'JSB&g* ÓPHiFFINGS UITVERKOOP 15 99% 39% 249, Q^]wij i> N hbui Overheid aansprakelijk bij ongelukken op openbare weg aaa® Milieuvriendelijke aanpak kalkaanslag door hard water GANGETJE 6 Leger VS omsingelt ambassade Peru Groen Links worstelt met beeldvorming Alcohol vaak oorzaak van dodelijk letsel Japonnen en pakjes Blazers Rokken Blouses Mantels LEIDEN DINSDAG 9 JANUARI 1990 PAGINA 9 Voor schade als gevolg van on gelukken door gladheid kan men de overheid slechts in uitzon derlijke gevallen aansprakelijk stellen. Hoe groot het slipgevaar is moet de automo- bilst zelf inschat ten. (foto ANP) TZJ ~T S V 2 .r-A. 3Si£S< ski ses? -- m imm» De overheid moet ervoor zor gen dat de burger in alle re delijkheid niets op de open bare weg kan overkomen. Daarvoor moet zij binnen de financiële mogelijkheden de weg controleren, onderhou den, gevaarlijke situaties op heffen en waarschuwen voor gevaren. Zo kan men schadevergoe ding verlangen van de over heid indien een spelend kind uit een toren in een speeltuin op betonnen tegels valt, de hak van een schoen in een rooster blijft hangen of een automobilist die een aanrij ding krijgt door verkeerd af gestelde stoplichten. Slacht offers kunnen in dergelijke si tuaties proberen de schade te verhalen op de overheid. De Consumentenbond wijst hier op in het januarinummer van de Consumentengids. samenstelling Raymond Peil Volgens de wet moet de overheid zorgen dat burgers op de openbare weg redelijkerwijs niets kan over komen. Dit is onder meer vastge legd in het Reglement Verkeersre gels en Verkeerstekens. Hierin staat dat de overheid soms verplicht is tij delijke verkeerstekens te plaatsen. Zo moeten er extra borden komen bij werk in uitvoering en opdooi. Daarnaast staat in de gemeentewet dat burgemeester en wethouders verantwoordelijk zijn voor de in standhouding, bruikbaarheid, vrij heid en veiligheid van de openbare ruimte. Blijft de overheid in gebreke dan is er sprake van een onrechtmatige daad en kan het slachtoffer schade vergoeding vragen. Voorwaarde is wel dat de eiser zich 'normaal voor zichtig' heeft gedragen en gelet heeft op eventuele waarschuwings borden. Overigens kan de rechter besluiten dat de overheid het ge brek niet heeft kunnen voorzien. Zo kreeg een autobezitter na een aan rijding door verkeerd afgestelde stoplichten te horen dat de gemeen te niets te verwijten viel. De lichten werden immers maandelijks gecon troleerd. In andere gevallen besliste de rechter echter dat de overheid een onnodig gevaarlijke situatie had ge creëerd. Zo stelde de rechtbank in 's Hertogenbosch de ouders van het jongetje dat uit een klimrek op de betonnen tegels viel in het gelijk. Ook de vrouw die met haar schoen bleef haken in het rooster van een noodwegdek kreeg een schadever goeding. De rechtbank in Amster dam oordeelde dat de gemeente een gevaarlijke situatie had laten be staan, die met staalplaten gemakke lijk te verhelpen was geweest. Omgewaaid De automobilist die tegen een om gewaaide boom rijdt heeft niet zon der meer recht op schadevergoe ding. Volgens de kantonrechter in Den Haag zijn bomen op zichzelf niet gevaarlijk en vereisen zij geen bijzondere voorzorgen. Zodra be kend is of bekende behoort te zijn dat er iets mis is, dan is dit de ge meente eerder toe te rekenén. Een factor van belang daarbij is het feit dat de boom langs de rijweg staat. Hoe groot het slipgevaar op de weg is moet de weggebruiker zelf inschatten. De gemeenten zijn niet verplicht de wegen zo te onderhou den dat men overal met de toegesta ne maximumsnelheid kan rijden, zo heeft het gerechtshof in Amster dam uitgesproken. Schade uit slip partijen is zelden te verhalen op de overheid, ook wanneer men vindt dat zij beter had moeten strooien. Wel kunnen aan de overheid ei sen worden gesteld met betrekking tot de markering van gevaarlijke si tuaties. Een automobilist die op een polderweg een gevaarlijke en slecht zichtbare bocht miste en in de sloot terecht kwam, werd schadevergoe ding toegewezen door het gerechts hof in Den Haag. De rechter vond dat de bocht beter had moeten wor den aangegeven. Overigens is niet op voorhand te bepalen of men in recht heeft op schadvergoeding, zelfs niet als dat in vergelijkbare gevallen wel is ge beurd. De rechter beoordeelt elke situatie individueel en kan daarbij specifieke bijzonderheden te laten meetellen. Kalkaanslag door zogenaamd 'hard water' is een probleem dat in veel bedrijven en huishoudens voor komt. Aangekoekte fluitketels, dichtgeslibte douchekoppen, boi lers en waterleidingen en een witte nevel op de vaat uit de afwasmachi ne zijn de zichtbare gevolgen van kalk en magnesium in water. En hoe harder het water, hoe meer aan slag. Tegen kalkaanslag of kalksteen is een aantal maatregelen te nemen variërend van chemische toevoe gingen om de kalk uit het water te halen, tot waterbehandeling met krachtvelden die de kalk zodanig bewerken dat deze niet meer neer slaat. Deze laatste groep oplossin gen is milieuvriendelijk. De Provin ciale Waterleidingmaatschappij Noord-Holland onderzoekt mo menteel het waterbehandelingsap paraat Maitron dat zegt ën mileu- vriendelijk én energiezuinig te zijn, terwijl het de kwaliteit van het (drink)water niet aantast. Dit probleem kan met ontharding door ionenwisselaars worden opge lost, waarbij kalk uitgewisseld wordt tegen zout. Daarmee ver dwijnt de bouwstof echter geheel uit het water en wordt het zoute wa ter onbruikbaar als drinkwater. Bo vendien komt het zout in het milieu terecht. Moderne methoden om kalkaan slag tegen te gaan, gaan uit van be handeling van water met behulp van krachtvelden. Door een magne tisch of elektrostatisch krachtveld kristalliseren de kalk- en magnesi umdeeltjes een beetje, maar te wei nig om als harde aanslag neer te slaan. De bouwstof kalk blijft dus in het water aanwezig zonder prakti sche problemen te veroorzaken. Het Provinciaal Waterleidingbe drijf Noord-Holland (PWN) onder zoekt momenteel een veelbeloven de uitvinding op dit gebied, de Maitron. De Maitron is een van oor sprong Oostenrijks apparaat, dat het water 'behandelt' als het nog koud is. Het water stroomt in het apparaat langs twee positief gela den platen, waardoor kalk- en mag nesiumdeeltjes tot heel kleine kris tallen worden omgevormd. Bij ver warming van het water treedt geen verdere kristalisering meer op. De Maitron werkt in Oostenrijk al vier jaar en heeft daar aangetoond zelfs enigszins dichtgeslibte en aan gekoekte leidingen weer schoon te krijgen. Het apparaat wordt gevoed met 220 volt en verbruikt 5 watt per uur. Het succes in het buitenland heeft tot veel vragen geleid bij het PWN, dat inmiddels bezig is aan een onderzoek van de Maitron. Bij vijf tien bedrijven en particulieren in Noord-Holland neemt onderzoeker J. van Schaik van het PWN mon sters van het water voor en na be handeling met de Maitron. En "de reacties zijn tot nu allemaal nog po sitief', stelt de onderzoeker. Verwarmingsketel Eén van de instellingen die de Maitron gebruikt en bij het onder zoek van het PWN betrokken is, is het Diaconessenhuis in Naarden. Ruim een jaar gelden besloot J. Kolb, hoofd algemene technische dienst van streekziekenhuis Gooi- Noord (waaronder het Diacones senhuis valt), het apparaat te instal leren op de verwarmingsketel voor de centrale verwarming. "We kregen last van aanslag in de ketel en zochten voor dit laatste jaar in Naarden een goede, goedkope en makkelijk te installeren oplossing. Dat werd de Maitron", aldus Kolb. Afgelopen zomer werd de ketel voor onderhoud opengemaakt en bleek de Maitron ook de oude kalk aanslag te hebben verwijderd. "Ver bluffend", meent Kolb. Het waterleidingbedrijf van Noord-Holland wil met het onder zoek voornamelijk achterhalen of het water na behandeling met de Maitron nog als goed drinkwater aangemerkt kan en mag worden. "In onze leveringsvoorwaarden staat dat de consument de samen stelling van het door ons geleverde water niet in negatieve zin mag be- invloeden", aldus Van Schaik. Op voorhand durft hij te zeggen dat de Maitron waarschijnlijk wei nig problemen oplevert. "De hoe veelheid kalk en magnesium in het water blijft hetzelfde, waarmee in elk geval voldaan wordt aan die wettelijke eis", meent Van Schaik. Ook eventuele bacterievorming is volgens hem vrijwel uitgesloten, omdat de Maitron geen filter nodig heeft om te functioneren. Bekend is inmiddels dat wasma chines die met de Maitron behan deld water gebruiken minder was middel nodig hebben. Wasmidde len bevatten vaak fosfaten en poly- fosfaten om de kalk- en magensi- umzouten te binden en in oplossing te houden, waarna de zeep het vuil uit het wasgoed kan losmaken. De Maitron verzorgt een deel van dit bindingsproces. Bij ruim een kwart van de dodelijke ongevallen van volwassenen tussen de 20 en 60 jaar speelt alcohol een belangrijke rol. Dat betekent dat jaarlijks zo'n honderd mensen in de privésfeer (afgezien van verkeers ongevallen) als gevolg van drankge bruik het leven laten. Deze gegevens heeft de stichting Consument en Veiligheid bekend gemaakt. Zij komen voort uit het project 'registratie van dodelijke privéongevallen' dat de stichting sinds 1987 uitvoert in samenwer king met de basisgezondheidsdien sten. Jaarlijks worden ongeveer 750.000 privéongevallen in zieken huizen behandeld. Als gevolg van een ongeval in of om het huis over lijden jaarlijks 2000 mensen, meer nog dan de 1600 doden die het ver keer eist. Daarbij komen ongeveer 100 mensen om het het leven als ge volg van bedrijfsongevallen. Van de dodelijke privé-ongeval- len komt 6 procent voor bij kinde ren van 0 tot 19 jaar. Verdrinking is de belangrijkste oorzaak. Van de kinderen van 0 tot 4 jaar die dode lijk verongelukken (31 gemelde ge vallen) verdrinkt bijna de helft. Het grootste aantal dodelijke pri véongevallen (77 procent) doet zich voor onder mensen van 60 jaar en ouder. Vallen is de meest voorko mende oorzaak en veroorzaakt in combinatie met de al bestaande ge zondheidsproblemen de dodelijke afloop. President Panama vraagt noodhulp Profiteer nu t nog Enkele voorbeelden: 198? 298^nu v., os V de bekende merken 398? 398? 498? nu v.a veelzijdige kollektie 198? 249? 298nu v.a 98:- t \f geklede en vlotte modellen \Wr V&r Wr 298r nu o.a. zuiver scheerwol 598.- 698.- 298? nu v.a. Dagelijks van 9.30 tot 17.30 uur ('s maandags v.a. 13.00 uur) PANAMA-STAD (AFP/Rtr/D- PA/AP) - Amerikaanse troepen heb ben gisteren de ambassade van Peru in Panama-stad omsingeld omdat enkele vroegere medewer kers van generaal Noriega daar hun toevlucht hebben gezocht. Onge veer 30 soldaten arriveerden in pantserwagen en zetten prikkel draadversperringen neer. Onder de vluchtelingen in de am bassade bevindt zich luitenant-ko lonel Luis Antonio Cordoba, die wordt beschuldigd van martelingen op tegenstanders van Noriega en betrokkenheid bij de moord in 1985 op Noriega's opponent Hugo Spadafora. Kapitein Gonzalo Gon zalez, hoofd van de "wilde zwijnen- compagnie" die Noriega's hoofd kwartier beschermde, zit eveneens in het gebouw, zo heeft de Pana mese minister van buitenlandse za ken Julio Linares bekend gemaakt. Ook de voormalige secretaresse van de dictator heeft haar toevlucht in de ambassade gezocht. Peru heeft nog niet op de actie gereageerd. De Panamese regering overweegt of Noriega's vrouw Felicidad, drie van haar dochters en een schoon zoon, die in de Cubaanse ambassa de zitten, een vrije aftocht naar de Dominicaanse Republiek kunnen krijgen. De schoonzoon is onder daan van dat land. De Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) heeft maandagavond met 19 tegen 0 stemmen de Ameri kaanse inval in de Cubaanse ambas sade, die op 29 december plaats vond, veroordeeld. Zes landen en de VS onthielden zich van stem ming. In een brief aan de Amerikaanse president Bush heeft de nieuwe Pa namese president Guillermo En dara noodhulp voor Panama ge vraagd ter waarde van twee miljard dollar. Endara wil ook een akkoord met het Amerikaanse ministerie van financiën, de Wereldbank en het IMF om het Panamese banksys teem nieuw leven in te blazen. De Oostenrijkse autoriteiten heb ben op verzoek van de VS tegoeden van Noriega bevroren die op naam van diens echtgenote op een reke ning bij een Oostenrijkse bank wa ren gestort. Het zou gaan om een be drag van ongeveer 1,6 miljoen dol lar. Ook Luxemburg heeft op ver zoek van de VS een bankrekening met een saldo van 3,5 miljoen dollar geblokkeerd, die op naam stond van een verwant van Noriega. De nieuwe politiediensten van Panama worden aangevuld met een door Amerikaanse militairen ge trainde leger-eenheid, maar die is beperkt om militaire staatsgrepen te voorkomen. AMSTERDAM (ANP) - Creatief onderhandelen, kleurig politiek op treden, vernieuwen, werven, aan spreken en verfrissen. Zo luidde gisteren de conclusie na een forum discussie over wat Groen Links in de komende jaren te doen staat. De discussie ging vooral over het beeld dat de kiezer van de jeugdige poli tieke combinatie heeft. De discus sie werd georganiseerd door de krant De Waarheid. Binnen Groen Links wordt wel gepraat over een dubbel lidmaatschap, opheffen van de partijen en het opbouwen van Groen Links, maar van een onder linge openbare discussie is nauwe lijks sprake, aldus de krant. Met onder anderen het kamerlid Van Es (PSP), PPR-voorzitter Van Ojik en CPN-vice-voorzitter Ern- sting werd met de zaal van ongeveer 60 mensen van gedachten gewis seld over het beeld en de toekomst van Groen Links. Er is met de beeldvorming van de jonge politie ke combinatie "iets mis", aldus Ern- sting. Een ander forumlid stelde het nog scherper: "Er is een crisis in de beeldvorming". Van Es vond dat" kwalificaties als creatief, vernieuwend en wervend erg sterk naar reclameteksten hel len. Groen Links moet het daar niet van hebben, maar de armoede in Nederland aanpakken. Het woord armoede hoort weliswaar niet bij de nieuwe politieke slogans, maar Groen Links zal toch een krachtige, radicale en scherpe politiek daar over moeten Toch kwam een krachtig en hel der beeld van Groen Links ook gis teravond niet echt uit de verf. Spre kers uit de zaal bleven vinden dat het groene beeld bij de kiezer niet goed is overgekomen. Anderen vonden dat de partij meer aan bui- ten-parlementaire acties moet doen of vonden dat de politieke partijen in Groen Links (PPR, PSP, CPN, EVP) maar niet moeten worden op geheven en dat Groen Links beter een federatieve structuur kan hou den. Dat het beeld van Groen Links nogal vaag is, werd door de forumle den niet ontkend. Van Ojik vond zelfs dat Groen Links inhoudelijke verdieping nodig heeft. Maar de partijen binnen deze organisatie moeten op termijn worden opgehe ven. Daarover waren de vertegen woordigers van de drie (EVP deed niet mee) het eens. Van Es noemde het "uitermate urgent" dat er snel een interne de mocratische structuur bij Groen Links komt. Zij vond dat "buiten parlementaire bewegingen toegang moet worden verschaft tot de poli tieke organisatie". Forumlid Gree- tje Lubbi, voorzitter van de Voe dingsbond FNV, vond dat Groen Links in het parlement veel aan dacht moet schenken aan de armoe debestrijding. Ook Lubbi vond dat voor Groen Links een belangrijke rol is weggelegd voor buiten-parle mentaire acties. Een ander forumlid vond dat Groen Links meer voor de vrouwen moet doen. Binnen de eigen organi satie schort daar ook het één en an der aan, zo meende forumlid Kuijs. Wijzend op het Groen Links-be stuur. rekende zij voor dat van de tien mensen die daar in zitten er maar twee vrouw zijn. Nederland herstelt relatie China DEN HAAG (ANP) Nederland zoekt weer toenadering tot China. Voor het eerst sinds de gebeurtenissen op het Plein van de Hemelse Vrede in Pe king hebben naaste medewerkers van premier Lubbers en vertegenwoor digers van marine, luchtmacht en landmacht (inclusief de marechaussee) gisteren in Den Haag een Chinese receptie bezocht. Het beleid werd sinds het bloedbad in juni gekenmerkt door het op schorten van contacten op het niveau van ministers en hoge ambtenaren, geen nieuwe leningen, geen militaire samenwerking en geen hulp voor "beleidsbevestigende" ontwikkelingsprojecten. Hoge ambtenaren waren niet aanwezig bij de ontvangsten op de nationale feestdag, in oktober, en ter gelegenheid van de oprichting van het Volks Bevrijdings Leger (PLA) in augustus. Gisteren kwamen ze wel afscheid nemen van de scheidende Chinese ambassadeur, mevrouw Wang Guixin. Mevrouw Wang keert me dio deze maand, na een verblijf van bijna vier jaar in Nederland, naar Pe king terug.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9