Kroon op succesvol rugby] aar sleutels Die Leythe grijpt net naast Twintigste uitreiking Roeicoach Jan Klerks valt ook in de prijzen LSF vreest periode na Tesselaar Regels voor verkiezing aangepast door jury DIOK na acht jaar opnieuw sportploeg van Leiden ZATERDAG ia JAIN uAKI iyyu SPORT PAGINA 19 LEIDEN - Het was ditmaal voor de twintigste keer dat de Zilve ren Sleutels zijn uitgereikt. De eerste Sleutels kwamen in 1970 toe aan de krachtsportvereni ging De Spartaan. Tweemaal, in de opvolgende jaren '75 en '76, werd de pri js gedeeld. In het eer ste geval door AV Holland en Louk Sanders, in het tweede ge val door Swift en Herman Filip- po. Twee sporters wonnen de prijs ieder driemaal: de schaker John van der Wiel ('79, '82 en '84) en de atleet Han Kulker ('85, '86 en '87). Tien keer ging een Leid- se club met de hoogste eer strij ken. In de twaalf andere geval len won het individu het van de grote groep. Het rijtje tot nu toe 1970 De Spartaan gewichtheffen 1971 Swift wielrennen 1972 De Zijl/LGB zwem&polo 1973Asopos roeien 1974 Nora Bakker tafeltennis 1975 AV.Holland atletiek Louk Sanders tennis 1976 Swift wielrennen Herman Filippo gewichtheffen 1977 Nico Schroten atletiek 1978 Parker Leiden basketbal 1979 John v.d. Wiel schaken 1980 S- de Kruijff tafeltennis 1981DIOK rugby 1982 John v.d. Wiel schaken 1983 De Zijl/LGB zwem&polo 1984 John v.d Wiel schaken 1985 Han Kulker atletiek 1986 Han Kulker atletiek 1987 Han Kulker atletiek 1988 Ronald Florijn roeien 1989 DIOK rugby mer is sinds vorig seizoen lid van Die Leythe, won samen met Jaap Krijtenburg de Match der Senioren en bekroonde het jaar met een we reldtitel in de dubbel-vier. De club kreeg duizend gulden. Aanmoediging Naast 'echte' prijzen loofde de jury traditiegetrouw aan een aantal ta lenten een aanmoedigingsprijs van tweehonderd gulden uit. Ook daar bij een vereniging, te weten De Al gemene. De juniorenploeg van de Leidse korfbalclub, van oudsher ge zegend met een prima jeugdbe leid). behaalde de nationale titel. Zwemclub LZ timmert met zijn jeugd al evenzeer aan de weg. Maar liefst twee leden kwamen in aan merking voor een aanmoedigings prijs, Antoine van Weerde en Fleur Bakker. Saillant detail daarbij is dat de moeder van Fleur Bakker, Nora Bakker-Broxterman, de Zilveren Sleutels in 1974 won, toen zij natio naal kampioene tafeltennis was. Fleur zelf is in haar leeftijdsklasse Nederlands kampioene op de 100 meter vrij. Antoine van Weerde brak vorig jaar door bij de senioren. Hij werd zelfs geselecteerd voor de nationale ploeg. Ook nationaal kampioene bij de jeugd werd atlete Ellen Silveren- tand van De Bataven. Haar speciali teit is hordenlopen. Op de 100 meter was niemand vorig jaar sneller dan zij. Rap is ook Etienne Vergeer uit Warmond, zij het in een andere tak van sport, het wielrennen. Hij werd Nederlands kampioen op de baan bij de nieuwelingen. Insiders voor spellen hem een grote toekomst. Minstens zo populair als het wiel rennen is in Nederland het schaat sen en van oudsher barst het hier in de waterrijke regio van het talent. Jan Hoogeveen uit Woubrugge en Aad Grimbergen uit Rijnsburg zijn daar exponenten van. Bij het short track werd Hoogeveen bij de jeugd nationaal, Europees en wereldkam pioen. Hij traint dan ook zo'n vijfen twintig uur in de week. Grimbergen rijdt voorin mee tussen de grote jon gens van het marathon-schaatsen. Zijn vijfde plaats op het WK in Ot tawa leverde hem de officieuze ju- niorentitel op. De laatste aanmoedigingsprijs ging naar Marcel Didden Hij is Ne derlands kampioen trampoline springen. Ook Jan Klerks (rechts) werd niet vergeten bij de prijzenregen. De Leidse roeicoach ontving een speciale prijs. (foto Loek Zuyderduin) LEIDEN Jan Klerks is moeilijk in een hokje onder te brengen. Als sporter komt hij niet (meer) voor een prijs in aanmerking, maar zijn kwaliteiten als coach trekken doorlopend de aandacht. Daarom be sloot de jury de Leidse roeicoach een speciale prijs van 400,00 toe te kennen. Klerks begeleidde het afgelopen jaar als coach van Die Leythe en als bondscoach diverse roeiers naar wereldprestaties. Van Ronald Florijn, die de Leidse fysiotherapeut sinds kort niet meer onder zijn hoede heeft, was eremetaal op de wereldkampioenschappen in Bied (zilver in de dubbeltwee) al geen wereldschokkende prestatie meer. Maar de gouden medaille die Die Leythe-roeier Rutger Arisz met de dubbelvier behaalde, benadrukte opnieuw het vakmanschap van Klerks. Blessurepreventie De sportblessure preventiepnjs van het Sportmedisch Adviescen trum. die Klerks vorig jaar in de wacht sleepte, ging dit jaar over in de handen van Giel Houtman. De 67-jarige Leidse sportmasseur begeleid de met zijn stadgenoten Teun de Reede en Tjeerd Scheffer 48 hardlo pers tien maanden lang uiterst nauwgezet. De behandelingen van Houtman, gekoppeld aan de trainingsschema's van De Reede en het enthousiasme van Scheffer, zorgden er voor dat het gehele gezelschap de marathon van New York tot een goed einde bracht. LEIDEN - Dick Tesselaar staat er goed op bij de Leidse Sport Federa tie. Wanneer de wethouder van (on der meer) sportzaken straks af zwaait, vreest de LSF het ergste. In toespraak toonde voorzitter Phil Verstraaten gisteravond bij de voet balclub Docos zich bezorgd over de toekomst. De LSF vreest dat de op volger van Tesselaar minder inte resse toont voor de sport. Verstraaten is bang dat na het op stapel staande vertrek van de PvdA- wethouder de sport wordt onderge bracht bij de sectie welzijn. Tesse laar combineert de portefeuille volkshuisvesting met de sport. "Hoewel wij op geen enkele wijze behoefte hebben aan het laten ho ren van een kritische noot ten op zichte van bijvoorbeeld het buurt huiswezen etc. hebben wij ook geen behoefte aan een vorm van concur rentie of competitie-strijd met deze groeperingen". Dat de sport bij de gemeentelijke politieke partijen een lage prioriteit heeft gekregen, is de LSF een doorn in het oog. In vergelijking met ste den van vergelijkbare grootte, komt sportief Leiden er bekaaid af. Ver straaten heeft becijferd dat de Leid se sport 2,5 miljoen gulden minder wordt toegestopt. Verstraaten: "We vragen ons wel eens af op de politieke voorgangers de sport alleen maar zien als een on mogelijke kostenfactor. In dit ver band willen wij wijzen op de bijdra ge die de sport levert aan de con sumptieve bestedingen in Neder land. Zo'n 2 1/2 procent lijkt mis schien niet veel, maar is toch te veel om te verwaarlozen". Waardering daarentegen voor de directie sport en recreatie, die on danks de beperkte budgetten vol gens de LSF kans heeft gezien de accommodaties goed te onderhou den. "Maar", waarschuwde Ver straaten, "gezien de huidige poli tiek zullen we ernstig rekening moeten houden met een opeensta peling van achterstallig onderhoud in de toekomst". Het is genoegzaam bekend dat een aantal sportvereniging moeite heeft om de huur van de accommo daties op te brengen. Sport en recre atie, in casu directeur Jan Duives- tijn, heeft al gewaarschuwd dat bij achterstallige huur sancties zijn te verwachten, Verstraaten gaf de clubbestuurders gisteravond de raad mee in geval van financiële problemen samen te werken. LEIDEN - Zo oud als de Leida- to-sportprijs is, zo lang ook duurt de discussie rond de jaar lijkse verkiezing voort. Hoewel, daar lijkt nu dan toch een einde aan te komen. Het per jury in stellen van reglementen, het prompt weer veranderen daar van, het geharrewar en het ge kissebis deden geen goed aan de geloofwaardigheid van de prijs en daarom besloten de Leidato en de LSF voor eens en voor al tijd een reglement op te stellen. De eerste de beste jury (be staande uit Lodewijk Kallen berg namens de LSF, Joop Riethoven namens de Leidato en Ad van Kaam namens de sportpers) die zich daaraan diende te houden, vond evenwel direct toch weer enkele lacunes in het geheel. De kans is derhal ve groot dat er volgend jaar nog ►wat aanpassingen worden ge daan. Dat geldt met name voor het begrip 'Leidenaar' en uit welk gebied de winnaar nu pre cies moet komen. De belangrijkse punten uit het reglement zijn: De Leidato is de hoofdsponsor en daarnaast is er een aantal subsponsors. Dat zijn: Sporthuis Wout Bergers, de Groenoordhallen, de Nuts- spaarbank, accountantskantoor Smit en De Wolf, de Leidse Cou rant en Lunchroom Hendriks. Zij brengen het prijzengeld van ruim 6000 gulden op Aanmoediging De jury bestaat uit drie perso-, nen die op basis van een kwali teitszetel (LSF, Leidato, Sport pers) worden benoemd voor een pefiode van drie jaar. De hoofdprijs, de Leidato- sleutels, wordt toegekend aan een Leidse man, vrouw of ploeg. Daarnaast zijn er vijf andere prijzen. Daarvoor komen sport mensen en verenigingen uit een zestiental omliggende gemeen ten. Tevens staat het de jury vrij om een aantal aanmoedigings prijzen toe te kennen. Dat aantal is bepaald op zes. De jury van dit jaar heeft evenwel de vrijheid genomen om er twee extra uit te reiken. Drie verenigingen in de top-vijf LEIDEN In de historie van de Leidato-sportprijs is het al eens voorgekomen (1975/1976) dat de hoofdprijs door twee clubs of personen werd gedeeld. Bijna was dat dit jaar weer gebeurd. Pas na langdurige beraadslagingen besloot de ju ry daar toch vanaf te zien en DIOK net boven Die Leythe te plaatsen. Maar een nek-aan-nek-race tussen beide oer-Leid- se verenigingen was het wèl. Het is inmiddels zes jaar geleden dat de Zilveren Sleutels naar een club gingen, in dat geval De Zijl- /LGB. In de tussentijd legde vooral atleet Han Kulker een claim (drie maal) op het kleinood, terwijl vorig jaar Olympisch roeikampioen Ro nald Florijn met de eer ging strij ken. Bij de top-vijf van het jaar 1989 zat trouwens nóg een vereniging, namelijk de zaalvoetbalclub Bax uit Voorhout. Die eindigde op de vijfde plaats na vorig jaar in de zaal alles gewon nen te hebben wat er te winnen viel. De nationale titel, de nationale be ker en de Benelux-beker. De Leidse inbreng in het van origine Voor- houtse team is niet gering met de in ternationals Mario Faber en Hans van Leeuwen. Voorhout is trou wens éen van de plaatsen die is toe gevoegd aan het gebied dat door de Leidato ruwweg is afgebakend tus sen Lisse, Stompwijk en Ter Aar. Groot-Leiden, maar dan in de nog wat ruimere zin van het woord. Ook Sassenheim en Noordwijker- hout vallen daar onder en uit die bollen-dorpen komen de winnaars van de derde en vierde prijs. De jury beloonde wielrenner Frank van Veenendaal met vijfhonderd gul den uit de pot die opnieuw weer ge nereus werd gevuld door de spon sors, in casu de Leidato, de Groen oordhallen, sporthuis Wout Ber gers. Minerva, Slaapkamercen trum. accountantskantoor Smit en De Wolf en Lunchroom Hendriks. De amateur Van Veenendaal won vorig seizoen onder andere de Om loop van de Mijnstreek en de pro loog van de Vredeskoers. Vooruitgang Tennis-talent Heieen van de Berg uit Noordwijkerhout kreeg de der de prijs en een bedrag van zeven honderd gulden toebedeeld. Zij boekte van alle speelsters in Neder land de meeste vooruitgang. Be reikte bijvoorbeeld de halve finale van de nationale kampioenschap pen en tweemaal de halve eindstrijd van een Challenge-toernooi. Met haar (Amsterdamse) club Popeye werd ze kampioen van Nederland. Die Leythe greep dus net mis. Na dat de club vorig jaar Ronald Florijn als individu naar voren had gescho ven, bleef de 75-jarige Leidse roei vereniging nu als geheel lang in de race. Florijn moest samen met Rienks op het WK weliswaar genoe gen nemen met het zilver, maar in Bied verscheen toch een lid van de vereniging op het hoogste platform, namelijk Rutger Arisz. De Bussum- Verguld kijkt penningmeester Daan van der Berg van Lugdunum naar de Joppenz-prijs. die hij uit handen van Rens Hemer, bestuurslid van de 3 October Vereeniging. heeft ontvangen. De Leidse voetbalvereniging presenteer de zich het afgelopen jaar het best tijdens de traditionele taptoe aan de vooravond van 3 oktober (foto Loek Zuyderduin) Van verzadiging valt bij aanvoerder Dick Altink en Richard Huisman (beiden 35), Gideon van der Born, Pietér Corver en Eric-Jan Berend- sen (allen 32) nog nauwelijks iets te merken. Alleen Huisman denkt er serieus over om na dit seizoen gas terug te nemen. Altink, die de Zilve ren Sleutels en de bijbehorende geldprijs van 1500,00 door burge meester Goekoop kreeg uitgereikt, blijft in elk geval als hulptrainer van Theo Snijders actief. Altink ver moedt nu al dat hij het keurkorps aan het begin van het volgende sei zoen toch weer niet vaarwel kan zeggen. De drie jongste dertigers staan hun plaats in de Leidse kam- pioensploeg pas af als de jeugd hen definitief uit de basis heeft verdron gen. "Denk in belang van de sporters aan meer samenwerking of aan het in middels besmettelijk geworden woord fusie. Confronteer de jeugd van morgen niet met onze nostalgie van gisteren", aldus Verstraaten. De praeses besloot de aanwezige clubbestuurders te bedanken voor het (alsnog) inzenden van de door de LSF uitgeschreven enquete. Im mers, niet elke Leidse club gaf ge hoor aan de oproep van de federatie om de (financiële) gegevens op te sturen. De informatie heeft de LSF nodig om een aanzet te geven tot het realiseren van een meerjarenplan. De LSF heeft de ere-plaquette uitgereikt aan de 93-jarige mevrouw Rozier-De Mooy voor haar verdien sten in het verenigingsleven. Carl Pries, voormalig voorzitter van de LSF. ontving dezelfde ereprijs 'uit erkentelijkheid voor alles wat hij voor de sportwereld heeft bete kend'. "Dat zal niet snel gebeuren", denkt Berendsen. "Als je, zoals wij, in de top meedraait, stimuleert dat alleen maar om prestaties te leve ren. "Fysiek worden wij bovendien nog steeds sterker. Wij moeten al leen meer moeite doen om onze conditie op peil te houden". Huis man voert aan dat het herstel na een wedstrijd bij hem een dag langer duurt dan een paar jaar geleden Corver stelt daar tegenover dat hij veel bewuster met zijn sport bezig is dan vroeger. Van der Born heeft zijn positie als driekwarter ingeruild voor een plaats bij de voorwaartsen, waardoor zijn toegenomen volume (102 kilo) en afgenomen snelheid de ploeg geen schade berokkenen. Internationaal De routiniers zijn het er over eens dat het huidige DIOK goed in elkaar steekt. De trainingsopkomst is groot, het aantal blessures klein. De combinatie van ervaren rotten en ambitieuze 'jonge honden' ervaart de 'oude hap' van DIOK als zeer po De rugbyers van DIOK, winnaar van de Zilveren Sleutels, omringen hun voorgangster Nora Bakker-Broxterman. De winnares van 1974 verwierf de trofee destijds als tafeltennisster. Haar dochter Fleur (met bloemen) zwom zich vijftien jaar later in de (aanmoedig ings)prijzen. (foto Loek Zuyderduin) sitief. Berendsen, momenteel de enige international van de vijf Leid se dertigers: "De jeugd moet leren zonder ons te spelen, maar kan voorlopig nog volop van onze erva ring profiteren". "Door onze resul taten", zegt Corver, "trekken we ook spelers van buitenaf aan, die bij Qns internationale wedstrijden kun nen spelen". Juist voor de 'oude garde', die op nationaal niveau alles al wel eens hebben meegemaakt, bieden bui tenlandse tegenstanders nieuwe perspectieven. Berendsen kan, net als veel van zijn jongere ploeggeno ten, zijn ei kwijt bij het Nederlands team, dat onder leiding staat van DIOK-coach Snijders. De anderen moeten het vooral van internationa le toernooien hebben. Het eigen toernooi van afgelopen zomer, met deelname van de Britse Harlequins, vormde voor DIOK een hoogtepunt in 1989. De wedstrijd van het jaar was bui ten kij*f de thuiswedstrijd tegen con current Castricum. Huisman ont brak weliswaar vanwege een vakan tie, maar de andere DIOK-dertigers hebben het nu nog over de beslis sende ontmoeting. Mede door die overwinning werden de Leidenaars ongeslagen kampioen. Het punten- aantal van 700 bevestigde de supre matie van DIOK in het seizoen 1988/89. Zelfs de nederlaag in de lopende competitie tegen hetzelfde Castri cum kan de nasmaak van het afgelo pen rugbyjaar niet bederven. Van der Bom: "Die nederlaag kwam precies op tijd. We dreigden name lijk verzadigd te raken. Bovendien had het verlies voor ons geen conse quenties. Dit seizoen spelen we na melijk play offs, waarvoor we ons gemakkelijk hebben geplaatst". Om aan te geven hoe eenvoudig het DIOK in de nationale competitie soms afgaat, noemt Corver de uit slag van de wedstrijd tegen Eem- land' 122-0. "Dat was een recordsco re. Bovendien is Eemland nog niet eens de allerzwakste". De mogelijkheid bestaat dus dat DIOK in de nabije toekomst nog eens voor een Leidse sportprijs in aanmerking komt. Hoeveel derti gers er dan naar voren mogen ko men, durft Van der Born niet te voorspellen. "Maar dat er een Van der Born bij zit kun je van mij aan nemen. Ben ik het zelf niet, dan is het mijn zoon wel, over een jaar of zestien". TIM BROUWER DE KONING LEIDEN De oudste spe lers van DIOK zijn zo jong als zij zich voelen. Vijf derti gers van de Leidse sport ploegvan het jaar 1989 geno ten gisteravond in de uitpui lende kantine van voetbal vereniging Docos net zo van de hulde die de heersende rugbykampioen van Neder land ten deel viel als acht jaar geleden. Toen werd DIOK namelijk voor het eerst tot sportploeg van Lei den uitgeroepen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 19