Verzekeraars willen dna-test verplichten Ultimatum vervoersbonden Soft drugs-gebruikers bezorgd over Schengen Kamerlid wil duidelijkheid hartoperaties Vooral lage inkomens gaan er met 'Oort' op achteruit NOOIT MEER AUSCHWITZ Adviesraad wil verbetering kwaliteit hoger onderwijs I Opvangcentrum asielzoekers waarschijnlijk in Amsterdam 'Verhoging van btw-tarief horeca bedreigt toerisme' landbouw rai MAANDAG 22 JANUARI 1990 RAG1NA 3 Trein Toegangbiljetten bij NS-stations AMSTERDAM rai gratis pendeldienst: volg bordenQRAI DEN HAAG (GPD) - Het nieuwe opvangcentrum voor buitenlandse vluchtelingen die op Schiphol asiel aanvragen, komt waarschijnlijk in Amsterdam naast het voormalige Lloydhotel aan de Oostelijke Han delskade. Als de Tweede Kamer ak koord gaat, zal daar een nieuw ge sloten centrum komen waar 120 asielzoekers kunnen worden onder gebracht. Met de bouw van het op vangcentrum is een bedrag ge moeid van elf miljoen gulden. De transitruimte van Schiphol zat het afgelopen weekeinde bomvol met asielzoekers. Pas vandaag wer den de eerste asielzoekers overge bracht naar Hoofddorp waar ze door ambtenaren van Justitie wer den verhoord. Mr. H. P. A. Nawijn, hoofd directie vreemdelingenzaken van het ministerie van justitie, noemt de situatie rond de asielzoe kers op Schiphol 'zeer zorgwek- DEN HAAG (GPD) - Het zie kenfonds DSW in Schiedam moet in beroep gaan tegen de uitspraak van de rechter dat open-hartoperaties die in het buitenland zijn uitgevoerd op Nederlandse patiënten, moeten worden vergoed. Het is nodig dat er een tweede meningsvor ming komt, zegt het CDA-ka- merlid Ad Lansink. "Ik vind dat er een herziene toetsing nodig is, de ziekenfond sen zouden er verstandig aan doen in beroep te gaan", aldus Lansink. Hij meent dat, de uit spraak van de rechter zeer ver strekkende gevolgen heeft. "Ik heb moeite met die uitspraak. De rechter brengt nu de reikwijdte van de wet ver buiten onze grenzen. Het zou kunnen zijn dat in Engeland of Amerika de betreffende operaties vele malen duurder zijn. Door deze uitspraak kunnen we hier geen enkele afweging maken of we niet op een andere wijze met het geld kunnen omgaan", Op dit moment wachten ruim 2500 patiënten langer dan drie maanden op een operatie. Mede door gerechtelijke uitspraken en visies van medische deskun digen staat vast dan drie tot vier maanden als uiterste termijn moet worden aangehouden. In Nederland zijn de budgetten echter niet toereikend voor zo veel hartoperaties. Parlementaire enquête Wanneer bij milieu-uitgaven niet zorgvuldig met het geld wordt om gegaan. loopt minister Alders (milieu) het risico "in 1996" voor een parlementaire enquêtecommissie te moeten verschijnen. Dat stelt prof. dr. P.B. Boorsma, hoogleraar Openbare Financiën aan de Univer siteit van Twente. Taxi-blokkade Zes politiewagens hebben in de nacht van zaterdag op zondag de au tosnelweg Utrecht-Den Haag ge blokkeerd om een taxi tegen te hou den. De chauffeur van die taxi werd bedreigd door een 27-jarige gewa pende man die in Zevenaar was in gestapt en naar Den Haag wilde. De chauffeur kon de centrale waar schuwen, waarna de politie van Ede en Veentndaal en de algemene ver keersdienst Driebergen achter de wagen aangingen. De overvaller werd aangehouden. Loodgieter Milieuminister Alders neemt zelf de auto voor zijn woon-werkverkeer, om niet met "zware loodgieterstas- sen" te hoeven sjouwen. Bovendien vindt hij het "onzin dat een milieu minister per se per trein moet rei zen". Alders zegt dat in het blad 'Open Huis' van het ministerie van VROM. De minister stelt de tijd in de auto te gebruiken om te werken, maar geeft toe dat als hij naar huis gaat, hij zelf rijdt. HILVERSUM (ANP) - Verzekeraars overwegen hun cliënten een verplicht erfelijkheids- onderzoek (dna-test) te laten ondergaan wanneer zij dat nodig achten. Weigert een cliënt daaraan mee te werken, dan wordt geen verzekering afgesloten. Voorzitter Idenburg van het Verbond van Verzekeraars in Nederland zei dit gistermiddag voor de VARA-televisie. Twee weken geleden adviseerde de Gezondheidsraad de regering nog erfelijkheidsond^rzoek in opdracht van een verzekeraar te verbieden. Het Verbond van Verzekeraars is het daar niet mee eens. Idenburg vindt dat een verzekeraar een erfe- lijkheidsonderzoek moet kunnen eisen, indien antwoorden die een cliënt geeft op vragen van het aan meldingsformulier daar aanleiding toe geven. De cliënt hoeft echter alleen ge richte vragen te beantwoorden. Mocht uit een onderzoek naar bij voorbeeld een longaandoening blij ken dat de cliënt een andere ziekte onder de leden heeft, dan hoeft hij dat niet aan de verzekeraar te mel den. De verzekeraars willen hun com mentaar op het advies van de Ge zondheidsraad gaan bespreken met staatssecretaris Simons van Volks gezondheid. Die heeft eerder laten weten geen voorstander te zijn van erfelijkheidsonderzoek in opdracht van een verzekeraar. Zilveren Kruis De verzekeringsmaatschappij Zil veren Kruis uit Noordwijk beraadt zich nog over het advies van het ver bond. Wel vermoedt Zilveren Kruis dat een "forse discussie zal losbar sten tussen de verzekeringsmaat schappijen onderling en met de po litici". Verwacht wordt dat de verze keringsmaatschappijen zich una niem voor of tegen het advies van het verbond zullen plaatsen, zodat concurrentie tussen de verzeke raars wordt voorkomen. DEN HAAG (GPD) - Het Christelijk Nationaal Vakverbond wil een schriftelijke reactie van minister van financiën Kok over de uitwer king van de belasting-wetgeving volgens Oort op de netto-salarissen van werknemers. Een eerste onder zoek van een computerservice-bu reau in Amstelveen wijst uit dat vooral de lagere inkomens er in het nieuwe systeem netto op achteruit gaan. Ten minste, wanneer salaris verhogingen per 1 januari buiten beschouwing worden gelaten. Volgens CNV-secretaris De Geus was beloofd dat geen enkele groep er met 'Oort' op achteruit zou gaan. "De minister moet snel een einde maken aan de onzekerheid", aldus De Geus gisteren voor de NCRV-ra- dio. In opdracht van de Volkskrant berekende het computerbureau CMG de verschillen tussen de sala rissen die in december en januari werden geadministreerd. Het bu reau verzorgt salarisstroken voor 130.000 werknemers bij ongeveer 500 bedrijven. Uit de vergelijking blijkt dat de meeste inkomens tot ongeveer 3.000 gulden bruto per maand er op achteruitgaan. Afhankelijk van leef tijd en tariefgroep is er pas bij hoge re lonen enige sprake van vooruit gang, aldus CMG. "Echt schrijnend", noemt ad junct-directeur Van Genderen van CMG de uitkomst voor de minst- verdienende werknemers, de 18-ja- rige met een minimumloon. Wan neer geen gebruik gemaakt kan worden van de belastingvrijstelling van een partner vindt deze gemid deld elf gulden minder op het janua- n-salarisstrookje dan op die van de cember. Boven een bruto-inkomen van ongeveer 3.000 gulden is er wel sprake van enige vooruitgang, maar hier speelt nog wel het probleem van het maximum aan de overheve lingstoeslag die de werkgever be taalt. Daardoor komt de pijn alsnog aan het einde van het jaar. Ook de invloed van het afschaffen van de meeste aftrekposten, waar vooral de hogere inkomensgroepen ge bruik van maakten, zal pas in de loop van het jaar blijken. De woordvoerder van de minister van financiën zegt pas de komende dagen enig inzicht te krijgen in alle effecten van 'Oort'. Dan heeft een steeds groter deel van de bevolking het loonstrookje ontvangen. "Als de alleenstaanden-toeslag wegvalt, kan een alleenstaande er op achter uit gaan. Dat is steeds duidelijk ge weest. Maar ik hoorde ook van een AOW-er die er vijf tientjes op voor uit gaat", aldus de voorlichter. Hij wijst op berekeningen die het Cen traal Plan Bureau in november maakte. Volgens het CPB zouden alle inkomensgroepen in Nederland er met 'Oort' meer of minder op vooruit gaan. ZOETERMEER (ANP) - Nederland moet meer doen om de kwaliteit van het hoger onderwijs in interna tionaal opzicht te verbeteren. Het beleid dat Nederland nu voert, richt zich te veel op de korte termijn. Het zal daarom slechts incidentele ef fecten hebben. eerste fase van het hoger onderwijs in korte en langere opleidingen. Universiteiten en hogescholen zou den strenger moeten selecteren, tij dens de eerste fase, maar ook op het moment van toelating tot de tweede fase. kend'. "Er vragen de laatste tijd zo veel mensen op de luchthaven asiel aan dat we het nauwelijks kunnen verwerken". De directie van Schiphol heeft het ministerie vriendelijk doch zeer dringend gevraagd ook in het week einde asielzoekers te horen. De luchthavendirectie, zo zegt Nawijn, is èr bepaald niet gelukkig mee dat de lounge van Schiphol in de week einden vol zit met asielzoekers. "We doen ons best. Maar als we onze mensen in het weekeinde laten wer ken dan ontstaan er doordeweeks weer problemen. Er moeten ge woon mensen bij komen". Onrust op WVC over kostbaar reisje Japan DEN HAAG (GPD) - Op het minis terie van wvc is onrust ontstaan over een reisje van acht topambte naren naar Japan. De reis in novem ber 1989 was bedoeld om de be stuurlijke organisatie van Japan be ter te leren kennen, maar ook om het contact tussen de ambtenaren te verbeteren. Volgens het ministerie heeft de reis 150.000 gulden gekost, maar andere ambtenaren (die niet meemochten) stellen dat de kosten meer dan vier ton bedroegen. D66-kamerlid Versnel-Schmitz heeft inmiddels vragen gesteld aan minister d'Ancona (wvc). dat nu in negen van de twaalf EG- landen het lage tarief geldt voor het verstrekken van logies en in zeven van de twaalf landen het lage tarief voor restaurants. De plannen om ook btw te gaan heffen op het toch al dure luchtvervoer in de EG ves- terken de zorgen van Cornelissen. 'Meer alternatieve straf onmogelijk' HILVEKSUM (ANP/GPD) - Het aantal alternatieve straffen kan niet verder worden uitgebreid. Dit zei voorzitter van de Nederlandse Ver eniging voor Rechtspraak en presi dent van de rechtbank in Den Bosch, mr. A.H. van Delden, giste ren voor de VARA-televisie. "Daar waar het kan worden uitgebreid, ge beurt het al. Ik denk dat we de grens hebben bereikt", zei Van Delden. Deze week beloofde staatssecre taris Kosto (justitie) te zorgen dat waar mogelijk vaker alternatieve strafen worden uitgedeeld. De MAASTRICHT (ANP) - Verhoging van het btw-tarief voor de horeca, zoals het ministerie van financiën en de Europese Commissie willen, dreigt de toerisme-industrie in de EG een zware klap toe te dienen. De toeristenstroom zal zich verplaat sen naar bijvoorbeeld Malta, Cy prus, Noorwegen of Tunesië. Dat zei CDA-Europarlementariër P.A.M Cornelissen, die zich in het bijzonder met toerisme bezig houdt, vanmiddag tijdens een stu diebijeenkomst in Maastricht, waar de Nederlandse horeca 1990 als het jaar van toerisme inluidde. Cornelissen memoreerde dat het bedrijfschap Horeca heeft uitgere kend dat verhoging van het btw-ta rief voor de Nederlandse horeca zal leiden tot een kostenstijging van 1,3 miljard gulden per jaar. De toeristi sche omzet in ons land bedraagt 30 miljard gulden, waarvan buitenlan ders 6 miljard voor hun rekening nemen. Die 30 miljard gulden omzet zijn alleen al in de horeca goed voor 150.000 arbeidsplaatsen, aldus Cor nelissen. Volgens de Europarlementariër neemt het aandeel van Europa op de wereldmarkt voor toerisme af. Daarbij speelt een rol dat zowel toe risme als horeca, "een onmisbare pijler onder het toerisme", arbeids intensief zijn. In de EG zijn de lonen in vergelijking met de meeste lan den elders hoog. Dat moet voor de overheid reden zijn voor "een terug houdend beleid" met betrekking tot de lasten op het toerisme. Cornelissen is weliswaar voor harmonisatie van de btw-tarieven in Europa, maar wees er tevens op ADVERTENTIE PvdA suggereerde dat door het suc ces van alternatieve straffen moge lijk minder extra cellen nodig zijn. Van Delden spreekt dit tegen, om dat sprake zou zijn van een toename van ernstige criminaliteit. "Daar door ontstaat er een stijgende ten dens naar langere gevangenisstraf fen. Als die tendens zich doorzet, dan verwacht ik, datje eerder meer dan minder cellen nodig zult heb ben". Uit onderzoek blijkt dat mensen met een alternatieve straf minder snel geneigd zijn in herhaling te ver vallen, dan collega's die een aantal maanden achter slot en grendel hebben gezeten. Vorig jaar is het aantal alternatieve straffen met bij na 1.000 opgelopen tot 5.991. AMSTERDAM - Opvallend veel mensen vonden gisteren de weg naar het door Jan Wolkers vervaardigde spie- gelmonument Nooit Meer Auschwitz op de Amsterdamse Oosterbegraafplaats. Elk jaar worden daar de slachtof fers van de verschrikking en in het concentratiekamp herdacht. Het is dit jaar 45 jaar geleden dat de kampen Auschwitz/Birkenau werden bevrijd. <f0to anp) Dat stelt de Adviesraad Hoger Onderwijs (ARHO) in een advies dat vandaag door minister Ritzen (onderwijs) naar buiten is gebracht. Ritzens voorganger Deetman had de raad om het advies gevraagd. Landen als Frankrijk, Groot-Brit- tannie en de Bondsrepubliek Duits land hebben de versterking van het hoger onderwijs en het weten schappelijk onderzoek hoog op de politieke agenda staan, schrijft de ARHO. Alleen daarom al kan Ne derland niet achterblijven. Gezien de positie van Nederland in Europa zal Nederland zelfs 'meer dan ge middeld' moeten doen. Nederland zal de algehele inrich ting van het eigen stelsel van hoger onderwijs opnieuw moeten bekij ken. Zo'n bezinning is ook nodig omdat in het buitenland kritische kanttekeningen bij de kwaliteit van het stelsel worden gezet. In het jongste advies pleit de AR HO opnieuw voor opdeling van de Stinissen vraagt artsen boycot van onderzoek HILVERSUM (ANP) - Gerard Stinissen heeft artsen opgeroe pen geen medewerking te verle nen aan het strafrechtelijk on derzoek naar de dood van zijn vrouw. Hij deed de oproep giste ren in VAR A's Achter het Nieuws. Ineke Stinissen, die ruim vijf tien jaar in coma heeft gelegen, overleed vrijdag nadat artsen de behandeling twaalf dagen eer der hadden gestaakt. Voor Ge rard Stinissen betekende dat "opluchting". Hij heeft jaren lang getracht het leven van zijn vrouw beëindigd te krijgen. Justitie in Almelo heeft aan gekondigd een strafrechtelijk onderzoek in te stellen naar de dood van Ineke Stinissen. Ge rard heeft daar geen goed woord voor over. Hij noemt de rol van het openbaar ministerie en justi tie in de slepende kwestie 'ge klungel'. Het aangekondigde onderzoek is volgens hem in scène gezet. "Alles verloopt vol gens afspraken die van tevoren zijn gemaakt". Impasse bouw-cao duurt voort UTRECHT (GPD) - Vervoersbon den FNV en CNV willen dat werk geversorganisaties NOB wegtrans port, PCB en KVO snel met eenzelf de bod komen voor een nieuwe cao als de KNVTO het afgelopen week deed. Zonodig zijn de leden bereid tot het voeren van actie's. Die waren vorig jaar succesvol, toen de bon den voor het eerst een nachttoeslag wisten binnen te halen. Als voor 10 februari geen 'KNVTO-bod' is afge komen, zullen de bonden zich bera den over de wijze, waarop actie kan worden gevoerd. In een aantal bijeenkomsten (voor de FNV volgt komend week end nog een aantal) keurden de chauffeurs het principe-akkoord goed, dat de bonden woensdag slo ten met Nederlands Vervoer (het voormalige KNVTO). Die overeen komst behelst onder meer een loonsverhoging van 2,5 procent en verhoging van de nachttoeslag van 1,20 naar 2 gulden per uur. Nederlands Vervoer vertegen woordigt echter alleen de grotere vervoerders, waar in totaal niet meer dan 12.000 van de 70.000 rij dende en niet-rijdende werknemers in het wegtransport een baan heb ben. Vorig jaar kwam het na de cao- onderhandelingen tot een breuk tussen de toenmalige KNVTO en de drie andere werkgevers-organisa ties in deze bedrijfstak. Die bleven zich verzetten tegen het invoeren van de nachttoeslag, door de bon den bedoeld als instrument om het onnodig werken op onaangename uren terug te dringen. NOB Wegtransport, de PCB en de KVO hebben al laten weten in het akkoord geen aanleiding te zien te rug te keren naar de onderhande lingstafel, die ze op 21 december verlieten. Hun laatste bod was een loonsverhoging van 1,5 procent voor de binnenlandse chauffeurs en 1 procent voor de chauffeurs die op het buitenland rijden. De bonden vinden die percentages niet alleen te laag, ze wijzen ook principieel het maken van een onderscheid tussen die twee groepen werknemers van de hand. Bouw-cao CNV en de werkgevers in de bouw over een nieuwe cao heeft zaterdag geen resultaat opgeleverd. De dele gaties gingen uit elkaar zonder een datum voor een nieuw gesprek te hebben afgesproken. Onafhankelijk bemiddelaar Han Lammers had het informele ge sprek gearrangeerd om uit de im passe te geraken, die was ontstaan toen de onderhandelingen vorige maand vastliepen. Na de mislukte bijeenkomst zaterdag heeft Lam mers de partijen wel voorgesteld aanstaande vrijdag verder te praten. Of ze daar op ingaan, is nog niet be kend. De onderhandelingen over een cao voor 200.000 bouwvakkers lie pen 11 december vast op een ver schil van mening over verdere ar beidstijdverkorting. De bonden wil len de werkweek terugbrengen van 37 naar 36 uur, waarbij ze nog in het midden laten hoe en wanneer die kortere werkweek moet worden ge realiseerd. De werkgevers weigeren echter over verdere atv te praten, omdat ze de komende jaren een fors tekort aan vakmensen verwachten. AMSTERDAM Verontruste hasj- rokers en eigenaars van koffie shops, waar soft-drugs worden ver kocht, vrezen een verharding van het Nederlands drugsbeleid. Onder tekening van het overigens niet on omstreden Schengen-akkoord kan ertoe leiden dat Nederland zich aan past aan het lik-op-stuk beleid in de Bondsrepubliek. Enkele honder den gebruikers en verkopers willen nu een belangengroep oprichten en hielden daartoe afgelopen zaterdag op een protestmanifestatie op een mistige Dam een schriftelijke pei ling. Een walm van hasj hangt boven de Dam. Kruidig geurende joints gaan van hand tot hand. Diep inha leren en dan het stickie doorgeven. Ze zitten in een kring rond de mu ziek, punkers, autonomen, hippies, een enkele Heli's Angel en een handjevol oudere jongeren, zoals Kees van Kooten ze zo mooi gestalte kan geven. Het kleurig geklede ge zelschap doet denken aan flower power. De jaren zestig lijken terug. Maar het is 1990. Het vredige pro test, afgelopen zaterdag óp de Dam, tegen een dreigende afzwakking van het tolerante soft drugsbeleid in Nederland, brengt geen grimmige politie op de been. Integendeel, blootshoofd rondstappende dien ders wisselen vriendelijke woorden met de blowers. Een agent bekent zelf ook wel eens een stickie te ge bruiken. In de jaren zestig ging dat anders. De politie pestte hasjrokers waar ze maar kon. Winkeliers klaagden dat het langharige werkschuw tuig de verkoop verstierde. En tenslotte veegden marinemannen de Dam schoon. Maar in de jaren negentig is menige blower zelf winkelier. In Nederland zijn er zo'n 2.500 koffie shops, waar een keur aan soft drugs min of meer openlijk kan worden Schengen-overleg bepleit dat het Nederlandse hasjkoffieshops ver boden moet worden soft drugs aan Duitsers te verkopen", zegt Dron- kers. Hij wijst op twee typen drugs beleid: Singapore, wat ophangen betekent, en Nederland," waarbij de nadruk op de scheiding van soft en hard drugs ligt, ook strafrechtelijk (het bezit van dertig gram soft drugs is een overtreding, maar geen poli tieman zal er een bon voor te geven). In tegenstelling tot landen met een hard beleid is het aantal gebrui kers van zowel hard als soft drugs in Nederland relatief lager. Rokers van een stickie lopen in Nederland heel wat minder kans in de crimine le sfeer van de hard drugs terecht te komen dan in bij voorbeeld West- Duitsland en de Verenigde Staten. Het werkt Een blower neemt het er nog eens lekker van op de Dam. Softdrugs-gebruikers maken zich zorgen over verhar ding van het Nederlands beleid als het akkoord van Schengen wordt ondertekend. (foto anp> geconsumeerd. Een bloeiende be drijfstak. Maar wel eentje die wordt bedreigd, denkt Ben Dronkers. Ben, de man achter het Hasj Muse um aan de Oudezijds Achterburg wal, heeft alle belang bij een pro test. Want hij staat aan het hoofd van eeti klein hasj-imperium, de Al- bert Heijn van de koffieshopdea lers. Dat wil Dronkers blijven. Daarom is hij maar al te graag bereid om actie te voeren tegen het 'dreigende Schengen-akkoord', met name te gen artikel 72. De betrokken landen verplichten zich'daarmee 'de illega le invoer van verdovende middelen, cannabis inbegrepen, alsmede ver koop, verstrekking, aflevering en bezit van die middelen tegen te gaan'. Ben vindt dat de in ons land ge doogde cannabis helemaal niet in de Opiumwet thuishoort. Hasj, licht bedwelmend produkt van de Indi sche hennepplant, heet ten onrech te een drug. Want het is in tegenstel ling tot levensgevaarlijke hard drugs zoals heroine zelfs niet versla vend, meent hij. De Bondsrepubliek is 'hard voor soft'. Een schrijnend voorbeeld daarvan is te zien in het Hasj Muse um: een knipsel uit de Büd waarin een Beierse minister voorstelt scho lieren die hasj rokende medescho lieren verlinken te belonen. Een premie voor verraders. Dronkers noemt een nog schandelijker voor beeld van 'hard voor soft': de aan houding van Arnhemmer Harm Dost in Duitsland. Dost ging de cel in omdat hij aan Duitsers in Neder land hasj had verkocht. "De Duitsers hebben tijdens het Amsterdams burgemeester Ed van Thijn laat op een in het Hasj Muse um vertoond filmpje in ieder geval weten volledig achter het Neder landse drugsbeleid te staan 'omdat het werkt'. Een jointje, daar wil hij niet moeilijk over doen. Maar een al te duidelijke 'affichering' van de koffieshops mag ook weer niet. Het voeren van het merkteken, een hen nepblad, is sinds korte tijd verbo den. Waarop vindingrijke koffie shophouders hun zaken voorzagen van palmboompjes, waarvan de bla den bedriegelijk veel op die van de hennepplant lijken. Breken er onverhoopt moeilijke tijden aan dan zit Dronkers daar niet echt mee. Hij heeft zich com mercieel ingedekt door zich te rich ten op de doe het zeiver, de thuiste- ler. Als in een tuincentrum levert hij complete kassen met zaden (veer tien soorten hennep), lampen, pom pen en groeisubtraten. Op de Dam gaan groene ballon nen met zulke zaden de lucht in. Maar dé reclamestunt is het uitde len van halve meter lange vuistdik ke joints. Een flinke teug wordt als goddelijk ervaren maar doet wel naar adem snakken. 4*4

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3