LEIDSCH DAGBLAD Oppositie in DDR schort overleg op NODIG! Winnie Mandela: Nelson komt snel vrij Compromis over kabeljauw 'Knijpers voor autogordels erg gevaarlijk' Landelijke staking dreigt BB -sirenes verdwijnen NPV eist behandeling coma-patiënte Ineke Stinissen te hervatten Adjunct-directeur van schouwburg verdacht van verduistering geld Elsevier-VNU zijn in gesprek met Veronique Doden bij fel gevecht over spoorwegstaking Zuid-Afrika DINSDAG 9 JANUARI 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39134 Prijs fl. 1,35 JOHANNESBURG (GPD) - De vrouw van de gevangen ANC-leider Nelson Mandela is er van overtuigd dat de vrijlating van haar man op handen is. Winnie Mandela bezocht haar man gisteren in zijn bungalow op het terrein van de Victor Verster- gevangenis in Paarl in de Kaappro vincie. Na afloop zei ze dat zij en haar man voor het eerst de conse quenties van zijn vrijlating hadden besproken. Winnie Mandela noemde geen da tum, maar zei dat de vrijlating van haar man, die meer dan 27 jaar ge vangen zit, geen maanden meer zal duren. Dit is in overeenstemming met speculaties dat president Fre- derik de Klerk begin volgende maand bij de opening van het Zuid- afrikaanse parlementaire jaar de vrijlating van Mandela zal aankon digen. Het ANC gaat dit jaar zijn aanval len in Zuid-Afrika opvoeren, zo heeft Chris Hani, de legercommis- saris van de militaire tak van het Afrikaanse Nationaal Congres, gis teren aangekondigd. Dat er verle den jaar een pauze in de aanslagen was, kwam door logistieke proble men en had niets te maken met een veranderde strategie, aldus Hani. In verband met ingewikkelde ak koorden over de onafhankelijkheid van Namibia en de terugtrekking van Cubaanse troepen uit Angola, moest het ANC zijn militaire bases in Angola sluiten en hen verplaat sen naar Tanzania en Uganda. Die hervestiging en daarmee gepaard gaande reorganisatie is nu voltooid, aldus Hani. "En nu gaan wij onze activiteit in het land (Zuid-Afrika) opvoeren". Eerder gisteren had het ANC, dat die dag zijn 78-jarig bestaan vierde, al verklaard dat het zijn gewapende strijd tegen de apartheid zou voort zetten en alleen aan onderhandelin gen met de regering zou beginner op voet van gelijkheid. DELFT (ANP) - De fraaie knijpers voor autogordels zijn levensgevaarlijk. Zij schake len de werking van de veilig heidsriemen uit. Dit zeggen L. Visser en C. Heemskerk, hoofd en bedrijfsleider van de test afdeling van het Instituut voor Wegtransportmiddelen van TNO in Delft. De onderzoekers spreken van een .veredelde wasknij per', die is bedoeld om de auto mobilist een beetje lucht te geven, als hij in zijn gordel zit. „Er zijn kennelijk mensen die het vervelend vinden de vei- ligheidsriem strak om hun li chaam te hebben. Daarom heeft de industrie een eenvou dig middel bedacht om de gor del op enige afstand te hou den", aldus Visser. Mensen die een dergelijk artikel gebrui ken, spelen volgens hem met hun leven, omdat de gordel die door een knijper wordt vast gehouden bij een botsing niet meer de beschermende wer king heeft waarvoor hij is be doeld. Een ander gevaar, waar Vis ser en Heemskerk voor waar schuwen. is het niet vervangen van autogordels na een onge luk. Als een auto na een bot sing nog gerepareerd kan wor den, is het volgens hen abso luut noodzakelijk er nieuwe veiligheidsriemen in aan te brengen. Bij een botsing gaat namelijk de rek uit de banden, zo lichten zij toe. OOST-BERLIJN (AP/DPA/AFP) De Oostduitse opposi tie heeft het ronde-tafeloverleg met de regering tot volgen de week opgeschort. Dan moet premier Hans Modrow met overtuigende bewijzen komen dat de gehate geheime poli tie Stasi werkelijk is ontbonden. Zo niet, dan zal de opposi tie oproepen tot een landelijke staking. Tijdens een roerige vergadering stonden gisteren de opheffing van de Stasi en het regeringsplan om een nieuwe geheime dienst in het le ven te roepen centraal. Regerings vertegenwoordigers bleken niet in staat alle vragen te beantwoorden, waarop de oppositie de komst van Modrow persoonlijk eiste. Die was toen echter al op weg naar de Come- con-vergadering in Sofia. Het overleg werd toen opgeschort tot volgende week maandag. "Als we dan geen antwoord op onze vra gen krijgen, zullen we het volk weer oproepen de straat op te gaan", al dus Markus Meckel van 'Democra tisch Ontwaken'. Volgens de regering zijn alle poli- tie-eenheden inmiddels ontwa pend, is het informantennetwerk DEN HAAG (GPD) - De lucht alarm-sirenes van de (voormali ge) BB en hun hinderlijke proef- alarm op de eerste maandag van de maand hebben hun langste tijd gehad. Minister Dales (Bin nenlandse Zaken) kondigt een geheel nieuw systeem aan waar mee "de bedreigde bevolking snel, bedrijfszeker en flexibel kan worden gewaarschuwd'. En wat belangrijker is: "Controle op de werking van het nieuwe stelsel kan geluidloos plaatsvin den". Minister Dales deelt dit mee in antwoord op vragen van de PvdA-kamerleden Valk en Vos, die werden geïnspireerd door het VPRO-programma 'Keek op de Week' van Van Kooten en De Bie. Ook minister Dales heeft op 3 december de dringende oproep van Koot en Bie gezien om in het vervolg af te zien van het tes ten van de sirenes. Dat een aan tal burgemeesters spontaan ge volg heeft gegeven aan dit ver zoek, roept bij de verantwoorde lijke bewindsvrouw geen reac tie op. Wel vindt zij dat het sire nestelsel niet meer voldoet aan de eisen die daaraan thans wor den gesteld. Over een nieuw sys teem zal het kabinet binnen af zienbare tijd een standpunt in- opgeheven en zijn de dossiers ver zegeld. Woordvoerder Peter Koch erkende dat, hoewel 25.000 mensen inmiddels bij de Stasi zijn ontsla gen, er nog zo'n 60.000 op de loon lijst staan. "Wij staan nog aan het begin van het proces van ontbin ding", zo zei hij. In Leipzig gingen gisteren naar schatting 150.000 mensen de straat op om te protesteren tegen de macht die de communisten nog steeds hebben. Sprekers zeiden te vrezen dat de communistische par tij opnieuw de macht aan zich wil trekken en dat de Stasi nog steeds actief is. Veel mensen geloven dat de com munisten geruchten over de op komst van neo-Nazi's aanmoedigen als welkom excuus om de macht van de partij te versterken en de Stasi te handhaven. De NAVO heeft gisteren in een korte verklaring koeltjes gerea geerd op een voorstel van de Oost duitse partijleider Gysi om de strijdkrachten in de DDR en de Bondsrepubliek komend jaar te halveren en een wapenvrije zone in te stellen tussen beide landen van tussen de 100 en 160 kilometer. Vol gens de NAVO wordt in Wenen over troepenvermindering onderhan deld. "Als er voorstellen gedaan worden is Wenen de plek om erover te discussiëren", aldus de verkla ring. De voormalige Oostduitse partij leider Erich Honecker is zondag op genomen in een ziekenhuis in Oost- Berlijn om te worden geopereerd aan een niertumor, zo is gisteren be kend geworden. Tegen de 77-jarige Honecker, die op 18 oktober werd gedwongen af te treden, loopt een onderzoek op verdenking van machtsmisbruik. Artsen lieten vori ge week al weten dat hij nierkanker heeft en daardoor te ziek is om te- worden opgesloten. (pagina 5: Rechts-extremisme wel kome afleiding voor SED) Brievenschat in Torquay ontdekt LONDEN (AFP) - Bij een cul turele vereniging in Torquay, in het zuidwesten van Enge land, zijn volgens het dagblad The Times honderden 'echte' brieven gevonden van de hand van de grootste figuren uit de 19de eeuw. Onder de in albums verza melde brieven, die in 1934 door een oude dame werden na gelaten aan de vereniging, be vinden zich handschriften van Napoleon, admiraal Nelson, de Russische tsarina Catherina II. de dichters Shelley. Goethe, Poesjkin, de compo nist Hector Berlioz, de bacte rioloog Pasteur en de natuur onderzoeker Darwin. De al bums bevatten ook een bood schap van Napoleon aan een van zijn generaals over de be handeling van krijgsgevange nen. De culturele vereniging in Torquay beraadt zich of de brieven zullen worden ver kocht of permanent worden tentoongesteld. Een besluit wordt genomen als experts zich een beeld hebben ge vormd van de waarde van de brieven. Aanhoudend zacht Veel bewolking en af en toe wat lichte regen. In de nacht en ochtend kans op mist. Minimumtemperatuur omstreeks 5 graden. Middagtcmperatuur r 9 graden. Matige zuidwestelijke wind kracht 4, aan de kust tijdelijk hard kracht 6, vannacht weinig wind. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: Veel bewolking en af en toe wat lichte regen. Kans op mist. Vrij zacht met een middagtcmperatuur van omstreeks 7 graden. Woensdag 10 januari zon op: 08.46 uur. zon onder: 16.49 uur: maan op: 15.44 uur. maan onder: 08.34 Waterstanden te Katwijk hoog water: 02.13 en 14.28 uur: laag wa- icr: 10.06 en 22.56 uur. HAAKSBERGEN (ANP) - Het be stuur van de Nederlandse Patiënten Vereniging (NPV) heeft gister avond besloten een kort geding aan te spannen om de artsen van het verpleeghuis Het Wiedenbroek in Haaksbergen er toe dwingen de be handeling van de coma-patiënte Ineke Stinissen te hervatten. "De NVP stapt naar de rechter omdat de patiënte haar wens over de levensbeëindiging niet zelf ken baar heeft kunnen maken. Gezond- heidsrechtelijk is dat niet geoor loofd", zo verklaart NVP-directeur Van de Berg. Hij vreest dat van dit soort levensbeëindigingen 'een olie vlekwerking uitgaat.' Nederland begeeft zich hiermee volgens hem op een hellend vlak. "De rechter moet deze ontwikkeling voorko men door het Wiedenbroek tot de orde te roepen", zo vindt Van. de Berg. De artsen van het Wiedenbroek hebben de behandeling van Ineke Stinissen gisteren gestaakt. Het be stuur van het verpleeghuis heeft hen hiervoor de ruimte gegeven na een uitspraak van het Arnhemse hof. Die komt er op neer dat het stoppen met het toedienen van vocht en voeding een verantwoor delijkheid van de medici is. De NVP zegt overspoeld te zijn met reacties van sympathisanten. Vandaag wordt ook duidelijk welk standpunt minister Hirsch Balin (justitie) inneemt. De kamerleden Van Middelkoop (GPV) en Van der Vlies (SGP) krijgen vanmiddag ant woord op schriftelijke vragen over de zaak-Stinissen. In Leipzig gingen gisteren op nieuw 150.000 mensen de straat om te demonstreren tegen de vermeende poging van de communistische par tij om de macht in handen te houden en om uiting te geven aan hun wens tot hereniging van beide Duitslan- den. Een spandoek en een Westduit- se vlag lieten aan duidelijkheid niets te wensen over. (foto ap> DEN HAAG/IJMUIDEN (GPD) - Na een blokkade van de sluizen van IJmuiden die ruim 7 uur duurde, hadden vertegenwoordigers van het ministerie van Visserij en een delegatie van boze kabeljauwvis sers gisteravond maar één uur no dig om tot een werkbaar compro mis te komen. Het totale quotum te vissen kabeljauw voor dit jaar blijft weliswaar onveranderd, maar de vissers mogen langer op zee blijven en meer kistjes per reis aanvoeren. Dat bespaart kosten aan brandstof en onderhoud. De overeenkomst, gisteravond gesloten op het ministerie van Vis serij in Den Haag, betekende dat de blokkade van de sluizen van IJmui den kon worden opgeheven. Die was gisteren in alle vroegte gelegd door 30 kabeljauwvissers uit IJmui den, Scheveningen, Harlingen en Lauwersoog. De vissers protesteerden tegen de verlaging van het aantal dagen dat op rondvis zoals kabeljauw en wij ting mag worden gevist. Per 1 janu ari is dat aantal voor boten groter dan 600 pk teruggebracht van 172 naar 150 dagen. Bovendien mogen zij niet meer dan 50 kisten rondvis per reis aanvoeren. Dat is 10 kisten minder dan verleden jaar. Volgens de vissers maken de be palingen het onmogelijk de visserij op rondvis nog langer rendabel uit te voeren. Als de scholen vis zich ver uit de kust bevinden, betekent dat een lange reis voor een relatief kleine opbrengst. Niet alleen slokt het heen en weer varen het meren deel van het aantal zeedagen op, bo vendien mag er relatief weinig vis in een keer worden gevangen. Minister Braks heeft nu als proef bepaald dat voor het eerste kwar taal het aantal zeedagen wordt uit gebreid van 38 naar 43. Verder wordt het aantal aan te voeren kis ten verhoogd naar 60. Daarmee wor den langere reizen mogelijk. Voor waarde is wel dat het voorgeschre ven quotum niet wordt overschre den. Dat bedraagt voor dit jaar 11.475 ton tegen 13.840 in 1988. Doel van de maatregel is de fors terugge lopen kabeljauwstand weer op peil te brengen. Om half tien gisteravond konden de leiders van de blokkade, de Vo- lendammer Jaap Tuip en de Katwij- ker Dirk Hoek, hun in Den Haag be haalde resultaat bekend maken in de mijnzaal van de visafslag van van Nederlandse gemeenten werd besloten de zaak in handen van de politie te stellen. In de periode tussen mei 1988 en 25 oktober 1989 zijn telkens kleine bedragen verdwenen uit de kluis van de schouwburg. Dat bedrag liep uiteindelijk op tot 132.000 gulden. De adjunct-directeur hield zich dagelijks met het tellen van het geld en de boekhoudingkundige verwer king daarvan bezig. Hij admini streerde de goede bedragen, maar nam vele keren een klein bedrag weg. Wat er met het geld is gebeurd, is nog onduidelijk. De politie kent ook de motieven niet van de ver dachte om het geld achterover te drukken. Er is geen beslag gelegd op de persoonlijke bezittingen van de man. De man is vanmorgen door het college van B en W geschorst. Hem wordt volgens de politiever- duistering door een ambtenaar in dienstbetrekking ten laste gelegd. De man is inmiddels voorgeleid en besloten is hem voorlopig in hech tenis te houden. Morgen neemt de rechtbank een besluit of de man nog langer in voorarrest moet blij ven. Is dat het geval, dan wordt de zaak binnen drie maanden behan deld. (pagina Leiden: Schouwburg-direc- .IJmuiden. Tuip wees erop dat de te- vissers zal worden bezien ot de teur Frans Boelen: 'Ik ben er kapot gemoetkoming van Braks voorlo- maatregel kan worden verlengd. Van") pig voor 3 maanden van kracht is. fPagina 7: Vissers kunnen geen bok- Al naar gelang het gedrag van de kesprongen meer maken) ■■■■■■■■■■I LEIDEN - De politie heeft de 48- jarige adjunct-directeur van de Leidse Schouwburg aangehouden op verdenking van verduistering van 132.000 gulden. De politie kwam de man op het spoor nadat hij op 4 januari van dit jaar op nieuw heeft gepoogd een deel van de recette in eigen zak te steken. Na een controle door personeel van de schouwburg bleek het in de boe ken genoteerde bedrag niet te klop pen met de werkelijke geldop- brengst. Daarop is de Leidenaar ge arresteerd. De verdachte, die ont kent iets met de zaak te maken te hebben, blijft voorlopig zes dagen in hechtenis. De fraude bij de schouwburg werd eind november van het vorig jaar door medewerkers van het be drijf zelf aangekaart bij de gemeen te. Na een onderzoek door het Veri- fïcatiebureau van de Vereniging Vissers heffen blokkade sluizen op MAKO - Het konvooi met Nederlandse voedselpakketten voor Roemenië nadert zijn bestemming. Morgen wordt een begin gemaakt met de uitdeling AMSTERDAM, HAARLEM (GPD) (zie pagina 3). Gistermiddag werd deze foto gemaakt toen de karavaan on- - De uitgevers Elsevier en VNU der politiebegeleiding door het centrum van de Hongaarse hoofdstad Bud- zijn ,al geruime tijd m gesprek met apest reed. De afgelopen nacht werd doorgebracht in Mako, vlakbij de de eigenaren van RTL Veronique, arens van Honaarije met Roemenië. (foto anp> het Luxemburgss tv-bednjf CLT, met een aantal andere partijen WINTER OPRUIMING bij BAALBERGEN KATWIJK en LEIDERDORP een uniek meubelgebeuren: héél snel bij zijn, want er zijn veel extra laag geprijsde aanbiedingen. Bekijkt u daarvoor ook onze advertenties. Bovendien enorme kortingen op toonkamer-modellen. JOHANNESBURG (Rtr/AFP) - Bij een fel gevecht tussen stakende arbeiders van de Zuidafrikaanse spoorwegen en werkwilligen zijn vanmorgen zeker 21 mensen ge dood en enige tientallen gewond. De slachtoffers vielen bij een vechtpartij op het spoorwegstation van Germiston bij Johannesburg. Zo'n 2000 werkwilligen en politie agenten wachtten daar op het per ron een trein met stakers op. Het Zuidafrikaanse staatsbedrijf Sats, dat de meeste spoorwegen en Kerstboom vliegt in brand: ton schade WASSENAAR - Twee weken na Kerstmis vloog gistermiddag een nog opgetuigde kerstboom in een woning aan de Wassenaarse Rijks straatweg in brand en veroorzaakte naar schatting meer dan een ton schade. Twee bewoners van het pand konden zich tijdig uit de voe ten maken. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. De brand onstond even na twaalf uur in de woonkamer aan de achter zijde van de woning die zich nabij het viaduct van de Landscheidings- weg over de Rijksstraatweg be vindt. Twee brandweerwagens wa ren snel ter plaatse. Het vuur werd met een hogedrukspuit gedoofd. De brand beperkte zich tot de woonka mer, maar de rook- en hitteschade in de andere vertrekken zijn groot. die bezig zijn met commerciële tele visie'. Dat heeft een woordvoerder van VNU bevestigd. Wie de andere partijen zijn, willen de woordvoerders van Elsevier en VNU niet kwijt. Dat de uitgevers een meerderheidsbelang in RTL Veronique zouden willen verwer- n, zodra de mediawet is gewij zigd, van Veronique een legale Ne- alle havens en vliegvelden bestuurt, heeft in de al negen weken durende acties meer dan 22 000 stakers ont- dStatldae "commerciële 'zender Te slagen. Sats raamt de schade tot r toe op ruim 30 miljoen gulden. óók om te weten waar ik m'n voor deeltjes kan halen Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts 127.50 Ik neem een kwartaalabonnement 174.15' Ik neem een jaarabonnement 1285.50' Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode- Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1