Bewoners Valeriusstraat willen geen gevelisolatie 9Aantal te vroeg geboren schapen heb ik zelfs nog defies gegeven Monument in Stevenshof voor feministe Joke Smit Politieorkest geeft concert Vrouw krijgt klap met slot 'Een bv heb ik nog nooit in een auto zien rijden PilPiMi DINSDAG 23 JANUARI 1990 Angst voor vocht in woningen LEIDEN - De meerderheid van de in de Valeriusstraat en omgeving wonende huurders van woningbouwvereniging Ons Doel wil geen buitengevel isolatie. Voorts willen de mees te bewoners kunnen kiezen of ze dubbele of enkele beglazing in hun woning krijgen. Een groep bewoners heeft met een enquête de mening van de bewo ners gepeild over het voornemen van Ons Doel om de buitenzijde van de huizen te isoleren. Van de 120 be- stemden 77 tegen. De resul taten van de enquête zijn aangebo den aan de directie van de woning bouwvereniging. Veel bewoners zijn bang dat zich veel vocht in hun woningen gaat op hopen indien de buitengevels wor den geïsoleerd. Volgens hen komt veel vocht naar binnen doordat de kozijnen niet goed zijn afgesloten. "Als dat niet meer weg kan door de geïsoleerde wanden en er wordt niet goed gelucht ontstaan er grote problemen", aldus J. van Putten, initiatiefnemer van de enquête. Verder vrezen de huurders dat de LEIDEN - De gemeente Leiden heeft de Amsterdamse beeldhouw ster Cune van Groeningen opdracht gegeven een monument te ontwer pen van Joke Smit, de in 1981 op 48- LEIDEN Het Leidsch Politie Mu ziek Gezelschap (LPMG) geeft vrij dag 26 januari zijn jaarlijkse dona teursconcert. Dit optreden wordt verzorgd in de Stadsgehoorzaal. Er staat ook een gastoptreden op het programma van het Rijnlands christelijk mannenkoor 'Vox Hu- Met dit concert wordt het jublieu- mjaar van het LPMG ingeluid. Het gezelschap bestaat 70 jaar. Dit wordt overigens niet uitbundig ge vierd, het blijft bij een aantal extra concerten in de stad. Hiervoor wor den overigens nog sponsors ge zocht. Het donateursconcert is voor ie dereen toegankelijk. Kaarten a 7,50 gulden zijn te verkrijgen op het poli tiebureau aan de Langegracht en 26 januari vanaf 19.00 uur bij de Stads gehoorzaal. Het optreden begint om 20.00 uur. LEIDEN - Een 22-jarige Leidse vrouw heeft bij de politie aangifte gedaan van mishandeling. De vrouw reed op haar fiets over de Telderskade toen een overstekende man haar, zonder enkele reden, een klap gaf met een kettingsslot. De vrouw kwam daardoor ten val, waarna de man er vandoor ging. De Leidse liep bij het voorval enkele kneuzingen op aan het hoofd. Vernieling bouwmachines LEIDEN Een aantal bouwonder- jarige leeftijd overleden voorvecht ster van het feminisme in Neder land. Waarschijnlijk komt het mo nument te staan bij het nog te bou wen station in de Stevenshof, op een plein dat eveneens naar de femi niste wordt vernoemd. Van Groeningen, die op advies van de commissie cultuur door het college van burgemeester en wet houders uit een aantal kunstenaars werd gekozen voor het kunstwerk, wil dat het monument op het plein 'het gezicht van de wijk' wordt. "De plannen zijn nog in een beginstadi um, maar de bedoeling is dat het een echt entree wordt, zodat je als je uit de trein komt weet waar je bent. Het moet een plaats worden waar Joke Smit goed tot haar recht komt". In 1988 diende een aantal mensen uit het Centraal-Wonengebouw in de Stevenshof, waar alle straten de naam van een bekende Nederland se vrouw dragen, een verzoek voor het monument bij de gemeente in. Daar vond het voorstel gehoor en werd Van Groeningen uit verschil lende kunstenaars gekozen. "De commissie, die voor deze ge legenheid is uitgebreid met een ver tegenwoordiger van Centraal Wo nen en een medewerker van de di rectie Groen, vindt de kwaliteit en de richting van haar werk het beste. Men heeft vertrouwen in deze kun stenares", aldus A. van Ree, plaats vervangend hoofd van de directie Culturele Zaken". gevelisolatie, waarbij tegen de bui tenzijde van de woningen een plaat met een pleisterlaag wordt aange bracht, leidt tot verpaupering van de buurt. "Die laag krijgt waar schijnlijk een lichte kleur, en wordt daardoor een zeer aantrekkelijk doelwit voor graffiti-spuiters". Kiezen De huurders willen ook graag kun nen kiezen of ze wel of niet dubbele beglazing krijgen. "Het wordt nu zo gebracht alsof dubbele beglazing en buitengevelisolatie onlosmakelijk met elkaar zijn verbonden. We wil len graag dat er ook dubbel glas kan komen indien de gevel niet wordt aangepast". Volgens woordvoerder K. Vrou we van Ons Doel berust dit idee op een misverstand. Als de bewoners buitengevelisolatie toestaan kun nen ze volgens hem kiezen tussen dubbel of enkel glas. Maar als ze de isolatie niet accepteren is het vol gens Vrouwe simpelweg niet ver antwoord om dubbel glas aan te brengen. "Nu kan het vocht zich nog afzetten op de koude, enkele ruiten. Bij dubbele beglazing gaat het vocht op zoek naar een ander koud oppervlak. Tien tegen één dat dit de muren zijn die aan de buiten zijde niet zijn geïsoleerd". Volgens de woordvoerder van de woningbouwvereniging gaat de buitengevelisolatie de bewoners maandelijks tussen de 20 en en 29 gulden extra huur kosten. De ver wachting is dat dit geld er snel weer uit is door de besparing op stook kosten. Afzien Indien de bewoners in meerderheid tegen de isolatieplannen zijn, moet Ons Doel er van afzien. Wat daarna wordt gedaan is volgens Vrouwe nog onduidelijk. "Zo ver hebben we nog niet gedacht. Op dit moment zijn we nog volop in overleg met de bewonerscommissie en we wachten het resultaat daarvan af'. Inmiddels wordt gewerkt aan een enquête die gezamenlijk is opge steld door Ons Doel en de bewo nerscommissie. "Daarom betreur ik de vragenlijst die Van Putten heeft rondgestuurd. Hij is geen lid van de bewonerscommissie en de zaak wordt er niet duidelijker op wan neer links en rechts met equêtes wordt gestrooid". Vrouwe hoopt dat over een paar weken wat meer duidelijkheid bestaat over de me ning van de bewoners. Sassenheimers moeten fokkerij weer geheel opnieuw opbouwen SASSENHEIM - Me vrouw H. Ruijgrok was gis termiddag de emotie nog maar nauwelijks te boven. Terwijl haar echtgenoot het te druk had met het weghalen van de gedode schapen uit het weiland aan de Sassenheimse Hoofdstraat in het bollen- dorp, kon zij haar verdriet maar nauweijks verber gen. In het weiland werd op de late zondagavond een groot aantal beesten door twee Mechelse her ders doodgebeten. De overige schapen werden op last van een dierenarts overgebracht naar de noodslachterij in Voorhout en daar afgemaakt. Bij de familie Ruijgrok werden uiteindelijk 29 schapen gedood, terwijl buurman Van den Berk 14 beesten verloor. door Kees van Kuilenburg "Het meest ben ik nog verbol gen over dat telefoontje van de ei genares van die honden. U hoeft er niet over in te zitten, want wij zijn verzekerd, liet die mevrouw ons weten. En dat terwijl je net een verschrikkelijke nacht achter de rug hebt. In een korte tijd raak je een groot aantal dieren kwijt, maar daarover kreeg ik geen woord van spijt te horen. Tenslot te verlies je wel iets waaraan je ge hecht bent, hoe gek dat misschien ook klinkt". De Sassenheimse vervolgt: "Sommige schapen die een paar jaar geleden te vroeg waren gebo ren, heb ik nog met een fles ge voed en als er dan iets dergelijks gebeurt, komt dat extra hard aan". Zij erkent dat zij en haar man in alle staten waren. 'Te meer omdat het niet de eerste keer was dat de honden achter de schapen zijn aangegaan", merkt mevrouw Ruijgrok op. "Toen hadden die honden ai moeten worden afgemaakt". De twee Mechelse herders van l Voorhout sloe- De Sassenheimse boerin H. Ruijgrok bij e n haar aangevallen schapen. n Dijkman gen zondagavond rond half twaalf toe in het weiland aan de Sassenheimse Hoofdstraat, nadat zij over een sloot waren gezwom men. De twee herders waren door nog onbekende oorzaak losgebro ken. Op dat moment liepen er to taal 43 schapen in de weide. "Elke avond gaat mijn man rond middernacht nog even bij de beesten kijken, maar toevallig zondagavond niet. Het was die avond daarvoor wat laat gewor den en we zijn wat vroeger dan normaal naar bed gegaan. Op een gegeven moment hoorden we een auto toeteren en werden we ge waarschuwd door de buren dat er honden in het weiland achter de schapen aan zaten", vertelt de Sassenheimse over de gebeurte nissen die avond daarvoor. In het weiland troffen de boer en zijn familie dramatische tafe relen aan. Tien schapen waren doodgebeten, terwijl er ook nog een aantal ernstig gewond rond liep. Enkele schapen waren in doodsnood een sloot ingelopen en verdronken, terwijl andere beesten pas bij het ochtendgloren totaal verkleumd in de sloten werden aangetroffen. Het water was diep in de vacht doorgedron gen. "Verschrikkelijk uren hebben zij doorgemaakt, de angst stond nog in hun ogen te lezen", schetst de boerin de situatie die zij in het weiland aantrof. De gehele nacht en ochtend is de familie Ruygrok in de weer geweest met het uit de sloot halen van de dieren. Schade Ruijgrok fokt al sinds jaren scha pen op zijn boerderij aan de Rijksstraatweg. Dit jaar had hij 29 dïachtige schapen die dit voor jaar ooien of rammen zouden wer pen. Mevrouw Ruigrok: "Dat is onze handel. De rammen worden verkocht aan de mesterijen voor het vlees, terwijl er met de ooitjes verder wordt gefokt. Overigens houden we die niet allemaal zelf, maar een aantal wordt verkocht aan andere fokkers. Met onze ma nege is dat een handel waarmee wij ons brood verdienen". De schade wordt per schaap ge schat op 650 gulden. "Hoe het precies zal gaan met de verzeke ring weten we uiteraard nog niet. Maar je gaat er altijd op achteruit. Het is wellicht nog mogelijk om een aantal drachtige schapen bij een handelaar te kopen. Maar wat krijg je er voor terug? De handela ren verkopen nooit hun beste beesteji, dat is een bekend gege ven in dit vak. Het gros van onze beesten ging al een jaar of drie vier mee. Dan weetje waar je mee werkt. Straks moeten we de fok kerij weer helemaal opnieuw op bouwen. Dat zal moeilijk zijn. Al met al een treurige situatie waarin we verzeild zijn geraakt", zegt de Sassenheimdse boerin. Animo voor nieuwe school in Noordwijk enorm NOORDWIJK - De belangstelling voor de nieuwe openbare scholen gemeenschap Northgo in Noord- wijk is zo enorm, dat nu al de vrees bestaat dat er zich meer leerlingen zullen aanmelden dan er plaatsen zijn. Een informatie-bijeenkomst werd gisteravond door ongeveer zeshonderd ouders en scholieren bezocht en dat was ver boven de verwachting van de organisatoren. "Ik denk dat de school snel vol raakt en dat we zelfs mensen moe ten teleurstellen", aldus L. Bors- boom van het adviesbureau Hilfe- rink Croonen dat de stichting van school begeleidt. nemers heeft bij de Leidse politie ««Mr t .i m. mm.» aangifte gedaan van inbraak en ver- Doordat eY in de overvolle zaal van De Rank geen plek meer onbezet was, nieling van een aantal bouwmachi- werd rector R.J. Olieroock op het podium al omringd door zijn toekomstige nes op een terrein in Roomburg. leerlingen. (foto Dick Hogewoning) Tot nog toe zijn bij de gemeente Noordwijk al meer dan honderd vooraanmeldingen en 25 definitieve inschrijvingen binnengekomen. Veel aanmeldingen zijn verder nog in het bezit van de basisscholen in de bollenstreek. De nieuwe scho lengemeenschap voor mavo, havo en atheneum in de badplaats begint met maximaal 150 leerlingen, ver deeld over vijf en hoogstens zes brugklassen. Northgo wordt een zelfstandige afsplitsing van de Leidse scholen gemeenschap Louise de Coligny. Rector F. de Zoete van de Leidse 'moederschool' sprak van een te rechte geboorte. "Alle voorwaarden voor de nieuwe scholengemeen schap zijn aanwezig. De splitsing verdient geen schoonheidsprijs, maar de manier waarop er is ge werkt, verdient die wel. Wij zullen ons kindje koesteren en vertrouwen erop dat het snel een eigen leven kan gaan leiden. We hopen dat er binnen een paar jaar een gezonde concurrentie zal bestaan". Adviseur Borsboom constateerde dat niet iedereen even blij is met de komst van de nieuwe scholenge meenschap. "Men vreest ons, en te recht". De drie katholieke scholen in Noordwijk en Noordwijkerhout hebben een kort geding aangespan nen tegen de gemeente Noordwijk waarin wordt geëist dat alle voorbe reidingen voor de nieuwe school worden gestaakt. In de tussentijd moet dan het besluit van de staats secretaris via een zogenaamde bo demprocedure worden uitgevoch ten. Dat kan overigens wel enkele jaren duren. De uitspraak in dit kort geding is volgende week dinsdag, maar Bors boom zei zich geen zorgen te ma ken. "De tegenstander is kansloos, geen twijfel mogelijk. Ik daag u uit van deze school iets moois te ma ken, waarop onze kleinkinderen over honderd jaar nog trots kunnen zijn". LEIDEN - Soms verdedigen ver dachten zich op zo'n domme ma nier dat je tenen ervan krullen. Zoals die man uit Sassenheim die in het voorjaar van 1989 een meis je op een bromfiets had aangere den. De man was op weg naar een garage in Katwijk en naderde een kruispunt met hoge snelheid. Ruim 110 kilometer had de man gereden, zo was later nagerekend door de politie aan de hand van het 64 meter lange remspoor. Een meisje op een bromfiets stak het kruispunt over. De Sas- senheimer remde voor haar, een tweede meisje werd door hem ge schept. Hij had haar niet gezien. Het meisje lag 15 dagen in het zie kenhuis, zelfs enkele dagen in co ma. De man had voorrang, dus was niet alleen schuldig aan de botsing. "Maar de hoge snelheid is wel de hoofdoorzaak", zo stelde de officier van justitie. Omdat de aanrijding hem niet kon worden aangerekend, was de man aange klaagd wegens gevaarlijk wegge drag. In plaats van berouwvol de kantonrechter tegemoet te treden en zijn spijt te betuigen begon de man omstandig te vertellen dat hij niet harder dan 80 kilometer had gereden. Tegen beter weten in, dat kan niet anders. Getuigen hadden de man met hoge snel heid zien komen aanrijden. En natuurlijk was er het 64 meter lan ge remspoor. Via een simpele be rekening had de politie zijn snel heid vastgesteld op 111 kilometer per uur. "Het kan een kilometer meer of minder zijn, maar u heeft veel te hard gereden. Als u 80 kilometer had gereden, dan was het rem spoor nog geen 33 meter geweest. Maar het is bijna het dubbele", zo hield de kantonrechter hem voor. Toen de man begon over 'war me remmen' en 'vocht dat in de zomer uit het wegdek komt', waardoor het remspoor langer zou zijn geworden, begon de irri tatie over zijn verdediging zicht baar toe te nemen. In het vuur van zijn betoog en overtuigd van zijn gelijk merkte de man er zelf niets van. Integendeel, hij raakte steeds meer op dreef. Hij was on schuldig. De officier reageerde bits. 'Een fikse boete' was op z'n plaats om 'dit verkeersgedrag uit te ban nen'. Zeshonderd gulden boete en een voorwaardelijke ontzeg ging van de rijbevoegdheid eiste hij. De kantonrechter was het vol ledig met de aanklager eens. War me remmen, uit de grond opkrui pend vocht, het waren aardige verhalen, maar als automobilist moetje ook met dat soort omstan digheden rekening houden als je rijdt. Hij veroordeelde de man tot zeshonderd gulden boete. Omdat hij nog nooit eerder was veroor deeld liet hij de voorwaardelijke rijontzegging achterwege. Vergissing Politiemensen worden vrijwel al tijd geloofd. Hun processenver- baal worden onder ede opge maakt en dat vormt de basis voor elke rechtszaak. Als je daar niet meer op kunt vertrouwen, dan is een rechter nergens meer. Ver dachten die zeggen dat een poli tieman onzin vertelt, worden al tijd wat meewarig aangekeken. Toch gebeurt het wel eens dat een verdachte wordt geloofd. Zoals de man uit Ter Aar die in Sassenheim werkt en met de auto naar zijn werk gaat. Hij was om vijf uur 's middags door rood licht gereden op de Hoge Rijndijk in Leiden. Onmogelijk, zo zei de man. "Om vijf uur ben ik nog op mijn werk". Hij overlegde een verkla ring van zijn baas waaruit bleek dat hij die week niet eerder dan vijf uur was vertrokken. "Het klinkt allemaal heel ge loofwaardig", zo vonden de offi-. cier van justitie en de kantonrech ter. Maar toch zaten ze nog met één probleempje: twee agenten hadden van twintig meter afstand gezien dat de auto van de Sassen- heimer door rood was gereden. Merk, kleur, kenteken en type hadden de twee keurig opge schreven. Rara, hoe kan dat? "Ik neem aan dat er een merkwaardi ge vergissing in het spel is", con cludeerde de kantonrechter die de Sassenheimer vrijsprak. Onmogelijk Evenals de Sassenheimer had ook de Amsterdamse een goed verhaal. De jonge vrouw was be trapt in de trein naar Leiden zon der kaartje en daarvoor was ze be boet. Omdat ze de boete niet had betaald, moest ze voorkomen. "Erkent u het feit", zo luidde de eerste standaardvraag van de kantonrechter. Nee, was het ant woord. "Het is gewoon onmoge lijk", vertelde ze. "Ik reis nooit met de trein. En bovendien: ik zoek niets in Leiden. Ik zou niet eens wéten wat ik hier zou moe ten zoeken". De Amsterdamse zei ook dat ze in die tijd net werkte als invallera- res op een mavo in Baarn. "Ik ben toen in de schoolkrant voorge steld. Ik vrees dat een van mijn leerlingen, misbruik heeft ge maakt van mijn persoonlijke ge gevens", zo suggereerde de "Een interessant verhaal van mevrouw. Ja, een aardig verhaal. Iets te aardig", vond de officier. Hij eiste de gebruikelijke 75 gul den boete. Maar wat haar bij de aanklager niet lukte, slaagde wel. bij de kantonrechter. Hij werd overtuigd door de vrouw en sprak haar vrij. Het openbaar ministerie komt nogal eens in het nieuws als er een foutje is gemaakt. Bijvoor beeld als een verdachte in een be paalde, geruchtmakende zaak wordt heengezonden door het cellentekort. Ook fouten in de dagvaarding komen nogal eens voor. Zoals gisteren bij de Leidse kantonrechter. Een adjunct-directeur van een Rotterdams bedrijf was naar het Rapenburg gekomen omdat met een auto van de zaak een ver keersovertreding was gemaakt. Hij kon direct met een vrijspraak op zak weer terug naar Rotter dam. Bij de naam van de bestuur der was de naam van het bedrijf ingevuld. "Omdat ik nog nooit een bv een auto heb zien bestu ren, spreek ik de bv vrij", aldus de kantonrechter. Lezers schrijven Dierenhulpdienst Toevallig kreeg ik het Leidsch Dag blad van 13 januari in handen met het artikel over de Dierenhulp dienst (DHD). Gaarne wil ik hierop reageren. Wij zijn vanaf de oprich ting van de DHD donateur. Nog nooit hebben wij tevergeefs een be roep op hen gedaan. Wij zijn telefo nisch altijd keurig te woord gestaan door de mensen van de hulpdienst, en ook nog nooitverwezen naar Dierenzorg. Nooit heeft de DHD geweigerd te komen. De DHD kan terecht bij di verse dierenartsen. Dat weten wij omdat in de loop der jaren onze die ren bij diverse atrsén zijn geholpen. Ook onze kinderen en kennissen hebben positieve dingen met de DHD. Ik vraag mij dan ook af Barbara Verhoeven van Dierenzorg een zo goed draaiende DHD de grond in wil boren. Wil ze op deze manier proberen Dierenzorg op po ten te zetten dan is ze goed verkeerd- bezig. Het zou beter zijn om te pro beren samen te werken. Familie Kloet A. Crijnssenstraat 6 Leiden Naschrift redactie: Niet Barbara Verhoeven van de Vereniging Dierenzorg maar de Dierenhulp dienst heeft met een open brief de publiciteit gezocht. Deel opbrengst van kantine 'Valken' zoek VALKENBURG - Bij voetbalvere niging Valken '68 is een deel van de kantine-opbrengst spoorloos. Voor zitter D. de Roode van de Valken- burgse afdelingsclub wil niet zeg gen hoe groot het bedrag is, maar heeft wel aangifte gedaan bij de po litie. De politie wil vooralsnog niets over de kwestie zeggen. Tijdens een speciale ledenverga dering heeft De Roode de leden van Valken '68 ingelicht over de ver meende malversaties. Ons nieuwe 'lezersservicestempel' betekent voor u vaak vele guldens korting! Regelmatig selecteren wij, speciaal voor onze lezers, aantrekkelijke activiteiten. Of het nu gaat om lezersreizen, entree bij diverse evenementen, speciale treinkaarten of andere zakenvoor lezers van het Leidsch/Alphens Dagblad valt er altijd wel voordeel te halen. Daarom een goede raad: Let voortaan op ons "lezersservice-stempel"\ Abonnees van het Leidsch Dagblad en Alphens Dagblad zijn daarbij in het voordeel, want zij krijgen deze krant toch al elke dag in de bus. Zo kan een abonnement nog onverwacht geld opleveren. Lezersservice: dat laatje niet liggen!

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 12