LEIDSCH DAGBLAD NS starten in 93 met bouw 'bollenstations' NODIG! Schalck vrij en spoorloos Shell schort sponsoring 650 jaar Rotterdam op Verdubbeling Leiden-Woerden moet 1998 klaar zijn VS-troepen zijn paraat Topambtenaren bezorgen elkaar extra beloningen Elsevier en VNU nemen deel in Véronique WOENSDAG 10 JANUAR11990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39135 Prijs fl. 1,35 'Nieuwe geheime politie in DDR' OOST-BERLIJN (Rtr) - De Oost- duitse regering heeft volgens de li beraal-democratische partijkrant Der Morgen al een nieuwe veilig heidsdienst opgericht als vervan ging voor de gehate Stasi. De oppo sitie dreigde maandag alle overleg met de regering af te breken als er 3 dienst komt. Op de voorpagina drukte Der Morgen een kopie af van een enve lop die de krant heeft ontvangen van het tot dusver onbekende Bu reau ter Bescherming van de Grondwet. Het adres is gelijk aan dat van het Bureau voor Nationale Veiligheid, de staatsveiligheids dienst. Buitenlandse corresponden ten in Oost-Berlijn kregen gisteren, een uitnodiging voor een persconfe rentie van het zelfde bureau. De re gering en het Bureau voor Nationa le Veiligheid waren niet voor com mentaar bereikbaar. Eerder deze week hebben opposi tiegroepen gedreigd weg te lopen van de ronde-tafelbesprekingen met de vijf coalitiepartijen, tenzij de regering van premier Hans Modrow beloofde de vorming van een nieu we veiligheidsdienst uit te stellen tot na de verkiezingen van 6 mei. Modrow vindt een (nieuwe) veilig heidsdienst belangrijk in verband met het toenemende rechts-ex- trmisme. OOST-BERLIJN (AP/DPA) - De Westduitse openbare aanklager Schultz heeft de voormalige Oost- duitse handelsfunctionaris Schalck-Golodkowski, die in de DDR wordt gezocht voor fraude, verduistering en geheime wapen handel, gisteren op vrije voeten ge steld. Schalck dook onmiddelijk onder nadat Schultz besloot het uit leveringsverzoek van de DDR niet in te willigen. Volgens de openbare aanklager hebben de Oostduitse au toriteiten niet alle twijfel kunnen wegnemen dat Schalck een eerlijk proces zou krijgen. Schalck-Golodkowski (61) hield zich in het oude DDR-bewind bezig met de handel met het buitenland. Hij wordt er na de omwenteling in de DDR van beschuldigd miljarden marken te hebben verduisterd. Ook gebruikte hij zijn functie om de SED-leiding van allerlei luxe-goe deren te voorzien. Kort na de instor ting van het bewind-Honecker was hij enige tijd spoorloos, maar op 6 december gaf hij zich aan bij de po litie in West-Berlijn. Inmiddels had de nieuwe leiding van de DDR een internationaal opsporingsbevel te gen hem uitgevaardigd. In de DDR is met bevreemding gereageerd op de vrijlating van Schalck-Golodkowksi. De weige ring hem uit te leveren, betekent dat hij piet ter verantwoording geroe pen kan worden voor zijn ernstige misdrijven, aldus de Oostduitse procureur-generaal. ROTTERDAM (GPD) Het Rotterdamse anti-apartheids- beleid kan de sponsoring van de festiviteiten rond het 650- jarig bestaan van de stad in ge vaar brengen. De oliemaat schappij Shell heeft het be sluit geld voor de festiviteiten beschikbaar te stellen opge schort. Het zou gaan om een bedrag van enkele tonnen. Een woordvoerder zegt dat men eerst het gesprek tussen de ministers Dales (Binnen landse Zaken) en Van den Broek (Buitenlandse Zaken) met de zogeheten LOTA-ge- meenten wil afwachten voor dat er een knoop wordt door gehakt. Dat gesprek heeft morgen plaats. Shell gaat er vooralsnog van uit dat de landelijke overheid de betrokken gemeenten zal terugfluiten. Men baseert zich onder meer op uitspraken van bewindslieden die eerder heb ben laten blijken geen apart gemeentelijk anti-apart- heidsbeleid voor te staan. len we kijken hoe dat in Rot terdam wordt uitgelegd. En als het niet mogelijk blijkt geld te geven, dan geven we geen geld", zegt Shell-woordvoer- der P. Stroink. Het ministerie van Binnenlandse Zaken licht toe dat het gesprek van mor gen niet ten doel heeft eerdere richtlijnen die een eigen ge meentelijk beleid toestaan, te wijzigen. Voorzitter De Bok van de Rotterdamse Kamer van Koophandel heeft het bestuur van de Stichting Rotterdam 1990 schriftelijk gevraagd of het financiële steun aanvaardt van bedrijven die zakelijke connecties hebben met Zuid- Af ri ka. De gemeenteraad heeft be sloten dat gemeentelijke in stellingen geen sponsorgelden meer mogen aannemen van dergelijke ondernemingen. De stichtingen waarin de ge meente zitting heeft mogen die afweging zelf maken. Vol gende week dinsdag wordt over de brief van De Bok ge sproken. NICE(AP) - De doeken van de Fran se schilder Henri Matisse, die verle den maand werden gestolen, zijn te recht. De vijf olieverfschilderijen, twee tekeningen en een ets werden aangetroffen op de achterbank van een auto die bij een politiecontrole was aangehouden. De 24-jarige bestuurder, die al eerder met de politie in aanraking kwam wegens diefstal en drugsmis- drijven, is aangehouden. De kunst werken, die een gezamenlijke waar de vertegenwoordigen van naar Gestolen doeken Matisse terecht schatting 23.6 miljoen gulden wa ren uit hun lijsten gehaald en lagen opgerold op de achterbank. De doeken waren ontvreemd uit het leegstaande appartement in Ni ce, waar Matisse tot zijn dood in 1954 woonde. UTRECHT/LEIDEN De Nederlandse Spoorwegen be ginnen in 1993 definitief met bouw van stations in Hille- gom, Voorhout en Leiden Merenwijk, dat Leiden Noord gaat heten. De stations komen te liggen aan de 'oude lijn' Den Haag-Leiden-Haarlem-Amsterdam. In datzelfde jaar wordt ook begonnen met de verdubbeling van de nu nog enkelsporige treinbaan tussen Leiden en Woerden, een pro ject dat in 1998 klaar moet zijn. Linies verzet op Filipijnen weer actief MANILA (IPS/AFP/ANP/AP) - De VS hebben hun troepen op de Fili pijnen in staat van paraatheid ge bracht nadat de linkse verzetsbewe ging Nieuwe Volksleger (NPA) zijn guerrillastrijders opdracht heeft ge- VS-leger kijkt toe bij plundering van basis Noriega PANAMA STAD (AP) - Onder het toeziend oog van Amerikaanse mili tairen hebben enkele honderden met snijbranders en kettingzagen uitgeruste Panamezen het voorma lige hoofdkwartier van de verdre ven legerleider Noriega gisteren ge sloopt. De Amerikanen hadden het vier verdiepingen tellende gebouw even daarvoor verlaten. De omgeving van het hoofdkwartier is door de ge vechten tijdens de invasie zware be schadigd. De plunderaars droegen meubels, lampen en buitgemaakte uniformen naar buiten zonder dat iemand hen tegenhield. "Wij heb ben allemaal iets verloren, laten zij ook maar eens iets verliezen", aldus één van de plunderaars. De meesten kwamen uit de nabijgelegen arme wijk Chorillo. Veel bewolking Veel bewolking en mogelijk wat lichte regen of motregen. Minimumtempera tuur omstreeks 5 graden; middagtcm- pcratuur ongeveer 8 graden. Zuidwes tenwind, overwegend matig, vannacht langs de kust krachtig of hard. De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: Veel bewolking en voor al zondag en maandag af en toe regen. Middagtempcratuur ongeveer 7 gra den. Donderdag 11 januari i op: 08.45 uur. zon onder: 16.51 uui lan op: 17.09 uur, maan onder: 09.1 26 PAGINA'S geven VS-militairen aan te vallen. Maandag waarschuwde de Ame rikaanse regering haar staatsbur gers in de Filipijnen al dat ze be paalde delen van de archipel beter kunnen mijden. Het NPA bedreig de de Amerikaanse troepen voor het laatst in april 1987. Twee weken later doodde een moordcommando de Amerikaanse kolonel Rowe, een belangrijk militair adviseur van de Filipijnse regering. Vorige maand bliezen guerrillastrijders het kan toor van de Amerikaanse informa tiedienst USIS in Davao op. De be weging verwijt de VS de luchtsteun die zij gaven aan president Aquino, toen zij vorige maand bijna ten val werd gebracht. In de Filipijnen zijn op 6 bases permanent ongeveer 15.000 Ameri kaanse soldaten gestationeerd met nog eens 15.000 tot 20.000 familiele den. In de Filipijnen wordt al jaren lang geprotesteerd tegen de Ameri kaanse militaire aanwezigheid. Pre sident Aquino liet gisteren weten dat de bases moeten verdwijnen nu er een einde is gekomen aan de Koude Oorlog. De besprekingen met Washing ton over de de VS-luchtmachtbasis Clark en de marinebasis Subic Bay beginnen over een paar maanden. In september 1991 komt er defini tief een einde aan het huurverdrag van de bases. Washington wil de verdragen graag verlengen en heeft de Filipijnen voor het gebruik van de bases in de afgelopen 2 jaar 2 mil jard dollar betaald, maar de weer stand in de Filipijnse senaat is zo groot dat daar weinig kans op is. PARIJS - Twee leden van Franse ski-school in Serre-Che- valier toonden gisteren hun vaardigheden op de latten vlak voor de de Eiffel-toren. Ze had den had een paar ton sneeuw ten deponeren in hartje Parijs om aandacht te vestigen dp het feit dat er in het zuidoosten van Frankrijk voldoende sneeuw ligt om te kunnen wintersporten, i Dit in tegenstelling tot het mid- den van Frankrijk. (foto epa> i Deze voornemens maken deel uit van de ambitieuze toekomstplan- Treinconducteur wordt steeds vaker bedreigd UTRECHT (ANP) - De conducteur in de trein krijgt steeds vaker te ma ken met lichamelijk geweld of de dreiging ermee. Uit een enquête van Spoorwegvakbond FSV onder de 2.350 conducteurs blijkt dat drie kwart van hen klachten over ge weld. De FSV eist van Nederlandse Spoorwegen dat op korte temijn maatregelen worden genomen te gen de agressie. De meeste problemen in de trein doen zich voor met reizigers onder 30 jaar. Vooral scholieren die hun abonnement zijn 'vergeten' en discogangers in de laatste treinen in het weekeinde leveren problemen op. De FSV vindt dat NS op drukke treinen minstens twee conducteurs moet inzetten en wil dat de kaart verkoop in de trein zelf aan banden wordt gelegd. Mochten die maatre gelen niet voor het najaar zijn geno men, dan wordt actie overwogen. (pagina 3: Veel geweld tegen trein conducteurs) Bouw tunnel onder Kanaal kan doorgaan LONDEN (ANP) De bouw van de Kanaaltunnel, die door een gigantisch geldtekort voortijdig aan zijn einde dreigde te komen, gaat voorlo pig toch door. De banken die het vrijwel failliete project fi nancieren hebben gisteren op het laatste nippertje besloten om een onlangs bevroren kre diet van ongeveer 1,22 miljard gulden alsnog vrij te geven. De komende drie maanden wordt beslist of het project dat in 1993 klaar moet zijn nog voortgaat, zo meldde de Fi nancial Times vanochtend. Vorig jaar oktober bleek de bouwkosten van de tunnel, die waren begroot op 15 miljard gulden, inmiddels waren ge stegen tot 22 miljard gulden. Bovendien had Eurotunnel ru zie met aannemer Transman che Link over de snelheid waarmee wordt gewerkt aan de tunnel die nu voor een der de deel klaar is. De 208 bankiers stonden voor de keus tussen het staken van 's werelds grootste bouw project met een verlies van de reeds geïnvesteerde miljarden Of doorgaan met het risico van nog meer verlies. Als voorwaarde voor de voorlopige voortgang hebben de bankiers nu geëist dat Eu rotunnel, de beheerder van de tunnel, en Transmanche Link het eens worden over bezuini gingen. Als alle banken ak koord gaan komt nog eens 3,14 miljard gulden aan extra kre dieten vrij. nen die topman Ploeger gisteren ontvouwde op de nieuwjaarsbijeen komst van NS. De spoorwegen voe ren de komende jaren een groot aantal al voorgenomen projecten versneld uit. Dat levert een tijds winst van zo'n 10 jaar op. Zo wordt volgend jaar al begonnen met de vervanging van de overweg aan de Beeklaan in Hillegom door een tun nel. De versnelde bouw gebeurt op verzoek van de ministers Maij-Weg- gen (verkeer en waterstaat) en Al ders (VROM) aan wie de plannen gisteren werden aangeboden. Vol gens het aangescherpte Nationaal Milieubeleidsplan van het kabinet Lubbers kan de trein namelijk bij dragen aan het oplossen van de files in de Randstad en de milieuvervui ling. Ook de enorme toename van het reizigersvervoer dwingen de NS tot haast. Tot 1994 starten 30 projecten die samen 3,7 miljard gulden kosten. Dat is 2,2 miljard gulden meer dan oorspronkelijk was begroot. Vol gens de NS-topman moet het kabi net per jaar 200 miljoen gulden meer op tafel leggen voor deze plan nen. Ploeger: "De eerste driejaar fi nancieren wij dat op verzoek van het kabinet voor, maar daarna kun nen we niet meer terug. Want dan hebben we zoveel op de schop geno men dat praatjes geen gaatjes meer vullen". AMSTERDAM - Het koninklijk paar hield vanochtend de traditionele nieuwjaarsreceptie in het Koninklijk Paleis op de Dam in Amsterdam voor het Corps Diplomatique. Koningin en prins werden opgewacht door paleis intendant kolonel Broékhuijsen (rechts). Bij het paleis ontstond een flinke file van luxe auto's met CD-kentekens. (foto's anp) be halve in Hillegom, Voorhout en Lei den ook in Haarlen (Zuid of Oost), Spaarnveld en Amsterdam Geuzen veld stations worden gebouwd. G. Gustafsson, chef ondernemings planning van de NS: "Het traject is zo druk dat we vreesden voor ver stoppingen en vertragingen. Dat wordt nu opgevangen door het vier- 'baansspoor tussen Den Haag en Leiden. Bovendien was het de vraag of er genoeg reizigers zqn om het traject rendabel te maken. Dat is nog steeds net aan". Ook de verdubbeling van de spoorbaan van Woerden naar Lei den is niet erg rendabel. Gustafs son: "Reden is vooral een techni sche. Op die oude baan kunnen nieuwe treinen, zoals onze dubbel dekkers, niet rijden vanwege de uitzwiep. VOORSCHOTEN (ANP) - Tiental len topambtenaren van het ministe rie van WVC hebben sinds 1988 zichzelf en elkaar extra toelagen be zorgd van 10.000 tot 26.850 gulden per jaar. Dat gebeurde met instem ming van ex-minister Brinkman en zijn opvolgster d'Ancona. Dat meldt het weekblad Vrij Nederland. Volgens een woordvoerder van WVC worden de extra toelagen ook dit jaar uitgekeerd. Het gaat bij de WVC-toeslagen om twee regelingen, die in principe gelden voor elk ministerie: de 'ar beidsmarktknelpuntenregeling' uit 1987, bedoeld om het weglopen naar het bedrijfsleven door finan cieel deskundigen en informatica- deskundigen bij de overheid tegen te gaan en een regeling uit 1988 die extra inzet beloont. De Dienstcommissie van WVC kon zich aanvankelijk niet vereni gen met de manier waarop de eerste regeling werd toegepast. Het over leg werd zelfs opgeschort toen geld terecht dreigde te komen bij func ties waarvoor de regeling' niet be doeld zou zijn. De top van het minis terie kwam tegemoet aan de kritiek en wat de Dienstcommissie betreft is de kwestie nu uit de wereld. Secretaris-generaal (en oud-mi- nister) van WVC De Boer, zelf gever en ontvanger, geeft tegenover VN toe dat de regeling te ruim werd toe gepast. Naar aanleiding van de kri tiek van de Dienstcommissie zegt hij "Ik zeg ook achteraf: waarschijn lijk hebben wij een te opgerekte in terpretatie van de regeling voor de knelpunten gebruikt". Maar De Boer benadrukt "de dekking van de politieke leiding", de ministers. Topscorer op de lijst is overigens De Boers rechterhand, de door Brink man indertijd naar WVC gehaalde plaatsvervangend secretaris-gene raal drs. K. van der Steenhoven. ARRESTATIE - Het hoofd van de militaire inlichtingendienst in El Salvador, kolonel Alfredo Benavi- des, is gisteren als eerste officieel gearresteerd in verband met de moord op zes jezuïten en twee vrou wen half november. Hij was volgens legerwoordvoerders in de nacht van de moord verantwoordelijk voor de veiligheid van onder meer de Mid- denamerikaanse Universiteit (UCA), waar de moorden werden Een NS-woordvoerder twijfelt of die verdubbeling inderdaad in 1998 klaar is: "Aan ons zal het niet liggen, maar alles hangt af van de vraag of de lokale overheid wil meewerken. De baanverdubbeling bij Hazers- woude kostte ook 5 jaar door allerlei procedures". óók voor de laatste mode nieuwtjes AMSTERDAM/HAARLEM (ANP) - De uitgevers Elsevier en VNU ne men elk 19 procent van de aandelen in het commerciële tv-zender RTL- Véronique over van Euro Media In vestors. De beide uitgevers maakten gis teravond bekend dat hierover in principe overeenstemming is be reikt. Euro Media Investors is een beleggingsinstelling waarin het be lang dat NMB Postbank in Véroni que heeft, is ondergebracht. Verder is Véronique voor 35 pro cent in handen van de Luxemburg se omroep CLT, 10 procent is van de Luxemburgse investeringsbank SNCI, 5 procent van de Luxem burgse beleggingsmaatschappij Projects Etudes, 2 procent van Phi lips en 10 procent van de bank Cre dit Lyonais. De Telegraaf liet weten zich uit sluitend te richten op een eventuele deelname in een Nederlandse com merciële zender, terwijl Véronique officieel buitenlands is. Nu de grote uitgevers met Véroni que in zee gaan en de produkties van Joop van den Ende de kijk- dichtheid moeten vergroten, twijfe len deskundigen ernstig of de Ne derlandse advertentiemarkt groot genoeg is voor een tweede commer ciële tv-zender. TV 10 gaat overigens via een zaak bij de Raad van State alsnog probe ren iets van het geleden verlies te rug te halen. De nooit op de buis verschenen commerciële zender, die op 1 maart alle activiteiten stopt, gaat in beroep tegen de uitspraak van het commissariaat voor de me dia waarin TV10 de toegang tot de '-qbel werd ontzegd. De hoofdfinancier van TV10, de Rotterdamse investeringsgroep VCI is er volgens Joop van den En- de tussen de 30 en 45 miljoen gul den bij ingeschoten. Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts f 27,50 Ik neem een kwartaalabonnement f 74.15* Ik neem een jaarabonnement f 285.50* Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres PostcodeTel Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400 *4

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1