In ons land worden we niet door burgemeester ontvangen Plan voor feestvijfdaagse in Alphen een jaar opgeschort Ziridafrikaanse gasten in Alphen en Leiden Automobilist rijdt tot vijf keer toe in op trimmer Bos in Hazerswoude kan worden aangelegd Midwinterflora Lisse geopend PAGINA 16 LEIDEN/REGIO WOENSDAG 10 JANUARI 1990 LEIDEN/ALPHEN AAN DEN RIJN - Op bezoek bij een echte burgemeester. En nog wel een witte. De Zuidafrikaanse Pa mela Mnandi nam gistermiddag Alphens eerste burger M. Paats eens extra goed in ogenschouw. "Vandaag is een vreemde dag", vertelde ze. "We zitten hier met de burgemeester van de stad. In ons land kan dat niet. De burge meesters ontvangen ons niet. Vandaar dat ik u extra goed be kijk. Want thuis krijg ik vast veel vragen hoe een Hollandse burgemeester er uit ziet". HILLEGOM Een automobi list heeft tot vijf maal toe gepro beerd op een trimmer in te rij den. Dit gebeurde op verschil lende plaatsen op de Olympia- weg in Hillegom. De trimmer, een 38-jarige Hillegommer, heeft geen letsel opgelopen. Het voorval deed maandagavond omstreeks 21.15 uur voor. Volgens de politie, die een en ander gistermiddag bekend maakte, liep de trimmer over de Van den Endelaan en wilde hij de weg oversteken nabij de krui sing met de Hoofdstraat. Daar werd de man aangereden door een personenauto, die volgens de hardloper door rood was ge reden. De trimmer werd geraakt door het buitenspiegeltje. Er ontstond daarop een woorden wisseling, waarbij over en weer klappen vielen. De automobilist stapte hierop weer in zijn auto en probeerde op de man in te rijden. De auto kwam echter vast te zitten op een drempel tussen de rijbaan en het fietspad. Nadat hij de au to weer had losgekregen, deed de bestuurder op de Olympia- weg nog vier pogingen om op de hardloper in te rijden. De man heeft zich in veiligheid kunnen stellen door tussen de bosjes te gaan lopen. De rijkspolitie Hillegom ver zoekt eventuele getuigen zich telefonisch met haar in verbin ding te stellen (telefoon 02520- 15555). Mnandi was samen met Rose Mot- sepe, Vuyiswa Nokwe en Jeannette Selby een dag op werkbezoek in Al phen. De laatste drie vrouwen zijn jaren geleden gevlucht voor het Zuidafrikaanse regime en wonen nu in respectievelijk Engeland, Zambia en de DDR. De vrouwen zijn lid van het African National Congres (ANC) en nemen deel aan de Malibongwe-conferentie die zon dag in Amsterdam begint. Vooraf gaand aan het congres kwamen ze op uitnodiging van de gemeente Al phen op bezoek. Voor Mnandi is dit de eerste keer dat ze een land buiten Zuidafrika bezoekt. Zwarten kregen tot voor kort geen paspoort. Ze woont in Pietermaritsburg, een 'township' ten noordwesten van Durban, waar geweld hoogtij viert. Eén keer heeft Mnandi daar de burgemeester be zocht. "We protesteerden tegen het geweld. Toen zei hij: 'Het zijn alleen zwarte kinderen die zijn gedood. Wij, de blanken, hebben daar niets mee te maken". "De burgemeester thuis maakt deel uit van het systeem, van de on derdrukking. We weten vaak niet wie ze zijn. Vandaar dat dit bezoek aan een Hollandse burgemeester een buitenkans is. En dat terwijl de problemen in Zuidafrika zijn be gonnen met de aankomst van Hol lander Jan van Riebeek in de zeven tiende eeuw". Alphens eerste burger sprak bij het afscheid de hoop uit dat de vol gende Malibongwe-conferentie in Zuidafrika zelf wordt gehouden. Omdat de veiligheid van de deel neemsters in dit land niet kan wor den gegarandeerd, is het congres in Amsterdam. Mnandi vertelde dat ze bij terugkomst niet wordt gearres teerd maar wel moeilijke vragen kan verwachten. Op de conferentie komt de rol van de vrouw in de strijd tegen apart heid aan de orde. Ook worden de rechten van vrouwen besproken in een toekomstig vrij en democra tisch Zuidafrika. Malibongwe is Zoeloe voor 'wij eren de vrouwen in de strijd'. In totaal nemen zo'n 170 vrouwen deel aan de conferentie van wie er vijftig, net als drie van de Alphense bezoeksters, als balling in diverse landen woont. Vandaag bracht een delegatie een werkbezoek aan Leiden. Er werd onder meer een bezoek gebracht aan kinderdagverblijf Het Peuter- palet. Voorts werd en gesprek ge voerd met vrouwen uit Leiden. ALPHEN AAN DEN RIJN - Het plan van John Egberts Productions om in Alphen een jaarlijkse feest vijfdaagse te houden is een jaar op geschort omdat de gemeente te lang heeft gewacht met een reactie. Hier door konden grote artiesten voor het evenement niet meer worden gecontracteerd. Het evenement waarbij de muziek een belangrijke plaats zou moeten innemen, zou moeten worden gehouden in een tent van 1200 vierkante me ter. De feestvijfdaagse is volgens ini tiatiefnemer J. Egberts met name bedoeld voor groepen mensen die er in Alphen wat uitgaansgelegen heden betreft nogal bekaaid vanaf komen zoals ouderen. Het bedrijf van Egberts is gespecialiseerd is het organiseren van festiviteiten, perso- neelsevenementen, bedrij fsopenin- gen en dergelijke. Het was aanvankelijk de bedoe ling om de feestvierdaagse van 9 tot en met 13 mei te houden maar om dat het plan van Egberts vier maan den op het gemeentehuis is blijven liggen wordt het feest nu verscho ven naar volgend jaar. Egberts: "Omdat de gemeente zo lang heeft gewacht met een reactie konden wij niet aan de slag. We waren van plan om echte publiekstrekkers te con tracteren zoals René Froger, Anita Meijer en Lee Towers maar nu blijkt dat zij allemaal al bezet zijn. En als je veel mensen wilt trekken kan je nu eenmaal niet een half program ma brengen. Het is voor ons boven dien ook veel te kort dag om het al lemaal organisatorisch nog rond te kunnen krijgen. Het is jammer maar wij kunnen er ook niks aan doen dat de gemeente er zo lang over doet om ons antwoord te ge- Het college van burgemeester en wethouders heeft Egberts nu pas la ten weten medewerking te willen geven aan het evenement en noemt het concept-plan zelfs 'veelbelo vend'. Het evenement zou kunnen worden gehouden op het dagkam peerterrein De Bijlen ten zuiden van de Zegerplas. Hier is weinig overlast te verwachten omdat het terrein ver uit de buurt ligt van woonhuizen. De grond is boven dien semi-verhard en daardoor ge schikt voor het plaatsen van een grote tent. Bovendien is er voldoen de parkeergelegenheid in de omge ving. Voor het feest zijn volgens de ge meente verschillende vergunnin gen vereist. Daarom hebben B en W het bedrijf geadviseerd de plannen in overleg met de dienst openbare werken verder uit te werken. Het college wil een definitief besluit ne men als de plannen volledig zijn uit gewerkt, de vereiste vergunningen zijn aangevraagd en afspraken zijn gemaakt over de door de gemeente te verlenen diensten. Ook wil het college meer duidelijkheid over de daarmee samenhangende kosten. Volgens Egberts worden alle kos ten door zijn bedrijf gedragen. "Het feest moet worden gefinancierd door de opbrengsten van de kaart verkoop en sponsors". Daarnaast stelt het college be paalde kwaliteitseisen. "Het welsla gen van uw initiatief zal niet alleen afhangen van een goede voorberei ding maar ook en vooral van een goede kwaliteit van het te brengen programma", schijven B en W in hun antwoordbrief aan Egberts. "Het zal voor u zaak zijn die kwali teit ook echt waar te maken wil een dergelijk evenement werkelijk be staansrecht kunnen krijgen". Egberts wil dit voorjaar nu als al ternatief toch enkele feestavonden organiseren bij tenniscentrum Nieuwe Sloot. "We denken aan bij voorbeeld een talentenjacht en wil len toch ook proberen enkele grote artiesten uit het buitenland naar Al phen te laten komen", aldus Eg berts. LISSE "Meer samenwerking is eenvoudigweg noodzakelijk om als bloembollenvak te overleven. Dit vereist toch een andere hou ding dan tot dusver binnen de branche gebruikelijk is", aldus G.P.J. Brouwer, voorzitter van de Coöperatieve Nederlandse Bloembollencentrale, gisteren bij de opening van de Midwinterflo ra in de CNB-hallen in Lisse. Brouwer reageerde op de uit komsten van het rapport van de Rabobank naar de toekomst van de bloembollensector. Dat rap port werd gisteren gepresenteerd tijdens de opening van de bloe- menshow door H.E. van der Kerk, directeur van het Directoraat Be drijven van de Rabobank Neder land. Hij beveelde onder meer een verdergaande samenwerking tussen alle partijen op het gebied van onderzoek en marketing aan. "De milieuproblematiek maakt het noodzakelijk veel onderzoek te doen naar ziektevrij en ziek- teresistent uitgangsmateriaal. Voor relatief kleinschalige ver- edelingsbedrijven zijn dergelijke gigantische investeringen niet of nauwelijks op te brengen. Sa menbundeling is ook op dit ge bied noodzakelijk". Volgens Brouwer is de laatste jaren al de nodige aandacht be steed aan samenwerking, maar hij gaf toe dat het beter kan. Brou wer meent dat bij het ontwikke len van visies veel meer van de vakgenoten en beleidsmakers moet worden geëist. Van der Kerk voorspelde giste ren een verdere verplaatsing van de bloembollenteelt naar andere gebieden. "Er is op dit moment al een tekort aan bollengrond en dat wordt alleen maar groter wanneer als gevolg van milieu-eisen op een andere manier van telen wordt overgestapt. Telers zullen meer en meer uitwijken naar andere grondsoorten en andere regio's. Het periodiek huren van grond van melkveehouders en akker bouw voor bollenteelt zal toene men. De eenvoudig te telen soor ten zullen naar verwachting steeds meer op een akkerbouw- matige wijze worden geteeld". De tppman van de Rabobank voorziet tevens fusies in de bloembollenhandel, omdat ook aan de 'vraagzijde', in de vorm van grootwinkelbedrijven en su permarkten, sprake is van con centratie. De jaren negentig bren gen volgens hem een verdere groei van de koopkracht in eigen land en in de exportlanden. Dat leidt tot een grotere vraag naar snijbloemen en tuinplanten, maar met een goede marketing kunnen ook de bloembollen en bolbloemen daarvan profiteren. Wat de bollensector de consu ment te bieden heeft, is te zien op de Midwinterflora, die voor het vijfde jaar wordt gehouden. De expositie is nog tot en met vrijdag van 8.30 tot 22.00 uur gratis te be zichtigen en zaterdag en zondag van 10.00 tot 17.00 uur. Burgerlijke Stand Gehuwd: A.J.H. Herbschleb en M.H. Beekhui zen; J. Schinkelshoek en M.C. Bleeker; J.W. Olierook en M.M. van Hal; W. van Blitterswijk en C. Westphal; J. Aarts en N.H.P.M. Jutte; J.J.P. Brussee en A. de Vries; G.F. Bodijn en M.A.J. Smit; H. Vis en B.K. van der Meij; P.T- .F.M. Kraaijevanger en C.M. Heeneman; H.P.H. Kerkvliet en J. Leget; A.P. Hoogduin en W.A.H. Koeken; M.A.E. Rifaela en N.M. Marti- HAZERSWOUDE - De nu nog be staande bezwaren van zes buurtbe- Het Zwaantje tegen de ,.n. rMjuKBii, M.M.C. nnawia en mam- perceel bos in het ge- M.J.G. Weijler en C. Bernhard; O. Boersma ^ed tussen de Rijndijk en de spoor- en H.A. Klip; J.S.M. Gordijn en W. Ploeg; «jn m Hazerswoude staan aanleg B.A.E. Vandekerckhove en Y.H.V. Gijbels. van het groen niet meer in de weg. Ondertrouwd: M.J.W. Paerels en G.E. Nie- De leden van de Hazerswoudse land; J.G. Evegaarsen M.J. Buitelaar; H.J. van commissie voor ruimtelijke orde- w tijdens de ver gadering eensgezind weten de be- i¥i niet belangrijk genoeg te Walbeek;kL^Bakker èn vinden. De commissie zal wèl kij ken iri hoeverre aan bepaalde be- tegemoet kan worden geko- Visser C.J. Jansen; J.A.G. Arts en W.H. Dijkstra; P. Smit en C.J.M. van der Heide; J. de Vos en Borgers; A.G.J.M. Bossers en M.S. Geesink. REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 Spitting image I Op 21 maart aanstaande zijn er ge meenteraadsverkiezingen. Dit betekent dat u de komende maan den weer zult struikelen over de goedlachse politici die van hot naar her (dat wil zeggen: van de markt naar het buurthuis) zullen trekken om stemmen te trekken. De lijsttrekkers van de politieke partijen zullen bijkans hun keel schor kletsen, CDA-voorman Joop Walenkamp rijdt als het moet op het hobbelpaard van zijn zoontje door de Breestraat, en desnoods (let wel: desnoods) zul len de wethouders Henriétte van Dongen en Marietje van der Mo len als de Kessler-tweeling, in gaasnylons, over het Stadhuis plein paraderen om de kiezers gunst te winnen. Wij kunnen u ook nu al voor spellen (zouden we soms paranor maal zijn?) dat alle Leidse wet houders binnenkort weer getrof fen worden door de openings ziekte: eerste paaltje slaan hier, lintje doorknippen daar. U kent dat nog wel van vorige verkiezin gen. Niets is een politicus te dol als het om de zetels gaat. De strijd om een verkiesbare plaats op de kandidatenlijst van de verschillende politieke partij en is een paar maanden terug al losgebarsten. U weet hoe dat gaat: er zijn altijd meer kandida ten dan verkiesbare plaatsen, dus sommige politici vergen het uiter ste van zichzelf om zich er van te verzekeren dat ze de komende vier jaar op het pluche kunnen plaatsnemen. In de WD woedde vorige maand een hevige strijd tussen twee dames met parelsnoer. De intelligent ogende Laila Driessen won het uiteindelijk van de 'beetje strenge' Marijke Wijnber gen. Marijke zien we niet meer te rug in de fractie als haar partij op verlies blijft staan. Tenzij WD- wethouder Kuijers, u weet wel, de wethouder die verantwoordelijk is voor de stront-op-straat-nota, bijtijds een andere baan aan vaardt. Het CDA had het moeilijk met het vinden van vrouwelijke kan didaten. Corrie Kramp, de eeuwi ge excuus-Truus van de christen democraten, weet zich weliswaar verzekerd van een tweede plaats op de kandidatenlijst, maar ze is en blijft de enige CDA-vrouw. Bij het CDA weten ze natuurlijk al lang dat de zwevende kiezer zich niets aantrekt van hoeveel vrou wen er op de lijst staan. En als de nood echt aan de man komt trekt Joop Walenkamp gewoon een Monatoetje. Wat wij nu altijd zo grappig vin den van de christen-democraten is dat ze gewoon blijven doen als of er niets aan de hand is ("toeval lig hebben we geen geschikte vrouwen"), terwijl iedereen weet dat je als vrouw eigenlijk alleen een gerede kans maakt op de lijst van het CDA te komen wanneer je een snor laat staan of een si gaartje rookt. Welbeschouwd mag Corrie Kramp eigenlijk nog van geluk spreken dat ze zonder snor in de fractie mag blijven zit ten. In de PvdA gaat dat heel an ders. Die partij heeft net zoveel op kiesbare plaats. Niet dat dan alle problemen de wereld uit zijn, want tegen de tijd dat ze in de PvdA één mannetje en één vrouwtje in de juist volgorde heb ben staan, bakkeleien ze alweer over wie er dan aan de beurt is: een uitkeringsgerechtigde, een doorgewinterde peepshowjunk of iemand met een ongelukkige jeugd. Heus, de makers van Spitting Image (u weet wel, dat satirische poppenprogramma) zouden in Leiden nog heel wat inspiratie kunnen opdoen. Spitting Image (2) Tot degenen die we na de verkie zingen in geen geval meer in de Leidse politieke arena zullen te rugzien behoort PvdA-wethou- der Dick Tesselaar. De afgelopen jaren kregen we wel de indruk dat hij zich aan een enkelketting, met daaraan vast een zware ijzeren bal, in het stadhuis had ver schanst. Maar, na 16 jaar stapt hij dan toch op. Niet weg te branden is wethou der Bordewijk van financiën. Neemt u maar van ons aan dat Bordewijk zich zelfs in travestie zou hullen om op een verkiesbare plaats te komen. Al meer dan een half jaar geleden verklaarde de wethóuder voor nog vier jaar be- Corrie Kramp, helemaal bekneld tussen de r spreken dat ze zonder snor in de raadsfractie t zitten. schikbaar te zijn. Zonder dat ie mand hem daarom had gevraagd of ook maar de kans had gekre gen een comité 'Bordewijk moet blijven' op te richten. Let wel: wij zijn er natuurlijk voorstander van dat wethouder van financiën op zijn post blijft. Immers: die man was jarenlang fi liaalhouder van de bedelstaf, maar heeft er uiteindelijk toch mooi voor gezorgd dat deze stad nu weer helemaal boven Jan is. Kijk, dan kun je hem nu toch niet met goed fatsoen de laan uitstu- Bordewijk blijft dus. Hij heeft het zelf gezegd. En als hij zoiets zegt, doet-ie het ook. Hoewel, je weet het nooit met politici. De voormalige wethouder Fase zei vorig jaar ook dat ze niet stond te dringen om op te stappen. "Lei den zit mij als een oude jas", ver klaarde ze. Een paar weken later was ze weg. Nu zult u zeggen: och, wat weet zo'n WD-mevrouw van een oude jas? Niks toch zeker. Toegegeven: de tweedehands (tekeningen Ronald van den Bos) kledingmarkt floreert als nooit te voren. Dat weten wij ook wel. Maar, om nu te zeggen dat het er een broeinest is van liberalen. Nou, nee- Bij Groen Links komt men pas volgende week toe aan de defini tieve vaststelling van de kandida tenlijst. Hele bossen moeten er al tijd worden gerooid om alle lijs ten, alternatieve lijsten, program ma's, amendementen en evalua ties van Groen Links op papier te zetten. Dat heeft allemaal z'n tijd nodig. Wethouder Hans de la Mar wordt lijsttrekker van de club. Da's een ding wat zeker is. En, re ken maar dat hij ook nog 4 jaar wethouder wil blijven. Volgens zeggen moet De la Mar zijn kinde ren nu al uitleggen hoe links hij vroeger is geweest. Spitting Image (3) Nu de kandidaatstelling prak tisch is afgerond krijgen we dus de echte verkiezingsstrijd. Wrijft COATi. 'KotisZiJ VI "Ba Hans de la Mar moet zijn kinderen nu al uitleggen hoe links hij ger is geweest. u zich gerust maar eens in de han den, want de dames en heren poli tici zullen zich vast weer flink uit sloven om onze stemmen binnen te halen. Niet dat ze vanaf heden een dagelijkse show zullen op voeren. U kunt zo'n Leidse ver kiezingsstrijd het beste vergelij ken met een beetje langdradige aflevering van Spitting Image. Zo van: we weten wel niet precies waar het over gaat, maar die kop pen zijn zo grappig en ze zeggen zo nu en dan best iets leuks. U weet wat er gebeurt na de 21ste. Als wij onze stem kwijt zijn begint het gepraat pas echt. Dan regelen de politici even onder el kaar welke partijen het college van B en W zullen vormen, wie de houders van wetten worden en welke beleidsvoornemens met gouden horens in het collegepro gram worden opgenomen. Het gehannes van de laatste tijd in dachtig, over de Stationstunnel, kunnen wij eigenlijk niets anders dan ons achter de PvdA scharen: het wordt echt tijd voor een ander beleid. Eén van deze negatieve uitingen komt van een familie die bang is de programma's via de schotelantenne niet meer te kunnen ontvangen als het bos er eenmaal staat. Ook wil men voor een boskweker uitzoeken of Staatsbosbeheer aansprakelijk kan worden gesteld als bij storm schade ontstaat aan zijn kwekerij door wegwaaien van dood hout. De kweker werd overigens wel te ver staan gegeven dat hij beter vandaag dan morgen zijn kwekerij kan ver huizen naar het sierteeltgebied. Kans op groei heeft hij ter plaatse niet en bebouwing mag hij volgens het bestemmingsplan tussen Rijn en spoorlijn niet neerzetten. Verschil van mening bestond gis teren over de vraag of Staatsbosbe heer vergevorderde plannen heeft om verharde wandelpaden in het gebied en een brug over de Papen- vaart aan te leggen. Bij de gemeente en de heer Eekhout die aanwezig was namens de dienst Bos- en Landschapsopbouw is daarvan niets bekend. R. Paans hield vol daarvoor kant en klare plannen te hebben gezien. Uit angst voor ver lies van hun privacy zijn de meeste bezwaarmakers fel tegen de plan nen gekant. De gemeente zal ook hierover proberen duidelijkheid te krijgen. Met eerder geuite bezwaren had de commissie al rekening gehou den. Zo zijn in het definitieve be stek de grenzen van het bosplan ge corrigeerd en de schouwpaden in het plan verbreed ingetekend zodat doorzicht komt. PvdA De Leidse afdeling van de PvdA houdt op vrijdag 12 januari in buurthuis Aktief aan de Berlagestraat 2 haar jaarvergadering die begint om 20.00 uur. Daarna is er om 21.30 uur een nieuwjaarsbijeenkomst. Ontwerp moskee in Waalwijk van Alphenaar Perotti ALPHEN AAN DEN RIJN - De is lamitische Molukkers in Waalwijk hebben vanaf zaterdag hun eigen moskee die is ontworpen door de Alphense architect L. Perotti. Zes jaar geleden ontwierp hij 'een soort gelijk bouwwerk voor de Molukse gemeenschap in Ridderkerk. De moskee, die twee miljoen gulden heeft gekost, wordt door de minis ter van welzijn, volksgezondheid en cultuur H. d'Ancona geopend. In februari 1989 werd begonnen met de bouw van het gebedshuis in Waalwijk waarvoor Perotti voor de Rijksgebouwendienst in opdracht van het ministerie van WVC het ont werp maakte. Perotti trok diverse jonge kunstenaars aan om de be schilderingen en keramiek- en glas versieringen te maken. Voor de ka- ligrafische teksten werd de hulp van een Egytische kunstenaar inge roepen. Op de Midwinterflora staan al vele duizenden bloembollen en bolbloemen in bloei alsof het voorjaar al is be gonnen. d«to Wln» Dijkman)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14