Roemenen lynchen Securitate Kijk, kelderrestanten bij Gall Gall. Scepsis over Ierland als EG- voorzitter China heft staat van beleg op plein Hemelse Vrede op 'Zeer verhit' gesprek over etnische kwestie Bulgarije Taiwan krijgt geen fregatten van f rankrijk Grensverkeer Azerbajdzjan wordt vrijer Israël ziet nog weinig in plan-Baker WOENSDAG 10 JANUARI 1990 BUM. PAGINA 5 Opnieuw zware straffen bij processen BUKAREST (UPI/AP/AFP/DPA/Rtr) - De Roemenen ne men ondanks het begin van de processen tegen de Securita te in sommige delen van het land het recht in eigen hand. Volgens het Roemeense dagblad Adevarul lynchen met na me in Transsylvanië knokploegen provinciale functionaris sen en leden van de geheime politie Securitate, en terrorise ren ze hun verwanten. "Er vinden nu veel executies plaats zonder proces die doen denken aan de dictatuur", aldus de krant. Minister van binnenlandse zaken va, de belangrijkste gevangenis in generaal Mihai Ghitac zei op deze de hoofdstad Bukarest. Volgens berichten slechts dat sommige een officier was het al drie dagen Transsylvaniërs op een "extremisti- lang onrustig nadat bekend was ge- sche wijze" hadden gedemon- worden dat ongeveer honderd kort- streerd en dat er inmiddels extra po- gestrafte gevangenen amnestie zou- litie naar deze provincie, waarin ook den krijgen. De zwaardere crimine- de stad Timisoara ligt, is gestuurd, len vielen uit woede over het uitblij- De processen tegen voormalige ven van amnestie voor henzelf daar- Ceausescu-getrouwen in het op de bewakers aan. Ceausescu- Oostroemeense Sibiu leverde giste- aanhangers zitten overigens niet ge ren opnieuw zware straffen op. Een vangen in Jilava, maar op het hoofd militair tribunaal veroordeelde bureau van politie in Bukarest. officieren tot 12,5 jaar cel. Li- Timisoara Het is inmiddels nog onduidelijk wie op 15 december het bevel heeft gegeven voor het bloedbad in Ti- Minister Mihai Ghitac 1 viu Vanga, chef van de militie Cisnadie (een plaatsje vlak bij Si biu) en diens ondergeschikte Aurel Marcu waren beschuldigd van het schieten op betogers op 21 decem ber. Daarbij waren twee doden en verscheidene gewonden gevallen. Er staat nog een onbekend aantal klaarde gisteren dat Ceausescu's processen op stapel. vrouw Elena dat bevel heeft gege- Silviu Brucan van het Front voor ven (Ceausescu was op dat moment Nationale Redding maakte gisteren op staatsbezoek in Iran), maar vol- bekend dat de voorlopige Roe- gens het dagblad Adevarul heeft meense regering volgende week diens zoon Nicu dat bevel gegeven, een ontwerp-grondwet en ontwerp-Ghitac zei dat Elena had bevolen kieswet publiceert. De ontwerp- dat er met tanks moest worden in- kieswet zal in rondetafel-gesprek- gereden op zwangere vrouwen en ken met de nieuwe politieke partij- kinderen, nadat ze was opgebeld en besproken worden. In elk geval door commandanten die zeiden dat krijgen alle partijen toegang tot de ze het vuur niet konden openen om- media voor een eigen verkieZings- dat er vrouwen en kinderen onder campagne. Het Roemeense leger heeft giste ren ingegrepen bij onlusten in Jila- - Soldaten marcheren op het Plein de demonstranten ïd kort Mandela Adevarul daarentegen houdt Ni- colae's 39-jarige zoon Nicu verant woordelijk. Het dagblad beroept zich daarbij op notulen van tele foongesprekken die Ceausescu's zoon, die partijleider was in de regio Sibiu, had met leiders van de partij en Securitate in Timisoara. "Van nu af zijn we in staat van oorlog", hield Volgens de officiële Zuidafrikaanse hij de Securitate voor, en gaf op- radio is het "slechts een kwestie van dracht "zonder waarschuwing te tijd" voordat, de vrijlating van ANC- schieten". Nicu Ceausescu werd op leider Nelson Mandela wordt be- 22 december gearresteerd. Hem kendgemaakt. In het dagelijks com- wacht waarschijnlijk een zeer lange mentaar, dat doorgaans de mening gevangenisstraf, omdat het nieuwe van de regering weerspiegelt, werd bewind de doodstraf heeft afge- vanmorgen gezegd dat Mandela op schaft, humanitaire gronden wordt vrijge laten, en omdat hij kan helpen de omstandigheden te creëren voor politieke onderhandelingen. Hoe wel de autoriteiten er het zwijgen toe doen', is in Pretoria PEKING (AP/DPA/Rtr) - China heeft gisteren officieel de staat van beleg opgeheven voor het Plein van de Hemelse Vrede in Peking, waar de democratiseringsbeweging in ju ni op bloedige wijze door het leger werd onderdrukt. De opheffing lijkt hoofdzakelijk een symbolisch gebaar om het ver trouwen a De opheffing van de staat van be leg is waarschijnlijk voornamelijk bedoeld voor de Verenigde Staten, in het westen te herwin- Een westerse diplomaat in Hong- nen, dat na 4 juni onder meer lenin- kong bracht de opheffing al in ver gen opschortte. Want tegenover de band met het omstreden bezoek dat opheffing staat het besluit van de de Amerikaanse nationale-veilig- Chinese regering om, als reactie ..op heidsadviseur Brent Scowcroft in van de gedeeltelijk al doorgevoerde naar de hoofdstad gehaald, maar die werden onderdrukt, is vrijgelaten, stappen tot hervorming van het po- hebben zich zoveel mogelijk uit het Dit heeft een vriend van hem ge- litieke systeem waarvan scheiding zicht gehouden. zegd. Gao Xing kwam zo'n drie we- i wezenlijk Een Chinese politieke activist die ken geleden vrij nadat hij bijna zes in juni gearresteerd was omdat hij maanden had vastgezeten in een ge- een leidende rol gespeeld had in de vangenis in de buurt van Peking, de demonstraties voor democratise- hoofdstad, aldus zijn vriend Hou ring die uiteindelijk door het leger Dejian maandag. het ineenstorten van regeringen het oostblokj overheidsfunctiona rissen scherper te controleren om hen aan de juiste (partij)lijn te hou- de staat den. Zo worden op de ministeries cember, weer partijgroepen, king vernomen. De beslissingsbevoegdheden de universiteiten gaan van de ministeries weer terug schenen pamfletten naar het secretariaat van de partij. Dit december aan Peking bracht. Volgens Chinese zegslieden was de regering oorspronkelijk van plan beleg op te heffen in de- lar werd dat uitgesteld Pe- vanwege de val van de Roemeense leider Ceausescu. Aan verschillen- Peking ver- larin Ceause- de Chinese leiders werden PARIJS (GPD/AFP/DPA) - Frank rijk ziet af van de levering van zes fregatten aan Taiwan na zware druk van China. De Chinese regering had bij het Franse ministerie van bui tenlandse zaken ernstig geprotes teerd tegen het contract voor de 3200 ton metende schepen van de Lafayette-klasse. Peking be schouwt Taiwan als een Chinese provincie, en elke wapenverkoop aan Taiwain als inmenging in bin nenlandse aangelegenheden. Met het contract, waarmee zo'n vier miljard gulden is gemoeid, leek Frankrijk af te stevenen op een re gelrechte confrontatie met China. De landen hebben al bonje omdat in de Franse hoofdstad een organisa tie van Chinese dissidenten is ge vestigd die daar hun toevlucht zochten na het neerslaan van de de mocratische beweging in Peking. Volgens waarnemers hebben de Fransen nu bakzeil gehaald ook om de Chinezen zover te krijgen dat zij volgende week in Parijs deelnemen aan overleg over Cambodja, maar dat kon niet worden bevestigd. Chi na steunt de Rode Khmer, de sterk ste Kampucheaanse guerrillabewe ging die de laatste dagen successen in haar strijd tegen het Kampuche aanse regeringsleger heeft geboekt. Nederland had in 1980 een soort gelijke aanvaring met China na de levering van twee onderzeeërs aan Taiwan. Peking verlaagde voor en kele jaren het niveau van de diplo matieke betrekkingen met Den Haag. MOSKOU (Rtr/AFP) De regering van Azerbajdzjan heeft beloofd het grensverkeer tussen de Sovjetunie en Iran te vergemakkelijken. De Azerbajdzjaanse partijleider Dja- zilov heeft het ministerie van bui tenlandse zaken gevraagd de zaak snel te regelen met de Iraanse dele gatie die momenteel in Moskou is om over de zaak te praten. De regering komt daarmee tege moet aan de eis van islamitische Azeri's in Azerbajdzjan die hun fa milie en geloofsgenoten in Iran wil len bezoeken. "Het is zoals de situa tie tussen de DDR en de Bondsre publiek", aldus een partijfunctiona ris. Ook wordt een deel van de grenszone veranderd in landbouw gebied. Islamitische Azeri's hebben aan de Sovjet-zijde van de grens al een enkele honderden meters brede strook land langs de grensrivier de bezit genomen en zijn al be te ondertekenen. dat de beslissing eind deze maand TEL AVIV (GPD) - Als Amerika Is- of begin februari, bij de opening van raël niet wil garanderen dat de PLO het parlement, wordt bekendge- buiten een vredesproces wordt ge maakt. houden, zal Israël' een andere weg pnr: .jk moeten zoeken die leidt tot verkie- «LPU&teiiiijiv zingen in de bezette gebieden. Dat Oostenrijk heeft de beschuldigin- zei Israëls minister van buitenland gen van Amnesty International se zaken Moshe Arens gisteren over over de hardhandigheid van de poli- de pogingen van zijn Amerikaanse tie in Oostenrijk overdreven ge- collega James Baker om een vre- noemd. "De regering gaat er vanuit desproces in het Midden Oosten tot dat het probleem over aanvallen stand te brengen. i of mishandeling door politie-' ken stellingen niet beperkt is tot Oos tenrijk, maar ook voorkomt in ver gelijkbare landen", aldus een ver klaring van het ministerie van bin nenlandse zaken. Wapens Het Britse ministerie van defensie financiert 77 onderzoeksprojecten aan universiteiten die zouden kun nen bijdragen aan de fabricage van verboden bacteriologische wapens, aldus de Britse omroep "Channel Four". In één instituut zou ook on derzoek gaande zijn naar.de midde len waarmee het land zich zou kun nen verdedigen tegen een aanval met bacteriologische wapens. Een woordvoerder van het ministerie verklaarde dat de onderzoekspro jecten alleen maar de verdediging tegen een aanval met bacteriolo gische wapens dienen. Neergeschoten Een ex-werknemer van Rank-Xer- ox in Frankrijk heeft gisteren de di recteur van de Franse vestiging neergeschoten na een gijzelingsac tie. De directeur is ernstig gewond in een ziekenhuis opgenomen. De dader is gearresteerd. De man was tegen de middag het kantoor in Put- eaux bij Parijs binnengedrongen, eiste een ontslagpremie en nam de directeur, de personeelschef en drie werknemers mee als gijzelaar onder bedreiging met een karabijn. Toen de politie dinsdagavond ingreep, schoot de man de directeur neer, die met ernstige verwondingen in een ziekenhuis werd opgenomen. Russische invasie De invasie van Tsjechoslowakije in 1968 heeft aan 72 burgers het leven gekost, aldus een officieel rapport van de algemeen-procureur dat gis teren verscheen. Volgens het onder zoek raakten hierbij ook 266 men sen ernstig gewond. Het rapport verscheen nadat vele burgers brie ven hadden geschreven naar de al gemeen-procureur waarin gevraagd werd een onderzoek in te stellen naar de ware toedracht van de ge beurtenissen in augustus 1968. Arens i pre: mir lieten gisteren blijken dat niet veel vertrouwen meer hebben verhezen in het plan-Baker. Shamir sprak van "fundamentele meningsver schillen" met de VS. Vandaag ver gadert hét Israëlische kabinet over de toekomst van het plan-Baker. De de Verenigde Staten in Washington jaar al 300.000 Palestijnse 'minister' van buiten landse zaken Farou Khadoumi zei gisteren dat de VS ongeschikt zijn als vredestichter vanwege de on voorwaardelijk steun van dat land Israël, terwijl volgens diploma- hoop op een doorbraak begint te Het was de bedoeling dat deze maand de ministers van buiten landse zaken van Israël, Egypte i bijeen zouden komen om voorbe reidingen te treffen voor een in Cai ro te houdert Palestijns-Israëlische dialoog. Maar de verschillen van in zicht zijn zo groot dat de Amerika- SOFIA (AP/Rtr/ANP) - Leiders van de communistische partij en de oppositie hebben gisteren een vol gens waarnemers "zeer verhit" ge sprek gevoerd met vertegenwoordi gers van de Slavische en Turkse minderheden over de etnische on lusten die de democratisering i: vaar brengen. Afgelopen zondag Turkse nationalistische pers m dreigden Bulgaarse demonstranten zelfs een plan voor een invas met een algemene staking als het Bulgarije werd besproken. Bulga- naburige republiek Armenië, herstel van de rechten voor de Turk- rije voelt zich met zijn tien miljoen geschil over een stuk land ten se minderheid niet worden terugge- inwoners niet opgewassen tegen grondslag lag. draaid. het veel grotere Turkije (55 miljoen In de Azerbajdzjaanse hoofdstad Gisteren overlegden in Kuwayt inwoners) dat al eerder op Cyprus Bakoe hebben duizenden demon- de ministers van buitenlandse za- de daad bij het woord voegde om stranten het aftreden van de rege- Turkije en Bulgarije. In "de rechten van een moslim-min- ring geëist vanwege het volgens hen genheid is, maar stelde tevens een niet-aanvalsverdrag te sluiten Arak de Slotakte van Helsinki gonnen met ploegen. Zij van het hele, 17.000 hectare stuk grond langs de bijna 800 km lange Sommige Bulgaren achten met grens met Iran akkerland wordt. Al tame een niet-aanvalsverdrag eerder was gemeld dat aan de onlus- noodzakelijk door publicaties in de ten in het grensgebied van Azerba jdzjan, en in de door islamieten be woonde enclave Nachitsjevan anderhalf miljoen .derheid te beschermen". Turkije veel te gematigde optredenln de Ar- 5 er alleen al vorig wil een verdrag over allerlei prakti- meense enclave Nagorny-Kara- aar Turkije vlucht- sche aspecten van de emigratie en bach. Ze eisten dat Nagorny-Kara- ten vanwege de door de voormalige remigratie van Bulgaarse Turken, bach onder direct bestuur komt van leider Zivkov in gang gezette ge- zoals de voorwaarden voor gezins- hun republiek en besloten groepjes dwongen assimilatie. De Bulgaarse hereniging en garanties voor de vrijwilligers op te richten die minister Boyko Dimitrov vertelde rechten zijn Turkse collega Mesut Yilmaz in de moslims Jitschak Sha- ten in Washington Baker zelf ook de zinloos is geworden. vinden dat die conferentie diplomatieke bewoordingen dat de kwestie een binnenlandse aangele- Bulgarije blijven- Turkse afkomst. Volgens de officiële Bulgaars on derzoekscommissie is er inmiddels voldoende materiaal verzameld te gen Todor Zivkov voor een proces wegens corruptie. De onderzoeks commissie maakt volgende week haar bevindingen officeel bekend. de enclave worden gestuurd "voor het herstel van de soevereiniteit van Azerbajdzjan over deze regio", al dus gisteren Radio Moskou. Een be zoek van de Opperste Sovjet aan Stepanakert, de hoofdstad van Na- gorny-Karabach, kon gisteren vol gens de staatstelevisie niet door gaan wegens schotenwisselingen. BRUSSEL Zal de Europese trein op dezelfde snelheid blijven rijden nu er een andere machinist is geko men? Dat vragen vele EG-functio- narissen zich af hu Ierland voor een halfjaar het Europese estafettestok je van Frankrijk heeft overgenomen en vrijwel alle EG-activiteiten on der Iers voorzitterschap zullen staan. door Hans de Bruijn De EG-landen zien het elk half jaar wisselende voorzitterschap van de Gemeenschap steevast als een middel om hun stempel op de Eu ropese politieke gebeurtenissen te drukken. Maar dat lukt niet altijd. De EG is een echte gemeenschap geworden waarin één land niet meer de baas over de elf anderen kan spelen. Een voorzitter van de EG pro beert de politieke besluitvorming te sturen, bemiddelt in conflicten en draagt voorstellen aan. Maar de be sluiten vallen in gemeenschappe lijkheid. En het blijkt, en dat is niet verrassend, dat grote landen als EG- voorzitter nogal eens succesrijke, zijn dan de kleintjes. Ambitieus Velen vragen zich af of de Ierse pre mier Charles Haughey wel in staat is dit 'momentum' te bewaren. Am bitieus is hij. Haughey wil van het voorzitterschap een stuk Ierland- promotie maken. En een stuk Haug- hey-promotie, zeggen zijn critici, die hem nogal eens grootmoeds- waan aanwrijven. Haughey, nu bijna vijf jaar pre mier, wil de geschiedenis ingaan als de politicus die Ierland omhoog heeft gestoten in de vaart der volke ren. Hij is een populist van de natio nalistische beweging Fianna Fail, en een heel andere figuur dan de be dachtzame christendemocraat Gar rett Fitzgerald die hem voorging. Maar Haughey tobt ook met zijn gezondheid en is bezig aan zijn laatste jaren in de politiek. Vandaar wellicht de behoefte nu een 'klap per' te maken. De Ierse regering heeft het EG-voorzitterschap dan ook bijna on-Iers grootscheeps aan- de 279 besluiten die geno- gepakt, daarbij profiterend van de dan bijzondere situatie in Europa van dit moment. Toen de Europese Commissie afgelopen weekeinde een werkbezoek aan Dublin bracht de onderwerpen Charles Haughey: ambitieus. door 1 men moeten worden de helft de EG-ministerraad passeerd. De Fransen wisten door behendig manoeuvreerwerk moeizame kwes- Daarom is het wat ondankbaar ties als de Europese controle op gro- komende half jaar te praten, voor de Ieren om Frankrijk te moe- te fusies, de richtlijn die het vrije Europa en Haughey al niet van ten opvolgen. Het Franse voorzit- bankieren mogelijk moet maken en beeldbuis te krijgen. Er war terschap in het tweede deel vah een verdere liberalisering van het overal Europese plechtigheden 1989 is zonder twijfel een succes ge- Europese goederenvervoer door de zelfs een speciaal 'Europees cc weest. Vooral door de grote-invloed vaak zeer verdeelde EG-minister- eert' en de Europese gezindheid van pre- raad te loodsen, sident Mitterrand zijn het afgelopen En natuurlijk schreeuwden de ge- halfjaar voor de EG cruciale beslis- beurtenissen in Oost-Europa singen gevallen. Het proces om van de EG (h)echte economische en monetaire het bijeenroepen van een extra EG- unie te maken, is een nieuwe, naar topconferentie in Parijs. Zijn nau- het lijkt onomkeerbare fase inge- we banden met bondskanselier Hel- 0 gaan. Over de vrije Europese bin- mut Kohl, een sleutelfiguur inzake december, zoveel veranderd dat het nenmarkt ('1992') viel het recor- wat in Oost-Europa gebeurt, daantal van veertig besluiten, waar- pen vruchten af. de beroemde Ierse pop groep U2. Er zullen zich nog tal van kansen aandien voor Haughey om zich te i reactie van de EG. Mitterrand profileren. Hij begint al met het bij- heeft daar alert op ingespeeld met eenroepen van een spoedberaad van de ministers van buitenlandse zaken over Oost-Europa. Daar is sinds de vorige bijeenkomt, medio Oost-Europa zal als een rode draad door het Ierse voorzitter schap lopen. Maar ook andere be langrijke kwesties moeten worden aangepakt. Zo zal dit half jaar de weg vrijgemaakt moeten worden voor de zogenoemde intergouver nementele conferentie over de eco nomische en monetaire unie, die eind dit jaar moet beginnen. Harmonisatie Andere lastige dossiers zijn de har monisatie van de btw-tarieven en accijnzen. Dat is een van de grote struikelblokken voor de Europese eenwording, niet in het minst door de houding van de Ieren zelf, die on willig zijn hun hoge btw-tarief van 25 procent aan die van de meeste andere EG-landen aan te passen. Haughey heeft zelf al maanden geleden aangekondigd dat hij het Ierse EG-voorzitterschap in het te ken van 'het milieu' wilde zetten. Een modieus thema, dat wel past bij het imago van Ierland als 'het groe ne eiland'. Ware het niet dat juist Dublin vaak dwarsligt als in de EG- raad strengere milieurégels worden voorgesteld. De Brusselse EG-diplomatie be gin dus met nogal wat scepsis aan dit halfjaar onder Ierse leiding. De Ierse EG-diplomaten hebben zel den indruk gemaakt, en het valt te verwachten dat Dublin zeker als het om de internationale politiek gaat nog veel zal leunen op de Franse voorgangers, die daarin gepokt en gemazeld zijn. Bovendien is Ierland een van de armste landen van de Gemeen schap, dat sinds het in 1973 lid werd vooral de hand heeft moeten ophou den. En ook in de Gemeenschap van de twhalf is economische macht nog altijd synoniem met politieke macht. ADVERTENTIE Wie wat van wijnen weet, weet dat kelder restanten de moeite van een bezoekje waard zijn. Wij raden u dan ook aan snel even bij uw Gall Gall te gaan kijken. Daar staan nu veel wijnen voor verrassend kleine prijzen met 10% korting. Houders van onze wijnklanten kaart krijgen zelfs 20%. Een goede reden om ook kaarthouder tè worden. Restanten t/m 31 januari.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5