S3 Daling huizenbouw dit jaar verwacht maken Door rentestijging en subsidieverlaging 'We zeuren over 120 kin per uur, maar we rijden toch 50' 'De vissers kunnen geen bokkesprongen Philips verliest de leiding op Europese chips-markt Hongarije wil hervorming handelsblok 9 JANUARI 1990 PAGINA 7 AMSTERDAM (ANP) Het komend jaar procent. Het afgelopen jaar nam de bouw zullen er naar verwachting 14.5 procent van nieuwe woningen nog met 2 procent minder nieuwe woningen worden ge- toe en steeg de totale bouwproduktie met 4 bouwd door het verlagen van de subsidies procent en kwam uit op een bedrag van en het stijgen van de hypotheekrente. De meer dan 50 miljard gulden. In 1988 steeg totale bouwproduktie daalt dit jaar met één de produktie zelfs nog met 11 procent. Buur, directeur van het Econo misch Instituut voor de Bouwnij verheid (EIB), maakte deze cijfers gisteren bekend tijdens een studie bijeenkomstvan het EIB in Amster dam. De prognoses zijn gebaseerd op de verwachting dat dit jaar spra ke is van een gemiddelde winter. Dat in 1989 de bouwproduktie sterk groeide, werd mede veroorzaakt door de extreem zachte winter dat jaar. Het aantal bouwvergunningen, dat in 1989 nog ruim 100.000 be droeg, zal dit jaar naar verwachting met 10.000 afnemen. Het aantal so ciale huurwoningen neemt als ge volg van het overheidsbeleid struc tureel af. Ook het aantal premie-A- woningen zal, door het verlagen van de subsidies en verscherpen van de subsidievoorwaarden, afnemen, al dus Buur. In de vrije sector ver wacht hij eveneens een daling. Dit als gevolg van de stijgende rente. In de overige sectoren in de bouw zal de produktie volgens Buur vol gend jaar blijven groeien, zij het over het geheel genomen niet zo sterk als vorig jaar. Voor de sector herstel en verbouw verwacht hij dit jaar een toename van 3,5 procent (vorig jaar 1,5), voor de bouw van fa brieken en kantoren 3,5 procent (vo rig jaar 9), voor de grond-, water- en wegenbouw 6 procent (vorig jaar 5) en voor de onderhoudssector 1,5 procent (vorig jaar 2). Buur wees er op dat de bouwpro duktie per regio sterk verschilt. In het westen van het land, waar zich in 1989 nog een toename van 11 pro cent voordeed, voorziet hij dit jaar een daling van 9 procent. In het Commerciële tv uit Nederland in T sjechoslowalaje DEN HAAG (GPD) - Via de geza menlijke dochter Elsevier Vendex Film (EVT) zijn de Nederlandse concerns Elsevier en Vendex (on der meer V&D) in de markt voor het verzorgen van een soort commer ciële televisie in Tsjechoslowakije. Het gaat om het uitzenden van po pulaire videoclips, afgewisseld met reclameboodschappen, aldus de woordvoerder van het uitgevers concern Elsevier in Amsterdam. Voor het project neemt EVT deel in een onderneming, die op haar beurt een contract zal sluiten met de staatstelevisie in Tsjechoslowakije. De plannen bevinden zich in een voorlopig stadium. Om hoeveel zendtijd het gaat was daarom nog niet bekend. Over een maand of vier verwacht de Nederlandse uitgever meer duidelijkheid. De uit te zen den videoclips zullen gekocht wor den bij de muziekuitgeverijen. Economie kort Haven Rotterdam Het bedrijfsleven in de Rijnmond is zeer optimistisch.over de verdere ontwikkeling van de economie dit jaar. Na de goede jaren 1988 en 1989 verwacht het bedrijfsleven in Rijn mond dat de omzet dit jaar verder zal groeien, dat de investeringen hoog blijven, de werkgelegenheid v.erder groeit en de rentabiliteit nog verder zal verbeteren. Dat blijkt uit de resultaten van de Enquête Re gionale Bedrijfsontwikkeling van de Rotterdamse Kamer van Koop handel. De Limburger Een onafhankelijke commissie, be staande uit twee leden, dr. Suzanne Piet, en mr. G.J. van Roosendaal, gaat de komende weken een onder zoek instellen naar de moeilijkhe den binnen de redactie van het dag blad De Limburger in Maastricht en Roermond. Dit heeft de directie van De Limburger gisteren besloten. Vervoersbond FNV Het federatiebestuur van de vak centrale FNV wil eerst meer infor matie hebben over de crisis in de Vervoersbond FNV voordat van be middeling sprake kan zijn. In begin sel staat het federatiebestuur posi tief tegenover het bemiddelingsver zoek, aldus een FNV-woordvoerder gisteren. Binnen de Vervoersbond FNV is het afgelopen weekeinde een diepgaande crisis ontstaan, waarbij het voortbestaan van de 61.000 leden tellende bond op het spel staat. Arbeidspools Minister De Vries van sociale zaken vindt niet dat de drie experimenten met arbeidspools voor langdurig werklozen nu al als mislukt moeten worden beschouwd. Zondag meld de de Vara dat 80 procent van de werklozen in Dordrecht, Rotterdam en Nijmegen de banewn weigert omdat het loon niet hoger ligt dan de uitkering en ze bovendien na 15 maanden weer op straat staan. noorden en het zuiden doet zich dit jaar, evenals in 1989 een lichte da ling voor, terwijl in het oosten de bouwproduktie evenals vorig jaar met 1 procent stijgt. De werkgelegenheid in de bouw zal dit jaar weinig hinder ondervin den van de verwachte produktieda- ling van één procent, aldus Buur. Voor de totale sector (inclusief ad ministratief personeel, metaal etc.) zal de werkgelegenheid uitkomen op 320.000 manjaren, 3.000 minder dan vorig jaar. Voor de bouwberoe- pen raamt hij de werkgelegenheid in 1990 op 195.000 manjaren, tegen 197.000 in 1989 en 191.000 in 1988. EG: Nederlands tarief koeriers beschermt PTT BRUSSEL (GPD) - De Europese Commissie heeft de Nederlandse regering op de vingers getikt omdat zij de particuliere (snel)postdien- sten dwingt tot bepaalde minimum tarieven die met gelden voor de PPT-post. Daarmee maakt Den Haag zich volgens de Commissie schuldig aan overtreding van de EG-concurrentieregels. In oktober 1988 is een wet aange- nomen waarin van de post- en koe riersdiensten wordt geëist hun ta rieven te laten registreren. Boven dien mogen zij nooit minder vragen dan f 11,90 voor snelpost binnen Ne derland of een van de andere EG- landen, en nooit minder dan f 17,50 voor snelpost naar andere landen. Volgens de Commissie, die rea geert op een klacht van de organisa tie van particuliere postdiensten, is de wet bedoeld om de overheersen de positie van de PTT bij de postbe stelling te beschermen, wat volgens het EG-verdrag niet is toegestaan. Nederland krijgt nu twee maanden de tijd om de maatregel in te trek ken, zo besluit de Europese Com missie. Zij heeft al eerder soortgelij ke stappen gezet tegen Frankrijk, Belgié, West-Duitsland en Italië, die ook hun nationale postdiensten trachtten te beschermen tegen con currentie van de particuliere koe- In België en Duitsland probeer den de overheden de koeriers uit de markt te prijzen door hun PTT's zelf internationale snelpostdiensten te laten beginnen. Dat mag volgens de Commissie wel, maar alleen als de PTT's diensten aanbieden die niet al door particuliere koeriers worden geleverd. Laat de fiscus geen belasting worden Privé of zakelijk - elke belangrijke beslissing heeft fiscale gevolgen. Dat merkt u later, soms pas veel later. Daarom is tax planning belangrijk. Dat vraagt om vooruit denken. Daar zijn deskundigheid en grote zorgvuldigheid bij nódig. Van een professionele gids. de Federatie belastingconsulent. U vindt uw Federatie-belasting consulent bij: I Smits en Schutte Accountants en Belasting adviesbureau Marienpoelslraal 69a 2334 CX Leiden Telefoon 071-154941 I Staal Accountants AA Belastingadviseurs FB Flevoweg 13 2318 BZ Leiden Telefoon 071-2130 21 Fax 071 -21 28 66 Accountantskantoor Stolp Schelpenkade 40 2313 ZW Leiden Telefoon 071-12 27 41 2371 BV Koelolarendsveen Telefoon 01713 - 1 5200 Accountants- en Belasting adviesbureau Strijk Lange Voort 13d 2343 CA Oegstgeest Telefoon 071 - 1706 24 Fax 071 17 35 17 Hoofdstraat 253 2171 BD Sassenheim Telefoon 02522 - 1 91 05 Fax 071 - 17 35 17 Accountantskantoor J. van Wezel bv Oegstgeesterweg 199 2231 AT Runsburq Telefoon 01718 - 2 21 00 Tax 01718-2 94 94 Hoewel ons land ruim 50.000 werk loze bouwvakkers kent, is er toch sprake van een licht tekort aan vol doende geschoold personeel. Dat heeft volgens Buur nog nauwelijks tot problemen geleid en hij ver wacht die op korte termijn ook niet. NEW YORK (AP/KRF/UCN) - De belangrijkste Amerikaanse banken hebben gisteren hun 'prime rate', de rente voor hun beste klanten, met een half procent verlaagd tot 10 pro cent. Op de Amsterdamse effecten beurs daalde daardoor de koers van de Amerikaanse dollar van 1 gulden 899 naar 1,884 gulden. Dat is is het gevolg van het min der strakke monetaire beleid van de Fed, de centrale bank van de VS. De daling zal, naar de Fed hoopt, leiden tot meer bedrijfsinvesteringen en consumptieve bestedingen die een dreigende economische stagnatie moeten voorkomen. Daarnaast kunnen ontwikkelingslanden er hun voordeel mee doen, omdat de rente van veel van hun uitstaande schulden is gekoppeld aan de prime rate. Nu besloot First National Bank of Chicago als eerste tot een verlaging van haar belangrijkste rentetarief. Deze stap werd al gauw gevolgd door Citibank, Morgan Guaranty, Bankers Trust en Continental IJMUIDEN (GPD) Met luid ge juich en applaus worden zij ontvan gen bij aankomst in de mijnzaal van de IJmuidense visafslag. Het is dui delijk: de vissers zijn tevreden over het resultaat dat de delegatie onder leiding van Jaap Tuip in Den Haag heeft behaald. "En als we nu met z'n allen de discipline kunnen opbren gen om drie maanden lang ook echt niet meer dan zestig kisten per week binnen te halen, dan hebben we daar allemaal profijt van", luidt Tuips schot voor de boeg. De Katwijker Dirk Hoek, die sa men met Tuip, Vissersbondvoorzit ter Johan Nooitgedacht en schipper Sjoerd Pasterkamp naar Den Haag was afgereisd, is 'zielsblij' dat de blokkade is opgeheven. "Echt jon gens, in '87 is het breken van de blokkade zonder veel problemen gegaan, maar dit keer zou er veel bloed worden vergoten", zegt hij te gen vertegenwoordigers van de rijkspolitie te water en de gemeen tepolitie van Velsen. Om half tien gisteravond konden de leiders van de blokkade, de Vb- lendammer Jaap Tuip en de Katwij ker Dirk Hoek, hun in Den Haag be haalde resultaat bekend maken in de mijnzaal van de visafslag van IJmuiden. Daar zaten op dat mo ment een paar honderd vissers die voor de mededeling van hun voor mannen een stevig applaus over hadden. Tuip wees erop dat de tegemoet koming van Braks voorlopig voor drie maanden van kracht was. Al naar gelang het gedrag van.de vis sers zal worden bezien of de maatre gel kan worden verlengd. Dat 'ge drag' betreft de kabeljauwvissers die ertoe zullen overgaan de platvis visserij te beoefenen. Hun persoon lijke kabeljauwquotum vervalt daarmee aan hun op kabeljauw vis sende collega's die niet in staat zijn de schol- en tongvisserij uit te oefe nen. Jaap Tuip: "Het gaat erom dat de kabeljauwvissers die nu gebruik AMSTERDAM (GPD) - Het Ne derlands bedrijfsleven in het grote re Europa, op weg naar de 21ste eeuw. Het had het centrale thema moeten worden in de inleidingen van dertien top-ondernemers op de jaarlijkse 'President's lunch' bijeen komst. Een mooi thema, maar lang niet alle inleiders hielden zich er aan. Toch was er wel een rode draad in de betogen, nog het duidelijkst verwoord door de voorzitter van het Algemeen Verbond Bouwbedrijf, F.A.M. de Vilder, die zich nogal somber uitliet over de Nederlandse positie in Europa. Volgens hem krijgt die positie politiek en econo misch te weinig aandacht. „Als ik naar Japan kijk", aldus De Vilder, „waar men al in de 21ste eeuw denkt en handelt, is het bescha mend te constateren dat het jaar 1992 hier nog centraal staat. Toch al een verschil van tien jaar of meer. En dit kan ons duur komen te staan: duurrder dan iets meer of minder exoort naar de EG-markt". De Vilder noemde daarbij de in frastructuur en direct daaraan ge koppeld de inrichting van Neder land, de ruimtelijke ordening. Bei de zaken zijn volgens hem nog lang niet gereed en we zitten met een er fenis van een te onzorgvuldige in vulling van Nederland. Dat breekt ons nu op, leegstand van woningen Bank. Later volgden nog andere banken. Het is de eerste renteverlaging in de VS in ruim een halfjaar. Op 31 ju li werd de prime rate verlaagd van 11 tot 10,5 procent. Daarmee heeft de trend van de verlaging van de prime rate, het rentetarief voor de meest kredietwaardige bedrijven, toch doorgezet. Eind november moest de kleine Amerikaanse Sout- west Bank of St. Louis de prime-ra- teverlaging van een half procent on gedaan maken toen andere Ameri kaanse banken dat voorbeeld niet volgden. gaan maken van het groepscontin- gent voor de platvis dat netjes doen. Als zij hun deel van het beschikbare quotum niet overhaast opvissen, zit het erin dat er nog meer speling komt in de vangstbepalingen voor de vissers die het hele jaar rond aan gewezen zijn op de kabeljauw en de wijting". Vechten Het was de vissers in IJmuiden ove rigens ernst met hun blokkade. De ankers waren neergelaten en de schepen waren met touwen extra door gebrek aan werk, bijvoorbeeld in Lelystad en files door massaal woon-werkverkeer. De Nederlandse economie valt of staat met een adequate infrastruc tuur. Dat is voorwaarde nummer één voor de Nederlandse concur rentiepositie in Europa. „We zitten nu met twee ministers die ruzie ma ken over 100 of 120 kilometer per uur, nog even en we kunnen niet eens meer 50 kilometer per uur. Mo biliteit is van essentieel belang voor een groeiende en expanderende economie", aldus De Vilder, die ver der pleitte voor een Raad voor de Infrastructuur of een superministe rie waarin infrastrcutuur, ruimtelij ke ordening en milieu centraal staan en waarvan de minister deel uitmaakt van het kernkabinet. Ook de voorzitter van de directie van Grolsch, drs P.P. Snoep, vroeg zich af of de overheid wel kans ziet gelijke tred te houden met de veran deringsprocessen die het bedrijfsle- BUENOS AIRES - Twee vrouwen houden met behulp van een verrekij ker een radiootje de koersen bij op de Argentijnse effectenbeurs Argen tinië. Zo groot zijn de koersschom melingen, dat alleen een zeer alerte houding grote verliezen kan voorko men. De beiirs ging gisteren voor het eerst weer open na lange tijd geslo ten te zijn geweest wegens de ernsti ge economische crisis. Argentinië heeft het afgelopen jaar te lijden ge had van de ernstigste vorm van hy perinflatie op het Zuidamerikaanse continent. Het land heeft over de cember vorig jaar een inflatie geno teerd van 40,1 procent. Daarmee komt de totale inflatie over 1989 uit op 4.923 procent, zo heeft het Argen tijnse bureau voor de statistiek gis teren bekendgemaakt. (foto epa> vastgemaakt aan de kant en andere schepen. De vissers waren volgens een actieleider bereid desnoods voor hun positie en eisen te. willen vechten. Op het beleidscentrum van de overheid, dat na het begin van de blokkade in het stadhuis van Vel sen was ingericht, was gisteravond de beslissing al gevallen dat, in ge val er in Den Haag geen overeen stemming zou worden bereikt en de blokkade zou worden voortgezet, de vissersschepen vanochtend om tien uur, met assistentie van mari- ven zich getroost en doormaakt in antwoord en ter voorbereiding op het Europse scenario. „De over heidsbestedingen en onze belas tingtarieven wijken sterk af, het geen zich bij voorbeeld uit in een niet geringe achterstand van de koopkracht van de Nederlandse consument ten opzichte van die in de ons omringende landen". Ter il lustratie gaf hij enkele vergelijken de cijfers op basis van de VS 100. Verenigd Koninkrijk: 70, Frankrijk: 70, Westduitsland: 74 en Nederland: 66. „Binnen de EG staat Nederland op de zesde plaats, acht jaar geleden waren de Nederlandse consumen ten nog de op drie na rijksten van de EG". „Tegen de achtergrond van onze prachtige exportpositie, onze aard gasbaten, de sterke gulden, de aan wezigheid van een aantal grote mul tinationals en relatief veel interna tionaal werkende middelgrote be drijven is dat", aldus Snoep, „op zijn minst opvallend. Onze infra structuur lijkt steeds meer achterop nesleepboten en ME-personeel zou den worden weggesleept. En die zijn blij dat zij vanuit de mijnzaal met één belletje zo'n vijf honderd ME'ers en agenten kunnen afbestellen. "De sleepboten, alsme de de vaartuigen van de rijkspolite te water en Rijkswaterstaat hadden we al eerder verteld maar even rus tig op de uitslag van deze vergade ring te wachten. Die politie-actie had me daar toch een hoop centen gekost... Maar een grootscheeps op treden was nodig geweest, want al met al waren er ook wel zo'n 250 vis- serlui bij het sluizencomplex aan- te raken en we zien verstopte we gen, matige 'rail-way sen-ices' en stations waar je je buitenlandse be zoekers niet durft te laten arrive- „Het volop kunnen meedraaien van de Nederlandse economie in het toekomstig Europa is in niet ge ringe mate afhankelijk van ade quaat voorwaardenscheppende be leid, maar ook van daadkracht van onze overheid", aldus Snoep. De ontwikkelingen in Oosteuro pa in het licht van het grotere Euro pa waren voor de voorzitter van de bijeenkomst, mr F. Hoogendijk, voorzitter 'Amsterdam Financial Centre', reden te waarschuwen om Oost-Europa niet te zien als 'winge west', vanwege zijn goedkope ar beidskrachten en als een markt waar tal van goederen te dumpen zijn. Oost-Europa daadwerkelijk te helpen om het behoorlijk op poten te krijgen met behulp van een West europees 'Marshall-plan' leek hem een betere optie. Van de aanwezige ondernemers was de voorzitter van de raad van bestuur van Nijverdal ten Kate nog het duidelijkst over de mogelijkhe den in Oost-Europa. Hij verwacht dat in de jaren negentig een nieuwe Oosteuropese markt met toenemen de koopkracht beter toegankelijk wordt. wezig", verzucht hoofdinspecteur B. Hoek, die de leiding van de actie zou hebben gehad. Toch kan het bereikte akkoord niet alle aanwezigen tevreden stellen. Een enkele visser blijft enigszins verbijsterd roepen dat 'de kleine vissers de enigen zijn die inleveren, omdat de grote bokkers (boomkor- vissers, red.) er vrolijk op los mogen vangen'. "Om het op z'n Hollands te zeggen: dit beleid, daar klopt ge woon geen ene moer van. Er is nooit iets te bespreken met Den Haag of met Brussel, want ze luisteren niet eens naar ons." Tuip kaatst die bal terug: "Me dunkt dat er vandaag toch wel wat bereikt is in Den Haag". En Dirk Hoek: "Ik ben een rond- visser en ik wil overleven.' En het kan me geen donder schelen wat de bokkers doen." Ook hierop klinkt applaus en de spanning in de tjok volle mijnzaal, die blauw staat van de rook, ebt even plotseling weg als Jaap Tuip de vergadering beëin digt. "Mensen, bedankt voor jullie steun vandaag en bedankt dat jullie de Noordersluis toch vrij vlot heb ben vrijgegeven. Veel succes de ko mende tijd." Zijn 'En tot de volgen de keer' klinkt wat onheilspellend, maar bereikt nog slechts weinig luisteraars. Rest de vraag of Tuip de vissers de komende drie maanden, die door het ministerie hoe dan ook als een test case worden gezien, net zo veel macht over zijn achterban zal heb ben als hij vandaag hééft tentoon gespreid. De voorman van de kleine vissers haalt de schouders op. "Ik verwacht wel dat ze ervan doordrongen zullen zijn dat we geen bokkesprongen kunnen ma ken. Alle rondvissers moeten hun quotum inleveren bij ons, waarop wij vijftien tot twintig collega's zul len zoeken die voor drie maanden op tong vissen. Want alleen door sa menwerking kunnen we dit red den", besluit Tuip. Akkoord over kabeljauwvangst garandeert geen eeuwige rust IJMUIDEN - Actievoerende vissers luisteren naar het compromis dat hun onderhandelaars hebben bereikt. Kwaliteitsmerk voor cafetaria AMSTERDAM (ANP) - Een ca fé dat aan bepaalde kwaliteits eisen voldoet mag zich kwalita- ria gaan noemen. De sector cafe taria van Horeca Nederland, heeft een eigen keurmerk, dat maandag door staatssecretaris Bukman (economische zaken) wordt gepresénteerd bij de offi ciële opening van de Horecava, de jaarlijkse vakbeurs voor de horeca. Ongeveer zeventig cafe taria-bedrijven voldoen aan de kwaliteitsformule. DEN HAAG (GPD) - Het elektro- nica-concern Philips is de leidende rol op de Europese markt van zoge heten 'dynamische' chips kwijtge raakt aan Siemens. De Westduitse elektronica-gigant streefde een haar na Philips in omzet voorbij. Philips, dat weliswaar een tiende plaats op de wereldranglijst kon behouden, zag de verkopen met 3 procent da len naar 1,69 miljard dollar (bijna 3,5 miljard gulden). Dat blijkt uit een vorige week ge publiceerd onderzoek van het Ame- rikaane bureau Dataquest. Ook de derde Europese chip-fabrikant, het Franse SGS-Thomson, steeg snel op de ladder, zij het deels door de overname van het Britse bedrijf In- mos. De Japanse fabriek NEC is nog altijd de grootste producent van chips in de wereld, op de voet gevolgd door het eveneens Japanse Toshiba. Het marktaandeel van alle Japanse bedrijven op de chip markt - wereldwijd goed voor een omzet van 55,8 miljard dollar (ruim 100 miljard gulden) - bleef in 1989 echter stabiel op 51 procent. Uit het Amerikaanse onderzoek blijkt overigens dat niet alleen Phi lips, maar ook andere bedrijven met een sterke positie op. het gebied van consumenten-elektronica juist met halfgeleiders een slecht jaar achter de rug hebben. Bij het Japanse Matsushita (met merken als Natio nal en Panasonic) dat op onderde len van geheugens met Philips sa menwerkt, wordt ook een terug gang in de chipverkopen geconsta teerd. Sanyo en Sony zagen de ver kopen licht stijgen maar moesten terrein prijsgeven aan andere con- Volgens woordvoerder Van Leest van marktleider NEC in Eindhoven mogen de chipfabrikanten zelfs nog blij zijn als zij dit jaar het niveau van 1989 weten te handhaven. Volgens de Nederlandse NEC-vestiging hangt de omslag in de markt samen met de invoering van een nieuwe generatie zogenaamde 'dynami sche' geheugenchips en de terugval in de computer-industrie, een van de belangrijkste afnemers van deze elektronica-bouwsteentjes. Eerder had Philips al toegegeven dat de halfgeleiders de laatste tijd geen bijdrage aan de winst hebben geleverd. Financiële details over de divisies worden in Eindhoven ech ter nooit bekend gemaakt. De NEC- woordvoerder stelt echter dat de chipfabrikanten juist in de afgelo pen twee jaar winst hadden moeten maken om de verwachte magere pe riode het hoofd te kunnen bieden. De totale nettowinst over 1989 zal gezien de buitengewone baten in dat jaar sterk verbeteren in vergelij king met 1988 toen de totale netto winst 1,056 miljard gulden bedroeg. Ook de nettowinst uit gewone be drijfsuitoefening zal over geheel 1989 een aanzienlijke verbetering te zien geven dan de f 531 miljoen van het jaar ervoor, zoals al bij de publi- katie van de cijfers over het derde kwartaal 1989 was uitgesproken. Dit heeft Philips topman Van der Klugt maandag op een nieuwjaars bijeenkomst in Eindhoven meege deeld. SOFIA (AP/KRF) - Hongarije wil een drastische hervorming van de Comecon, het handelsblok van een aantal communistische landen. Vol gens de Hongaarse vice-premier Medgyessy is de huidige organisa tie niet in staat is om de integratie en de ontwikkeling van de Oost bloklanden te verzorgen. Gisteren heeft Hongarije bij de tweedaagse vergadering van de Comecon, de Oosteuropese tegen hanger van de EG, in de Bulgaarse hoofdstad Sofia een voorstel gelan ceerd om samen met Polen en Tsjechoslowakije een werkgroep op te richten voor de hervorming. Op heffing van het Oosteuropese han delsblok is echter niet aan de orde voor de Hongaren. De Sovjetunie is evenmin voor opheffing van de Comecon die vol gens woordvoerder Gerasimov nog wel degelijk bestaanrecht heeft. Wel is de organisatie verouderd vol gens Gerasimov en zijn er 'radicale maatregelen' nodig zijn om de sa menwerking binnen de Comecon te verbeteren.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7