Camerateams komen rampgebied niet in Zanger kreeg 150 piek voor 'Ketelbinkie'-lied I N G E N PSVen Ajax op tv Televisie-actie over Ethiopië komt op de tocht te staan Bob Havens, een elektricien die werkzaam is voor Beaty Construction Company in In dianapolis, nam deze wel zeer bijzondere werkhouding aan toen hij in een put de bedrading van een slechtwerkend stop licht moest repareren. Stuntvlieger Een onbekende, gemaskerde man is zondagavond in Parijs met een lichtgewicht-toestel onder de Eiffeltoren doorgevlogen. De man wist na zijn stunt veilig te landen en daarna te ontsnappen. De vlucht was van te voren niet aan de autoriteiten gemeld. Het persbureau AFP meldde dat er een telefoontje van een man was binnengekomen die zei de spookvlieger te zijn geweest. Hij had van „Parijs 's nachts een keer van boven willen zien," al dus AFP. De man weigerde zijn naam te noemen en verklaarde van dit soort stuntvluchten geen gewoonte te willen maken. Ook zei hij niet de taak van de mysterieuze man te willen over- zemen die in de Franse pers „de zwarte baron" wordt genoemd. Deze man had in 1988 een aantal keren in een klein vliegtuig een vlucht boven Parijs gemaakt. Uit eindelijk werd een man aange- Volkslied Het Republikeinse Congreslid Andrew Jacobs wil dat 'Star- spangled Banner' wordt ge schrapt als officieel Amerikaans volkslied. Volgens Jacobs beju belt het lied de oorlog en zijn de meeste Amerikanen niet in staat het lied behoorlijk uit hun keel te krijgen. Francis Scott Key schreef de tekst in 1814 naar aanleiding de moedige houding van Ameri kaanse soldaten die in 1812 Fort McHenry in Baltimore tegen Brit se troepen verdedigde. In 1931 werd het tot Amerikaans volks lied uitgeroepen. Congreslid Jacobs geeft de voorkeur aan het laat 19de-eeuw- se 'America the beautiful', een eerbetoon aan de weidse luchten en amberkleurige graanvelden van de hand van Katherine Lee Bates. Op zijn 31ste jaar was hij be-, drijfsleider van een knippatro- nenfabriek. Hij hoorde op de ra dio een zanger een geweldige smartlap vertolken en zei tegen zijn vrouw: „Zo kan ik het ook". Het werd een weddenschap met zijn echtgenote en tegelijkertijd het begin van een laat begonnen zangersloopbaan. Volledig over tuigd vah zijn talent reageerde hij op een advertentie in Het Volk en sloot zich vervolgens aan bij het cowboy-trio 'The Sin- ging Three'. In 1938 stond hij voor het eerst op de bühne met een stel onbe kende Joodse jongens waarmee hij The Singing Three vormde. Toen de oorlog begon, moesten zij stoppen en sloot van Schaik zich aan bij de 'Wawa's' en later bij Ted Jenkins als 'The Lonely Cowboy'. Omdat in de periode '40-'45 geen Engelse liedjes meer mochten worden gezpngen, ver anderde van Schaik zijn arties tennaam The Lonely Cowboy in de Zingende Zwerver. Hit Met het oer-Rotterdamse lied Ketelbinkie van Anton Beuving stal de ras-Amsterdammer Frans van Schaik vele (niet alleen Rot terdamse) harten. De plaat werd in 1944 opgenomen en is sinds dien niet meer uit de collectie van Hollandse smartlappen weg te denken. Van die eerste opna me zijn er toen honderdduizend verkocht. Van Schaik kreeg daarvoor slechts 150 gulden. Maar een hit werd het, en is het misschien nog steeds. Voor van Schaik bleef het ech ter niet bij zingen. Hij trad op in toneelstukken, revues en operet- tes. In 1955 ging hij het een beetje rustiger aan doen en stopte met zijn tournees. Hij trad in dienst bij Philips om zich te gaan wij den aan het toen nog prille vak van platen-pluggen. Twee jaar lang werkte hij als vertegen woordiger met in elke hand een .loodzware koffer met 78-toeren platen. Tot 1 januari 1972 was Frans van Schaik in dienst bij de pla tenmaatschappij CBS. Op zijn 65-ste verjaardag ging hij offi cieel met pensioen. Dat beteken de niet dat hij vanaf toen nooit meer te zien of te horen was. Her haaldelijk dook hij weer op in ra dio en televisieprogramma's en zijn succes leek niet op te kun- Donderdag is Frans van Schaik na een langdurig ziekbed overleden. Hij heeft zijn lichaam ter beschikking gesteld van de wetenschap. AMSTERDAM (ANP) - RTL- Veronique doet vanavond van af 20.50 rechtstreeks verslag van de wedstrijd PSV-Benfica om de derde en vierde plaats in het voetbaltoernooi in Por tugal. Morgen speelt Ajax in de fi nale tegen Sporting Lissabon. De rechtstreekse uitzending van deze wedstrijd begint om 20.25 uur. "Toen wij van Rotterdam vertrokken, met de Edam die oude schuit..." Wie heeft er nooit uit volle borst meege zongen met het lied over het knaapje „die zijn ouwetje niet wilde zoenen, omdat dat niet bij zeelui hoort?". De zanger van het 'Ketelbinkie'- lied, Frans van Schaik alias de Zingende Zwerver, is vori ge week donderdag in zijn woonplaats Amsterdam op 82-jarige leeftijd overleden. HILVERSUM - De inzamelingsactie voor Ethiopië, die in de derde week van janua ri wordt gehouden, dreigt een forse te genslag te moeten incasseren. Camera ploegen van Veronica en AVRO krijgen geen toegang tot het Afrikaanse land, waar een burgeroorlog woedt en waar een nieuwe hongersnood dreigt. De uit zendingen van Nieuwslijn, Televizier en KRO's Brandpunt, die in de genoemde week geheel in het teken zouden staan van Ethiopië, staan daarmee op de hel ling. door Bert Mol De uitzendingen moeten een belangrij ke bijdrage leveren in de bewustwording van de Nederlandse kijker over de (wan toestanden in Ethiopië. De hongersnood zal de komende maanden vooral twee ge bieden. Eritrea en Tigray, treffen. Het was voor de gezamenlijke hulporganisa ties reden om in december bij de omroe pen aan te kloppen voor een nieuwe tv- actie. Na enige aarzeling - op dit moment loopt de tv-actie Telebingo voor zwerf kinderen - zegden de omroepen toe. Geen visum Naast de spots, die de hele week op de drie televisienetten te zien zijn, en de uitzending van Telebingo, die geheel ge wijd is aan Ethiopië, wilden de omroepen opnamen maken in het getroffen gebied. Al vanaf de derde week van december, direct na de overeenkomst met de hulp organisaties, proberen twee cameraploe gen naar Ethiopië te gaan. Joop Daal meijer: „Maar het lukt niet. We komen niet binnen. We wilden vanuit Soedan naar Eritrea en Tigray gaan, maar dat is uitgesloten. We krijgen gewoon geen vi sum voor Soedan. Anderen, die wel een visum hebben gekregen, komen niet ver der dan Khartoem, de hoofdstad van Soe dan. Deense journalisten zitten al zestien dagen vast. Het is onbegonnen werk". „Een andere mogelijkheid is het via Addis en Kasalla, in Soedan bij de Ethio pische grens, te proberen. Op 25 decem ber is ons door de Ethiopische ambassa deur toegezegd dat we binnen een week visa en film- en travelpermits zouden krijgen, maar we zitten er nog op te wachten. Het lukt gewoon niet." Termijnen Inmiddels hebben Veronica en Nieuws lijn hun uiterste termijnen genoemd. Als het Veronica morgen niet lukt Ethiopië binnen te komen, dan worden de pogin gen gestaakt. Voor de AVRO ligt de dead line op woensdag. Daalmeijer: „Want we moeten natuurlijk wel de betreffende zendtijd van de actualiteitenrubrieken vullen". Daalmeijer verwacht kritiek van de zijde van de noodhulphulporganisaties. „We krijgen van de hulporganisaties al tijd het verwijt dat we niet genoeg doen. Maar je moest eens weten hoe hard hier aan getrokken is. Er zijn complete vakan ties voor geannuleerd. Maar we staan werkelijk met de rug tegen de muur." De kritiek is er inderdaad. Henk Ver burg van de Stichting Oecumenische Hulp en woordvoerder namens de samen werkende noodhulporganisaties, zegt dat de omroepen in december meer hun best hadden kunnen doen om snel met came raploegen in de betreffende gebieden te recht te komen. „Maar we beseffen dat het zekér niet gemakkelijk is. Er zit geen enkele cameraploeg uit West-Europa. We hebben zelf ervaren dat de weg via Soe dan een zeer moeilijke is." Frans van Schaik (82) overleden houden die op 13' oktober 1988 een vlucht boven de Champs Ely- sees had gemaakt. Neusspray Vrouwen die een bepaald soort neusspray gebruiken, krijgen op latere leeftijd wellicht minder last van heup- en andere breuken als gevolg van botontkalking. De spray als wapen tegen de ontkal king staat centraal in een in het Nijmeegse Radboudziekenhuis begonnen onderzoek van de arts mevrouw D. Huysmans. Zestig vrouwelijke proefperso nen gebruiken vanaf deze week dagelijks een neusspray met het schildklierhormoon calcitonine. Twintig van hen moeten het ge durende het 2 jaar durende onder zoek met een nep-spray doen. „Om de werkzaamheid van het hormoon te controleren", aldus mevr. Huysmans, die zich niet pessimistisch toont over een goe de uitslag van de proef. „Bij injec ties is al gebleken dat de botaf braak als gevolg van het stoppen van de hormoon-produktie op die manier kan worden verminderd". Breuken en andere nare gevol gen van botontkalking komen het meest voor bij vrouwen op hogere leeftijd. De neusspray is nog niet in de handel. AMSTERDAM Tom Jones, de zanger die onlangs nog zijn voe ten leende voor de Star Boulevard in Scheveningen - op de foto worden die in beton 'gegoten' - viert in 1990 op de kop af 25 jaar tri omfen. Zijn eerste hit was 'It's Not Unusual', een single die in 1965 het levenslicht zag. Tom Jones is in die kwart eeuw nauwelijks zichtbaar ouder ge worden - hij draagt alleen sinds kort een bril.... (foto pr> 1(1) All around the world - Lisa Stansfield - Ario- la 2(2) Homely girl - UB 40- Virgin 3 8) Eleni-Cees Tol Tho mas Tol - Indisc 4(4) Dancando lambada - Kaoma - CBS 5 3) Lily was here - David a Stewart Candy Dolfer - RCA 6 7) Don't know much - Linda Ronstadt Aaron Neville - WEA Records 7 (10) Got to get - Rob 'n Raz Laika K - Ariola 8(6) Sit and wait - Sydney Youngblood - Virgin 9 (12) Get a life-Soul II Soul - Virgin 10 5) Another day in para dise - Phil Collins - WEA Records 11 (22) Me so Horny - The 2 li ve crew - CNR 12 9) Listen to your heart - Roxette - Emi Bovema 13 (11) Rome we komen - De Havenzangers - CNR 14 (15) Angélia - Richard Marx - EMI Bovema 15 (17) Leningrad-Billy Joel- -CBS 16 (23) Words - The Chris tians - Ariola 17 (26) Everlasting love - U2- Ariola 18 (19) Sign o* the times - Simple Minds - Virgin 19 (14) Here we are - Gloria Estefan - CBS 20 (13) The message is love - Arthur Baker Al Graan - Polydor 21 (16) Get busy - Mr. Lee - Zomba 22 (18) Do they know it's Christmas - Band aid II - PWL Records 23 (30) The Mircale - Queen - EMI Bovema 24 Inna city mamma -' Neneh cherry - Virgin 25 (27) Dear Jessie - Madon na - WEA Records 26 In private - Dusty Springfield - Emi Bo- 27 (25) Over de muur - Klein Orkest - Polydor 28 (21) Love shack - The b- 52'2 - WEA Records 29 Git on up - Fast Eddie - Indisc 30 (20) Woman in chains - Tears for fears - Pho nogram 31 (28) He komaan - Dimitri van Toren Flarick - Masters Records 32 (24) Rhythm nation - Ja net Jackson - Polydor 33 When you come back to me - Jason Dono van - PWL Records 34 Volare-Gipsy Kings - Dureco 35 (31) Girl I'm gonna miss you - Milli Vanilli - Ariola 36 The wall came tum bling down - Bolland Bolland - Wea Re cords 37 (37) Lambada - Kaoma - CBS 38 (29) When I looked at him- Expose - Ariola 39 (32) Leave a light on - Bel inda Carlisle - Virgin 40 (33) Street Tuff - Double trouble - Polydor (Stichting Ned. Top 40) Frans van Schaik in de jaren zeventig, toen zijn succes nog altijd groot

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 20