Slovenië dreigt met weglopen Roemenië laat nieuwe partijen toe EG-lidmaatschap DDR verdeelt Twaalf Singh bereidt nieuwe slag met Gandhi voor 'Zivkov spion voor de nazi's VS staken verzet tegen terugsturen Vietnamezen Leger schiet op betogers in Kashmir Ruzie op partijcongres Joegoslavië BELGRADO Tot een breuk is het nog niet gekomen, maar het congres van de Joegoslavische communistische partij werd afgelopen weekend beheersd door de dreiging van de Slovenen om van de vergadering weg te lopen als er geen verdergaande democratisering komt. De tegenstelling tussen de Serviërs, die weinig voelen voor verandering, en de Slovenen is de afgelopen dagen ondanks uitvoerige dis-, cussies absoluut niet kleiner geworden. door Runa Hellinga De mogelijkheden daarvoor waren er aanvankelijk wel. Een van de be langrijke onderdelen van het con gres is een declaratie van de com munistische partij, waarin tot ver gaande hervormingen op politiek, sociaal en economisch vlak wordt opgeroepen. De verklaring, opge steld door het Centraal Comité, pleit onder meer voor vrije verkie zingen, afschaffing van de monopo liepositie van de communistische partij, liberalisering van de econo mie en een beter milieubeleid. Maar al bij het begin van het con gres bleek dat een aantal afgevaar digden de discussie over deze tekst zoveel mogelijk wilden vermijden. Een voorstel tot een algemene dis cussie haalde het niet en het con gres sloot zich twee dagen lang in werkgroepen op. Daar werd vol gens de Slovenen over alles gepraat, behalve over de belangrijkste pun ten. Bij de Sloveense delegatie leeft nu de angst dat de verklaring uitein delijk helemaal wordt verworpen. "In dat geval is het congres een tota le mislukking", aldus Jose Smole, president van de socialistische alli antie van Slovenië. De Slovenen zitten vooral twee punten dwars. Dat is enerzijds het idee van het democratisch centra lisme, de verplichting die partijle den hebben om ieder besluit van het Centraal Comité op te volgen. Ze vinden dat een achterhaalde ge dachte in een land dat uit zes min of meer zelfstandige republieken be staat, die ieder op allerlei andere vlakken hun eigen gang gaan. Ver der maakten ze zich ernstig zorgen over de overheersing door Servië van de Albanese meerderheid in het menie eisten gisteren vroeger autonome gebied Kosovo, dat tussen Servië en Albanië ligt in geklemd. Servië volgt volgens de Slovenen een veel te harde lijn, en brengt daarmee ook het door veel Joegoslaven felbegeerde lidmaat schap van de Europese Gemeen schap in gevaar. Studentenleiders maken vanaf een balkon op het Plein van de Universiteit in Bukarest het overwinningsteken. Ruim 2000 studenten uit heel Roe- .enië eisten gisteren meer vrijheid, tijdens een manifestatie ter herdenking van bij de revolutie omgekomen studenten. (foto ad BOEKAREST De rechtbank in Boekarest heeft dertien nieuwe po- !itiek.e efrt'jen toegelaten De Na- zal mede afhangen van de opstel- Boerenpartij had al de offi- ling van het congres vandaag. Voor ciele status en daarbij hebben zich onder meer gevoegd de Nationa le Liberale Partij, de Socialistische cxvio^nc x-viii- Democratische Partij, de Democra- h^a^knprTtP tisch-Christelijke Unie, de Demo- Persoon- cratische Part'j- de Nationaal De en als on niocratische Partij, de Sociaal-De- punten"morgeVlvandaag, red.) socratische Partij, de Progressieve - Partij en de Ecologische Partij. Hoe de Sloveense delegatie staat ding echter vast: "Dit is de laatste kans voor de Joegoslavische munistische partij wijzigen", aldus Smole. lijk denk ik dat we weglopen als De bijeenkomst was oorspronke- over het plein. Het zijn regels van lijk bedoeld ter nagedachtenis van een - onder Ceausescu verboden - de studenten die omkwamen tij- 19de eeuws patriottisch lied met dens de revolutie van december, een prachtige en tegelijk droevige "Roemenië ontwaak uit de nacht- melodie. merrie, die barbaarse tirannen je Haaks op de opvatting van de stu- hebben aangedaan', schalde het denten staat de uitslag van een klei- vervolgens uit duizenden kelen ne peiling waarvan het dagblad Ro- SOFIA (GPD/AP) - Een Bulgaarse krant heeft de voormalige president en partijleider Todor Zivkov er vrij dag van beschuldigd dat hij tijdens de Tweede Wereldoorlog spioneer de voor de nazi's. Volgens Otetsjest- ven Front werkte Zivkov vanuit een villa in Sofia. De krant gaf geen na dere details. De Bulgaarse Communistische Partij wil breken met haar Stalinis tische verleden en streeft naar een meer-partijenstelsel en parlemen taire democratie. Dat blijkt uit het 'Manifest over democratisch socia lisme in Bulgarije'. Het manifest dient ter voorbereiding van het veertiende buitengewone partijcon gres, dat volgende week dinsdag be gint. In het stuk staat onder meer dat de Bulgaarse Communistische Par tij moet worden gedestaliniseerd en omgevormd tot een moderne marxistische partij. Het socialisme is nodig en slechts mogelijk als stap voorwaarts op weg naar .een recht vaardige, democratische maat schappij, die bovendien menselij ker is dan het kapitalisme, aldus het document. Het bevestigt dat het machtsmo nopolie van de communistische partij wordt afgeschaft en het noemt als belangrijkste partijtaken het streven naar democratie, een parlementair stelsel en pluralisme. Daarover zal worden onderhandeld met de oppositie. Tevens zal wor den gesproken over de eis van de oppositie te worden toegelaten tot radio en televisie en eigen kranten uit te geven. In de buitenlandse po litiek wil de partij voortzetting van de goede relatie met de Sovjetunie en andere Oosteuropese landen. Bulgarije blijft lid van het War schaupact, aldus het manifest. Volgens het persbureau BTA hebben de nieuwe onafhankelijke vakbonden tussen 25 december en 10 januari meer dan honderd ar- mania Libera gisteren de uitkomst beidsconflicten geregistreerd. In de publiceerde, van de ondervraagden meeste gevallen ging het om stakin- heeft 94 procent vertrouwen in het gen. De arbeiders eisten onder meer Front voor Nationale Redding; 6 bekendmaking van de winst of de procent heeft dat niet. Van de men- stand van de technologische ont- die hun vertrouwen uitspraken, wikkeling van hun bedrijf, minder bureaucratie en het ontslag van on deskundige directeuren. de orde komen" Slovenië was de eerste republiek de onderlinge krachtsverhoudin- die oppositiepartijen toestond. Sa- ®en ''®®en zal Pas blJ de verkiezin- men met de aangrenzende repu- gen blijken, bliek Kroatië willen de leiders dit voorjaar verkiezingen met meer partijen houden. door Ronald Frisart Meer buitenlands nieuws op pagina 10 Naar het zich laat aanzien zullen de processen tegen hoge functiona rissen van het voormalige Ceauses- cu-bewind vandaag of morgen be ginnen. Het was de bedoeling dat dat vorige week al zou gebeuren, maar de hoogste openbare aankla ger, procureur-generaal Gheorghe Robu, onderstreepte in het dagblad Adevarul nog eens dat de voorberei dingen zorgvuldig zijn geweest en daardoor tijdrovender dan ver wacht. Volgens Robu werkte het ook nogal vertragend dat tal van be klaagden nauwelijks blijken te kun nen schrijven, hoewel velen van hen zich tooien met universitaire ti tels. Volgens Robu zijn alle oud- Ceausescu-medewerkers opgepakt. Dat lijkt echter twijfelachtig, aange zien oud-premier Ilie Verdet nog op vrije voeten is. Duizenden Roemeense studen ten hebben gisteren tijdens WASHINGTON - Marion Barry, de burgemeester van Washington die donderdag werd gepakt nadat hij crack-cocaïne had gebruikt, heeft gisteren aangekondigd dat hij hulp zal zoeken om "mijn lichaam, geest en ziel te genezen". De burge meester zei niet dat hij zich zal laten opnemen in een van de speciale kli- door Henk Dam Barry zoekt 'reiniging van ziel' gaf gisteren een korte ver klaring waarin hij erkende grote problemen te hebben. Die verkla ring werd live door de omroepen in Washington uitgezonden. Barry zei onder meer dat zijn arrestatie in een hotel in Washington en de daarop volgende voorgeleiding voor de rechter het moeilijkste was dat hij ooit had meegemaakt. "Want deze nieken waar verslaafden aan drugs en alcohol worden behandeld, die mogelijkheid heeft hij weekeinde tegenover vrienden na drukkelijk opengelaten. Barry, met naast zich zijn vrouw Effi en omgeven door een aantal do- mijn diepste menselijke fouten". De burgemeester wilde na afloop van zijn verklaring geen vragen van verslaggevers beantwoorden. Hij gaf de microfoon aan zijn v man nu erkent problemen te heb ben, "een grote last wegneemt". Ze verzekerde Barry daarnaast van haar loyaliteit. De verklaring van Effi viel op, omdat Barry donderdag werd gearresteerd in het gezelschap van een vrouw van wie nu bekend is dat zij lang een van zijn vele vrien dinnen is geweest. De vrouw, het voormalige fotomodel Rasheeda Moore, lokte Barry op verzoek van de politie in de val. Noch Barry, noch zijn vrouw zei den ook maar iets over Barry's ver dere toekomstplannen. Als Barry zijn gearresteerd, dat het feit alleen al, dat haar gisteren hebben aangekondigd zich voor herverkiezing beschikbaar te stellen. Die aankondiging, aldus medewerkers van Barry vrijdag, is voor onbepaalde tijd uitgesteld. Het is nog niet zeker of Barry niet alsnog gaat proberen herkozen te worden, maar de kans daarop lijkt klein. Barry, die altijd heeft gezegd nooit drugs te gebruiken en jonge ren aanspoorde dat voorbeeld te volgen, heeft door de arrestatie zijn geloofwaardigheid zodanig ver speeld, dat een comeback eenvou digweg niet denkbaar is. Voorlopig blijft Barry nog wel aan als burgemeester. Vrijdag gaf hij de meeste van zijn bevoegdhe den in handen van gemeentesecre taris Carol Thompson. Maar als ge kozen functionaris blijft Barry bur gemeester tot hij zelf zou besluiten op te stappen. DUBLIN De EG-landen zijn ver deeld over de vraag of Oost-Duits- land als een 'geval apart' met voor rang lid moet kunnen worden van de EG. Tijdens de extra-bijeen komst van de EG-ministers van bui tenlandse zaken zaterdagavond J I WtÊ^ Dublin vreedzame manifestatie op het Nederlandse minister Hans van den door Hans de Bruijn Zo'71 honderd Vietnamese vluchtelingen in Hongkong demonstreerden za terdag tegen hun overplaatsing naar een ander vluchtelingenkamp in het land. Zij behoren tot de ongeveer 44.000 Vietnamezen voor wie gedwongen t&rugkeer naar hun vaderland dreigt. (foto ap> WASHINGTON ((AP) - De Verenig de S.taten zullen zich niet langer ver zetten tegen het Britse besluit om Vietnamese bootvluchtelingen in Hong Kong onder dwang te repatri ëren. Groot-Brittannië moet de maatregel om Vietnamzen terug te sturen, dan wel een jaar opschorten om hulpverleners de tijd te geven de Vietnamezen ervan te overtui gen dat zij bij terugkeer in Vietnam niets te vrezen hebben. De VS zullen hun herziene stand punt deze week inbrengen in een vergadering van 18 landen in Genè- ve over de problematiek van de Vietnamese vluchtelingen met wie Hongkong, Thailand en andere lan den van Zuidoost-Azië in de maag zitten. ningsperiode te verkorten tot een half jaar. De Amerikaanse ommezwaai, die volgde na maanden van moeizame discussie, zal ongetwijfeld slecht vallen bij de vele Amerikanen van Aziatische afkomst en Congresle den die gedwongen repatriëring fel afwijzen. "Hiervoor bestaat geen goede oplossing", zei één van de functionarissen. "Het is gewoon het minste van twee kwaden". Plein van de Universiteit in Buka rest geëist dat iedereen die in de Ceausescu-jaren hoge staats- en partij functies had, wordt berecht. De studenten wantrouwen mensen als Iliescu en Mazilu, leiders van het Front voor de Nationale Redding die onder Ceausescu ook al hoge posten bekleedden. De studenten koesteren groot wantrouwen tegen de voorlopige regering, het Front voor Nationale Redding. Officieel zitten er in de leiding van dat Front ook zes studentenafgevaardigden, maar gisteren bleek niemand hen als student te kennen. AANVAL IN SUDAN - Rebellen hebben in het zuiden van Sudan de provinciehoofdstad Juba onder vuur genomen, maar het leger wist de aanval af te slaan, zo heeft een re geringsfunctionaris gisteren ge zegd. Juba is bijna volledig door re bellen van het Sudanese Bevrij dingsleger (SPLA) omsingeld. Er dreigt een voedseltekort omdat hulpverlening door de lucht, de eni ge weg, is verboden. Van den Broek botste zo met zijn Westduitse collega Genscher en de Oost-Europa sprak de voorzitter van de Europese Com- Delors, die vorige week zei Broek zich onomwonden uit tegen dat de DDR een geval apart is en Voedselhulp Polen en Roemenië DUBLIN (GPD) Roemenië krijgt op korte termijn voor 93 miljoen gulden voedsel van de Europese Gemeenschap en voor 12 miljoen gul den aan medicijnen. Daarnaast krijgt Polen voor nog eens 67 miljoen aan voedselhulp, zo hebben de EG-ministers van buitenlandse zaken zaterdag besloten. Als het nodig is, zal de EG later dit jaar nog meer hulp sturen. Roemenië krijgt 20.000 ton rundvlees, 250.000 ton graan, 5000 ton bo ter en 5000 ton olijfolie. De Roemenen hadden 300.000 ton graan, 250.000 ton vlees, 15.000 ton boter, 10.000 ton rijst en 18.000 ton koffie gevraagd aan de EG. Het voedsel zal in Roemenië tegen de normale prijs moeten worden verkocht. De opbrengst moet in een speciaal fonds worden gestort. Over het gebruik daarvan zal later worden be slist. Ook in Polen is voor die werkwijze gekozen. De EG heeft eind december al noodhulp aan Roemenië gegeven, kort nadat aan de Ceausescu-dictatuur een einde was gekomen. Zo werd toen 8,4 miljoen gulden uitgetrokken voor medische hulp en 5,6 miljoen gulden voor voerdselhulp. Polen krijgt op korte termijn 300.000 ton broodgraan van de EG voor 67 miljoen gulden. Die komen dus bovenop de 303 miljoen gulden aan noodvoedselhulp die de EG vo rig jaar al aan Polen heeft geschonken in de vorm van graan, vlees, fruit en olijfolie. Broek daarop kritiek uitte, staat Ne- het proces geleidelijk en vreedzaam derland zeker niet alleen. Als het tot gaan. Maar op dat moment is er ook hereniging van de Duitslanden niets meer tegen hereniging en is komt, spreekt een EG-lidmaat- een versneld EG-lidmaatschap niet schap van dat nieuwe, grote Duits- meer aan de orde. Van den Broek land vanzelf, aldus de minister. zei daarom geen behoefte te hebben Maar hij ziet niet in waarom de aan "wollige taal, geheimzinnige DDR tot het zover is een speciale woorden en dubbele bodems", die behandeling moet krijgen. "Van de kennelijk ergens anders op gericht DDR, waar het democratiserings- Zijn. proces maar net op gang is geko- De Westduitse minister Genscher men en nog geen sprake is van een wil echter dat een aanvraag tot toe- marktgeoriënteerde economie, kan treding al vóór 1993 in behandeling toch moeilijk gezegd worden dat genomen moet worden, hoewel vol- j 1 J ~1~~ gens Van den Broek de EG-landen juist herhaaldelijk hebben gezegd niet voor 1993 over uitbreiding van de EG te willen spreken. Volgens Delors geldt dat echter niet voor de DDR. Hij wil de andere Oosteurope se landen kennelijk voorlopig bui ten de deur houden, en maakt alleen voor de DDR een uitzondering. Volgens minister Genscher heeft de DDR drie keuzen: lidmaatschap, associatie met de EG of hereniging. "Het is een soevereine beslissing van de regering van de DDR voor welke mogelijkheid zij kiest", zei hij. Kiest Berlijn voor het EG-lid- maatschap, dan moet de EG daar aan voldoen. Bijval Van den Broek kreeg zaterdag wei nig openlijke bijval van zijn colle ga's. "Nadat ik gesproken had, heer ste er een lang stilzwijgen", zei hij. Maar uit verklaringen achteraf bleek dat zijn opvattingen door meerdere collega's worden gedeeld. De Franse minister Roland Dumas zei,dat de DDR 'economisch en poli tiek niet in staat is om lid van de EG het voldoet aan de voorwaarden die we ook aan elk ander land stellen dat EG-lid wil worden", zei Van den Broek. Volgens Delors kan de DDR lid worden, zodra is voldaan aan de voorwaarden die de EG-regerings- leiders eind vorig jaar al stelden aan de hereniging. Zo moet rekening gehouden worden met de bestaan de verdragën en akkoorden en moet SRINAGAR (Rtr) Indiase troe pen hebben gisteren zeker 30 men sen gedood toen ze het vuur open den op betogers in Kashmir die het uitgaansverbod overtraden. Dui zenden islamieten gingen in Srina- gar, de zomer-hoofdstad NEW DELHI Nauwelijks 45 da gen na haar aantreden is de minder- Groot-Britt.annië heeft laten door- heidsregering van premier schemeren geen opschorting Vishwanath Pratap Singh volop be- jaar te zullen accepteren. Maar zig zich voor te bereiden op tussen- verwacht wordt dat tijdens de twee- tijdse verkiezingen. Aan het echte daagse vergadering als compromis regeringswerk zijn de coalitiepartij- wordt voorgesteld om de bezin- het Nationale Front sinds het verslaan van Rajiv Gandhi's Con grespartij nog niet toegekomen. land, net als in november, weer voor Gandhi kiest. De Congrespartij heeft onlangs het bestuur in Karna- taka weer veroverd, nadat de Jana- ta-partij die staat lange tijd bestuur de. In Kerala zwaaien linkse partij en de scepter. door Venugopala Rao/IPS Mijnstaking Arbeiders van de twee laatste mij nen in Polen waar nog werd ge staakt uit protest tegen de radicale economische hervormingsmaatre gelen van de regering, zijn zaterdag weer aan het werk gegaan. Aan de stakingen in de Czerwone Zaglebie- en de Niwka Modrzejow-mijn, waar 40 werknemers het werk hadden neergelegd, kwam een einde door onderhandelingen. In acht noordelijke deelstaten, waaronder belangrijke als Maha rashtra, Madhya Pradesh en Rajast- han, staan regionale parlementsver kiezingen op stapel. De Front-par tijen hopen op die manier hun posi- tie in de landelijke politiek fors te verstevigen, aangezien de parle- Noodgedwongen gokt het Natio- menten in de deelstaten in april hun nale Front nu nog op parlementaire stem uitbrengen voor de Rajya Sa- steun van de communistische par- bha, het Hogerhuis in New Delhi, tijen, aan de linkerkant, en van de Hindu Bharatiya Partij, aan de rech terkant van het politieke spectrum. In een aantal kiesdistricten in de zuidelijke deelstaten Kerala en Kar- nataka worden op 27 februari tus- Vm-rWlrlhpiH sentijdse verkiezingen gehouden, vciucciuuciu Dan zal moeten blijken of de stem- De campagne van de partijen in het ming ten gunste van zijn regering Nationale Front wordt geholpen verandert, of dat hef zuiden van het door de nauwelijks verhulde ver- Dan worden 70 nieuwe vertegen woordigers in deze Indiase versie van de Eerste Kamer gekozen. De Congres-partij heeft daar nu nog de meerderheid. deeldheid binnen de Congres-par tij. Het Front richt de aandacht vooral op de plannen die de rege ring tot nu toe presenteerde, zoals die voor plattelandsontwikkeling en werkgelegenheid. De regering-Singh heeft de kie zers beloofd voor een bedrag van tien miljard gulden per jaar een werkgelegenheidsprogramma te lanceren. Voor kredieten aan boe ren is de komende vijfjaar nog eens twee miljard gulden per jaar uitge trokken. Volgens economen leidt uitvoering van deze beloften tot ho gere inflatie en begrotingstekorten. Dat staat op gespannen voet met de plannen van minister van finan ciën Madhu Dandavate. Hij kampt met een begrotingstekort van 18 miljard gulden, hoger dan ver wacht. Bij de presentatie van zijn eerste begroting, eind maart, zal Dandavate naar verwachting onder meer een krapper geldbeleid, be perking van de 12 procent inflatie en verbetering van de betalingsba lans als belangrijkste punten noe- meerderheid islamitische deelstaat te worden'. Hij noemde een eventu- Kgshmir de straat op om voor onaf- ele aanvrage 'prematuur' en zei dat hankelijkheid te betogen. De India- eigenlijk alle landen in Oost-Europa momenteel een 'geval apart' zijn. De Belgische minister Mark Eyskens noemde de Oostduitse puinhoop'. Hij vond troepen hadden het bevel gekre gen te schieten op overtreders van het uitgaansverbod, dat van kracht is sinds december. In sommige wij- ken van_de stad werden de veilig- heie discussie niet interessant 'omdat het toch niet gebeurt'. Eyskens pleitte voor nauwe contac ten tussen de grote Westeuropese politieke 'families' en hun Oost europese tegenhangers. De ministers zaken spraken zich uit voor uitbreiding van de bestaan de handelsakkoorden met Tsjechoslowakije, Bulgarije en Roe menie. Maar men wil geen verplich- De onlusten begonnen al zater dag nadat Indiase troepen invallen hadden gedaan in woningen en ze ker 300 mensen hadden gearres teerd. Via luidsprekers in moskee ën werden de bewoners van de stad opgeroepen het uitgaansverbod te negeren actie va ooggetuigen gaven veel gehoor aan die oproep, men. De regering-Singh voelt zich daarbij gesterkt door de gestegen uitvoer en de verminderde invoer van het laatste half jaar, waardoor het handelstekort met 17 procent is afgenomen. te protesteren tegen de tingen voor de lange termijn „«u,- de militairen. Volgens gaan voordat duidelijk is of de her- vormingen doorzetten. De minis ters spraken zich ook uit voor het houden van een top van de staats hoofden en regeringsleiders van al le 35 Europese landen (behalve Al banië) die aan de Europese Veilig heidsconferentie (CVSE) deelne men. Daarnaast is gepleit voor een geregelder politiek contact op mi nisterieel niveau tussen die landen. Kashmir is een strategische vlak te die ligt tussen Pakistan, India en China. Pakistan en India hebben er twee oorlogen om gevoerd. Van daag voeren deze landen besprekin gen en de situatie in Kashmir zal ze ker ter sprake komen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5