'Onder Breznjev verging het ons beter' Het groeiende gemor over de perestroika en de economische malaise ZATERDAG 13 JANUARI 1990 EXTRA PAGINA 33 Van perestroika kun je niet eten. Michail Gorbatsjov mag in het Westen dan ongekend populair zijn, veel Russen die dagelijks in lange rijen voor bijna lege winkels staan kunnen hem wel schieten. De economische malaise is een prominente plaats toegekend op de verkiezingsagenda. Op 4 maart gaan de kiezers in de Sovjetunie naar de stembus om de parlementsvertegenwoordigers van de republieken en gemeenteraadsleden te kiezen. Bij de oppositiegroeperingen worden intussen allerlei voorbereidingen getroffen. Ze verschillen hartgrondig van mening over eventuele samenwerking met de verfoeide communistische partij, maar over één ding zijn de kinderen van de perestroika het wel eens: de doodzieke planeconomie moet wat hun betreft zo snel mogelijk onder het mes. Het gesprek met de Russische tafelgenoot in een restaurant in de Arbatstraat, in het hart van Moskou, stokt plotseling. De gesprekspartner heeft ontdekt dat zijn landgenoten aan het belendende tafeltje drie champagneflessen hebben klaargezet om te ontkurken. De Moskoviet heeft ineens geen enkele interesse meer voor z'n gebakje. Hij moet en zal weten waar de heren hun drankvoorraad hebben ingeslagen. Zonder zich verder nog om de gast uit Holland te bekommeren, spoedt hij zich vervolgens naar de uitgang van het etablissement. Een kwartier later is-ie er weer. Grijnzend. Met twee forse flessen champagne. Een Moskoviet aarzelt geen moment: "Proost dan maar". Elke dag vormt zich een lange rij voor de parfumerie van Christian Dior in de Gorkistraat. Nog maar enkele jaren gele den kende de doorsnee Rus de prijzige Franse geurtjes hooguit van z'n dromen. De hervormingen brachten de parfums onder het handbereik van de vrijwel ie dereen. Maar het ontstellende gebrek aan eerste levensbehoeften bleef, alle veranderingen ten spijt. Vele gebruiksgoederen waren vroeger makkelijker verkrijgbaar. Vladimir Kar- naukhov, directeur-generaal van de groothandelsorganisatie Mosgorforg uit de hoofdstad, omschrijft de economi sche situatie als "catastrofaal". "Onze in dustrie is duidelijk niet in staat om tege moet te komen aan de wensen van de consument". Volgens het Russische Staatscomité voor Statistiek zijn duizend van de twaalfhonderd huishoudelijke artikelen schaars. Vlees, zuivel, suiker, groenten en fruit, zeep, schoenen, sokken en on dergoed zijn vaak onvindbaar of op de bon. Misère Onder invloed van de economische mi sère lijken de Russen hun belangstelling voor de politieke hervormingen in hoog tempo te verliezen. En dat terwijl het po litieke leven in veel steden meer bloeit dan ooit tevoren. Politieke groeperingen schieten er als paddestoelen uit de grond. Yevgeni Krasnikov van Demokratits- jeski Perestroika (Democratische Perest roika), een liberale oppositiegroep, schat dat er alleen al in de Russische hoofdstad tussen de honderd en de tweehonderd verschillende politieke groeperingen be staan. Ze bestrijken het hele politieke spectrum: van het anarchistische comité KAC met een handjevol adepten tot de rechts-nationalistische beweging Pa- myat, die door het hele land heen duizen den aanhangers telt. Krasnikov is bezig de alternatieve beweging, zoals de nieu we politieke groeperingen in de Sovjet pers worden genoemd, in kaart te bren gen. Hij wil een gids van de Russische oppositie publiceren. Wat doen al die clubs? Krasnikov be nadrukt dat ook leden van de communis tische partij zich hebben aangesloten bij de nieuwe loten. Maar, erkent hij, de op positie is getalsmatig nog steeds beschei den. In Moskou, waar ruim acht miljoen mensen wonen, trekken demonstraties zelden meer dan enkele duizenden be langstellenden. Bovendien zijn er scherpe tegenstel- door Gerdt van Hofslot *Het oude, in de Sovjetunie vertrouwde beeld van de lange rij wachtenden voor de weer eens bevoorrade winkels. "Al die hervormingen lijken mooi, maar wat koopje er voor, als de gebruiksgoederen steeds schaarser worden?" (foto gpd> lingen tussen de oppositie. Eén van de belangrijkste en grootste Russische op positiebewegingen is Memorial. Deze politiek gematigde club staat het harmo niemodel voor en werd in het najaar van 1988 opgericht door intellectuelen, kun stenaars, journalisten en politici. Waar nemers in Moskou betitelen de groep als een brug tussen de meer radicale opposi tie en de communistische partij van de Sovjetunie, de CPSU. Voorzitter was de eind vorig jaar overleden Andrej Sacha - rov;een van de leden van de raad van be stuur is de voormalig partijleider van Moskou Boris Jeltsin. Op de oprichtingsbijeenkomst van Memorial verklaarde mede-voorzitter en historicus Joeri Afanasjev hi> is ook vice-voorzitter van de Interregionale Parlementale Groep, de nieuwbakken oppositie van 400 afgevaardigden in het Congres van Volksafgevaardigden —dat één van de belangrijkste taken van de be weging is het land zijn verleden terug te geven. Want het verleden leeft voort in het heden.' Vlees in de aanbieding. Een zeldzame gebeurtenis volgens een opgave het Russische Staatscomité' voor Statistiek. Ook zuivelprodukten, suiker, groen ten en fruit, zeep, schoenen, sokken en ondergoed zijn vaak onvindbaar of op de bon. "De perestrojka is een economische catastroijko" Rehabilitatie Memorial wil volledige rehabilitatie van de slachtoffers van de grootscheepse po litieke zuiveringen. Bij de verkiezingen zet de groep op haar lijsten een aantal voormalige politieke gevangenen, die of ficieel nog steeds niet zijn gerehabili teerd. In Leningrad staan er bij voor beeld vijf ex-gevangenen uit de Goelag op de Memorial-lijst voor de raadsverkie zingen. Landelijk is er geld ingezameld om een monument op te richten ter nage dachtenis van de miljoenen slachtoffers van Stalin. In de bescheiden keuken van zijn drie kamerflat in het centrum van Moskou zegt literatuuronderzoeker Arseni Ro- ginsky dat Memorial "een organisatie is voor het bevechten van totalitarisme. Het is een historische èn een democrati sche beweging. Om de toekomst op te kunnen bouwen, moeten we het verle den goed kennen. De Russen weten te weinig over hun verleden". Wat zijn eigen verleden betreft: Ro- ginsky zat van 1982 tot begin 1985 in een werkkamp op grond van zijn politieke activiteiten. Hij verdween achter het prikkeldraad tijdens de laatste maanden van Breznjev, bleef daar gedurende het korte bewind van Andropov en Tsjer- nenko, en kwam vrij kort na het aantre den van Michail Gorbatsjov. De 43-jarige Moskoviet, lid van de raad van bestuur van Memorial, ziet West- Duitsland als een voorbeeld. "Voor zover ik kan beoordelen, hebben ze daar wel degelijk geleerd van de Hitler-jaren. West-Duitsland is nu een modern, demo cratisch land". Dat is waar. Maar er is natuurlijk wel een verschil. In de Bondsrepubliek hoef je toch niet samen te werken met een partijapparaat dat in ruim zeventig jaar miljoenen mensen heeft geliquideerd en vervolgd? Roginsky staat zwijgend op en drentelt door zijn keuken heen en weer naar het aanrecht. Hij drinkt een slokje water, en schuift weer aan. Bang De luchtige toon waarop Roginsky uit eenzet wat hij van de toekomst verwacht, staat in schril contrast met zijn grote be zorgdheid over de ontwikkelingen in zijn land. "Ik ben bang voor de toekomst. Maar ik ben nog veel benauwder wan neer alle macht in de handen blijft van de partij". Toch ziet Roginsky niet meteen op standige massa's de straat op gaan, zoals in Oost-Europa. "Wat er in Roemenié is gebeurd, is hier voorlopig uitgesloten. Ons systeem is liberaler dan het voorma lige regime van Ceausescu". "Maar", waarschuwt hij, "de economische puin hoop maakt de mensen woedend. Steeds vaker klinkt de roep om de vozdh, een sterke man die orde op zaken kan stel len". Gorbatsjov is hieraan medeschuldig, meent de literatuuronderzoeker. "De Russen houden niet van hem. Hij praat te veel, terwijl de problemen almaar verer geren. Ons grootste probleem is het voedselgebrek. Als we genoeg vlees krij gen, heeft de perestroika een kans. Zo niet, dan komen er opstanden. Burgers zullen worden neergeschoten door het leger. Dan komt er een dictatuur. Van wie? Dat doet er niet toe. Het kan het le ger zijn, of de KGB of de partij, of die or ganisaties samen". De harde woorden aan het adres van Gorbatsjov ten spijt, stelt Roginsky vast dat er in feite geen alternatief is voor de Russische partijleider. En, eerlijk is eer lijk, de Sovjet-leider is tenslotte de archi tect van de perestroika. door Roginsky omschreven als "een situatie waarin nie mand meer wordt gearresteerd wegens politieke vergrijpen". Prachtig hoor, die perestroika, vindt ook Sergej Skripnikov. Volop vrijheid, alleen is er niets te koop in de winkels, stelt hij cynisch vast. De dertigjarige za kenman hij is bezig een joint-venture met Maleisië op te zetten met het oog merk tropisch fruit te importeren Hij zit in de Moskouse leiding van de radicaalste oppositiegroep van de Sov jetunie, Demokratitsjeski Sojoez (Demo cratische Unie). Dit gezelschap moet niets hebben van oppositie binnen het systeem. Skripnikov: "We bouwen ons eigen huis. We laten ons niet opslokken door de partij. Die geeft hooguit wat kruimeltjes weg om het belangrijkste deel van haar macht te behouden. Onze leuze is: arbeiders, vernietig de comités niet, maar richt je eigen comités op". Manipulator Net zoals Roginsky is Skripnikov geen fan van Gorbatsjov. Een behendig mani pulator, meent hij. "Gorbatsjov begrijpt dat hij het partijapparaat moet hervor men, wil de CPSU overleven. Hoe? Door voortdurend te balanceren tussen glas nost en de angst van de bevolking voor lige Tsaristische Rusland. Vanwaar die aandacht van de veilig heidsdienst? Skripnikov: "Ze zijn niet bang voor ons, wij zijn niet machtig. Maar we hebben radicale ideeën. Of be ter gezegd: gezond verstand- ideeën. De autoriteiten vrezen dat die overslaan op de bevolking". In grote lijnen komt het denkgoed van de Democratische Unie neer op vrijheid van meningsuiting, het beëindigen van de leidende rol van de CP en de onmiddellijke invoering van het winstprincipe. Opvallend is dat noch Skripnikov, noch Roginsky, noch Krasnikov zich druk maakt om de KGB. Geen van hen gelooft iets van het hervormingsgezinde image dat de huidige KGB-chef Vladi mir Krjoetskov de organisatie probeert aan te meten door het geven van inter views en persconferenties en het houden van recepties. Krasnikov: "Onze tele foons worden nog steeds afgeluisterd. Er verandert niets. Maar de mensen zijn niet bang meer om er iets over te zeggen". Ro ginsky: "De KGB is muisstil en wacht op orders. Ze zijn bang voor hun hachje. Het is ze niet ontgaan hoe het met de Securi- tate in Roemenië is afgelopen". Het Staatsveiligheidscomité zelf ge troost zich veel moeite opener over te ko men. Sinds kort is er zelfs een pers woordvoerder in de persoon van de 27-ja- rige kolonel Igor Prelin. Maar wie hem in Moskou belt (telefoonnummer 2244848), krijgt voortdurend te horen dat Prelin wegens "zeer drukke werkzaamheden" afwezig is. Angstvallig Ondertussen blijven de dossiers van de KGB nog immer angstvallig in de lade. achter slot en grendel. "Als er een coup komt, gaan al die laden weer open," ver moedt een journaliste in Moskou. Ze zegt dat er hardnekkige geruchten gaan in de hoofdstad dat er veel KGB'ers zijn ont slagen. KGB of niet, de oppositie is niet meer te stuiten. Alle aandacht is nu gericht op de verkiezingen op 4 maart. Dan worden de parlementen van de 15 republieken gekozen, en de gemeenteraden. Rogins ky is er al druk voor in de weer. Tijdens het interview bellen er vertegenwoordi gers van Memorial uit Perm in de Oeral en uit Leningrad. "Op het platteland is de partij vaak nog oppermachtig. In veel gebieden zullen ze zonder problemen de meerderheid ha len. We hopen er actieve minderheden op te richten. In Moskou en Leningrad wordt het een hard gevecht. Daar heb ben we veel betere kansen". Democratische Unie boycot de verkie zingen. Skripnikov: "Het is belachelijk te denken dat omdat de bevolking mag kiezen voor de plaatselijke Sovjets, ze ook daadwerkelijk macht krijgt. De ver kiezingen zijn zeker niet zonder beteke nis, maar ze zullen geen echte democra tie opleveren. Integendeel, de partij kan haar positie versterken. Door de verkie zingen moeten verstokte partijleden het veld ruimen. Hun plek wordt voor een deel ingenomen door jonge partijleden. Het establishment wordt door dit nieu we bloed flexibeler en kan langer overle- Arseni Roginsky kan weinig sympa thie opbrengen voor de escapades van de Democratische Unie. Hij noemt de groep 'hysterisch'. Hooguit een handige blik semafleider. Roginsky verduidelijkt nogmaals dat Memorial geen radicale groep is, maar een 'liberale' beweging. Alleen: hoeveel geduld hebben de Russen nog? Want wanneer er niets wordt bereikt langs de weg der geleide lijkheid? Als Gorbatsjov het veld moet ruimen of een stap naar rechts doet? Ro ginsky komt er ook niet echt uit. "Als Gorbatsjov probeert de oppositie te wur gen, of wanneer rechtse krachten probe ren hem uit te schakelen, dan moet het Westen de Sovjetunie de rug toekeren", reageert hij. Peinzend staart Roginsky in een glas thee. Een glimlach krult zich om zijn lip pen wanneer hij toevoegt: "We dromen wel eens dat Gorbatsjov opstaat, zijn par tijspeldje afdoet en dat aan zijn grote conservatieve tegenspeler in het Polit buro Jegor Ligatsjov geeft met de woor den: ik stop ermee, zoek het verder zelf maar uit". een staatsgreep Gorbatsjov zit nu positie. Rechts vai staatsbureaucratie i de conservatieven, in een comfortabele hem staat de logge t het oude partij ka der, links de hervormers". Vooral op economisch gebied schiet de Sovjet-leider ernstig tekort, zegt Skripnikov. "Hij is huiverig voor de overgang naar een vrije markteconomie, omdat hij bang is dat de bevolking de ge volgen zoals een prijsexplosie en een nog groter gebrek aan goederen niet accep teert. Dus probeert hij op twee stoelen te gelijk te zitten. Aan de ene kant blijft de centraal geleide planeconomie intact, aan de andere kant wordt schichtig aan gestuurd op een markteconomie. Ge volg: structureel verandert er niets, maar de tekorten nemen toe. We hadden het de afgelopen twee jaar slechter dan onder Breznjev. De perestroika is economisch gezien een catastrojka". Radicaal Vanwege haar standpunten wordt De mocratische Unie door de Russische au toriteiten gezien als een uiterst radicale groepering. De tweeduizend aanhangers van de Unie die in zo'n vijftig steden ac tief zijn, mogen zich verheugen in de spe ciale aandacht van de KGB. In april nam een KGB-eenheid de drukpers van de beweging in beslag. Nu wordt het week blad van de Unie in een oplage van 25.000 exemplaren op een geheime plek in een van de BaltisChe staten gedrukt. Skripnikov werd 12 maart vorig jaar opgepakt bij een demonstratie waarbij de omverwerping van de Russische mo narchie werd herdacht. Bij die gelegen heid wapperden er in de Sovjet-metro pool voor het eerst sinds vele jaren weer wit-blauw-rode vlaggen "De Russen houden niet van Gorbatsjov. Hij praat te veel, terwijl de proble men almaar verergeren. Ons grootste probleem is het voedselgebrek. Alleen als we genoeg vlees krijgen, heeft de perestroika een kans. Zo niet, dan komen er opstanden". (Archieffoto,

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 33