'Gebruik milieu in reclame tegengaan' Geheime dossiers nauwelijks verrassend Consumentenorganisaties: wildgroei beperken 'Nederlander tolerant over uitingen racisme' Omstreden stortplaats Westervoort moet dicht Niet meer wapens naar Turkije ZATERDAG 13 JANUARI 1990 BINNENLAND PAGINA 3 DEN HAAG (ANP) Konsumenten Kon- takt (KK) en de Consumentenbond (CB) willen reclames die de nadruk leggen op het feit dat produkten milieuvriendelijk be perken. Eind deze maand doen zij de overige orga nisaties binnen de Reclame Code Commis sie voorstellen voor uitbreiding van de re clamecode, zo heeft I. Weernekes, directri ce van KK, gisteren meegedeeld. De voorstellen die de consumenten organisaties 26 januari zullen doen, betreffen onder meer een verbod op misleidende reclame. Volgens Weernekes dient de informatie in reclame volledig te zijn. Dat bete kent, binnen de voorstellen van KK en CB, dat ook de eventuele bedrei ging voor het milieu van produkten bij etikettering en reclame dient te worden vermeld. Een ander punt betreft het 'alge meen belang' dat door reclames niet mag worden geschonden. Volgens de directrice van KK stelt reclame, ook die van de overheid, nogal eens milieu-onvriendelijk gedrag tot voorbeeld, 'met snelle auto's en der gelijke'. De consumentenorganisa ties willen dat daaraan paal en perk wordt gesteld. De recente wildgroei in reclames waarin de aandacht voor het milieu als verkoopargument naar voren wordt geschoven, is de consumen ten- en milieuorganisaties een doorn in het oog. In afzonderlijke gevallen is al een aantal klachten in gediend tegen reclames die mislei dend of onwaar zouden zijn. J. Bak ker, medewerker van de Vereniging Milieudefensie, verklaarde desge vraagd dat de vereniging op afzien bare termijn nog tientallen klachten bij de Code Commissie zal depone- Ondertekening Schengen laat op zich wachten DEN HAAG (ANP) - Het respijt dat de Bondsrepubliek heeft ge vraagd om (nog) niet over te gaan tot de ondertekening van de aanvul lende overeenkomst van het Ak koord van Schengen, kan nog wel een maand of twee duren. Minister president Lubbers heeft dit giste ren gezegd na afloop van de minis terraad. De BRD wilde uitstel in het licht van de jongste ontwikkelingen in en met de DDR. Het uitstel komt het kabinet wel goed uit want in de tussentijd kun nen er nog enige gespreksronden komen op fiscaal gebied. De Neder landse regering heeft het bij voor beeld eerder onaanvaardbaar ge noemd dat Luxemburg weigert om belastingfraude aan te pakken. De vijf landen die bij het Schen- gen-akkoord zijn betrokken zijn Nederland, België, Luxemburg, Frankrijk en de Bondsrepubliek Duitsland. Aan het Akkoord en de aanvullende overeenkomst ging ja renlang geheim overlég tussen ambtenaren en politici vooraf. De overeenkomst is vooral gericht op het bevorderen van samenwerking tussen politie en justitie. Naast de opstelling van Luxemburg is een ander heet hangijzer de gelijktrek king van de toelating van asielzoe kers. De reclamemakers zijn inmiddels hun eigen onderzoek naar de pro blemen rond milieu-reclame ge start. Binnen de VEA, de Neder landse Vereniging van Erkende Re clame-Adviesbureaus, is hiervoor sinds december de speciale werk groep 'milieu en reclame' actief. Hierin zijn behalve adverteerders ook de bedrijven vertegenwoor digd. Volgens voorzitter Van Woerkom van de werkgroep is het de bedoe ling binnen ongeveer een half jaar afspraken te maken tussen bedrij ven en adverteerders over de moge lijkheden en onmogelijkheden van milieu in reclames. Hij geeft toe dat in reclames nogal eens gemakkelijk met milieuvriendelijkheid wordt geschermd. Dit zou mede komen dooidat de consument uitdrukke lijk Dver milieu-aspecten van pro dukten wil worden geïnformeerd. Het ministerie van milieubeheer heeft inmiddels een werkgroep in gesteld voor de bestudering van de problemen rond milieu en reclame. Een woordvoerder zei desgevraagd dat het departement positief staat tegenover het feit dat consumen tenorganisaties zelf reeds concrete plannen hebben opgesteld. Vooral KK heeft zich de afgelo pen tijd sterk gemaakt voor het op stellen van duidelijke regels. De AMSTERDAM (GPD/ANP) - Hoe wel racisme in Nederland voortdu rend wordt ontkend en er daardoor nauwelijks onderzoek naar wordt verricht is het een niet te ontkennen probleem. Volgens Philomena Es- sed, die volgens week promoveert in culturele antropologie, is de wer kelijkheid in Nederland niet zo fraai. We zijn tolerant, maar juist ten opzichte van uitingen Dat zegt mevrouw Essed i proefschrift 'Understanding day racism', waarop zij volgende week dinsdag promoveert. Volgens mevrouw Essed is het racisme sys tematisch verweven in de Neder landse structuur. Zij sprak met 28 hoog opgeleide zwarte en 28 Suri naamse vrouwen in ons land en met 28 zwarte vrouwen in de VS. "In Nederland wordt altijd ge zegd dat racisme in de VS een blij vend probleem is. Mijn stelling was dat dat hetzelfde is in Nederland en om dat te onderzoeken wilde ik la ten zien dat de ervaringen van zwar- de VS ongeveer het- warte vrou- haar len dat het niet om incidenten gaat', zery- aldus mevrouw Essed. Volgens haar maakt de ondervraagde vrouwen elke deel uit van hun leven. Uit meer dan feld. "Eén 2000 ervaringen, onderscheidde het alledaagse leven, is hetzelfde proces van uitsluiting en ontmoedi ging als wat zwarte vrouwen op een lager niveau meemaken Volgens de promovenda wordt racisme in Nederland weggemof- an de duidelijkste ma- stand houden i eind november, zelfde zijn als die Student vindt OV-jaarkaart niet onredelijk DEN HAAG (GPD) - Een rui me meerderheid van de Neder landse studenten vindt de in voering van de openbaar-ver voerkaart voor studenten een redelijke bezuiniging op studie financiering. Dat blijkt uit een onderzoek dat de Erasmus Uni versiteit in opdracht van het mi nisterie van onderwijs heeft ge houden. Uitgaande van de veronder stelling dat er moet worden be zuinigd, vindt een meerderheid van de studenten de invoering van de OV-jaarkaart een redelijk alternatief. Daar staat tegenover dat 44 procent van de ondervraagde studenten de kaart onaanvaard baar tot zeer onaanvaardbaar noemt. De meerderheid vindt het voor zichzelf echter wel een aantrekkelijk alternatief. Volgens een woordvoerder van het departement is het on derzoek uitgevoerd in de eerste helft van vorig jaar. "Ik denk dat er nu wel wat is veranderd, ook door de milieu-discussie", aldus de woordvoerder. Hij doelt daarbij op het vermoeden dat de discussies over milieu het standpunt ten aanzien van de OV-jaarkaart positiever kan hebben gemaakt dan uit dit on derzoek blijkt. Essed 70 verschillende mythe van de tolerantie. Zolang je 2, variërend van maar blijft herhalen hoe begripvol vernedering tot de Nederlanders zijn, wordt het bij na een misdaad om als zwarte te zeggen dat het niet zo is. Daarmee Mevrouw Essed: "Ik doorbreek raak je namelijk het diepste wezen de mythe dat het alleen lager opge- van de Nederlander". Het ïsniet zo leiden zijn die met racisme te ma- dat de Nederlanders het bewust he ken krijgen. Hoger opgeleide zwar- lemaal verkeerd doen, denkt Essed. te vrouwen hebben voor een groot "Jij bent anders en dat mag je blij- deel te maken met witte mensen ven. dus je moet vooral in dat hoek- met dezelfde opleiding, advocaten, je anders zitten wezen", doktoren, professoren, dus zeg Dat actieve streven naar 'zicht- maar de elite. Wat zij meemaken in baar begrip tonen voor andere cul turen' kan eveneens racistische trekjes hebben, vindt Essed. "Ik ben tolerant, want kijk eens: ze mo gen een eigen moskee hebben." Het wordt hoog tijd dat de Nederlandse samenleving zich dat realiseert en verandert, is het oordeel van de we tenschapster. Anders blijft het in derdaad bij 'tolereren' en komt het nimmer tot accepteren. Racisme zit zo ingenieus verbor gen in de maatschappij dat het, al dus Essed, niet als zodanig wordt herkend. Hetgeen weer tot gevolg heeft dat zwarte mensen 'overge voeligheid' wordt verweten als ze klagen over hun behandeling. Essed verzet zich daar tegen. Vol gens haar zijn zwarte mensen uitste kend in staat om racisme van niet- racisme te onderscheiden. Ze is zich er terdege van bewust dat haar conclusies een storm van protesten kan oproepen bij Neder landers die zich graag laten voor staan op hun tolerantie. Dat was haar al duidelijk voor ze haar onder zoek begon. Ze liep een jaar vertra ging op omdat de weerstand bij de subsidiegevers die moesten oorde len over haar aanvraag groot was. WESTERVOORT/DEN HAAG (GPD) De fel omstreden stort plaats van Putman aan de IJsseldijk in Westervoort is met onmiddellijke ingang gesloten. Dat is het gevolg van vanmiddag bekendgeworden uitspraken van de Raad van State en de Kroon. Staatsraad B. Veldkamp van de Raad van State heeft de tijdelijke gedoogvergunning die Putman van de provincie had gekregen ge schorst, maar belangrijker is de uit spraak van de Kroon over het be stemmingsplan 't Stort. De Kroon wil onverkort vasthouden aan de sluitingsdatum van de stortplaats zoals die in het plan is genoemd: 1 januari 1990. ASTEN De koninklijke klokkengieterij Eijsbouts in Asten heejt gisteren een 6600 kilo wegende klok op transport gezet naar de'Spaanse bedevaartsplaats Santiago de Compostella. Op de achtergrond is de oude klok uit 1729 zichtbaar. Deze stond model voor het nieuwe model. DEN HAAG (ANP) - Minister Ter Beek (defensie) is voorlopig niet van plan Turkije nog meer wapens te leveren dan die al zijn toegezegd. Maar hij is niet bereid de levering van de beloofde NF-5 jachtbom menwerpers stop te zetten. Dit blijkt uit zijn antwoord op vra gen van het Tweede Kamerlid Van Es (Groen Links), die hierom had gevraagd. De minister zegt zich ge bonden te achten aan de overeen komst die Nederland met Turkije heeft gesloten over de overdracht, geheel gratis, van 60 NF-5 toestel len. Tot nu toe zijn 12 toestellen af geleverd. Van Es had in haar vragen verwe zen naar een rapport van Amnesty International over Turkije, waarin melding wordt gemaakt van het systematisch martelen, soms dood martelen, van gevangenen. Met een verwijzing naar wat minister Van den Broek (buitenlandse zaken) over dit rapport heeft gezegd, ont houdt minister Ter Beek zich van een oordeel. Het kabinet zal de toezegging aan de NAVO over het aantal Neder landse F-16-gevechtsvliegtuigen dat ons land bijdraagt aan het bond genootschap niet nakomen, zo bleek ook uit antwoorden van Ter Beek ter voorbereiding op de be handeling van de defensiebegroting door de Tweede Kamer, ^olgens de bestaande plannen zou ons land vanaf 1993 met 162 F-16's deelne men aan de luchtverdediging van de NAVO. Door de bezuinigingen op defensie die in het regeerak koord zijn overeengekomen "is het onwaarschijnlijk dat dit aanbod zal kunnen blijven gehandhaafd", al dus Ter Beek. Landmacht, luchtmacht en mari ne moeten van Ter Beek voor een groot deel zélf aangeven waar op hun budgetten moet worden bezui nigd. Ter Beek heeft voor ruim één miljard gulden bezuinigingen aan gegeven, maar Defensie moet tot 1994 in totaal 2,2 miljard gulden be zuinigen. De bewindslieden op Defensie verklaarden onlangs te hebben be rekend dat Defensie op de langere termijn (tot het jaar 2005) voor 14 miljard moet bezuinigen. Zes jaar cel voor drugssmokkel KI Al-chauffeur HAARLEM (ANP) - De Haar lemse rechtbank heeft gisteren een 30-jarige KLM-medewerker veroordeeld tot zes jaar gevan genisstraf. De man. die als chauffeur bij de KLM werkt, heeft een belangrijke rol ge speeld bij cocaïne-transporten uit Zuid-Amerika. Tegen de KLM-medewerker was negen jaar cel geëist. Zijn vriendin, een 22-jarige grondste wardess van de KLM, is donder dag reeds veroordeeld tot 3,5 jaar, na een eis van vijf jaar. De man uit Duivendrecht stuurde in augustus van het vo rige jaar zijn zuster naar Vene zuela om een grote partij cocaï ne op te halen. Op 20 september vorig jaar kwam een zending co caïne op Schiphol aan. Twee koeriers uit Venezuela werden bij de douane gesnapt met sa men ruim negen kilo in hun kof fers. De man hield op de lucht haven de zaak in de gaten. Degene die de koffers met drugs uiteindelijk van de baga geband haalde, een 46-jarige man) uit Amsterdam, werd gis teren tot vier jaar gevangenis straf veroordeeld. De rechtbank vindt dat de KLM-medewerker een belangrijke rol heeft ge speeld in de smokkelbende. Volgens de rechtbank heeft de man misbruik gemaakt van het vertrouwen dat hij als chauffeur bij de KLM had. Dossier Marga Klompé ontzegeld Vara's mediadirecteur Binnenkort valt de benoeming te verwachten van Vera Keur tot me diadirecteur van de VARA. Vera Keur is nu nog secretaris van het be stuur van deze omroep. Met haar be noeming is de reorganisatie binnen de directietop een feit. Zij is door de sollicitatiecommissie voorgedragen aan het bestuur. Na het bestuur moet ook de Raad van Toezicht zich over de benoeming uitspreken. Reclame op zondag Een meerderheid van de Tweede Kamer vindt dat reclame op radio en televisie ook op zondag mogelijk moet worden. Na de WD en D66 heeft nu ook de PvdA zich achter de opheffing van het relameverbod op zondag gesteld. Tot nu toe is, vooral door toedoen van het CDA, reclame op zondag niet toegestaan. VS discrimineren De regering is bereid bij de VS aan te dringen op een aanpassing van het visumbeleid van de Verenigde Staten via de beheersvergadering van het aids-programma van de We reld Gezondheidsraad. Dit schrijft minister Van den Broek van buiten landse zaken in antwoord op ka mervragen van Groen Links. Prijs sterrenkunde De Pastoor Schmeitprijs voor ster renkunde 1989 is toegekend aan dr. M. van der Klis (36), universitair hoofddocent in de vakgroep ster renkunde van de Universiteit van Amsterdam. De prijs is de hoogste Nederlandse onderscheiding die een sterrenkundige jonger dan 40 kan krijgen en wordt eens per drie jaar toegekend. Van def Klis kreeg de prijs voor zijn baanbrekende werk op het terrein van de Hoge Energie Astrofysica. DEN HAAG - Sinds kort is be kend hoe de voormalig minister van staat dr. Marga Klompé echt dacht over de rol van kardi naal Alfrink, toen prinses Irene in 1964 overging tot het katho lieke geloof. Nu pas, 25 jaar na de affaire, mocht het verzegelde dossier door het Rijksarchief openbaar gemaakt worden. In het rijksarchief in Den Haag lig gen duizenden documenten van be kende en minder bekende perso nen. Enkelen zijn nog geheim, "maar openbaar maken daarvan leidt zelden tot verrassingen", zegt medewerker R. Jansen. "Het gaat nooit om schokkende zaken". door Anje Romein Hoge ambtenaren, belangrijke personen of ministers kunnen hun archieven in het Rijksarchief bewa ren. Ook bekende families, die niet weten wat te doen met de.papier massa van een overledene, kunnen dagboeken, brieven en notities overdragen aan het Rijksarchief. Meestal gaat het om brieven aan fa milieleden of collega's en aankoop- bewijzen of huwelijksakten. De ar chieven van ministers bevatten ook hun werkarchief en de staatsbeslui- het geval met de dossiers van Marga Klompé. Inzage was per januari 1990 mogelijk, maar publicaties er over moesten weer aan ons overge legd worden. Dit alles vanwege de aard van de stukken. Daarin staat toch hoe iemand over andere men sen gedacht heeft. Dat geef je niet zomaar aan de publiciteit kwijt". Prinses Irene ging ten. Zo ligt er het archidf van Willem Drees en herbergt het Rijksarchief al een deel van de dossiers van Commissaris van de Koningin Hans Wiegel. De archiefstukken van Wie gel zijn alleen ter inzage met toe stemming van hemzelf. Andere do cumenten mogen geïnteresseerden vaak alleen inzien met toestemming van de Rijksarchivaris. De archiefstukken van de over heid vallen onder de Archiefwet bepaald dat de documen ten pas vijftig jaar na dato ingezien mogen worden. Persoonlijke ar chieven vallen daar niet onder. Daarvoor wordt een acte van over dracht gemaakt, waarin een termijn vastgesteld wordt. Bij dossiers van die nog in leven zijn wordt bij voorbeeld vermeld dat de docu menten pas vijfjaar na de dood van de betreffende persoon openbaar mogen worden gemaakt. "Die persoonlijke archieven zijn zeer privacy-gevoelig. Dat was ook Huwelijk De meeste archieven mogen wel in gezien worden. "Een archiefdienst heeft natuurlijk niks aan geheime stukken", zegt de medewerker droog. Van de geheime, verzegelde stukken ligt nu nog een ander ar chief van Marga Klompé over de verwikkelingen rond het huwelijk van koningin Beatrix en prins Claus. Dit mag pas op 1 januri 2000 geopend worden. Uitzonderingen zijn de archieven van het Koninklijk Huis en nog lo pende (grens) conflicten met andere staten. Het staatsbelang, zo luidt de wet, verbiedt opening van deze ar chieven. De archieven van het Huis Oranje zijn openbaar tot 1898, de rest is absoluut gesloten. Wel ter in zage zijn stukken van Willem de Zwijger of verre voorouders. Dat laatste is van belang voor een fami lie die haar stamboom uitzoekt en stuit op een voorouder die ooit eens in dienst is geweest van het ko ningshuis. "Strikt geheim blijven de corres pondentie en aankoopbewijzen van prinses Juliana of prins Bernhard en de andere nog levende leden van het koninklijk huis. Pas jaren na hun overlijden zal een deel open baar worden", aldus een woord voerster. Volgens de Raad van State wegen de belangen die Gedeputeerde Sta ten van Gelderland hebben bij het voorzetten van de vuilstort in Wes tervoort niet op tegen belangen als bescherming van het milieu. Geble ken is volgens Staatsraad Veld kamp dat de stortplaats van Put man enkele elementaire en uit mil ieuhygiënisch oogpunt noodzake lijke voorzieningen ontbeert. "Met als gevolg dat aan het belang van het milieu ernstige schade wordt toegebracht als deze inrichting nog langer in werking wordt gehou den". De Raad van State vindt dat de provincie Gelderland fout heeft ge handeld door pas aan het eind van 1989 te beslissen dat er geen vuil stort aan de Zweekhorst in Zeve naar moest komen. De provincie wilde die stort daarna toestaan in Duiven, maar daar liggen de be stuurlijke instanties dwars, zodat het nog jaren kan duren voordat de stort in Westervoort wordt gesloten. Om die tijd te overbruggen gaf de provincie Gelderland een gedoog vergunning af aan exploitant Put man, waartegen de gemeente Wes tervoort en de omwonenden nu met succes in verweer zijn gekomen. Volgens J. den Otter van de Milieugroep Westervoort, die de af gelopen weken blokkades en ande re acties bij de stortplaats organi seerde, moet Putman opdraaien voor de kosten die zijn gemoeid met het saneren van de grondwaterver vuiling. "Wij zullen hem daaraan houden". De advocaat van Putman waar schuwde gisteren tijdens de behan deling van het schorsingsverzoek door de Raad van State dat het be drijf de sanering wellicht niet kan betalen als er niet meer mag worden gestort. Den Otter: "Wij zullen wat dat betreft desnoods om een ac countantscontrole vragen". Contactverbod opgelegd na telefoonterreur HAARLEM (ANP) - Een 30-jarige ex-medewerker van de provincie Noord-Holland mag geen contact meer opnemen met een vrouwelijke ambtenaar van de provincie. De Haarlemse rechtbank-presidenfmr. H.F. van den Haak heeft de man gis teren in kort geding een contactver bod opgelegd. De ambtenaar en de provincie Noord-Holland hadden de oud-me dewerker voor de rechter gedaagd, omdat de vrouw sinds augustus 1988 zowel op haar werk als privé werd overstelpt met telefoontjes. De man zou smoorverliefd zijn op zijn doelwit. De provincie zette au gustus vorig jaar zelfs de wacht gelduitkering stop van de man om de stroom telefoontjes te stoppen. Maar dat hielp niets: de man bleef maar bellen. Achterstand bij vervanging riool 4 tot 6 miljard DEN HAAG (ANP) - De achter stand bij de vervanging van de riole ringen wordt geraamd op vier tot zes miljard gulden. Met een extra in zet van de gemeenten moet die in tien jaar zijn ingelopen, aldus het kabinet. Dit is gisteren bekendge maakt na afloop van de minister raad. Om die achterstand volledig in te lopen wordt het rioolrecht na 1994 verhoogd. Het rioolrecht bedraagt nu ruim honderd gulden. In het jaar 2000 zal dit tussen de 150 en 190 gulden per huishouden liggen. De gemeenten zullen het rioolrecht volledig moe ten inzetten voor de riolering. Ge meenten krijgen voor investeringen in onder andere rioleringen sinds 1987 vier jaar lang vijftig miljoen gulden per jaar. Het Nationaal Milieubeleidsplan noemt een be drag van 120 miljoen gulden extra rioolrecht. De opbrengst van de rioolrechten bedraagt ongeveer 625 miljoen gulden per jaar. pffl VISSER LVJ Belettering hogewoerd ISI tel. 1*3747 lelden K£KLAJmOOflO£M/L£mHS/AUTOa£KUUm

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3