TV10 had eerder moeten kiezen NABIJ Afghanistan na oorlog grote heroïneproducent 'Kerk in leer bij luehtverkopers' REPORTAGE Voorzitter Eenhoorn van kabelexploitanten na ondergang Van den Ende Gereformeerde Kerk Valkenburg 50 jaar Hoogleraar Van Gennep overleden WOENSDAG 10 JANUARI 1990 GEESTELIJK LEVEN PESHAWAR - De al 11 jaar durende burgeroorlog in Af ghanistan heeft voor een on verwacht bijverschijnsel ge zorgd: Het moslimland is uitgegroeid tot een van de belangrijkste opium- en he- roïneproducenten in de we reld. De oorlog, die nog steeds grotendeels op het platteland wordt uitgevoch ten, heeft de landbouw ver woest. De Afghaanse boe ren, die van oudsher al over een veldje papaver beschik ten, hebben de teelt van deze grondstof voor opium en he roïne daarom nu uitge bouwd tot een miljoenenbe- drijf. door Bryan Wilder/AP Voor verbouw van papaver is geen rijke grond en niet veel water nodig en de plant gedijt nog op stukken land. waar het bewate- ringsstelsel helemaal kapot is ge bombardeerd. Uit de kleverige sub stantie van de kleurige bloem wordt opium gewonnen. De ruwe opium wordt in drugsfabriekjes in het bergachtige grensgebied met Pakis tan verwerkt tot heroïne in poeder- vorm. Volgens drugsdeskundigen is zo'n 80 procent van de heroïne in Europa momenteel afkomstig uit Afghanistan. Het aandeel op de Amerikaanse heroïnemarkt is ge: stegen tot een kwart. De Britse hulporganisatie Afghan Aid luidde afgelopen juni de noodklok en heeft intussen een programma op poten gezet om de boeren in de Afghaanse verzetsregio's weer aan te zetten tot de teelt van hun gebruikelijke ge- De Sovjettroepen verlieten vorig jaar Afghanistan, maar daarmee is nog lang geen einde aan de problemen van het land gekomen. Niet alleen vech ten het Afghaanse regeringsleger en het verzet tot op de dag van vandaag bruikt uit Afghanistan. Vooral Pakistan, dat als belang rijkste doorvoerland van de Af ghaanse heroïne naar het westen fungeert, ondervindt steeds meer overlast van de drugshandel. Verle den jaar werd ruim 6200 kilo heroï ne in beslag genomen tegen in 1980 nog geen 450, zegt Khalim Dilkhan van de Pakistaanse narcoticabriga de. Ook steeds meer Pakistanen ra ken verslaafd aan heroïne. Tot voor kort was heroïnegebruik in Pakis tan een onbekend verschijnsel, maar momenteel telt het moslim land al meer dan een miljoen ver slaafden. "In tien jaar tijd is het drugsprobleem, vooral in de steden, verduizendvoudigd", zegt Dilkhan. Over het aantal verslaafden in Af ghanistan zelf bestaan geen cijfers, maar aangenomen wordt dat de troosteloosheid van de burgeroor log ook vele honderdduizenden Af- ghanen aan de drugs heeft ge bracht. Mujahedien De Afghaanse heroïne-industrie heeft niet alleen een hoge vlucht kunnen nemen door de anarchie, die door de burgeroorlog op het platteland ontstond. Door het op treden van de Turkse regering en het islamitische bewind van Iran te gen de drugsproduktie in hun lan den ontstond behoefte aan nieuwe produktiegebieden. onverbiddellijk verder, ook zijn veel Afghanen overgeschakeld op de papa verteelt. Momenteel komt viervijfde van de heroïne die in Europa wordt ge- de Pakistaanse grensstad Pes- Vrijwel alle papaverteelt treert zich in de gebieden die in han- hawar. den zijn van de mujahedien, de strij ders van het Afghaanse moslimver- Ook in de VS wordt intussen de zet. Het landbouwareaal in die ge- ernst van de situatie ingezien. Het bieden, waar vroeger vooral graan Amerikaanse Congres heeft 12,5 werd verbouwd, is het zwaarst ge- miljoen dollar beschikbaar gesteld troffen door de beschietingen soortgelijke ondersteu- bombardementen van de burger- ningsactie voor boeren als Afghan oorlog. "Belangrijkste probleem is Aid. Het hulpprogram, dat een loop dat het stelsel van irrigatiekanalen tijd heeft van drie jaar, staat onder is verwoest. Het gemak van de pa- auspiciën van het bureau voor ont- paverteelt is, dat die maar heel wei- wikkelingshulp (AID) dat samen- nig water nodig heeft", zegt Peter werkt met de Amerikaanse narco- Rees, coördinator van Afghan Aid ticabrigade. door René T'Sas VOORBURG TV10 had, om te kunnen overleven, in een vroeger stadium voor een buitenlandse constructie moeten kiezen. "Het was duidelijk dat het wachten op de 'koninklij ke weg' een zaak van lange adem zou worden. Ik heb al ge ruime tijd geleden tegen de men'sen van TV10 gezegd: ik weet niet hoe lang jullie financiële polsstok is, maar die moet wel erg lang zijn om de komende periode te kunnen overbruggen. En dat is ook wel gebleken. Ik denk dat ze eerder hadden moeten kiezen", aldus drs. H.B. Eenhoorn, voorzitter van de vereniging van kabelexploitanten Vecai, na het roemloze einde van de commerciële zender van Van den Ende. werken, dus ik denk dat we er in goed overleg uitkomen. Maar dat neemt niet weg dat de opheffing van TV 10 voor de exploitanten te leurstellend is en dat het in financië le zin ook een vermindering van de gedachte inkomsten betekent". Volgens Eenhoorn is het moeilijk te zeggen of TV10 en Veronique naast elkaar hadden kunnen be staan. "Dat had de tijd wel geleerd. Maar nu is het niet de zender met de beste programmering die heeft overleefd, maar diegene die de bes te juridische constructie heeft geko zen. Het aanbod is nu niet mee be paald door de kijkersmarkt maar door archaïsche juridische regeltjes die tot doel hadden een muur rond Nederland te bouwen". Kabel De rijksoverheid, zo meent Een hoorn, doet er goed aan zich niet langer te bemoeien met het kabel aanbod. "De kabel moet helemaal vrij zijn zodat we zelf, aan de hand van een behoefte-onderzoek, het pakket kunnen aanpassen en zo ge varieerd mogelijk houden. Het rijk heeft vijftien jaar geleden niet in de De kabelexploitanten luidden na het contract tussen Joop van den Ende en RTL-Veronique, waarbij Van den Ende voor ongeveer 120 miljoen gulden drie jaar lang pro gramma's levert aan de deze 'bui tenlandse' commerciële zender, de nooklok. Ze hadden met Esselte na mens TV10 overeenkomsten geslo ten over de doorgifte van TV 10 en hebben daarvoor inmiddels inves teringen gedaan. De kabelexploi tanten zouden door het niet-door- gaan van TV10 vijf miljoen gulden schade lijden. Eenhoorn daarover: "Er waren twee soorten contracten. Sommige zouden vervallen wanneer TV 10 niet zou uitzenden, bij de andere verplicht Esselte zich ertoe voor een vervangend, gelijksoortig program- ma-aanbod te zorgen. Als dat niet lukt kan ik me voorstellen dat Es selte voorstelt een afkoopsom te be talen. Tot nu toe hebben we met Es selte altijd prima samen kunnen aanleg van kabelnetten willen in vesteren. Gemeenten en particulie ren hebben de risico's genomen. Er is een prima netwerk uitgebouwd en er wordt nog steeds geïnves teerd. Op het moment dat zich nu al lerlei interessante zenders aanbie den gaat de overheid bepalen wat we wel of niet mogen doorgeven. Dat vind ik heel treurig." Kabelexploitanten moeten hun eigen koers kunnen bepalen, zo vindt Eenhoorn, mede omdat er op het moment ook een "levendige handel" in kabelnetten is ontstaan. "Gezien de toekomstige ontwikke lingen kon de kassa best eens gaan rinkelen in deze sector. In Duits land wordt voor miljarden geïnves teerd in de aanleg van kabelnetten. En er opereert al een groot Fins be drijf dat overal in Europa netten op koopt". Keuze Om in te kunnen spelen op de be hoeften zouden de kabelexpoitan- ten, naast een basispakket, ook uit gebreide 'pluspakketten' moeten aanbieden en zouden abonnees ook de mogelijkheid moetenhebben om individueel voor bepaalde zen ders te kiezen, zo meent de Vecai- voorzitter. "Technisch is dat best te realiseren. Het kost vrij veel geld maar ik denk dat we daar naar toe moeten". Eenhoorn ontkent niet dat forse investeringen voor kleine exploi tanten problemen kunnen opleve ren "maar we werken er hard aan om te komen tot regionale kabelbe drijven. Dat is ook makkelijk bij on derhandelingen met programma aanbieders. Bovendien geeft het je meer mogelijkheden bij het opzet- Van den Ende bij de presentatie diensten op het ter rein van het data-verkeer". Dat proeven met het aanbieden van een goedkoop en een duurder programmapakket in een aantal ge meenten niet zo'n succes is gewor den, is volgens Eenhoorn niet onlo gisch. "Men dacht: er zijn mensen met weinig geld en die moeten we een goedkoop basispakket bieden. Wat bleek nu? Veel mensen met een minder hoog inkomen kiezen toch voor het uitgebreide pakket. Be jaarden of werklozen kijken vaak veel tv en willen dus toch een groot aanbod. Misschien is het beter om, als je toch verschillende pakketten wil, te zorgen voor meer individuele keuzemogelijkheden". Om te voorkomen dat de kabel abonnee in de toekomst met forse prijsverhogingen wordt geconfron teerd moeten de exploitanten voor extra inkomsten kunnen zorgen, zo stelt Eenhoorn. "Dat kan wanneer hen, via een aanpassing van de me diawet, de mogelijkheid wordt ge boden om programma's in te kopen of door te geven met daarin een aan tal 'blanco' minuten. Die minuten kan de exploitant dan verkopen aan regionale adverteerders. Ik denk dat daar een markt voor is. Exploi tanten kunnen eventueel voor de advertentiewerving een organisatie opzetten, samen met de regionale dagbladpers." Europa In Nederland kan best een discussie worden gevoerd over het mogelijke aantal commerciële zenders, maar dat neemt niet weg dat in de toe- e'publieke omrooepen zo fantastisch, grandioos en ge- GPD) komst vooral Europese commercië le zenders van groot belang zullen worden, zo zegt Eenhoorn. "Daarbij zullen in verschillende landen dezelfde programma's te zien zijn, van commentaar voorzien of ondertiteld in de taal van het land. We zullen kleine publieke na tionale omroepen houden en mis schien nog een enkele commerciële landelijke omroep, maar daarnaast komen er grote Europese commer ciële omroepen die allemaal op doelgroepen gericht zullen zijn. Ik ben ervan overtuigd dat kabelex ploitanten een belangrijke rol kun nen vervullen om dat op den duur voor elkaar te krijgen". Volgens Eenhoorn is een evolutie waarbij het televisie-aanbod wordt gedomineerd door (commerciële) regionale zenders enerzijds en in ternationale zenders anderzijds, on afwendbaar. "Of een zender succes kent hangt af van de kijkers. Kun je geen kijkers aan je binden, dan ver lies je je adverteerders. Maar dat hoort bij de vrije ontwikkeling van de markt. Een komen en gaan van zenders, dat vind ik helemaal geen punt. Als er maar een kleine publie ke omroep blijft, gefinancierd door belastinggelden of omroepbijdra gen. Ik behoor niet tot de denkers die zeggen: wat op de vrije markt ontstaat deugt niet. Er wordt vaak verwezen naar de Verenigde Staten maar het is absoluut niet zo dat daar alleen kwalitatief slechte televisie te zien is, integendeel. Nederlan ders zijn vaak zo hautain, maar zijn onze publieke omroepen zo fantas tisch, grandioos en gewild?". Ds. Boomsma looft 'lef humanisten DALFSEN (ANP) De kerken zouden het lef van het Hu manistisch Verbond moeten hebben en eenzelfde 'verkoop techniek' als de humanisten. Ze moeten alleen geen lucht ver kopen zoals het Humanistisch Verbond doet. Dit zei ds. P. Boomsma, lid van het gereformeerde synodebe- stuur, gisteren op de conferentie van de Evangelische Alliantie te Dalfsen. "Het enige waarin de humanis ten iets voorstellen, is hun ver kooptechniek", aldus de predi kant uit Apeldoorn. "Het getuigt van durf, als je met een onnozel, uit de kluiten gewassen clubje van 20.000 mensen half Neder land kunt doen geloven datje alle buitenkerkelijken vertegenwoor digt". Volgens Boomsma, oud-direc teur van de Youth for Christ, mis sen kerken het lef om uit te ko men voor hun boodschap. "Er heerst een enorme verlegenheid met wat ons is toevertrouwd, ter wijl de kerk als grootste vrijwilli gersorganisatie wel degelijk iets te bieden heeft. De kerk weet al leen, haar boodschap niet te bren gen". Een stap in de goede rich ting is volgens Boomsma de op richting van het Interkerkelijk Media Instituut, waarvoor de ge reformeerde synode onlangs 25.000 gulden beschikbaar stelde. EN VER "Geloven wij zelf wel in ons ar tikel", zo vroeg de predikant, die zijn toespraak toespitste op de op bouw van de geloofsgemeen schap. "Een voorganger op de kansel die meent wat ie zegt, is al een heel stuk gemeenteopbouw". In de ogen van Boomsma is de ideale geloofsgemeenschap opge bouwd uit allerlei kleine groepen. In navolging van anderen noem de hij deze 'ABC-kringen', waar activiteiten, bezinning en contact wekelijks op het programma staan. Wil deze droom van Boomsma ooit uitkomen, dan moet er eerst een einde komen aan de 'tirannie' van de volle kerkelijke agenda's en vergaderschema's die geen ruimte laten voor rust, bezinning en gebed. Ook zullen de "uiterma te' taaie kerkelijke structuren" vervangen moeten worden door dynamischer VALKENBURG - Het gebouw van de Gereformeerde Kerk in Katwijk aan den Rijn werd een halve eeuw geleden te klein. Bo vendien was de afstand vanuit Valkenburg een behoorlijk onge mak. Vooral omdat vrijwel nie mand een auto had en fietsen op principiële bezwaren stuitte.' Re denen genoeg om op 1 januari 1940 een eigen kerk in Valken burg te institueren en dat feit wordt dezer dagen herdacht. Ter gelegenheid van het jubile um heeft de part-time voorganger van gereformeerd Valkenburg, de oud-vlootpredikant drs. S. Oe- gema uit Oegstgeest, een gedenk boek geschreven over de geschie denis van de kerk. Hij verhaalt hoe de katheder en een Statenbijbel door dominee H. Meijering van Katwijk aan den Rijn beschikbaar werden gesteld, terwijl uit die plaats ook de beno digde stoven, kussens en bijbels kwamen. De nieuwe, gemeente zelf leverde een orgel en een doopbekken, terwijl collectezak jes, kapstokken en een vergader tafel voor de kerkeraadskamer zelf werden gemaakt. LEIDEN - Prof. dr. F. O. van Ge nnep uit Leiden is gisteren na een kort ziekbed op 63-jarige leeftijd overleden. Van Gennep doceerde sinds 1979 vanwege de Hervorm de Kerk praktische theologie. Vorig jaar kwam hij volop in het nieuws door een publikatie waarin hij de lichamelijke opstan ding van Jezus ontkende. Dat ver oorzaakte een storm van protes ten. Er kwamen diverse verzoe ken om een tuchtprocedure te starten, maar de provinciale kerk vergadering Zuid-Holland achtte dit in oktober vorig jaar onnodig. Binnenkort zou Van Gennep door het hele land spreekbeurten houden, om zijn standpunt toe te lichten. De hoogleraar was voor zijn be noeming in Leiden tien jaar lang rector van het hervormd theolo gisch seminarium in Doorn. Hij begon in 1951 als hulpprediker in Den Haag, was vervolgens werk zaam in Maarssen en werd in 1962 predikant in Leidschendam. Van Gennep publiceerde onder meer 'Mensen hebben mensen nodig' (1972), waarin hij een lans brak voor homoseksuelen in de kerk, en 'De terugkeer van de ver loren Vader' (1989), over de nood zaak voor de moderne mens om zich op God te richten. De begrafenis vindt zaterdag plaats. Vanaf tien uur is er gele genheid tot condoleren in de Hooglandse Kerk. Zoals zoveel gebouwen raakte kerkzaal De Vries aan de Sluis- steeg, zwaar beschadigd tijdens de meidagen van 1940. Onder an dere met hulp van de omliggende kerken kwam in de maanden daarna het gereformeerde leven in Valkenburg weer op gang. De Vrijmaking leverde vier jaar later de volgende klap voor de jonge gemeente. Ook dominee J. Rijneveld, sinds 1942 verbonden aan de kerk, ging mee in de Vrij making. Evenals de eigenaar van de zaal. Uiteindelijk werd het zo geregeld dat beide gemeenten na elkaar van de zelfde ruimte ge bruik maakten. In de naoorlogse jaren, zo be schrijft Oegema, werden door de Gereformeerde Kerk diverse po gingen ondernomen om een ei gen kerk te bouwen. Uiteindelijk was het in 1949 zover. Een nieu we, eigen pastorie werd in 1960 in gebruik genomen, terwijl in 1973 de deuren opengingen van de ont moetingsruimte het 'Trefpunt'. Zoals uit het boek van Oegema blijkt, kreeg de kerk in de afgelo pen decennia met de gebruikelij ke kwesties te maken: variërend van de slechte opkomst tijdens de middagdienst tot het Samen op Weg-proces. De contacten met de hervormden'zijn na moeizame ja ren tamelijk intensief. Oegema schrijft bijvoorbeeld dat het aan tal kanselruildiensten werd opge voerd, "om praktische, meer dan uit 'samen-op-weg-redenen' De jublileumviering van de Ge reformeerde Kerk, nu. met zo'n 550 leden, begint vrijdag met bowlen en toneel voor de jeugd, zaterdagmiddag is er feest voor de kinderen en daarna een reünie voor (oud-)gemeenteleden. Zon dag zijn er twee herdenkingsdien sten: 's morgens gaan drs. J. C. de Raadt (oud-predikant van Val kenburg) en Oegema voor, en 's avonds oud-predikant dominee H. Rooze. Ook de Gereformeerde Kerk (vrijgemaakt), ongeveer 170 zie len groot, besteedt aandacht aan het jubileum. Op vrijdagavond 26 januari vindt een feestelijke avond plaats, met als hoofdbe standdeel een declamatorium. Dominee R. Heida zal in zijn pre diking, een week eerder, ook aan het 50-jarig bestaan aandacht schenken. Het is tevens de bedoe ling dat er een eenvoudig boek werkje zal worden gemaakt. CGB-contactblad. Confessio neel Gereformeerd Beraad (CGB) zal zich de komende tijd zorgvul dig onthouden van standpunten in politieke en maatschappelijke kwesties. Dit betoogt CGB-voor- zitter ds. R. van den Berg in het eerste nummer van het CGB-con tactblad, dat vier keer per jaar gaat verschijnen. Het CGB wil het gereformeerd karakter van de Ge reformeerde Kerken in Neder land versterken. Het bestuur heeft zich de afgelopen tijd uit voerig bezonnen op de vraag, wel ke strategie de beste kansen biedt om die doelstelling te bereiken. Daarbij is vastgesteld, dat geen getto-mentaliteit moet worden gekweekt. Het CGB wil mensen via geschriften en gesprekken waarschuwen voor de bedenkelij ke koers die de Gereformeerde Kerken volgens hem varen. Beroepingswerk Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Boskoop, Middelharnis, Nieuwerkerk (Zéeland) en Scherpen- zeel G. J. van Aalst Benthuizen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2