Carthago '90 gaat niet door Geen geldgeen sterren 'Conservatoria verminderen' PODIUMBUK In België gestolen Pieeks duiken op in 's Gravenhage Geregisseerd leven, mooie schijn Water als bron van inspiratie DINSDAG 23 JANUARI 1990 KUNST PAGINA 15 Redactie Cees van Hoore Eeuwige jeugd De theaterweek in de Leidse Schouwburg begint al meteen een unicum: Ellen Vogel en Henny Orri, die nog nooit eerder samen in een stuk hebben gestaan, spelen er 'Eeuwige jeugd' van Giudicelli. In dit spel gaat het om de ontmoe ting tussen twee vrouwen die he melsbreed van elkaar verschillen. Maar één ding hebben zij gemeen: beiden hebben van het leven niets meer te verwachten. Samen ont vluchten zij de sleur. Een recensent vond dat Orri en Vogel zich hadden laten opsche pen met een 'gênant stuk': Maar, zoals u weet. is de kritiek maar tuurlijk. Liberg Hans Liberg was laatst te zien in de show van Ivo Niehe. De piano- acrobatiek die hij daar liet zien, maakte nieuwsgierig naar de rest van zijn show. Die nieuwsgierig heid kan op donderdag-, vrijdag en zaterdagavond worden bevre digd in de Leidse Schouwburg. Dan draait daar namelijk Libe- rgs nieuwste produkt, 'Kadett - 4711'. De rode draad die door dit programma heen loopt is: hoe kom ik tussen de commercials door nog aan emoties toe? Klucht De theaterweek in de Leidse Schouwburg wordt maandag avond afgesloten met 'Laatje niet kisten', een klucht van de Franse schrijver Pierre Chesnot. De hoofdrollen in dit stuk, waarin het gaat om een aantal gewiekste erfenisjagers en een voor hen niet zo zalige verrijzenis, zijn Joop Do- derer en Hans Boskamp. Zater dag in deze krant een interview met Joop Doderer door Gerard van Putten. Purper Erik Breij, Frans Mulder, Alfred van den Heuvel en ex-Dolly Dot Angela Groothuizen vormen sa men 'Purper. Dit gezelschap brengt op zaterdagavond in de Leiderdorpse Muzenhof een pro gramma dat volgens de bijsluiter vol zit met verrassende invallen, dolkomische conférences en gekte in close-harmony. Valt er in Lei derdorp dan toch te lachen? Strindberg August Strindberg is een van die mannen uit het hoge Noorden die zeer produktief zijn geweest in het schrijven van toneelstukken. Hans Liberg. meestal stukken met een sombere ondertoon en als leidend thema: de oorlog tussen de geslachten. In het LAK-theater speelt de groep Carrousel op woensdag- en don derdagavond 'De vader', een van de bekendste toneelwerken van deze Zweed. In het programma boekje wordt 'De vader' gekarak teriseerd als 'een venijnige uitval naar de vrouw'. Een vrouw laat haar man twijfelen of hij de echte vader van zijn dochter is. Studio Peer 'Raam zonder uitzicht', dat op van Leeuwen) vrijdag- en zaterdagavond door Studio Peer wordt gespeeld in het LAK, is gebaseerd op 'Eindspel' van de onlangs overleden schrij ver Samuel Beckett. Fred Delfgauw bewerkte dit stuk en maakte daarbij gebruik van pop pen, die er griezelig echt uitzien. De hoofdspersonen in dit treur spel zijn een blinde en zijn onder geschikte, die de tijd doden met absurde zaken. Onderling wan trouwen is in dit stuk, dat de geest van Beckett ademt, natuurlijk volop aanwezig. ROTTERDAM (ANP) - Het Rotter damse popfestival Carthago '90, dat de komende zomer op de Maasvlak te zou worden gehouden, gaat niet door. Dat hebben de organisatoren gisteren bekend gemaakt. Het groots opgezette festival zou in augustus meerdere weken gaan duren in een speciaal daarvoor ge bouwde 'stad'. De afgelasting van Carthago '90 lijkt te zijn veroorzaakt door organi satorische problemen. W. van Luy- ken zegt namens de vier 'hoofdsponsors' ABN, Coca-Cola, Oranjeboom en PTT-Telecom dat het bericht niet helemaal als een verrassing kwam. "We moeten vast stellen dat één van de problemen was om de artiesten bij elkaar te krijgen. Augustus is niet ver meer weg, terwijl de contracten nog niet beklonken zijn". Ook het Wereldnatuurfonds, waar de opbrengst van Carthago naar toe zou gaan, vermoedt dat die problemen de oorzaak zijn. Volgens woordvoerder Van der Giessen van het WNF vormden de garantiesom men voor de muzikanten een pro bleem. Hij vindt het ontzettend jam mer voor het WNF maar vooral ook voor de stad Rotterdam dat het fes tival niet doorgaat. De opbrengst van Carthago was door het WNF nog niet uitgegeven of aan een spe ciaal project toegedacht. Drie weken geleden waé er op het Rotterdamse stadhuis nog een ont vangst voor het Wereld Natuur Fonds, met onder anderen prins Bernhard. Tijdens die bijeenkomst werd nog van de kant van het WNF duidelijk gemaakt hoezeer men de bijdrage die men van Carthago '90 verwachtte op prijs stelde. M.J. Mathijssen-van den Bos zegt namens de stichting Rotterdam 1990, de overkoepelende organisa tor van de festiviteiten rond het 650- jarig bestaan, dat het heel zonde is dat een dergelijk prachtig project teloor gaat. De stichting werd gis termiddag verrast door de medede ling. Op de persconferentie die van daag wordt gegeven hoopt Rotter dam 1990 meer te horen over het hoe en waarom. Mathijssen kon niet zeggen of dit een grote domper zet op de vieringen in 1990. Op het Rotterdamse stadhuis was men maandag stomverbaasd over het afgelasten van de grote manifes tatie op de Maasvlakte. Men had daar alleen de afgelopen tijd wel eens horen verluiden dat de organi satoren van Carthago '90 enige moeite hadden met het aantrekken van voldoende artiesten voor het festival. Reactie organisatoren: Muziekbonzen bepleiten bij minister Ritzen: DËN HAAG (AfïP) - Het aantal servatoria moet worden derd. Met het aanmoedigen van steeds meer nieuwe studenten moet men ophouden. Voor de toekomstig docerend musicus moet de studie duur worden gehandhaafd op vijf jaar en voor de uitvoerend musicus op zes jaar.' Dit hebben de directies van de conservatoria en de sectie muziek van de HBO-Raad gisteren aan mi nister Ritzen van onderwijs en we tenschappen geschreven in een open brief. Daarmee trekken ze an dermaal ten strijde tegen de aftake ling van de opleidingen, voor be roepsmusici. De brief is ingegeven nu de onderwijscommissie van de Tweede Kamer donderdag met Rit zen praat over de schaalvergroting, taakverdeling en concentratie in het kunstvakonderwijs. In dit proces voor 'het hoger be roepsonderwijs dat al enkele jaren aan de gang is, moet volgens de brief voor het muziekvakonderwijs de nadruk komen te liggen op her stel. Tien jaar geleden was de afta keling al op haar dieptepunt. Ieder een, inclusief de minister, meende toen al dat dit onderwijs niet verder mocht worden aangetast. k Van alle goede voornemens is niets terecht gekomen terwijl de ar moede groter werd. In 1979 werd het aantal van zes conservatoria al aan de hoge kant geacht, maar toch kwamen er tot 1986 nog eens zeven bij. Er zou sedert 1986 niet meer dan 10 procent worden bezuinigd, wat voor de muziekvakopleidingen evenwel is uitgekomen op 25 tot 30 procent. Conservatoriumonderwijs is bo vendien individueel onderwijs en moet alleen daarom al anders wor den gefinancierd. Niet alle vormen van hoger beroepsonderwijs zijn gelijk te schakelen. De ervaring leert dat een goede muziekvakop leiding vijf of zes jaar in beslag neemt en niet de vier jaar van de eerste fase die voor alle opleidingen staat. Daarmee zijn ook de HBO- Raad en de Raad voor de Kunst het eens, aldus de open brief. De briefschrijvers houden minis ter Ritzen ook de vraag voor hoe hij zich een "college hoofdvak cello" voorstelt. Bovendien leidt een mu ziekvakopleiding niet op tot kennis maar tot kunnen, wat niet kan wor den geperst in modules en onder wijsvraagfactoren en dergelijke, al dus dé directies. Men kan niet tegen een student of leerling zeggen: Van nu af moet je wat extra uurtjes aan "rijpen" besteden. De brief is gestuurd namens het Studie Richtings Overleg Muziek van de HBO-Raad door Andries Clement, Ton Hartsuiker, Han Lyre en Frans de Ruiter van de conserva toria uit respectievelijk Tilburg, Utrecht, Amsterdam en Den Haag. ROTTERDAM (GPD) - Cart- hago'90, de gedroomde stad op de Maasvlakte die inderdaad een her senschim bleek. Hoewel er al lange tijd werd getwijfeld aan de haal baarheid, ging heel Rotterdam er tot gistermiddag toch van uit dat dit tijdelijke ontspanningscentrum an nex cultureel festival er in augustus zou komen. Het bericht over de af gelasting, na een zes uur durende vergadering, is dan ook ingeslagen als de spreekwoordelijke bom. Negen dagen geleden lieten orga nisatoren Piet de Ruiter (bestuurs voorzitter) en Koos Hanenberg (fes tivaldirecteur) nog enthousiast we ten 'dat de kans dat het groots wordt vele malen groter is dan dat het op een flop uitdraait'. Bij die stelling tekenden ze aan dat het gat in de begroting van plusminus ze ven miljoen gulden dan wel binnen anderhalve maand zou moeten zijn gedekt. Waarom dan nu reeds de knoop doorgehakt? „Ach, waarom zul je de zaak nog langer rekken als je ziet dat watje wilt toch niet moge lijk is?" zei eerstgenoemde, tot voor kort vooral bekend als gemeentelijk hoofd Economische Zaken, in een eerste reactie. De directe oorzaak van het niet van de grond komen van de ambi tieuze plannen? "Geen geld, geen sterren en geen sterren, geen geld. Daar komt het eigenlijk allemaal op neer", luidt zijn bondige conclusie na vele maanden van voorbereiden de schermutselingen, die op 1 au gustus hadden moeten uitmonden in een daverende opening van de eenmalige '26-daagse' ter gelegen heid van 650 jaar Rotterdam. Het benodigde kapitaal, ongeveer elf miljoen gulden, leek in aantocht toen op 6 december middels een persconferentie in de Euromast werd aangekondigd dat er vier 'stichters' waren gestrikt. ABN, Co ca Cola, Oranjeboom en PTT Tele com stonden elk garant voor een miljoen gulden. Met die financiële rugdekking plus hun daadwerkelij ke hulp in de verdere sponsorjacht moest het mogelijk zijn om het res tant tijdig binnen te praten. Het ver eiste vliegwiel dat de hele machine in werking zou brengen, zoals Koos Hanenberg bevlogeh schetste, heeft helaas echter onvoldoende ge werkt. Eén dag voor de bekendmaking hiervan was al duidelijk geworden dat The Rolling Stones niet voor Carthago'90 hadden gekozen, maar de voorkeur hadden gegeven aan viermaal de Kuip (in mei). Tot dan toe was de Engelse veteranenfor- matie steeds naar voren geschoven als het voornaamste lokmiddel. Het vinden van alternatieven voor het bespelen van de op 75.000 toeschou wers afgestemde pop-arena werd op de persbijeenkomst nog ^lles- zins voor mogelijk gehouden. De praktijk heeft echter geleerd dat in ternationale sterren met een derge lijke aantrekkingskracht dun ge zaaid zijn en bovendien liever hun eigen plan trekken. Het goede doel aan Carthago'90 gekoppeld ofwel het Wereld Natuur Fonds (dat bij het gewenste verloop zeven miljoen gulden zou worden toegestopt) heeft kennelijk niet garant kunnen staan voor een aansprekende affi che. Jammer voor Rotterdam en de rest van Nederland, maar wel lo gisch vindt 'Hilversum', waaruit sympathie met de organiserende stichting de heersende twijfels tot dusver niet werden uitgesproken. E;n van de redenen van de aanhou dende argwaan in het buitenland omtrent Carthago'90 is geweest de voorgenomen grootschaligheid en de ongewone plaats. Kortom: waar om zo lang en waarom zo ver buiten de feestende stad zelf? „Een grote artiest die voor zoiets wordt ge vraagd kan het idee wel leuk vin den, maar dient natuurlijk toch ook aan zijn naam te denken", meent Dick Pieren, chef-promotie bij pla- tenreus WEA dat Küip-kandidaten als Prince en Madonna in huis heeft. „Vedetten als de Stones, Prince, Tina Turner en Madonna kiezen liever voor zekerheid. Doen ze aan liefdadigheid, dan houden ze dat voor zichzelf. Er. op dat gebied de afgelopen jaren ook al zoveel ge daan". In de (binnen)stad was het nieuws gisteravond reeds goed voor talloze discussies. Fons Burger van Nighttown, zelf behoorlijk onder steboven, zag al meteen een schei ding der geesten voor zich. „Ik vrees dat je Rotterdam straks kunt verdelen in enerzijds de lui die zeg gen dat ze dit altijd al hebben zien aankomen en anderzijds de mensen die het gewoon ontzettend jammer vinden'v, sprak hij. „Ik behoor tot die laatste categorie. Eerst dat Maasbeeld dat er niet komt, nu Carthago dat er niet komt. Wat blijft er op deze manier eigenlijk van die 1990-viering over? Toen Berlijn dui zend jaar werd daar wel tachtig mil joen gulden voor uitgetrokken, want het was een mooie kans om het imago op te poetsen. Nou, deze verjaardag bezorgt Rotterdam al leen maar een slechtere naam". 'Onaangenaam verrast' was ook de strekking van burgemeester Pe pers woordvoerder Jan Goeijenbier en van de (oppermachtige) PvdA- vertegenwoordiging in de gemeen teraad. De noodzakelijke wil om het festival snel te redden ontbrak evenwel, verklaarde fractielid Wim Vleugels. Het annuleren van Carthago'90 heeft hoogstwaarschijnlijk tot ge volg dat Rotterdams Poppark dit jaar toch op eigen houtje aan een derde editie kan gaan denken. Eer der was besloten dat dit gratis festi val voor vernieuwende muziek voor een keer zou worden ondergebracht bij de manifestatie op de Maasvlak te en wel als epiloog. Popparks pro grammeur Dick Vos: „Er zal nog over moeten worden vergaderd, maar ik neem aan dat we nu vrij zijn om weer naar het Zuiderpark te gaan". PTT komt met postzegels Van Gogh DEN HAAG (ANP) - In het ka der van het Vincent van Gog- hjaar geeft PTT Post op 6 maart twee postzegels uit, die gewijd zijn aan deze schilder. PTT Post heeft dit gisteren bekendge maakt. Het gaat om postzegels van 55 e.n 75 cent. Op de zegel van 55 cent is een deel van een zelfpor tret van de schilder afgebeeld. Daarnaast staat de tekst "Wer kelijk. er ié niets kunstzinniger dan liefde voor de mensen". Dit is een citaat uit één van de brie ven van Van Gogh. Op de postzegel van 75 cent is een detail afgebeeld van Van Goghs schilderij "De groene wijngaard". Ook op deze zegel staat een citaat uit één van zijn brieven: "Want men ziet de na tuur door zijn eigen tempera ment". De postzegels zijn ontworpen door Otto Treumann uit Weesp. De zegels zijn gedrukt in de kleuren magenta, blauw, geel, zwart en grijs. De oplage van de postzegel van 55 cent is 12.390.000, terwijl er van de ze gel van 75 cent 16.390.000 wor den gedrukt. PERSONALIA - De PvdA-wethou- der voor ruimtelijke ordening en cultuur in Dordrecht, drs. L.P. La- mers, wordt per 1 maart interim-di recteur van het Fonds vqor beelden de kunsten, vormgeving en bouw kunst in Amsterdam. DEN HAAG (ANP) - Van 52 vorig jaar in België gestolen Anton Piecks zijn. er ongeveer dertig te recht. Dat heeft de persofficier bij de rechtbank in Den Haag, mr. A. Welschen, gisteren bevestigd. Er zijn inmiddels drie aanhoudingen verricht. Vier van de werken werden vori ge week bij een veiling in Den Haag aangeboden door een kunsthande laar. Volgens een woordvoerder van deze veiling had deze kunsthande laar de schetsen per ongeluk van de dief gekocht. De eveneens onwe tende veiling plaatste een van de schetsen op de voorpagina van de catalogus. Zoals gebruikelijk werd de veilingcatagolus naar de politie gezonden, die de vier Piecks als ge stolen herkende. Volgens Welschen vond de Haagse politie kort daarop bij een huiszoeking ongeveer 25 ge stolen Piecks terug. Er werden twee Hagenaars en een Dordtenaar aangehouden, in de leeftijden van 66, 46 en 28 jaar. De jongste verdachte is inmiddels vrij gelaten, de andere twee worden vol gens Welschen „zwaar ingeschat". Hij wilde niet zeggen of er nog meer aanhoudingen worden verwacht. De vier - onuitgewerkte schetsen - zouden volgens de veiling vier- tot zesduizend gulden per stuk hebben kunnen opbrengen. Een uitgewerk te Pieck brengt veel meer op. De 52 werken werden vorig jaar mei gestolen uit een galerie in Essen net over de grens bij Roosendaal. Volgens de rijkswacht waren ze ger. GIPSY KING De 'zigeunerrock groep' Gipsy Kings geeft op vrijdag 23 maart een concert in het Rotter damse sportpaleis Ahoy'. De vanuit Frankrijk opererende formatie, ge leid door de zoons van zigeunerko ning José Reyes, scoorde in 1987 haar eerste internationale hit met ?Bamboleo' en is thans zeer succes vol met een eigen versie van het aloude 'Volare'. De voorverkoop be gint aanstaande zaterdag. 'Verzameld Werk' toont zich van de goede kant. Expositie met foto's van 'Verzameld Werk', t/m 1 februari. Galerie De Kleine Klup, Nieuwe Rijn 1Leiden. Geopend: ma. t/m za. van 12.00-22.00 uur en zo. van 12.00-22.00 uur. LEIDEN De vier exposanten bij de Kleine Klup, Suzanne Dor- restein, Hennie Fossen, Gé Ko- nings en Rudolf van Moorselaar, maken deel uit van 'Verzameld Werk'. Deze groep wordt ge vormd door elf professioneel wer kende fotografen, die in 1989 hun opleiding aan de school voor foto grafie in Den Haag voltooiden. Het meeste werk op de tentoon stelling is in datzelfde jaar ont staan. Ondanks de beperkingen opgelegd door de toegemeten ruimte geeft de huidige selectie toch de mogelijkheid een idee te vormen over de specifieke inte ressegebieden en de aard van het werk van deze vier jonge fotogra fen. Suzanne Dorrestein houdt zich zowel met portretfotografie als met reportage bezig. Een menge ling van beide genres is in haar werk terug te vinden. Een foto van drie gereserveerd kijkende vrouwen valt op door de vage contouren en de korrelige struc tuur die dit stuk een fluwelig ka rakter geven. De gebruikte tech niek geeft in een andere foto van een mooi uitgedoste vrouw de mogelijkheid om extra beweging in de competitie te brengen. Beweging is ook terug te vin den in de serie portretten van Rudolf van Moorselaar. Velen kennen, misschien zonder het te weten, een van deze foto's, want het portret van een saxofoniste werd tijdens de Leidse Jazzweek in een advertentie voor deze krant gebruikt. In andere werken toont Van Moorselaar, een andere, meer ingetogen benadering, die in overeenstemming lijkt te zijn met de persoon en de omgeving. Een goed en tevens geslaagd voorbeeld hiervan is de tegen licht opname van een kunstenaar met een houten object, waarbij de achterwand met een groot raam de geleding van het hele beeld be paalde. Over Gé Konings meldt de toe lichting dat deze fotograaf zich vooral toelegt op het maken van modereportages. Toch is in het getoonde werk het model van meer belang dan het modische as pect, zoals al blijkt uit de titel van de serie, 'Catherine'. De crème kleurige passe-partouts en de zwart gelakte lijsten versterken de indruk dat de tijd heeft stilge staan. Geen modieuze grillen in een dynamische omgeving, maar ongekunsteldheid op het platte land. Toch is de suggestie van na tuurlijkheid schijn, omdat de po se duidelijk geregisseerd is. Het lage standpunt en de aan dacht voor de zorgvuldige beeldopbouw kenmerken verder het werk van Konings. In wat ik 'het vierluik met de ladder' noem, maakt de fotograaf gebruik van dominerende schuine lijnen en het spiegelen van beelden. Ca therine is hiet zowel frontaal als van opzij afgebeeld, zodat het lijkt of de opnames gelijktijdig gemaakt zijn. Ook andere foto's maken compositorisch een sterke indruk. De enscenering doet een bepaalde betekenis vermoeden, maar het is onduidelijk welke ge dachte achter de serie zit. In het vierluik van het meisje met het gordijnkoord dreigt een gevoel van landerigheid, hetgeen niet zo bedoeld zal zijn. Hennie Fossen werkt vanuit een heel andere invalshoek. Haar foto's geven een dichterlijke kijk op de natuur weer. Het arcadi sche landschap, gestoffeerd met machtige bomen en rustig gra zend vee doen verstild aan. Een coulissenlandschap bezit een ijle atmosfeer dank zij de grijze toon, terwijl de contrastwerking in de foto van een kerkhof eveneens goed de stemming overbrengt. De expositie van 'Verzameld Werk' laat de sterke kanten in het werk van dit viertal startende fo tografen goed uitkomen. NANCY STOOP Thema tentoonstelling bij Coup d'Art - Wa ter als bron van inspiratie. Thema-exposi tie "Water' t/m 10 februari. Galerie Coup d'Art, Nieuwe Rijn 27, Leiden. Geopend: wo. vr. van 10.00 - 18.00 uur. Do. van 10.00 - 18.00 uur. Za. van 10.00 - 17.00 LEIDEN - Met het organiseren van thematentoonstellingen wil galeriehouder Frans Koot van van Coup d'Art tegemoet ko men aan de wensen van een deel van de bezoekers om ook aan fi guratieve kunst aandacht te schenken. Zoveel mogelijk vari atie is zijn motto, want de huidi ge tentoonstelling die gewijd is aan het thema 'water', laat ook abstracte composities zien. Al lerlei benaderingen van het on derwerp zijn denkbaar. Zodoen de zijn hier werken bijeenge bracht die geïnspireerd zijn op de zee, de regen, het landschap en ook de muziek. Het werk van de negen deelne mende kunstenaars varieert van polderlandschappen in de trant van de Haagse School gemaakt door Otto R.H. Coenders en Joop F.E. Coenders tot een ge abstraheerde verbeeldingen van Fanny Mazure en Jacqueline Roy. In het zeer recente werk van Fanny Mazure zijn zon, maan en regen met het centrale gegeven verbonden. Het poëti sche kleurgebruik in een com positie in twee delen, 'Water en regen' getiteld, en de weerkaat sing van de maan en planten in 'Water en maan' zijn subtiele voorbeelden van Mazure's inter pretatie. Jacqueline Roy geeft in haar aquarellen op groot for maat door middel van sterk ge wassen partijen een indruk van kleurschakeringen in het water. Daarbij ligt de nadruk op de kleur, wat naar mijn idee ten koste van de vorm is gegaan. Veel van de kunstenaren namen eerder deel aan een expositie bij Coup d'Art, zoals Wim Bakker, Miriam van Benthem en Ria Koot. De uit Zeeland afkomsti ge Bakker koos als inzending 'Oosterschelde'. Deze land schappelijke interpretatie van het thema uit 1983 laat het water zien dat donkere basaltblokken omspoelt. Ria Koot gebruikte diverse technieken en uitgangs punten voor haar bijdrage. Naast het landschappelijke ele ment in 'Bretagne' en 'Den Oe ver' verwijst zij naar de muziek in twee collages getiteld 'Water- music' (misschien een toepasse lijker muzikale begeleiding dan de lawaaierige radiogeluiden die teveel afleiden van de expo sitie). Behalve de landschapsim pressies van Miriam van Ben them en de grafiek van Marie Louise Dekkers noem ik nog het werk van Peter de Vis dat ver rast door de aparte techniek en het materiaalgebruik. Een stuk, 'Vormen breken in water' be staat uit een geel vlak met zach te lijnen en gebroken contou ren. Voorts toont De Vis enkele kleine composities die op tegels lijken waarin de tekening ge krast is. In de grotere werken, zoals 'Zwarte water' en 'Koele meren' gebruikt hij grijs karton waarvan nij sommige delen ver wijderde en waarin hij lijnen kerfde. Een mooie reliëfwerking is het resultaat hiervan. Coup d'Art bracht negen zeer uiteenlopende opvattingen bij een, variërend van impressio nistisch tot abstract, maar hoe verschillend ook, het draait in dit werk allemaal om 'water'. NANCY STOOP Grafiek Picasso in Boymans-Van Beuningen ROTTERDAM (ANP) - Het Rotter damse museum Boymans-Van Beu ningen zal van 1"? februari tot en met 13 mei een grote selectie tonen van de omvangrijke collectie grafiek van Pablo Picasso die in bezit van het museum is. Het gaat om ruim 150 bladen, voornamelijk etsen en litho's. Het grootste deel van de collectie Picasso-grafiek van Boymans-Van Beuningen bestaat uit werk van na de Tweede Wereldoorlog. De verza meling omvat nu ongeveer 340 bla den. Wat betreft het oudere werk beschikt het museum over enkele etsen uit zijn Parijse beginjaren. 1904 en 1905, en werk uit de jaren twintig en dertig. Volgens Boymans-Van Beunin gen wordt de grafiek van Picasso gekenmerkt door een enorme rijk dom aan kleuren, vormen en com posities. Ook de formaten lopen sterk uiteen: van zeer groot tot piep klein. Op de tentoonstelling zal men een ordening aanbrengen op basis van bepaalde thema's, waarbij de grafiek zoveel mogelijk in chronolo gische volgorde wordt vertoond. Dubois-expositie HAARLEM (ANP) - Teylers Muse um in Haarlem herdenkt met de tentoonstelling "Uit de klei getrok ken" van 24 maart tot 11 juni de anatoom, geoloog en paleontoloog Eugène Dubois die in 1858 werd ge boren en vijftig jaar geleden over leed. Dubois haalde fossielen uit groeves van het Limburgse Tegelen en liet die onderzoeken. Hij was vooral bekend als ontdekker van de Pithecanthropus erectus, de recht opgaande aapmens van Java. Dat hij veel werk verrichtte aan de flora en fauna uit kleigroeves is minder bekend. De fossielen wor den geschat op een ouderdom van ongeveer twee miljoen jaar.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15