Geen steun voor duurder kaartje zwembad Does CHEQUE VOOR BABYGROEP Sociale woningbouw niet mogelijk zonder lagere grondprijzen' Wassenaar heeft een nieuwe wethouder en krijgt kamerlid in de gemeenteraad Wassenaar in beroep tegen beslissing van binnenlandse zaken Geen dienstverlening voor Voorschotenaren na beroep Zandwinning Klinckenbergerplas mag DINSDAG 23 JANUARI 1990 MEM S&gMgttaw Partijen Leiderdorp willen meer informatie LEIDERDORP - De Leider- dorpse fracties zijn unaniem tegen een prijsverhoging van twee kwartjes om de te genvallende energiekosten van sportcomplex De Does te dekken. De oorzaak van de twee keer zo hoog uitge vallen gas- en elektriciteits rekening moet eerst bekend zijn voordat maatregelen worden genomen. In een gecombineerde vergadering van de commissies welzijn en finan ciën lieten alle fracties gisteravond weten dat ze nog niet kunnen oorde len over de begroting over 1990 doordat financiële en technische gegevens ontbreken. De rekening over 1989 is nog niet bekend, de oor- Onderzoek naar schietpartijen flats LEIDERDORP - De politie van Lei derdorp start een onderzoek naar de schietpartijen in de flats aan de En- gelendaal. In de afgelopen weekein den werden de meeste ruiten in de onderbouw en in de portieken door boord door kogels uit een lucht drukwapen. Bij dergelijke aanslagen wordt niet de hele ruit verbrijzeld, maar ontstaan er kleine gaatjes in het glas. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor, omdat de schut ter zijn vizier tot nu toe niet op woonvertrekken richtte. Een poli tiewoordvoerder vermoedt dat het om één onverlaat gaat, die steeds één flat onder handen neemt. Het totale schadebedrag is nog niet be kend. De politie heeft vier aangiften van bewoners ontvangen. De wo ningbouwvereniging die de flats ex ploiteert, inventariseert de totale schade. zaken van het niet v< van bijna een ton energiekosten evenmin. Het college van B en W wil deze cijfers niet afwachten en alvast overgaan tot het verhogen van de zwemtarieven. Een ander mogelijk heid om het extra tekort weg te ken is er volgens het college niet. Wethouder G.H.J. Keijzers van fi nanciën benadrukte dat het college voorzichtig wil zijn omdat er weinig ruimte is in de gemeentelijke begro ting. Reclame De fracties van de PvdA en PPR/PSP stelden voor om het extra tekort te dekken uit de rente van te rugontvangen btw. Bij de bouw van het sportcomplex aan de Hoogma- deseweg is een bedrag van 1,6 mil-s joen aan btw betaald, dat de ge meente weer terugkrijgt. Raadslid C.H. Jacobi (PPR/PSP): "Dat be drag levert een jaarlijkse rente van ongeveer een ton op. Dat kunnen we gebruiken voor een beperkt aan tal jaren gebruiken om het extra te kort te dekken". Door de nog ontbrekende onder zoeksgegevens is niet duidelijk of de energiekosten ook in de komen de jaren een stuk hoger zullen uit vallen dan geraamd. De fracties be schouwden de tegenvallende ener giekosten als 'aanloopverliezen'. PvdA-fractieleider V. Molkenboer: "We moeten 1990 als het eerste ech te jaar van het sportcomplex zien. Pas daarna kunnen we praten over een eventuele prijsverhoging. Als je de prijs van het kaarlje nu al ver hoogt is dat niet erg netjes tegen over het publiek". De fracties hadden overigens lo vende boorden voor de afrekening van de bouwkosten van het sport complex. De gemeenteraad heeft indertijd bijna tien miljoen gulden voor nieuwbouw uitgetrokken en de kosten van de uitvoering van het project zijn binnen dit budget ge bleven. Molkenboer: "Gelukkig is er geen sprake van het Stopera-ef fect. De gemeenteraad heeft des tijds een goede keuze gemaakt". Voorschotense woningbouwvereniging: VOORSCHOTEN - De Stich ting Nederlands Comité Kinderpostzegels heeft de Stich ting Kinderdagverblijf Voor schoten gistermorgen een cheque ter waarde van 8.000 gulden overhandigd. Dat gebeurde in het kinderdagverblijf De Hum melhof aan de Professor van der Waalslaan. Het geld is bestemd voor een nieuwe babygroep. De stichting wil een koelkast en lin nengoed kopen. Vorig jaar heeft ze geld aange vraagd bij het comité voor het gastouderproject en voor een ba bygroep. Het laatste verzoek is ingewilligd, het andere niet. Toch is de stichting blij met de gift. Ze ziet dit als 'een stukje waardering' voor het werk dat is verzet. De stichting hoopt dat de ge meente nu snel beslist met hoe veel plaatsen de kinderopvang kan uitbreiden. Ook zou er dui delijkheid moeten komen over de plaatsing van semi-permanente gebouwtjes, die de stichting no dig heeft wanneer ze gaat uit breiden. De stichting wil in ieder geval starten met eet bygroep. (toto e WD-wethouder C.B. Aptroot (l) lacht H.F. Dijkstal toe. Het Tweede Kamerlid zal volgende week den beëdigd als raadslid. (toto i WASSENAAR - De 39-jarige Ch.B. Aptroot is gisteravond tijdens een speciale raadsvergadering be noemd tot wethouder van Wasse naar. Hij vult de plaats op die is opengevallen door het overlijden van wethouder A.J.F Cocheret de la Morinière. De plaats in de WD- fractie wordt volgende week inge nomen door Tweede Kamerlid H.F. Dijkstal. De 46-jarige Dijkstal is van 1974 tot 1978 raadslid geweest in de ge meente Wassenaar. Van 1978 tot 1983 was hij wethouder en in de ja ren tussen 1983 en 1986 diende hij zijn gemeente opnieuw als raadslid. Dijkstal is in 1982 Tweede Kamerlid geworden en houdt zich daar bezig met politiezaken, minderheden en jeugdwerk. Hij is voorzitter van de vaste kamercommissie voor ver zoekschriften. De 39-jarige Aptroot kwam in 1982 in de gemeenteraad en werd al snel fractievoorzitter. Die functie heeft hij bekleed tot hij gisteren wethouder ruimtelijke ordening en openbare werken werd. Voordat hij raadslid werd is Aptroot penning meester en vice-voorzitter van de plaatselijke afdeling geweest. Ook was hij geruime tijd lid van de lan delijke propagandacommissie en bestuurslid van de kamercentrale Leiden. Nadat Aptroot zijn nieuwe plek naast de loco-burgemeester had in genomen, maakte burgemeester P.H. Schoute snel een eind aan spontane felicitaties en stak hij een stekelige speech af. Hy liet weten dat een goed politicus nog geen goed bestuurder hoeft te zijn en stelde dat het niet makkelijk is om op een rijdende trein te springen: "Het gevaar bestaat namelijk dat u eraf valt". De collega's zullen de nieuwe wethouder echter steunen en van de gemeenteraad kreeg Aptroot achttien van de achttien stemmen. Aptroot trekt de lijst van de libera len bij de gemeenteraadsverkiezin gen in maart en heeft al laten weten beschikbaar te zijn als wethouder in de nieuwe raadsperiode. In de hui dige raad bezet de WD tien van de 21 zetels en heeft de partij twee wet houders. Gemeenteraad vecht voor politiebureau stil te vallen. Onder- duidelijk hebben gemaakt wat er precies moet veranderen aan het plaatselijke, verouderde politie bureau dat niet aan de veiligheids- voldoet. De burgemeester WASSENAAR - De Wassenaar- om se gemeenteraad is het er una- niem mee eens dat B en W, sa men met de colleges van zes an dere gemeenten, in beroep zijn gegaan tegen een beslissing van sloot dë dtecussie^nethrtüitspre- de minister van binnenlandse ken van de wens dat de minister ge- zaken. De minister legde in de- voelig zal zijn cember eenzijdig de voorgeno- van de zeven, men bouw van politiebureaus stil in afwachting van nadere besluiten over veranderingen in het politiebestel. VOORSCHOTEN - De gemeen te Voorschoten moet zich afvra gen of sociale woningbouw in de gemeente nog mogelijk is, wanneer de grondprijzen niet worden verlaagd. De rijksbij drage is tegenwoordig zo laag, dat sociale woningbouw zonder hulp van de gemeente praktisch onmogelijk is. Dat stelt de Algemene Woning bouwvereniging Voorschoten (AWV) na de problemen rond de bouw van 25 woningwetwoningen aan de Sixlaan in de wijk Bosch geest. De huren van deze woningen zijn zo hoog geworden, dat de laag ste inkomensgroepen de maande lijkse bedragen niet meer kunnen opbrengen. De AWV gaf gisteravond tijdens een persconferentie een toelichting op het rapport van de onderzoeks commissie, die bestaat uit leden van alle raadsfracties. De commissie heeft onderzocht hoe de huren van de woningwetwoningen in juni 1989 40 procent konden Uitschieten boven het gewenste niveau van juli 1988. Hoewel de AWV zich aanvanke lijk met hand en tand tegen het in stellen van de onderzoekscommis,- sie verzette, is de woningbouwvere niging niet ontevreden over het rap port. Voorzitter B.R. Bartén vindt dat het enig licht werpt op zwakke plekken in de procedure die de ver eniging heeft gevolgd in overleg met architect, aannemer en ge meente. Hij hoopt dat de aanbeve lingen, die de AWV kan delen, er toe bijdragen dat er vaart komt in het overleg tussen woningbouwvereni ging en gemeente. Dat overleg over de verantwoordelijkheden tijdens een bouwproces was al bezig toen de plannen voor Boschgeest wer den voorbereid, maar is nog steeds niet afgerond. B en W en raad vinden dat getuigen van 'een grove mate van onbehoor- lijk bestuur'. Ook hadden ze het gis teravond tijdens de raadsvergade ring over een 'onrechtmatige over- heidsdaad'. Immers, in januari vo rig jaar legden rijk en gemeenten in een convenant vast dat de zeven ge meenten politiebureaus kunnen bouwen of verbouwen. Ook over de rijksbijdragen werden sluitende af spraken gemaakt. Eind vorig jaar liet minister I. Da- les weten dat de rijksbijdragen zijn opgeschort. Ze wil eerst de inventa risatie afwachten van de huisves tingsprojecten. Die inventarisatie hangt nauw samen met plannen voor de samenvoeging van gemeen te- en rijkspolitie in regionale korp- Volgens de zeven betrokken ge meenten, Bergen op Zoom, Tiel, Baarn, Zeist, Delft, Rijswijk en Was senaar, heeft de stap van de minis ter 'ernstige financiële consequen ties'. In de plannen zou intern en ex tern zijn geïnvesterd: er zijn kosten gemaakt bij aankoop van grond en materialen en het selecteren van de architect en de aannemer die alle projecten moeten bouwen. .Volgens de zeven zullen de uitverkoren aan nemers zeker schadeclaims indie nen, of het nu gaat om vertraging of stopzetting van de bouwactivitei ten. Eis De zeven eisen van de minister dat ze alle afspraken nakomt. Wanneer die eis wordt afgewezen, moet Da- les alle gemaakte kosten vergoeden. De gemeenten beginnen bij de Raad van State, maar gisteravond stemden alle partijen in met voor stel om 'alle benodigde rechtsge dingen' te voeren. De nieuwe fractieleider van de WD, A. Pruijs, sprak zijn veront waardiging uit over de gang van za ken en kon er niet over uit dat een minister 'van de ene op de andere dag een beslissing uit- of afstelt'. "Als we het over hogere overheden hebben, spreken we niet vaak van onbehoorlijk bestuur'', zei hij. "Dit maal kunnen we ons echter goed vinden in een dergelijke kwalifica tie in het voorstel van het college". De PvdA sloot zich aan bij de woorden en het CDA liet weten dat er te veel inspanningen zijn gedaan PRULLENBAK - Een woning aan de Leiderdorpse Galleslaan heeft gisteravond lichte rook- en water schade opgelopen door een zolder brandje. Het vuur ontstond in een prullenbak. De brandweer was snel ter plaatse en kon uitbreiding van de vuurhaard voorkomen. Doelgroep de argumenten 20 blijkt uit het rapport dat wethou der J. Visser en de AWV. van me- DEN HAAG/V OORSCHOTEN - Het is twee Voorschotense broers niet ge lukt hun gevangenisstraf in te ruilen voor dienstverlening. Om een alterna tieve straf te krijgen waren de twee in hoger beroep geèaan, nadat ze door de politierechter tot zes, respectievelijk vier maanden celstraf waren ver oordeeld. Die straf kregen ze voor de mishandeling van de vrouw van een huisarts en het in brand steken van een auto. Het gerechtshof in Den Haag sprak vanmorgen tegen beiden twee maan den gevangenisstraf uit. De delicten werden tijdens de behandeling van het hoger beroep twee weken geleden al te ernstig genoemd om met dienstverlening af te doen. De twee sloegen en trapten de doktersvrouw omdat zij geen eerste hulp kon bieden, nadat één van de twee in dronken schap hard in zijn,tong had gebeten. Een derde Voorschotenaar, eerder tot drie maanden cel veroordeeld, kreeg wel dienstverlening opgelegd (75 uur), plus een voorwaardelijke cel straf van een maand. Hij hielp de twee broers met het in de brand steken van een auto. Het drietal is trouwens ook nog schuldig bevonden aan het omver duwen van twee fietsers. ning verschillen over de vraag wie verantwoordelijk is voor de keuze van de doelgroep waarvoor wordt gebouwd. De wethouder vindt dat de AWV dat moet bepalen, de AWV legt de verantwoordelijkheid bij de gemeente. "Wij vinden dat het be palen van de doelgroep en het vast stellen van het huurniveau een ge meentelijke taak is", aldus Barten. Barten maakt duidelijk dat de AWV liever had gezien dat de on derzoekscommissie een oordeel had gegeven over de plek van de woningen en de eisen die de betrok kenen aan de woningen stelden. Ook is hij nieuwsgierig naar een antwoord op de vraag of het ge rechtvaardigd was dat de gemeente de grondkosten met 60.000 gulden heeft verlaagd om het project nog mogelijk te maken. De welstandscommissie, een ge meentelijke adviescommissie, heeft de bouwplannen tweemaal afge keurd. Hierdoor presenteerde de ar chitect uiteindelijk zeven typen wo ningen, hetgeen de huurprijzen op dreef. De AWV vindt, evenals de on derzoekscommissie, dat de wel standscommissie in het vervolg het kostenoverzicht wat beter in het oog moet houden. Zo zou voorko men kunnen worden dat de kwali teit van de bouwplannen zo veel stijgt dat de huren te hoog worden voor de oorspronkelijke doelgroep: met de laagste inko- Starrenburg AWV-secretaris, T. Pex, is bang dat de nu gemaakte fouten opnieuw de kop zullen opsteken hij projecten in de nieuwbouwwijk Starrenburg. De functionaris ziet duidelijke over eenkomsten. Zo is er ook in Starren burg sprake van gestapelde bouw in kleine hoeveelheden. In zijn ogen lopen dergelijke woningbouwpro jecten 'het risico te duur uit te val len'. Ook de Vrouwen Advies Com missie (VAC) heeft in een brief aan de gemeenteraad haar bezorgdheid geuit over Starrenburg. Net als bij de- bouwplannen voor de Sixlaan zou bij de plannen voor Starren burg geen duidelijkheid bestaan over de gewenste woonkwaliteit, de doelgroepen, de relatie tussen wo ningtype en omgeving en andere za ken. Bovendien vindt de VAC weer dat zij te laat is ingeschakeld bij de beoordeling van de bouwplannen. Opmerkingen over het ambtelijk apparaat wil de AWV niet maken. A.J. Bonouvrié, de vroegere direc teur algemene zaken van de ge meente, heeft dat inmiddels wel ge daan. In een. brief aan de gemeente raad ontkent hij de conclusie van de onderzoekscommissie dat er rond het project-Sixlaan gebreken waren in de interne gemeentelijke coördi natie, de beheersing en de informa tievoorziening. Hij wijt de stijging van de huren vooral aan het norm kostensysteem en de gestegen bouwkosten en lonen in de bouw. Hij vindt dat het ambtelijk apparaat en de wethouder volkshuisvesting zich steeds sterk hebben gemaakt voor acceptabele huren. Het rapport wordt donderdag in de raadsvergadering behandeld. DEN HAAG/WARMOND - Pro- jectontwikkelaar Korswagen kan via zijn Rotterdamse bedrijf Voor hof-Recrea BV doorgaan met het winnen van zand uit de Klincken bergerplas tussen Oegstgeest, Sas- senheim en Warmond. De Raad van State heeft een schorsingsverzoek afgewezen om de zandwinning te stoppen. Staats raad mr. C.J. van Zeben, waarne mend voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State, heeft dat gisteren bekend gemaakt. Vorige week vrijdag vroeg W. Ap peltere uit Warmond in een kort ge ding bij de Raad van State om on middellijke stopzetting van de zandwinning. Hij vindt dat het pro vinciebestuur daarover informatie heeft achtergehouden. Appeltere, die vlakbij de Klinckenbergerplas woont, vindt dat hij daarmee direct in zijn belangen is geschaad. DINSDAG 23 JANUARI Leiden oecumenisch avondgebed voorstelling: 'Eeuwige Jeugd', met Ellen Vogel en Henny Orri, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. i Nieuwkoop groenavond IVN met 'de groei en bloei van bomen', aanvang 20.00 uur in de zaal De Nieuwe Cope. Churchilllaan. lichtbeelden en muziek: 'Con- stantijn Huygens: de Renaissance in de praktijk', door mevrouw J. Hupkes, aanvang 20.00 uur in het Rijnlands Lyceum. Backersha- genlaan. WOENSDAG 24 JANUARI Alphen jeugdinstuif volleybal, van 18.30 tot 19.30 uur in gymnastiek lokaal van de Zonnebloemschool. Jongkindt Croninckstraat 36. voorlichtingsavond middelbaar beroepsonderwijs, om 19.00 en Boskoop wintersportweek: schaaktoer nooi basisscholen, aanvang 13.30 uur in de Koningin Wilhelmina- school. jaar): 'de Babysit het huis professor Broekhoest'. door Pop pentheater John de Winter, aan vang 14.00 uur in Tripodia. Hoor- nesplein. Leiden informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 uur bij Vereniging Centraal Wo nen. Gerestraat 20. tel: 121554. voorstelling: 'Eeuwige jeugd', met Ellen Vogel en Henny Orri, aanvang.20.15 uur in de Leidse Schouwburg. concert "Oude Muziek in Oud heden'. door het Nederlands Ka merkoor olv Paul van Nevel en so listen, thema: 'Sweelinck en Ibe ria', aanvang 20.15 uur in de Taf- fehzaal, Rijksmuseum van Oud heden. voorstelling: 'De Vader', door Theatergroep Carroussel, aan vang 20.30 uur In het LAK-Thea- ter, Cleveringaplaats. Leiderdorp bridgen In Bridgecentrum Lei derdorp. Bernhardstraat, aanvang 13.30 uur. n hotel Het Witte Huis. DONDERDAG 25 JANUARI Alphen bijeenkomst NNvH over het Ie- kerk, Ambonstraat. Boskoop wintersportweek: schaaksimul- Hans Kuyf, aanvang lunchconcert Sjoerd Kloppen burg (piano), van 12.45 tot 13.30 uur in de Kapelzaal van K&O, Ou de Vest. bingo-avond in buurthuis Groenoord, Pasteurstraat, aan vang 20.00 uur. cabaretvoorstelling: 'Kadett 4711door Hans Liberg, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouw burg. Leiderdorp bewegingsgym voor dames olv een mensendieck therapeute, van 12.30 tot 13.15 uur en van 13.30 tot 14.15 uur in Sjelter. Heem raadlaan. klaverjassen bij de Buitenge wonen, aanvang 20.00 uur in Fre- rikshof. CARA olv een fysiotherapeute, van 13.30 tot 14.15 uur en van 14.15 tot 15.00 uur in zwembad Poelmeer. lezing door schrijver en criticus Aad Nuis, aanvang 20.15 uur in de openbare bibliotheek, Homerus-

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14