Katholieke scholen blokkeren sanering Opnieuw celstraf geëist voor mishandeling doktersvrouw Kan die man de tegel van Warmond krijgen?' Yoorschotenaren klagen over fietspad Leidseweg Wassenaar in beroep tegen stilleggen bouw politiebureau PAGINA 16 REGIO LEIDEN WOENSDAG 10 JANUARI 1990 Bouwaanvraag Buitenhof in Leiderdorp ingetrokken LEIDERDORP - Het be stuur van de rooms-katholie- ke basisscholen in Leider dorp wil niet langer meewer ken aan het grootscheepse plan voor herschikking van lokalen. De aanvraag voor nieuwbouw in de wijk Bui tenhof midden-west is eve neneens ingetrokken. Een nieuwe katholieke school in Buitenhof zou maximaal vier loka len mogen tellen en dat is de stich ting Katholiek Onderwijs Leider- dorp/Zoeterwoude in het verkeerde keelgat geschoten. Voorzitter C.J.M.W. Wassenaar: "In het raads voorstel werd gesproken over mini maal vier lokalen en nu zegt de wet houder maximaal vier lokalen. Hij heeft de raad verkeerd ingelicht". Bij nader inzien is het katholieke schoolbestuur van mening dat een extra school in Buitenhof niet echt nodig is. De rk-basisschool De Schakel zit al in deze wijk. "We zou den dan twee scholen in Leider dorp-noord krijgen", aldus Wasse naar. En wij willen toch één goede locatie in Leiderdorp-midden hou den". De gemeente kan bovendien niet garanderen dat er een tunnel of brug \>ver de Engelendaal komt, voor leerlingen uit Vogelwijk die naar een nieuwe school in Buiten hof gaan. Het is ook nog onduidelijk wat er met de vrijkomende school gebouwen in de buurt van De Scha kel gaat gebeuren. Het katholieke schoolbestuur zou het liefst woningen op deze plaats zien. Om dat de gemeente geen duidelijke uitspraken kan doen over beide 'randvoorwaarden', heeft het katho lieke schoolbestuur de aanvraag voor nieuwbouw ingetrokken. Teleurstellend Wethouder G.H.J. Keijzers van on derwijs sprak gisteravond tijdens de raadscommissie onderwijs over een teleurstellende ontwikkeling. Toch blijft de PvdA-bestuurder op timistisch over de kans van slagen van het saneringsplan. Het saneringsplan is nodig omdat in Leiderdorp 20 schoollokalen leeg staan. De herschikking hangt bo vendien nauw samen met de wens van de gemeente om in Buitenhof- midden-west twee nieuwe scholen te bouwen. Het ministerie wil die aanvragen alleen honoreren als el ders in het dorp de leegstaande lo kalen verdwijnen. Het rk-schoolbestuur heeft nooit erg positief gesproken over de plan nen van de gemeente. Keijzers wil de in eerste instantie de katholieke school De Meijehof verhuizen naar een andere plek in de Vogelwijk om het gebouw vrij te maken voor een grotere, gefuseerde protestants- christelijke school. Het rk-school- bestuur wilde echter niet aan dit plan meewerken. In overleg met de gemeente is toen besloten om bij het ministerie van onderwijs een aanvraag voor nieuwbouw in Bui tenhof-midden-west in te dienen. Ook het protestants-christelijk en het openbaar onderwijs hebben een aanvraag voor nieuwbouw inge diend. VOORSCHOTEN - Het gemeente lijke fietspad langs de Leidseweg, de Admiraal de Ruytersingel, de Beethovenlaan en de Veurseweg in Voorschoten moet worden geasfal teerd. Dat schrijven een aantal Voorschotenaren, die dagelijks ge bruik maken van het fietspad, in een brief aan het college van B en W van Voorschoten. Volgens de fietsers is het rijwiel pad onveilig door een grote hoe veelheid losse tegels en veel voegen en kuilen. Na een regenbui wordt het ongelijke oppervlak zichtbaar en moeten de fietsers zich zig-zag- gend een weg banen over het pad. Ook de opstaande randen en de voe gen bij de overgangen met asfaltwe gen en opritten vormen een pro bleem. De fietsers vinden dat 'gezien de milieu- en fileproblematiek het niet zo mag zijn dat fietsvoorzieningen kwalitatief achterblijven bij wat er voor de auto wordt gedaan'. In de brief verwijzen de fietsers naar een onderzoek waaruit blijkt dat het ge brek aan comfort veel automoblis- ten weerhoudt in het dagelijkse ver keer de fiets te gebruiken. Volgens de briefschrijvers kan de gemeente door verbetering van het fietspad al uitvoering geven aan het Nationaal Milieubeleidsplan. T.H.A. Dijksman, hoofd weg- en wa terbouw van de gemeente Voor schoten, noemt de problemen rond het fietspad 'een bekend verhaal'. Asfaltering van het pad is volgens hem niet mogeljk. "Onder het fiets pad barst het van de leidingen en kabels. Als de gemeente het pad as falteert, moet het steeds worden opengebroken omdat allerlei dien sten bij die kabels moeten", vertelt Dijksman. "Het resultaat is dat je dan net zo'n slecht wegdek hebt als nu het geval is. Bovendien kost het veel geld om het fietspad steeds open te breken". De briefschrijvers schrijven echter dat opgravingen slechts zelden voorkomen en dat meestal alleen het trottoir wordt opengebroken. Bovendien zijn, vol gens de fietsers, de aanlegkosten van asfalt wel duurder, maar zijn de onderhoudskosten van asfalt lager dan van betegeling. "Dat klopt", zegt Dijksman, "als je niet steeds dat asfalt hoefde open te breken en weer dicht te maken. In de praktijk blijkt gewoon dat, mits goed onder houden, een tegelpad de beste op lossing is. Onderhoud probeert de gemeente zo goed mogelijk te doen, maar wij hebben maar een beperkt onderhoudsbudget". De brief schrijvers erkennen de argumenten tegen asfaltering, maar vinden dat milieubelangen zwaarder moeten wegen. Man in rolstoel pleegt diefstal LEIDERDORP - De Leiderdorpse politie heeft gisteren rond het mid daguur een 28-jarige Leidenaar aan gehouden in een supermarkt in de Winkelhof. De man had voor 118 gulden aan vleeswaren niet afgere kend. Het vlees was verborgen in zijn rolstoel. De politie heeft de zaak ter plaatse afgehandeld. WASSENAAR - De gemeente Was senaar wil samen met zes andere ge meenten in beroep gaan bij de Raad van State tegen het besluit van het ministerie van binnenlandse zaken om de bouw van nieuwe politiebu reaus stil te leggen. In een speciaal ingelaste raadsvergadering van 22 januari zal B en W hiervoor tostem- ming vragen aan de gemeenteraad van Wassenaar. Minister I. Dales van binnenland se zaken legde in december eenzij dig de voorgenomen bouw in de ge meenten stil in afwachting van na dere besluiten over verandèringen in het politiebestel. Zij wil bekijken of in het licht van een nieuwe poli- tiestructuur de nieuwbouwprojec ten moeten doorgaan. Volgens de betrokken gemeenten schendt de minister eerder gemaak te afspraken. Het is nu onduidelijk of de voorgenomen bouw ooit nog zal doorgaan. De gemeenten vrezen !dat het besluit van de minister zal leiden tot schadeclaims van archi tecten en aannemers. Hoe de minis ter die wil opvangen is onduidelijk. De gemeente Wassenaar zegt 'ver baasd' te zijn over het besluit van Dales. "Het hoe en waarom van de maatregel is ons volstrekt onduide lijk", zegt een woordvoerder van de gemeente Wassenaar. "De gemeen te heeft al veel geïnvesteerd in de bouw van een nieuw politiebureau, we hebben al onderzocht wat er pre cies veranderd moet worden aan het gebouw", aldus de woordvoer der. "Het huidige politiebureau is enorm verouderd en voldoet niet meer aan de veiligheidseisen. We zouden het bijna helemaal moeten afbreken en weer opnieuw moeten opbouwen". De andere vijf gemeenten die in beroep gaan zijn Bergen op Zoom, Tiel, Baarn, Zeist, Delft en Rijswijk. Keijzers vindt het onbegrijpelijk dat het rk-schoolbestuur van me ning is veranderd. "Ik vind de argu mentatie niet erg sterk", aldus de wethouder. "We hebben heel lang lopen zoeken naar een bevredigen de oplossing voor het rk-schoolbe stuur. We dachten die gevonden te hebben in nieuwbouw. Met veel moeite is het ministerie van onder wijs overgehaald de aanvraag te ac cepteren. Door het lange overleg is er een flinke vertraging opgelopen. Het katholieke schoolbestuur heeft bovendien een kans laten lopen". Risico Wassenaar meent dat de situatie van het katholieke onderwijs er niet op achteruit zal gaan door niet mee te doen aan het saneringsplan. "Een nieuwe school in Buitenhof zou voor een ons ook een risico zijn. Met vier lokalen zouden wij een ongelij ke start maken vergeleken met het openbaar en pc-onderwijs, die elk met acht lokalen mogen beginnen. Wij zouden dan met combinatie klassen moeten werken en dat zou voor veel ouders een belemmering zijn om een hun kind naar onze school te sturen. We constateren een groei in de onderbouw van De Meijehof, dat is bemoedigend. We willen De Meijehof zo lang mogelijk open houden. In het uiterste geval kunnen we fuseren met De Enge lendaal. Desnoods kunnen we dan een busje laten rijden van De Enge lendaal naar De Meijehof'. Keijzers: "De reorganisatie is er niet makkelijker op geworden. De Meijehof speelde een cruciale rol in het saneringsplan. Het pc-schoolbe- stuur is onaangenaam verrast dat de Meijehof nu niet vrijkomt. Maar voorlopig bn ik niet pessimistisch. Ik heb goede hoop dalt er een andere oplossing is te vinden. Volgende week heb ik daarover een gesprek op het ministerie van onderwijs. Maar ik wil nog niet in details tre den". De Meijehof is met tien lokalen een van de grootste schoolgebou wen in Leiderdorp. Tevens is het de school met de meeste leegstand. Zes lokalen worden niet gebruikt. Proces De onderhandelingen met het pc- schoolbestuur gaan gewoon door, aldus Keijzers. Het herschikkings plan voor het openbaar onderwijs is in een vergevorderd stadium. De gemeente is van plan om de openba re scholen De Springschans en de Prins Willem Alexanderschool per 1 augustus 1990 samen te voegen. Het onderwijzend personeel en de medezeggenschapsraden van beide scholen moeten hun mening over dit plan nog geven. File door ongeval op Rijksstraatweg WASSENAAR - Door een aanrij ding op de Rijkstraatweg in Wasse naar werd vanmorgen het verkeer richting Den Haag twintig minuten opgehouden en ontstond een file tot in Den Haag. De aanrijding gebeur de voor de verkeerslichten bij het kruispunt Den Deyl toen een auto mobilist plotseling remde. Twee au to's konden niet op tijd remmen en botsten op elkaar. Bij de aanrijding raakten geen mensen gewond. De rooms-katholieke basisschool is De Meijehof is met tien lokalen een van de grootste scholen in Leiderdorp. Te vens is het de school met de meeste leegstand. Zes lokalen worden niet gebruikt. <f0to Holvast) Jongens uit Voorschoten vragen dienstverlening DEN HAAG/VOORSCHOTEN - De mishandeling van een dokters vrouw en het in de fik steken van een auto zijn te ernstige zaken om zachtmoedig te worden bestraft. Om die reden eiste de procureur-ge neraal van het gerechtshof in Den Haag gisteren in hoger beroep tegen drie jongens uit Voorschoten de zelfde straffen, die eerder door de politierechter zijn uitgesproken. In plaats van gevangenisstraffen van zes, vier en drie maanden, vroeg Hardrijders in Wassenaar WASSENAAR - De politie van Was senaar heeft gistermorgen bij twee snelheidscontroles 59 bekeuringen uitgedeeld. De eerste controle, die van 10.30 tot 12.30 uur duurde, was aan de Groot-Haesebroekseweg. 607 auto's passeerden de radarin stallatie, 28 automobilisten reden te hard. Van 14.30 tot 16.15 uur contro leerde de politie aan de Prinsenweg. Hier passeerden 410 auto's, waar van er 31 te hard reden. De hoogst gemeten snelheid was 92 kilometer per uur binnen de bebouwde kom. hun advocaat echter om dienstver lening. Het is al ruim twee jaar geleden dat het drietal, onder wie twee broers, zich aan genoemde zaken te buiten ging. Veel weten ze zich er niet van te herinneren, omdat ze destijds stomdronken waren. De twee broers hadden deson danks nog wel het besef een waar nemend huisarts te bezoeken, de avond dat de oudste flink hard op zijn eigen tong had gebeten. Ze trof fen alleen de vrouw van de dokter thuis, die het duo naar het zieken huis verwees. Verontwaardigd over het feit dat zij geen eerste hulp kon bieden, door het vele bloed en de pijn ook, sloegen de stoppen bij dé broers door. Ze scholden de vrouw uit, sloegen en schopten haar toen ze hulp bij de buurman wilde halen. Het ging zo hard dat de vrouw zelfs buiten bewustzijn raakte. Overig letsel bestond uit neusbloedingen en een gekneusde schouder. "Voor zover ik weet, heb ik haar niet geslagen. Misschien alleen een duw gegeven". Meer wist de oudste van de twee broers zich niet te her inneren. De ander wist niet beter 'de vrouw met geen vinger te hebben aangeraakt'. Dader nummer drie was met de twee broers bij twee andere zaken betrokken. Dat betroffen het omver duwen van twee- fietsers, zonder al te ernstige gevolgen, en de auto- brand. In kennelijke staat opperde de oudste broer op een avond de wagen van zijn aartsvijand in de hens te steken, omdat die nimmer een lening van 7000 gulden had te rugbetaald. Zelf nam hij .de daad voor zijn rekening, zijn broer en de vriend verleenden enige hulp, waar voor zij lichter werden gestraft. Niettemin vonden zij de straffen te zwaar, zodat ze gisteren met z'n drieën naar het gerechtshof kwa men. Ze willen dienstverlening. De oudste voerde ook nog zijn'bruiloft en het aanstaande vaderschap aan om onder de gevangenisstraf van daan te komen. Bovendien wacht hem ontslag als hij enkele maanden moet zitten. In het voordeel van de drie Voorschotenaren - de oudste broer woont nu overigens tijdelijk in Zoetermeer - sprak niet dat zij hooit hun excuses aan de slachtof fers hebben aangeboden. Procureur-generaal B. de Hoogh: "Als je zó tot last bent van de mede mens, hoef je niet zachtmoedig te worden bestraft. Deze feiten zijn te ernstig voor dienstverlening. De po litierechter heeft hen rechtvaardig bestraft". Waarna hij dezelfde eis stelde Uitspraak 23 januari. W assenaarders moeten zeven jaar wachten op huurwoning WASSENAAR - In de gemeente Wassenaar is de wachttijd voor een huurhuis gemiddeld bijna zeven jaar. Op de wachtlijst staan 2000 wo ningzoekenden. Dat bleek gister avond in een vergadering van de raadscommissie welzijn van de ge meente Wassenaar. Het CDA vindt een wachtlijst van 2000 mensen onaanvaardbaar en wil dat de beschikbare woonruimte zo rechtvaardig mogelijk wordt ver deeld. B en W willen dat er een nieu we woonruimteverordening komt, waarin het inkomen een belangrij kere rol speelt dan nu het geval is. Volgens A.J.F de Vries (D66), die tevens namens de PvdA sprak, ont braken alle gegevens waar de com missie eerder om heeft gevraagd. "De gegevens over de schandalig lange wachttijd ontbreken, zodat vergelijking met landelijke gege vens onmogelijk is. Op basis hier van kan men niet tot meningsvor ming komen", aldus De Vries. Concert Het Barok-ensemble Voorschoten geeft zaterdag 13 januari een concert onder leiding van dirigent Malcolm Davies in Voorschoten. Solistische medewerking wordt verleend door blokfluitiste Alexan dra Farr-Duijvendijk. Het ensemble speelt onder meer een suite van George Philipp Telemann en een concerto van John Humphries. Bovendien wordt een compositie gespeeld die de dirigent on langs componeerde. Het concert begint om 20.15 uur in de Dorpskerk in Voor schoten. Expositie In Galerij .De Pomp in Warmond is tot en met 30 januari een kunstexpositie te zien van geestelijk gehandicapte volwasse nen. Het afgelopen jaar hebben de deel nemers van dagcentrum De Oude Post gewerkt aan verschillende technieken zoals tekenen, schilderen en sieraden maken. De tentoonstelling is dinsdag van 19.00 tot 21.00 uur geopend, woensdag van 10.00 tot 12.00 en van 14.00 tot 16.00 uur en donderdag, zaterdag en zondag van 14.00 tot 16.00 uur. Ouderen maken wensen tegenover politici bekend WARMOND - "Er loopt een man door het dorp die met een schepje en een zakje de drollen van zijn hond opruimt. Kan die man de tegel van Warmond krijgen?", vroeg een spreker gistermiddag tijdens een bijeenkomst voor ouderen in het Warmondse kloosterbejaarenoord Mariënweide. Deze en andere vra- j gen kregen de fractievoorzitters van de plaatselijke politieke partijen tij dens de bijeenkomst voor hun kie zen. Oud-gemeentesecretaris C. Zoetemelk leidde de discussie. De discussiemiddag was in ver band met de komende raadsverkie zingen georganiseerd door de War mondse Bond van Ouderen. "Voor de ouderen is dit een gelegenheid om hun wensen tegenover de poli tieke partijen bekend te maken", al dus voorzitter mevrouw Th. Scha- kenbos. "Daar staat tegenover dat de partijen een beetje reclame kun nen maken voor zichzelf'. Dat gebeurde dan ook. De politici kregen tien minuten de tijd om te vertellen wat hun partij na de raads verkiezingen voor ouderen wil doen. Zoetemelk hield de tijd in de gaten. Binnen de tien minuten wis ten de fracties heel wat verschillen de zaken aan te halen. B. Schavema- ker (Progressief Warmond) legde de nadruk op de huisvesting voor ou deren, verkeer en veiligheidsaspec ten. Deze zaken kwamen ook in de betogen van mevrouw G.E. den Ou den (CDA) en mevrouw C.A.M. Sa- ris (WD) aan bod. Met name CDA en WD maakten zich ook sterk voor een ontmoetingspunt voor ou deren. Vragen Na de pauze konden de ruim 50 ou deren in de zaal vragen stellen. Hier van werd druk gebruik gemaakt. Hoewel de vragen uiteen liepen, wa- Warmondse ouderen konden gistermiddag tijdens een bijeenkomst in het kloosterbejaardenoord Mariënweide vragen stellen aan fractievoorzitters van de plaatselijke politieke partijen. (foto j. Holvast) ren er veel opmerkingen over de on veilige verkeerssituatie in de ge meente en over het woningbouwbe leid. Elke fractievoorzitter kon naar believen reageren. De verkeerssituatie op de Heren weg blijkt ook bij Warmonders bo ven de 55 jaar nog steeds tot vele vragen te leiden. Over de breedte van de weg, het voortrazende ver keer en weg-obstakels werden vra gen gesteld. Het waren discussie punten, waarbij de fracties het niet altijd met elkaar eens waren en vaak oucje standpunten herhaalden. Ook over het woningbouwbeleid zijn ouderen niet tevreden. Er zou te weinig voor deze groep worden ge bouwd. Schavemaker legde uit dat Progressief Warmond (PW) in ruil voor bouwgrond extra geld aan pro ject-ontwikkelaars wil vragen. Er zouden hierdoor meer woningwet woningen kunnen worden ge bouwd, die geschikt zijn voor men sen met een smalle beurs. Een on derzoek naar de wensen van oude ren zou snel moeten volgen. Het CDA wil ook zo'n onderzoek. Den Ouden drong aan op woningen voor mensen boven de 55 jaar, die hun woning qn ontgroeid en" iets klei- ners willen. "Wanneer er woningen worden gebouwd die aan de wen sen van deze groep voldoen, zal de doorstroming groter worden en kunnen oók jonge gezinnen aan een woning worden geholpen". Saris ziet dit anders. De WD wil dat woningen in de gemeente wor den aangepast aan de wensen van mensen die ouder worden. Een wijkje met bejaardenwoningen wil Saris niet. "Ik zie ook weinig ruimte om nog een behoorlijk aantal wo ningen in Warmond te bouwen". Den Ouden maakte duidelijk dat het CDA hierover wel ideeën heeft, maar zij wilde deze niet nader aan duiden, 'omdat projectontwikke laars de gemeente anders snel op de huid zitten. Ergernissen Het hondepoepprobleem en het te vroeg buiten zetten van vuilniszak ken leidt bij ouderen, net als bij an dere Warmonders, vaak tot erger nissen. Schavemaker ziet hierin een taak voor de milieurechercheur, die mensen die overtredingen begaan zou moeten kunnen aanpakken. Sa ris vindt dat deze functionaris be langrijker taken op zich zou moeten nemen dan het opsporen van hondedrollen of het omspitten van vuilniszakken. Ook over een ontmoetingsruimte voor ouderen verschillen de menin gen nog steeds. Het CDA maakt zich sterk voor een multi-functio- neel gebouw waar jong en oud kun nen vertoeven. Op een centrale plaats in het dorp zou dat moeten gebeuren. Saris ziet zo'n ruimte waar jong en oud kunnen vertoeven niet zitten. "Ik denk dat het botst als je lawaaierige sporters door activi teiten gericht op bejaarden heen- vlecht". Schavemaker onthield zich op dit punt van commentaar. WOENSDAG 10 JANUARI Alphen jeugdinstuif volleybal, gymnas tieklokaal van de Zonnebloem- school. Jongkindt Coninkstraat 36. 118.30 tot 19.30 u Leiden voorpremière: 'Een nacht ijs', met Olga Zuiderhoek en Peter Fa- ber. aanvang 20.15 uur in de Leid- se Schouwburg. concert in de 'Vocalistenserie', met Christa Pfeiler (mezzoso praan) en Rudolf Jansen (piano), aanvang 20.15 uur in de Kapel zaal van K&O, Oude Vest. ken, aanvang 20.00 u ang ten t Katwijk en het Boerhaave-koor uil Voorhout, aanvang 20.00 uur, Hervormde Kerk, Hoofdstraat. kaariwedstrijd bij tafeltennis vereniging TOV, aanvang 20.00 uur. clubgebouw, Nieuwe Zee weg. n hotel Het Witte Huis. DONDERDAG 11 JANUARI Hoofddorp 'Another Woman", Katwijk vergadering commissie ZVEZ, aanvang 19.00 uur in het raad- Leiden, aanvang 20.00 uur in de Openbare Boorsmanschool, Voorstraat. Leiden lunchconcert Kees van Mourik (piano), van 12.45 tot 13.30 uur. Kapelzaal K&O, Oude Vest. nieuwjaarsreceptie ANBO, aanvang 15.00 uur in de verga derzaal van de Sociëteit, Rapen- première: 'Een nacht ijs', met Olga Zuiderhoek en Peter Faber. aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 uur bij Vereniging Centraal Wo nen. Gerestraat 20. tel: 121554. Leiderdorp klaverjassen bij de Buitenge wonen, aanvang 20.00 uur in Fre- aanvang 14.00 i I De Beurs, Voorstraat. vergadering commissie voor toerisme, aanvang 20.00 uur in het gemeentehuis. voorlichtinsbijeenkomst over herinrichting Beeklaan. aanvang 20.00 uur. CARA olv een van 13.00 tot 14 14.15 tot 15.00 i Poelmeer. optreden Cabaret 'De Harde Kern', aanvang 20.30 uur in Thea- ir het Oude Raadhuis. Leiden milieu-akademie Jonge Dema- craten, afdeling Leiden, door K. Zoeteman, aanvang 16.30 uur in Het Gulden Vlies, Breestraat. jaarvergadering PvdA afdeling leiden, aanvang 20.00 uur, waar na nieuwjaarsbijeenkomst om 21.30 uur in buurthuis Aktief, Ber- lagestraat. lezing: Gedachten over het boek Prediker, thema: 'Waar beul je je voor af', door dr. W.J. Ou- eel, aanvang 20.00 uur, Streekschool, Lammen- schanspark.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 16