PORT Foreholte gaat naar Roemenië SP°ORTV Hooman profiteert van het gewijzigde systeem Ordinaire rel rond trainer Piet Buter 'Geen examens tijdens WK' Geen wildcards bij Top-12 Emotionele sfeer zorgt mede voor ommezwaai Jeugdvoetballer buiten westen na karatesehop' Korfbalscheidsrechter voelt zich bedreigd MAANDAG 22 JANUAR11990 VELSEN De doorgaans gemoedelijke eerste divisieclub Telstar is zaterdagavond opgeschrikt door een serie onverkwikkelijke in cidenten. In de chaotische slotfase zou Wageningen-trainer Piet Buter Bert van de Poppe hebben geslagen. BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 13 Buter. die door de debuterende scheidsrechter Kloeg werd wegge stuurd. ontkent dit in alle toonaar den. Volgens Van de Poppe pro beerde de trainer hem wel degelijk te slaan, maar werd de Telstar-sper Ier niet geraakt. De arbiter heeft rapport opgemaakt van de inciden ten. Tijdens de persconferentie kreeg de rel nog een ordinair ver- dereen denkt dat ik geslagen heb. Ik doe nog geen vlieg kwaad". Dat laatste is niet geheel volgens de waarheid. Tijdens een aflevering van de jaarlijkse wedstrijd tussen de trainers en de Leidse sportpers op het veld van ASC ging de toen bij Noordwijk trainende Buter al eens spits Ruud Bröring te lijf. De ver bouwereerde Broring, in dat partij tje toevallig de tegenstander van Buter. kreeg pardoes een fikse schop onder het achterwerk, omdat hebben In de laatste minuten van het du el. Telstar stond met 1-0 achter en had dus haast, trapte Piet Buter. de hij zijn trainer te hard voormalige trainer van zaterdag- aangepakt, eersteklasser Noordwijk de bal voor de voeten van Peter van der Zwaan weg. De voetballer wilde juist gaan ingooien. Alle spelers stormden vervolgens naar de plaats des onheils en niet veel later ont stonden chaotische taferelen voor het hek van de hoofdtribune. Bert van de Poppe ging plat. waarna ar biter Kloeg 3uter naar de tribune Bert van de Poppe gelooft even min in Buters' onschuld. „Ik raakte uit mijn evenwicht, omdat hij me wel probeerde te raken. Daardoor viel ik. Ach. ik maak me hier niet zo druk over. Trainers zijn nu eenmaal aan stress onderhevig. Ik kon me die 'reactie van hem wel voorstel- Buter, ooit ook nog assistent-trai ner van Telstar, haastte zich vervol gens met opgeheven armen richting kleedkamer, omdat ook het publiek flink over haar toeren was geraakt. Drie minuten later blies Kloeg defi nitief af. Piet Buter later: „Ik heb die bal weggeschopt omdat een speler van ons geblesseerd op het veld lag. Ik begrijp niet waarom de arbiter niet affloot. Maar ik zwéér dat ik Van de Poppe niet heb geslagen. Terwijl ie dereen aan het bakkelijen was, wil de hij alsnog ingooien. Dat heb ik proberen te verhinderen. Hij ging theatraal liggen. Een laffe streek. Ik vind het echt verschrikkelijk dat ie- Nieuwe praeses Feyenoord is 'echte manager' ROTTERDAM (GPD) Amandus Hjalmar Lundqvist is de nieuwe voorzitter van Feyenoord. Bij zijn presentatie in de Kuip was de eerste vraag, die technisch direkteur Gun- der Bengtsson hem dit weekeinde stelde, „of hij Zweeds sprak." Dat bleek niet het geval. Maar gelet op de voor- en achternaam van de kers verse praeses van het bestuur be taald voetbal was de nieuwsgierig heid van Bengtsson niet verwon derlijk. Toch is Lundqvist een geboren en getogen Rotterdammer, die samen met drs. Martin Snoeck en een an der nieuw gezicht. George de Jong, de taken heeft overgenomen van Carlo de Swart en de zijnen. Hij groeide op in de buurt van de Cool- haven en liet Rotterdam pas na 25 jaar achter zich om elders in het land carriere te maken. Dat is hem gelukt, want tegen woordig is de afgestudeerd HTS'er direkteur marketing Volgens Telstar-trainer Cees Glas is de verklaring van Buter ongeloof waardig. Nadat de IJmuidenaar stelde dat Buter wel degelijk had geslagen, explodeerde Haarlemmer Buter. „Wat ben jij een walgelijke collega. Een min mannetje", beet Buter van zich af. „Ik wil nooit meer iets met je te maken hebben. Nooit HANNOVER (GPD) - De gewijzigde opzet van de Top-12 heeft Mirjam Hooman-Kloppen- burg geen windeieren gelegd. Met een eindresultaat van drie winstpartijen en vier nederla gen was er in het vertrouwde systeem niet veel meer weggelegd dan een, pakweg, achtste plek. Gisteren evenwel in Hannover sloot de 24-jarige Leiderdorpse de Top-12 nieuwe stijl - die verrassend werd gewonnen door de Hongaarse Wirth - af met een vrijdag niet meer voor mogelijk gehouden vierde positie. Voor de Europese nummer acht een alleszins be vredigend resultaat. De cijfers verbloemden evenwel de een stil hoekje in de Westduitse hal realiteit. Mirjam Hooman kon al- even worden verwerkt. Saillant de leen op de tweede dag van het West- tail: had Hooman de laatste partij op roet zaterdag tegen de Tsjechische Kasalova verloren, dan was ze als het klassement. duitse evenement wedijv de internationale tafeltenniselite. Wonder boven wonder loodsten de laatste geëindigd drie winstpartijen de speelster van Comtest/Scylla prompt in de halve finale. De factor geluk was daarbij Kortom, het twaalftal pingpong doorslaggevend. De concurrenten sters leverde in de Niedersachsen- Spanning die moesten verliezen verloren ook, met als resultaat dat vier speelsters (Hooman, Wirth. Safarova en Bade- scu) gelijk eindigden in poule A. De snelle rekenmeesters kwamen tot de conclusie dat de Nederlandse als eerste was geëindigd (onderlin ge resultaten zijn doorslaggevend), maar Hooman zelf kon het zaterdag avond allemaal niet bevatten. Nadat coach Tigerman haar tot viermaal toe had gefeliciteerd en de compu- ter het positieve 'vonnis' had ge- vijand dopr de Europese titel veld, wilde ze het pas geloven loof in eigen kunnen. Vooral op de 5 indruk door de gehele concurrentie kwamen de emoties los. Na e de- 10 kilometer maakte de Hagenaar sastreuze opening tóch kwalificatie de halve finale. Dat moest i ABU DHABI (Reuter) - Scholie ren uit de Verenigde Arabische Emiraten hebben een dringend beroep gedaan op hun minister van Onderwijs, de examens van dit jaar uit te stellen. De leerlin gen zijn bang anders de duels van hun nationale ploeg tijdens de wereldtitelstrijd in Italië te moe ten De Emiraten plaatsten zich voor het eerst in de geschiedenis voor de eindronde. De tieners zijn erg benieuwd naar de prestaties van 's lands beste voetballers. „Kunnen de examens later wor den gehouden, zodat wij een kans hebben de eindronde te bekij ken?", vroeg een student tijdens een speciale vergadering aan mi nister Ahmed al-Tayer. De regeerder bleek geen lief hebber van voetbal. Hij schopte een (tijdelijke?) deuk in de hoop van de leerlingen, door te stellen: „Er zijn geen plannen de exa mens uit te stellen. Een dergelijk evenement zou jullie aandacht niet van de studie mogen aflei den." HANNOVER - Het Nederlandse verzoek om bij de Top-12 volgend jaar in Nederland een systeem met wild-cards toe te passen, zal volgens ET- TU-penningmeester Henk van Dilst zeker niet worden gehonoreerd. De kans dat Paul Haldan in de Bossche Maaspoort te bewonderen zal zijn, is derhalve nihil. Een tegenvaller voor Frank van de Wall Bake, die in Hannover nog hoop koesterde om tijdens de internationale twaalfkamp een pu bliekstrekker in te zetten. Van de Wall Bake heeft namens het sponsor bureau Trefpunt de organisatie van het toernooi, waarvan de kosten ruim een kwart miljoen gulden bedragen, in handen. Van de Wall Bake kan misschien wel twee Nederlandse deelnemers bij de vrouwen verwachten. Naast Mirjam Hooman-Kloppenburg zal Bettine Vriesekoop mogelijk in de Maaspoort te bewonderen zijn. Deelname van Vriesekoop is afhankelijk van de prestaties. Op 1 maart pakt Vriesekoop de draad weer op tijdens de Open Westduitse kam pioenschappen in Kalsruhe. en me niet moet laten verleiden tot allerlei andere gedachten". Schande Die instelling leidde tot de de sastreuze start van vrijdag. Een dag later tegen de Tsjechische Safarova leek Hooman de inzinking nog niet te boven: 7-21 en 5-13 in de tweede game. Ogenschijnlijk een hopeloze achterstand, terwijl ze zich vurig had voorgenomen om de schande van de vorige dag uit te wissen. Het gebeurde alsnog na een gedaante wisseling bij Hooman en een terug val van Safarova, die nog nooit van haar tegenstandster had kunnen winnen. „Ik ben nogal hardleers", kritiseerde Hooman haar houding, „tegen Wirth en Kasalova heb ik brutaal en met zelfvertrouwen ge speeld en dat is de beste methode". Ze is vast van plan om de fouten van Hannover op het EK in Zweden niet te maken. „Maar het Europese kampioenschap kun je moeilijk ver gelijken met een Top-12. Je kunt eerst warmdraaien tijdens de lan- denwedstrijden en dat is iets wat ik nodig heb. Ik moet groeien in een toernooi". Gabriella Wirth groeide in Han nover boven zichzelf uit. De 18-jari- ge Hongaarse werd in West-Duits- land als tweede reserve (na het weg vallen van Bulatova en Urban) toe gelaten en werd uiteindelijk de re velatie van het toernooi na de finale- te zijn", concludeerde Mir- winst tegpn Nemes: 21-18, 21-19. jam Hooman derhalve terecht. Een huzarenstukje, want in de 19-ja- „Aan de andere kant kan ik moeilijk rige geschiedenis van de Top-12 nog teem, dat ik niet halle weliswaar niet de beste kwali teit. maar was in het afgelopen weekeinde wel volledig aan elkaar gewaagd. Spanning en sensatie dus, maar het verwachte Nederlandse vuurwerk in de halve finale bleef uit. Op papier was Mirjam Hooman zeker niet kansloos tegen de onver stoorbare Olga Nemes. Tweemaal winst op de Westduitse tijdens de open Oosterijkse kampioenschap pen voedde het optimisme, maar eenmaal op het centre-court bleken de prognoses waardeloos. Nemes dicteerde, had daarbij nog op de be slissende momenten het geluk mee, dat Hooman ditmaal in de steek liet. Na een weggegeven eerste game (21-5) gaf zij vervolgens gas, maar de voormalige Roemeense was niet meer te stoppen: 21-19. Voor de daarna volgende troostpartij tegen de Francaise Wang kon Hooman geen interesse opbrengen: 21-17 en 21-14. is allemaal wat merkwaardig verlo pen. Ik heb er wél vreselijk veel van opgestoken. Ik ben hier tot de c heb. Het Europese vrouwentafeltennis als outsider als Wirth de troon kan bestijgen. Aan de andere kant vormde de victorie van de Europees clusie gekomen dat ik de wedstrij- jeugdkampioene den onbevangen moet benaderen indirect VOORHOUT - (GPD) Na weken van twijfels heeft de vrou- wenhandbalploeg van Noorlander/Foreholte besloten om aan te treden in Roemenië voor de Europa Cup. Voor de vei ligheid en een huisorkest wordt gezorgd, zo hebben de speelsters en begeleiders van AS Terom Iasi laten weten. Manager An Plug van Foreholte erkent dat de snel gegroei- de vriendschapsbanden en de emotionele sfeer rond de eer- ibm Nederland. Verantwom" ste wedstrijd in Voorhout (26-20 voor Iasi) hebben bijgedra- delijk dus voor een bedrijf met miljardenomzet en vanaf deze week in zijn vrije tijd bezig met een club, die louter schulden heeft. gen aan de plotselinge medewerking. Maar vooral de garantie v se Westen aandeden als eerste Roe- Lundqvist. die zqn naam heeft te zijden dat er probleemloos kan wor- meense sportploeg na de revolutie, danken aan zi|n Zweedse grootva- den gehandbald, overtuigde Plug. In de wedstrijd zelf moest Foreholte der „Ik ben begin december door Vandaag krijgt de Internationale zich vrij gemakkelijk gewonnen ge- der Reijden benaderd, nadat ik in informele kring een paar keer had laten blijken Feyenoord op de een of andere manier wel te willen helpen". „Ik ben een echte manager en pretendeer ook niet verstand van voetbal te hebben. Daarvoor heeft Feyenoord Martin Snoeck aange trokken. Die heeft werkelijk ver stand van alle voetbalzaken en zal mij bijstaan tijdens de vergaderin gen van het betaalde voetbal in Zeist. Hij is dus de technische man, George de Jong de organisatiedes kundige. Overigens ook geen groentje, want die heeft als eens vijf jaar in het bestuur van FC Den Haag gezeten." Handbal Federatie (IHF) van beide clubs waarin een datum wordt voorgesteld. De tegenstan ders kwamen 20 februari overeen en gaan er vanuit dat dat de Federa tie toestemt. De Roemenen werden tijdens hun aanwezigheid in Voorhout overstelpt met schenkingen - ze kregen zelfs nieuwe tenues en trai ningspakken - maar de toezegging van Plug vormde het mooiste ca deau. Terom Iasi begon de afgelo-# pen dagen steeds meer te twijfelen aan het tegenbezoek van de Neder landse bekerhouder. Maar ze blij ken dubbele winst te hebben ge boekt in de vijf dagen dat ze het KATWIJK Het is de vraag of André van der Oever zich de wedstrijd Quick Boys - Sparta R bij de B-regionalen nog lang zal heugen. De 15-jarige Katwijker was zaterdag namelijk even volledig 'van de wereld' na afloop van het duel (0-0), waarin de koploper uit Rotterdam in Katwijk een kost baar punt liet liggen. Verantwoordelijk hiervoor was één van de jeugdige Spartanen, die meteen na het laatste fluitsignaal van scheidsrechter Wijn and Rijsdam zijn tegenstander Van der Oever te lijf ging. De Leidse leidsman, die van de schoppartij uitgebreid rapport zal opma ken, sprak van de ernstigste zaak die hij in zijn 24-jarige loopbaan heeft meegemaakt. "Zonder aanwijsbare reden sloegen na de wedstrijd bij ver schillende Sparta-spelers de stoppen door", aldus Rijsdam. "Twee jongens van wie ik zeker weet dat zij hebben een tegenstander hebben geschopt, zullen nog wel meer van deze zaak horen. Ik stond er met mijn neus boven op: het leken wel karate-schoppen". Na de actie van de Sparta-speler gingen alle remmen los op Nieuw Zuid. Tientallen belangstellenden, merendeels ouders van de voetballers, spoedden zich naar de plaats des onheils. Links en rechts vielen klappen. Een massale vechtpartij kon ternauwernood worden voorkomen. Pas na dat de ploegen zich geruime tijd in de kleedkamers hadden teruggetrok ken, bedaarden de gemoederen enigszins. Van der Oever is overigens aan de beterende hand. Vermoedelijk heeft hij geen lichte hersenschudding, wat aanvankelijk werd gevreesd. Van aangifte van het voorval bij de politie is vooralsnog geen sprake. Ook in de discussie over de te rugwedstrijd liet men na lang dwarsliggen de eer aan de tegen stander. Ommezwaai Wie de gebeurtenissen voor en na de wedstrijd zag. kan de omme zwaai in het Voorhoutse denken wel begrijpen. De emoties kregen de overhand in de EC-ontmoeting. De Roemenen lieten kort, voor het duel in de tweede ronde van de EC II een brief voorlezen waarin nog eens werd 'bedankt voor het mede leven dat Nederland toonde in de af gelopen weken. "In nood leert men zijn vrienden kennen. Nederland heeft bewezen een vriend te zijn van Roemenië", zo liet de selectie via de speaker weten. Na afloop kregen de ir^ 1 merken dat zijn. Over de veiligheid hoeft i niet in te zitten". In Iasi zijn al 1500 kaarten ver- t oiaail- de return. De eigen hal de ovatie, waarna ze zichtbaar ont- j ^2 roerd de bomvolle zaal verlieten. speelsters een minutenlange staan- avond voor het eerst onder begelei ding van muzikale klanken ge- Trainer Cornel Badulescu speel- speeld. Dat kennen wij niet. Als Fo- gende ronde. "Foreholte heeft mij verrast. We hebben alles moeten ge ven in het duel. Het is voor mij een bewijs dat handbal in Nederland groeit", aldus de coach, die hoek- speelster Claudia de Jong als uit blinker noemde. De blonde speel ster werd topscorer bij de Voorhou- de daarna nog wat i i op het reholte wil, regel ik dat ook", lachte ters met ze§ doelpunten. gemoed. "Wij willen iets terugdoen. Badulescu. Foreholte moest wel Foreholte mag ons die kans niet overstag gaan. "Natuurlijk gaan ontnemen. Nog nooit ben ik met de ploeg buiten Roemenie zo goed ont- weten, vangen als in Nederland. De sfeer p„rQnx:0 en de hartelijkheid van de mensen V*araiHie hebben grote indruk op ons ge- De marge van zes doelpunten heeft maakt. We willen in Roemenie laten Badulescu geen enkele garantie ge- Zijn collega Jan Kecskeméthy tevreden. De Tsjech tekende liet keepster Karina Teuben vooraf voor een verlies met acht punten verschil. "We hebben het goed gedaan. Als je twintig doel- Chelaru kwam Foreholte op e houden, al scoorde ze dan nog drie keer. Maar ze zijn gewoon sneller en technisch meer onderlegd. Dat breekt je uiteindelijk toch op". Tussensprint Tot aan de rust kon de thuisploeg de Roemeensen nog aardig bijhouden, 8-10. Een tussensprint in de eerste minuten na rust was voor de bezfoe- kers voldoende om voorgoed een gat te slaan. Vooral via toedoen van kleine, behendige Mihaela ho- aanklacht tegen de ranglijst- ■MMHde ETTU. Anders dan bij het tennis wordt bij het tafeltennis de ranglijst naar willekeur samengesteld door een zevenkoppig college, voorgezeten door de Belg Damman. Prestaties tellen, maar zijn niet doorslagge vend. Normaal gesproken had Wirth vanwege een aantal aanspre kende prestaties beduidend hoger ingeschaald moeten worden dan de veertiende plaats. Bondscoach Jan Vlieg probeerde afgelopen week einde tijdens een ETTU-bijeen- komst een lans te breken voor een eerlijker systeem. Vlieg: „Zoals het nu gaat is van de gekken. Die Dam man is de enige van die ranglijst commissie die te vertrouwen is. De rest komt uit het Oostblok en dan weetje het wel. Dat gaat er daar net zo aan toe als met die voetbaluitsla gen van Steaua Boekarest. Die Pool Kucharski heeft de laatste twee jaar niets gewonnen bij de mannen - waar de Zweed Appelgren gisteren ten koste van zijn landgenoot Wald- ner zegevierde) - maar blijft maar staan op de zesde plaats". Bettine Vriesekoop kan erover meepraten. Ze was allang gestopt met internationaal tafeltennis, maar bleef met stip gehandhaafd op de lijst. Op eigen verzoek werd Vriese koop uiteindelijk geschrapt. Nu Vlieg in Hannover te horen kreeg dat zijn voorstel kansloos is, start hij binnenkort een lobby om de ex-Eu ropees kampioene weer op de rang lijst te krijgen. Volgens Vlieg zal dat weinig problemen opleveren, om dat Vriesekoop zich volgens de bondscoach moeiteloos tussen de heersende elite zal nestelen. Bij de Top-12 volgend jaar in Den Bosch zullen zodoende hoogstwaarschijn lijk twee Nederlandse speelsters zijn te bewonderen. ROB ONDERWATER punten maakt tegen zo'n Roemeen se ploeg doe je het niet verkeerd. We hebben hun topspeelster Valentina LEIDEN - De zaalkorfbalwed- strijd De Danaïden 2 - Wordt Kwiek 2 haalde het einde niet. Een kwartier voor tijd, bij een stand 13-4 in het voordeel van de Leidse reserves, hield scheids rechter Diepstraten het voor ge zien. Even tevoren had hij Leide- naar Erwin Kromhout eerst een gele- en vervolgens, toen deze na te zijn gewisseld hem in het voor bijgaan nog het een en ander had toegevoegd, een rode kaart voor gehouden. Toen de arbiter door een van de 'tribune afkomende Eric Krom hout, de broer van Erwin, verwij tend werd gevraagd 'waar hij mee bezig was' voelde hij zich dermate in woord en gebaar bedreigd, dat hij de wedstrijd staakte en het speelveld verliet. Dit ondanks dat medespelers Eric Kromhout weer snel richting tribunes loodsten en zowel de Friezen als Desgevraagd wilde scheids rechter Diepstraten geen com mentaar geven en verwees naar de door hem over het gebeuren ingelichte voorzitter van de dis- trictsscheidsrechterscommissie Wout Jense. „Ik heb het incident natuurlijk niet gezien en het ver haal van één kant gehoord. Maar het is een vervelende zaak peloze achterstand: 10-16. Chelaru is één van de grote talenten in het Roemeense vrouwenhandbal. De 22-jarige opbouwster nam de mees te treffers van Iasi voor haar reke ning (7) en was onmiskenbaar de uitblinker in de wedstrijd. Haar coach verwacht dat ze binnenkort international wordt. Foreholte had niet alleen in Clau dia de Jong een speelster in vorm. De rest van de ploeg bereikte ook een voor internationale begrippen aanvaardbaar niveau- Keepster Ka nna Teuben voorkwam in de eerste helft met goede reddingen een vroegtijdige beslissing. Scores Foreholte: Claudia de Jong (6), Elly van Leeuwen (5), Mir jam Collart (4), Ellen Warmerdam (3), Lonneke Cornelisz (2). ROB VAN DER ZANDEN MAANDAG 10.00-11.00 EURO Australia 13.00-15.00 EURO Voetbal 13.55-14.25 RTL V Match 15 00-16.30 EURO: Rugby Union. 16.05-16.50 BBC 2 Indoor Hockey 17 00-19.00 EURO Tennis: Australian Open in Melbourne. 19 00-20.00 Ned 2 Sportpanorama. 19.00-21.00 EURO IJshockey wedstr.|d 20.00-20 40 RTL V: Match. 21.00-22.00 EURO: What a Week 22.00-23.00 EURO: International Motor sport. Antwerpen. 23.00-23 30 Did 1 Sport extra' tennis (Australian Open in Melbourne) 23.00-00 00 EURO Boksen wereldpartij- 00 00-02.00 EURO IJshockey: wedstri|d

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13