Commandant Rijkspolitie pleit voor kleinere regionale korpsen Economie Oostblok in computer bijeengebracht '24 uur noodkreten opvangen is geen sinecure' Deurwaarders blijven aktief bij ophalen onbetaalde boetes 'Belangen kleine gemeenten dreigen ondergesneeuwd te ralten' 'Ouderen hebben geen zitvlees meer' Prijs voor oud papier opnieuw centen lager WOENSDAG 10 JANUARI 1990 REGIO PAGINA 15 Alphens bedrijf ziet nieuwe kansen voor bedrijfsleven ALPHEN AAN DEN RIJN Het Alphense bedrijf Aspe- slagh Public Relations heeft een uniek computerprogramma met gegevens over vier Oosteurope- se landen ontwikkeld. De data banken zijn bestemd voor mid delgrote en kleine Nederlandse bedrijven die zaken willen doen met het Oostblok en bevatten gegevens over onder meer eco nomische ontwikkelingen, be volkingsopbouw en de infra structuur. De databanken wor den dagelijks aan de actuele si tuatie aangepast. Volgens directeur R. Kroon van het Alphense bedrijf is het unieke aan de databanken dat de bedrijven die het programma kopen deze in zijn geheel in huis krijgen. Tot nu toe kregen ko pers van databankgegevens al leen toegang tot de databanken die bij de verkoper bleven. Uniek is bovendien dat. omdat het marktonderz»- k in een computerprogramma is ver taald, dit doorlopend kan wor den geactualiseerd. Kopers kunnen een abonnement nemen op de geactualiseerde versie. Aspcslagh levert alleen infor matie over Hongarije, Tsjecho Slowakije, de DDR en Polen. Directeur Kroon: "De andere Oostbloklanden zijn op indus trieel gebied veel minder ont wikkeld. Typische agrarische gemeenschappen als Roemenië en Bulgarije zijn vooralsnog voor het Nederlands bedrijfsle ven niet erg interessant". Rusland is, gelet op het inwo nersaantal, als handelspartner wel aantrekkelijk. Zaken doen met dit land is echter uiterst lastig, onder meer omdat de roebels (nog) niet bij Neder landse banken in te wisselen zijn. Voor de middelgrote en kleine bedrijven is dit land vol gens Kroon dan ook (nog) niet aantrekkelijk. Gelukkig De databank is ontstaan uit een onderzoek naar een economi sche onderzoek voor het be drijfsleven dat het Alphense bedrijf in het voorjaar van 1989 in opdracht van een groot Ne derlands bedrijf deed. Aspe- slagh sprak met de opdrachtge ver af dat de gegevens ook voor een eigen databank zouden mo gen worden gebruikt. Toen Kroon de databank voorbereidde, was er nog geen sprake van de doorbraak die de laatste maanden in de Oost bloklanden heeft plaatsgehad. Kroon: "We hebben echt geluk gehad. De ontwikkelingen heb ben ons in de kaart gespeeld. We zijn bijzonder gelukkig". Het verzamelen van gegevens over Oostbloklanden is volgens Kroon niet bepaald een eenvou dige klus. Het is in die landen veel minder gebruikelijk alles in statistieken vast te leggen en bovendien is men er veel min der open. De klus is echter ge klaard en afgelopen week is naar 5000 Zuidhollandse bedrij ven een aanbiedingsbrief van de databank uitgegaan. Kroon ver wacht voor het eind van de week de eerste bestellingen binnen te hebben. Onbetrouwbaar Uitbreiding van het aantal lan den sluit Kroon zeker niet uit. "Als er een vraag komt naar Roemenië en Bulgarije, of lan den in Oost-Azië of Afrika, zul len we nieuwe databanken uit brengen. Het probleem met lan den als Roemenië en Bulgarije is echter dat de gegevens daar volstrekt onbetrouwbaar zijn. Bekend is inmiddels dat de sta tistieken in Roemenië aan de wensen van Ceausescu werden aangepast. Als bedrijf kun je dus geen handelsplan maken op grond van dat soort gegevens. Mochten we van de laatste twee Oostbloklanden ook databan ken opzetten, dan zullen we de gebruikers ervan terdege wij zen op het niet helemaal be trouwbare karakter daarvan. Voor de nu bestaande databan ken kunnen wc voor de volle honderd procent instaan". DEN HAAG - Justitie in het arron dissement Den Haag blijft voor het innen van achterstallige boetes een beroep doen op de deurwaarder. Het afgelopen jaar zijn goede erva ringen met deze methode opge daan. "De dreiging die van een be zoek van de deurwaarder uitgaat, zorgt ervoor dat achterstallige boe tes nog redelijk snel worden be taald", aldus officier van justitie A. Welschen. Vorig jaar februari begon justitie in dit arrondissement, waaronder ook de Leidse en Alphense regio vallen, een proef met het inschake len van deurwaarders. De proef diende als alternatief voor het te kort aan cellen dat beschikbaar was voor vervangende hechtenis. Met het gereedkomen van het huis van bewaring De Schie in Rotterdam is REGIO - De in september benoemde commandant van de rijkspolitie district Den Haag, de heer S. van Hulst, heeft vanmiddag in zijn nieuwjaarsrede kritiek gele verd op de plannen van de regering om rijkspolitie en gemeentepolitie samen te voegen tot regionale politie korpsen. Zijn kritiek richtte zich met name op de om vang van de nieuwe korpsen die de komende jaren gestal te moeten krijgen. De regionale politiekorpsen in Zuid-Holland moeten kleiner wor den dan de regering voorstelt, be toogde Van Hulst. Het opsplitsen van de provincie in twee politie korpsen zoals 'Den Haag' voor ogen heeft, vindt hij 'een verkeerde keu- De regering neemt de grenzen van de arrondissementen als uit gangspunt voor de vaststelling van de nieuwe politiekorpsen. Dat zou voor deze provincie betekenen dat er slechts twee grote korpsen ko men die samenvallen met het arron- dissment van Den Haag en dat van Rotterdam. Een dergelijke grootschalige or ganisatie sluit volgens Van Hulst niet aan op de belangen van kleine re gemeenten. Die zouden onder sneeuwen bij de problemen van de twee grote steden Den Haag en Rot terdam. Hij pleitte vanmiddag voor de totstandkoming van politiekorp sen die werkelijk een regionaal ka rakter dragen en ten dienste staan van gemeenten die overeenkomsti ge problemen en behoeften hebben. "Zo'n korps zal groot genoeg zijn om alle wensen van specialismen en management te kunnen waarbor gen en klein genoeg om aansluiting te hebben bij de problematiek van de kleinere gemeenten", aldus Van Hulst: "De korpsen van rijkspolitie en gemeentepolitie in deze regio hebben sinds 1986 geleerd samen te werken. Daar is veel energie aan be steed en veel geld in gestopt. Het zou onzin zijn het bereikte nu af te breken". Star Het district van de rijkspolitie Den Haag omvat momenteel grofweg het gebied tussen de steden Haar lem, Utrecht, Rotterdam en Den Haag. Het is in omvang het grootste rijkspolitie-distnct van Nederland. In dit gebied werkt de rijkspolitie samen met gemeentekorpsen als Leiden. Alphen aan den Rijn, Kat wijk en Noordwijk. Van Hulst riep de verantwoorde lijk ministers op hun ideeen te her zien of anders een extra arrondisse ment in de provincie te introduce ren. Het ontbreken van die bereid heid getuigt van een te starre opstel ling, zei Van Hulst. Hij kondigde aan binnenkort bij de burgemees ters in het district steun te zoeken voor zijn ideeën. Overigens sprak Van Hulst zijn onvoorwaardelijke steun uit voor de haast die beide politieministers maken met de reorganisatie. Hij sprak van een 'inmiddels onom keerbaar' proces. "Voor de burger is de structuur waarin de politie werkt niet echt relevant", nuanceerde Van Hulst: "Hij ontmoet op de allereer ste plaats een medemens waarvan hij met recht hoge verwachtingen mag hebben". De voorzitter van de dienstcom missie (een vertegenwoordiging van het politiepersoneel) van de rijkspolitie noemde gelijkheid tus sen mensen van rijkspolitie en ge meentepolitie een voorwaarde voor de reorganisatie. Conferentie over ouderen-educatie in Oegstgeest OEGSTGEEST - "De meeste oude ren deden vroeger weinig meer na hun pensioen. Ze gingen wat wan delen en zaten wat achter het raam. Daar had je het dan, heel grof ge zegd, mee gehad. Tegenwoordig is dat wel anders. Ouderen zijn vaak nog heel actief; ze willen van alles ondernemen, op alle mogelijke ge bieden. Maar als dat zo is, dan zou je je kunnen afvragen of de overheid niet de plicht heeft om voor deze mensen voorzieningen te scheppen. Ze zijn weliswaar niet produktief meer, maar zou de overheid alleen voor de produktieven moeten zor gen?" stelt Peter de Vreede, direc teur van het vormingscentrum Oud-Poelgeest in Oegstgeest. door Wim Wegman Ouderen hebben weinig zitvlees meer. Ze storten zich, in tegenstel ling tot hun lotgenoten van pakweg tien jaar geleden, met kennelijk en thousiasme op alle mogelijke activi teiten. Veel instellingen en instan ties zijn daar echter niet altijd even goed op toegerust, vooral ook om dat vaak onduidelijk is wat ouderen nu precies willen. Om hier enige klaarheid in te brengen, houdt het Oegstgeester vormingscentrum begin volgende maand een tweedaagse conferentie over 'ouderen-educatie'. De Vreede: "Het lijkt misschien wat vreemd om het woord 'educatie' in verband te brengen met ouderen. Educatie, on derwijs, is iets voor jongeren: of voor volwassenen die hun carrière kansen willen vergroten. Ouderen werken niet meer, dus wat zouden ze nog moeten leren?" "Het is een voor de hand liggende vraag", meent De Vreede. "Je kunt de zaak echter ook op een andere manier bekijken. Als mensen voor hun plezier een studie willen volgen - op de universiteit, de volksuniver siteit, of waar dan ook - zouden ze daarvoor dan niet de kans moeten krijgen? Ouderen zouden zo hun laatste levensfase, die voor de mees ten tegenwoordig toch al gauw zo'n 20 tot 30 jaar beslaat, op een prettige manier kunnen invullen. En het is inmiddels wel gebleken dat oude ren die actief blijven over het alge meen gezonder zijn dan mensen die na hun pensionering niets meer uit voeren. Maar hoe dan ook, het wel bevinden van mensen is toch een belangrijke zaak?" Reizen De Vreede noemt het een 'open vraag', maar volgens hem zou het ministerie van wvc, de provincies of de gemeenten kunnen overwegen om geld beschikbaar te stellen voor cursussen en opleidingen voor ou deren, op alle mogelijke gebieden. "Dat is één van de dingen die we tij dens de conferentie aan de orde stellen. We willen het overigens niet LEIDEN/ENSCHEDE - De prijs voor een kilo oud papier is vandaag in het hele land met twee cent om laag gegaan. Gemiddeld wordt nog maar drie tot vier cent per kilo be- 'taald. Volgens een woordvoerder van het Leidse bedrijf in papier en oude metalen De Nobel zal het er zelfs op uitdraaien dat de handel niets meer voor oud papier wil ge- "Het is niks waard, omdat de fa brieken de grote aanvoer van oud papier niet eens kunnen verwerken. Wij krijgen hier alleen al 50.000 kilo oud papier per week binnen", zegt De Nobel. Voor gemeenten die het ophalen van oud papier door scholen en ver enigingen subsidiëren betekent de prijsverlaging -een kostenverho ging. De óud-papierprijs die deze instellingen van de papierhandel ontvangen wordt door die gemeen ten aangevuld tot zes cent per kilo. Voor een gemeente als Leiden, die uit milieu-oogpunt aan deze re geling deelneemt, betekent dat voor komend jaar een bedrag van 30.000 gulden. "Maar er staat 40.000 gulden begroot, dus wij kunnen het wel op vangen", aldus een woordvoerder van de gemeentereinigingsdienst.. Volgens hem is vorig jaar een 'goed jaar' geweest, omdat de pa- pierprijs toen hoger lag en de ge meente nauwelijks financieel heeft hoeven bijspringen. Jaarlijks wordt in Leiden anderhalf miljoen kilo door scholen en verenigingen opge haald. Volgens de Nederlandse Vereni ging van Groothandelaren in Pa- pierafval (NVGP) geeft de papier handel golfbewegingen te zien. "Op een gegeven momenttrekt de markt wel weer aan. Dat is altijd zo geweest". Gevolgen voor de werk gelegenheid in deze branche zijn er volgens hem dan ook niet te vrezen. Commandant meldkamer weerlegt kritiek op zijn mensen REGIO "Het is absoluut niet nodig dat de centralisten van de gezamenlijke meldkamers van het ambulancevervoer en de brandweer uitsluitend gespeciali seerde verpleegkundigen en/of brandweermensen zijn. Na een goede interne opleiding zijn de centralisten in staat noodsituaties goed in te schatten en juist te han delen". door Monica Wesseling Dat zegt commandant B. Mark van de Centrale Post Ambulance (CPA) in Leiden, de meldkamer waar zowel de aanvragen voor ambulancehulp als die voor brandweer binnen komen. Mark reageert op een ontwerp-advies van de Nationale Raad voor de Volksgezondheid en de Brand- weerraad. De twee raden vinden dat alle centralisten, de mensen die de melding ontvangen en de juiste wagen naar de plats des on- heils dirigeren, hooggekwalifi ceerde verpleegkundigen en brandweerlieden dienen te zijn. De centralist zorgt er niet alleen voor dat na de melding van een ongeval of brand een ambulance of brandweerwagen de weg op gaat maar begeleidt bovendien de hulpverlener op weg naar het slachtoffer. Die begeleiding en het kunnen inschatten van de ernst van de situatie vragen een hoge specialistische opleiding, zo vinden de raden. Angina Pectoris De centralisten van de in Leiden gevestigde Centrale Ambulance Post, werkzaam voor 26 gemeen ten, zijn niet precies de specialis ten die beide raden op het oog hebben. Maar de zeven mannen en twee vrouwen hebben, voor ze achter de telefoon werden ge plaatst, gedurende een half jaar een intensieve opleiding gehad. Mark zet uiteen dat die oplei ding beslist niet eenvoudig is: "Ze leren in relatief weinig tijd al lerlei medische termen en de ernst van bepaalde aandoenin gen. Ook op het gebied van de brandweer krijgen ze heel wat in formatie te verstouwen. Om te weten waar ze over spreken, draaien ze dienslen mee met het ambulance- en het brandweer personeel". Van de 21.000 ambulance-ritten die jaarlijks door de CPA worden geregeld, zijn er 5000 tot 6000 noodgevallen, de overige vallen onder het zogeheten 'besteld ver voer', zoals bezoeken aan het zie kenhuis of de fysiotherapeut. In noodgevallen moet de cen tralist weten wat 'er aan de hand is. Mark: "Artsen spreken een an dere taal dan wij. Wij hebben het over een hartkwaal, een dokter spreekt over een Angina Pectoris. De centralist moet de arts begrij pen, wil hij of zij de juiste hulp verleners weten in te schakelen of waarschuwen". Bij het uitrukken van de brand weer is kennis van zaken hele maal belangrijk. De brandweer rukt jaarlijks 2500 keer uit, overi gens lang niet altijd voor brand. Bij een ongeval met een tankwa gen geladen met chemische stof fen is een andere hulpploeg nodig dan bij een 'normale huis-, tuin en keukenbrand'. Normale branden moeten wor den onderverdeeld naar de ernst. i zijn mensen: "Een goe- (fot »st) Zo moet de melding 'middel- brand' voor de centralist direct aanleiding zijn een tweede wagen op pad te sturen. Voor de redding van een kind dat met zijn hoofd tussen de spijlen van het balkon bekneld is geraakt, is weer een andere wagen en dus een andere ploeg, nodig. Mark is ervan overtuigd dat 'zijn' centralisten aan alle eisen die aan hen moeten worden gesteld, méér dan voldoen. Hun stressbesten digheid, 24 uur achtereen nood kreten opvangen is geen sinecu re, wordt vooraf uit en te na getest door middel van een zware psy chologische test. Dan volgt de in terne opleiding. Eenmaal aan het werk moeten de centralisten ech ter voortdurend hun kennis op peil houden en waar nodig aan vullen. De noodzaak voor uitsluitend verpleegkundigen en brandweer specialisten op de meldkamer ontbreekt volgens Mark. Dat geldt ook voor het benodigde geld. Mocht er ergens nog een 'zak met geld' liggen, dan weet de commandant die wel beter te be steden. "Niet bij ons, maar in be paalde delen van Nederland wordt de ambulance bemand door niet-verpleegkundigen. Zij mogen allerlei handelingen niet uitvoeren. Dat betekent dus datje levenskansen afhangen van de plaats waar je je ongeluk krijgt". In plaats van te gaan sleutelen aan de centralisten kan het geld beter besteed worden aan verbe tering van de opleiding van de ambulance-mensen, vindt Mark. alleen beperkt houden tot opleidin gen en cursussen. Wat ons betreft vallen onder het begrip educatie ook zaken als reizen, studeren in studieclubs, bezoeken aan muziek- en theatervoorstellingen, en noem maar op. We zien het werkelijk heel breed". Om de 'educatie' beter van de grond te krijgen, zou echter wel eerst in kaart gebracht moeten wor den wat ouderen wensen. "Mensen praten over 'de ouderen', maar in feite gaat het hier natuurlijk om een zeer diverse groep, net zo divers als 'de jongeren'. Dat maakt de zaak complex. De ene groep is misschien zeer gelukkig met speciale activitei ten of cursussen in een buurthuis, terwijl een andere groep zal zeggen: Een buurthuis? Daar zullen ze mij niet zien". De Vreede verwacht echter niet dat straks alles duidelijk en helder zal zijn. "We hebben niet de preten tie dat we met deze ene conferentie het hele probleem hebben opgelost. Daar is wel wat meer voor nodig. Maar het in elk geval goed dat er nu over wordt gesproken. De vergrij zing van Nederland is een belangrij ke ontwikkeling. In het jaar 2015 is ongeveer een derde van de Neder landse bevolking ouder dan 55 jaar, zo is de verwachting. Dat is een groep waar je ter dege rekening mee moet houden, vooral ook omdat ou deren steeds kapitaalkrachtiger worden". daarvoor wel meer ruimte beschik baar gekomen. "Daar hebben we een aantal cellen gereserveerd voor vervangende hechtenis", aldus Wel schen, "maar omdat de activiteiten van de deurwaarder succesvol zijn. stoppen we daar niet mee". Of je een grote of kleine boete hebt te betalen, maakt niet uit. "Ie dereen die weigerachtig blijft te be talen, komt aan de beurt", zegt Wel schen. De deurwaarder kan beslag leggen op het loon, de uitkering of bezittingen van de bestrafte. Voor dat de deurwaarder komt, wordt een wanbetaler wel eerst twee keer aangeschreven door justitie. Hoe langer het duurt voordat wordt be taald, hoe hoger de boete. Welschen heeft geen inzicht hoe groot de achterstand in nog te innen boetes is en wanneer die kan zijn weggewerkt. Geluidoverlast van Y alkenburg is gehalveerd VALKENBURG - De geluidhinder van het marinevliegkamp Valken burg is in vier jaar tijd met meer dan de helft teruggedrongen. Dit schrijft de Stichting Valkenburgse Vliegtuigspotters in een verslag van een onderzoek naar de geluidover last van het vliegkamp. Volgens de spotters is er. on danks de 'toenemende stroom van kritiek uit de gemeenten Valken burg en Wassenaar' eerder sprake van afname dan van toename van het aantal vluchten. Ook kwamen er volgens de spotters minder bezoe kende vliegtuigen dan in voorgaan de jaren: in 1989 nog 212 tegenover 251 in 1988 en 346 in 1987. Een op merkelijke score, want 'vorig jaar kende men een aantal ongebruike lijk drukke topdagen, zoals de Scheveningse milieuconferentie in maart die 18 extra straalvliegtuigen opleverde'. Veel lawaai veroorzaakten twee Britse Nimrod patrouillevliegtui gen die op 15 december door de zware storm in Engeland naar Val kenburg moesten uitwijken. Twee dagen later keerden zij met veel la waai terug. De grootste lawaaimakers zijn on der meer de 'Awacs' die Valken burg gebruiken voor naderings- en landingsprocedures. Tien tot twaalf landingen achter elkaar zijn geen uitzondering. Twee maal kwamen ze vorig jaar voor een dergelijke oe fening naar het vliegveld, maar sinds mei 1989 zijn ze er volgens de spotters niet meer geweest. De straaljagers vormen de groot ste groep lawaaiproducenten, maar hun aantal is de afgelopen jaren het sterkst in aantal afgenomen: 115 in 1989 tegen 149 in 1988. Directeur BaGD voor Bollenstreek DUIN- EN BOLLENSTREEK - Drs. C.P.C. Breemer ter Steege is per 1 april van dit jaar benoemd tot directeur van de Basisgezondheids dienst (BaGD) Duin- en Bollen streek. Breemer ter Steege is sinds 1987 adjunct-directeur van de BaGD in Leiden. Daarvoor was hij beleids medewerker op het gebied van ge zondheidszaken bij de gemeente Leiden. Voor zijn indiensttreding bij de gemeente Leiden was hij co ördinator wetenschappelijk onder zoek bij het Nederlands Centrum voor geestelijke Gezondheiszorg. 10 januari 1990 Honderd jaar geleden stond er in de krant: - INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Naar aanleiding van de ge lukkig geslaagde en smaakvol gerangschikte tentoonstelling der voorwerpen van den wed-, strijd voor ambachtsliedenver oorloof ik, mij de vraag: of het niet in in het belang der inzen ders en bezoekers zou wezen bij de voorwerpen, die te koop zijn, den koopprijs te vermelden Naar het mij voorkomt, zou dit den verkoop bevorderen. Mas que de Frere. (Op eene ook door ons bijgwoon- de vergadering van de Uitvoe rende Commissie en de Corres pondentie der omliggende ge meenten, waarvan wij indertijd verslag gaven, is besloten den koopprijs niet op de voorwerpen te plaatsen, in hoofdzaak om de verschillende op- en aanmerkin gen omtrent den prijs te voorko men. Red.) Vijftig jaar geleden: 'Onze Berlijnsche correspon dent schrijft: Degenen, die er vast op reken den, dat nog voor Kerstmis 'die onzinnige oorlog' afgelopen zou zijn en dat waren er in Duit- schland heel wat meer dan men in het buitenland schijnt te we ten zijn bedrogen uitgekomen. Sommigen van hen hopen nu, dat Paschen een bevredigende oplossing zal brengen. En de meerderheid der bevolking schijnt de overtuiging te koesteren, dat althans op het eerstvolgende Kerstfeest deze oorlog geen schaduw meer zal werpen. Die zienswijze vat men als het ware samen met de veel zeggende woorden: '1940 is het jaar der beslissing!".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15