in de vrouwenbajes Overleven Verouderen (1) SPREEKUUR 'Dit is het Hilton niet, dit is Hotel Tristesse' door Barbara Thiel, arts ZATERDAG 20 JANUARI 1990 PAGINA 25 Bijlmerbajes, de vrouwentoren. Tientallen camera ogen registreren alles in de lange gangen. Dikke deuren klikken open en dicht; van afstand bestuurd door bewaarders. Dagelijkse sleur. Eenzaamheid. Roddels. Liefde. Jaloezie. Verdriet. Cynische humor. Soms wroeging en altijd die controle. Overleven in de vrouwenbajes is vooral aanpassen. Aan de regels van het systeem. En sterk zijn. Sommige gedetineerden worden door de lange celstraf een beetje gek, praten in zichzelf. Vervreemden helemaal: zijn bajesmaf. "Hoe langer je hier zit, hoe slechter het met je gaat". door AnnaLaura Molducci Penitentiaire Inrichting De Singel, zo heet de Amsterdamse vrouwengevange nis, annex huis van bewaring. De Bijl merbajes is niet de enige vrouwengevan genis. Er worden steeds meer cellen voor vrouwen bijgebouwd. Nu zijn dat er ruim 242. De Noordsingel in Rotterdam was in 1977 de enige vrouwenbajes, met 59 cellen. In Breda komt volgend jaar een huis van bewaring met 126 cellen, waardoor het totaal aantal cellen voor vrouwen op 345 komt. Naast Amsterdam kunnen vrouwen zitten in Groningen, Utrecht en Maastricht. Het Brabantse plaatsje Zevenem heeft een half open inrichting met tuin in een oud klooster. Daar gaan gedetineerden aan het eind van de straf tijd naar toe. Bijlmerbajes op een doordeweekse dag. De witte betonnen blokken torens lichten op. Onheilspellend. Over wat er binnen de gevangenismuren gebeurt, circuleren de meest wilde verhalen. Zware criminelen die met eigen televisie in hun cel leven als hotelgasten. Maar het bajesbestaan blijkt vooral sleur. Taai overleven. Onder strak regime. De be waarder: "Regels, daar draait het hier om. Anders nemen ze een loopje met je". Macht en onmacht binnen de muren. In 'de toren' wonen 87 vrouwen. Lang en kortgestraften. De helft zit voor over treding van de Opiumwet. Nederlandsen hebben andere delicten gepleegd. Er zijn acht paviljoens, elk met eigen bewaking. In het huis van bewaring op paviljoen 1. wachten vrouwen op hun straf. 'Afge- straften' zitten elders in de toren. Een langgestrafte gevangene verhuist wel een paar keer over de paviljoens. Je kunt maar het beste op '5' zitten, vinden gede tineerden. "Waarom kom je niet bij ons? Dan kan je eens zien hoe het bajesleven er echt uit ziet", kankert een gedetineer de van paviljoen 3. "Ze sturen jullie altijd maar naar vijf'. Daar mogen de vrouwen zelf koken en zijn de bewaarders 'wel tof. Maar daar kom je niet zomaar. Die plaats moet je verdienen. 'Niet eerlijk' De gedetineerden 2ijn in aantocht voor de handwerkles, laat de bewaarder we ten. Hij staat via de portofoon in contact met collega's. De vrouwen komen het lo kaal in. De Zuidamerikaansen klitten bij elkaar. De Nederlandsen ook. Een be waarder schuift aan tafel om te controle ren of alle gedetineerden er zijn. De op komst is mager. Dertien vrouwen laten verstek gaan. Dat mag, maar er moet wel een reden zijn. zegt de bewaarder. 'Geen zin', mag niet te vaak voorkomen. Dan volgt een gesprek. Frederieke probeert de handwerkles sen zo aangenaam mogelijk te maken: "Ik zie vrouwen soms in hun verdriet en ellende wegkruipen", zegt ze. "Mensen hebben er baat bij dat ze iets kunnen doen. Een hoer leren breien. Da s leuk". Colombiaanse Sylvia is begin 30. Ze kwam hier 'by plane". In haar koffer twee kilo dope. Ze kreeg vier jaar. Ging nog in beroep, maar dat hielp niet. "Het is niet eerlijk dat ik zoveel ben kwijtgeraakt. Ik verloor mijn familie en mijn kinderen. Wij worden gepakt, de drugsbazen niet Is dat eerlijk?" In augustus is ze vrij. Maar. wat dan? Haar kinderen zitten bij haar ex-man. Moeder is 'crimineel' en krijgt haar kinderen niet meer te zien. Ze staart voor zich uit. Waarom deed ze het? Kende ze de con sequenties niet? "Ik had geld nodig. Ik ben gescheiden en heb drie kinderen. En mijn broer is ziek. Hij heeft dure medicij nen nodig. Mi.jn zuster is alcoholist en junkie. Ik wist niet dat ik zo'n zware straf zou krijgen". Sylvia richt haar bruine ogen naar het plafond en zucht. Ze buigt voorover en fluistert: "Voor ons is elke dag hier hetzelfde. We proberen er het beste van te maken, maar dat is niet mo gelijk". De buitenlandse vrouwen vormen een aparte groep. Ze zijn gepakt met heroine of cocaine. Vaak een, twee kilo. Vermoe delijk opgeofferd om de aandacht van een groter transport af te leiden. Voor 1976 kwamen deze Vrouwen niet vast te zitten, maar met de aanpassing van de opiumwet is hun aantal toegenomen. De koeriers, ook wel muia's of pakezels ge noemd, zijn meestal alleenstaande of ge scheiden moeders. Hoe het hun kinde ren vergaat, weten ze vaak niet. Bellen is onmogelijk. In de sloppenwijken is geen telefoon. Ontspannen Er heerst een ontspannen sfeer 's avonds op paviljoen 5. Hier wonen tien vrouwen. Een gemêleerd gezelschap uit Colombia, Venezuela, Chili, Bolivia. Singapore. Ca- rïbisch gebied en één Nederlandse, Anja. De avondmaaltijd wordt opgediend aan de lange tafel in de gang. De cellen zijn open. Twee vrouwelijke bewaarders (of ficieel: Penitentiaire Inrichtings Wer kers) schuiven aan. Ze eten wel vaker mee. De bewaarders maken geintjes met de gestraften. De dames dragen trai ningspak of ochtendjas. Anja permanent het donkere haar van Lisa uit Venezuela. Muziek schettert in een cel. Als de centi meters dikke stalen deur wordt dichtge gooid, ebt het geluid weg. De Spaanstalige vrouwen prefereren hun zelf gemaakte hap boven het bajes- voedsel. Dat betalen ze zelf. Gekocht in het particuliere winkeltje voor de bajes klanten. Omdat de kip zo duur is ("kiep kost negen goelden!"), is er slechts een flintertje vlees tussen de rijst terug te vinden. Veel geld hebben de gedetineer den niet. Ze kunnen ruim 200 gulden per maand verdienen met 'de arbeid'. Van dat bedrag betalen ze de huur van de te levisie (negen gulden per week), de tele foon en andere extraatjes. De rijst is ver sierd met ongeschilde gezouten aardap pels en een pasteitje naar origineel Singapore-recept. De Spaanstaligen vin den het heerlijk. Anja 'moet' het niet. Ze prikt in een hamburger met satésaus. Een vrouw uit het Caribisch gebied, houdt haar naam angstvallig geheim. Ze zit, omdat ze iets slechts deed, dat is nu eenmaal zo. "This is no Hilton. This is ho- De ouderdom komt met gebreken; de sa menleving vergrijst. De combinatie van die twee beweringen tekent een akelig beeld van een land vol zieke, oude men sen. Toch zijn de meeste oudere mensen helemaal niet ziek en hulpbehoevend. Wel treedt in de loop van de jaren een aantal veranderingen in het lichaam op. In deze en twee volgende rubrieken aandacht voor die veranderingen bij het ouder worden, en voor een aantal veel voorko mende kwalen. Op dit moment is ruim twaalf procent van de mensen in Nederland ouder dan 65 jaar (een op de acht), in 2040 zal dat percentage gestegen zijn tot 24. De meeste van die mensen zijn gezond en leven zelf standig. Om een gezonde en zelfstandige oude dag te kunnen genieten is het nuttig om zelfde risico's te kennen, en te weten welke maatregelen de zelfstandigheid zo lang mogelijk in stand kunnen houden. Na het dertigste jaar gaat het bergaf waarts met het menselijk lichaam. Dat gaat heel geleidelijk en is de eerste jaren niet merkbaar. Van de meeste organen neemt de werking af met ongeveer 1 pro cent per jaar. Zo rond het zeventigste jaar begint dat te tellen, wat vooral blijkt uit een verminderde weerstandtegen verstorende invloeden; het evenwicht raakt sneller verstoord. Dat betekent dat bij ouderen vrij klei ne gebeurtenissen een val, een korte ziekenhuisopname grote gevolgen kun nen hebben. Voorkomen is daarom het to verwoord. en daar kande oudere zelf heel veel aan bijdragen. Dat een zekere veroudering optreedt is te verwachten en normaal. Maar er zijn ook veranderingen die niet meer nor maal zijn. Hoe onderscheid je normaal van ziek. oftewel wat 'hoort erbij' en wat niet? Naar normale veroudering wordt veel tel Tristesse". Ze bestudeert elke dag de bijbel in haar cel, zegt ze. Liefde bestaat in de gevangenis. Sommi ge vrouwelijke gedetineerden hebben hier een vriendin, anderen gaan tijdens de lange straf voor het eerst een lesbi sche relatie aan. De meningen daarover zijn verschillend. "Ja hoor 'ns: je bent het, of je bent het niet", zegt een gedeti neerde bits. Vrouwen met een relatie 'buiten' mogen na ongeveer een jaar de tentie eens in de maand een vriend of vriendin ontvangen. Het bezoek-zonder- toezicht-kamertje heeft bed en douche. En geen camera. Zwanger Een vrijpartij mondt wel eens uit in een zwangerschap. Soms met opzet, zegt Rob Mendes, hoofd Sociaal Cultureel Werk. Een Colombiaanse probeerde zo haar toekomst met een Nederlandse ex- gedetineerde veilig te stellen. Toen de baby er was en moeders straftijd er op zat moesten moeder en dochter terug naar Colombia. Vader probeert ze terug te ha len. Vrouwen die hun straf nog niet heb ben uitgezeten, moeten hun kind negen maanden na de bevalling tijdelijk af staan. Want een kind mag niet in gevan genschap opgroeien, vindt justitie. Al vier keer werd een gedetineerde in de ba jes mama. Het 'vrijkamertje' wordt door de Zuidamerikaansen niet gebruikt. Welke minnaar komt nou voor een uurtje vrijen naar Nederland gevlogen? Virgo, een 23- jarige Chileense, prijst zich gelukkig dat ze geen moeder is. Een man heeft ze ook niet. Ze ratelt Spaans met Lilly uit Vene zuela, moeder van twee kinderen, en Roxanna uit Colombia, moeder van drie kinderen. De huiskamer van het pavil joen is schamel ingericht. In de hoek staat de televisie. "This, never again", zegt Virgo. De straf is te zwaar voor die ene kilo cocaïne en de drieduizend dollar die ze daarmee verdiende. Ze studeerde in Ecuador. onderzoek gedaan en de inzichten veran deren voortdurend. Zo is bijvoorbeeld lang gedacht dat een lichte bloedarmoe de bij ouderen normaal was (de zogehe ten ouderdomsanemie)sinds kort is be kend dat deze daling niet normaal is, en dat ook bij ouderen bloedarmoede altijd een aanwijsbare oorzaak heeft. De hierna besproken veranderingen treden niet bij iedereen op, en zeker met bij iedereen even snel. De een wordt veel gezonder oud dan de ander, iemand van 80 jaar kan jonger lijken dan een ander van 70, de 'biologische leeftijdis niet ge lijk aan de kalenderleeftijd. Hoe dat komt weten we eigenlijk niet; misschien speelt erfelijke aanleg wel een rol, maar ook de leefwijze is ongetwijfeld van be lang. We beginnen met het belangrijkste or gaan: het hart. Dit kan, zolang er geen sprake is van hart-en vaatziekten, tot op hoge leeftijd mee: wel is er een geleidelij ke vermindering van de hoeveelheid bloed die per minuut wordt rondge pompt en van de reserve die beschikbaar is bij inspanning. De bloedvaten worden minder elastisch dat is niet hetzelfde als aderverkalking) en de bloeddruk wordt wat hoger. Ten gevolge hiervan wordt de doorbloeding van veel organen wat min der. Deze normaleouderdomsverschijnse- len moeten duidelijk worden onderschei den van hart- en vaatziekten, die wel op hogere leeftijd veel voorkomen: aderver kalking, hoge bloeddr\ik, hartinfarct. De longen worden minder elastisch en kunnen minder zuurstof in het bloed brengen; de maag produceert minder zuur en de darmen nemen het voedsel minder makkelijk op. Eigenlijk abnormaal, maar in de Wes terse wereld bijna normaal, is de alom Had geen geld. Wilde best wel een pakje naar Nederland brengen. Werd gepakt en zwaar gestraft om andere koeriers af te schrikken. Ze heeft er ruim twee jaar opzitten. In augustus komt ze vrij. Wen nen zal ze hier nooit. Veel contact met de Nederlandsen heeft ze niet. "Ze zijn soms zo agressief'. Lilly, een vriendelijk ogende moeder van middelbare leeftijd, kijkt even op en breit verder. Zij moet nog een paar maanden. De feestdagen in de bajes zijn helemaal vreselijk, vinden de vrouwen. Ze zien hun kinderen niet. En vervelen zich stierlijk. "Je kunt zat boeken lezen. Maar als je elke dag om half tien 's avonds al in je cel zit, word je daar ook stapel van". Overdag doen gedetineerden mee aan activiteitenbegeleiding, ze sporten of werken. Iedere dag worden ze gelucht. Al zien de gedetineerden buiten alleen muren, alles is beter dan het dagelijkse verblijf in de bedompte ruimten waar nergens een raampje open kan. Verfilmd "Noem me maar Guitara Romany. Dat is mijn zigeunernaam", zegt een donkerha rig slank meisje. Guitara is 26 en moet nog heel lang zitten. Ze werkt halve da gen 'op de arbeid'. Haar ogen zijn ver scholen achter een donkere bril. Want gisteravond in haar cel huilde ze "d'r ogen uit haar kop". Ze verpakt geluks- symbooltjes, klavertjes vier. "Niet te ge loven, hè?" Guitara kreeg in hoger beroep acht jaar. omdat de rechters bewezen achtten dat ze haar man voor geld liet vermoor den. Ze is mooi. Mysterieus. En ver schrikkelijk eenzaam. Omgaan met an dere gedetineerden hoeft voor haar niet, maar ontsnappen aan het sociale leven is niet eenvoudig. "Als ik tijdens het luch ten alleen loop. komen er altijd mensen naar me toe. Vragen ze wat er is. Je bent hier nooit alleen. Ja, in je cel". Haar verhaal is verfilmd in Bijlmer Bloemen als hét verhaal achter de moord. aanwezige verstopping, die te tnaken heeft met het gebruik van weinig ve zelrijkevoeding. Daarmee in verband staan ook de uitstulpingen van de dikke darm (divertikels) die bij vrijwel alle ou deren te vinden zijn en af en toe klachten veroorzaken. De produktie van veel hormonen neemt af; bijvoorbeeld van de schildklier. Wat de geslachtshormonen betreft is er bij vrouwen uiteraard een abrupte daling na de overgang, bij mannen daalt de pro duktie van mannelijke geslachtshor moon veel geleidelijker. Maar mannen kunnen tot op hoge leeftijd kinderen ma ken. De behoefte aan seks hoeft helemaal niet te verdwijnen. Wel zal bij relatief veel mensen ziekte of verlies van de part ner een seksueel leven onmogelijk maken verder kan de manier van vrijen veran deren. en de behoefte verminderen. De pupillen van de ogen worden klei ner. De aanpassing van de ogen aan het donker en aan fel licht wordt minder Toen haar man na haar zoontje ook haar dochtertje verkrachtte, sloegen bij haar de stoppen door. Ze laat haar verhaal, soms in dichtvorm, lezen. Het staat in een schoolschrift. Ze was een ongewenst kind. Werd door haar zwager en broer verkracht. Uitgehuwelijkt op haar der tiende. Toen tien jaar mishandeld door haar man. Ze schrijft: "Ik heb me vanaf het begin voorgenomen dat ik niets zou zeggen of doen om mijn daad goed te praten. Nie mand gelooft me. Zwijgen is het beste wat ik kan doen". Het verhaal eindigt met gedichten voor haar kinderen en haar moeder. Misschien zullen haar kin deren het ooit lezen. Ze zitten bij haar schoonfamilie. "Ik mis mijn kinderen zo dat ik er een ledemaat voor zou willen ge ven. Ik kan alleen maar blijven hopen. Hopen dat ze me vergeten. Zelf kan ik van heimwee en verdriet niet meer sla pen en eten". Liefde is voor haar huilen met het licht uit. Ze heeft haar kinderen na haar aan houding in 1987 nooit meer gezien. "Wat moet ik als ik hieruit kom? Die breuk is nooit meer te lijmen. Wie weet wat voor beeld ze van mij hebben. In hun ogen ben ik de moordenaar van hun vader. Weet je wat ik hoop? Dat ooit de echte waarheid naar buiten komt". Ze ergert zich soms aan andere gedeti neerden. "Lopen ze te kankeren dat ze een paar jaar zitten". Voor haar heeft het leven geen zin meer. Daarom deed ze een zelfmoordpoging. Ze verloor veel bloed, maar verder gebeurde er niets. "Toen heb ik als een gek mijn cel opgeruimd, want als ze erachter komen ga je de iso leer in". Ze stroopt haar mouw op en toont een rond genezen gat in haar arm. Wasserij Ook Greta ziet haar 'twee jongens' allang niet meer. Daar kan ze zo 'vre-se-lijk kwaad' om worden. Greta werkt op de wasserij. Ze vouwt hemden en onder goed. Dat kan gevolgen hebben bij het au torijden: het binnenrijden van een tun-, nel op een zonnige dag kan verblinding geven, maar ook het ontmoeten van een tegenligger 's nachts. De oren worden slechter. Bij een meer derheid ontstaat, door niet helemaal be kende oorzaak, een geleidelijk erger wor dende slechthorendheid die met oorsui- zen gepaard kan gaan. Vooral hoge to nen worden slechter gehoord. Veel men sen dragen een gehoorapparaat, maar nog veel meer zouden er een moeten dra gen. Bedieningsproblemen zullen dat vaak verhinderen. Gevolg van het niet- dragen kan isolatie en vereenzaming zijn. Overigens is bij een deel van de men sen waarschijnlijk langdurige blootstel ling aan lawaai de oorzaak van de slechthorendheid; ook dat kan gepaard gaan met oorsuizen. De weerstand tegen infecties wordt minder. Dat betekent dat ouderen gevoe liger worden voor bijvoorbeeld griep, longontsteking en blaasontsteking. Bij broeken, de meeste met gaten, van man nelijke gedetineerden uit zeventien an dere gevangenissen. Ze zit voor 'wat din getjes'. Geweld en diefstal, zegt ze met een zwaar Haags accent. "Hoe moet het nou met mijn kinde ren? Iedereen kijkt maar naar mijn verle den. waarom nou1 Ik heb mijn kinderen al een jaar niet gezien Dat mag niet van de Kinderbescherming. Ik bel weieens, en dan zeg ik: mag ik ze alsjeblieft zien. mijn kinderen. Nee, Greta, zeggen ze dan. Dat kan niet. Ze kijken altijd naar mijn verleden, toen ik verslaafd was. Maar toen ik verslaafd was hadden mijn kinderen alles. Tèlevisie, video. Ze gin gen elke dag naar school. Ja. liefde kre gen ze niet. Maar ik heb altijd goed voor ze gezorgd. Ze hadden alles". Geschoten "Ik hoorde dat mijn ex-vent hier ook zit. Hij heeft op mijn nieuwe vriend ge schoten. Ik kende die jongen een paar dagen. Ik zou met hem een toekomst op bouwen. M'n ex gunt mij geen gelukkig leven. Hij heeft gezegd dat als hij mij op de boulevard (gevangenisjargon voor een brede gang tussen de mannen en vrouwentorens waar de sportzalen aan liggen) tegenkomt, hij me dood slaat. Nou, hij herkent me toch niet meer. Ik ben al twintig kilo aangekomen". Greta denkt vaak aan 'later', als ze hier uit is. "Ik ga niet terug naar Den Haag. Ze willen me daar niet meer. Ik ga in een Tussenhuis. nee, een Tussenfasehuis wo nen. Daar zitten ook begeleiders. En dan ga ik 's middags in een dierenhuis wer ken. Dat maakt een goede indruk, voor mijn rapport. Ik neem ook een kat, die kan ik dan lekker knuffelen. En na een half jaar krijg ik een huis, en misschien mijn kinderen weer". Stadsgenoot Mira die nog heel wat ja ren celstraf voor de boeg heeft, lacht zo hard dat ze het geluid van de droogtrom- mels overstemt. "Ha! Je mag helemaal geen dieren in een Tussenfasehuis heb ben." "Ach. Rot op! Ook geen vogeltje?", probeert Greta. "Nog geen goudvis", buldert Mira. Ondertussen speelt zich bij de mangel machine een rel af. Moeilijk te volgen. Sky Radio schettert door de grote ruim te. "Laat me toch met rust", schreeuwt Toos. Ze heeft een slechte dag vandaag. Kreeg 'rotnieuws' van buiten. Meer wil ze niet vertellen. Haar Zuidamerikaanse werkmaatje slaat een arm om haar heen. Ook een andere gedetineerde probeert Toos te troosten. Morrend gaat ze aan het werk. Greta tettert gewoon door: over wat ze ook "zóoó be-la-che-lijk" vindt. Altijd als ze uit d'r bol gaat of scheldt, wordt haar plas gecontroleerd. Een keer na het be zoek kreeg ze meteen 'urinecontrole'. Of ze soms high was. "Ze hebben nog nooit wat bij mijn gevonden." Mira: "Wat?! Als hier iemand een stuk stuff heb, weten die anderen niet hoe hard ze naar de bewa king moeten hollen. Ze verraaien je, waar je bijstaat". Volgens Lora, die hier al voor 'de zestiende' keer zit is ze soms gewoon 'stoned'. "Dat houwen ze hier toch niet tegen. Dope krijg je gewoon van het bezoek". Wijn Greta buigt zich over het stapeltje on derbroeken. Fluistert samenzweerderig "Een meisje heeft twee weken op in de isoleercel gezeten, omdat ze druivensap had gemaakt". "Welnee joh. Dat was wijn, dat is gaan gisten", zegt Mira. "Maar dat was niet expres". Guitara, weer even samen met de een zaamheid. schrijft: "Ik zit vast. niet al leen in mijn cel of deze inrichting. Maar ook in mezelf, ik ben een gevangenis, mijn eigen gevangenis". infecties als griep treden ook sneller com plicaties op. Vandaar dat de jaarlijkse griepvaccinatie voor ouderen geadvi seerd wordt (maar helaas niet voor ieder een vergoed). Die inenting beschermt ech ter alleen tegen de 'echte' griepinfluen za, en niet tegen andere griepjes. Boven dien geeft de prik geen absolute zeker heid van bescherming. Ook zijn bij ouderen de verschijnselen van een infectie minder uitgesproken koorts is minder hoog en soms zelfs afwe zig, andere verschijnselen van een ontste king (pijn, roodheid, zwellingzijn min der duidelijk. Het gebeurt daardoor wei eens dat de dokter iets over het hoofd ziet. Extra oplettendheid is daarom altijd ge boden. Soms is alleen sufheid een uiting van een longontsteking. Incontinentie, het onwillekeurig verlie zen van urine of ontlasting, is een heel veel voorkomend probleem van oudere mensen. Door schaamte praten velen er echter niet over; zij verbergen hun kiüaal met ongeschikte opvangmiddelen en iso leren zich. Toch is juist incontinentie een kwaal waaraan vaak iets te doen is. Er zijn veel verschillende oorzaken voor, die ik hier niet allemaal kan noemen, en veel dqarvan zijn te behandelen, bijvoorbeeld met medicijnen. Een eenvoudige blaas ontsteking kan de oorzaak zijn. Ook als incontinentie niet te verhelpen is, zijn er zeer goede 'opvangmiddelen' te krijgen die het mogelijk maken zonder angst onder de mensen te verkeren. In continentie is dus typisch een voorbeeld van een kwaal die er niet bij hoort en die noopt tot een bezoek aan de dokter. In de volgende aflevering hel medicijn gebruik, de slaap en het geestelijk func tioneren. 'Je kunt zat boeken lezen. Maar als je elke dag om half tien 's avonds al in je cel zit, word je daar ook stapel van'

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 25