Lagere prijs voor charters moi 'gelijl Ghana troetelkind van vrije markt-fans Comecon zoekt compromis Advies RLD: schaf minimumprijs af Jongeren met clip voor technisch werk winnen Record-export Toerisme vee en vlees Treinreizen nemen met 5,5 procent toe Geen vetpot ondanks economisch herstel WOENSDAG 10 JANUARI 1990 ECONOMIE PAGINA 7 AMSTERDAM (GPD) - Een grote re tegenstelling is nauwelijks denk baar: eén dag voordat werkgevers vertegenwoordigers en de vakbon den in de metaal hun moeizame cao- overleg zouden hervatten, zaten de strijdende partijen gisteren vreed zaam naast elkaar om in een geza menlijke campagne, met behulp i Michael Jackson-achtige video- i te lok- actie opzetten. Het water staat de H. clips, de jeugd de metaal ken. In het World Trade Center in Am sterdam werd gisteren officieel het recent onderzoek is gebleken dat startsein gegeven voor de actie procent 'Kies Techniek', een gezamenlijke in de sector kampt met problemen actie van de Industriebond FNV, de bij het vinden van technisch perso- Industrie- en Voedingsbond CNV neel. en de werkgeversverenigingen Dat is niet alleen vervelend voor FME en de Metaalunie. de vakbonden v< Volgens vakbondsbestuurder Peperkamp, die de campag 'erlopende cao-on derhandelingen in de metaal niet onbesproken zouden blijven. Vori- |ge week dreigde FN V-voorzitter Stekelenburg dat de overeenkomst snel rond moet zijn en er anders ac ties zullen volgen. De bonden zijn vooral kwaad over de plannen van de campag- de FME om de zaterdag voortaan als gewone werkdag te beschou- bonden achter de actie omdat de be- 7500 bedrijven drijfstak belangrijk is voor de eco- de werkgelegenheid. "Wil de campagne werkelijk suc cesvol zijn dan moeten de werkne mers "zelf promotie maken voor hun werk", richtte Peperkamp zich half tot de zaal, half tot FME-voorzitter Dat de campagne van start gaat J. Blankert. "Een goede c snetz de DEN HAAG (ANP) - De Rijksluchtvaart dienst (RLD) heeft minister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat geadviseerd de minimumprijs voor vliegreizen af te schaf fen. Het ministerie verwacht dat de minis ter het ambtelijk advies over zal nemen, waardoor vermoedelijk nog eind deze maand de minimumprijzen van de baan zullen zijn. Een woordvoerder van het ministe- I op. De reiswereld is blij met het ad- gemeente, het toeristisch bedrijfsle- rie verwacht dat de consument niet vies van de RLD. Diverse tourope- ven en andere organisaties om zo te al te veel profijt zal hebben van het rators hebben al aangekondigd op komen tot een gezamenlijk toeris- loslaten van de minimumprijs. Het korte termijn met goedkopere tisch produkt. De vakantiebeurs de werkgevers, maar ook voor de gen wordt gedreigd Door middel van voorlichtings- werknemers die daardoor de werk- materiaal aan scholen en bedrijven druk zien toenemen. Uit een enquê- en reclamespots op tv willen de te van de Industriebond FNV, die werd besloten, hebben werkgeversverenigingen en vak- aan de recente cao-voorstellen vo< bonden in de metaal en elektrotech- afging, blijkt dat de werknemers niek het bèduimelde imago van de de metaal en elektrotechnische i bedrijfstak opvijzelen en jongeren dustrie vermindering van de werk- met stakingen in de metaal", zegt voor de techniek interesseren. druk belangrijker vinden dan ver- Peperkamp. Volgens de initiatiefnemers is het dere arbeidsduurverkorting. belangrijk voor het imago zelfs met stakin- bedrijfstak als deze actie." Voor de campagne, die wordt uit- de werkgevers bewust hebben ge- gevoerd in opdracht van de stich- "Toen vorig jaar tot de actie ting BVJ/SOM (Bijdrageregeling Het lag het eerst in Nederland dat Dat verklaart ook de interesse de persbijeenkomst in Amsterdam de werk- Vakopleiding Jeugdigen/Stichting nog gewaarschuwd dat de Opleidingen Metaal) waarin de werkgeversverenigingen en vak bonden zijn vertegenwoordigd, is drie jaar uitgetrokken. De totale kosten 6 miljoen gulden wor de hand dat tijdens den door de werkgevers en werkne- broederlijk gedeeld. duurt tot en met zondag. Ongeveer 700 exposanten geven tijdensde verschil zal marginaal zijn. Wellicht vliegreizen op de markt te komen, zullen sommige maatschappijen in De minimumprijzen zijn destijds het begin wat stunten met prijzen, in het leven geroepen om de lijn- beurs informatie over vakanties maar zij kunnen dat nooit volhou- diensten te beschermen tegen de binpen-en buitenland, den, omdat de prijzen nu al heel goedkope reizen chartermaatschap- laag liggen, aldus de woordvoerster. pijen. Door de ontwikkelingen in In geval van speciale kortingen, Europa krijgen de lijndiensten ech- dens de Vakantiebeurs in Utrecht, bij voorbeeld buiten het seizoen of ter steeds meer vrijheid, waardoor Een woordvoerster meldde gisteren als vliegtuigen niet worden volge- zij geen bescherming meer nodig bij de opening boekt, krijgen de touroperators nu zouden hebben echter vrij spel, terwijl zij tot dusver De directeur om ontheffingen moesten vragen, touroperators, René Klawer In het verleden werden allerlei Neckermann, reageerde met trucs gebruikt om de regel te ont- stemming op het opheffen van de mogelijkheden in Roemenië, aldus duiken. minimumprijzen, hoewel dat 'na- de woordvoerster. Al vorig jaar bereikte het mihiste- tuurlijk veel te laat komt'. Klawer rie met de reiswereld overeenstem- merkte overigens op dat de charters ming over vrije prijzen, maar door nu al voor bodemprijzen worden de val van het tweede kabinet-Lub- uitgevoerd. De prijzen zouden al- bers liepen de plannen om de mini- leen omlaag kunnen bij veelvuldi- mumprijs af te schaffen vertraging ger gebruik van de vliegtuigen. Hij brak in dit verband een lans voor grotere vakantiespreiding. Het Roemeens Verkeersbureau verwacht goede zaken te doen tij- i de beurs dat ko mende dagen wordt gerekend op i der grote duizenden verzoeken om informa tie. Al weken lang worden wij over stelpt met vragen over vakantie- -pi 1 grotere vaxani Het toerisme wordt niet alleen de grootste economische bedrijvig heid van de toekomst, maar tevens mede de basis waarop de toekomst van Europa kan worden gebouwd, Pieter van Vollenhoven DEN HAAG (GPD) - De export van Nederlands vee en vlees heeft in 1989 een record bereikt. De vlees- gisteren in het Jaarbeursgebouw sector exporteerde het afgelopen Utrecht bij de opening van de (twin- jaar voor een bedrag van 9,5 miljard tigste) Vakantiebeurs. Hij gaf te- gulden, een stijging met 1,4 miljard vens het startschot voor de Neder- ten opzichte van 1988. Dit heeft de landse'activiteiten die in het kader voorzitter van het Produktschap van het Europees Jaar van het Toe voor Vee en Vlees, ir.R.J. Tazelaar risme worden georganiseerd, vanmiddag bekendgemaakt in zijn De belangrijkste elementen van nieuwjaarstoespraak. het nationale programma zijn de ac- Het uitvoerrecord is vooral te tiviteiten 'Hello Europe, this is Höl- danken aan de hoge prijzen. Var- land' en de 'KLM Toerisme Trofee kensvlees werd vorig jaar ongeveer 1990'. Het eerste is een wedstrijd 25 procent duurder terwijl de prij- waaraan 8.5000 basisscholen mee- zen van rund- en kalfsvlees met zo'n doen. De leerlingen is'gevraagd op 10 tot 15 procent stegen. Het meren- originele wijze duidelijk te maken deel van het vlees is binnen de EG waarom toeristen juist hun regio afgezet. moeten bezoeken. Tazelaar meende dat de export- De 'KLM Toerisme Trofee' is een mogelijkheden voor Nederlands wedstrijd gericht op het stimuleren vlees naar Oost-Europa op lange termijn gering; zijn. De consumen ten in die landen eten al betrekke lijk veel vlees en hebben in principe voldoende middelen om dit vlees zelf te produceren. Mogelijk heb ben de Nederlandse bedrijven in de toekomst zelfs concurrentie van hen te vrezen. "Wij moeten ons daarom op andere markten rich ten". Economie kort i lokale samenwerking tussen de Brabant Pers plaatst toch sex-advertenties DEN BOSCH (ANP) - Uitgeve rij Brabant Pers heeft besloten om weer sex-advertenties op te nemen in vrijwel alle huis-aan- huisbladen. In de vier dagbla den van de Brabant Pers blijft dit soort advertenties uit den bo ze. De uitgeverij heeft dit giste ren meegedeeld. Eind vorig jaar besloot de di rectie advertenties voor privé- huizen en dergelijke voortaan te weigeren. Ze zouden afbreuk doen aan het kwaliteitsimago van de kranten. Aanvankelijk gold de maatregel ook voor de door Brabant Pers uitgegeven huis-aan-huisbladen. De poging van enkele bena deelde exploitanten om Brabant Pers via een kort geding te dwingen op die beslissing terug te komen, liep op niets uit. Dat was voor een Helmondse onder nemer aanleiding een eigen blad te gaan uitgeven. Na afloop van de presentatie van het 'Rail 21 Cargo' rapport overhandigde NS-directeur Ploeger speelgoed treintjes aan de minister May-Weggen en Alders. Ploeger zette de treintjes zelf goed op de rails. (foto anp) UTRECHT De Nederlandse Spoorwegen hebben hpt afgelopen jaar meer reizigers vervoerd dan ooit te voren. Voor het eerst in de geschiedenis werd 10 miljard reizigers-kilometers gehaald, 5,5 procent meer dan in 1989. Dat zei de voorzitter van de hoofddirectie van de Spoorwegen, Ploeger tijdens een nieuwjaarbijeen komst in Utrecht. In de tweede helft van 1989 was de groei zelfs 8 procent. De NS hadden vorig jaar al extra treinen ingezet om de extra stroom reizigers te vervoeren, die met OV- jaarkaart voor studenten zouden gaan reizen. Hoewel de vervoerkaart helemaal niet doorging doordat er een kabinetscrisis kwam, liepen deze treinen desondanks moeiteloos vol met reizigers. Er is zelfs al een tekort van zo'n 50 rijtuigen. De NS proberen treinstellen te huren in het buitenland, bij voorbeeld in België en Frankrijk, waar door de invoer van de TGV misschien treinen overblijven. In West- duitsland zijn er sinds de val van de Muur geen treinen meer over door de toename van het Oost-west verkeer. Om de toevloed van reizigers op te vangen zijn al een aantal dubbeldekstreinen in bestelling en worden de t Euro-cities versneld ingevoerd. Bonden nemen 'a-sociaal' Volvo Car onder vuur BORN (GPD) Volvo Car in Born is een speerpunt geworden in de ac ties die de vakbonden gaan voeren voor een betere cao in de metaal. Voor de gezamenlijke bonden en de ondernemingsraad van de autofa- briek is de maat vol. Ze zijn erg on tevreden over het in de afgelopen ja ren gevoerde sociaal beleid bij Vol vo, dat synoniem zou staan met de houding van de metaalwerkgevers. Als Volvo niet snel wil onderhande len, zijn acties niet uitgesloten. Volgens FNV-districtsbestuur- der Henk Van Rees is het slechte so ciale beleid van Volvo Car de bon den en de ondernemingsraad al ja renlang een doorn in het oog. De druppel die de emmer deed overlo pen is de recente afschaffing van een aanvulling op de vut. De bon den willen bovendien vechten voor het behoud van een ploegentoeslag voor overuren en het terugdringen van de grote aantallen contractme dewerkers en uitzendkrachten. Volvo wordt nu aangepakt als een van de grootste vertegenwoordigers van de metaalwerkgevers in Neder land. "De cao-voorstellen van de werkgevers in de metaal zijn op het lijf van Volvo geschreven", aldus Van Rees. De FME, de organisatie van metaalwerkgevers, wil bij voor beeld de zaterdag weer beschou wen als normale werkdag, met af schaffing van de over werktoeslag. Over de eerste twee ziektedagen willen de werkgevers voortaan slechts het minimumloon uitbeta len. CNV oostwaarts Het CNV vindt dat het ministerie van economische zaken diverse subsidies die het verstrekt aan het (goed renderende) bedrijfsleven, moet besteden aan de economische ontplooiing van Oost-Europa. Henk Hofstede, de voorzitter van het CNV. zei dit gisteren in Utrecht tij dens de nieuwjaarsbijeenkomst van de christelijke vakcentrale. Boete visafslag Voor het gerechtshof in Leeuwar den is vanmorgen in hoger' beroep een boete van 5000 gulden geëist te gen de visafslag Lauwersoog we- gens het veilen van vis .van onbe- Poolse taxi's staan werkloos in de rij in de hoofdstad Warschau. De hoge benzineprijzen maken de ritten onbe kende herkomst. Het is dezelde taalbaar voor de gemiddelde Pool. Overigens heeft Japan Polen enkele honderden miljoenen dollar steun gebo- straf die de economische politie- den. «foto epa> rechter in Groningen eerder aan de afslag oplegde. Buschauffeurs De problemen tussen de chauffeurs in het rayon Den Bosch en de plaat selijke bedrijfsleiding van het open baar vervoersbedrijf BBA lijken van de baan. Afgelopen vrijdag leg: den de chauffeurs in Den Bosch spontaan het werk neer tijdens de ochtendspits, uit protest tegen de ACCRA Het is een drukte van be- bestaande onderbezetting. lang in de winkelstraten van de tv,: i,:v»i Ghanese hoofdstad Accra. De win- Ml j nstaking Polen kels zijn tot de nok toe .gevuld met Poolse mijnwerkers in de zuidelijk spullen en mensen stromen winkel gelegen stad Jastrzebie hebben gis- in winkel uit op zoek naar koopjes, teren het werk neergelegd om hun Maar die zijn er niet. "Kijkers ge- eis voor hervormingen van het be- noeg", zegt Kwame Fori, eigenaar stuur kracht bij te zetten. Ook in een van een warenhuis in Accra, spijtig: mijn in Walbrzych bij de grens met "maar kopen, ho maar". Tsjechoslowakije hebben arbeiders door gedreigd op 16 januari in staking te Edward Aweyibor/IPS gaan als de administratieve afdeling Het winkelende publiek is het van de mijn niet zou worden inge- met de geplaagde middenstander krompen. eens: "Je kunt alles krijgen, maar 17we kunnen niets kopen, het is te Verbod op asbest duur". Dit is in een notedop het di- Minister De Vries (sociale zaken) lemma van het succesvolle Econo- wil op zo kort mogelijke termijn eqn mische Herstel Programma (ERP) verbod instellen op het gebruik van dat de Ghanese regering nu zes jaar asbest. Asbest kan kanker veroorza- voert met welwillende steun van ken. Volgens de bewindsman zijn er het Internationaal Monetair Fonds SOFIA (GPD) De Sovjetunie blijft het oneens met een aantal bondgenoten over de toekomst van de Comecon. Tijdens de gisteren begonnen topconferentie van deze organisatie voor economische sa menwerking tussen tien socialisti sche landen, werd koortsachtig naar een compromis gezocht om de vergadering vandaag met een ge meenschappelijk document te kun nen afsluiten. den als Polen, Hongarije en Tsjechoslowakije spitsen zich voor al toe op de filosofie die de Come con bijeen moet houden. De Sovjetunie, zo bleek uit de woorden van vice-premier Stepan Setaijan, wil de Comecon als één markt bijeenhouden. Dat betekent inclusief landen als Cuba, Mongolië verrekenen en Vietnam, waar economische her vormingen geen of nauwelijks] onderzoeken wat de consequenties zijn". De Sovjet-delegatie heeft gisteren voorgesteld de handel tussen de tien landen vanaf 1991 te berekenen in harde valuta. De Tsjechen, Hongaren en Polen willen echter niet alleen berekenen in harde valu- het handelsverkeer ook klinkende munt. Met groté Daarmee zou een einde komen aan rolspëienTwidavklausnoemdedit da transferee roebel, de (kubst- rschijnlijkheid het voornaamste verschil tussen mat'6e> rekeneenheid ij willen geen Jaarde van df onderling te verban- business. Za- delen produkten wordt bepaald. wordt dit compromis het instellen Praag en Moskou: "Wij willen geen "7 experts, die samenwerking, binnen twee maanden voorstellen ken doen opJMML. de toekomstige ie landen winstgevend is". De Polen moet ind:_ structuur van de Comecon. De Tsje- cmderschryven dit chische minister van financiën Va clav Klaus, een van de felste critici] van de Comecon in huidige vorm, zei gisteren dat een dergelijk com-| promis er zeker komt.' lijkheid. Setarjan: "We moeten etappes een samenwerking berei ken die is gebaseerd op vrije-markt- economie, wereldmarktprijzen en In de praktijk betekent dit echter betaling in een vrij inwisselbare dan het voorlopig begra- muntsoort. Lang niet iedereen is zo- Polen en Hongarije krijgen van Japan 1,55 miljard dollar aan extra steun in de vorm van kredieten en De Sovjets willen echter geleide- garanties. Dit heeft de Japanse pre- Toshiki Kaifu dinsdag klaard in Berlijn bij het begin van door Europa. i de strijdbijl. De tegenstel Voor sommigen zal het lingen tussen de Sovjetunie aan de moeilijke situatie opleveren. Daar- ene kant en radicale hervoringslan- om moeten experts eerst grondig Daarmee heeft Japan zijn financiële ondersteuning van de Hongarije en Polen flink uitgebreid. Het Japanse autoconcern Suzuki is met Hongarije overeengekomen om de eerste personenwagenfa- briek van dat land te bouwen. Giste ren maakte Suzuki bekend dat zij samen met het Japanse handels concern C. Itoh, een Hongaars con sortium, en de Wereldbank bij de stad Esztergom ten noorden van Budapest voor 20.miljard yen (260 miljoen gulden) een fabriek gaat bouwen. ten van huur, en water en alles is niet waar we het geld onze kinderen en elektriciteit met het IMF en de Wereldbank, nationale op. We weten Ghana werd het troetelkind van de moeten nog de school propagandisten ,van de vrije markt r de reke- en het voorbeeld voor andere Afri- den". maatschappij: "We ;er produceren om huidige inkomen vast te hou- ningen van het ziekenhuis vandaan kaanse landen. De miljoenen dol- In de Isaac Dowuona is assistent-ac countant, maar ook hij heeft moeite de eindjes aan elkaar te knopen. Hij is sarcastisch over het succes-ver haal van de ERP. "Al die mooie cij fers van de Wereldbank kunnen me niet schelen, het gaat erom wat ik al hele- lars rolden over tafel. In 1989 wist dag tot de Wereldbank bijvoorbeeld 800 heeft Ghana veel geld en energie ir miljoen dollar (1,6 miljard gulden) de landbouw gestoken. De land los te peuteren bij de rijke landen, verenigd in de Club van Parijs. Dat was maar liefst 300 miljoen meer] dan waarop Ghana had gerekend. tie De kapitaalinjectie i verwerking bouwproduktie is in totaal toegeno- [men met 6 procent en de dagen van voedseltekorten lijken echt voorbij. Nieuwe gewassen voor de export, zoals ananas en allerlei specerijen de produk- zijn geintroduceerd. De nieuwe pro- zorgde dukten-leverden het afgelopen jaar mijn zak heb". Hij geeft een duide- voor een opvallende wedergeboorte ongeveer 100 miljoen gulden op. (IMF) en de Wereldbank Het enthousiasme van de Ghane-] zen over de overvloed aan koop-I waar wordt getemperd door hun le ge portemonnees. Neem het gezin dagelijks voedsel, moest je vi bestellingen plaatsen genoeg alternatieven voorhanden. De minister heeft over zijn voorne men advies gevraagd aan de Arbo-I raad, een adviescollege over ar beidsomstandigheden. van Paul Mensah, dat gerekend Acties opgeschort moet worden tot de welgesteldere De stakingsacties bij PTT Contest families van Accra. Mensah heeft in Den Haag worden opgeschort, een graad van de universiteit en een De vakbonden hebben hiertoe be- goede ambtenarenbaan. Zijn vrouw sloten nadat de PTT-directie hen werkt ook. Samen brengen z'e gisteren had laten weten dat er een maandelijks zo'h 32.000 cedis (220 sociale begeleidingsregeling komt gulden) mee naar huis. Daarvan on- voor de gehele PTT Nederland nv. derhouden ze hun twee kinderen. Bij PTT-dochter Contest (een tech- "Wij leggen onze verdiensten- bij nisch bedrijf) zouden doqr een reor- elkaar, en toch rooien we het nau- ganisatie 180 van de ongeveer 500 welijks", zegt Mensah. Voedsel arbeidsplaatsen moeten verdwij- neemt al de helft van onze salaris- lijk voorbeeld: "In 1981 kocht je kip voor 65 cedis, nu moet je 1300 dukt cedis neertellen. Zo snel is mijn sa- centl laris sindsdien echt niet gestegen". Toch verlangt Dowuona niet te rug naar de oude tijden voor het ERP. "Voedsel is peperduur, maar alles is er. In 1983 moesten we in lange rijen staan voor rijst, suiker en sprongen omhoog" {dit belangrijkste exportpro- het land, goed voor 60 pro- de deviezen. Ondanks droogte en branden werd het vorig 250.000 ton binnengehaald, record. band, omdat er eenvoudig geen nieuwe band te krijgen was." Ook Franz Jacobs, manager van een groot bedrijf in Accra, is over de bank genomen tevreden met het re geringsbeleid. Hij is vooral te spre ken over de beschikbaarheid van buitenlands geld, nodig voor impor ten. De Bank van Ghana houdt elke week deviezen veilingen. Daarnaast zijn de wisselkantoren als padde stoelen uit de grond geschoten. In het hele land staan er nu negéntig, twintig in Accra. Toch vindt Jacobs dat de regering de eigen industrie wat beter zóu moeten beschermen tegen invoer uit het buitenland. Hij klaagt i Lekke band Het meest opvallende verschil met de hoge prijzen die openbare nuts- vroeger is misschien wel het drukke bedrijven vragen voor bijvoorbeeld vlees. Voor een bord kenkey, de elk jaar een hogere produktie. Vorig jaar werd 305.000 ounce (9000 (kilo) binnengehaald tegen 275.400 ounce het jaar ervoor. De afgelopen .Roorcii ccff (UBPSPdPL m jaren zijn vier nieuwe mijnen ge- de rekken. Auto's stonden langs de °Pend- De grootste bedreiging voor de economische groei (gemiddeld 5 procent sinds 1983) is de wereld markt. De prijzen van grondstoffen President Jerry Rawlings besloot kelderen vrijwel over de gehele li goederenverkeer. Dit is de smeer- elektriciteit en water, terwijl de olie van de economie, omdat de pro- gering een plafond heeft gesteld Ook de goudwinning ging met dukten nu eenmaal vanuit het bin- de prijzen die de industrie mag De Ashanti nenland naar de kust moeten wor- gen voor haar produkten. -•happij, de den vervoerd. In de transportsector het land, haal- valt tegenwoordig goed geld te ver dienen. Goudvelden Maatschappij, te grootste goudmijn In 1983 zat de Ghanese volledig aan de grond. Supermark ten hadden soms alleen wat houts kool en een paar flessen palmolHH kant van de weg door gebrek benzine en onderdelen. Nu is het Accra een getoeter van jewelste de files. Jacobs heeft echter weinig kans op een willig oor bij de regering. Mi nister van financien en economie, De prijzen zijn bijzonder hoog, Kwesi Botchwey, is vast van plan aar daar is weinig aan te verande- koers te houden. Op een echt vrije n, legt taxi-chauffeur Yao Sar- markt moet de plaatselijke indus- pong uit. "Benzine is duur, en auto- trie gewoon concurreren met hoog- onderdelen nog duurder. Daarom waardige produkten uit Europa, Ja- moeten we wel zulke hoge bedra- pan en de Verenigde Staten, vindt rit vragen". Maar het de minister. Anders glijdt Ghana terug naar de oude situatie, 'toen we het moesten doen met de zaak rigoreus aan te pakken. beslag. Voeg daarbij de kos- Zonder voorbehoud ging hij i gen gaat hem voor de wind verleden denkt hij alleen hoofd schuddend terug. "In die tijd moest krakkemikkige produkten Er zit maar een ding op, meent ik mijn auto soms maanden gepar- plaatselijke industrie", zoals de Kwame Owusu, directeur van de keerd laten staan met een lekke nister onlangs opmerkte. Plan voor groot megawindpark bij Afsluitdijk HERBAYUM (ANP) - Binnen tien jaar moet er een groot mega- windmolenpark staan op de Af sluitdijk. Dat is het streven van het Provinciaal Energie Bedrijf Friesland (PEB). Het windpark zal gaan bestaan uit 200 grote tot zeer grote windturbines. Het plan van het Friese ener giebedrijf is gebaseerd op de windenergiedoelstelling in het Nationaal Milieubeleidsplan. Daarin staat dat het windener gievermogen in het jaar 2000 op 1000 megaWatt moet liggen. Het park op de Afsluitdijk zou daar van 150 mW kunnen leveren. Het gaat bij de bouw van het park om een investering van on geveer 500 miljoen gulden. Het PEB wil het park contacten met andere energiebedrijven verwe zenlijken. "Samenwerking is nodig. We gaan nu onderzoeken welke organisatievorm het bes te is om snel tot een resultaat te komen", aldus een PEB-voor- lichter.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7