Doden bij acties in Sovj etrepublieken Revoluties Oost-Europa nekslag voor Derde Wereld Syrië belooft vertrek troepen uit Libanon Peres: onderhandelen met elke Palestijnse delegatie DDR mogelijk ia 1993 lid EG 5Land vol mini-Noriega 's Mexico woedend over tv-serie ZATERDAG 13 JANUARI 1990 BUITENLAND PAGINA 5 MOSKOU (AP) - In de naar onafhankelijkheid strevende Sovjetrepublieken Georgië en Azerbajdzjan is de afgelopen dagen massaal betoogd tegen het centrale gezag in Moskou. In Azerbajdzjan is bij een gijzelingsactie een onbekend aantal doden en gewonden geval len. In het stadje Kareli werden partij- en overheidskantoren door activisten bezet en de ambtenaren de straat op gejaagd. In de Georgische hoofdstad lag het openbaar vervoer stil vanwege wegblokkades en stakingsacties. WASHINGTON (IPS) - Een Ameri- kaanse televisieserie waarin Mexico wat betreft drugshandel op een lijn wordt gesteld met het Panama van Manuel Noriega, heeft de woede ge wekt van de Mexicaanse regering. "Laster", aldus de Mexicaanse am bassade in Washington. Amerikaan se regeringswoordvoerders haast ten zich vervolgens de Mexicaanse regering te complimenteren met de voortvarende manier waarop ze de drugshandel aanpakt. "Mexico is net Panama. De drugscorruptie zit diep en is wijd verbreid". aldus het programma "The drugs wars" dat begin deze week werd uitgezonden door het grote televisiekanaal NBC. "In ie der deel van het land zit wel een Bij onlusten in de door Armenië op geëiste enclave Nagorny-Karabach in Azerbajdzjan werd donderdag een officier doodgeschoten van de legereenheid die daar de orde pro beert te handhaven, zo meldde pers bureau TASS gisteren. Het incident deed zich voor in het door Azeri's bewoonde dorp Achoelloe, en het dodelijke schot zou zijn gelost door een Azerbajdzjaanse politieman. Op andere plaatsen in en rond de enclave in Azerbajdzjan zijn com munistische partijfunctionarissen in gijzeling genomen, zo heeft de nieuwsdienst Interfax, onderdeel van radio-Moskou, gemeld. Vooral in de regio Sjaumjan maken Azeri's gebruik van gijzelingen. Een gijze lingsactie van gewapende Azeri's in het dorp Manasjid liep uit op een massale schietpartij. Volgens TASS zijn daarbij doden en gewonden ge vallen. In Kareli, een stadje 85 km ten noordwesten van Tbilisi, gingen Georgische activisten over tot be zetting van panden van de gemeen telijke en regionale overheid. De daarin aanwezige bestuurders en ambtenaren verlieten de kantoren ijlings om aan de woede van de be zetters te ontkomen. "De Sovjet macht functioneert niet meer in Ge orgië", betoogde de activiste Irina Sarisjvili, een van de leiders van een naar onafhankelijkheid strevende politieke partij in de zuidelijke re publiek. Ook in Tbilisi is het al dagen lang onrustig. Volgens Sarisjvili wordt daar bij het openbaar vervoer en veel bedrijven gestaakt. De stakers willen dat er uit Moskou een delega tie van het politburo naar Georgië komt om een begin te maken met de onderhandelingen over afscheiding van hun republiek. De betogers in Azerbajdzjan ui ten met de acties hun woede over het recente besluit van het parle- WASHINGTON (AP) - Syrië heeft Saudi-Arabië en andere Arabische landen in een schriftelijke verkla ring beloofd om te onderhandelen over een tijdschema voor de terug- TEL AVIV (DPA/AFP/AP) - De voorzitter van de Israëlische Arbei derspartij en minister van financiën Shimon Peres is bereid te onder handelen met iedere door de Pales- tijnen benoemde delegatie over een oplossing van het conflict in het Midden-Oosten. Peres verklaarde in Tel Aviv dat hij niets heeft tegen gekozen vertegenwoordigers uit de bezette gebieden die zich zouden ontpoppen als aanhangers van de PLO. Zijn enige voorwaarde is "dat zij politiek bedrijven en niet ter- De Israëlische minister van bui tenlandse zaken Moshe Arens heeft intussen voorgesteld om verkiezin gen voor de Palestijnen in de bezet te gebieden uit te schrijven, ook als de Amerikaanse pogingen om tot Israelisch-Palestijns vredesoverleg te komen op niets uitlopen. Een me dewerker van Arens, die niet met name genoemd wilde worden, zei gisteren dat het plan van de minis ter nog in een beginfase verkeert en nog niet tot in de details is uitge werkt. De afgelopen dagen werd in kranteberichten echter gesteld dat een regeringscommissie al is opge dragen uit te zoeken hoe verkiezin gen in de bezette gebieden het best opgezet kunnen worden. De com missie moet ondermeer kiesdistric ten gaan vaststellen. Peres heeft de Palestijnen opge roepen om in te stemmen met de be middelingsvoorstellen van de Ame rikaanse minister James Baker, die hij "de enig beschikbare optie" noemde. "Op de dag dat dit ge beurt" zei Peres bereid te zijn te be ginnen met de voorbereidingen voor verkiezingen in de bezette ge bieden om daarna "met volle kracht" onderhandelingen aan te gaan met gekozen vertegenwoordi gers van de Palestijnen. BONN (Rtr) De DDR zou mis schien in 1993" tot de Europese Ge meenschap kunnen toetreden. Dat heeft de Westduitse minister van buitenlandse zaken Hans-Dietrich Genscher gisteren verklaard. In verband met de democratische ontwikkelingen in de DDR, waar op 6 mei verkiezingen worden gehou den, zei Genscher tegenover ver slaggevers: "Als deze ontwikkeling zich doorzet in de DDR. kan er een associatie komen (met de EG), met het vooruitzicht op een lidmaat schap". Volgens hem zou de DDR lid kun nen worden van de EG als natie öf als deel van een verenigd Duitsland. "Beide opties zijn mogelijk",.aldus Genscher, die hieraan toevoegde dat de DDR zelf moet beslissen wel ke weg het wil inslaan na de verkie zingen. De DDR is van plan een nog on bekend aantal ambassades te slui ten wegens geldgebrek, maakte het Oostduitse persbureau ADN giste ren bekend. ADN zei dat het de be doeling is om in de toekomst één ambassade de belangen van de DDR te laten behartigen in twee of meerdere landen. "De toenemende kosten voor het onderhoud gaat het beperkte budget te boven". Medellin: 4000 moorden in 1989 BOGOTA (DPA/ANP) - Medel lin, de Colombiaanse stad van de drugsbaronnen die in toeris tische folders wordt verkocht als een romantische combinatie van Casablanca en Rio de Janei ro, heeft ook in 1989 haar naam als de Colombiaanse "hoofdstad van de misdaad" alle eer aan ge daan. In 1989 zijn er officieel 4015 mensen vermoord. Tal van Colombianen twijfelen aan dit cijfer omdat politieke moorden niet zouden worden meegeteld. plaatselijke Noriega, een plaatselij ke bestuurder die rijk wordt door Colombiaanse drugsbazen te hel pen met het doorsluizen van cocaï ne van Mexico naar de Verenigde Staten". Volgens de Mexicaanse ambassa de zijn deze beweringen "kwetsend voor het Mexicaanse volk" dat "ie dere dag zo dapper vecht tegen de drugs". De Mexicanen vinden het programma "onzorgvuldig, onjuist en mogelijk ook ter kwader trouw". In de verfoeide mini-serie komt de moord op een agent van de Ame rikaanse drugsbestrijdingsdienst DEA aan de orde die vijf jaar gele den werd gepleegd in Mexico. Het programma herhaalde de oude be schuldiging dat Mexicaanse veilig heidsfunctionarissen betrokken waren bij de moord. Woordvoerder Nancy Beck van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken nam het na de uitzending voor Mexico op. Ze wees er op dat de Mexicaanse regering verschillende drugsbaronnen die van de moord worden verdacht, heeft gearresteerd en in staat van beschuldiging heeft gesteld. Sinds het aantreden van de nieu we regering van president Salinas de Gortari, ruim een jaar geleden, zijn in Mexico 258 bendes die verdo vende middelen smokkelden, opge rold. Verder zijn bijvoorbeeld 269 politieagenten in verband met drugshandel ontslagen of gearres teerd en is zo'n 34 ton cocaine in be slag genomen. De Amerikaanse president George Bush complimen teerde de Mexicaanse regering en kele malen voor de actieve r waarop de drugshandel wordt c gepakt. ment van buurrepubliek Armenië om Nagorny-Karabach bij Armenië in te lijven, zo zei adjunct-directeur Savili Peretz van het officiële pers bureau van de republiek Azerin- form. De nieuwe spanningen in de zui delijke republieken maken de posi tie van president Gorbatsjov er niet gemakkelijker op. Hij is op bezoek in Litouwen en moet daar tot de bo dem van zijn politieke wijsheid gaan om de leiders en burgers van de Baltische republiek te doordrin gen van zijn overtuiging dat het on verstandig is zich op stel en sprong uit het Sovjet-staatsverband terug te trekken. trekking van alle 40.000 man Syri sche troepen in Libanon, zo heeft de Amerikaanse krant Washington Post gisteren bericht. De krant baseerde zijn bericht op interviews met niet nader geïdenti ficeerde diplomatieke zegslieden in Damascus en andere Arabische hoofdsteden. Volgens deze zegslie den heeft de Syrische minister van buitenlandse zaken Farouk Al-Sha- raa in het geheim een dergelijke schriftelijke belofte gedaan toen zijn Saudische ambtgenoot, prins Saud Faisal, op 20 oktober een be zoek bracht aan Damascus. De be lofte maakt, volgens de zegslieden, deel uit van een politiek akkoord, dat in oktober werd overeengeko men met Libanese parlementsle den, die toen bijeen waren in Taif in Saudi-Arabië. In dit akkoord werd vastgelegd dat Syrië binnen twee jaar nadat een regering van nationale eenheid in Libanon is gevormd en een begin is gemaakt met politieke hervor mingen zijn troepen uit Bayrut naar de Bekaa-vallei zal dirigeren en ver volgens met de nieuwe Libanese re gering zal onderhandelen over een tijdschema voor een volledige te rugtrekking uit Libanon. Volgens de zegslieden wil Syrië deze toezegging niet aan de grote klok hangen uit angst dat dat zal worden gezien als een overwinning voor de christelijke generaal en aardsvijand van Syrië Michel Aoun. NORTH-CAROLINA - Ruim tweeduizend Amerikaanse soldaten van de 82ste luchtlandingsdivisie die deelna men aan de invasie in Panama werden gisteren na voltooiing van 'operatie Just Cause' gedropt boven Forth Bragg in de Amerikaanse staat North-Carolina. In hun plaats zijn inmiddels meer dan 4000 Amerikaanse genie groepen en technici naar Panama vertrokken, die zullen assisteren bij het herstel van de stadwijken in Panama- Stad die tijdens de invasie zijn verwoest. (foto afpi Regering Sri Lanka zou doodseskaders steunen i de vrede te herstellen, moorden i ontvoeringen aan te moedigen, COLOMBO (AP) - De Srilankaanse tels beschikt en de meeste andere oppositieleidster Sirimavo Ban- partijen de motie niet steunen. De daranaike beschuldigt de regering regeringspartij heeft 124 zetels. In de toenemende corruptie te nege- van het steunen en trainen van doodseskaders die leden van de op positie zouden vermoorden. Volgens Bandaranaike krijgen le den van de doodseskaders op de le gerbasis Ganemulla, 20 kilometer ten noordoosten van de hoofdstad Colombo, een militaire opleiding en worden zij daarna uitgerust met sitie wil 120 van de 400 parlements- sche partij. Bulgaarse oppositie wil 120 zetels SOFIA (DPA) - De Bulgaarse oppo- de leidende rol van de communisti- zetels bezetten, zo heeft woordvoer der Ljubomir Sobadsjev gisteren in de regering die vermoord moeten Sofia verklaard. De oppositie wil te- ten e dat de volksvertegenwoordi ging maandag besluit tot een schei partij en staat. worden. Duizenden leden Srilankaanse Vrijheidspartij Bandaranaike zouden al door zulke ding doodseskaders vermoord zijn. Een motie van wantrouwen, die door de Vrijheidspartij en drie an dere oppositiepartijen is ingediend, haar wens kracht bij te zetten. Die haalt waarschijnlijk geen meerder- dag moet de volksvertegenwoordi- De communistische partij zal op een bijzonder congres aan het eind van deze maand zichzelf hervor men, zo verklaarde partijwoord- voerder Ivan Angelov gisteren te genover het Westduitse persbureau DPA. In de partij heeft zich al een "socialistische fractie" gevormd die de partij van de grond af aan wil de mocratiseren. Als de fractie haar zin niet krijgt, zal zij zich afsplitsen van de communistische partij, zo heb ben de leden al laten weten. Gandhi zat fout met akkoord over affaire Bhopal' NEW DELHI (AP) - De nieuwe In diase regering heeft gisteren gezegd dat de regering-Gandhi het recht niet had het chemisch concern Union Carbide te ontslaan van rechtsvervolging wegens de giframp van 1984 in Bhopal. De schadevergoeding van 470 miljoen dollar waarop de regering het met de in de VS gevestigde firma heeft afgemaakt, is volgens de nieuwe re gering ontoereikend. Minister van justitie Dinesh Gos- wami zei dat de regering van pre mier Singh de slachtoffers van de ramp zou ondersteunen bij hun po gingen de transactie aan te vechten. "De regering is ook van mening dat mensenlevens in India niet zo goed koop zijn dat de ergste industriële ramp ter wereld kan worden afge daan met 470 miljoen dollar", zei Goswami. De minister maakte niet duidelijk of de regering nu zelf ook pogingen zal ondernemen de juridi sche procedure over schadevergoe ding open te breken. Op 15 februari vorig jaar accep teerde het Hooggerechtshof de door Union Carbide aangeboden 470 mil joen dollar als "volledige en defini tieve compensatie" voor de lekkage van het dodelijke methyl-isocya- naat uit de fabriek in Bhopal, waar door zeker 3598 mensen zijn omge komen en 20.000 gewond geraakt. Het hof bepaalde verder dat de Amerikaanse firma werd ontslagen van rechtsvervolging en eventuele toekomstige schadeclaims. De slachtoffers hebben deze uitspraak aangevochten. 'Columbia' bergt ruimtelaboratorium WASHINGTON (GPD) - Na een vlucht van twee miljoen kilometer heeft het ruimteveer Columbia gis termiddag een wetenschappelijk ruimtelaboratorium in de ruimte geborgen dat zes jaar geleden gelan ceerd was en over twee maanden in de atmosfeer dreigde te verbran den. De Columbia, die afgelopen dinsdag werd gelanceerd, had vijf tig rondjes om de aarde gemaakt voordat het negen meter lange en vier meter brede ruimtelaboratori um dicht genoeg was genaderd om de reddingsoperatie uit te voeren. De wetenschappelijke ruimte sonde met de officiële naam Long Duration Exposure Facility (LDEF) werd in 1984 met behulp van een shuttle in de ruimte gebracht met de bedoeling vast te stellen hoe ma terialen, maar ook zaden, zich hou den na een lang verblijf in de ruim te. Na tien maanden zou hij weer op gepikt worden. Maar het Ameri kaanse ruimteprogramma liep ver traging op, en kwam na de ramp met de Challenger in 1986 geruime tijd stil te liggen. Aan boord van de LDEF was ook 25 kg tomatenzaad. Verwacht wordt dat door de kosmische straling na het ontkiemen de planten en vruch ten diverse mutaties te zien zullen geven. James Baker De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken James Baker zal op 6 en 7 februari in Moskou overleg voeren met zijn Sovjet-ambtsge noot Edoeard Sjevardnadze. Dit is gelijktijdig in Washington en Mos kou bekendgemaakt. De ontmoe ting dient als voorbereiding op de ontmoeting die president Gor batsjov en president Bush in juni in Washington zullen hebben. Een re geringswoordvoerder in Moskou zei te verwachten dat het overleg overheerst zal worden door het stre ven van beide zijden om in juni het START-verdrag over halvering van de arsenalen strategische kernwa pens gereed te hebben voor onder tekening. Ontslag De president van Egypte Hosni Mu barak heeft gisteren de omstreden minister van binnenlandse zaken Zaki Badr van zijn functie onthe ven. Mubarak benoemde direct Mo hammed Abdel-Halim Moussa, een hoge officier bij de Egyptische poli tie, tot opvolger van de 53-jarige Badr. Het ontslag van Badr volgt op een felle campagne van de oppositie waarbij zijn ontslag werd geeist om dat hij prominente Egyptenaren in het openbaar zou hebben beledigd. Uitgezet De ï'ranse nazi-jager Serge Klarsfeld is gisteren Syrië uitgezet, waar hij was heen gereisd om de uit levering te vragen van de oorlogs misdadiger Alois Brunner. Zijn echtgenote Beate verklaarde giste ren dat haar man door de politie uit zijn hotel was gehaald en op een vliegtuig naar Wenen gezet. Na Roemenie nu Etiopië, zo luidde veelzeggend de tekst van een adver tentie waarmee de samenwerkende hulporganisaties vorige week dacht vroegen voor de hongersnood die opnieuw rond de 4 miljoen Afri kanen bedreigt. Uitgebreide dacht op radio en tv komende week moet énige tientalion miljoenen op leveren om een herhaling te voorko men van het drama van twee jaar geleden, toen 250.000 mensen van de honger stierven. Sinds eind no vember is er echter nog geen drie miljoen binnengekomen op giro 555. door Sjaak Smakman Woordvoerder Henk Verburg wanhoopt nog niet. Veel mensen, zo is hem gebleken, zien wel het ver schil tussen de nood in Roemenië en Etiopië. Er belde zelfs onlangs ie mand op met de vraag of hij zijn 100 gulden voor Roemenië niet alsnog kon bestemmen voor Etiopië, om dat hij de nood in Afrika bij nader inzien toch belangrijker vond. Het is nog te vroeg om te zeggen, aldus Verburg, dat door de aandacht voor Oost-Europa de ontwikkelingslan den hopeloos in de kou komen te staan. Op het internationale vlak neemt die dreiging echter steeds grotere vormen aan. Afgelopen woensdag noemde EG-commissaris Frans An- driessen in een interview het Oost blok "een nieuwe communautaire prioriteit", en stelde voor om alle re gisters open te trekken. Op korte termijn is er een "nieuwe budget lijn" nodig "die duidelijk maakt dat ï.y 1 Honger in Etiopië. voorlopig gaat Oost-Europa nog e we bereid zijn om in financiële ter men om te zetten wat we in politie ke solidariteit belijden". Op langere termijn moet de EG het Oostblok het "ruimere perspectief' bieden van "een verdergaande associatie waarin elementen van handel, eco nomische samenwerking, cultuur en energie zijn opgenomen", aldus Andriessen. Prioriteiten Zijn toevoeging dat Oost-Europa "geen andere prioriteiten moet ver dringen" is de crux waar het voor de ontwikkelingslanden om draait. De afgelopen tijd is in toenemende ma te vanuit de Derde Wereld de vrees geuit dat zij het kind van de reke ning wordt. De harde cijfers beves tigen die vrees. De EG heeft voor ontwikkelingssamenwerking rond de 6 miljard gulden op de begroting staan, terwijl de rest van de EG-lan- den nog eens rond de 40 miljard per iaar uittrekt. Alleen Nederland en Denemarken voldoen daarbij aan de norm om 0,7 procent van het na tionaal inkomen aan ontwikke lingssamenwerking te besteden. De ACS-landen, 66 voormalige Europe se koloniën die een voorkeursbe handeling van de EG krijgen, krij gen per hoofd van de bevolking 8 dollar aan hulp. De niet-ACS-lan- den moeten het doen met enkele centen per inwoner. Voor Oost-Europa gaan de porte monnees veel gemakkelijker open. Polen en Hongarije kregen in een paar maanden tijd 60 dollar per hoofd van de bevolking toegezegd. Daarnaast kreeg de nieuw op te richten Europese Bank voor Weder opbouw en Ontwikkeling moeite loos een startkapitaal van bijna 25 miljard gulden. En dat is - daarvan is iedereen overtuigd - nog maar het begin. Dat geld moet ergens vandaan ko men. Ontwikkelingshulp dreigt daarvan het slachtoffer te worden. Al maanden geleden opperde de Nederlandse minister Hans van den Broek (buitenlandse zaken) dat de Nederlandse steun aan Oost-Euro pa deels betaald kan worden uit de begroting van ontwikkelingssa menwerking. Immers, zo redeneer de hij, het gaat hier toch ook om ar me landen. "Een luie manier van denken", zo kwalificeerde presi dent Louis Emmerij van het OESO- ontwikkelingscentrum die opvat ting kort geleden. Maar ook hij er kende dat "Oost-Europa de grote concurrent wordt van de ontwikke lingslanden". Want Van den Broek staat in zijn opvatting buiten Nederland be paald niet alleen. De EG-ministers van ontwikkelingssamenwerking besloten vorige maand dat 'in nood gevallen' de ontwikkelingshulp voor Oost-Europa aangesproken kan worden. 1992 Kortingen op de directe hulp vor men echter nog maar een relatief beperkt deel van de dreiging. De ontwikkelingslanden zijn doodsbe nauwd voor het 'Fort Europa' na 1992. Ze komen nu al moeizaam bin nen met hun produkten. Zelfs de ACS-landen zijn in het nieuwe Ver drag van Lomé over de handel met de EG afgescheept met een fooi. Wanneer Oost-Europa zich ook nog eens ontwikkelt én wordt opgeno men in de EG, wordt Europa een economisch en politiek machtsblok waartegen de ontwikkelingslanden helemaal met lege handen staan. Bovendien, zo vrezen ze niet ten on rechte, wordt Europa zo'n aantrek kelijk investeringsgebied dat ze op de internationale kapitaalmarkt le ningen om hun ontwikkeling te fi nancieren wel kunnen vergeten. De Nederlandse minister van ont wikkelingssamenwerking Jan Pronk zei onlangs in een vraagge sprek ook nog wel lichtpuntjes te zien: als Oost-Europa economisch uit het moeras komt, dan vallen daar voor de ontwikkelingslanden wel wat graantjes mee te pikken in de vorm van technologische bij stand uit het Oostblok, meer handel en op langere termijn wellicht zelfs ontwikkelingshulp. Bovendien, al dus Pronk, betekent het einde van de Koude Oorlog "dat de Derde We reld niet langer meer als de achter tuin van Oost of West wordt ge bruikt. Veel Derde Wereldlanden moeten nog leren begrijpen dat dat in hun voordeel is". OESO-topman Emmerij denkt daar anders over. Hoewel het nog te vroeg is om de balans op te maken ('we praten over waarschijnlijkhe den, niet over zekerheden"), ver weet hij de Europese Commissie op een onlangs gehouden conferentie een 'onverantwoordelijk optimis me' over de gevolgen van de Eu ropese integratie voor de ontwikke lingslanden. "Bij de Europese een wording zullen er winnaars en ver liezers zijn. En hoe je het ook wendt of keert, de ontwikkelingslanden neigen naar de verliezende kant".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5