TAD LEIDEN Vuildepot Roomburg flink stuk uitgebreid 5 Begrip kweken voor andere culturen Meelfabriek komt niet op de monumentenlijst Stedelijk Gymnasium wil snel rijkssteun voor nieuw gebouw s LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 10 JANUARI 1990 Leidse studente op zoek naar sponsors voor reis LEIDEN - Op een zo kort mogelijke termijn ongeveer 20.000 gulden inzamelen om een jaar te kunnen rondreizen met een internationaal gezel schap. Dat is de opdracht die de Leidse Hanneke Bolt (20) zich heeft gesteld. De tweedejaars studente genees kunde wil in juli naar de Verenig de Staten om zich daar samen met 600 jongeren uit 30 landen bij het Amerikaanse 'Up with Peop le' te melden. Deze organisatie, zetelend in Tucson Arizona, wil het begrip tussen de volkeren vergroten om op die manier de vrede te dienen. Het middel hiertoe is een groep mensen tussen de 18 en 26 jaar uit verschillende landen een jaar lang met elkaar te laten optrek ken. De deelnemers reizen in die tijd rond met een door hen voorberei de show met zang en toneel. Het leeuwedeel van de optredens wordt verzorgd in in de VS. Hier worden ongeveer veertig steden en dorpen aangedaan. Daarna staat een bezoek aan een ander continent op het programma waar ook nog eens veertig keer wordt opgetreden. Behalve het op de planken zet ten van de show, proberen de- deelnemers ook een beeld te krij gen van plaatselijke situaties. Hiervoor worden uiteenlopende excursies georganiseerd, Waarbij onder meer sloppenwijken maar ook top-ondernemers worden be zocht. De jongeren verblijven bij gast gezinnen. Omdat iedere drie da gen van stad wordt gewisseld krijgen ze een aardig beeld van hoe een samenleving in elkaar steekt. Drempel Een jaar lang reizen, eten en drin ken loopt aardig in de papieren, vandaar dat de deelnemers om een eigen bijdrage van 9800 dollar wordt gevraagd. Dat bedrag vormt volgens Bolt meteen een aardige drempel die minder ge motiveerde belangstellenden bij voorbaat de lust ontneemt zich in te schrijven. Ze meent dat moti vatie de belangrijkste voorwaar de is voor een geslaagd jaar. "Het is een geweldige gelegenheid om kennis te maken met mensen uit andereculturen, maar iedereen De Leidse studente Hanneke Bolt: "Ik denk wel geld te kunnen losweken bij het bedrijfsleven moet daarvoor wel open staan". Het bijeen sprokkelen van het benodigde geldbedrag is nog een hele opgave voor de studente. Ze heeft contact opgenomen met twintig andere Nederlandse jon geren die ook met Up with People op reis willen. Gezamenlijk heb ben ze bedrijven aangeschreven met de vraag of die een deel van het bedrag willen sponsoren. Bolt heeft nog niets gehoord, maar dat verbaast haar niet om dat het verzoek slechts korte tijd geleden de deur uitging. "Volgen de week ga ik alle aangeschreven bedrijven afbellen met de vraag of ze nog iets van plan zijn". Op het lijstje van de studente komt bij voorbeeld ook de Leidse vesti ging van Olivetti voor. Ze heeft goede hoop geld bij het bedrijfsleven te kunnen los weken. Over een tegenprestatie voor de sponsoring is ook al nage dacht. Bolt denkt aan het op sturen van nieuwsbrieven en het houden van een dia-presentatie voor sponsors bij terugkomst. Overigens zijn de shows van de Up with People geen onbekend verschijnsel in Leiden. Twee jaar geleden verzorgde een gezel schap al een optreden in de Stads gehoorzaal. Bij die gelegenheid maakte Bolt ook kennis met de organisatie. Ze had zich opgege ven als 'gastgezin', wat betekende dat ze drie dagen lang een Ameri kaanse jongen in haar studenten kamer kreeg. "Ik heb hem weinig gezien door allerlei tentamen-pe rikelen, maar na het bekijken van de show raakte ik enthousiast voor de organisatie. Enkele dagen na de voorstel ling reisde Bolt naar het dorpje Cuijk bij Nijmegen om een van de organisatoren van Up with Peop le te spreken. Ze werd onder meer ondervraagd over haar motivatie, waarna ze te horen kreeg dat ze welkom was om zich aan te slui ten. (foto Jan Holvast) Indien Bolt voldoende geld bij elkaar kan schrapen kan ze deze uitnodiging komende zomer aan nemen. Een jaar lang zal ze samen met jongeren van alle rangen en standen uit zeer verschillende landen optrekken. Een groot voordeel van Up with People vindt ze dat de organisatie op geen enkele manier is gebon den aan een bepaalde levensover tuiging of politieke stroming. "Het enige doel is dat mensen uit verschillende landen en culturen eikaars achtergronden leren ken nen en gaan begrijpen. Ik hoop dat ik de gelegenheid krijg hier aan een steentje bij te dragen". LEIDEN - De meelfabriek De Sleu- Wat er op de plaats van de meelfa- tels komt niet op de gemeentelijke briek in de toekomst komt, is nog monumentenlijst. Het college van B onduidelijk. Op dit moment wordt en W besloot gisteren het meerder- een deel van de gebouwen gebruikt heidsadvies van de monumenten- voor opslag van granen, die of in het commissie over te nemen en niet tot eigen maalbedrijf van Meneba in plaatsing op de lijst over te gaan. Rotterdam worden verwerkt, of aan Wat er met het gebouwencomplex andere bedrijven worden geleverd, gebeurt, is op dit moment nog onbe- "Dat zal zeker nog wel een tijdje zo kend. blijven", aldus het directielid De In april vorig jaar besloot de mo- Boer. Bovendien is eigenaar Mene- numentencommissie met de kleinst ba in gesprek met andere bedrijven mogelijke meerderheid een nega- over een nieuwe bestemming voor tief advies te geven over de meelfa- het terrein. Of de panden geheel of briek. Vijf van de negen leden be- gedeeltelijk worden gesloopt, wil sloten dat het complex in zijn ge- De Boer niet zeggen, heel niet interessant genoeg x Betrapt bij inbraak in als monument te worden erkend. Ook het silogebouw en het ketel huis werd als niet waardevol ge noeg bestempeld om afzonderlijk op de lijst te komen. In het verleden heeft vooral del Stichting Industrieel Erfgoed ge- 1 t pleit voor plaatsing op de gemeen- mfsi -■ I rj o o L- telijke lijst. Maar B en W hebben het UlCUIJClZidcUV advies van de monumentencom missie opgevolgd, waarin het com- LEIDEN - Bij een poging tot plex werd omschreven als'beeldbe- braak in een meubelzaak aan palend, maar bijzonder lelijk en uit Haarlemmerstraat zijn vannacht de toon vallend'. Deelcominissies voorlopig nog aan het werk drie personen op heterdaad betrapt. Getuigen meldden dat drie perso nen met grof geweld de voordeur van de winkel openden. Bij aan komst van de politie vluchtten de drie in een klaarstaande auto weg. Na een korte achtervolging werd de auto aan de Oosterdwarsstraat te ruggevonden. Een inbreker, een 29-jarige Hage naar, lag op de achterbank en hoop- het te zo niet te worden ontdekt. De twee anderen waren lopend op de LEIDEN -De aanbeveling rapport 'Samen op zoek naa waarde' om de deelcommissies vlucht geslagen, voor gemeentelijke kunstinstellin- werd ingehaald door politieagen- gen af te schaffen is voorlopig niet ten. Op het moment dat hij de hand- uitvoerbaar. boeien omkreeg, slaagde hij echter Dit liet wethouder Kuijers gister- erin te ontsnappen en uit de handen middag weten tijdens de vergade- van de politie te blijven. De drie ring van de deelcommissie Laken- hadden nog niets gestolen toen ze hal. In het rapport wordt ervan uit- werden ontdekt, gegaan dat de taken van de deel- ook kunnen worden opgeknapt door de commissie cul tuur, volksgezondheid en groen voorzieningen. Maar volgens Kuijers moet dan eerst een aantal andere zaken wor den geregeld. Zo moet er voor de Lakenhal een orgaan komen voor overleg tussen de gemeente en de vereniging van belangstellenden. Ook moete een organisatie in het le ven worden geroepen die adviseert over de aankoop en restauratie van museumstukken. Pas als die voorzieningen zijn ge troffen kan er volgens Kuijers wor den gepraat over opheffing van de deelcommissie Lakenhal. Gemeente kan vuile grond Zijloever niet kwijt LEIDEN - De gemeente Leiden gaat het tweede ge deelte van het depot voor vervuilde grond in Room burg in gebruik nemen. Aan vankelijk was het de bedoe ling dat dit tweede gedeelte ongebruikt zou blijven. De gemeente zit echter met een partij verontreinigde grond van Zijloever in haar maag. grond niet geschikt maakt om wo ningen op te bouwen aan de Zijloe ver. Het is wellicht gevaarlijk voor kinderen wanneer zij in contact ko men met die grond. Omdat de ver ontreiniging in de grond stabiel is en zich niet naar schone grond ver plaatst, kan de grond wel worden gebruikt voor de aanleg van wegen. De gemeente Leiden heeft dan ook een deel van de partij gebruikt bij de afrit van rijksweg 11, die i een definitieve vergunning wordt nog gewerkt. Die nieuwe vergunning is echter niet toereikend voor de nieuwe op slag. Daarin worden namelijk stren ge eisen gesteld aan het opslaan van de grond. Omdat deze grond van Zijloever licht is verontreinigd, is de gemeente niet van plan zich aan die strenge voorwaarden te houden. Bewoners zijn het met die redene ring niet eens. "Het is hetzelfde als problemen omdat de grond waarop werd gestort ook eigendom is van Die grond zou aanvankelijk worden de gemeente. Die wil de resterende gestort voor de aanleg van een het vervuilde grond van Zijloever stor- talud van de afrit bij de rijkswegen 4 ten bij een andere afrit van rijksweg en 11. Er is daar echter aanmerke- 11. De plek waar dat moet gebeuren, is echter eigendom van het Rijk en Rijkswaterstaat heeft nog geen toe- de wijk Meerburg zijn tegen de uit- stemming gegeven. Daarom moet wordt aangelegd. Dat kon zonder je zou zeggen, in de stad mag je 50 de verontreinigde grond depot in Roomburg. Er wordt ge- breiding van het depot gen om naar de rechter te stappen. De partij grond - zo'n 15.000 ku- stort op een tweede gedeelte bieke meter - is verontreinigd met opslagplaats, dat nog niet lood. De gemeente vindt dat dat de bruik is genomen, wel de juridische procedures doorlopen zijn. Informatieavond over isolatieplan LEIDEN - De huurders een informatiebijeenkomst op de hoogte gebracht van de plannen van de gemeente. De oproep voor die vergadering had voor nogal wat kilometer rijden, maar als je goed uitkijkt is 80 kilometer ook goed", aldus een buurtbewoner. De bewoners willen verder weten hoe het zit met de mogelijkheden om bezwaar te maken tegen een be sluit waarmee ze het niet eens zijn. H t d t "Het is natuurlijk vrijwel onmoge- uer uu7S?orten lijk tegen iets in te gaan waarvan op ver WU storten- papier staat dat het niet eens mag bestaan". De stichting Meerburg over weegt, indien de gemeente toch gaat storten in Roomburg, opnieuw naar de Raad van State te stappen. "In april heeft die al bepaald dat het depot illegaal is, nu kunnen de gemeente 15.000 kuub verontreinigd zand t bij een dwangsom wordt opgelegd voor iedere dag dat die opslag wordt gehandhaafd". Een andere optie Afschaffing van maatregel voor 4-jarigen levert Leiden 1,5 ton op LEIDEN Het afschaffen van de zogenaamde vier-jarigenmaatregel door minister Ritzen van onderwijs levert de gemeente Leiden een fi nancieel voordeel op van circa 1,5 ton. De gemeente Leiden besloot bij het instellen van die maatregel zelf geld uit te trekken om de gevolgen van de maatregel gedeeltelijk op te vangen. Besloten werd om wel leer middelen voor vierjarigen ter be schikking te stellen. Daarmee was een bedrag van 1,5 ton gemoeid. Wethouder Van Dongen (onder wijs) kon vanochtend nog niet zeg gen of het financieel voordeel ook weer binnen de directie onderwijs kon worden besteed. "Over meeval lers en tegenvallers moet eerst wor den overlegd met de wethouder fi- Nieuwe directeur Lakenhal in maart aangewezen LEIDEN - Het college van burge meester en wethouders hoopt in maart een nieuwe directeur voor De Lakenhal aan te wijzen. Dit liet wet houder Kuijers gistermiddag weten tijdens de vergadering van de deel commissie stedelijk museum De Lakenhal. Komende zaterdag zet de ge meente de vacatures in de krant, ze hoopt vanaf dat moment snel te kunnen selecteren. "Een eerste schifting op basis van de sollicita tiebrieven, dan wat gesprekken en vervolgens een snelle keuze", schetste Kuijers de selectieproce- de Zijloe- dure. larchieffoto) De nieuwe directeur krijgt een aanstelling voor 24 uur per week. De voorkeur gaat uit naar een vrouw, maar indien geen geschikte kandidates reageren wordt een man aangesteld. Als alles volgens plan verloopt kan de nieuwe directeur ongeveer in mei aan de slag. Aanrijding LEIDEN - Het bestuur ningbouwvereniging Ons Doel hou- commotie gezorgd. In de brief werd den donderdag 11 januari een ver gadering waarbij ze zich uitspreken r gevelisolatie en dubbel glas. Verscheidene bewoners hebben duidelijk gemaakt nogal wat vragen en opmerkingen te hebben over het plan van Ons doel voor gevelisolate en dubbele beglazing. Ze vrezen een fikse huurverhoging van bijna 140 gulden per maand en vochtpro- blemen in huis. Daarom is een informatieavond uitgeschreven waarop de bewoners overleggen of ze de plannen accep teren. De avond begint donderdag om. 20.00 uur in de Remrandt Scho- lengemeeschap aan de Noachstraat. Voor 31 mille aan Ïgt zelfs araiaratllllf* o"P<5trJpn Dongen sloeg gisteren de eerste en leerlingen, diende dLUU1 gCBLUlCIl paal voor aanbouw van vier lokalen LEIDEN - Uit een bouwkeet tuimiiuuc gwwBU. in uc unci wciu croon nnn* om nn to cfaan' spelt de Meerburg-woordvoerder. Roomburg geen principiële bezwa ren hebben tegen de opslag. Dat blijkt geenszins het geval te zijn. De stichting Meerburg overweegt zelfs I naar de rechter te stappen gemeente tegen de wil van de bewo ners nog meer vuile grond opslaat in Roomburg. De bezwaren gaan met name over juridische en technische zaken. De gemeente heeft nog altijd geen' offi ciële toestemming voor het depot. Met de provincie is overeen geko men dat de opslag onder bepaalde voorwaarden wordt gedoogd. Aan kort geding. "Een hamerstuk schooUeiding de rechter, de gemeente heeft Gymnasium wülen op zo kort ■■■•- - gelijke termijn geld vc bouw van het ministerie De Meij van Streefkerkstraat en de het Stedelijk basisschool Roomburg aan de As serstraat. Door de gisteren gestarte aan- onder- bouw van vier lokalen kan dat Overigens is niet duidelijk hoeveel laatste bijgebouw worden afgesto- geld het ministerie beschikbaar de ten, maar moet toch nog heel wat stelt voor nieuwbouw. Er moet nog LEIDEN - Twee ex-gehuwden ztfn Roefs denkt dat dit mogelijk is tncc*vri wanneer op korte termijn een goed lUooCll doortimmerd plan wordt opgesteld i samenwerking met de gemeente. ex-gehuwden Dit heeft rector O. Roefs M oo tA-6C,.uwUcn school laten weten. Wethouder Van worden gependeld door docenten worden uitgerekend hoe veel loka^ gistermiddaVmetïïkaar op de vuist j^iKjl gg 1;len er precies moeten komen. Hier- gegaan na een aanrijding op de bij wordt rekening gehouden het Heintje Davidsweg. De veroorzaker rijding, een 38-jarige Lei bij de school aan de Fruinlaan. Vol- Daarom heeft de schoolleiding verwachte aantal toekomstige leer- bouwbedrijf uit Breda aan de gens R°efs *s dit extra aantal loka- een subsidieaanvraag ingediend bij - - iu- ,Joende om het ministerie voor verder aanvul- jhet gym- lende nieuwbouw. De aanvraag is gehonoreerd, maar de bijdrage komt pas in 1994 los. De schooUei- tbouwma- dependances in gebruik. Dit zijn ding wil nu proberen dit tijdstip te Mari'a Rutgersweg (Stevenshof) vorige week voor 31.000 gulden aan goederen gestolen. Daarbij werden kantoorspullen zoals een kopieer apparaat, gereedschap len bij lange na niet voldoende de huisvestingsnood) nasium op te vangen, i De school heeft momenteel têrialen meegenomen. Inbrekers noocUokaten op het eigen terrein, hebben de deur van de keet gefor ceerd. snel mogelijk e voormalige lagere school aan de einde te maken aan de versnippe- alleen Du Riestraat, een kleuterschool aan ring van de lokalen. men". lingen. denaar, was al dan niet expres tegen Roefs denkt aan ongeveer tien tot de auto van een 32-jarige Leidse achttien lokalen. "Er wordt ver- aangereden. De man stapte vervol- wacht dat het aantal leerlingen de gens uit en gaf zijn ex-vrouw een komende jaren afneemt. Bij andere paar klappen. De vrouw hield daar- scholen is dat de afgelopen tien jaar aan een paar wondjes aan haar al gebeurd. Maar op onze school zijn hoofd en een gezwollen kaak over. leerlingen geko- De Leidenaar is hiervoor mee naar het politiebureau genomen. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13