'Loïs Lane'verovert de wereld ÏÏQG) 3D 'Ik weet niet of een triathlon gezond is' G^0®IK& fIÜ PAGINA VOOR JONGEREN Leerlingen kunnen docent beoordelen' WOENSDAG 10 JANUARI 1990 PAGINA 11 Voor vragen, opmerkingen en suggesties met betrekking tot Big Deal kun je ons altijd bellen. Tel: 071 - 161 442. ^op5w1am^100rai-)i)u^1ti£tw6i &antinüo0jfc 0beoej^ ~\naafco/k hucft ij pie boete niet mm AW, u weer Hoe myw zo'nj Accepre,it20 zvoetfr VAM TAF61 MAAR. TAF€1 k wa ee^jaai^ kw/wiemwt TOT re coMawit dat Herder of rfer PÊfARiFMewT V rHOiSHÖ0£S*-^> ik qeef toe pat we v0zww HeB60M Q£0 feeVESn^iNei VArO oHTTAK^sr, eeHAMfëUNeis eegicdr of -njssemsörjchr re. stufóm" Het komplot van de Ardennen 'Het komplot van de Ardennen' is het vierde deel in de serie Victor Sackville, spion van George V. Historische gebeurtenissen, een oog voor het detail en een precieze, ingetogen vertelstijl, dat zijn de ingrediënten waarmee Francis Carin, Francois Rivière en Gabrielle Borile de verhalen van Sackville neerzetten. Victor Sackville is ten tijde van de Eerste Wereldoorlog actief als spion van de Engelse koning. Kaiser Wilhelm II verblijft in die tijd in het door de Duitsers bezette Spa. Het komplot van de Ardennen gaat over geheime tekeningen van vliegtuigen, contraspionage en stiekeme ontmoetingen. Geen ijzersterk verhaal, wel leuk voor de historisch onderlegde lezer, die in de gedetailleerde setting hier en daar een foutje zal ontdekken. Het komplot van de Ardennen, door Carin. Rivière en Borile, uitgeverij Lombard, prijs f8,95. Het spook van de Opera 'Het spook van de Opera' is een oud verhaal in een nieuw jasje. De klassieker van Gaston Leroux is voor de Collectie Detectives door de bekende scenarist André-Paul Duchateau in 'striptaal' herschreven en opgetekend door Bernard C. Swyzen. Het resultaat is een boeiende strip voor een groot publiek. Met een gedegen, bijna ouderwetse stijl, tussen Chick Bill en Barelli, zijn de avonturen van Joseph Rouletabille gewoon lekkere leesverhalen voor tieners, twintigers en oudere stripliefhebbers. Een aanradertje. Joseph Rouletabille: Het spook van de Opera, door G. Leroux, A.P. Duchateau en B.C. Swyzen, uitgeverij Lefrancq/Dargaud, prijs f8,50. Schimmen 'Schimmen' is de titel van een verzameling oorlogsverhalen van Marcel Ruffa. Schimmen tekent de gruwelijkheden van de Eerste Wereldoorlog, zonder heldenverering of goedkoop geweld. In een schitterende zwart-wit- stijl, die doet denken aan het werk van Pratt (onder meer van Corto Maltese), zet Rouffa het menselijk leed van een onzinnige oorlog neer. Honger, kou, angst en de altijd loerende dood in de eindeloze loopgravenoorlog worden, 70 jaar na dato, op indrukwekkende wijze via het papier overgebracht. Rouffa legt aan het begin van elk verhaal duidelijk uit wat zich waar en wanneer afspeelde. Uitgeverij Loempia zorgde voor een zeer mooie (gebonden) verpakking van de verhalen, die in de Creation-serie zijn opgenomen. Schimmen, door Marcel Rouffa, uitgeverij Loempia, prijs f21,90. Verder verschenen: 'De laatste vijand', door Segura en Ortiz, gebonden, uitgeverij Loempia. 'Franch Line', door Bucquoy en Seis; gebonden, uitgeverij Loempia. 'Het seizoen der wolven', door Clavel en Malik, uitgeverij Lefrancq/Dargaud. 'De dood uit de hemel', door Mora en De la Fuente, uitgeverij Dargaud. 'Madi 11a: Ruby Red', door De Spiegeleer, uitgeverij Lombard. Dommel: de verdwaalde Geest', door Dupa, uitgeverij Lombard. Voorlopig zal je ook in 1990 ge- 10.(8) onzeker maar span- teisterd worden door onze nend! Harstikke Top 10! Deze week vroegen we de Big VOLGENDE KEER: Dit jaar DealMezers: 1990: Dat wordt wordt ik heel erg....! Laat jouw hartstikke....! (Vul aan) 1.(6) examenangstig! 2.(3) milieuvriendelijk! 3.(2) hetzelfde als 1989! 4.(4) het einde! (ik word 18! Dus autorijles!!) 5.(9) onwijs! 6.(1) diervriendelijk! 7.(7) zonnig en warm! 8.(6) nieuw! 9.(rookvrij! stem ook gelden in de Hartstikke Top 10. Bel even. Big Deal! Tel: 071-161442. Leidse atleet Casper van den Burgh: Casper van den Burgh wil geen keuze maken: "Ik vind alle sporten leuk". Op een rij gezet door onze ra zende, flitsende en vooral nieuwsgierige pop-reporter Pim Lemmers. Allereerst wens ik alle Big Deal! lezers een heel gelukkig 1990. Ook voor dit nieuwe jaar geldt weer: heb je een vraag over een bekende artiest, stuur dan een kaartje naar Big Deal! Dus ik zou zeggen, barst los met die vragen. Over enkele weken zullen zo'n tachtig artiesten, onder wie The Temptations, Sister Sledge, The Boys en Dionne Warwick, meewerken aan het grote project 'Forgotten Eyes'. De opbrengst van dit muzikale spektakel gaat naar de blindenbond. Kopen dus die plaat! januari verschijnt er na lang wachten weer een nieuwe single van deze artiest. Hoe de single gaat heten is nog niet bekend. Wel bekend is dat de single zal komen van het album 'Love Smokey' die volgende maand in de platenwinkel verschijnt. Buster Poindexter, bekend van de exotische hits 'Hot Hot Hot' en 'Hit the road Jack' kan wel degelijk serieus zingen. Luister maar eens.naar het rustige 'Oh Me, Oh My' dat over enkele weken op single zal verschijnen. Het jaar '89 had het jaar van Brother Beyond moeten worden. Maar het succes vand het viertal bleef in Engeland steken. Een nieuwe poging om weer Europese grond onder de voeten te krijgen, wordt gedaan met de niewe single 'When will I sec yougain', een gouwe ouwe v ThThree Degrees. Deoormalige gitarist van mega- stePrince, Brownmark, laat op zijdebuut-album uitstekende soi-funk horen. De muziek is het bee te vergelijken met Bobby Biwn. De eerste single van Biwnmark heet 'Bang Bang' wjrop hij muzikaal wordt bi;estaan door, inderdaad je rait het al....Prince! Als voetballer van Roodenburg moest Casper van den Burgh zijn paspoort altijd meenemen. An ders dachten ze dat de blonde Leidenaar te oud was voor zijn elftal. Al op zijn achtste was Cas per namelijk veel groter dan zijn leeftijdgenoten. Nu hij zo'n beetje is uitgegroeid en in plaats van voetbal aan kwarttriathlons is gaan doen, vergissen mensen zich nog wel eens in zijn leeftijd. "Ik ben echt pas 17", zegt de leerling van de scholengemeen schap Visser 't Hooft. "En al steek ik allang niet meer boven de rest uit, toch denkt iedereen dat ik veel ouder ben. Als wielrenner en als atleet heb ik het afgelopen jaar gewoon als junior aan wedstrij den deelgenomen. Daarvoor hoefde ik mijn paspoort gelukkig niet mee te nemen". Met zijn forse lichaam is Casper van den Burgh uitstekend in staat om snel te zwemmen, vlug te Fiet sen en hard te lopen. "Ik doe dat het liefst achter elkaar. Het om schakelen van het ene naar het andere onderdeel kost mij geen enkele moeite. Daarom wil ik ook geen keuze maken. Hoewel wie lervereniging De Bollenstreek mij graag wilde hebben, ben ik daar niet blijven hangen, nadat ik met een juniorenploeg zesde was geworden op de Nederlandse kampioenschappen ploegentijd rit. In februari neem ik waar schijnlijk deel aan de NK veld loop, maar die beschouw ik alleen maar als voorbereiding op de win- tervierkamp in Den Haag". Bij die gelegenheid moet Casper zich ook op glad ijs begeven. "Schaatsen kan ik inmiddels ook wel een beetje", blijft hij beschei den. "Maar niet zo goed als zwem men, dat doe ik mijn hele leven al. Ik ben een echte waterrat. Fietsen vind ik ook niet moeilijk en hard lopen gaat deze winter plotseling een stuk beter. Ik zou daarnaast nog wel willen leren langlaufen, dan kan ik ook eens aan de win- tertriathlon in Inzeil meedoen. Maar ik wacht daar nog maar even mee, want als dat net zo leuk is als de sporten die ik nu beoe fen, moet ik dan op vijf verschil lende onderdelen gaan trainen". Er gaat nu al geen dag voorbij zonder dat Casper iets aan sport doet. "Mijn ouders, die ook heel sportief zijn, hebben mij altijd ge stimuleerd. Ook nu steunen ze mij zo veel mogelijk. In feite zijn ze mijn sponsors, want de kwarttriathlon is een dure hobby. In de toekomst moet ik een echte sponsor proberen te vinden. Ga maar na: ik ben lid van De Zijl- /LGB en AV Holland, ik heb een racefiets en dure sportkleding no dig en bovendien eet ik de hele dag". Om gulle geldschieters te inte resseren moet de toekomstige student aan de Haagse sportaca- demie ("Ik vind alle sporten leuk") prestaties leveren. "Het af gelopen jaar eindigde ik altijd bij de eerste vijf, behalve in Wasse naar. Daar kreeg ik tijdens het wielrennen materiaalpech. Ik neem alleen deel aan kwarttriathlons in de buurt. Die schieten als paddestoelen uit de grond". Hoewel Casper zijn grenzen wil verleggen ("hoe langer, hoe be ter"), wil hij zich voorlopig nog niet aan halve en hele triathlons te wagen. "Ik weet niet of dat i gezond is. Bovendien moet je voor een triathlon ten minste 21 jaar oud zijn". TIM BROUWER DE KONING Fector Larense scholengemeenschap: MIMI SWT. \Mt z<w Ui ATHruWJiANór IW Of mwomaiuittêT. feedingen zijn prima in staat hun ocenten te beoordelen. De sug- ?stie die staatsecretaris Wallage an Onderwijs vorige maand eed om leerlingen jaarlijks die ïogelijkheid te geven, kan in de raktijk goed werken. Dat zegt ector C. Tuithof van de scholen- jemeenschap Laar en Berg in La- Tuithof: "Nieuwe docenten morden bij ons al door de leerlin gen beoordeeld aan de hand van een enquêteformulier. De uitslag daarvan is mede bepalend voor de vraag of de docent zijn vaste aanstelling krijgt". Het leerlin genrapport beperkt zich nu nog tot nieuwe leraren op school, maar het ligt in de bedoeling om die beoordeling uit te breiden tot alle leerkrachten. De beoordeling van de docen- "De uiteindelijke beoordeling telt voor een derde deel mee bij de vraag of de betreffende docent in vaste dienst komt. De andere par tijen zijn de docenten van de sec tie waaronder de leraar valt en het schoolbestuur". De Larense school heeft inmid dels vier jaar ervaring met deze werkwijze. De opschudding rond de suggestie van Wallage heeft Tuithof dan ook verbaasd. "Be oordeling van leraren vindt na tuurlijk overal plaats, na de les of thuis aan tafel. Tevreden Een van de nieuwe leraren, I.van Hattem, is ook tevreden over het beoordelingssysteem. Zij heeft juist zo'n test achter de rug. "Je krijgt daardoor zicht op wat de leerlingen van de les vinden. Door die test kun je de les en je houding bijstellen", ten gebeurt op de school in Laren via een enquêteformulier waarop de leerlingen onder meer kunnen laten weten of de uitleg goed is, het huiswerk goed en duidelijk wordt opgegeven en of proefwer ken goed en op tijd worden nage keken. Twee klassen Twee klassen mogen die beoorde ling geven. Voor alle eerlijkheid mag het 'slachtoffer' zelf één i die klassen uitkiezen om sam zwering van twee klassen te vc komen. "De gegevens worden vervolgens verwerkt in een door de leerlingen zelf ontworpen computerprogramma", aldus Tuithof. Sommige critici noemen het kauwgomballenpop. Anderen spreken over een fantastische band met grote exportkwaliteiten (zeker economie in hun pakket gehad!?). Een ding is zeker, Loïs Lane is op dit moment een van de populairste bands van Nederland. De grootste blikvangers van Lois Lane zijn ongetwijfeld de twee 'kanjers' Susan en Monique. Hun allergrootste hit tot nu toe was First Time. Binnen anderhalve maand zal deze topper in Engeland worden uitgebracht. Aan de vooravond van dit spannende gebeuren vroeg Big Deal! aan de zusjes Klemann hoe 1990 er voor Loïs Lane uit gaat zien. "In maart komt de nieuwe lp uit", vertelt Monique enthousiast. "We hopen natuurlijk dat 'ie niet zal floppen. We zijn net klaar met de opnames en zijn echt waanzinnig tevreden. En dat is op dit moment gewoon het belangrijkste voor ons". Susan knikt heftig. Zij is meer de 'spring in 't veld' van de twee. Op het podium staat ze geen moment stil en met haar enthou siasme weet ze bijna iedereen mee te sleuren. Ook na het optre den is er geen spoortje van ver moeidheid bij haar te ontdekken. "Toch ben ik soms echt half dood als ik het podium afkom hoor!", beweert zij. "Joh, soms kan ik niet meer op mijn benen staan, dan heb ik werkelijk alles gege- Nachtmerrie Monique en Susan staan erop om met een heuse live-band te spe len. "We hebben heel even nood gedwongen met een tape in disco theken opgetreden", vertelt Mo nique. Plotseling steekt ze met een dramatisch gebaar haar han den in de lucht en roept: "Een nachtmerrie! Nee, echt waar hoor, ik kon gewoon niet slapen. Na elk optreden lag ik te huilen in mijn bed. Vreselijk vond ik het. Ik ben met deze band zielsgeluk kig". Nooit ruzie? Susan: "Nee, niet echt. Natuurlijk heb onenigheid maar we heeft zijn eigen taak in Loïs La ne". Hoe is het nou om beroemd te zijn in Nederland, kunnen de zus jes nog wel gewoon over straat? "Ja hoor", lacht Susan, "we wo nen in Amsterdam en daar lopen zoveel beroemdheden over straat dat je dat niet eens meer opvalt. Bovendien heb ik altijd een brille tje op en dan ben je sowieso moei lijk te herkennen". 'Als je wint heb je vrienden, echte vrienden', zongen Hennie Vrienten en Herman Brood een aantal jaren terug cynisch. Hoe zit dat bij Lois Lane? "Nou het valt wel op dat niemand meer rot te gen je doet", vertelt Susan met een brede glimlach. "We zaten de ze week met onze auto vast in de modder. Vrijwel direct stond er een jongen tot op zijn knieën in de drab om ons te helpen. 'Als jullie het niet waren, had ik nooit gehol pen', zei hij nog. Beroemd zijn heeft dus wel degelijk voordelen! Geen rijkdom Lois Lane speelt elke week in za len met gemiddeld zo'n duizend fans. Van hun eerste mini-cd zijn meer dan zeventigduizend exem plaren verkocht. Hoeveel dure auto's en grote bungalows heb ben de zusjes al in hun bezit? "Vergeet het maar, geen pure rijk dom voor ons", zegt Monique hoofdschuddend. "Bijna al het geld dat we verdienen gebruiken we voor het maken van video clips en promotie. We zijn een selfsupporting-bedrijf'. Breed la chend: "Ik reed vanmiddag op m'n oude fiets over het Leidse- plein en toen riep ineens iemand 'Hé Loïs waar is je Limo?!'. Tja, dacht ik toen bij mezelf, waar is die limo eigenlijk Loïs?" Als je een echte fanatieke fan bent van deze waanzinnig popu laire Nederlandse band, kun je lid worden van de Lois Lane Fanclub. Schrijf dan even een briefje naar het volgende adres: W. Schuylenburglaan 96, 3571 SM, Utrecht. Natuurlijk kun je ook altijd even met Big Deal! Loïs Lane, met tks Monique,

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11