Versneld onderzoek naar salaristoelagen Visserij heeft lak aan voorschriften Uitzendbureau volwassen met beursnotering KLM vreest voor tekort aan technici Bonden akkoord met sociaal beleid Volvo ZATERDAG 13 JANUARI 1990 Premier Lubbers erkende gisteren eigen toelage beslisten, s afloop van het kabinetsberaad dat er een probleem kan liggen bij de controle op die beèluiten. Hij wil de niet erkennen dat de regeling, verkeerde Het onderzoek, dat door Dales al het bekend worden van de af- vaarmee de ambtenaren faire ren dat topambtenaren in Neder land een te laag salaris genieten. De premier wilde gisteren niet uitslui ten dat in zo'n geval de salarissen begonnen, kan volgens van topambtenaren die van minis- hun Lubbers ook als uitkomst oplev AID schrijft ruim 1000 bonnen uit Regelingen DEN HAAG (ANP) - De Algemene Inspectiedienst (AID) van het mi nisterie van landbouw, natuurbe heer en visserij heeft vorig jaar meer dan 1.100 processen-verbaal opge maakt tegen vissers omdat zij zee- visserijregels overtraden. In onge veer 450 gevallen deden de vissers een onjuiste opgave van hun vangst. Minister Braks van landbouw, na tuurbeheer en visserij heeft dit ge schreven in antwoord op vragen van de Tweede Kamer. De vragen dienen ter voorbereiding van een uitgebreide vergadering van de visserij, maandag 29 ja- Ongeveer 150 vissers werden op de bon geslingerd wegens overtre ding van technische regels, zoals het gebruik van te kleine maaswijd ten en het aanvoeren van onder- maatse vis. In ongeveer 100 geval-* len ging het om overtredingen tij dens de aanlanding zoals de aan voer buiten daarvoor speciaal aan gewezen havens en tijden. Voor het overtreden van onder meer vangst beperkende maatregelen schreef de dienst zo'n 120 processen-verbaal uit. De voorrang die de AID in over leg met onder meer het Openbaar Ministerie geeft aan de controle op naleving van visserijregels leidt, zo erkent de bewindsman, tot vermin dering van de controle op een aantal andere terreinen. Dat komt mede omdat ook enkele andere zaken voorrang krijgen, zoals de naleving van de mestwetgeving. Overcapaciteit De overcapaciteit van de Neder- Bliksembezoek Andriessen aan Oostbloklanden BRUSSEL (ANP)-EG- saris Frans Andriessen van bui tenlandse betrekkingen is giste ren uit Brussel vertrokken voor een driedaagse trip naar Praag, Sofia en Bukarest. Hij zal tij dens zijn bezoek een inventaris opmaken van de economische situatie in de drie Oostbloklan den en de mogelijkheden om met EG-hulp in te spelen op het proces van economische veran dering dat nu ook in deze landen op gang kan komen. Zijn bevin dingen worden eind volgende week tijdens een speciale bij eenkomst van de EG-ministers van buitenlandse zaken in het Ierse Dublin besproken. Tijdens zijn bliksembezoek aan de drie Oosteuropese hoofd steden zal Andriessen in de eer ste plaats bespreken welke structuur de bilaterale relaties in de toekomst moeten krijgen. De onderhandelingen met de Bulgaren over een handels- en samenwerkingsakkoord wer den vorig jaar afgebroken in ver band met de mensenrechtensi tuatie in het land. Deze onder handelingen zullen nu weer worden hervat. landse kottervloot bedraagt volgens de bewindsman nu nog ruim 40.000 pk. Het streven is een capaciteit van de totale vloot van 456.000 pk eind volgend jaar. De capaciteit is nu nog bijna een half miljoen pk. Braks meent dat de bestaande vrijwillige saneringsregeling goed loopt en dat een verplichte regeling niet noodza kelijk is. Nadeel van een verplichte regeling is onder meer dat moeilijk is vast te stellen wie wel en wie niet zijn schip moet saneren. Braks sluit niet uit dat Neder landse vissers in het kader van vis serijakkoorden tussen de Europese Gemeenschap en derde landen vis serijrechten kunnen krijgen in on der andere Peru en Afrikaanse lan den als Senegal en Sierra Leone. Dit biedt naar zijn mening echter geen afdoende oplossing voor de be staande overcapaciteit van de vloot. Van de EG-lidstaten is tot nu toe in ons land het meeste uitbetaald aan de sanering. Vorig jaar was dat 12,2 miljoen Ecu (Europese reken eenheid, ongeveer 2,31 gulden). In Denemarken en Spanje was het achtereenvolgens acht en negen miljoen Ecu. In Ierland en Groot- Brittannië tot nu toe niets. Braks verwacht dat de hoeveelhe den vis die de Nederlandse vissers dit jaar mogen vangen zullen leiden tot een verbetering van de brutobe- somming. Veel zal afhangen van de prijs bij een gewijzigd aanbod. De bewindsman vindt dat het thuispelverbod voor garnalen, zoals die voor ons land voor medio dit jaar is voorzien, in de gehele Eu ropese Gemeenschap moet worden ingevoerd. De handel in vis door sportvissers gaat de minister wel licht nog strenger aanpakken. Sinds 1 januari zijn sportvissers strafbaar als zij netten aan boord hebben. Afhankelijk van het resul taat van deze maatregel zal Braks zich beraden op de vraag of het ge bruik van eenvoudig vistuig zoals de hengel aan banden moet worden gelegd. Deze week werd bekend dat tiental len topambtenaren van het ministe rie van WVC extra toelagen hebben gekregen, variërend van 10.000 tot 27.000 gulden. Het ging daarbij om de toepassing van twee regelingen: één voor moeilijk verkrijgbare spe cialistische ambtenaren en één voor buitengewone prestaties. De regeling is ook op andere de partementen doorgevoerd, ver klaarde Lubbers gisteren. Daar is de situatie echter niet dezelfde als bij WVC, aldus de minister-presi dent. Het aantal topambtenaren en de hoogte van de toelage verschil len van departement tot departe ment. De hoogste ambtenaar op WVC, secretaris-generaal Hans de Boer, verklaarde deze week dat de rege lingen te ruim zijn toegepast. In overleg met de personeelsvertegen woordiging op het departement is inmiddels een minder gulle rege ling afgesproken. Ook De Boer had een te hoge toelage op zijn salaris. SCHIPHOL (GPD) - Bij de KLM dreigt een tekort aan voldoende technisch gekwalificeerd perso neel. De krapte in het personeelsbe stand leidt echter (nog) niet tot gro te problemen bij de onderhoud van de vloot. Bij de KLM werken ruim vijfdui zend mensen bij de Technische Dienst. Ruim 2300 zijn rechtstreeks betrokken bij de onderhoud van de vliegtuigen. De krapte doet zich vooral voor in de plaatwerkerij, de spuiterij en in de sfeer van de elek tronica. Om het tekort op te vangen wordt gerecruteerd in het buitenland. Op dit ogenblik is een vijftigtal Engel sen te werk gesteld in de plaatwer kerij en de spuitplaats. Voldoende gekwalificeerde mensen op dit ter rein zijn er op de Nederlandse ar beidsmarkt niet te vinden. Bij de Technische Dienst van de KLM zijn op dit ogenblik zo'n twee honderd vacatures. De voornaam ste oorzaak hiervan is volgens een woordvoerder de groei van het be drijf en van de vloot. Bovendien zijn IOC-lid Anton Geesink en de verspringers Frans Maas en Emile Mellaard (rechts) stelden gisteren op het hoofd- de laatste jaren tal van vakmensen kantoor van Amstelveen de eerste PTT-reishalie in gebruik. Ter gelegenheid daarvan ontvingen Mellaard en met pensioen gegaan. Maas de eerste vliegtickets, die sinds gisteren op zes postkantoren te koop zijn. (foto anp> Randstad wil uitzendkrachten ook in optiefonds Economie kort Schuld VW-fraude De m deviezenhandelaar Hans- Joachim Schmidt, hoofdverdachte in het deviezenschandaal bij het Westduitse autoconcern Volkswa gen, heeft op de tweede dag van het proces tegen hem in Braunschweig schuld bekend. Hij accepteerde de totale verantwoording voor activi teiten waardoor het VW-concern door deviezenfraude ongeveer 377 miljoen mark is kwijtgeraakt. Ziekteverzuim Als een bedrijf slecht wordt geleid, is dat vaak terug te vinden in het ziekteverzuim. Tot deze conclusie komt de Bedrijfsvereniging voor de metaalnijverheid na-een onderzoek naar het ziekteverzuim in enkele honderden bedrijven. AMSTERDAM Ook de uitzend krachten bij Randstad, evenals het bewakingspersoneel en de schoon makers van de dochterondernemin gen, krijgen de mogelijkheid deel te nemen in het Randstad Optiefonds. "Juridisch is dat niet zo eenvoudig en het zal ook nog zeker wel een jaar duren. Maar dat zijn we zeker van plan", aldus oprichter en algemeen directeur drs. F.J.D. Goldschme- ding van de Randstad-organisatie. Het Optiefonds beheert 25 procent van het geplaatste aandelenkapitaal van de firma en kan, nadat het be drijf een officiële beursnotering heeft verworven, een serieuze bij drage gaan leveren aan de inkom sten van de medewerkers. door Marien van den Bos van de week kondigde de Rand stad Holding nv aan 20 procent van de bestaande aandelen naar de Am sterdamse Effectenbeurs te willen brengen. "Niet uit geldgebrek", legt Goldschmeding omstandig uit. "In tegendeel, meer als laatste stap, als sluitsteen naar volwassenheid". Al ruim een jaar eerder werd het optie fonds voor het personeel in het le ven geroepen, waarmee de onge veer 3000 stafleden van het concern opties kunnen verwerven op aande len in de zaak, waarvan de waarde echter pas na beursnotering kan worden bepaald en eventueel ver zilverd. Dat ook de uitzendkrachten die via Randstad aan een tijdelijke baan worden geholpen hiervan in de toe komst kunnen meeprofiteren, ont glipt de uitvinder van het uitzend- wezen min of meer. Het zal ook nog wat voeten in de aarde hebben, vooral omdat de wetgeving in de landen waarin Randstand actief is ten zijn niet aan de orde, al wil de met 2 procent van de beroepsbe- oprichter-directeur iets dergelijks volking in tijdelijke uitzendbanen in de toekomst niet uitsluiten. "Nee, in Europa fors op kop loopt, het is goed voor de continuïteit van Volgens Goldschmeding heeft ,het bedrijf. Voor ons is het ook van dat te maken met de kwaliteit van belang om aan de maatschappelijke het arbeidsaanbod in ons land en omgeving voldoende informatie te ook wel een beetje met de Neder- geven; op een manier dat ze ons landse mentaliteit. "Ik denk dat het voor verantwoordelijk houden. We dienstverlenen ons veel bloed zit dan bijvoorbeeld een Duit ser, waar maar 0,25 procent via een uitzendbureau aan het werk is. Duitsers zijn toch heel industriële denkers". Hard aangepakt Als tweede reden van de Neder landse voorsprong op dit gebied beetje op een wat uit de hand gelo- noemt de Randstad-directeur het Bluf Bij het betreden van het hoofdkan toor lijkt Randstad nog steeds t (naast Nederland ook België, West- 220 miljoen gulden. Ongeveer net z Duitsland, Frankrijk en Groot-Brit- tannié) op dit punt sterk verschil len. De belangrijkste reden om aan delen op de beurs te willen verhan delen, tijdens stad-hoofdkantoor in Diemen, veel geld als het balanstotaal van de onderneming op 31 december 1988. Randstad is mogelijk de eerste verzekert Goldschmeding onderneming die zegt nog geen con- gesprek in het Rand- crete bestemming te hebben voor die verse miljoenen. Van de laatste serie bedrijven die naar de beurs ging lag de bedoeling voor de hand: zoals het politieke besluit tot priva tisering bij de Postbank en de finan- research en toekomsti gs bij Pirelli. Maar Gold schmeding wil niet meer loslaten Continuïteit Begeleid door (opnieuw) de Amro- WWWAAAAei bank is Randstad het eerste familie- ciering bedrijf dat in 1990 kiest voor meer openheid, toezicht en ook kwets baarheid door het vertrouwen te dan dat hij 'als goed ondernemer' vragen van particulieren en beleg- een winstgevend gebruik zal maken gers. De opbrengst van de verkoop Van de nieuwe fondsen, van 20 procent van de aandelen Grote plannen tot overnames van wordt geschat op tussen de 150 en binnen- of buitenlandse concurren- pen liefhebberij van de vroegere economie-student Frits Gold schmeding, maar dat is het inmid dels al lang niet meer. Op een steen worp afstand van het huidige kan toor in Zuidoost Amsterdam wordt de laatste hand gelegd aan een - zelfs vo.or deze omgeving - imposan te betonnen kolos. Met groot plezier vertelt de op richter hoe hij in 1960 met een colle ga-student in Amstelveen begon. De basis was eigenlijk de scriptie waarop hij in Amsterdam zou afstu deren in de economie. "In die scrip tie heb ik aangetoond dat er een enorme behoefte was aan tijdelijk personeel, mits goed georgani seerd". Al pratend met zijn studie vriend Dalebout is hij huis-aan-huis folders gaan verspreiden om perso neel en werkgevers te werven. "Toen daar inderdaad een reactie op kwam moesten we ineens echt aan het werk". Naar alle waarschijnlijkheid ligt de oorsprong van het uitzendwezen in Nederland en mogelijk in Euro pa. Randstad is in zijn soort de grootste in Europa en het merk waardige fenomeen doet zich voor dat Nederland in het uitzendwezen feit dat uitzendbureaus in het begin nogal hard zijn aangepakt door de politiek en de vakorganisaties. "Omdat het niéuw was begrepen ze ons beroep misschien niet zo goed, maar dat heeft ons uitermate ge scherpt om ons vak op een zo goed mogelijke manier uit te oefenen. Je moest met een goed jaarverslag ko men, al wasje daar wettelijk niet toe verplicht, je moest de uitzendkrach ten goede brochures geven. Voor klant, politiek en overheid hebben we wel het nodige gedaan. Eigenlijk was die kritiek heel gunstig voor Inmiddels is het uitzendwezen ook politiek een geaccepteerde zaak en wordt een organisatie als Randstad ook officieel ingehuurd bij scholings- en banenplannen. Vijfjaar geleden is daar in Lelystad 'als een soort sponsoring' mee be gonnen en inmiddels zijn er 78 van dergelijke kleinschalige projekten door Randstad afgerond. De lande lijke overheid heeft Randstad in middels ook ingeschakeld en heeft het bedrijf dit jaar de opdracht ge geven voor 3500 mensen een baan te vinden en hen daarvoor ook op te leiden. Bloemenveiling Aalsmeer krikt veilprovisie op AALSMEER/ROELOFARENDS- VEEN De Verenigde Bloemen veilingen Aalsmeer heeft de veil provisie met tweetiende procent verhoogd tot 5,7 procent. De bloe menveiling in Roelofarendsveen, sinds de fusie met de Aalsmeerse veiling in januari van EMM omge doopt in VBA Roelofarendsveen, verhoogt de provisie niet. De twee veilingen hebben afzonderlijke ex ploitatierekeningen. De verhoging heeft met name ge volgen voor kleine inkopers. Zij moeten bij elke druk op de knop twee gulden heffing voor bloemen en een rijksdaalder heffing voor planten betalen. Tegen de verhoging van de vei- lingprovisie (transactieheffing) is door de bloemenhandelaren vorig jaar fel geprotesteerd. Per veildag wordt er ongeveer 40.000 tot 60.000 keer op een veilingknop gedrukt. Dat betekent evenzoveel transac ties die administratief moeten wor den verwerkt. Om het aantal trans acties te verminderen is de heffing voor de kleine inkoper ingevoerd. De VBA heeft ongeveer 2500 ge registreerde inkopers en een omzet van ongeveer 1.750 miljoen gulden. Ruim tien procent van die inkopers neemt tachtig procent van de omzet voor zijn rekening. Ongeveer 2000 inkopers vallen in de categorie klei ne inkopers. Bijna 1000 van deze in kopers haalden met elkaar in een jaar een omzet van 12 miljoen gul den. Sinds 8 januari is HSA een meer derheidsdeelneming van Thomson- CSF. Of Signaal onder de Franse vlag beter zal varen dan onder de Nederlandse, zal de tijd moeten le ren, maar voor de komende drie ja ren lijkt de zaak vrij duidelijk. Thomson heeft zich namelijk ge conformeerd aan het bestaande vierjarenplan van Signaal, dat neer komt op een omzettoename en een stabilisatie van werkgelegenheid. Hollandse Signaal biedt nog te weinig rendement HENGELO (GPD) - Hollandse Signaalapparaten is ondanks de in krimpende defensiemarkt optimis tisch over de omzet, die de directie met 50 miljoen per jaar ziet toene men tot 900 miljoen in 1991. Het ren dement is echter nog onvoldoende zodat personeelsbestand en inves teringen in principe op het huidige niveau moeten blijven. De overna me door Thomson-CSF zal naar ver wachting pas op langere termijn po sitief uitwerken op de winstgevend heid. "Zo'n integratieproces duurt nu eenmaal een jaar of drie, vier", zegt directievoorzitter J. H. J. Bos- Voor Signaal was 1989 een roerig en historisch jaar, beheerst door de voorgenomen overname door het Franse wapen- en elektronicafabri kant Thomson-CSF. In het midden van het jaar maakte Philips bekend de defensie-activiteiten te willen overdragen in het licht van de krim pende markt, de hoge ontwikke lingskosten en de toenemende con currentie en schaalvergroting. Zoals bekend behoorde Signaal toch al niet tot de kernactiviteiten van Philips en aangezien het doch terbedrijf over 1987 verlies leed, leek verkoop nog slechts een kwes tie van tijd. Dreigende taal van voorzitter Bouwbond FNV LEIDEN (ANP) - De Bouw- en houtbond FNV dreigt de werkge vers in de bouwnijverheid met ac ties als de cao 1990 niet snel rond komt. De eis van invoering van de 36-urige werkweek staat daarbij recht overeind. "Als niet binnen enkele dagen zal blijken dat de werkgevers wat toe schietelijker zijn geworden en dat de onderhandelingen kunnen wor den hervat, zal de actietrein snel aan vaart winnen", aldus bondsvoorzit ter J.Schuller vandaag in een toe spraak die hij hield bij de opening van een nieuw afdelingskantoor in Leiden. De onderhandelingen over de nieuwe bouw-cao (250.000 werkne mers) zijn ruim een maand geleden opgeschort vanwege onenigheid over verdere atv. Sindsdien is wel informeel overlegd, maar er is nog geen uitzicht op hervatting van de onderhandelingen. "Als de onder handelingen niet binnen een aan vaardbare termijn tot een bevredi gende uitkomst leiden, wordt het conflict op een andere wijze uitge vochten". Dales wil duidelijkheid over positie topambtenaar DEN HAAG (GPD) Minister Dales (binnenlandse zaken) zal het onderzoek naar de hoogte van de salarissen van top-ambtenaren versneld laten uitvoeren. In de Kamer ont stond deze week onrust over de hoge toelagen, die vooral topambtenaren van het ministe rie van wvc hebben gekregen. Vooral het feit dat de ambtenaren zelf de besluiten namen voor verhoging van hun salarissen baarde opzien. HELMOND (ANP) - Volvo Car en de bonden hebben gisteren over eenstemming bereikt over het te voeren sociale beleid bij de autofa brikant. In ruil daarvoor hebben de bonden zich bereid verklaard bij het bedrijf de komende tijd geen ac ties te voeren. Dat valt op te maken uit een gezamenlijke verklaring die Volvo Car en de bonden gisteren hebben uitgegeven. Eventuele arbeidsonrust in het kader van de cao-onderhandelingen wordt door de Industriebond FNV echter niet uitgesloten. "Het gaat immers om twee verschillende za ken. Volvo Car is een van de belang rijkste leden van de FME. Het be drijf moet als dat nodig is zijn in vloed maar aanwenden om de cao onderhandelingen een positieve wending te geven. Gebeurt dat niet dan blijft Volvo Car voor ons bij cao-acties een speerpunt", aldus FNV-bestuurder H. van Rees. G.van Os van de Unie BLHP dis tantieert zich daarvan. Hij zegt dat wat hem betreft alle acties van de baan zijn. Volgens Van Rees heeft de Raad van Bestuur van Volvo Car al laten weten dat ook mogelijke ac ties in het kader van de cao-onder- handelingen er toe zullen leiden dat voor Volvo het gisteren bereikte ak koord niet meer zal gelden. Eerder deze week beschuldigden de bonden en de ondernemingsraad de Raad van'Bestuur van Volvo Car ervan dat het sociale beleid op nogal wat punten ernstig te wensen over laat. Spoedoverleg leidde ertoe dat de bonden en Volvo Car overeen stemming bereikten over een aantal geschilpunten. De belangrijkste zijn de aanvulling van 6,5 procent die het bedrijf geeft op de VUT-re- geling. Aanvankelijk wilde Volvo Car die afschaffen. Afgesproken is nu dat de aanvulling gehandhaafd blijft. De ploegentoeslag op over werk wordt evenmin afgeschaft. Op korte termijn wordt verder overleg gevoerd over een aantal an dere kwesties waarover nog geen overeenstemming is bereikt. Dat betreft onder andere het groot aan tal uitzendkrachten en het structu rele overwerk. Ook de Industrie- en Voedingsbond CNV sluit eventuele acties in het kader van de cao-on derhandelingen niet uit. "We hebben in principe met Vol vo overeenstemming bereikt over het sociaal beleid. In het kader daar van zullen we geen actie meer voe ren. Maar mochten de onderhande lingen over een nieuwe cao onver hoopt in het slop raken dan zullen we onze leden daarover raadplegen. Eventuele acties zijn dan niet bij voorbaat uitgesloten. Wat dat be treft nemen wij hetzelfde standpunt in als de Industriebond FNV", al dus een woordvoerder van de In dustrie- en Voedingsbond CNV.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7