Meerderheid voor lokaal referendum Gemeente profiteert, maar doet niets terug LEIDSCH DAGBLAD Nog verdeeldheid binnen raad over onderwerp Opnieuw rake klappen door drie knapen Tweetal gearresteerd wegens diefstal parfums Leiden telt 2500 werklozen zonder perspectief Geen koffiegeen tosti en alleen maar kijken naar de telefoon STAD LEIDEN DINSDAG 23 JANUARI 1990 LEIDEN - Leiden houdt volgend jaar, gelijk met de verkiezingen voor provinci ale staten een referendum. De bevolking wordt dan ge raadpleegd over een 'belang wekkend, Leids onderwerp'. Een grote meerderheid van de Leid se raad - alleen de WD is tegen - stemde gisteravond tijdens de ver gadering van de commissies alge mene en bestuurlijke aangelegen heden en financiën in met het hou den van een referendum. Het is een proef en de uitslag is niet beslis send. Leiden zou de eerste gemeen te zijn in Nederland waar over een lokale aangelegenheid de mening 5 wordt gevraagd. Bijna een jaar geleden zwengdel- de D66 de discussie over de volks raadpleging op lokaal niveau aan. Volgens de democraten is een refe rendum een ideale manier om de Leidse bevolking nauwer bij de po litiek te betrekken. Het college van B en W nam het voorstel groten deels over en gisteravond dus ook de meerderheid van de gemeente raad. Waarover het referendum gaat en hoe het precies vorm moet worden gegeven, is nog ter discussie. In de loop van het jaar moet daarover dui delijkheid komen. Ook het tijdstip in de hele procedure waarop de bur gers worden geraadpleegd is nog onbekend. Iedereen was het erover eens dat er een onderwerp moet worden ge kozen waarvoor de Leidse bevol king warm loopt. Bovendien moet het een belangwekkende zaak zijn. Maar bij de nadere invulling daar van liep het gisteravond al gelijk spaak. CDA-woordvoerder Van Duyn stelde voor de plannen voor het stationsgebied aan de burgers voor te leggen, of het al dan niet groen houden van de Oostvlietpol- der. Ook de nota over het schoon houden van de stad mocht van hem aan de burgers worden voorgelegd. Onbeduidend Maar met zijn keus bleek niet ieder een het eens. Groen-Linkswoord- voerder Van Lint kon zelfs geen on derwerp bedenken. "De meeste on derwerpen die wij belangwekkend vinden zijn te onbeduidend om in een referendum aan de bevolking voor te leggen. Of te complex". Volgens Vergeer van de Socialis- LEIDEN - In de afgelopen nacht heeft zich opnieuw een geval van grove geweldpleging voorgedaan in de Leidse binnenstad. Een 28-jarige Leidenaar liep, om streeks 5.15 uur, over de Oude Vest toen hij plotseling, en zonder enige aanleiding, door drie mannen in el kaar werd geslagen. De Leidenaar is met onbekend letsel overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. In de nacht van zaterdag op zon dag werd ook al een groot aantal mensen mishandeld in het cen trum. De politie sluit niet uit dat het om dezelfde daders gaat. Het onder zoek naar de mishandelingen wordt nog voortgezet. tische Partij i verhoging van referendum waarschijnlijk c de woonlasten door de gemeente derdelen van het plan gaan: Leiden een mooi onderwerp. Al wachtte hij tegen deze onderwerp keuze wel wat tegenstand van de wethouder financiën. PvdA-woordvoerster Boot stel de ook het station voor, beslissing over de te keersmaatregelen of de vraag hoe veel geld de gemeente in de ontwik- deel keling van het gebied moet steken, volking ook al "Dat is zo'n belangrijke beslissing dat je die niet aan ee kunt onderwerpen", over de financiële bijdragen gemeente. "Ik kan me voorstellen dat er drie inrichtingsplannen zijn rijden de bussen over de Bree- straat en in welke richting. Maar als er een raadsvoorstel ligt, zou de to tale afweging kunnen worden ge maakt. En dan zou de volksraadple- niet de ging veel minder vrijblijvend zijn. ?n ver- De meningen liepen volledig uit- deze kwestie. Een groot e commissies wilde de be- een eerder stadi- kunnen raadplegen, een ander referendum belangrijk deel niet. Bordewijk zeg- stelde zij de daarop toe dat het college deze de zaak nogmaals zou bekijken. De raad was wel vrij unaniem het beschermen van de positie minderheden. Algemeen werd mooist vinden", suggereerde Boot schaad door een referendum. Daar- Leidenaar wint procedure voor woonvergunning premie-koophuis DEN HAAG/LEIDEN - Een inwo ner van de gemeente Leiden, P. Ver- schure, moet door de gemeente met voorrang in aanmerking komen voor een premie-koopwoning in vlek 22 van de Stevenhofpolder. De voorzitter van de Afdeling recht spraak van de Raad van State heeft dit bepaald in een procedure die de Leidenaar tegen het gemeentebe stuur had aangespannen. Leiden weigerde ee tevergunning voor een premie- koophuis omdat het belastbaar in komen van de man en zijn echtge note boven de vastgestelde grens van 43.500 gulden uitkomt. In tegenstelling tot de gemeente Leiden ziet de Raad van State in be treffende bepalingen van het minis terie van volkshuisvesting geen aanknopingspunten om in het geval van Verschure de woonruimtever- gunning voor een premie-koopwo ning te weigeren. het heel belangrijk vinden hoe de kers afgewezen. Heel Leiden stad eruit ziet. Of er bijvoorbeeld dan kunnen beslissen over de pro fontein op het Stationsplein blemen komt of een bushokje". Behalve de vraag over welke derwerpen de burgers zich mogen de binnenstad. Opdracht Het is de bedoeling dat na college had voorgesteld pas c ferendum te houden als de raad e concept-besluit had vastgesteld. i de raad aan de orde stelt. Daar- krijgt het college de opdracht de voorbereidingen voor een referen- Daarvoor zou de gewone inspraak dum te treffen en in september met zijn gehouden. Volgens PvdA-wet- houder Bordewijk moment omdat de voor of tegen een raadsbesluit kun- ultspreken. Er is dan ook geen discussie nodig uitwerking te komen. Dan moet dat het beste ook worden besloten over het on- zich dan derwerp. De VVD toonde zich overigens te genstander van de proef. Volgens formulering van de vraag. Breestraat Als voorbeeld g Breestraat. Op het moment dat de precieze het raadslid Geertsema vergroot het de betrokkenheid van de burger niet. Bovendien wordt de positie van de gemeenteraad uitgehold. D66-fractievoorzitter Langeberg de wethouder de bestreed dat: "Een referendum is geen uitholling van de gemeente- nog geen raadsvoorstel ligt, zou een raad, aanvulling". LEIDEN - De voorzitter van het Internationale Comité van het Rode Kruis, Cornelio Som- maruga, bracht gistermiddag een bezoek aan Leiden. Hij gaf in het groot auditorium van het Academiegebouw aan het Ra penburg een lezing over het werk van het Rode Kruis. Hij sprak in het bijzonder over de problemen van de financiering en neutrali teit van zijn hulporganisatie. Hij vroeg de Nederlandse rege ring dan ook om financiële steun. Sommaruga brengt een be zoek van vier dagen aan Neder land en had gisteren besprekin gen met ministers Van den Broek (buitenlandse zaken) en Pronk (ontwikkelingsamenwer king). Op de foto zit Sommaruga rechts van prinses Margriet. LEIDEN - De politie heeft twee Lei- denaren gearresteerd, van 31 en 32 jaar oud, die worden verdacht van diefstal van een grote hoeveelheid dure parfums met een totale waarde van 12.000 gulden. De parfums werden vorige week gestolen uit een parfumerie aan de Haarlemmerstraat. Vrijdag deed de politie een inval in een pand aan de Haarlemmerstraat waarin koffie huis Het Aapje is gevestigd. Het ver moeden dat de parfums in het kof fiehuis waren binnengebracht en daar werden verhandeld, bleek juist. Overal in de zaak werden de dure parfumflesjes aangetroffen, tot in de prullenbak toe. GSD-directeur Kleijne onderschrijft stellingen proefschrift zen van wie de positie op de ar beidsmarkt tamelijk uitzichtloos is. Die situatie wordt nog eens ver sterkt doordat werkstimulerende maatregelen van de overheid aan deze groep voorbij gaan. Volgens directeur J. Kleijne de Gemeentelijke Sociale Dienst schoonmaken en conciergewerk. (GSD) zijn de bevindingen in het Een ruimer aanbod van dit soort ba- proefschrift 'Publieke Bijstandsge- heimen' zeer herkenbaar. De soc' loog G. Enbersen promoveerde vandaag op aan de Leidse teit. Enbersen constateert dat derland een onderklasse is ontstaan constatering van 400.000 mensen die in hun be staan afhankelijk zijn en blijven van een bijstandsuitkering. Kleijne meent dat in Leiden onge- i die al meer dan vier jaar lijkt wel of wie zonder werk zitten. De GSD-direc- teur constateert dat zij gevallen ook niet mee: komen. "Vooral de mensen die net GSD-directeur J. Kleijne: "Oppassen met korten op uitkeringen als c geboden werk wordt geweigerd". (archief Kleijne noemt hierv tal redenen. Zo kenmerkt de lang- deze groep geschikte arbeid te durig werkloze zich in de meeste ge- ^en. pas jncj jen werkelijk vallen door een gebrek aan scholing en slechte beheersing van de taal. Maar als oorzaken voor de uitzichtloze situa tie haalt Kleijne het werkgelegen- venvacht heidsbeleid aan heid. "De aanpak heid is vooral gericht op her- en bij scholing en herorienteringsplaat- werklozen sen. Dergelijke initiatieven zijn ech- Leidse studente weigert leerlingenbijdrage te betalen DEN HAAG/LEIDEN - Ze mag wel de kantine in, maar geen kóp koffie of een tosti kopen. Ze mag wel door het type-lokaal lopen, maar geen schrijfmachine aanra ken. En naar de telefoon en het ko pieerapparaat mag ze alleen maar kijken, doch daar géén gebruik van maken. Rechtbankpresident Portheine moest er wel een beetje om lachen, een groep klasgenoten van Paula van Manen ook. Ze waren gister morgen naar het paleis van justitie in Den Haag gekomen om de Leidse studente te steunen in het kort ge ding tegen de school voor hoger be roepsonderwijs Rijn-Delfland in Den Haag, met een dépendance in Oegstgeest. Van Manen weigert voor het tweede achtereenvolgende jaar een bijdrage van 125 gulden neer te tel len, die de school vraagt voor het ge bruik van een aantal voorzieningen. Elke leerling is verplicht die bijdra ge te betalen, maar volgens de stu dente is die onrechtmatig. Ze beroept zich op een artikel i jeugdwelzijnswerk, wil best 35 cent volgens Van Manen onder de finan- voor een kop koffie betalen, of 10,11 cieringscategorieën van de whbo. cent voor een kopie. Elke telefoon tik is haar ook best een kwartje waard. Maar ze weigert mee te beta- raadsman W. Pors. "Aan inschrij len aan de, wat de school noemt 'i ving mag geen andere voorwaarde directe kosten'. De huur voor de worden gesteld dan betaling f11'-telefoonautomaat bijvoor- het collegegeld en inschrijving de wet op het hoger beroepsonder- school beeld, maar ook de kosten kantine-beheerder en het inventa- Voor dergelijke zaken vangt de de geeft recht op deelname derwijs, toegang tot de gebouwen gebruik van de daarin aanwezige school aanwezige voorzieningen ook nog introductie-activiteiten, di- zonder dat daarvoor een bijdrage ploma-uitreikingen en attenties Vijf personen die zich in het kof fiehuis bevonden, waaronder de 21- jarige exploitant, werden aange houden op verdenking van heling. Het vijftal is na verhoor weer vrijge laten. Op een kamer boven de zaak werd ook voor duizenden guldens aan parfum aangetroffen. De bewo ner, een 32-jarige Leidenaar die ver dacht wordt van de diefstal, bleek niet thuis. In zijn kamer werd ook nog een kentekenbewijs aangetrof fen van een auto die vorige week werd gestolen uit een garage in Voorschoten. Zaterdagochtend werd bij een routinecontrole in Den Haag een auto gecontroleerd die ook bleek gestolen in Voorschoten. Onder de inzittenden bevonden zich de 32-ja- rige Leidenaar en diens 31-jarige maat welke beide worden verdacht worden van de inbraak in de parfu merie. Het tweetal zal vandaag wor den voorgeleid. KLAP IN GEZICHT - Een 21-jari- ge Katwijkse is in de nacht van za terdag op zondag zonder enige re den op haar gezicht geslagen door een voorbijganger. De vrouw liep rond half zeven met haar vriend door de Wolsteeg, toen een man die uit tegenovergestelde richting pas seerde, haar hard in het gezicht sloeg. Daarna ging hij er vandoor. heel niet kunnen worden bijge schoold. Ze hebben vaak nog nooit iets geleerd". Kleijne pleit er dan ook voor om deze categorie mensen meer onge schoolde arbeid aan te bieden. Hij denkt hierbij onder volgens de GSD-directeur de enige mogelijkheid om de groep uit het slop te halen. En dat is in zijn ogen hard nodig. Kleijne herkent namelijk ook de het proefschrift dat de situatie van kinderen in deze groep veel slechter is dan die van kinderen van werkende ouders. "We krijgen hier vaak twee genera- 2500 mensen tot deze groep ties binnen uit hetzelfde gezin. Een kunnen worden gerekend. Het zijn bekend sociologisch gegeven. Het dubbeltje i geboren echt nooit een kwartje de meeste wordt". de slag Kleijne vindt dat het onderzoek Engbersen aangeeft dat de langdurig werklozen blijven ge- Hij doelt hiermee met woon in de bakken van de sociale luiden te korten op de uitkering dienst". mensen die aangeboden arbeid wei geren. "We moeten ons realiseren dat het zeer ingewikkeld i ba- de.be]angnjkste ken aan sancties bij weigering", be pleit Kleijne. De GSD-directeur verwacht overigens niet dat dit echt de rijksover- nodig zaj zjjn Hij onderschrijft de dewerkloos- stelling van Engbersen dat ruim ze- ventig procent van de langdurig al te graag weer de handen uit de mouwen wil steken. en te gebruiken zijn, aldus Pors. Volgens C. van Pernis van de Be- sturenraad van Rijn-Delfland houdt duidelijk", stelde haar het gratis gebruik voor Van Manen - van de voorzieningen een grote on billijkheid in ten opzichte van de overige 700 studenten. De voorzie ningen zijn veelal aangebracht op verzoek van de leerlingen. Uit zijn woorden concludeerde geen rijksvergoe- voorzieningen, zelfs als deze voor- rechtbankpresident Portheine dat zieningen speciaal ten behoeve van zonder de leerlingenbijdrage de meerdere zaken, zoals studenten zijn getroffen". x- -..v. Uitsondering op die regel kan worden gemaakt voor excursies, andere leerlingen een onzalig idee i die een lezing of iets maar de meer gebruikelijke voor- zijn, zag je hem denken. Hij doet 30 dergelijks hebben gehouden, vallen zieningen moeten vrij toegankelijk januari uitspraak. Ruzie over sociaal huismeesters LEIDEN - Het conflict tussen het bestuur van de Woningbouwver eniging Leiden en de leden is hoog opgelopen. Ternauwernood overleefde het bestuur van de WVL deze week een motie van wantrouwen. De discussie spitst zich toe op de kosten voor de soci aal huismeesters, die de bouwver eniging de huurders in rekening wil brengen. Uit de woordenstrijd is duide lijk geworden dat er zowel bij de woningbouwvereniging als bij de bewonerscommissies Slaaghwijk tevredenheid bestaat over het werk van de sociaal huismees ters. Hun inzet wordt geroemd en er is vastgesteld dat hun aanwe zigheid het woonklimaat in de wijk heeft verbeterd. door Roy Klopper Het conflict tussen de WVL en de bewoners is ontstaan omdat de huurders weigeren de huurverho ging te accepteren die de vaste aanstelling van de huismeesters met zich meebrengt. Ze wijzen op de toch al hoge vaste lasten van de Slaaghwijk-flats. Huren van 800 gulden zijn geen uitzonde ring. Voor veel huurders is dat nog maar net op te brengen, een verdere kostenstijging kunnen ze niet meer behappen. De dure flats in Slaaghwijk werden indertijd niet neergezet in het kader van sociale woning bouw. Het waren luxe apparte menten, voor mensen met hogere inkomens. Door woningnood ge dwongen wees de gemeente de flats al snel toe aan mensen met lagere inkomens en met een uit kering, die daar dank zij huursub sidie konden gaan wonen. Dat kwam de sfeer in de buurt niet ten goede. Oorspronkelijke bewo ners keken met scheve ogen naar hun buren die voor dezelfde wo ning per saldo veel minder huur betaalden. Er ontstonden slechte onderlinge verhoudingen, bewo ners spraken niet meer met el kaar. etnische minderheden klaagden over discriminatie. Door deze slechte sfeer voelden veel huurders zich niet meer be trokken bij hun woonomgeving. Dat leidde tot verpaupering: vuil niszakken werden van zes hoog naar beneden gekieperd, honden werden op de galerij uitgelaten, de muren raakten volgespoten met graffiti en zo gaat het lijstje nog even door. Een situatie die ja ren voortduurde. De meeste 'oor spronkelijke', beter verdienende bewoners zijn al jaren geleden vertrokken. De WVL wilde graag een einde maken aan deze nijpende toe stand en stelde, met subsidie van het rijk, op proef vier huismees ters aan. Ze zijn nu zo'n anderhalf jaar aan het werk en de buurt is zichtbaar opgeknapt. Nu is de vraag aan de orde of het viertal ook in de toekomst kan aanblijven. De woningbouwvere niging heeft geen geld om de huismeesters volledig zelf te beta len, omdat ze de komende tien jaar al 120 miljoen gulden kwijt is aan het onderhoud van haar wo ningbestand. De bewoners zeg gen de kosten ook niet te kunnen opbrengen. Een partij die in deze discussie tot nu toe buiten spel is gebleven is de gemeente. Dezelfde gemeen te die verantwoordelijk is voor de plaatsing van mensen in wonin gen die eigenlijk niet voor hen waren bestemd. Het college heeft tot nu toe afwijzend gereageerd op het verzoek van de WVL om een financiële bijdrage voor de huismeesters. De SP heeft dinsdag het college opgeroepen toch de beurs open te trekken. De partij wijst er op dat de huismeesters de gemeente veel geld besparen. Het vandalis me is aanzienlijk afgenomen, het- geen betekent dat minder geld hoeft te worden uitgetrokken voor reparaties in de omgeving. Ook de bewonerscommissies in de Slaaghwijk vragen zich af waarom het college zich zo afzij dig houdt. Ze hebben het WVL- bestuur gevraagd opnieuw bij het stadhuis aan te kloppen voor een finaciële bijdrage. De gemeente doet er goed aan dit verzoek seri eus te nemen. Het is een mooie gelegenheid om iets goed te ma ken van het onhandige toewij zingsbeleid van jaren geleden. De gemeente profiteert bovendien, ook financieel, van een 'nettere' Slaaghwijk. Dat vraagt om een te genprestatie. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11