Groen Links tegen verbreding A4 WINTERWEDSTRIJDEN OP DE KAAG Leidenaar maakt zich sterk voor gasverlichting in Voorschotense straat GENDA REGIO LEIDEN Leiderdorpse partij wil een onderzoek naar alternatieven LEIDERDORP - Groen Links (voorheen PPR/PSP) in Leider dorp wil zich niet neerleggen bij de geplande verbreding van rijksweg A4. Op het laatste mo ment heeft de partij haar verkie zingsprogramma op dit punt nog wat aangescherpt. Er moet een onderzoek komen naar al ternatieven voor de verbreding. De kleine linkse partij, met een zetel in de gemeenteraad, pleit voor beter openbaar vervoer in plaats van een verdubbeling van het aantal rijstro ken van de- A4. Genoemd wordt on der meer de aanleg van sneltram verbindingen. Het steeds maar ver groten van de 'verkeerscapaciteit' acht Groen Links een heilloze weg. De partij houdt er overigens reke ning mee dat de verbreding niet is tegen te houden. 'Als verbreding onvermijdelijk is, dient koste wat het kost voorkomen te worden dat de overlast toeneemt', zo staat het verkiezingsprogramma met de titel 'Maak een eind aan de tweedeling'. Er wordt geen voorkeur uitgespro ken voor de wijze waarop de rijks weg in dat geval verbreed zou moe ten worden. Behalve over de A4 maakt Groen Links zich ook zorgen over de ande re drukke weg die het dorp 'in twee ën deelt': de Engelendaal. Het auto verkeer op deze weg zou flink be perkt moeten worden. Gedacht wordt aan de aanleg van rotondes en vrije busbanen. De verkeers overlast zou hierdoor moeten afne- De door gemeente en andere poli tiek partijen gedane suggestie van 'pleinvorming' bij winkelcentrum de Winkelhof vindt Groen Links zinloos zo lang het verkeer op de Engelendaal niet afneemt. Van een soort verbinding tussen de Winkel hof en Santhorst, in de vorm van be bouwing in de Houtkamp, is de par RECORD BIJ NACHTELIJKE ZWEMMARATHON\ SS tij evenmin voorstander. Uitbrei ding van de Winkelhof is onbe spreekbaar. Een nog groter winkel centrum zou alleen aantrekkelijk zijn voor 'ver weg wonende klanten' die met de auto naar de Winkelhof toekomen. Aanleg van een wandel en fietsroute tussen Winkelhof en Santhorst wordt wel toegejuicht. Minima Meer geld zou naar het welzijns werk moeten gaan. Groen Links wil de subsidies verhogen en ook de bij dragen aan minima voor sociaal- culturele en educatieve activiteiten optrekken tot 200 gulden per jaar per persoon. Nu is de jaarlijkse bij drage maximaal 75 gulden per per- Om overlast van op straat zwer vende jongeren te voorkomen, dient een straathoekwerker met een volledige baan aangesteld te wor den. De gemeente wil zo'n beroeps kracht een deeltijd-functie geven, maar Groen Links vindt dat te ma ger. De straathoekwerker van Groen Links moet de problemen jongeren inventariseren en een nota maken, aan de hand waarvan het jongerenbeleid verder kan wor den uitgestippeld. VERNIELINGEN - Een groep on bekend gebleven bromfietsers heeft zaterdagavond een spoor van vernielingen getrokken door Was senaar. Om ongeveer half elf wer den langs de route Van Heeckeren- straat, Prinsenweg, Lange Kerk- dam, Middelweg en Deylerweg de buitenspiegels van 52 auto's be schadigd. Ook draden en kastjes die voor seismologisch ondereoek op straat staan opgesteld, werden door de vandalen onder handen geno men. De politie heeft de zaak in on derzoek. Voorschótense garage tweemaal van auto beroofd in weekeinde VOORSCHOTEN - Een garagebe drijf aan de Koningin Julianalaan in Voorschoten is dit weekeinde twee keer bezocht door inbrekers. In de nacht van vrijdag op zaterdag wer den een auto, geld, autoradio's en andere goederen gestolen. Een dag eerder verdween een auto, die later onbeheerd werd teruggevonden in Leiden. OEGSTGEEST - De Noordwijkse triathlonploeg Le Bateau heeft in de nacht van zaterdag op zondag de tweede nachtmarathon in het Oegstgeester zwembad Poelmeer gewonnen met een afstand van 39 kilometer en 300 meter. De Noordwijkers zwommen twee kilometer meer dan de winnende ploeg van vorig jaar. De Leidse ploeg De Door douwers werd dit jaar tweede, de Witteman uit Oegstgeest behaalde de derde plaats. Bij de recreanten won de Oegstgeester trimgroep De Poelduikers met een afstand van 27 kilometer en 250 meter. Tweede en derde werden respectievelijk de Bad Boys en de Guppies. In de wedstrijdcategorie deden vijf ploegen mee, bij de recreanten doken acht ploegen in het water. De nachtmarathon begon zaterdagnacht om 12.00 uur en duurde tot acht uur 's morgens. Na het startsein lagen de deelnemers van de 14 ploegen om beurten in het water om zoveel mogelijk meters te zwemmen. Van slapen kwam niet veel terecht, maar de deelnemers konden op stretchers en luchtbedden uitrusten in de kleedruimte en in het instructiebassin. Dat was voor deze gelegenheid leeggepompt. Bedrijfsleider D. van de Bent spreekt van een ontspannen sfeer: "De belangstelling vanuit het publiek was goed en er heerste een sportieve onderlinge sfeer tussen de ploegen Hij hoopt dat het evenement volgend jaar weer kan WOrden gehouden. (foto Ellen Martens) Maandagavond Gecombineerde commissievergade ring in Leiderdorp; 20.30 uur in het ge meentehuis. De fracties zullen uitgebreid praten over de financiële perikelen van sportcomplex De Does. Raadsvergadering in Wassenaar: 19.30 uur in raadhuis De Paauw. Op de Woensdagavond Raadscommissie bestuurszaken in Leiderdorp; 20.00 uur in het gemeente huis. Belangrijkste agendapunt is de brandbeveiliging van sociaal-cultureel centrum de Muzenhof. Discussie-avond over het gebruik van tropisch hardhout in Oegstgeest; 19.15 uur in het gemeentehuis. Donderdagavond Raadsvergadering in Zoeterwoude; 20.00 uur in het gemeentehuis. Raadsvergadering in Voorschoten; 20.00 uur in het gemeentehuis. Raadsvergadering in Warmond; 20.00 uur in het gemeentehuis. Zaterdagmiddag werden in de Koningin Wilhelminalaan twee kentekenplaten gestolen van het zelfde merk auto dat eerder uit de garage verdween. Later op de dag arresteerde de politie van Den Haag een 32-jarige Voorschotenaar, die onder invloed in de gestolen auto reed. De man is overgedragen aan de Leidse politie, omdat hij in deze stad op de lijst van gezochte perso nen staat. Hij heeft inmiddels de diefstal van de twee auto's en de kentekenplaten bekend. Drie Leiderdorpse parkeermeters weg LEIDERDORP - Aan de Florijn in Leiderdorp zijn in de nacht van za terdag op zondag drie parkeerme ters gestolen. Aan de Heinsiuslaan is die nacht eveneens geprobeerd parkeersmeters uit de grond te trek ken. Een buurtbewoners zag twee jongens omstreeks half twee bezig met de graafwerkzaamheden. Toen de politie arriveerde waren de da ders, evenals de parkeermeters, spoorloos. WARMOND - De Koninklijke Watersportvereniging De Kaag heeft gistermiddag winterzeil- wedstrijden voor zogenaamde 'scherpe jachtengeorganiseerd. De start was voor de Kaagsocië teit in Warmond. Aan de wed strijden hebben 38 schepen mee gedaan. De zeilers kwamen vooral uit Warmond, Leiden en Den Haag. Er werd gezeild in drie series. De winnende sche pen waren De Escapade van P. Heerema, De Aquarel van H. van Dongen en Polleke van M. Hoogland. De vereniging organiseert dergelijke wedstrijden al zo'n 15 jaar. Elk winterseizoen worden er zes wedstrijden gehouden. Omdat veel verschillende boten meedoen aan de winterzeilwed- strijden, wordt gewerkt met een 'handicapformule'. Hierdoor maakt een goede zeiler met een iets minder snelle boot, toch een kans om hoog te eindigen. "Het voordeel van de winter- wedstrijden is dat de zeilers de Kaag voor zichzelf hebben", al dus bestuurslid mevrouw B. Dr- ontman. "In de zomer ligt dat wel anders". Ze ontkent dat de zeilers het rond deze tijd van het jaar erg koud zullen hebben. "De kleding is tegenwoordig goed aangepast". (foto Ellen Martens) VOORSCHOTEN - De Leidenaar H. van den Berg vindt dat de monu mentale Voorstraat in Voorschoten door gasverlichting verlicht moet blijven. Hij heeft het college en de commissie openbare werken een brief gestuurd waarin hij uitlegt dat gasverlichting mooier en milieu vriendelijker is dan elektrische ver lichting. De Leidenaar voelt zich zo betrokken bij de zaak dat hij de ge meente belangeloos van advies wil dienen. Van den Berg heeft zich 20 jaar lang bezig gehouden met de verlich ting in Leiden en werkt bij de Ener gie en Watervoorziening Rijnland (EWR). Hij is een groot liefhebber van oude gaslantaarns en heeft maar liefst 37 exemplaren in zijn achtertuin staan. Hij heeft immer gepleit voor de plaatsing van gas lantaarns op monumentale plaatsen in Leiden en heeft verschillende contracten met gemeenten afgeslo ten. Vernieling woning WARMOND - Een woning aan de Padoxlaan in Warmond is in de nacht van zaterdag op zondag flink beschadigd door vandalen. Ver moedelijk uit pure baldadigheid is een straatklinker tegen de zij pui van het huis gegooid. De houten muur en een raamkozijn raakten hierdoor flink beschadigd. De klin ker kwam bovendien terecht op een geparkeerde auto, die eveneens zwaar werd beschadigd. Plakkers gepakt WASSENAAR - Drie leden van de actiegroep 'Stop doorgaand verkeer Wassenaar' hebben gisteravond bo men, lantaarnpalen en ander straat- meubilair in de Van Zuylen van Nij- eveltstraat en op de Katwijkseweg met stickers beplakt. Rond half ne gen werden de drie Wassenaarders van 48,47 en 33 jaar oud door de po litie aangehouden wegens overtre ding van het plakverbod. Hierin is vastgelegd dat de Leide naar de gaslantaarns op bepaalde monumentale plaatsen schoon maakt. Hij voelt zich dan ook ge dwongen om op de discussie te rea geren die in Voorschoten over de verlichting wordt gevoerd. Met na me de VVD heeft liever elektrische verlichting, omdat dit goedkoper zou zijn en het milieu zou sparen. Van den Berg erkent dat elektra goedkoper is. Hij denkt echter dat ook de gasverlichting in de Voor straat minder duur zou kunnen worden door speciale 'waakvlam men' te installeren. Eigenlijk vindt de deskundige dat gemeenten bij monumenten niet moeten praten over het kostenplaatje: "Gasver lichting is levend licht. Het is warm en kleurrijk, het ruist en straalt warmte uit, met name in een groene omgeving zoals de Voorschotense Voorstraat. Het hoort in zo'n straat. Het monumentale is trouwens nooit in geld uit te drukken. Je zegt toch ook niet dat die oude bomen in de Voorstraat zo veel verzorging nodig hebben datje ze beter kan omzagen, omdat dat een boomchirurg uit spaart". Van den Berg ontkent dat elektra beter is voor het milieu dan gas. Gas is in zijn ogen juist schoner dan elektra, omdat elektrische lampen, waaronder natrium, tl- en kwikbui zen na gebruik moeten worden ver werkt of verbrand. "Ik heb 20 jaar in de straatverlichting gewerkt. Om de twee jaar gingen er 12.000 lampen weg. Dat afval heeft een veel scha delijker effect voor het milieu dan gas". Dat de lantaarns binnenkort niet meer te koop zijn, zodat men wel over moét gaan op elektra, gelooft de Leidenaar niet. Er zijn nog twee firma's in West-Duitsland die gas lantaarns maken, de firma Trapp in Frankfurt en de firma Schneider in Hamm. Volgens Van den Berg stamt de Voorschotense gaslan taarn uit de vijftiger jaren en wordt het model in Duitsland gewoon ge maakt. In sommige Duitse steden staan zoveel gaslantaarns, dat de Leidenaar niet denkt dat de bedrij ven snel zullen sluiten. Bijdragen: Eric-Jan Weterings en Dorith Ligtvoet Roken I Sinds 1 januari het rookverbod van kracht werd, heeft de Voor schotense raadzaal tijdens verga deringen veel weg van een dui ventil. Wanneer de behoefte aan nicotine de verstokte roker te groot wordt, kan de verslaafde uitwijken naar de aangrenzende kamer van het college - waar ro ken wèl is toegestaan. En zo ge schiedde.. Vorige week vroegen raadsle den zich af wat er moet gebeuren: op de tanden bijten of pauzes in lassen om de broodnodige trekjes te kunnen nemen? PvdA/Groen Links-fractievoorzitter Mieke Breunesse, zelf een verstokt ro ker, had een derde voorstel. Er zou een geluidsverbinding moe ten komen tussen de raadzaal en de 'rookkamer', zodat ieder ro kend raadslid de vergaderingen kan blijven volgen. Vraag is of zo'n aanschaf er wel vanaf kan in een tijd vol bezuinigingen? Breunesse denkt dat zo'n ge luidsverbinding helemaal niet duur hoeft te zijn. "Ik denk niet aan een prachtige installatie, maar aan een babyfoon. Die zijn al voor 27,50 gulden te koop", weet ze. "De gemeenteraad zal waarschijnlijk een duurder type willen. Dat kost dan 45 gulden". Volgens Breunesse zal de chaos tijdens vergaderingen 'best mee vallen': "Het zal niet echt storen als we even weglopen. We zullen niet tien keer per avond opstaan. Ik heb na de vergadering vorige week nog in de asbak van de B en W-kamer gekeken en er lagen welgeteld drie peuken in". Kan ze niet beter stoppen met roken? "Uiteindelijk wel", ant woordt Breunesse. Ze heeft het wel eens geprobeerd, maar is bang voor extra gewicht: "Ik zie bij huisgenoten dat je in drie maanden tijd 15 kilo kunt aanko- DL Doodziek 5 De hond Kimberley van Leider dorper Jan de Vries blijft de ge- PvdA/Groen Links-fractievoorzitter, Mieke Breunes se: ..'Babyfoon voor rokers'.. (eigen foto) Kimberley krijgt naast bloed, aandacht t bedreigende telefoontjes. moederen bezighouden. Enige weken geleden werden hondebe- zitters uit de regio opgeroepen hun viervoeter beschikbaar te stellen als bloeddonor voor de curly-coated retriever van De Vries. Het dier zou regelmatig bloedtransfusies nodig hebben door een mysterieuze beenmerg- ziekte. Honderden reacties stroomden binnen en inmiddels zijn zes die ren beschikbaar die dezelfde (ne gatieve) bloedgroep hebben als Kimberley. De toestand van het dier gaat goed vooruit. "Bloed transfusies blijven voorlopig noodzakelijk, maar het gevoel met de rug tegen de muur te staan ben ik gelukkig kwijt", zegt de streekgenoot. Enige dagen geleden kwam bij deze krant een gift van 100 gulden binnen. "Voor Kim, graag gedaan door zijn vrienden Moos, Zoef één, Zoef twee en de blijde vogel de Beo", zo vermeldde de afzen der onder het kopje mededelin gen op de girokaart. Deze afzen der, Noordwijker C. van Duin, 'vindt het gewooi) hartstikke leuk om wat voor Kim te kunnen doen'. Van Duin is zeer begaan met het lot van dieren. In zijn huis heeft hij veel beesten opgevangen die bij andere mensen niet langer welkom waren. "Zoef één, een Pekineesje dat ik heb gevonden, heeft me een vermogen gekost. Ik heb z'n tan den laten schoonmaken, want hij stonk enorm uit z'n bek. Dat vind ik zo'n dier gewoon waard. Helaas is hij nu dood". Ook Zoef twee heeft Van Duin gevonden en deze hond is nu al weer vier jaar zijn trouwe huisgenoot. In totaal heeft de Noordwijker twee honden, drie katten, twee papegaaien en ettelijke parkieten en kanaries in huis. "Ik weet zeker dat beesten be ter zijn dan mensen", verklaart Van Duin zijn grote dierenliefde. "Mensen die hun huisdier zat zijn en het dan in een bos aan een boom binden, of mensen die een kat op de weg zien en dan wat ex tra gas geven in plaats van te rem men, dat zijn toch geen mensen meer?" Toen hij over de actie voor Kimberley las, wilde Van Duin 'direct iets doen. "Ik geef voor al die dingen geld, want als je kunt helpen moet je dat doen", verklaart hij. "En als het nog no dig is, dan kan ik natuurlijk ook bloed geven". Doodziek 6 De Vries toont zich blij verrast door de gift, maar voorlopig wil hij er nog niet veel over zeggen: "Ik heb het geld niet nodig, maar als de gever per sé iets voor Kim wil doen, zal ik het niet weigeren. Ik ga in ieder geval zo snel moge lijk naar de man toe, want zo'n spontane gift is natuurlijk een heel sympathiek gebaar". De positieve aandacht voor Kimberley heeft ook een keerzij de. Een aantal keren werd De Vries gebeld door mensen die dachten een slaatje uit zijn ellen de te kunnen slaan. Een zich 'na tuurgeneeskundige' noemende man belde mët de mededeling dat hij via de spier-reflectie-methode Kim zou kunnen genezen. Door de werking van de spieren te be studeren zou- hij de verborgen kwalen van de hond kunnen op sporen. De Vries: "Toen hij ver telde dat hij ook wel een diagnose zou kunnen stellen als hij mijn spier-reflexen zou testen, heb ik maar snel opgehangen". Kwalijker zijn de lieden die bel len met min of meer dreigende boodschappen. Zo meldde een man dat hij de foto van Kim heeft bestudeerd. Hij zou het dier met homeopatische middelen uit In dia kunnen genezen en daarvoor hoefde De Vries slechts een pluk je hondehaar op te sturen. "Na diepe concentratie zou hij dan de juiste middelen opsturen",zegt De Vries. "Maar toen kwam de aap uit de mouw. Als de hond niet zou worden geholpen zou ik zelf ook worden besmet. Over de fi nanciën hoefde ik me geen zorgen te maken, omdat deze 'genezer' zei zich naar draagkracht te laten betalen. En omdat hij dacht dat ik wel veel giften zou hebben ont vangen, zou dat natuurlijk geen probleem zijn". EJW MAANDAG 22 JANUARI Alphen Lezing Henk Habermehl over 19e eeuws Alphen, raadszaal Stadskantoor, aanvang 20.00 uur. Boskoop bijeenkomst gebedsweek voor de eenheid, de Stek, aanvang 19.30 uur. Oegstgeest bridgen voor niet-rokers, aan vang 19.45 uur in hotel Het Witte Huis. Zoeterwoude ruilavond van postzegels, mun ten enz. aanvang 19.00 uur in 'Ons Huis', Kosterspad 3. DINSDAG 23 JANUARI Katwijk sporten voor mensen met CA RA olv een fysiotherapeute, van 15.30 tot 16.30 uur in sportzaal Boorsma, Zwanenburg. Leiden voorstelling: 'Eeuwige Jeugd', met Ellen Vogel en Henny Orri, 20.15 uur de Leidse Schouwburg. telefonisch spreekuur Belan- genburo Gezondheidszorg, voor advies en informatie, van 10.00 tot 12.00 uur, tel: 254654. oecumenisch avondgebed lichtbeelden en muziek: 'Con- stantijn Huygens: de Renaissance in de praktijk', door mevrouw J. Hupkes, aanvang 20.00 uur in het Rijnlands Lyceum, Backersha- genlaan. WOENSDAG 24 JANUARI Alphen jeugdinstuif volleybal, van 18.30 tot 19.30 uur in gymnastiek lokaal van de Zonnebloemschool, Jongkind! Croninckstraat 36. Katwijk kindervoorstelling (vanaf 4 jaar): 'de Babysit het huis van professor Broekhoest', door Pop pentheater John de Winter, aan vang 14.00 uur in Tripodia, Hoor- nesplein. A 20.00 tot 21.00 Centraal Wo- tel: 121554. uur bij Vereniging nen, Gerestraat 20, voorstelling: 'Eeuwige jeugd', met Ellen Vogel en Henny Orri, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. concert 'Oude Muziek in Oud heden', door het Nederlands Ka merkoor olv Paul van Nevel en so listen. thema: 'Sweelinck en Ibe ria', aanvang 20.15 uur in de Taf- •fehzaal, Rijksmuseum van Oud heden. voorstelling: 'De Vader', door Theatergroep Carroussel, aan- Leiderdorp bridgen in Bridgecentrum Lei derdorp, Bernhardstraat, aanvang 13.30 uur. Oegstgeest bridgen bij DDS, aanvang 19.45 uur in hotel Het Witte Huis. DONDERDAG 25 JANUARI Leiden lunchconcert Sjoerd Kloppen burg (piano), van 12.45 tot 13.30 uur in de Kapelzaal van K&O, Ou de Vest. bingo-avond in buurthuis Groenoord. Pasteurstraat, aan- yang 20.00 uur. cabaretvoorstelling: 'Kadett 4711door Hans Liberg, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouw burg. Leiderdorp bewegingsgym voor dames olv een mensendieck therapeute, van 12.30 tot 13.15 uur en van 13.30 tot 14.15 uur in Sjelter, Heem raadlaan. klaverjassen bij de Buitenge wonen, aanvang 20.00 uur in Fre- rikshof. klaverjassen en sjoelen bij Ta- marco, Splinterlaan, aanvag 20.00 uur. CARA olv een fysiothepapeute, van 13.30 tot 14.15 uur en van 14.15 tot 15.00 uur in zwembad Poelmeer. lezing door schrijver en criticus

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 8