Veel geweld tegen treinconducteurs 'Hulp slachtoffers moet beter' Onderwijs blij met intrekken reeks maatregelen Deetman Kleine school blijft buitensporig duur Driekwart NS-personeel slachtoffer Kliniek werkt wachtlijst weg door operatie buitenlanders Warm onthaal Nederlands konvooi WOENSDAG 10 JANUARI 1990 PAGINA 3 UTRECHT (ANP) - Drie van de vier treinconducteurs hebben in de trein wel eens te ma ken met lichamelijk geweld of dreiging daarmee. Dat is gebleken uit een enquête van de Spoorwegvakbond FSV onder de 2.350 conducteurs bij de NS. Dat heeft voorzitter J. Kru- se gisteren bekendgemaakt. Slechts een derde van de conducteurs meldt de voorvallen aan zijn werkgever, waardoor de officielë NS-cijfers vertekend zijn. volgens de FSV voor iri forensen- vaak te maken met seksistisch ge- treinen met scholieren die hun drag. abonnement zijn vergeten. Een an- "Voor een deel hadden we deze dere veel voorkomende vorm van uitkomsten wel verwacht", aldus agressie komt van discogangers in Kruse, „maar als je ze ziet ben je de laatste treinen in het weekeinde, toch elke keer weer verbijsterd". Dp "bij wie het.een sport is om zonder FSV verlangt op korte_ termijn kaartje te reizen". Ook drugsgebrui- maatregelen In 80 procent van de gevallen heb ben de conducteurs moeilijkheden met reizigefs onder de 30 jaar. Oor zaak van de conflicten is veelal het ontbreken van een geldig plaatsbe wijs, met name als de conducteur erop staat dat de onwillige reiziger daarvoor de vastgestelde boete moet betalen. De meeste problemen doen zich welijk personeel heeft bovendien kers zorgen nogal eens voor proble- bond op alle drukke treinen min- blijkt uit de enquête. Vrou- stens twee conducteurs, terugdrin- de NS. Zo wil de Het Fonds Hulp NIJMEGEN (ANP) - De Sint Maar tenskliniek in Nijmegen, een gespe cialiseerd ziekenhuis voor orthope die, reumatologie en revalidatiege- neeskunde, kampt met lange wachtlijsten. De directie wijt dat aan het te krappe budget en over weegt buitenlandse patiënten te gaan opereren om het budget aan te vullen. Directeur De Bie zei gisteren ook te denken aan behandeling van Ne derlandse patiënten in het buiten land: "We zitten zo dicht bij de grens". De kliniek wil daarover eerst overleg plegen met de ziekte kostenverzekeraars. De wachtlijst voor opname is het afgelopen jaar verdubbeld tot 1.000 patiënten. Er staan de kaartverkoop in de trein en verbetering van de communica tie tussen de conducteur en "de vas te wal". De aanbevelingen worden de NS vandaag aangeboden. De spoor wegvakbond wil dat voor het najaar maatregelen zijn genomen om de agressie te beperken. Mocht dat niet gebeuren, dan volgen mogelijk ac- vangen. Het aantal patiënten op de ties. Een woordvoerster van de NS wachtlijst zal blijven stijgen. De pa- stelt dat een deel van de aanbevelin- tiënten met zware aandoeningen gen al is overgenomen. Dit jaar,is moeten doorgaans zes tot twaalf extra personeel aangenomen en op maanden wachten. Volgens De Bie alle risico-treinen reizen in ieder ge- gaat het vaak om mensen die de kli- val twee conducteurs mee. Ook de niek in een rolstoel binnenkomen communicatie tussen trein, ver en er na een paar weken lopend keersleiding en spoorwegpolitie weer uitgaan. Tijdens het wachten zou volgens de woordvoerster met kan hun situatie verslechteren de ingebruikneming van de zoge waardoor de aandoening niet meer noemde Telerail-apparatuur al of minder goed te opereren is. sterk verbeterd. Mileubeleid dreigt te mislukken op di< DEN HAAG (GPD) - Vice-voorzit ter Paiil ooral trale Raad onenigheid over de aanpak van het Erkelens van de Cen- autoverkeer tussen milieu-minister de Milieuhygiëne Alders en minister Maij-Weggen operatie nodig hebben en vanuit het met hele land naar de kliniek worden heid i. Volgens De Bie heeft het ingewikkelde vreest dat het groeiend milieubesef (verkeer en waterstaat). "Milieube- i kater eindigt als de r niet in slaagt beleidsvoorne- i te zetten in concrete maat- leid mislukt door gekissebis nodige maatregelen". Volgens Van Erkelens is het drin DEN HAAG (GPD) - De hulp aan 'slachtoffers van verkeersongeluk ken en misdrijven moet sneller en effectiever verlopen. Slachtoffers zijn nu te lang in gevecht met verze keringsmaatschappijen over schuldvraag, schaderegeling en het verkrijgen van smartegeld. De pro cedures verlopen te afstandelijk en er is nauwelijks aandacht voor de emotionele ervaring van het slacht offer. Om de hulp aan slachtoffers beter te organiseren, is gisteren de Stich ting Fonds Hulp en Slachtoffers op gericht, een samenwerkingsver band van de Landelijke Organisatie Slachtofferhulp (LOS) in Utrecht en de ANWB. De nieuwe voorzitter Pieter Van Vollenhoven noemt het donateurs- fonds 'een tweede mijlpaal'. "De eerste mijlpaal was de oprichting van de LOS in 1985. Voor die tijd is er in Nederland nooit aandacht be steed aan de situatie van slachtof fers. In de rechtsspraak is altijd het de accent gelegd op de dader. Miljoe nen zijn besteed aan de reclasse- ringsdienst. Het slachtoffer was Nederland is schadevergoeding al- de dader niet op het spoor. Elly leen mogelijk als bewezen is wie de Vreeburg van het LOS: "Maar het schuldige is. Dat is vaak heel moei- slachtoffer wil weten wie hem mis- lijk. Veel gedupeerden krijgen dus handeld heeft. Als er niets met de gewoon geen geld". Zij pleit voor dader gebeurt, lijkt het net alsof de eenduidige afspraken over smarte- problemen van het slachtoffer niet geld. "De ene verzekeringsmaat- ernstig genoeg zijn". Zij vindt dat schappij keert een veel hoger be- de dader het slachtoffer verplicht drag uit dan de andere. Dat is ver- schadeloos moet stellen, warrend voor slachtoffers. Als je te Voorzitter Van Vollenhoven weinig geld krijgt lijkt het net alsof streeft door middel van een dona- de psychische opgelopen schade teursactie naar een bedrag van 2 niet serieus wordt genomen". miljoen gulden per jaar voor de Ook de hulp aan slachtoffers van nieuwe vereniging. "De regering misdrijven is niet perfect. In veel. laat te lang op zich wachten. We gevallen komen politie en justitie moeten zelf aan de weg timmeren". Milieumelder* groot succes DEN HAAG (ANP) - De actie Milieumelder van de Consu mentenbond, waarin mensen deze week telefonisch klachten en suggesties over milieuzaken kunnen melden, is een succes. Een woordvoerder spreekt over een 'gekkenhuis'. De afgelopen twee dagen kwamen ruim 1.600 telefoontjes binnen. De vragen en opmerkingen lo pen zeer uiteen, aldus een woordvoerder. Een enkeling vraagt zich af waarom hij zo ver moet lopen om de lege batterij en uit zijn gehoorapparaat ('klein chemisch afval') milieu veilig kwijt te kunnen. Veel mensen storen zich aan Albert Heijn, die reclame maakt voor milieuvriendelijke produkten, maar wel. de ene verpakking over de andere aanbiedt. Het probleem van de verpakkingen scoort toch al nummer één. "Nog geen klosje garen" is te genwoordig zonder plastic om slag te koop, aldus één van de bellers. De meeste consumen ten mensen dat veel produkten het met minder of geen verpak king kunnen stellen. Ook de inzameling van klein chemisch afval (KCA, zoals bat terijen, verfafval en make-up) blijkt een probleem. Veel men sen weten niet waar het schade lijke spul heen moet of klagen over de beperkte openstelling van de depots. Sommigen advi seren om aan de zijkant van de vuilniswagen een KCA-bak te hangen, zodat het allemaal in één keer mee kan. De Milieumelder is nog open tot vrijdagmiddag vijf uur. De inventarisatie van alle klachten, wensen en suggesties zal vol gens de woordvoerder enkele weken in beslag nemen. ziekenhuis wel voldoende capaCi- regelen. "Er worden duidelijke gend noodzakelijk dat de overheid siechts een getuige' doelstellingen in cijfers aangegeven maximale toelaatbare ve ling voor het jaar 2000 of 2015, i koers uitzet, die consumenten Dat begeleiding van slachtoffers bedrijfsleven duidelijk maakt noodzakelijk is, blijkt uit de cijfers. de komende tien tot In 1989 zyn jgooo slachtoffers ge- Als enig ziekenhuis in Nederland niemand begrijpt goed wat de be- vijftien jaar worden verwacht. Hij holpen door de LOS. Het aantal ge- kreeg de kliniek per 1 januari extra budget toegekend van bij: driekwart miljoen gulden. Maar dat leidsmatige vertaling Van Erkelens uitte de zijn nieuwjaarstoe- den dan 120 km/uur mogen gaf daarbij zelf een aantal schoten dupeerden van een misdrijf alleen de boeg: Auto's die harder rij- a] is vorig jaar met 7.000. gestegen. et Volgens berekeningen vinden bedrag is nodig om financiële tekor- spraak. "Als ik kijk welke vaak ge- worden toegelaten en autoverkeer jaarlijks 4 müjö'en delicten plaats de afgelopen jaren op te brekkige convenanten gesloten moet verdwijnen uit de steden, waarvan er slechts 1 miljoen staan Dwangsom geëist tegen verpleeghuis Het Wïedenbroek ALMELO (GPD) - De Neder- landse Patiënten Vereniging heeft vanmiddag, bij aanvang van het kort geding voor de ar- rondisementsrechtbank in Al melo, een dwangsom van tien duizend gulden geëist voor iede re dag waarop verpleeghuis Het Wiedenbroek de behandeling van coma-patiënte Ineke Stinis- sen niet hervat. De op christelij ke grondslag gestoelde vereni ging met 40.000 leden vindt dat de afgelopen zondag gestaakte toediening van vocht en voedsel aan de patiënte "de aantasting betekent van de bescherming van het recht op leven en derhal ve de aantasting van een alge meen patiëntenbelang". worden, welke maatregelen in de "Misschien is het wel aan te bevelen geregistreerd. Per jaar vallen verkeers-en vervoerssector worden - 1xJ- --*■ voorgestaan, dan staat nu al eigen lijk vast dat het op basis van de mil- met als voordeel dat er een prachtig ieuhygiënische randvoorwaarden netwerk voor de aanleg van extra vast te stellen eindpunt niet bereikt spoorlijnen en busbanen beschik- zal worden". Hij bestaande autowegen weer te iKLodÖ"verkeersslachtoffers!" reranderen in tweebaanswegen Veel gedupeerden verliezen na een ongeval of misdrijf het vertrou wen in de maatschappij. Sylvia den de baar komt". Ouden-Hugen van de ANWB: "In SIBIU Een oude vrouw komt zo snel als ze kan naar buiten gerend. Met de handen triomfantelijk bo ven het hoofd geheven loopt ze door de sneeuw naar de kant van de weg. Haar buurvrouw staat er al, met de handen voor het betraande gezicht. Samen met enige honderden ande re Roemenen vormen de vrouwen als het ware een lange erehaag voor het Nederlandse Rode-Kruiskon- vooi, dat gisteren het door geweld en nu ook door de kou getroffen Roemenië binnentrok. door Jos Steehouwer Vandaag begint in de omgeving van de steden Sibiu en Hunedoara de distributie van de pakketten die duizenden Nederlanders voor Roe menië hebben gemaakt. De ont vangst gisteravond op het Piata Re- publicia in Sibiu was indrukwek kend. Enige honderden nieuwsgie- derweg, vlak rigen verzamelden zich rond de vrachtwagens. "Komen jullie écht met vrachtwagens 1 de stad Arad, reed tram gelijk op met het konvooi. De passagiers stonden als haringen in een ton en maakten kijkgaatjes steekproev op de beslagen ramen. In die ont- derland Ze -schudt haar hoofd. "Die pakket- dooide rondjes waren zwaaiende ten zijn niet van de staat, maar door handen te zien. In de stad Deva de bevolking zelf ingezameld?", Binnenland kort Drievoudige moord Een 21-jarige Amsterdammer staat De beide bewindslieden kondigen in Londen terecht voor de moord op in het wijzigingsvoorstel aan dat na zijn Engelse vrouw, die hem eerder het terugdraaien van de in het on- DEN HAAG (ANP) - De onderwijs- saldo 2.500 arbeidsplaatsen op zal ge. "Maar als je en de vierjarigen- bonden ABOP, KOV, NGL en PCO zijn verheugd over het ongedaan maken van een aantal bezuinigings maatregelen die nog stammen uit het tijdperk-Deetman. Ze zullen zich niet verzetten tegen de finan ciering die minster van onderwijs Ritzen en zijn staatssecretaris Wal- tig miljoen gulden) komen de lage daarvoor op tafel hebben ge legd. Dat hebben de vier bonden gisteren gezamenlijke verklaard. De bonden reageren in hun ver klaring op een voorstel tot wijziging Onderwij s de extra korting op de van de onderwijsbegroting voor larissen niet wil afschaffe, onder- 1990 dat Ritzen en Wallage naar de schrijven de opvatting van Ritzen verklaring, maar zij verwachten dan Tweede Kamer hebben gestuurd, en Wallage dat dringend maatrege- wel "aanzienlijk grotere investerin- len nodig zijn om het beroep _.i op het balkon van een flat- vraagt een ander met een ongelovig gebouw helemaal door het dolle 14I1IWI gezicht. Volgens Hermann Gott- heen. Misschien kwam hij net onder Seert de douche vandaan: in zijn blootje stond hij het konvooi bij 15 graden de pakketten is veel te doen. Eigen lijk weet niemand precies wat erin zit. Het Rode Kruis zegt dat er wel zijn genomen in Ne- het vertrek. Volgens voorlichter Ad Böggemann zijn daarbij geen bijzondere afwijkin gen gevonden ten opzichte van de inhoud die het Rode Kruis advi- gen-maatregel (kosten: tweehon- het voortgezet onderwijs financieel derd miljoen gulden) wordt vanaf goed wilt begeleiden, houd je niet 1991 geheel betaald door minister veel over van dat half miljard extra Kok van financiën. Op de betaling uit het regeerakkoord. l 1991 en latere jaren (kosten: vijf- De bonden, die zich al eerder zij dan afspraken maken over hoe woedend toonden over het feit dat die positie verbeterd moet worden. schalk, een Roemeen van Duitse af komst, zijn Sibiu en omgeving veilig. "Maar toch is het nog uitkij- onder nul toe te ken. Heel af en toe duiken de Secu- ritate-agenten op, niet n pen, maar individueel". Het passeren van de Hongaars- Roemeense grens gistermorgen was bijzonder soepel gegaan. iiww w Chauffeur Erik de Haas uit Den ten""hebben" nog Haag: "Zo snel ben ik hier nog nooit communistische de grens over geweest. Normaal kost me dat zeven tot acht adei In het konvooi is en blijft de stem- groe- rning opperbest. Enkele van de trucks zijn uitgerust met de wappe rende Nederlandse vlag. De Roeme nen zijn overal bezig hun eigen vlag op orde te brengen. De mees- n rond gat, het mbool is er im- uitgeknipt. Maar ook die her- .nnering willen ze kennelijk zo totaal 90 wagens binnen spoedig mogelijk kwijt. De vlaggen het rijden. In de WOrden gerepareerd met een geel Wel geeft hij toe dat in een heel enkel geval medicijnen zijn aange troffen, waar de Roemenen niets aan hebben, of zelfs gevaarlijk kun nen zijn, omdat ze de bijsluiter niet kunnen lezen. "We hopen maar dat de mensen in Nederland zich heb ben gehouden aan ons pakket", al dus Böggemann. "In de weken vóór het vertrek kregen we de gekste vra gen. Of ze in Roemenië ontharings- crême nodig hadden bijvoorbeeld. Je geloofde je oren niet". Hebben zij hun lading eenmaal de grenswachten stukje doek. Alleen de opvallende gelost, dan reppen de meeste trucks verlaten had, en haar ouders. Vol gens een getuige was sprake van moord en niet van doodslag omdat de man eerder had gedreigd er met een machinegeweer op los te schie ten als zijn ex-vrouw niet terug zou komen naar Amsterdam. De getui ge zei dat de Nederlander bekend stond om zijn neo-nazistische sym pathieën. Drechtwerk Voor de derde keer in korte tijd wordt de dienst Sociale Werkvoor ziening Drechwerk in Dordrecht geconfronteerd met ontucht. Giste ren werd opnieuw een ambtenaar aangehouden op verdenking van het plegen van ontucht met een minder begaafde vrouw. Er loopt ook al een strafrechterlijk onder zoek tegen twee andere ex-werkne mers van de dienst. Fietsersbond De fietsersbond ENFB eist in een kort geding dat Nederlandse "Spoor wegen en de gemeente Den Haag stoppen met het verwijderen van buiten de fietsenrekken geplaatste fietsen op de pleinen bij Den Haag Centraal en station Holland Spoor. De ENFB meent dat geen juridi sche basis voor het verwijderen be staat. Ook ontbreekt het bij de sta tions aan voldoende stallingsmoge lijkheden. Gevangenis Personeel van gevangenis Noorder schans in Winschoten draait vanaf gisteren zondagsdiensten. Uit pro test tegen vage plannen van Justitie de gevangenis te sluiten, worden ook geen nieuwe gedetineerden op genomen. Het personeel eist zo snel mogelijk duidelijkheid van justitie over het voortbestaan van de gevan genis. derwijs omstreden 'vierjarigen- maatregel' (al eerder vastgelegd in het regeerakkoord) nu ook de min stens zo bekritiseerde 'kleine-scho- len-maatregel' wordt geschrapt. De bonden zijn "bepaald niet ge- gen" in het onderwijs. Kort aantrekkelijker te maken. Ze verkiezingen van september 1989 constateren dan ook "met teleur- legden de bonden al uit wat zij met stelling" dat de de bewindslieden in 'aanzienlijk' bedoelen: zij presen- hun voorstel tot wijziging van de be- teerden toen een pakket groting geen voorstellen doen de arbeidsvoorwaarden van het derwijspersoneel te verbeteren. bereid te poseren in welke stand de helderheid bemanning van het konvooi maai vraagt. Met de armen om de schou ders van een chauffeur bijv i dat nieuw ingenaai de lapje verraadt wat is gebeurd. De Roemenen zijn blij met de komst van de Nederlandse vracht beeld. Of breed lachend het V-teken wagens, dat laat geen twijfel. Of de de voedselpakketten makend met het geweer op de rug. inhoud "Wij zijn heel blij met de Neder- aansluit op de behoeften landse hulp", bevestigde een grens- Roemeense bevolking, moet w wacht, en hij was niet de enige. Ón- den afgewacht. Over de inhoud zich onmiddellijk terug naar huis, voor hun reguliere werk. Van een konvooi terug naar Nederland zal dan ook nauwelijks sprake meer zijn. De vrachtwagens kunnen als ze leeg zijn gemakkelijker hun ei gen tempo ontwikkelen. Dan zijn ze sneller thuis. Vermoedelijk zal dat zondag zijn. In i toelichting op de begro- lukkig" met de tijdelijke financie-' tingswijziging voor de pers erken- ring (voor 1990) die Ritzen en Walla- den Ritzen en Wallage gisteren dat ge voor hun voorstellen hebben ge- zij hele duidelijke keuzes hebben vonden. Maar gezien de in het over- gemaakt. Er dreigt een groot tekort leg met de bewindslieden bereikte aan leraren in zowel het basisonder- verbeteringen ten opzichte van eer- wijs als het voortgezet onderwijs, dere voorstellen en het feit dat het "Als we niets doen, loopt ons land hele pakket van maatregelen per onaanvaardbare risico's", zei Walla- Welkom donderdag 11 januari i Park Rijnstroom, Cornelis Geellaan 41-43 (zijstraat Raadhuisstraat) te Alphen a/d Rijn. Ontvangst vanaf 19.30 uur; aanvang 20.00 uur Adviesburo Huis Hypotheek Onafhankelijk hypotheekadvies Aarplein 2.2406 BZ Alphen a/d Rijn. telefoon: 01720-24003. werkt samen met vele geldverstrekkers en met Drieman makelaardij te Alphen a/d Rijn en Nieuwkoop (lid NVM). DEN HAAG - Het voorstel van het ministerie van Onderwijs, om de aangekondigde bezuinigingen op kleine plattelandsscholen in te trek ken, is onderwijskundig niet eens van heel groot belang. "Die bezuini ging is op zich heel goed verdedig baar", vindt staatssecretaris Walla ge. "Als je ziet dat er op kleine plat- telandscholen klasjes zijn van bij voorbeeld acht leerlingen, terwijl mijn dochter in Haarlem in een klas van dertig zit, dan krab ik me ook wel eens achter mijn oor. Ik bedoel: Grote steden en dorpen zijn welis waar vergelijkbaar als appels en pe ren, maar de mensen op het platte land moeten ook zo eerlijk zijn hun voordelen te onderkennen". door Harm Harkema Dat Wallage en 'zijn' minister Rit- zpn, na overleg met regeringsfrac ties PvdA en CDA, toch hebben be sloten de bezuinigingen op platte landsscholen in te trekken, heeft dan ook alles te maken met het feit dat juist de kleine-scholenmaatre- gel van hun voorganger Deetman de druppel was, die de emmer in het onderwijsveld deed overlopen in al het bezuinigingsgeweld. Staatssecreta Begin vorig werd op talloze klei ne scholen gestaakt. Protestmani festaties trokken bijna vijftigdui zend bijzonder boze onderwijzers en sympathisanten van het platte land. Wallage geeft dan ook toe dat het intrekken van de bezuinigings maatregel vooral bedoeld is "als een signaal" aan de werkers in het on derwijs, dat de nieuwe bazen op het ministerie het door de bezuinigin gen van Deetman geschonden ver trouwen willen herstellen. Wallage spreekt over een maatregel die in de eerste plaats psychologische waar de beoogt te hebben. Met het intrekken van de maatre gel, is dit jaar 26,4 miljoen gulden gemoeid. Wallage en Ritzen hebben dat bedrag met veel moeite bijeen, weten te schrapen. Een probleem is, dat deze oplossing maar een jaar geld. Volgend jaar moeten de be windslieden opnieuw op zoek naar geld voor de kleine schooltjes. Het gaat dan zelfs om byna het dubbele bedrag en het is nog lang niet duide lijk hoe dat bedrag bijeen gesprok keld moet worden. "Wij hebben nu in ieder geval ons signaal afgegeven. Hoe het volgend jaar moet is mede een zaak van de Tweede Kamer, die dan maar moet aangeven, waar zij haar prioriteiten legt", aldus Wallage. Maar los daar van staat nu al vast dat de kleine scholen niet met rust zullen worden gelaten. Wallage: "Het is niet effi cient om in elk dorp koste wat het kost een complete onderwijsvoor ziening in stand te willen houden. Op termijn los je de kleine-scholen- problematiek er niet mee op, en bo vendien is het buitensporig duur. Er moet toch wat gebeuren". De staatssecretaris wil de oplos singen voor het kleine scholen-pro- bleem vooral in bestuurlijke schaal vergroting zoeken. Schooltjes zul len op bestuurlijk niveau moeten fuseren. De Friese gemeente Tie- tjerksteradiel heeft daartoe als eer ste in al plannen ingediend. De hui dige zestien openbare basisschool tjes worden, volgens die plannen, samenengevoegd tot vier streekon- derwijseenheden. met ieder een di recteur, die als projectmanager moet gaan fungeren. Dat levert kos tenbesparing op op het aantal direc teuren, terwijl ook het personeel kan rouleren. De verschillende lo- katies blijven bestaan zodat de leer lingen niet verder hoeven te reizen. Wallage is enthousiast over die plannen, maar heeft ook verder gaande bezuinigingsvoorstellen in het hoofd. Hij vindt zelfs dat het mogelijk moet worden om in dor pen, wanneer een gering leerlingen aantal daartoe aanleiding geeft, slechts enkele klassen van een schooltje te handhaven. "Er zal dan wel gezorgd moeten worden voor goed vervoer voor de leerlingen van de hogere klassen die dan naar een andere plaats moeten", aldus Walla-

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3