tus sen Ajax en Den Haag geschrapt. „En daar zijn wij nu de dupe ,eeft niet. De situaties veranderen snel. daar in Amerika heel wat volk op af T^ On^' valt Ik ben inmiddels getrouwd en heb komt" aldus Fortuna-manager Jac. Opge- 6 noord. ..Omdat Ajax en Den Haag Beroering over voetbalduel op tv MADRID (Reuter) - De aan de Spaanse voétbalbond opgeleg de recordboete van twee mil joen gulden heeft in Spanje voor enorme beroering gezorgd. Geen enkele organisatie wil de geldstraf betalen. De Europese Voetbal Unie strafte de Spaanse bond voor het verkopen van de uitzend rechten van de wedstrijd Bar celona - Real Madrid aan buiten landse zenders. De Spaanse bond had daarvoor eerst toe stemming moeten vragen aan de voetbalbonden in de landen waar het duel op het scherm ver scheen. De wedstrijd werd on dermeer door RTL-Veronique in Nederland op het scherm ge bracht. De Spaanse voetbalbond zegt zich niet met de verkoop van de televisierechten te hebben be moeid. Het niveau zakt naarmate de temperatuur stijgt succesvol saneerder van de ijshóc- boïwdndo!fderXHanheden°!ïfvê standsters uit, laat staan bij de open Australische titelstrijd, wat het voor een bestuurder met waar het niveau van de kanshebsters zakt naarmate de tem- faam betekent om op een zijspoor te peratuur stijgt. Vandasag had ze opnieuw slechts twee sets worden gezet. nodig om de Amerikaanse Patty Fendick naar huis te sturen. „Een uiterst teleurstellende erve- ring", aldus Feenstra. „Het vertrou- De statistieken s slechts gedeeltelijk aanwe- confrontaties met mogelijk tegen- zig. Zeg maar fifty-fifty. Dat is voor standsters zeggen meer dan genoeg, mij geen basis om straks aan de slag in de ontmoetingen met Helena te gaan. Bij sommige ménsen be- Sukova heeft zij een voorsprong staat een bepaald wantrouwen te- Van 14-1, Katerina Maleeva is tegen de nakende dagen geleden voor, toen Gabriela Sabatini zich verstapte en het tot Porwik doordrong dat er in haar kwart geen enkele geplaatste speel ster was overgebleven. Wat er uit de welgevulde Australische prijzenpot genover mijn persoon. Ik weet niet haar per set nog nooit verder geko- op haar neerdaalt, beschouwt zij als i dan vier games (6-0). Het voor- waarop dat Geesink Met name de gisteren afwezige An- dëz »2 op"de ranglijst) regen'. Vorig jaar a Graf in de eindstrijd ren treedt, zal geen toernooi-organi- sator kunnen bekoren. Zeker niet die van een Grand Slam-evene- ment. Mary Joe Fernandez, van af komst een Domi i als opvolger van Idenburg. Na dat hijzelf was afgewezen als kandi daat, wilde de oud-judokampioen voorkomen dat er in plaats van een sportbestuurder een 'captain of in dustry' aan het roer zou komen. Rahusen kon dan ook niet op de speelster die het meer van het kopje steun van Geesink rekenen. Voor dan van spectaculaire slagen moet Huibregtsen geldt vermoedelijk hebben. Ze stond vorig jaar al in de hetzelfde. Veel alternatieven zijn er halve finales van Parijs en bereikte echter niet meer. vanochtend in Melbourne dezelfde Huibregtsen (49) is directeur Be- fase door meer geduld op te bren- nelux van het organisatie- en ad- gen dan Zina Garrison: 1-6 6-2 8-6. viesbureau McKinsey. Veel erva- Porwik, die met 6-4 6-3 won van An- itzicht dat er uit de andere diende zij te weinig om rond te ko- eindstrijd tussen Mary-Joe Fernan- men. De uitschakeling van Zina Garrison had iets onvermijdelijks. De als der de geplaatste Amerikaanse is aan vallender ingesteld dan de meeste andere speelster, maar als het erop aan komt durft ze niet naar voren te komen. Mary Joe Fernandez wist precies hoe zij daarvan moest profi teren. Twee keer serveerde Garrison voor de partij; beide keren faalde ze. „Het is meer mijn nederlaag dan haar overwinning", stelde zij te recht. Het ring als sportbestuurder heeft de gelica Gavaldon, is weliswaar uit de heet Evert had gestaan, schrok ze bij thuiskomst zo van de publiciteit die dat met zich meebracht, dat ze naar slag geboren Rotterdammer echter niet. Bondsrepubliek afkomstig, Op het gebied van marketing daar entegen mag van Huibregtsen ge zien zijn onderzoeken nogal wat worden verwacht. Volgens Frank van den Wall Bake van het sportmarketingbureau Trefpunt liggen er bij Ijet bedrijfsle ven 'bergen' geld klaar voor de top sport. Van sponsoring is het echter eigen zeggen anderhalf jaa; nog niet gekomen, omdat het NOC het laatste jaar een labiele indruk bij de achterban heeft achtergelaten. De multinationals voelen er niets voor om geld te steken in een orga nisatie die van ruzies aan elkaar hangt. De botsing tussen Vonhoff en Geesink vorig jaar, onlangs nog het gekrakeel over Sport Support en nu weer de commotie rondom een nieuwe voorzitter, hebben een afwachtende houding van de kant van het bedrijfsleven tot gevolg ge had. Koos Idenburg, die niet onder stoelen of banken stak dat het NOC „een zéér moeilijke periode door maakt". hoopt dat de gisteren door de achterban goed gekeurde plan nen over samenwerking met de Ne derlandse Sport Federatie een rusti ge periode zullen inleiden. De fond senwerving speelt een belangrijke rol in de 'verloving' tussen.beide overkoepelende organisaties. zich i was overigens weer bloed- n Melbourne. Daniel moet de leeuwenkuil comfortabe- daarmee nog niet te vergelijken met Ier hebben gevoeld dan de fotogra- leden in de kwartfinales van de groene kunststofbaan genereerde Australische titelstrijd tegen Chris de buitentemperatuur van tegen de veertig graden tot 58,3 graden Celci- us. Nog twee graden meer en het dak had moeten worden gesloten. I De enorme hitte-ontwikkeling van het baan-oppervlak is een pro- De ommekeer deed zich enkele bleem dat de specialisten nog niet Umpire bedreigd MELBOURNE (Rtr) - Gerry Armstrong, de Britse umpire die het zaterdag tijdens de open Australische tenniskampioen schappen waagde John McEn roe uit het toernooi te zetten we gens ernstige beledigingen, heeft gisteren daarvan de na weeën ondervonden. In een anononiem telefoon gesprek werd de beroeps- scheidsrechter bedreigd. De or ganisatie besloot daarop de vei ligheidsmaatregelen op Flin- ders-park aan te scherpen. Te vens hoefde de Brit vandaag niet in actie te komen. Steffi Graf vanochtend in actie in Melbourne. De Westduitse lijkt ook in 1990 vrijwel niet te stoppen Opvolger Zonderland verdwijnt bij Den Bosch na een samenwerkingsver band van bi,jna veertien jaar. Op 1 juli 1976 trad de voormalige assis tent-trainer van Feyenoord en hoofdtrainer van de Graafschap in De Vliert in dienst. De.eerste twee jaar was hij het hoofd van de techni sche staf. Daarna werd Zonderland manager op contract-basis. Twee jaar geleden trad hij zelfs voor onbe paalde tijd in dienst van Den Bosch. Het bestuur van de club zal een ontslagprocedure opstarten en te vens uitkijken naar een opvolger van de vertrokken directeur. Arie Haan behoort tot de kandi daten voor de vacante post van coach bij de Belgische kampioen KV Mechelen, die Ruud Krol heeft ontslagen. Haan, op het moment werkzaam in de B'undesliga bij VfB Stuttgart, heeft in het weekeinde contact gehad met John Cordier, de voorzitter van Mechelen. De verbintenis van Haan met Stuttgart loopt echter nog door. Het lijkt dat de Westduitse club niet ab soluut afwijzend staat tegen een vertrek van Haan, maar eist voor verbreking van het contract wel een financiële tegemoetkoming van on geveer een half miljoen gulden. Stichter marathon van Rotterdam met auto verongelukt ROTTERDAM «SPD) - 'Een be- vlogen mens', noemt Joop Franken de grondlegger van de stichting Rotterdam Marathon, de gisteren met zijn auto dodelijk verongelukte Gerard Rooijakkers (42). „Als-ie iets wilde, dan gebeurde het ook, al moest-ie door muren", weet de hui dige eerste marathon-man. Drs. Gerard Rooijakkers vroeg graag het uiterste van zichzelf, en dus ook van anderen, die hem, vanuit hun ambtelijke cocon, lang niet altijd konden of wilden volgen. Hij was het type, dat verslingerd was aan plannenmakerij, het bij voorkeur opnam voor dingen die grensden aan het schier onmogelij ke, en daarbij nimmer de zwakke ren uit het oog verloor. Rooijakkers was ooit oud-prof voetballer in Den Bosch, maar ging later, na zijn studie sociologie in Rotterdam, verbeten op in de looprage. Hij wilde de atletiek naar een hoger niveau in Rotterdam, en vanuit de secretarie-afdeling voor Sport en Recreatie gaf hij gestalte aan de eerste Rotterdam Marathon in 1981. Vijfjaar was hij voorzitter. Rooijakkers ontpopte zich in die vijf jaar als een stuntman, een wat chaotische regelaar. Hij verkocht de avond voor de start de finishlinten om het laatste gat in de begroting dicht te krijgen, hij moest daarna bekvechten met de tv, omdat de fi- nishreclame de bestaande regels verre overschreed. 'Met tien jaar investering in vijf jaar tijd', zoals hij het eens om schreef, stampte hij voor Rotter dam een sportevenement uit de grond, dat in zijn soort het grootste van Nederland is geworden. Hij kreeg er in 1984 de Rotterdamse Promotie Prijs van de Kamer van Koophandel voor. onder de knie hebben. Rebound ace, zoals deze baansoort heet, werd twee jaar juist gekozen, omdat an dere kunststoffen het zonlicht nog sterker zouden weerkaatsen. Van Steffi Graf behoefde het dak niet dicht. „Het is nu eenmaal een bui- tengebeuren. Bovendien vond ik de warmte niet zo erg. Er stond toch een beetje wind". Sinds het verlies in de finale van Parijs tegen Aranxta Sanchez heeft Graf alweer 46 partijen achtereen gewonnen. In Melbourne is het niet zozeer de vraag, wie haar verslaat», dan wel wie haar het eerste setje kan afpakken. Gisteren was Patty Fendick er nog dichter bij dan Carrie Cunning ham in de eerste ronde. De afgestu deerde psychologe van Stanford sloeg het weg alsof het een lastige „Ik heb het idee dat ik mij nu wat op. „Mijn probleem daarvoor was leidde in de tweede set met 5-2 en vlieg betrof en hield de score op- meer op de belangrijke punten con- dat ik onvoldoende met de return had bovendien een setpoint. Steffi nieuw tot twee sets beperkt: 6-3 7-5. centreer," merkte ze ten overvloede deed". DINSDAG 19.00-20.00 EURO: What a Week. 20.00-21.00 EURO: World Cup skiön. 20.00-00.10 Super: Ultra Sport '09: terug blik. 20.25-21.03 Ned 3: Sport Studio. 21 00-22.00 TV 5: Sport. 21.00-22.00 EURO: Tennis: Australian Open in Melbourne. 21.30-22.00 BBC 1A Ouestion ot Sport: 22.00-23.00 EURO: Motorsport. 22.30-22.50 BRT 2: Sport extra: wielren- nen (samenvatting van de zesdaagse van Antwerpen). 23.00-23.30 Did 1: Tennis: Australian Open In Melbourne. 23.00-00.00 EURO: Worstelen. 00.00-01.00 EURO: World Cup ski«n. 01.00-02.00 EURO: Curling.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 19