Eerste agent Secuiitate veroordeeld Rechts-extremisme welkome afleiding voor SED Bulgarije overlegt over etnisch conflict Roemenen mogen vrij reizen Aanslag op paleis van keizer Japan Overleg Moskou en Teheran over Azerbajdzjan Bestand Amal en Hezbollah voor evacuatie Cambodja akkoord met vredesplan van Australië VS: moordenaars jezuïeten vervolgen DINSDAG 9 JANUARI 1990 BUITENLAND PAGINA 5 BUKAREST (AP/AFP) - In Roemenië is gisteren het eerste vonnis gewezen in de reeks zaken tegen leden van Ceauses- cu's geheime politie Securitate. Een militair tribunaal in Si- biu in Transylvania achtte een agent schuldig aan poging tot moord op een officier en veroordeelde hem tot negen jaar gevangenisstraf. Een lid van het Front voor Nationale Redding. Silviu Brucan, heeft gisteren in een interview met het Franse persbureau AFP gezegd dat tijdens de omwente ling in Roemenië niet meer dan 10.000 doden zijn gevallen. Het eerder genoemde aantal van 64.000 omvat ook alle exe cuties die Ceausescu sinds 1965 had laten uitvoeren. Radio Bukarest meldde over de rechtszaak dat de beklaagde had ge probeerd een legerofficier te doden. De officier werd verwond, maar bracht het er levend vanaf. De bin nen- en buitenlandse pers heeft toe gang tot de processen, waarvan vol gens woordvoerder Aurel Mantea- nu van het Front voor Nationale Redding de televisie uitgebreid ver slag zal doen. Het onderzoek tegen Ceausescu's zoon Nicu, die de scep- TOKYO (AP) Onbekenden heb ben gisteren met zelfgemaakte pro jectielen een aanslag gepleegd op de residentie van de Japanse keizer Akihito en op de woning van diens jongere broer prins Hitachi. Eén projectiel belandde in de keizerlijke tuin in Kyoto en explodeerde, ter wijl twee raketten bij de residentie van Hitachi niet ontploften. Vol gens de poiitie vielen er geen slacht offers en werd er geen schade aan gericht. De raketten werden afgevuurd vanuit een auto die 200 tot 250 meter stond geparkeerd van de woning van Hitachi. In de kofferbak zaten vijf lanceerbuizen. Een van de af- vuurinrichtingen was ontploft en had de auto opgeblazen. De politie veronderstelt dat link se extremisten de aanslag hebben gepleegd. Hoewel de grote meer derheid van de Japanners voor de keizer is, bestaat in kleine kring fel verzet tegen het keizerlijke stelsel. Overigens zijn veel Japanners het niet eens met de plannen voor de kroningsplechtigheid, die in no vember zal plaatshebben en waar van de kosten zijn geraamd op 8,1 miljard yen (ongeveer 120 miljoen gulden). ter zwaaide over Sibiu, en tegen ge neraal Iulian Vlad, het hoofd van de Securitate, loopt nog. Interim-president Ion Iliescu heeft gisteren zijn handtekening ge zet onder een decreet dat alle Roe meense burgers het recht op vrij rei zen garandeert, aldus het Roemeen se persbureau Rompress. Met het decreet komt een einde aan de be staande beperkingen op reizen naar het buitenland. Reizigers kunnen voortaan volstaan met een pas poort. In het decreet wordt uitdrukke lijk gesteld dat een paspoortaan- vraag binnen 20 dagen gehonoreerd moet worden en "in noodgevallen uiterlijk binnen drie dagen". Onder Ceausescu moesten Roemenen ten minste drie maanden op een reactie wachten als zij een paspoort hadden aangevraagd. Volgens Rompress werd de aanvraag van vooral jonge re mensen en echtparen vaak niet gehonoreerd. In het decreet is vastgelegd dat een paspoort geweigerd kan wor den aan mensen die gerechtelijk vervolgd worden of al zijn veroor deeld en aan mensen van wie vast staat dat zij de openbare orde heb ben willen verstoren. Na ernstige kritiek van parlemen tariërs en pers in Iran op het bezoek dat Ceausescu vlak voor zijn val aan dat land bracht, heeft Iraans geeste lijk leider ayatollah Ali Khamenei gisteren verboden om kritiek te ui ten op regeringsfunctionarissen. De Iraanse minister van buitenlandse zaken, Ali Akbar Velayati, moest zich vorige week in het parlement verantwoorden voor het bezoek van wijlen Ceausescu. Khamenei noem de de aanval op de minister een slag voor hen die vechten in de frontli nies van de Iraanse diplomatieke oorlog tegen een vijandige wereld. Meer dan 200 parlementariërs hebben Khamenei inmiddels een brief geschreven waarin ze hem op nieuw als opperste leider trouw zweren, maar waarin ze ook wijzen op de taak van het parlement de staatszaken nauwlettend te volgen. SOFIA (AP/Rtr) De Bulgaarse communistische partij heeft giste ren overlegd met de oppositie, de Turkse minderheid en de Slavische meerderheid over het etnische con flict dat is ontstaan na het herstel van het recht op een eigen identiteit voor de anderhalf miljoen Turken in Bulgarije. Volgens het officiële persbureau BTA beginnen vandaag de echte onderhandelingen, al deden giste ren alle deelnemende partijen een oproep aan de bevolking om af te zien van demonstraties en stakin gen en aldus een "vreedzaam en za kelijk klimaat" te scheppen voor besprekingen. Oostenrijk Amnesty International heeft de Oostenrijkse politie ervan beschul digd dat die zich stelselmatig schul dig maakt aan mishandeling van ar restanten. In een vandaag gepubli ceerd rapport meldt de mensen rechtenorganisatie 128 incidenten over de afgelopen vijfjaar, waarbij verdachten onder meer werden ge slagen of werden verwond met brandende sigaretten. Volgens Am nesty kan met praktische maatrege len als het op geluidsband of video vastleggen van verhoren het wange drag van de politie worden terugge drongen. Hormonenspuiter De rechtbank in Gent heeft gisteren een man uit het Belgische Eksaarde tot vier jaar gevangenisstraf en een boete van ruim 30.000 gulden ver oordeeld. Het gaat om een van de belangrijkste Figuren van wat wel de Belgische hormonenmaffia ge noemd wordt. In april 1987 ontdek te de Belgische politie in zijn garage synthetische hormonen ter waarde van meer dan een half miljoen gul den. De man, die in de wijde omge ving bekend stond als "de spuiter", bleek in vrijwel geheel België veete lers van verboden synthetische groeihormonen te a Islamitische Azerbajdzjanen slopen de afrastering die het Sovjetdeel van bach, de Armeense enclave in Azerbajdzjan, is de onrust weer toegenomen Azerbajdzjan scheidt van het Iraanse deel. De spaiiningen in de Sovjetre- nadat door het opblazen van twee bruggen het isolement van de Armeniërs publiek zijn de afgelopen dagen hoog opgelopen. Ook in Nagorny-Kara- daar verder is toegenomen. (foto ap> BAYRUT (AP) De islamitische Hezbollah en Amal-militie in Liba non hebben gisteren een staakt-het- vuren afgekondigd voor de evacua tie van de doden en gewonden. Bij de steeds oplaaiende gevechten tus sen beide groepen zijn in de afgelo pen weken 87 doden en 275 gewon den gevallen. Inmiddels hebben Palestijnse guerrillastrijders stellingen betrok ken in een bufferzone in de provin cie Idlim al-Tuffah (Appelprovin cie) om de strijdende partijen te scheiden en te voorkomen dat de gevechten zich uitbreiden tot de Pa lestijnse vluchtelingenkampen Ein el-Hilweh en Mieh Mieh. De Iraanse gezant Mohammad Ali Besharati. die probeert te bemiddelen tussen de pro-Iraanse Hezbollah en de pro- Syrische Amal, is vanuit Syrië naar Libanon gekomen om te praten met shi'itische leiders. Het Rode Kruis stuurde direct na het bestand 16 wagens met medi sche teams uit Bayrut om de doden en gewonden te evacueren. Volgens de Amal en de Hezbollah liggen in de velden waar de strijd woedt, tien tallen lijken en zijn er ook veel ge wonden die dringend medische zorg nodig hebben. In de dorpen Kfar Hatta, Kfar Milki en Kfar Beit werd het vuren gestaakt maar el ders in de provincie werd nog steeds met artillerie geschoten. De geestelijk leider van de Hez bollah. sjeik Muhammed Hussein Fadlaliah, zei in een interview met de krant Al-Anwar dat "de oorlog in de provincie ten einde loopt". Nade re bijzonderheden gaf hij echter niet. MOSKOU (AFP/Rtr) Een Iraanse delegatie onder leiding van onder minister van buitenlandse zaken Mahmoud Vaezi is gisteren in Mos kou gesprekken begonnen met Sovjetfunctionarissen over de grens met Azerbajdzjan. De afgelopen dagen is de span ning in het grensgebied tussen de Sovjetunie en Iran sterk gestegen als gevolg van acties van nationalis tische Azerbajdzjanen in de autono me republiek Nachitsjevan, die ei sen dat de grens met Iran wordt ge opend. Woedende "Azeri's" vielen grensposten aan en vernielden ver sperringen, alarminstallaties en elektrische hekken. Functionaris sen in Moskou zeiden dat sinds de ongeregeldheden de mogelijkhe den voor Azeri's die Iraanse familie willen bezoeken, al zijn verruimd. "Teheran is net als Moskou meldde gisteren dat alle installaties aan de grens tussen Nachitsjevan en de buurlanden Iran en Turkije inmiddels zijn vernield. Zondag werd de laatste belangrijke post aan de grens met Turkije gesloopt. Be togers eisten daar dat ze doorgela ten zouden .worden. Toen de grens wachten dat deden, sloopten de de monstranten de hele grenspost. De premier van de Sovjetrepu bliek Azerbajdzjan, waar Nachitsje van deel van uitmaakt, zei gisteren dat zijn republiek de betrekkingen met het buurland Turkije wil uit breiden. "Wij beschikken over aan zienlijke hulpbronnen, wij moeten onze handel uitbreiden", aldus pre mier Ayaz Niyazoglu Mutalibov bij zijn aankomst in de Turkse hoofd stad Ankara. Hij is in Turkije voor overleg over een officiële grens- vergang tussen Nachtsjeva spitst. Volgens het persbureau Tass na alle wegen en de spoorlijn zijn al hebben Azerbajdzjaanse nationalis- maanden geblokkeerd. "De meeste ten twee belangrijke bruggen opge- goederen moeten door de lucht blazen naar de autonome enclave worden aangevoerd. De meeste le- Nagorny Karabach. Dit gebied, vensmiddelen zijn schaars. De toe- waar voornamelijk Armeniërs wo- stand is zeer ernstig", zo werd ge- dat ligt in Azerbajdzjan. zegd tijdens een televisie-uitzen ding. (pagina 2: Sovjet-Iraanse grens wordt spanningslijn) wordt opgeëist door Armenië. De aanslagen hebben de bevoor rading verder onder druk gezet. Bij BANGKOK/PHNOPM PENH (AP) landse zaken naar Parijs sturen om - De Cambodjaanse regering heeft te praten over het Australische baat bij goede buurrelaties", aldus Turkije. Het zou de tweede opening regeringwoordvoerder Gerasimov in de grens tussen Turkije gisteren ingestemd met het Austra lische voorstel om plaats te maken interim-bestuur plan. Volgens diplomaten heeft de ont moeting op 15 en 16 januari plaats. gisteren. De grensproblemen "kun nen worden opgelost als bewijs van de wederzijdse goede wil". "Het is geen moeilijke kwestie", zo voegde hij daar aan toe. Het Sovjetdagblad Izvestija Sovjetunie worden. Vorig jaar werd bij Sarp aan de Zwarte Zee de eerste grensopening in gebruik gesteld. De moeilijkheden tussen Azerba jdzjan en de buurrepubliek Arme nië hebben zich ook verder toege- Verenigde Naties, dat verkiezingen Woordvoerster Margaret Tutwiler moet uitschrijven. De vijf perma nente leden van de VN-Veiligheids- raad - de Verenigde Staten, de Sov jetunie, China, Frankrijk en Groot- Brittannië willen volgende week turn of plaats hun onderministers van buiten het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken gaf toe dat er besprekingen zullen worden ge houden, maar wilde nog geen da- WASHINGTON/SAN SALVADOR weging FMLN en het rechtse be- (Rtr/UPI/AFP) - De Verenigde Sta- wind en leger. vervolging van de militairen die moorden staat, maar gaf wel toe dat worden verdacht van de moord op een aantal officieren Afgelopen zondag dreigden de monstranten met een algemene sta king als hun eis tot het houden van een referendum over de etnische kwestie niet zou worden ingewil ligd. Tevens werd het aftreden ge ëist van partijfunctionarissen die voor het regeringsbesluit tot herstel van de rechten van de islamitische minderheid verantwoordelijk wa- Nikolai Kolev, de leider van de onafhankelijke vakbond Podkrepa, zei zondag voor de staatstelevisie het vermoeden te hebben dat tot de nationalistische protesten is aange zet door plaatselijke leiders die nog in het Zivkov-tijdperk zijn be noemd. Mladenov heeft de landelij ke partijtop gezuiverd van aanhan gers van Zivkov, maar zou dat op lo kaal niveau vooralsnog hebben na gelaten. Volgens Kolev stonden fa brieksdirecteuren arbeiders toe van hun werk weg te blijven om aan de anti-Turkse demonstraties deel te nemen en mengden agenten van de veiligheidsdienst zich onder de de monstranten om hen aan te sporen tot nationalistische slogans. De communistische partij besloot gisteren wel om 30 partijleden poli tiek te rehabiliteren, die onder Zi vkov waren weggezuiverd. Partijle den die beschuldigd zijn van sa menzwering met de gerehabiliteer de functionarissen wacht ook eer herstel. "Bovenaan de lijst van ge straften stonden partijleden die voor zichzelf dachten en er onafhan kelijke denkbeelden op na hiel den", aldus BTA. zes jezuïeten vorig jaar november. President Alfredo Cristiani gaf zondag toe dat militairen betrokken zijn bij de moord op de jezuïeten op 16 november. Zonder namen te noe men, verklaarde Cristiani voor ra dio en televisie dat ".zekere elemen ten van de strijdkrachten" bij de moord betrokken waren. De omge brachte priesters waren voorstan der van een politieke regeling tus sen de Salvadoraanse guerrillabe ken zou kunnen hebben. "Een ding is duidelijk: iemand moet het bevel hebben gegeven", aldus een militai re woordvoerder. De commandant van een guerril- la-bestrijdingseenheid zei dat 45 van de soldaten onder zijn bevel en twee officieren het kazerneterrein niet mogen verlaten omdat er een onderzoek wordt ingesteld naar hun mogelijke betrokkenheid bij de moorden. Witte Huiswoordvoerder Marlin Fitzwater verklaarde dat er nog geen redenen zijn aan te nemen dat de Salvadoraanse regering zelf bij de moorden is betrokken. "Wij zijn blij dat Cristiani het onderzoek heeft voortgezet. Hij heeft grote moed getoond. Wij vragen om een diepgravend onderzoek en dat de vervolging wordt voortgezet. Het ziet er naar uit dat Cristiani die koers volgt". Het ministerie van buitenlandse zaken in Washington sprak van een "beslissende en noodzakelijke eer ste stap". De Salvadoraanse rege ring moet nu "actie ondernemen om de daders van deze misdaad te veroordelen". Premier Hun Sen van Cambodja en de Australische onderminister van buitenlandse zaken Michael Costello spraken gisteren over het vredesplan. Hun Sen stemde in met het idee om de VN te betrekken bij een interim-regering. Wel verklaar den beiden dat er nog gedetailleer de onderhandelingen nodig zijn over de precieze rol die de VN zou den moeten spelen. Daartoe zou een conferentie moeten worden gehou den met alle betrokken partijen. Volgens het Australische plan zou een VN-team van 200 mensen Cambodja moeten besturen en ver kiezingen moeten organiseren voor een regering van nationale eenheid. De VN-bestuurders zouden ge steund moeten worden door een VN-vredesmacht van ongeveer 7000 man die toezicht zou moeten hou den op een staakt-het-vuren tussen de regering en de drie guerrillabe wegingen, en op de verkiezingen. Noorwegen zit tot ver na 2000 met Tsjernobyl OSLO (AP) Noorwegen blijft nog tientallen jaren kampen met een verhoogde straling als gevolg van de ramp met de kern reactor in Tsjernobyl in de Sov jetunie in 1986. De straling blijft ten minste tien maal langer aan wezig dan aanvankelijk was ver wacht, zo heeft het Noorse Rijks Instituut voor Stralings Hygie ne bekendgemaakt. Volgens woordvoerder Per Strand blijkt de halveringstijd van de isotopen cesium 134 en 137 in bepaalde delen van Noor wegen tien tot 20 jaar te zijn, ter wijl eerder was verondersteld dat deze tijd een tot twee jaar be droeg. Volgens Strand was de radio-activiteit in enkele vlees- en visprodukten in 1988 en 1989 hoger dan kort na de ramp. Het Noorse persbureau NTB meldde dat de Raad voor Voed- seltoezicht heeft geadviseerd om voorlopig bepaalde vis- en vlëesprodukten zoveel mogelijk te blijven mijden. Strand zei dat bijna 30 procent van het vee in Noorwegen in de periode 1987 tot 1989 met straling van de ramp in Tsjernobyl besmet is geraakt. De dieren krijgen voor de slacht tabletten en speciaal voedsel toegediend om het vlees veilig te maken voor consump tie door de mens. BIRMINGHAM SIX - De Britse mi nister van binnenlandse zaken Da vid Waddington heeft gisteren de Ierse regering beloofd de zaak van de 'Zes van Brimingham' opnieuw te bekijken. De zes zitten sinds 1974 gevangen wegens IRA-aanslagen op twee pubs in Birmingham. BERLIJN/BONN Neo-nazisti- sche leuzen op de pompeuze ge denkplaats voor gevallen Russische soldaten in Oost-Berlijn, haken kruizen, kreten als "Hitier leeft" en •"Joden dood" op muren en ramen. Beleeft de DDR een rechts-extre- mistisch ontwaken of proberen "Stasi-agenten" met provocaties de prille democratisering te verstik ken? Vragen waarop nog geen dui delijk antwoord te geven is. door Hans Hoogendijk Vast staat wel, dat het gevaar van rechts voor de aangeslagen, maar niet verslagen communistische SED-PDS een welkome aanleiding biedt de aandacht van het eigen ver leden af te leiden. Vrij naar het mot to "De SED of de bruine chaos" hebben de communisten onder hun nieuwe voorzitter Gregor Gysi de verkiezingsstrijd geopend. Een kwart miljoen aanhangers werd gemobiliseerd om tegen het bekladden van het Russische mo nument te demonstreren. Gysi trok alle demagogische registers open CURSUS CAFÉBEDRIJF f295.- Binnenkort start in Alphen a/d Rijn en Leiden de cursus Cafébedrijf. Deze opleiding bestaat uit 10 wekelijkse avond of middaglessen van elk 2'A uur De cursus kosl totaal ƒ295,- en men kan zich nog aanmelden. Een vooropleiding is niet nodig en het Examen voor het Rijkserkende Diploma is op 6 juni De zeer afwisselende en beslist niet saaie cursus wordt zowel door vrouwen als mannen uit pure hobby gevolgd. Sommigen hebben in hun achjerhoofd om ooit nog eens een eigen Horeca- bedrijf(je) te beginnen. Ook is er een groot tekort aan gediplomeerd horecapersoneel! De lessen worden zeer levendig gebracht met o a. dia's, vrijblijvend wijnproeven etc Ook bezoekt men gezamenlijk een Brouweri|. Met het Diploma kan men zelfstandig een Café. Petit-Restaurant. Disco, Kantine. Bar, etc beheren De cursus.is zowel mondeling als schriftelijk te volgen. Voor een gratis Brochure of aanmelden, bel Stichting Horeca Onderwijs, postbus 1161 te Breda, telefoon 076-710078. en eiste een binnenlandse veilig heidsdienst om het gevaar te be strijden "anders hoeven we over een democratische ontwikkeling niet eens meer te praten". De over gebleven kameraden konden voor het eerst sinds de novemberrevolu- tie weer juichen. Was de DDR 40 jaar geleden niet opgericht als "eer ste anti-fascistische staat op Duitse bodem"? De oppositie is wantrouwend. En niet helemaal ten onrechte. Een nieuwe interne veiligheidsdienst zou immers onderdak kunnen bie den aan de tienduizenden stasis, die door de opheffing van hun ministe rie werkloos dreigen te worden. Zij vormen volgens de buitenparle mentaire oppositie nog steeds een veel groter gevaar dan de rechts-ex- tremisten. Dat die er 2ijn, ontkent tegenwoordig niemand meer in de DDR. Plaatsvervangend procureur-ge neraal Hertzberg: "De situatie is zeer ernstig. De afgelopen twee jaar zijn meer dan 300 personen veroor deeld". De justitie wil elke opleving van het bruine verleden in de kiem smoren. "De neo-nazis uit het Wes ten mogen bij ons geen enkele kans krijgen, maar ook de rechts-extre- misten hier moet elke gelegenheid tot contact worden ontnomen", zegt Hertzberg. Maar de lawine rolt. Oven De joodse gemeente in Erfurt maak te anonieme telefoontjes bekend: "De oven van Buchenwald wacht nog op jullie". In het voormalige kamp zelf kreeg de directrice van het museum een pamflet van de Ondergrondse Beweging Republi- kaner" met de tekst: "Houd de ovens brandend". De Westduitse rechts-extremisti- sche leider Franz Schonhuber gaat er prat op dat in veel plaatsen in de DDR lokale organisaties van zijn partij zijn opgericht. Zondag deelde Schonhuber op een bijeenkomst nog vol trots mee dat "tientallen Een man verbrandt op een massademonstratie in Leipzig posters van de extreem-rechtse Westduitse politicus Franz Schonhuber. (fotoAPi part ij vrienden dit weekeinde naar de DDR zijn gereisd en in e e n enke le stad meer dan 28.000 pamfletten hebben verdeeld". Uit de DDR wordt met grote regelmaat de inbe slagname van (neo)nazistische pro paganda gemeld. Terwijl justitie schat dat het om enkele duizenden georganiseerde rechts-extremisten gaat, komen we tenschappers tot een potentieel van twee tot acht procent. Hoofdzake lijk jongeren. De oorzaken worden onder meer gezocht in het onder wijs- en vormingssysteem. De stali nistische variant van het socialisme is volgens Manfred Behrendt van het Oostberlijnse Instituut voor In ternationale Politiek en Weten schap een van de oorzaken. De onderdrukking van een natio naal gevoel en de frustratie over de permanente bevoogding door de partij hebbgn daar ook het nodige toe bijgedragen. Ook de para-mili taire opvoeding op de scholen is niet zonder uitwerking gebleven. De Oostduitse regisseur Rloand Sterner, die nog voor de vreedzame revolutie een documentaire maakte over randgroepen in de DDR, maar de premiere eerst na de "Wende" beleefde, ziet nog andere oorzaken. "Veel fascistische gedachten kon den zich hier ontwikkelen dankzij de partijrituelen, zoals het zoge naamde Pinksterfeest en de fakkel optochten voor jongeren. Die bij eenkomsten waren favoriet bij een aantal skinheads. Ze trokken een blauwe FDJ-bloes aan marcheer den vrolijk mee en vonden het prachtig". In zijn film probeert Steiner ook begrip te kweken voor deze dwalen de jongeren. "Zoals kinderen in een bepaalde ontwikkelingsfase thuis proberen de grenzen af te bakenen, zoeken deze jongeren naar de meest effectieve methode om de staat te provoceren, namelijk door fascis tisch en racistisch gedrag. En dat niet toevallig in ons land, want deze staat identificeert zich met het anti fascisme, hoewel hooguit een pro cent werkelijk in het verzet was". Niet de opening van de Muur, maar het ontbreken van een con frontatie met het verleden is vol gens veel oppositionelen, pedago gen en psychologen de oorzaak van het oplevend extremisme. De schrijfster Christa Wolf spreekt van een gevoel van diepe schaamte en droefheid over wat de Duitsers on der Hitier aan misdaden hebben toegelaten. Daarover mocht in de DDR nooit worden gesproken, om dat de staat nu eenmaal het "goede" Duitsland vertegenwoordigde. Steiner meent dat het thema veel te lang is doodgezwegen en een hard optreden nu niets oplevert. Al leen een fundamentele discussie over 40 jaar falend communistisch opvoedingsssyteem en een open hartige bekentenis tot het bruine verleden kan volgens hem de oplos sing bieden. De Westduitse tv- journalist en vroegere communistische functio naris Fritz Schenk, in 1960 bij ver stek in de DDR ter dood veroor deeld, ziet in de huidige campagne van de SED tegen neo-nazis een po ging tot machtsbehoud. "Want on der het motto anti-fascisme zijn sinds 1945 alle gewelddadige acties van de communisten grechtvaar- digd". De meeste Oostduitsers denken er net zo over. Zij eisen de totale ontmanteling van de nog altijd machtige, regime-trouwe stasi, op dat een nieuwe onderdrukking in ieder geval'niet meer uit de commu nistische hoek kan komen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5