TAD LEIDEN Fusie De Vlietschans en het Lucas-College PvdA: geen afspraak over restzetels LEIDSCH DAGBLAD Progressieve samenwerking bij raadsverkiezingen afgewezen Per 1 augustus school van 1100 leerlingen Verticale netten tegen pogingen tot zelfdoding Hondje Dodie heeft weer een thuis Herkansing als verlenging inschrijving is vergeten Afscheid directeur Sint Maarten actietin vrije tijd Huismeesters s ZATERDAG 13 JANUARI 1990 LEIDEN - De Leidse PvdA sluit geen lijstverbinding met andere partijen voor de gemeente raadsverkiezingen in maart. De ledenvergadering van de PvdA besloot gisteravond in meerder heid verzoeken tot een lijstver binding af te wijzen. Groen Links en D66 hadden zich tot de PvdA gewend. Via een lijstver binding is de kans op een extra zetel voor de progressieve par tijen in de gemeenteraad aan zienlijk groter. Het bestuur van de Leidse PvdA voelde weinig voor het aangaan van een lijstverbinding. D66 viel bij ie dereen al af, maar ook een overeen komst over de verdeling restzetels met Groen Links kon geen genade vinden in de ogen van de PvdA-be- stuurders. Bestuurslid en oud-wethouder Van Dam had berekend dat zo'n lijstverbinding vrijwel altijd in het voordeel van Groen Links uitvalt. Deze partij zou de extra zetel krij gen. "Van een lijstverbinding wordt alleen maar Groen Links beter. Het is niet de bedoeling het college van B en W linkser te maken door meer macht van Groen Links. Dan kun je net zo goed gelijk op Groen Links stemmen", zo zei Van Dam. Hij benadrukte dat een extra zetel voor Groen Links door die partij zou worden vertaald in een eis "oor een zwaardere wethoudersporte feuille. En dat daardoor de macht van de PvdA zou afnemen. "En dat kan niet de bedoeling zijn", aldus Van Dam, die een ruime meerder heid van de leden voor het bestuurs- standpunt wist te winnen. Opvallend genoeg stemde een groot deel van de PvdA-fractie te gen het voorstel van het bestuur. PvdA-wethouder en lijsttrekker Van Dongen benadrukte dat het niet alleen gaat om de machtsverde ling in het college. Volgens haar is een lijstverbinding vooral belang rijk om een zo groot mogelijke link se meerderheid in de Leidse ge meenteraad te realiseren. "Het is in het verleden niet zo vaak, maar toch een aantal maken voorgekomen dat we de linkse stemmen hard nodig hadden om een voorstel er door te krijgen", aldus Van Dongen. Diverse leden stelden bovendien dat moet worden voorkomen dat D66, WD en CDA in de Leidse poli tiek een meerderheid krijgen en de kans hebben een college te vormen zonder te PvdA. Een lijstverbinding zou aan het voorkomen van zo'n co alitie kunnen bijdragen. Volgens Van Dam is het echter 'onbestaan baar' dat de PvdA in Leiden buiten een college van B en W wordt ge houden. In een reactie zei Groen-Links- lijsttrekker De la Mar gisteravond het besluit van de PvdA-leden te be treuren. "Het is jammer. De kans op een extra zetel is namelijk heel erg groot, veel groter dan zonder lijst verbinding", aldus De la Mar. De angst voor meer macht van Groen Links begrijpt hij niet echt. "Eén ze tel maakt voor de verhoudingen in het college niets uit". "Ik heb van alle verkiezingen vanaf 1978, uitgezonderd die voor provinciale staten, nagerekend wat het gevolg zou zijn geweest als PvdA en Gfoen Links een lijstver binding hadden gehad. In bijna alle gevallen zou er sprake zijn van een extra raadszetel voor de combina tie", zo stelt hij. "Ik geef toe dat bij de raadsverkiezingen sinds 1978 de extra zetel in alle gevallen voor ons zou zijn geweest. Maar twee keer ging dat ten koste van de WD, één keer ten koste van het CDA. Overi gens is de kans dat de zetel aan de PvdA zou toevallen evengroot. Het is jammer dat Van Dam dat klaar blijkelijk niet aan de PvdA-leden heeft willen vertellen". De la Mar wilde met de lijstver binding vooral een meerderheid van WD, CDA en D66 uitsluiten. Hij is niet zo overtuigd dat deze drie partijen de PvdA niet durven te pas seren. "Ik hoop het, maar ze hebben alledrie samenwerking met elkaar in een college niet uitgesloten". LEIDEN - De scholen De Vlietschans en het Lucas- College uit Voorschoten gaan een nieuwe scholenge meenschap vormen. De le den van de beide schoolver eniging van De Vlietschans hebben met de plannen on langs unaniem ingestemd. Er ontstaat hierdoor per 1 augustus een school met 1100 leerlingen met een vwo- havo- en mavo-afdeling. De hoofdvestiging van de school wordt het gebouw van De Vliet schans aan de Apollolaan. Daar naast komt er een dependance met een volledige vwo-, havo- en mavo afdelingen aan de Beethovenlaan in Voorschoten. Het Lucas-College heeft alleen een havo- en mavo-af deling. De gemeente Voorschoten krijgt door deze fusie de felbegeer de vwo-afdeling binnen haar gren zen. De scholen werkten reeds een 'Hulp aan dieren is in Leiden te veel versnipperd' LEIDEN De hulp aan dieren is in Leiden te veel versnipperd. Dat is de mening van H.M. Gottschal, be heerder van het dierenasiel aan de Besjeslaan. Hij vindt dat er in Lei den beter één organisatie kan ko men die zich bezig houdt met dierenzorg. "De Vereniging Dieren- zorg doet natuurlijk goed werk, maar er is wel weer een club bij ge komen. Voor de inwoners van Lei den is het allemaal niet erg duide lijk". Gotschall wijst erop dat er inmid dels vijf instellingen zijn die actief zijn op het gebied van de dieren- hulp: de dierenbescherming, de Vereniging Dierenzorg, de Dieren- hulpdienst, de stichting Amividie (die zich bezighoudt met weggelo pen dieren) en het dierenasiel. "In grote steden zijn er nog veel meer organisaties zoals in Amsterdam. Daar zijn al twee dierenasiels, poe zenboten en nog meer clubs die die- renhulpverlenen. Er zijn echter ook grote steden waar dierenambulan ce, dierenbescherming en dieren asiel in handen van een organisatie zijn". paar jaar nauw met elkaar samen. Zo werden computers en computer programma's uitgewisseld, werden gezamelijke contracten gesloten en werkten docenten op beide scho len. In september van het vorig jaar begonnen de besprekingen tot het vormen van een school. De scholen deden in 1984 een poging om te fu seren, maar dat ging niet door. Volgens de directeuren Van der Linde van De Vlietschans en Ge- leijns van het Lucas-College, is door de samenwerking steeds gebleken dat de scholen over onderwijskun dige zaken hetzelfde denken. De nieuwe scholengemeenschap die nog geen naam heeft, krijgt een in terconfessioneel karakter. De directeuren willen met de fu sie vooruitlopen op de toekomst. Ook nu weer is de zogenoemde ba sisvorming in het regeerakkoord opgenomen. Dit houdt in dat de brugperiode tot drie jaar wordt uit gebreid en dat pas daarna een keus tussen schooltypes moet worden gemaakt. Uitvoering van de rege ringsplannen betekent voor het Lu cas-College dat de bovenste klassen (4 mavo en 4 en 5 havo) zouden ver dwijnen. Door de samenwerking denken de beide scholen beter op de toekomst voorbereid te zijn. De fusie beantwoordt ook aan het verlangen van de gemeente Voor schoten die al geruime tijd een vwo- afdeling binnen haar grenzen wil hebben. Het Lucas-College heeft geen vwo-afdeling. Kinderen uit de ze gemeente die les op dit niveau willen hebben, moeten daarvoor nu naar Wassenaar of Leiden. Na de fusie komt de school met een aparte vwo-brugklas voor de snelle leerlingen. Hierdoor kan vol gens de directeuren meer aandacht geschonken worden aan leerlingen die wat meer lesstof aankunnen. Wel blijft er een heterogeen brug- jaar bestaan, waarin leerlingen van verschillende niveaus door elkaar zitten. Een voordeel van de fusie is daarnaast dat er een bundeling komt van voorzieningen zoals au diovisuele hulpmiddelen, biblio theek en sportvoorzieningen. De nieuwe school wordt de enige interconfessionele school in de Leidse regio. Het samenvoegen van het reeds interconfessionele Lucas- College en het protestants-christe lijke De Vlietschans stuit bij de be sturen en leden van de schoolvere nigingen op geen bezwaren. Bij de Vlietschans was in de praktijk al een min of meer oecumenische situ atie ontstaan, door toeloop van leer lingen en docenten van verschillen de gezindten. Wel zal de school een nieuwe grondslag gaan formuleren. De scholen houden voorlichtings avonden op maandag 29 januari (Lucas-college) en dinsdag 30 janu ari (De Vlietschans). LEIDEN In de centrale hal van het faculteitsgebouw Socia le Wetenschappen aan de Was- senaarseweg in Leiden wordt een nieuw vangnet aangebracht om pogingen tot zelfmoord te voorkomen. Daardoor kan in het gebouw nu ook een kunst werk worden aangebracht van ruim 120.000 gulden. De kunste nares Loes van der Horst vond dat haar werk er niet kon komen zolang er een horizontaal net was gespannen in de hal. De kunstenares heeft zich akkoord verklaard met de nieuwe oplos sing. In september van vorig jaar werd een vangnet aangebracht om te voorkomen dat mensen in het gebouw zelfmoord zouden plegen. Het idee was van de hoogleraar R. Diekstra. "Er wordt onderzoek gedaan naar depressie en suicide. Het risico van zelfdoding is aanwezig", zo verklaarde hij het initiatief. Het net maakte echter het aanbrengen van een spectacu lair kunstwerk, waarbij water door doorzichtige kabels van plafond naar beneden stroomt, onmogelijk. Daarom worden er nu verticale netten aangebracht langs de omlopen langs het trap gat. Met deze operatie is een be drag van 20.000 gulden ge moeid. Deze horizontaal gespannen netten worden vervangen door verticale netten, zodat springen onmogelijk wordt en ook een 120.000 gulden kostend kunst werk kan worden geplaatst. LEIDEN De hond die in de nacht van dinsdag op woensdag bij het dierenasiel aan de Besjes laan is achtergelaten, heeft een nieuw tehuis. Naar aanleiding van een bericht over deze hond in de krant van donderdag ont ving de beheerder van het die renasiel, H. Gottschal, circa tien telefoontjes van mensen die het dier wilden opnemen. "Niet al leen uit Leiden, maar ook uit Noordwijk en Noordwijkerhout werd er gebeld". Uiteindelijk is de hond terecht gekomen bij een gezin uit Leiden, dat het beest de naam 'Dodie' gaf. De hond werd door de beheer der van het asiel beschouwd als het eerste slachtoffer van de in voering van de hondepenning. Het dier werd aangetroffen on der het kroos en de modder. LEIDEN - Leidse woningzoeken den die vergeten hun registratie te verlengen krijgen in de toekomst een herkansing. Op dit moment ra ken ze direct al hun opgespaarde punten kwijt. De wijziging houdt in dat alfe een woningzoekende ver geet zijn registratie te verlengen er een briefje wordt gestuurd door de directie woonruimteverdeling. Rea geert iemand niet op die brief dan wordt hij definitief afgevoerd van de lijst van woningzoekenden. De wijziging van de woonruimte- verordening is een gevolg van aan merkingen van de commissie be roep- en bezwaarschriften. Naar aanleiding van het schrappen van woningzoekenden van de lijst deel de de commissie mee dat toch wel een erg zware straf te vinden voor het een keer vergeten van het ver lengen van de registratie. Zij stelde voor een strafkorting te geven van een kleiner aantal punten. Ook de ongelijkheid in bestraf fing stoorde de commissie beroep en bezwaarschriften. "Het maakt natuurlijk nogal wat uit of je al vijf jaar staat ingeschreven of slechts drie maanden. In het ene geval krijg je een straf van vijfjaar en in het an dere geval van drie maanden", zo stelde mr. B.K. Olivier, voorzitter van de gemeentelijke beroep- en be- toentertijd. Zijn besloot veertig bezwa ren gedeeltelijk gegrond te verkla ren en een strafkorting te geven. In het nieuwe systeem krijgt de woningzoekende een nieuwe moge lijkheid om zijn registratie te ver lengen. Maar als ook na de brief van de gemeente geen reactie volgt van de woningzoekende, blijft de straf het kwijtraken van alle vergaarde punten. Burgerlijke Stand LEIDEN - Gehuwd: H. Bulthuis en M.C.M. Geurts; R.R.R. Braam en C.N. Bhikhie; J.C. Schuit en E.M. Klein Schiphorst; M. Ros en J.E. Monfils; H. Ekkelboom en S.C. van Wezel; C.B. Boonstra en B.A. Neefs; J.A. Fehrmann J.L. Naumann; B.C.R. Nederpel Koet; I i Tol en A.M. de Groot. W. van As en H.B.M. Levarht. R. La- terveer en I.M. de la Combé, R. Bos en P.M.W. Bosch, J.M.J.J. Aniba en E.J.R. Bak ker, J. de Nooij en M.L. Blekkingh. M. Schultz, Andor James Philip Arthur zv D.A. Nieuwenhuizen en A.M Poley, Cornelia Jan netje dv A. van Wijk en J. Ouwehand. Johanna Petronella dv L M. Stoel en C.C.M. Meijer, Diandra Aafke Adnana dv C. Raggers en A.G.M. Groenewoud, Suzanne dv L. de Jong i W. Kooien. Hoge onderscheiding voor F. van de Sande LEIDEN/LEIDERDORP - F.J.G. van de Sande nam gisteren afscheid als directeur van de jeughulpverle- ningsinstelling Sint Maarten. Ter gelegenheid hiervan kreeg in res taurant In de Houtkamp in Leider dorp hij uit handen van loco-burge meester Huigen van Leiderdorp een koninklijke onderscheiding: ridder in de Orde van Oranje Nas sau. De 59-jarige Van de Sande treedt vervroegd uit. Hij wordt als directeur opgevolgd door J.M.L. Aarts. Op moment dat Van de Sande in 1976 bij Sint Maarten in dienst trad, bevond deze instelling zich in een impasse. Sint Maarten werd vele ja ren beheerd door de Orde van de zusters Dominicanessen en huisde in het sterk verouderde pand aan de Sint Jacobsgracht. Het bestuur was ouderwets, maar goedwillend. Het personeel voelde zich overbelast, niet in de laatste plaats doordat zij vele soorten mensen moesten hel pen zoals vrouwen in een crisissitu atie, kinderen van 2 tot 14 jaar en jongeren tot 21 jaar die acute hulp nodig hadden. Van de Sande die in 1978 direc teur werd voerde een reorganisatie door, waarbij verschillende verant woordelijkheden uit elkaar werden gehaald. De uitvoering van de hulp verlening kwam daardoor alleen bij de groepsleiding terecht. Volgens het huidige bestuur is het proces van professionalisering bij Sint Maarten geheel toe te schrijven aan het werk van Van de Sande. Van de Sande heeft eind 1979 te vens een belangrijke rol gespeeld bij de verhuizing van de Sint Ja cobsgracht naar kleinere eenheden. Ook zou de instelling zich voortaan alleen gaan richten op de opvang van jongeren. Er kwamen leefgroe pen op Bijdorp in Leiderdorp en La ge Rijndijk en kamertrainingscen tra aan de Hoge Rijndijk en de De Sitterlaan. Volgens het bestuur van Stich ting Sint Maarten bracht Van de Sande rust in de organisatie tijdens deze ingrijpende veranderingen. Hij wordt geprezen om zijn zorg voor de pupillen en personeel van Sint Maarten. Voordat Van de San de bij Sint Maarten kwam, was hij docent aan het Klein Seminarie in Tilburg, en werkte hij van 1965 tot 1976 in kindertehuis Het Witte Huis. De bewonersgroep Opaalstraat heeft terecht bezwaar gemaakt te gen het betalen van een huismees ter van de Woningbouwvereniging Leiden (WVL), die er niet is. Onze si tuatie kan in vele opzichten niet worden vergeleken met toestanden in andere wijken. Onze flats zien er zeer netjes uit en dat is in het ruim 20-jarig bestaan nooit anders geweest. Wanneer het in de toekomst een rotzooi wordt, is het vroeg genoeg voor een huis meester. De beweringen van de heer Collé (huismeester in Slaagh- wijk, red.), dat de buurt er aanzien lijk van zou opknappen, raakt kant noch wal. Huismeesters en WVL kunnen ook niet rekenen. Als je over tachtig procent respons praat op een en quête, moet je ook vermelden dat niet honderd procent van de bewo ners inzendt. In de Opaalstraat en omgeving waren er van de 241 wo ningen ongeveer 120 inzendingen. 90 bewoners daarvan wensten een huismeester. Dat is geen tachtig procent, maar 37,3 procent: een minderheid dus. En daarbij moet ook nog worden bedacht dat de be woners slecht waren voorgelicht. Nu de bewonersgroep de reken som juist weergeeft, blijkt dat de be weringen van de bewonerscommis sies wel juist zijn en dat 67,2 procent tegenstanders geen klein groepje is die een hetze voert. Als bewoner van het Morskwar- tier moet de heer Van Woudenberg (hoofd bewonerszaken WVL, red.) weten dat er van vandalisme in zijn wijk geen sprake is. Laat staan dat sociale controle door zijn huismees ters in zijn wijk nodig zal zijn. Onze bewoners tikken elkaar al jaren zelf op de vingers en daar hebben ze een dure huismeester van de WVL niet voor nodig. De opmerking van de heer Van Woudenberg dat uitstel moet wor den gezien als een teken van goede wil, staat haaks op de uitspraak van zijn directeur. Als WVL de echte uitslagen van de enquête hanteert, heeft zij onvol doende steun voor een definitieve aanstelling van de huismeesters en zitten zij inderdaad op de schopstoel. Laat de WVL nu ge woon eerlijk spel spelen en ronduit zeggen dat ze met de reeds in dienst zijnde huismeesters in hun maag zit en niet koste wat kost hun miskleun op de bewoners proberen te verha len. In het Leidsch Dagblad van 9 no vember jongstleden zegt directeur Mulder volmondig dat ondanks het geringe aantal reacties op de enquê te, hij de zaak toch wil doorzetten. Geen goede wil dus, zoals Van Wou denberg zegt. Het is de hoogste tijd dat de heren worden teruggefloten. Bewonersgroep Opaalstraat, p/a Opaalstraat 217, Leiden. Ploef Kindertheater Ploef speelt op zondag 14 januari de première van het kinderstuk Piratendochters van Jan Smeets. Dit ge beurt in de basisschool De Zwaluw aan de Ant. Kleynstraat 8 (Stevenshof) en be gint om 15 00 uur. Het stuk is geschikt voor kinderen van 6 tot 12 jaar. Kaarten bij tel. 220395 en 768213. Dia's In buurthuis Comelis Joppenz aan de Oppenheimstraat 6a. is op. zondagmid dag 14 januari van 15.00 tot 17.00 uur een diavertoning over Leiden. Plekjes van Leiden in 1920 worden vergeleken met de huidige situatie. Voor informatie tel. 132462. Gezondheid Radio Gezondheid besteedt zondag 14 januari aandacht aan de relatie tussen voeding en het krijgen van kanker. Het programma wordt bij Omroep Rijnland uitgezonden van 10.30 tot 11.00 uur. Architectuur I de NZH-zaal aan de Rijnsburgerweg wordt op woensdag 17 januari een lezing over de architectuur van van de Neder landse spoorwegstations. J.C. van de Meene maakt aan de hand van dia's een reis langs de stations die de laatste 150 jaar in Nederland zijn gebouwd. Aanvang is 20.00 uur. Koersbal Buurthuis 't Spoortje aan de Bemhardka- de 40 begint dinsdag 16 januari met het spelen van koersbal, een spel dat binnen een paar minuten is te leren. Aanvang is 13.30 uur. Op zondag 14 januari houdt de Spoorbumpers een bingomiddag in het buurthuis die begint om 14.00 uur. Op zondag 21 januari is er in 't Spoortje een koopjesmarkt, waar particulieren en verenigingen gebruikte goederen kun nen kopen en verkopen. De markt is van 9.30 tot 15.30 uur. Eerste hulp De katholieke EHBO-vereniging Peerke Donders begint donderdag 18 januari een nieuwe cursus eerste hulp. Plaats is het Leonardushuis, Haagweg 14. Voor meer informatie tel. 762074 Besturen Het Leidse Volkshuis geeft een cursus besturen, die is bedoeld voor mensen ouder dan 55 jaar die al aan een bestuur deelnemen of daarin actief willen wor den. De cursus bestaat uit 8 bijeenkom sten en worden gehouden op donderda gen van 14.00 tot 16.00 uur in het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk 33a. Voor aanmelden en meer informatie tel. 149180. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11