Uitkijken met asbest in auto RW kan alvast de bloemen bestellen Tlu1VE Wimiweet het beter.. Leidse korfballers spelen tegen Oranje Schalk zet THB op winst wwuit,I=I:ÉI Meer Ecomel Meeneem-etui voor CD's Verbod reinigingsmiddel koffieautomaten gevraagd PAGINA 18 y". SPORT DINSDAG 23 JANUARI 1990 Regionaal volleybal LEIDEN - De volleyballers van RW kunnen alvast hun kampioensfeest gaan plannen. Daar lijkt geen ploeg uit de eerste klasse van de regionale volleybalcompetitie nog een stokje voor te kunnen steken. Want zij blijven winnen, 3-0 tegen Ridderveld 2. En de concurrentie, voorzover daar nog van kan worden gesproken, blijft punten verspelen. Aspa- sia en SKC zijn in ieder geval uit de kopgroep verdwenen. Hun plaatsen worden nu ingeno- setstanden 9-15. 15-9. 11-15. 15-9. men door Graficon/Donar 2 en Ori- De vrouwen van RVV leken op he- on. Bij de vrouwen gaat de strijd om vig verzet van Leython 3 te zullen de titel in de eerste klasse van de re- stuiten. 1-4. Maar de boze plannen gionale volleybalcompetitie tussen die de Leidse vrouwen in petto had- Leython 2 en RW onverminderd den werden in de kiem gesmoord voort. RW kwam echter op gelijkedoor het sterke serveren van RW, hoogte met Leython 2 omdat Ley- 15-4. Hoe moeilijk RW het mis- thon 2 een punt verspeelde aan Ley- schien zou hebben gehad als die ser- thon 3 in de gisteravond overge- vice geen doorslaggevend gewicht speelde wedstrijd, 2-2, waar RW in de schaal zou hebben gelegd Zaterdagavond in Rijnsburg geen bleek in de tweede set. Toen was het enkele moeite had met Leython 3,3- echt even hard werken geblazen 0. voor de Rijnsburgse kampioens- De mannen van RW hadden pas kandidaten. Hard werken kunnen in de derde set problemen met Rid- ze echter ook, 15-12. De derde set, derveld 2. De eerste en tweede set werd Leython Weggespeeld, 15-4. waren duidelijk voor de sterk aan- Leython 2 had met Leython 4 vallende Rijnsburgers die met hun geen enkel probleem, 3-0, setstan- service veelal de basis legden voor den 15-6, 15-10, 15-5. Wel met Ley- hun sloperswerk, 15-2, 15-6. In de thon 3, 15-17, 15-2, 15-13, 12-15. Al- derde set scoorde Rid. Veld 2 nogal leen in de tweede set speelde Ley- wat punten met piikballen terwijl thon 2 zoals dat mag worden ver- RW zich de nodige missers veroor- wacht van deze talentrijke ploeg loofde met wel harde maar aan zui- met een zo sterke aanval, verheid inboetende smashes. Van VCS was absoluut niet opgewas- LOTTO 1e prijs: geen winnaar; 2e prijs: 4 winnaars, ieder brulo 75 000,-; 3e prijs: 79 winnaars, ieder brulo 2.622,50; 4e prijs: 5.121 winnaars, ieder 40.40; 5e prijs- 71.464 winnaars, ieder 5.00. CUFERSPEL prijs: I 2e prijs: geen v 1e prijs: geen winnaar; 2e prijs: 2 winnaars, ieder bruto 6.622,10; 3e prijs: 25 winnaars, ieder bruto 1.324.40. TOTO-GELIJK 1e prijs: geen winnaar; 2e prijs: geen winnaar; 3e prijs: 5 winnaars, ieder 373,10; 4e prijs: 281 win naars. ieder 10,20. RALLY MONTE CARLO Stand na 12 van de 28 klassementsproeven: 1. Auriol (Fra) Lancia 2.40.26. 2. Sainz (Spa) Toyota 0.16,3. Biasion (Ita) Lancia 2.00,4. Cerra- to (Ita) Lancia 3.00,5. Schwartz (BrD) Toyota 4.52, 6 Saionen (Fm) Mazda 5.38, 7 Mikkola (F.n) Ma zda 7.08,8. Vatanen (Fin) Mitsubishi 7 46,9. Dele- (Fra) Peugeot 9.28, 10,Saby (Fra) Lanci$ Sactsjenko/Zvereva (Sov/2) - Biirgin/Fairbank (VSt/10) 6-2 7-6 Gemengd dubbel, kwartfinales: Leach/Garrison (VSt/2) - Castle/Reggi GBr/ITa) 6-4 6-4. Kwartfinales: Graf (BrD)/1- Fendick (VSt) 6-3 7-5. Porwik (BrD) - Gavaldon (VSt) 6-4 6-3. Mary Joe Fernandez (VSt/5) - Garrison (VSt/3) 1-6 6-2 8-6. REGIONALE COMPETITIE Mannen EERSTE KLASSE RVV 11-21 DAC3 Graficon 2 12-17 DAC2 Orion 12-16 Aarl.veen SKC 11-15 Gemini/K 3 Aspasia 11-13 Ridderveld 2 VCO 12-13 Leython 4 Liusna Blok 77 LUSV In Up Go setwinst voor Ridderveld kwam het echter niet, 16-14. De kersverse nummer twee van de ranglijst, Graficon/Donar 2, speelde qua scoreverloop een bijna identieke wedstrijd tegen Gemini- sen tegen het solide volleyballende Liusna dat duidelijk maakte niet zo maar op de derde plaats van de ranglijst te zijn beland, 4-15, 9rl5, 6- 15. LUSV en Blok* 77 speelden een /Kangeroes 3 als RW tegen Rid- gelijkopgaande wedstrijd met derveld 2. De eerste en tweede set sterke service van Blok' 77 en als de werden simpel in winst omgezet, 4- pass lukte een sterke aanval h 5-15, maar in de derde set dweeri de concentratie. Daar had Gemini/ Kangeroes van kunnen profiteren maar Arjan Middendorp weigerde daar medewering aan te verlenen en daverde drie onhoud bare services over het net, 12-15. Aspasia, de ploeg met de sterke defensie had misschien met die de fensie de wedstrijd nog kunnen winnen maar juist de defensie miste de felheid die de aanval aan de an dere kant van het net in voorgaande wedstrijden tot wanhoop placht te brengen omdat ballen werden gere tourneerd die al als punten werden geteld. Orion had snel begrepen dat dit Aspasia te kloppen was en trok' frank en vrij ten aanval. Met als re sultaat een 1-3 overwinning, 15-13, 5-15, 9-15, 11-15. SKC kon de schade tot een punt beperken tegen DAC 2. Dat zou waarschijnlijk niet zijn gelukt als Rolf Kooistra defensief niet zo sterk had gespeeld. Nu werd het 2-2, LUSV, 9-15, 15-9, 15-13, 10-15. S' 70 had gewoon te weinig slagkracht om te winnen van In Up Go, 12-15, 13-15, 12-15. Overige uitslagen Mannen, VCO - Aarl. Veen 2-2, Vrouwen, Salvo - VCO, 1-3. ABCOUDE (ANP) - Ontgoo cheld stapte Sovjet-dam'groot- meester Wadim Wirni gister middag achter zijn bord van daan. Op onverklaarbare wijze was hij door landgenote Lewina van het bord gezet. Zijn neder laag was de sensatie van de eer ste dag van de grootmeester- vierkamp in Abcoude, waarin Clerc de Nederlandse kampioe ne Van Lith versloeg. „Vrouwen kunnen niet dam men". was en is de stellingname van Wirni, die vijf jaar, als assis tent van zijn vader, onder ande re Lewina trainde. „Er blijft klasseverschil bestaan en daar verandert deze nederlaag niets Lewina zou niet tot winst zijn gekomen als haar ex-trainer niet verschillende winstmogelijkhe den ongebruikt had gelaten. 11.44. (79-78) van Tavarez (Fra). VIERKAMP ABCOUDE Eerste ronde: Clerc (Ned) - Van Lith (Ned) 2-0, Vir- ni (Sov) - Lewina (Sov) 0-2. Mannen Achtste finales: Edberg (Zwe/3) - Svensson (Zwe) 6-2 6-4 6-4, Wheaton (VSt) - Krickstein (VSt/5) 7-6 6-4 6-3. Wilander (Zwe/8) - Paloheimo (Fin) 7-6 6- 4 6-0. Becker (BrD/2) - Mecir (Tsj/16) 4-6 6-7 6-4 6- Vrouwen Achtste finales: Schultz/Temesvari (Ned/Hon/13) - Goles/Maleeva (Joe/Bul) 7-5 6-3, Fendick/Mary Joe Fernandez (VSt/5) - Tanvier/Demongeot (Fra/15) 2-6 7-5 6-3. Medvedeva/Meshki (Sov/14) - Thompson/Turnbull (Aus/8) - 4-6 6-3 7-5, Gigi Fernandez/White (VSt/4) - Lindström/Ludloff (Zwe/VSt) 6-2 6-1, Novotna/Sukova (Tsj/1) - Mm- ter/Richardson (Aus/7) 6-3 6-4, MacGregor/Mac- Gregor (VSt) - Adams/McNeil (VSt/6) 0-6 6-4 6-3, LEIDEN Op woensdag 14 februa ri oefenen de Nederlandse korfbal ploegen traditioneel weer tegen de Leidse selecties. De Leidse Korfbal Federatie heeft voor deze duels met Oranje de volgende spelers geselec teerd: Leiden 1 (coach Ruud van der Horst): Karin Westerbeek, Jacque line Winter (beiden TOP), Mieke Se- lier, Bettina Sommeling (beiden Fi des Pacta), Lian Tieleman (Pernix), Els van Lunteren (Zuiderkwartier), Anne van der Zaag, Gerco Lange- laan, Aad Wiegerink (allen TOP), Remco Molloy (beiden De Algeme- René van der Vooren (Fides Pacta), ne), Theo van Leeuwen (Zuider- Eric Peters en Eric Kromhout (bei- kwartier) en Steven de Ronde den De Danaïden). Leiden 2 (coach Wim Nijen- huis): Jetske Goudsmit (Velocitas), Tanja Huizing (Fiks), Simone van der Kaaij (Zuiderkwartier), Anne- mieke Molloy (De Algemene), Dia- Nieuwkoop, Barbara Rom- (Velocitas). Junioren (coach Jan Hensen): Barbara van Amsterdam (Crescen do), Patricia Straathof (De Danaï den), Marjolein Kriek (Pernix), Sa bine Marquenie (Zuiderkwartier), Astrid Jansen, Gerald Bock (beiden Fiks), Sander de Haas (Fides Pacta), som (beiden TOP), Ineke van der Tim van der Horst (TOP), Amout Vegte, Robin Arnoldus, Casper de Lambooy en Perry Venema (beiden Rooy (allen Pernix), Paul Hüsken De Algemene) en Remco van de (De Danaïden), Alfred Lambooy, Meeberg (Ons Eiland). LEIDEN - In de landelijke klasse zaalvoetbal viel gisteravond een verrassende uitslag te qoteren. Ro de-lantaarndrager THB Boys won bij De Maas met 3-4. In dezelfde klasse was Hermes DVS met 6-2 te sterk voor SC Hoogenboom. FC To rna en Alter Boys deelden de pun ten (2-2). Uitslagen in de hoofdklas se: Eigeman-JVIartin Centrum 0-4, FC Lisse-Cleyn Duin 10-0 en Jan de Kuyper-Sloos Sport 2-6. De Maas-THB Boys 3-4 Nadat de Boys al snel op achter stand kwamen (1-0) was het Wim Bouckaert (via aangeven van Paul Streppel) die de 1-1 liet aantekenen. Ook het tweede doelpunt voor de Lissenaren kwam van de voet van Wim Bouckaert. Na de keeper te hebben uitgekapt, bracht hij de 1-2 ruststand aan. Al snel na de pauze hadden de Maasdammers de aan sluiting gevonden (2-2) De Lissena ren kwamen zelfs door een penalty op achterstand (3-2). THB Boys had evenwel in deze wedstrijd het laatste woord in de persoon van Pe ter Schalk. Hij was het die in de laatste vijf minuten tweemaal scoorde en zodoende de de winst veiligstelde. VOETBAL - Journalisten, bonds- officials en scheidsrechters hebben Michel Preud'homme uitgeroepen tot voetballer van het jaar 1989 in België. De doelman van KV Meche- len kreeg 386 stemmen. Twee jaar geleden kreeg hij de „gouden schoen" ook al. HOCKEY - De organisatie van het Europa Cup-hockeytoernooi voor de kampioenen van de B-lan den is definitief toegewezen aan Amiens in Noord-Frankrijk. Joego slavië, dat eveneens belangstelling had, heeft zich teruggetrokken. De kampioensclubs van de A-landen treden tijdens de pinksterdagen aan in Frankfurt. Asbest is een stof met problemen die de industrie jarenlang vrijwel ongelimiteerd heeft kunnen gebruiken, maar waarvan de risico's pas de laatste jaren voldoende worden onderkend. Het ministerie van milieu onderneemt ook sinds enige tijd stappen om het gebruik van asbest af terug te dringen, onder meer in auto's. Samenstelling Raymond Peil Asbest is ongezond. Enkele maan den geleden kwamen de risico's van de verwijdering van asbesthoudend zeil uitgebreid in het nieuws. Ris kant is evenzeer asbest dat in auto onderdelen wordt verwerkt. Steeds meer nieuwe auto's worden daarom afgeleverd zonder dit materiaal. Maar auto's die rondrijden bevatten natuurlijk nog wel asbest, waarmee het dus uitkijken is geblazen. Asbest is een materiaal dat van wege de hittebestendigheid en het isolerend vermogen vooral in het verleden veel werd toegepast in de industrie. Het gevolg is dat veront reiniging met deze stof bijna overal in de buitenluchtvoorkomen. Meestal gaat het om zeer kleine hoe veelheden die de gezondheid niet bedreigt. Dat gevaar is echter wel aanwezig als het gaat om grotere hoeveelhe den gaat en bepaalde vormen van de vezels. In dat geval verhoogt ina deming de kans op long-, borst- en buikvlieskanker. Dit risico wordt dus vergroot door de aanwezigheid van asbest in het huidige autobe stand. Remvoeringen In de meeste auto's wordt asbest verwerkt in de remvoeringen en koppelingsplaten. Ten gevolge van slijtage komen er asbestvezels vrij. Op drukke verkeerswegen en - knooppunten komen ten gevolge van slijtage hoge concentraties as best in de lucht. Vezels die door de hitte van het remmen zijn ver vormd, zijn niet gevaarlijk gebleken voor de volksgezondheid. Een groot gedeelte van het vrijkomende stof bestaat dus uit ongevaarlijke vezels. Asbestvezels hopen zich ook op in de remtrommels en komen pas vrij als zij remblokken of koppe lingsplaten worden vervangen of bijgesteld. Zelf hieraan sleutelen kan dus tot inademing van vezels leiden. In garages zijn speciale ap paratuur en beschermende kleding aanwezig om dit risico te vermijden. Deze extra voorzorgen door de monteurs resulteren overigens wel in een hogere garagerekening. Afspraken De Bovag en de vakbonden hebben afspraken gemaakt over het werken aan asbesthoudende auto's. Bij ver vanging van asbesthoudende on derdelen tijdens een onderhouds beurt wordt 75 gulden extra in reke ning gebracht. Om te vermijden dat deze extra kosten steeds terugko men, kan men asbesthoudende door asbestvrije onderdelen laten vervangen. Ook in oudere auto's kan een aantal asbesthoudende on derdelen probleemloos worden ver vangen door asbestvrije. Asbest kan niet in de natuur wor den afgebroken. Als men het ge bruik op zijn beloop laat zouden steeds meer vezels in het milieu te recht komen. Om onnodige risico's voor de volksgezondheid te vermij den wil de overheid het gebruik stopzetten. Dit geldt ook voor de toepassing van asbest in remsystemen en kop pelingsplaten. te meer omdat er nieuwe materialen zijn ontwikkeld die asbest in rem en koppeling goed kunnen vervangen. Deze materia len hebben bovendien een langere levensduur dan asbesthoudende frictiematerialeh. Ze zijn wel iets duurder. Ex-minister Nijpels van milieu (en dat beleid wordt door zijn opvol ger Alders voortgezet) heeft met een groot aantal importeurs en fabri kanten van auto's afspraken ge maakt naar aanleiding van het ge bruik van asbest. Sinds 1 juli \/an vorig jaar worden door hen alleen nog auto's met asbestvrije koppe ling en remmen geïmporteerd of vervaardigd. Bovendien is er wetge ving in voorbereiding om asbest vrije auto's asbestvrij te houden. Bumper aan bumper geeft mee kunnen hoge-concentraties asbest i asbest: op drukke verkeerswegen de lucht worden aangetroffen. (archieffoto) Hieronder ziet u op alfabetische volgorde welke merken auto'svolgens afspraken met de overheid perl juli 1989 inNeder- land uitsluitend in asbestvrije uitvoeringen worden geïmpor teerd. Audi Austin BMW Chrysler Daf Ford FSO Honda Isuzu Jaguar Jeep Mazda Mercedes Mitsubishi Nissan Opel Renault Rover Saab Seat Skoda Subaru Suzuki Toyota Volkswagen Volvo Attentie: auto's van deze merken die nog vóór 1 juli 1989 werden geïmporteerd, kunnen nog asbest bevatten. Fiat staat niet in dit rijtje, omdat het de afspraken niet ondertekend heeft. Maar Fiat produceert inmiddels uitsluitend asbestvrije auto's. Porsche wil de afspraken alsnogondertekenen en levert asbestvrij. Bovendien zijn er nog andere merken die niet ondertekend hebben, maar zowel asbesthoudend als asbestvrij kunnen leveren. Neem het zekere voor het onzekere: informeer altijd bij uw dealer of het model van uw keuze een asbestvrije auto is. Dier- en milieuvriendelijk melk ('Ecomel') wordt op meer plaat sen te koop. Het melkbedrijf Melkunie, dat op proef de leve ring van deze melk verzorgt, breidt het proefgebied uit tot onder meer het noordelijk deel van de provincie Zuid-Holland, tot en met de lijn Leiden-Al- phen- Gouda. Ecomel, afkomstig van bv Zuiver Zuivel te Limmen, is een natuurlijk dier- en milieuvrien delijk produkt, dat wordt ge wonnen door ecologisch wer kende veehouders, zonder ge bruik van kunstmest of chemi sche bestrijdingsmiddelen. Nu een groeiend aantal auto's CD- afspeelapparatuur heeft, is de kans op een 'kraakje' des te groter omdat het 'helerscircuit' veel belangstel ling heeft voor cd's. Een manier om zo'n verlies te. voorkomen is het nieuwe mee neem-etui,- waarin negen schijven veilig opgeborgen kunnen worden. Zet trouwens nooit een schijf in tijdens het rijden; maak even een stop op een parkeerstrook. Wilt u iets melden? Bel 071- 161424 (Wim van Duivenbode) zondag tussen 20.15 en 21.15 uur. Of schriftelijk naar Postbus 54, 2300 AB Leiden. De in Ridderkerk wonende voetbaltrainer Theo de Waard heeft zijn contract met zaterdag- derderklasser RCL met een jaar verlengd Ook Frank van Dam blijft nog een jaartje bij het Zoe- terwoudse Meerburg werkzaam David Brandt heeft ook besloten nog een seizoen langer te coachen bij Valken '68. Bert Kort daar entegen stopt ermee bij ASC Af delingsclub Woubrugge neemt na één jaar weer afscheid van trainer Jan de Leeuw De Leidse rugby club DIOK gaat begin april een trip naar Bath (kampioen van En geland) maken. Dezelfde club be loonde voorzitter Ynze Politiek met het erelidmaatschap Op za terdag 3 februari houdt de Leidse voetbalclub VTL een receptie ten behoeve van het 60-jarig bestaan Het programma op Renbaan Nootdorp begint morgenmiddag om 14.30 uur Ex-profvoetballer Martin Jol wordt dé nieuwe trai ner van eersteklasser ADO De nationale turntitelstrijd wordt de komende driejaar in de Houtrust- hal in Den Haag gehouden Leo van Kampen (FC Lisse-zaterdag) is door drukke werkzaamheden gestopt met voetballen Voor het tweede opeenvolgende jaar is de beroemde wielerwedstrijd Bor deaux-Parijs afgelast. Er was ge brek aan voldoende deelnemers De voetbalclubs Telstar en Stormvogels gaan nauw samen werken. De nieuwe naam van, de eerste-divisieclub wordt Telstar S. De KNVB gaat zich opnieuw beraden over het al dan niet af schaffen van de winterstop. De clubs wordt verzocht mee te wer ken aan een enquête De Volen- damse ex-profvoetballer Dick de Boer heeft AFC'34 als trainer ver kozen boven Marken LFC oe fent vanavond om 20.00 uur tegen VTL Glenn Helder (Sparta) heeft de smaak, na een slepende blessure, weer te pakken. Tegen de reserves van Haarlem scoorde hij na een sterke individuele actie De club van Helder gaat zich sterk maken voor een voetbal toernooi met Sparta, Feyenoord, Excelsior en SW in het kader van 650 jaar Rotterdam Overal in de regio wordt momenteel een sportman/vrouw gekózen. Op 10 februari is Lisse aan de beurt. Ook in Noordwijkerhout heeft men plannen om te komen tot een jaarlijkse verkiezing Nederland krijgt er dit jaar, naast Almere, een tweede grote triathlon bij. Die zal op 17 juni worden gehouden in Eindhoven. De finish is in het voetbalstadion van PSV Zater dag 10 februari staat het Vijf Mei- bad in Leiden in het teken van de Speedo-wedstrijden. Aanvang 14.15 uur De Leiderdorpse zwem- en poloclub DKD zoekt op korte termijn een zwemtrainer Zondag is er bij voetbalclub De Sleutels een grote sponsorloop. Om 10.00 uur geeft Jan Duives- teijn als directeur van Sport en Recreatie het eerste startschot. Sponsor Harry Pen start het mid dagprogramma op Zaterdag om 14.30 uur de belangrijke B-regio nalen-voetbalwedstrijd tussen Roodenburg en UVS De 'Ze venklapper', een wedstrijdweek, met een groot aantal Leidse sport clubs is gewonnen door voetbal club Lugdunum Op 17 februari speelt het Nederlands zaalvoet balteam in Goes tegen België De nationale jeugdvoetbaldag 1990 is op zaterdag 26 mei in het Philips-stadion in Eindhoven De Nationaal Fonds Sport Ge handicapten (NFSG) houdt in de week van 23 tot en met 29 april een landelijke collecte Maandag 29 januari speelt het Leids jeugd- elftal onder de 18 jaar op het kunstgrasveld van Meerburg een oefenwedstrijd tegen de landelij ke jeugd van Quick Boys Het wielerseizoen begint op woens dag 24 januari met de Ronde van Colombia Op dezelfde dag trouwt Randstad Sport-speler Wilco Penseel in Voorschoten met Cora Vis De naam van de Oegstgeester golfclub 'Grunerie' wordt veranderd in 'De Voskuyl' Het sportpaleis Ahoy in Rotter dam krijgt tot en met 1994 de zaal- .korfbalfinales Vanavond om 19.00 uur speelt het Nederlands tafeltennisteam in Delft tegen Po len. Voor Nederland komen ook Mirjam Kloppenburg en Gerard Bakker uit Op vrijdag 16 februa ri houdt de Leidse Hengelaars- bond een Snoekbaars-avond in de kantine van wielervereniging Swift Zaterdagmiddag 28 janu ari is er op het parcours De Bult (Leiden) een landelijke ATB-dag (mountain bikes) Het Henk de Bolster-jeugdzaalvoetbaltoer- nooi wordt dit jaar op woensdag 28 februari gehouden. LFC en Leiden zorgen samen voor de or ganisatie Voetbalvereniging Al phen speelt vanavond om 19.30 uur een oefenwedstrijd tegen Zil vermeeuwen Vrijdagavond worden bij Docos, UVS, Wou brugge en de COVS de tweede voorronden afgewerkt van de jeugdspelregelwedstrijden. Aan vang 19.15 uur De zaal voetbal clubs Hans van Goozen (Hoogma- de) en Noordwijk hebben zich ge plaatst voor de promotiecompeti tie om drie plaatsen in de hoofd klasse De Noordwijkse Hockey club heeft een sponsorcontract met het Zilveren Kruis met drie jaar verlengd Bij het schoonmaken van koffieau tomaten in veel bedrijfs- en kan toorkantines worden agressieve schoonmaakmiddelen gebruikt, die schadelijk kunnen zijn voor de ge zondheid en het milieu. Ook de wij ze waarop de middelen worden toe gepast, is vaak in strijd met de be staande regels van de Arbeidsin spectie. Dit blijkt uit een onderzoek van het Milieu-Alarm team van de Socia- listiese Partij. Het Alarmteam stel de een onderzoek in naar aanleiding van klachten van personeel van een firma die koffieautomaten plaatst. De stof waar het om gaat (didecyl- dimethyl-ammoniumchloride) valt onder de bestrijdingsmiddelenwet van 1962. De stof wordt ook veel ge bruikt in produkten tegen mosvor ming op muren en motbestrijding in textiel. In onverdunde vorm, waarvan in dit geval geen sprake is, hebben deze verbindingen zeer ern stige gevolgen voor de gezondheid. Wiel Senden van het Milieualarm- team: "Volgens de regels van de ar beidsinspectie mag het spul alleen gebruikt worden met grote drup pels tegelijk en moet de gebruiker een doek voor zijn mond. Uit ons onderzoek is gebleken dat de schoonmakers het zelfs met een plantenspuit aanbrengen en zonder gelaatsbescherming. Vervolgens worden de automaten schoonge spoeld met water, wat gewoon in het riool terechtkomt". Senden noemt deze schoonmaak- methode een bedreiging voor het milieu. "Als het apparaat niet gron dig met water gespoeld wordt, komt de troep weer in het kopje koffie. Kortom: in alle opzichten is het heel onverstandig dit middel te gebrui ken, ook al gaat het om een verdun de vorm". Het 'Milieualarmteam heeft on dertussen de hoofdinspectie Ger zondheidsbescherming schriftelijk ingelicht over haar bevindingen. In de brief wordt de hoofdinspectie dringend verzocht'zo snel mogelijk maatregelen te nemen tegen het ge bruik van deze agressieve ontsmet tingsmiddelen voor het schoonma ken van koffieautomaten. Het gaat om de middelen Bakta Steril en Hytox Quat. Overigens laat het bedrijf auto- matenbedrijf Automatic Holland Operating weten te beschikken over een rapport van het De Wit-la- boratorium (voedingssector), waar in precies het tegenovergestelde zou staan over Bakta Steril. De keu ringsdienst van waren heeft het pro dukt onder nummer 7163 M toegela ten als reinigingsmiddel. Automatic Holland is één van de grotere leve ranciers van koffie-automaten voor bedrijven. De. SP suggereert het gebruik van azijn of citroenzuur als gevaarloze reinigingsmiddelen voor koffie-au tomaten. Een woordvoerster van het ministerie heeft verklaard dat de gewraakte reinigingsmiddelen niet zullen worden verboden. In koffie uit koffieautomaten kan volgens de Socialistiese Partij i agressief reinigingsmiddel voorkomen. In verdunde vorm, dat wel.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 18