LEIDSCH DAGBLAD Onderzoek dioxines stortplaats Azerbajdzjan verklaart de oorlog aan Armenië pXTRA Politieteam zoekt naar verkrachter BESTOL Akkoord in groot-metaal: 3,85 procent LEIDSCH DAGBLAD Burgemeester Washington gearresteerd Heel België aan de (jodiuin)pil 'Niet korten op defensie' Fonds moet hartoperaties in Londen toch betalen VRIJDAG 19 JANUARI 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39143 Prijs fl. 1,35 Li val gelopen bij kopen van cocaïne WASHINGTON (GPD) - De burge meester van Washington, Marion Barry, is gisteravond gearresteerd omdat hij verdovende middelen wilde kopen. Barry, al 11 jaar burge meester, is veelvuldig van het ge bruik van cocaïne beschuldigd. Maar hij heeft altijd ontkend. Lokale tv-stations in Washington meldden gisteravond, dat Barry het slachtoffer is geworden van een val die door de politie van Washington en de FBI in het Vista International Hotel in Washington was gezet. In een kamer op de zevende ver dieping van het hotel boden als drugdealers poserende agenten co caïne te koop aan. Volkomen onver wacht bleek burgemeester Barry een van de kooplustigen te zijn. De naam van Barry was de afgelo pen jaren met tal van schandalen verbonden. Een aantal naaste me dewerkers, onder wie zijn eerste vrouw, werd op verdenking van fraude gearresteerd. Ook werd hij beschuldigd van nepotisme. Dat hij drugs zou gebruiken was het pijnlijkst, omdat Washington een enorm groot drugsprobleem heeft. Met name in de arme zwarte wijken wordt op grote schaal in co caïne gehandeld. De daarmee ver bonden misdaad heeft van Was hington de stad met relatief het hoogste aantal moorden in de VS gemaakt. Eind 1988 onthulde de Washing ton Post dat Barry in een hotelka mer in Washington een vriend had ontmoet die in drugs handelde. De vriend, Charles Lewis, werd later el ders op heterdaad betrapt bij cocaï- ne-verkoop. Een onderzoek naar Barry's betrokkenheid bij Lewis' cocaïnehandel liep nog, toen hij gis teravond werd gearresteerd. (pagina 11: Loopbaan vol schanda len) Brandweer rukt uit voor pannekoeken WARMOND - De brandweer van Warmond is gistermiddag tever geefs uitgerukt naar het bejaar denhuis Mariënweide. Rond vijf uur reageerde een brandmelder op stevige rookontwikkeling in een van de vertrekken. De brandweer was snel ter plekke, maar kon alleen consta teren dat een bewoonster panne koeken aan het bakken was. Over de kwaliteit van de ge bakken deegwaar wilden de spuitgasten zich niet uitspreken. 'Gezien de rookontwikkeling durfden we het niet aan om te proeven. Maar het was vriende lijk. aangeboden van die dame'. In Alphen aan den Rijn ALPHEN/ZOETERWOUDE Dc gifbelt in Alphen wordt onderzocht op de aanwezigheid van kankerver wekkende dioxines. De Zoeterwoudse bierbrouwerij Heineken wordt hiermee door de provincie in verband gebracht. De provincie Zuid-Hoiland heeft vandaag opdracht gegeven tot het onderzoek op de voormalige vuil- stort in de Coupépolder. Op de belt liggen nu golfbanen en een bar/res taurant. volgens haar bij een onvolledige verbranding van pvc. En dat materi aal, zegt ze met grote nadruk, ge bruikt Heineken absoluut niet. De woordvoerster: "Ik kan wel zeggen dat wij zeer verontwaardigd BRUSSEL (GPD) - De Belgi sche staatssecretaris voor volksgezondheid. Roger Deli- zee heeft het plan om onder de Belgen miljoenen jodiumpil len te verspreiden tegen even tuele radioactiviteit. Die zou den zij op zak moeten hebben, in de huisapotheek of bij de elektriciteitsmeter moeten bewaren. Ook de scholen en bedrijven krijgen een voor raadje. Iedere Belg moet de 'pil'. gende week met de elektrici teitsbedrijven. Het idee is niet nieuw. Kali- Om twee redenen: zij moe- umjodide, in geconcentreerde ten voor de verspreiding van vorm in tabletten, is in staat de de pillen zorgen, en zij zijn de schildklier te beschermen te- mogelijke veroorzakers van gen het binnendringen van ra- een kernramp. Bijna 80 pro- dioactief jodium dat bij een cent van de elektriciteit in nucleaire ramp in een kern- Belgie is afkomstig van kern centrale vrijkomt. Zo n pil energie. Bij onze zuiderburen slikken biedt enige, zij het tij- draaien zeven kerncentrales, delijke, bescherming. Duur is het idee niet: 10 mil joen pillen kosten 1.7 miljoen Ook in andere landen is met gulden. Ze blijven minstens 10 het idee gespeeld om zulke jaar goed. Er is één bezwaar: pillen uit te delen, maar heeft sommige mensen zijn er aller- men dat steeds laten varen om gisch voor en dan helpt het geen onnodige paniek onder niet. Voor alle zekerheid geeft de bevolking te veroorzaken. Delizce daarom ook maar het Maar Delizee lijkt vastbeslo- oude advies bij een kernramp: ten en bespreekt het plan vol- binnenblijven en schuilen. Gewapende Armeniërs groepen samen het Rode Leger toekijken. Een woordvoerder van de provin- zijn. We gaan direct contact zoeken vertelde vanmiddag dat zeer korte termijn' met het onder zoek wordt begonnen. Wellicht al in de loop van volgende week. De pro vincie geeft hiermee gehoor aan ge ruchten die al geruime tijd in Al phen circuleren. met de provincie hoe zij aan deze wetenschap komt. Het is puur een canard. Anders gezegd, er klopt niet van. Heineken gebruikt geen mate rialen die kunnen leiden tot de vor ming van dioxines". De provincie heeft de Univ< LEIDEN/REGIO - De politie heeft strekte signalementen van de dader een regionaal team van recher- opvallend overeenkomen. De man cheurs aan het werk gezet om de da- is tussen de 20 en 25 jaar oud en der te pakken van een groot aantal maakt steeds gebruik van een don- verkrachtingen en pogingen daar- kere en zware bromfiets om weg te toe in Leiden en omgeving. De poli- komen. tie denkt dat deze man verantwoor- De politie wil niet zeggen hoe veel delijk is voor minimaal 9 verkrach- rechercheurs op deze zaak zijn ge- tingen of pogingen in Leiden, zet, evenmin wordt vrijgegeven wat Oegstgeest, Voorschoten en Voor- de werkwijze is. De man wordt on- hout. der meer verantwoordelijk gesteld De misdrijven zijn bijna allemaal voor drie pogingen tot verkrachting gepleegd sinds midden december, in Leiden, waarvan de laatste dins- De woordvoerder van de Leidse po- dagavond is gepleegd op de Wasse- litie sprak vanochtend van'een situ- naarseweg. Een 25-jarige Amster- atie die doet denken aan de Leidse damse vrouw deed hiervan giste- Hout-verkrachtingen tussen 1984 ren aangifte. en 1986'. Verder is woensdagochtend een De politie zoekt naar één dader 15-jang meisje aangerand in Voor- omdat de door slachtoffers Volgens die geruchten zou afval teit van Amsterdam en het Rijksin- dat in het verleden in de Coupépol- stituut voor Volksgezondheid en der is gestort dioxines bevatten. Gif Milieuhygiëne (RIVM) in Bilthoven dat zou voorkomen in afval dat van opdracht verstrekt om zo snel mo- bierbrouwer Heineken in Zoeter- gelijk aan de slag te gaan. De plaat- woude afkomstig zou zijn. sen waar de monsters in de Cou- De provincie beweert dat experts pépolder worden genomen, zullen (wie dat zijn wil zij vooralsnog niet op aanwijzing van getuigen worden zeggen) het niet uitsluiten dat bij de uitgekozen. bereiding van bier*dioxine wordt Een besluit op welke manier het gevormd. Een woordvoerster van diepe grondwater in de polder moet Heineken ontkent dit met klem. Ze worden beheerst, is voorlopig uitge- zegt zich af te vragen waar dit ver- steld tot het onderzoek naar de haal vandaan komt, omdat het ner- dioxines is afgerond. Daarom is het gens op slaat. Dioxines ontstaan onderwerp van de agenda van de statencommissie voor milieu van t i i i vrijdag 25 januari geschrapt. Het Leiclse hoogleraar streven is erop gericht dit punt nu te 1 o v behandelen in de vergadering van Strategische Studies: eind maan LEIDEN Op defensie moet niet worden bezuinigd zolang niet dui delijk is waar de ontwikkelingen in Oost-Europa toe leiden. Wanneer als gevolg van die ontwikkelingen een kernwapenvrije zone ontstaat in West- en Oost-Duitsland, moet worden overwogen - tijdelijk - kernwapens in Nederland te plaat- Dat zegt luitenant-generaal bui ten dienst G. Berkhof vandaag in een interview met het Leidsch/Alp- hens Dagblad. Volgens hem is het niet verstandig dat minister van de fensie Ter Beek aan bezuinigingen denkt. Berkhof wijst onder meer op de reeks etnische conflicten in de Sovjetunie. De instabiele situatie daar, nood zaakt de NAVO volgens hem tot een sterk defensief apparaat. Berkhof werd vanmiddag benoemd tot bij zonder hoogleraar Strategische Stu dies aan de Leidse universiteit. (pagina 2: "Inderdaad, ik ben be paald geen optimist".) Enkele opklaringen MOSKOU (DPA/AFP) - De Sovjet republiek Azerbajdzjan heeft zich in staat van oorlog met Armeniè verklaard. Azeri's uit de Azerbajd- zjaanse enclave Nachitsjevan vielen vanmorgen het Armeense dorp Je- rask aan, waarbij 2 doden en vele gewonden zouden zijn gevallen. In Nachitsjevan hebben Armeniërs de stad Sadarakh aangevallen. Troe pen van het ministerie van binnen landse zaken sloegen de aanval af, maar er zijn nog steeds artilleriege vechten. De Sovjettroepen in Arme- Azerbajdzjan zijn gisteren op een algemene staking afgekondigd en burgerwachten opgericht, waar- hebben aangekondigd dat zij zich voor zich tienduizenden scholieren niet meer door de wegversperrin- en studenten vrijwillig zouden heb- gen zullen laten tegenhouden. De ben gemeld. Sovjetkrant Troed citeerde militan- In de Azerbajdzjaanse hoofdstad te Azeri's die zeiden dat zij bereid Bakoe hebben actievoerders van- waren i morgen het hoofdkantoor van de liggen c communistische partij omsingeld en staan het personeel niet toe om naar binnen te gaan, aldus het Azer- misten, avonturiers bajdzjaanse persbureau Azerin- fundamentalisten' form. In bijna heel Bakoe, trum milji oorlogssterkte gebracht en tellen nu 29.000 man. Volgens het Armeense persbu reau Armenpress worden in heel Armenië zelfverdedigingscomités President Gorbatsjov stelt 'extre- fen islamitische verantwoorde lijk voor de onlusten en het bloed de olie-industrie met 1,8 vergieten. Vanmorgen zei hij dat de vandaag weer crisis in het zuiden van de Sovjetu nie steeds groter wordt, maar dat Moskou alles zal doen om een eind te maken aan de onlusten. it Chinees-lndisch- Specialiteiten Restaurant PEARL CITY NEW PEARL CITY Rosmolen 25-Leiden S Meiplein 130-Leiden Tel. 071-22005 j 071-720117 Heeft de beste Chinese kok van Leiden die ook de: specialiteiten van de: Kan tong keuken. Peking keuken, Shanghai keuken Si Chun keuken beheerst. Geopend s morgens 1200 uur lot 's avonds 22.00 uur hout. Ook hierbij ging het om een circa 20-jarige man die er vandoor ging op een brommer. Maandag avond werd een meisje verkracht in Oegstgeest. Op 21 december vorig jaar en 4 januari van dit jaar sloeg de man toe op de Leidse Antonie Duycklaan. waarbij hij respectieve lijk een 12-jarig meisje uit Oegst geest en een 20-jarige Leidse aan randde. Ten slotte onderzoekt de politie een poging tot verkrachting in Voorschoten en enkele aanran dingen in Oegstgeest die rond okto ber vorig jaar zijn gepleegd. ROTTERDAM - Ina Bon van de reptielenzoo Iguana uit Vlissingen hield de afgelopen nacht de wacht bij de bandvaraan Remco in de praktijk van de Rotterdamse dierenarts Lateur. Het 15 kilo zware en 12 oude dier onderging een buikoperatie in verband met versteende ontlasting. Zijn lichaam werd bedekt met warmwaterzak- ken om hem sneller uit zijn narcose te laten ontwaken. De verwachting is dat Remco er weer helemaal bovenop komt. (foto anp» kracht bij te zetten dat de Sovjettroepen de stad verlaten. Deze troepen slagen er niet in door te dringen tot Bakoe, waar ge wapende Azéri's blokkades en ver sperringen hebben opgeworpen om de militairen te stoppen. De plaatse lijke bevelhebbers van het leger Laatste Nieuws Ineke Stillissen (47) vanmiddag overleden HAAKSBERGEN (GPD) In verpleeghuis Het Wiedenbroek in Haaksbergen is vanmiddag even na één uur comapatiënte Ineke Stinissen-Swagcrman (47) overle den. Mevrouw Stinissen lag na een narcosefout bijna 16 jaar in een onomkeerbaar coma. Na tal van juridische procedu res, waarin haar man Gerard Sti nissen uit het Groningse Winsum, toestemming probeerde te krij gen voor een 'humane dood' van zijn echtgenote, werd vorige week maandag de kunstmatige toediening van voedsel gestopt. Twaalf dagen na het stopzetten van de voeding, waartegen nog ge procedeerd werd door de Neder landse Patiënten Vereniging, overleed mevrouw Stinissen. Het openbaar ministerie zal naar ver wachting, nog een onderzoek in stellen naar de doodsoorzaak. AMSTERDAM (GPD) De Fiscale inlichtingen- en opsporingsdienst (FIOD) heeft begin deze week de di rectie van Van Zadelhoff Makelaars en Co aangehouden op verdenking "rskamoor!neenS van^ bij de grens tussen Azerbajdzjan Iran. Azerbajdzjanen die hereniging willen met Azerbajdzjanen in Iran zouden het hek langs de grens over een lengte van 50 kilometer hebben neergehaald. grootste van Nederland, zou de be lasting voor enkele miljoenen gul dens hebben ontdoken. C. van Za delhoff, oprichter van het bedrijf en nu gedelegeerd commissaris, ont kent de beschuldigingen. ROTTERDAM (ANP) - Het Schie- 'damse ziekenfonds DSW moet de kosten vergoeden van een open hartoperatie die drie bij het fonds aangesloten hartpatiënten in Lon den hebben ondergaan. Dat be paalde de Rotterdamse rechtbank president, mr. L. ter Kuile vanmo- kort geding dat door de Bovendien verklaarde een Neder landse cardioloog dat overschrij ding van die termijn voor de betrok ken patiënten grote gevaren zouden betekenen. Volgens J. van Overveld van de Stichting Nederlandse Hartpatiën ten is de uitspraak van groot belang andere hartpatiënten die patiënten was aangespannen. Het Nederland op een operatie wachten Groot-Brittannië de greep willen ondergaan. I BRISTOL in LEIDEN I I Langegracht 5 (naast DIGROS) I I tel. 071-226154 Donderdag koopavond 1 De rechtbank vindt dat de patien- vocht ten, die in Nederland gemiddeld zo'n half jaar moesten wachten op een operatie, geen andere keus had den dan hun operatie in het buiten land te laten uitvoeren. Uit de nota Begeleidingscommissie Hartchi- rurgie Nederland blijkt dat een wachttijd van meer dan 3 maanden voor hartpatiënten onaanvaardbaar lang is. Middagtemper: den. Matige v\ Waddengebied r ongeveer 8 het bewolking c regen en vc htig. ïg: in het algemeen veel 1 tegen het midden van de ■ek toenemende kans op wind. Middagtempera- r 8 graden. erdag 20 januari ZOETERMEER (GPD) - De In dustriebonden zijn erin geslaagd bij de werkgevers in de groot-metaalin dustrie een loonsverbetering voor 1990 af te spreken van 3,85 procent op jaarbasis. Dat is vrijwel het per centage van 4 procent waarop de grootste bond in de sector, de In dustriebond FNV, de onderhande lingen had ingezet. braak betekenen in de moeizaam de loop van gisteren bleek een ak- verlopende onderhandelingen in koord toch tot de mogelijkheden te andere sectoren en bedrijven, zoals behoren. Pas laat op de avond kwa de metaalnijverheid, de bouw, Ak- zo. Philips en Hoogov de werkgevers met het eind bod. Eerder hadden de werkgeve voorstellen van tafel gehaald o met ingang van de volgende c technische industrie, Blankert. gaf vut-leeftijd (in de metaal sum) 26 PAGINA'S Het bereiken van het akkoord over deze als 'trendsetter' be schouwde cao (200.000 werkne mers), kan een belangrijke door- FME nog ongev bijna 15 uur onderhandelen gis teravond laat toe dat de stakings dreiging een rol heeft gespeeld bij naar 61 jaar te verhogen. "Het bleek nodig dit in te trekken om tot akkoord te komen", aldus Blan- de toegeeflijkheid van werkgevers- kert. De onderhandelaars zijde. Een week eerder bood de bonden zijn wel akkoord gegaan 2,35 procent. In met een looptijd van 15 maanden Dat betekent onder meer dat de cao in de groot- metaal de traditionele voortrek kersrol volgend jaar verliest. Concreet betekent dit een princi pe-afspraak dat de werknemers er op 1 april 3 procent loon bij krijgen, in september eenmalig 1,25 en per 1 januari nog eens 0,75 Ook de verlaging van premies van enke le fondsen dragen bij aan het totale percentage loonsverbeteringen. (pag. 7: crklo JLJ ZATIRDAG^IJLAGnfMMJE^EIDSCH LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD Morgen: Milieuramp dreigt in Oost-Europa. De oorlog om een wijnpompje Nierpatiënt leidt leven vol onthoudingen. DAM JA.IK WIL EEN ABONNEMENT OP DE KRANT VOOR M'N EIGEN STUK DUIl VAN NEDERLAND Ik neem het Leidsch Dagblad 7 weken op proef voor maar 27,50 Noteer mij voor een kwartaalabonnement 74,15 Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! (Aankruisen wat van toepassing is) Postcode: Plaats: Telefoon: Opsturen in envelop (zonder postzegel) naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1