'Blunder provincie in dioxine-affaire' Expositie als verwerkingsproces Studenten met ME op stap Einde aan wildgroei bijzondere leerstoelen DINSDAG 23 JANUARI 1990 REGIO PAGINA 13 Opmars geheime telefoonnummers LEIDEN/DEN HAAG Op dit moment is tien procent van alle PTT-telefoonaansluitin- gen geheim. In 1986 was dat nog zes procent. Er staan nu 650.000 aansluitingen niet ver meld in het telefoonboek. De ze nummers zijn evenmin op vraagbaar bij de 008-inlichtin- gendienst. De verzoeken om een geheim telefoonnummer zijn de afgelopen drie jaar met vier procent gestegen. Volgens een onderzoek van de Leidse socioloog drs. G. Engbersen hebben vooral veel langdurig werklozen en ar beidsongeschikten een geheim telefoonnummer 'uit groeien de onzekerheid en angst voor overheidscontroles'. Een PTT-voorlichter meldt desgevraagd dat bij zijn orga nisatie weinig tot niets bekend is over de motieven van men sen om een geheim nummer aan te vragen. De PTT heeft ook geen behoefte om daar achter te komen. "Sommige mensen geven spontaan een reden op. Zoals de huisarts die privé en werk strikt geschei den wil houden. Maar de aan vragers hoeven hun verzoek om een geheim nummer niet te motiveren. We willen de pri vacy beschermen en dan is het moeilijk om hard onderzoek te doen. Nee. het blijft gissen naar de redenen voor geheim houding". Het is vrijwel onmogelijk om via 008 achter een geheim nummer te komen. De telefo nistes zijn geïnstrueerd onder geen enkele omstandigheid een geheim nummer door te geven. Alleen wanneer het een kwestie van leven of dood be treft kan de PTT een uitzonde ring maken. Maar eerst wordt contact opgenomen met de abonnee in kwestie. Pas wan neer deze toestemming geeft, wordt de aanvrager verbonden met de 'geheime' abonnee. Het blijft echter geheim. LEIDEN - De waarde van de noog- leraarstitel dreigt te verminderen. De afgelopen jaren zijn er aan de Leidse universiteit te vaak bijzon dere hoogleraren benoemd. Er is zelfs sprake van een zekere wild groei: het aantal bijzondere leer stoelen is in vijf jaar tijd bijna ver drievoudigd. Reden voor het Leids Universitair Fonds (LUF), dat een groot aantal bijzondere leerstoelen Financiert, het aantal bijzondere leerstoelen te beperken. Bovendien zullen andere eisen aan de vervul ling van deze leerstoelen worden 'Waarde titel hoogleraar dreigt te verminderen' De bijzondere leerstoel was van oudsher een middel om deskundi gen van buiten de universiteit in een deeltijd-baan aan te trekken. Het ging hierbij om vakgebieden waaraan veel waarde werd gehecht maar die te klein van omvang waren om een gewoon hoogleraar voor aan te trekken. Naarmate de rijksover heid uit financiële overwegingen grenzen stelde aan het aantal hoog leraren, werd het bijzonder hoogle raarschap in toenemende mate ge bruikt als beloning voor de kwali teiten en inzet van'wetenschappers van de universiteit zelf aan wie geen gewoon hoogleraarschap kon wor den verleend. Het LUF heeft nu besloten niet meer dan 67 leerstoelen te financie ren. Dat zijn er zeven meer dan nu het geval is. De faculteiten krijgen een vast aantal bijzondere leerstoe len toegekend die zij voortaan zelf mogen invullen. "Waar aan de ene kant strengere eisen worden ge steld, krijgen de faculteiten aan de andere kant meer vrijheid", zegt prof.dr. W. Daems, voorzitter van de commissie wetenschappelijke be stedingen van het LUF. Volgens Daems is het besluit me de ingegeven door het feit dat het LUF een verdere groei van het aan tal bijzondere leerstoelen niet kan betalen. Bij het LUF en de universiteit - en met name bij de universiteitsraad - groeide het besef dat het bijzonder hoogleraarschap geen functie mag vervullen in het personeelsbeleid van de universiteit. De functie moet weer gebruikt gaan worden waar voor deze ooit in het leven werd ge roepen: het aantrekken van des kundigen van buiten de universi teit. "Alleen in bijzondere omstan digheden kan daarvan worden afge weken", zegt Daems. "Bij voor beeld wanneer je daarmee iemand met bijzondere kwaliteiten voor de universiteit kan behouden". Ook heeft het'LUF besloten dat voortaan geen sprake meer kan zijn van automatische verlenging van de bijzondere leerstoelen. Na vijf jaar, de gebruikelijke benoemings termijn, moet de leerstoel worden geëvalueerd. "Na 10 jaar moet je wel erg goede argumenten hebben om een leerstoel door te zetten", zegt Daems. Daems wijst er op dat het besluit in het LUF mede gebaseerd is op het feit dat de universiteit (weer) de mogelijkheid heeft geopend waar dering voor haar personeel kenbaar te maken via het persoonsgebon den hoogleraarschap. Dat vervalt op het moment dat de persoon in kwestie naar elders vertrekt. De me dische faculteit, waarvan Daems decaan is, meent in het klinisch hoogleraarschap ook een alternatief gevonden te hebben voor de bijzon dere leerstoelen. De klinisch hoog leraar richt zich met name op pa tiëntenzorg en onderwijs. Weten schappelijk onderzoek wordt van hém niet primair verlangd. Op korte termijn heeft het besluit van het LUF nog geen gevolgen voor de zittende bijzonder hoogle raren. Wanneer de periode van vijf jaar is verstreken, sluit Daems ech ter niet uit dat het LUF besluit in een aantal gevallen de leerstoel te beëindigen dan wel op een andere wijze door de faculteit voort te zet ten. Chemiewinkel doet onderzoek op Alphense vuilstort ALPHEN/AMSTERDAM De Chemiewinkel van de Universiteit van Amsterdam is wei nig lovend over de manier waarop de provincie Zuid-Holland de mogelijke aanwezigheid van dioxine op de voormalige Alphense vuilstort naar buiten heeft gebracht. Woordvoer der D. Claessens spreekt zelfs van een 'blunder'. De Chemiewinkel maakte met de Stichting Samenwerkende Streekcommissies - waar van de Alphense Cecile van Laar interim-voorzitter is - de afspraak alles binnenskamers te houden tot er zekerheid was. Zuid-Holland hield zich er niet aan en bracht de dioxine-af faire direct naar buiten. De provincie noemde zelfs de naam van de Zoeterwoudse bier brouwer Heineken waarvan het gif afkomstig zou kunnen zijn. Voorzitter Pasman: "Nog veel onverwerkt oorlogsverleden. 'Verhaal van de oorlog vertellen en vertalen' NOORDWIJKERHOUT/GOUDA Noordwijkerhout krijgt eind maart als eerste gemeente in de Leidse regio de reizende tentoon stelling 'Kinderen in oorlogstijd' binnen haar grenzen. De expositie is samengesteld door de Stichting Zuidhollands Verzetsmuseum in Gouda en is de tweede in de rij van reizende tentoonstellingen. Vorig jaar werd 'Oorlog en water' als rei zende tentoonstelling uitgebracht en voor begin dit jaar staat nog een expositie over illegale communica tie in de oorlog, op stapel. Kinderen in oorlogstijd is een ten toonstelling op kinder-ooghoogte, legt voorzitter van de stichting H. Pasman uit. "We maken voor hen duidelijk wat het verschil tuisen het leven nu en het leven in de oor logsjaren was. De deportatie van joodse kinderen, leven met spertij den en de erbarmelijke voedsel voorziening in die jaren worden al lemaal belicht". door Monica Wesseling Hoewel de tentoonstelling uit drukkelijk ook voor kinderen be doeld is, zijn de teksten op de pane len niet in kinderlijke stijl opge steld. Uitleg voor de leerlingen wordt gegeven in begeleidende les brieven die op de scholen in de we ken voorafgaand aan het bezoek aan de tentoonstelling kunnen wor den behandeld. Kinderen zijn vol gens Pasman niet de enige doel groep die de stichting met deze -ex positie tracht te bereiken. "De kin deren uit de oorlogsjaren zijn nu volwassen. Voor sommigen van hen betekent de tentoonstelling de mo gelijkheid de oorlogsjaren opnieuw naar boven te halen en te verwer ken. Dat is dus veel meer dan het kennis nemen alleen. Het is een pro ces waar bezoekers doorheen gaan". Motto De stichting Zuidhollands verzets- werd bijna vijf jaar gele den opgericht door een viertal leden van het toenmalige 5-mei-comité uit Gouda. In het afgelopen lustrum is een museum in Gouda ingericht, werden vele wisselexposities inge richt en zijn twee reizende tentoon stellingen georganiseerd. Het muse um wordt inmiddels jaarlijks door 6000 kinderen en volwassenen be zocht. Welke activiteiten het Zuidhol lands Verzetsmuseum ook ont plooit, telkens is er sprake van één achterliggende grondgedachte. Pasman: "We moeten wat er in de Tweede Wereldoorlog is gebeurd, als kennisbron gebruiken. We kun nen ervan leren hoe mensen zich onder bezetting gedragen en tot welke daden en gedachten oorlogs tijd kan leiden". De voorzitter denkt dat er al heel wat gewonnen is als er meer begrip zou zijn voor de reden waarom mensen in oorlogstijd op bepaalde manieren handelen. "Over het voorkomen van fouten door lering te trekken uit de oorlog hebben we het nog maar niet. Dat komt pas veel later. Eerst moeten we proberen het te begrijpen". De bezoekers van het museum in Gouda worden niet zomaar 'in de steek gelaten'. De vrijwilligers ne men de tijd om met bezoekers te praten en mocht iemand in directe nood komen te verkeren, niet on denkbaar bij zulke aangrijpende beelden, dan is hulp direct aanwe zig. Vijf jaar geleden reageerde meer dan 75 procent van alle Zuidhol landse gemeenten positief op een aanvraag voor een eenmalige subsi die. Het geld was nodig om het pand aan de Turfmarkt in Gouda aan te kopen en als museum in te richten. Eenmalig een duit in het zakje doen bleek voor de meeste gemeenten niet zo'n probleem. Anders ligt dat met de vraag een jaarlijks terugke rend bedrag aan de stichting over de maken. Slechts 35 van de 103 Zuidhollandse gemeenten hebben zich hiertoe bereid verklaard. Toch is er sprake van een zeker onbegrip bij Pasman over de min of meer afwijzende houding van de ge meenten. "In elke gemeente is de oorlog nog aanwezig. Het verhaal over de oorlog moet overal zijn kans krijgen. Het moet worden verteld en vertaald". Pasman voert aan dat de stichting het verhaal beter kan vertellen naar mate er meer gemeenten financiële steun geven. "Dan kunnen we ook onderzoek doen naar de beste edu catieve vormgeving". Ook al heeft de stichting het geld hard nodig, ge meenten die niet structureel subsi diëren kunnen wel de reizende ten toonstelling bestellen. Zij betalen echter 30 procent meer voor de ex positie dan gemeenten die met een structurele subsidie te kennen ge ven de stichting een warm hart toe te dragen. "Ooit zullen alle gemeentebestu ren het belang van onze stichting onderkennen. Je kan niet om de oorlog heen. Méér begrip en hope lijk ooit lering trekken uit de ge beurtenissen is wat wij hopen te be reiken". Woordvoerder Claessens: "Alles in deze kwestie is gebaseerd op ver moedens. Er is absoluut geen zeker heid. De streekcommissie beschik te over enkele betrouwbare tips, maar meer ook niet. Met die infor matie in de hand hebben wij gezegd twee proefmonsters te zullen ne men. We spraken af dat wij de kos ten - 6000 gulden - voor onze reke ning zouden nemen. Maar de pro vincie sprong er gelijk bovenop en kondigde een groots opgezet onder zoek aan. Terecht? Ik kan alleen zeggen dat er maar weinig aanwij zingen zijn. Het zoeken naar de mo gelijke aanwezigheid van dioxine berust uitsluitend op een vermoe den. Concrete zaken hebben we niet. Onze bedoeling was om de on rust bij omwonenden van de vuil stort weg te nemen". Koper Waarop was het vermoeden van de Chemiewinkel gebaseerd dat wel licht bij de bereiding van Heineken- bier in het verleden (tussen 1976 en Grotere gemeenten woningbouwfonds DEN HAAG - Grotere gemeenten krijgen in 1992 de beschikking over een woningbouwfonds. Ze kunnen dan zelf bepalen of ze de jaarlijkse subsidies uit dit fonds inzetten voor nieuwbouw van sociale huur- of so ciale koopwoningen of voor groot scheepse renovatie van bestaande woningen. Daardoor kunnen ze hun keuzes beter afstemmen op de loka le woningbehoeften en -omstandig heden. Voor kleinere gemeenten gaat de provincie in 1994 het wo ningbouwfonds beheren. Vooralsnog wordt uitgegaan van een grens van 30.000 inwoners. Ge meenten met méér ingezetenen zoals Leiden, Alphen aan den Rijn en Katwijk, krijgen een eigen wo ningfonds. Een van de kenmerken van deze 'netto-contante-waardemethode' is dat tevoren wordt vastgesteld hoe veel subsidie er voor een nieuwe huurwoningen beschikbaar is. De methode bestaat al voor sociale koopwoningen. Verschil met het huidige systeem - het uit 1975 daterende dynamische kostprijsstelsel - is dat het totale subsidiebedrag niet meer jaarlijks wordt verminderd of aangevuld als de kosten lager of hoger blijken dan voorraf beraamd. Daardoor zijn ver rassingen uitgesloten en wordt de rijskbegroting beter beheersbaar. Colleges viering dies natalis RUL LEIDEN - De Leidse universiteit houdt op zaterdag 3 februari in het kader van de 415-de dies-natalis- viering de traditionele dies-colle ges. In het centraal faciliteitenge bouw aan de Cleveringaplaats wor den zowel 's morgens als 's middags lezingen gehouden. De onderwerpen die vanaf 11.30 uur aan de orde komen zijn uiterst divers. Zo houdt professor, C.C. Ba- kels een inleiding over milieuscha de in de prehistorie, belicht profes sor Van Bekkum de endocrinologie (de leer van de klieren) en gaat pro fessor Sluyters in op het medisch beroepsgeheim. Van 11.30 tot 14.45 uur worden in totaal 15 colleges ge geven. Na afloop van de lezingen kan worden deelgenomen aan rondlei dingen door de Bibliotheca Thysia- na, het Prentenkabinet, de Hortus Botanicus, het Pelgrim Fathers Do cumentation Centre en de Pieters kerk. Intekenen voor de rondleidin gen is vanaf 10.00 uur mogelijk bij de ontvangstbalie van het facilitei tengebouw. Onderzoek naar voetbalvandalisme LEIDEN/ROTTERDAM - Meekijken over de schouders van de Mobiele Eenheid om te zien hoe supportersgeweld or ganisatorisch in toom wordt ge houden. Echter wel op veilige afstand achter de schilden van de ME. Vijf studenten bestuurskunde van de universiteit in Leiden en de Rotterdamse Erasmus-uni- versitcit houden zich het ko mend jaar bezig met voetbalrel len in de vijf grote steden: Am sterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht en Eindhoven. Het on derzoek heeft plaats onder toe zicht van het Crisis Onderzoek Team (COT) dat het vijftal be geleidt. De politie geeft alle steun en houdt geen informatie achter. door Jan Westerlaken Wat verwacht het COT de stu denten? Erwin Muller, één van de COT-begeleiders, zegt het zo: "De studenten hebben de opdracht om te laten zien hoe de diverse vormen van de overheid met voetbalvandalisme om gaan. Dan praat je over zaken als coördinatie, conflicten, coa lities en dergelijke. En hoeveel mensen zet de politie in? Weten de agenten wat er precies aan de hand is? Waarnaar tevens wordt gekeken is de vraag of er een relatie kan worden gelegd tussen verslagen in kranten en de problemen. De vijf studenten lopen stage bij de politiekorp sen die zich intensief met het geweld op en rond de voetbal velden bezighouden. Het onder zoek moet voor het verstrijken van dit jaar zijn afgerond". Incidenten Het Crisis Onderzoek Team - een gezamenlijk initiatief van de Rotterdamse en Leidse uni versiteit - heeft zelf het initia tief genomen om voetbalvanda lisme eens door het oog van de bestuurder te bekijken. Geen enkele instantie heeft er op dracht voor gegeven. In het on derzoek worden twee inciden ten meegenomen: de rel bij de voetbalwedstrijd Nederland- Cyprus en het instellen van de voetbalpas die nogal veel stof heeft doen opwaaien. Uiteinde lijk moet het de studenten dui delijk worden of het uitgestip- Het stadion na een rumoerig middagje. Studenten gaan kijken of de bestrijding van vandalisme bestuurlijk goed geregeld is. (archieffoto) pelde beleid werkt en of het ook wordt nageleefd. COT-lid Lex Cachet: "Je mag geen wonderen verwachten van het onderzoek. Want dan ben je niet geloofwaardig. Kijk, als we iets kunnen bijdragen dat tegen het voetbalvandalisme kan worden gebruikt, is dat al mooi. Moeilijk zal het zeker zijn. Menselijk gedrag in groepen is zeer ingewikkeld. We zullen onszelf bepaald niet overschat ten". Voetbalvandalisme. Rotter dam hanteert de term voetbal relgedrag. En daar begint het op te lijken, zegt Erwin Muller. "Wij zien het wat ruimer dan al leen maar het leegslopen van treinstellen. Bij ons gaat het te vens om echte rellen zoals het gooien met voorwerpen, het gil len van racistische kreten, slo pen enz. Dat vatten we onder de paraplu vandalistisch gedrag. Het zal duidelijk zijn dat er heel wat moet worden geïnves teerd om dat te kunnen voorko- Drie jaar Dc KNVB heeft zich ten doel gèsteld het voetbalvandalisme binnen drie jaar uit de wereld te hebben. Reëel? Lex Cachet: "Het is goed dat de voetbalbond zich daarvoor inzet. Je mag daarbij best praten over een wat langere termijn. Alleen vrees ik dat drie jaar aan de op timistische kant is. Persoonlijk geloof ik eerder dat er vijf jaar voor nodig is. Neem nu eens de wedstrijd Nederland-Finland. Wat moet er al niet in beweging worden gezet alvorens die pot kan worden gespeeld? Bedenk wel dat alle risico-groepen erop af komen". Zijn we na drie of vijf jaar in derdaad van het voetbalgeweld af? Of is dat een utopie? Lex Ca chet: "De KNVB streeft er in elk geval naar. Daarom is het een prima zaak dat er een aantal ja ren wordt genoemd. Het moti veert de mensen om na die drie jaar ook daadwerkelijk iets voor elkaar te hebben. Boven dien is het een tijd die is te over zien. Ik denk dat voetbalvanda lisme best om te buigen is, maar dan moeten veel partijen sa menwerken. Daar ligt een moeilijkheid. Om de juiste vorm voor samenwerking te vinden is niet gemakkelijk. Als wij ons steentje kunnen bijdra gen om de strategie effectiever te maken, dan zijn wij al rede lijk tevreden". Dat effectiever maken komt neer 'op nuttige aanwijzingen waar mensen in de praktijk wat mee kunnen doen. Vooral de zwakke punten worden in ogen schouw genomen. Hoe die kun nen worden verbeterd. "We houden de mensen een spiegel voor zonder te denken dat wij de wijsheid in pacht hebben". 1982) dioxine zou zijn vrijgekomen? Woordvoerder Claessens: "De Chemiewinkel was van mening dat er bij die bereiding koperen ketels zijn gebruikt. Ketels die werden schoongemaakt met koolstof en een chloorverbinding. Dan kan zich dioxine vormen. Maar de bierbrou werij gebruikt geen koperen ketels. Vervolgens hebben we het bierpro ces nagelopen. En ook daaruit is niets verdachts naar voren geko men. Bovendien weten we niet eens of Heineken op de één of andere manier gebruik maakt van chloor. Zelf denk ik dat niet, omdat er dan verstoringen in de zuiveringsinstal latie kunnen optreden". Samenwerking universiteit en Jelgersma- kliniek een feit OEGSTGEEST - De samenwerking tussen de polikliniek van de Jel- gersmakliniek en de Leidse univer siteit is een feit. De overeenkomst daartoe tussen de gemeente Leiden en de Leidse universiteit is vanmid dag op Endegeest ondertekend. In 1987 fuseerde de Jelgersmakli- niek met het psychiatrisch zieken huis Endegeest. De polikliniek kwam er daardoor wat 'los' bij te hangen. Het ministerie van wvc wil de dat de polikliniek eveneens in de Endegeest-organisatie zou worden ingepast. Nu dat is gebeurd kan de overeenkomst tussen Endegeest en de universiteit daadwerkelijk ge stalte krijgen. De samenwerking houdt onder meer in dat drie stafleden van Ende geest een plaats krijgen bij de vak groep psychiatrie van de universi teit. Onder anderen zal binnenkort dr. G. van Kampen als hoogleraar biochemie van patiënten met psy chiatrische stoornissen worden be noemd. In ruil daarvoor krijgt Endegeest van de universiteit een wetenschappelijk medewerker die behalve onderzoek ook een deel van de patiëntenzorg voor zijn rekening zal nemen. Drs. A.J. Lameijn, directeur van Endegeest, toonde zich vanmiddag uiterst verheugd over de samenwer kingsovereenkomst. In zijn toe spraak legde hij de nadruk op de rol die prof.dr.H.G.M. Rooijmans, hoofd van de Jelgersmakliniek, bij de totstandkoming ervan heeft ge speeld. "Welke universiteit heeft zo'n potentieel aan mogelijkheden qua onderwijs en onderzoek tot zijn beschikking? In gewone universi teitsklinieken verdwijnen mensen met zware psychiatrische stoornis sen snel of ze komen er niet. Hier staat de universiteit een zeer mooi psychiatrisch centrum ter beschik king met zeer veel invalshoeken. Ik verwacht dat er een grote stimulans voor onderzoek naar psychogeria trische stoornissen, zware depres sies en schizofrenie van zal uit gaan". Ondanks die onzekerheden heeft de provincie Zuid-Holland toch de heikele kwestie aan de publiciteit prijs gegeven. Claessens: "Onze ac tie om twee proefmonsters te ne men bracht deze reactie bij de pro vincie teweeg. En dat terwijl we al leen maar zouden kijken of we de geruchten konden ontkrachten en onrust konden wegnemen. Je kunt wel zeggen dat de zaak in een apart vaarwater terecht is gekomen door de overreactie van Zuid-Holland. De provincie heeft voor haar beurt gesproken, is heel voorbarig ge weest. Deze gang van zaken was niet afgesproken". Geen afspraak Volgens de provincie zijn er geen af spraken gemaakt. Toen de streek commissie provincie Zuid-Holland vorige week op de hoogte bracht dat de Chemiewinkel twee proefmon sters op de vuilstort in de Coupépol der zou nemen, besloot zij het on derzoek over te nemen. "Wij", aldus een woordvoerder, "waren niet op de hoogte welke afspraken de streekcommissie en de Chemiewin kel waren overeengekomen". Kees Olie van de Chemiewinkel kon vanmorgen nog niet vertellen wanneer de monsters worden ge trokken. En ook over de hoeveel heid moeten nog afspraken worden gemaakt. Alvorens er een conclusie op tafel ligt wordt het zeker wel april. Politie niet op reis REGIO Evenmin als de rijkspoli tie district Den Haag, nemen de korpsen van de gemeentepolitie Leiden, Katwijk. Alphen aan den Rijn of Noordwijk deel aan de stu diereis die politiechefs half maart naar Amerika maken. De korpsen vinden de reis te duur. De kosten bedragen 5000 gulden per persoon. Leiden hikt niet alleen tegen de kos ten aan, maar stelt bovendien ande re prioriteiten. Het korps wil zich rustig kunnen voorbereiden op de veranderingen die het afsluiten van het Schengen-akkoord teweeg zal brengen. ®uöïlicuto3 23 januari 1990 Honderd jaar geleden stond er in de krant: - INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! - Als getrouw lezer van Uw Blad is mijn vriendelijk verzoek deze regelen te willen plaatsen, waarvoor ik U bij voorbaat dankzeg. Uit uw Nommer van heden vernam ik en wellicht ve len met mij) dat dr. Scheffer Zondag-morgen in de Mare-kerk zijne afscheidsrede heeft gehou den. Mijn Kerkbriefje naziende en dit is nogal het officiële) be speur ik daarvan niets. De vraag kwam bij mij op: moet ik nu als lid der Herv. Kerk, zooda nige gebeurtenis uit het locale Dagblad vernemen? Nu mag ik toch niet veronderstellen dat dr. Scheffer dit feit in alle stilte heeft willen laten afloopen. O neen; want ik lees in hetzelfde dagblad niet op het officiële Kerkbriefje) dat ZEerw. voor een vrij groot getal toehoorders optrad. Dus waarom zulk een feit niet ver meld, niettegenstaande men aan keerzijde van het officiële briefje vindt eene rubriek, waar boven- aanstaat: „Bekendmakingen van Kerkelijken aard". Doch van zoodanig feit als Zondag morgen in de Mare-kerk heeft plaats gehad en hetwelk in deze gemeente maar zelden gebeurt, wordt geen nota gehouden: waarlijk voor armen en kerk voordelig! Leiden, Uw getrouwe lezer. 22 April 1890. L. d. H. Vijftig jaar geleden: - Als bijzonderheid kan uit Al phen worden gemeld dat het per soneel van de fa. S. gistermid dag een gekleurde vlinder heeft gevangen. Of dit een vroege voorbode is of dat het beestje zich een halfjaar vergist heeft, deel de zij niet mede. Deze vangst was zeker merkwaardig bij een temperatuur van 15 graden De Fipnsche wijnbouw heeft 35 millioen liter wijn ter be schikking van den minister van oorlog gesteld ten einde onder de troepen in het gebied van de krijgsverrichtingen verdeeld te worden.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13